Povjesna Istina ili ne ?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Povjesna Istina ili ne ?


30.06.2021 | 19:21
@Vanjuška, više si mi napisao s onim svojim postom o tvojoj biografiji, nego u svim svojim odgovorima u temi. Sad je slika puno jasnija. Nisam ja plakao nad sudbinom svojih predaka, kad ima puno gorih sudbina na svim stranama. Opet dolazimo u ovoj temi na osobne napade i tu najviše trpi tema, bar onako kako sam je ja zamislio. Više neću nikoga prozivati za nešto izgovoreno nego ću napisati “netko” je rekao.

Pred same izbore sam vidio ispod svog prozora, jednog mladog čovjeka 20-22 g. kako šeta psa i tad je došao do nečijeg plakata na stupu, koji je imao nekakve naše kockice. Plakat je bio na 2,5 m visine i bio je dvostruki, ojačan s nekim kartonom. Kad je taj mladić došao do toga, kao da je nekog vraga vidio i skače i trga taj plakat jedno minutu i pol, skače i trga i vidi se sav taj bijes u njemu. Ovo navodim kao primjer, mogao je taj plakat biti i od možemo, nemojmo sad ubiti bit ono što želim napisati. Znači mi ovdje stari prdonje se koljemo oko nečega, a htjeli bi poštediti mlade, da ne upadaju u istu zamku. Današnja mladež je podložna puno većoj indoktrinaciji, nego prije, sve zahvaljujući drušvenim mrežama i raznim portalima. Ja bi ipak rekao da je to naša krivnja, što nismo kao država javno o svojoj prošlosti progovorili i donijeli neki minimalni konsenzus. Na sve se gleda crno-bijelim očima i to je tako, sviđalo se to nekome ili ne.

Evo par stvari iz teme, netko je rekao jel može neki drugi povjesni izvor a da to nije Hasanbegović ! Šta u našim arhivima imaju odjeli i dokumenti za ; Hasanbegovića, Klasića ili Jakovinu, ili su oni svima jednako dostupni ?
Samo tumačenjem tih istinitih dokaza, mi možemo naprijed. Moje je viđenje da je ljevičarima dopušteno sve, čak i lažne tvrdnje, dok desničari mogu biti sretni da su uopće dobili bilo kakav prostor da tamo pišu.

Na tribini u novinarskom domu, uoči Brezovice, Klasić maše s dokumentima, da kako to ako nije bilo tamo nikakvog odreda kad je ndh pokrenula čak i zračne napade s par eskradila. Taj dokument postoji, samo je na njemu kraj kolovoza mjeseca, jer u to vrijeme ndh, nije imala niti jedan avion. Tako je Mamić, mahao s adetiranim ugovorima, pa je završio, kako je završio. Kad god vidim neku sličnu raspravu, gdje je prisutan Hasanbegović protiv nekog protivnika, onda uvjek vidim da voditelj te emisije mora uskočiti u pomoć, onom koji ostane bez argumenata i počne mucati. Mnogi od vas nisu pogledali neku emisiju s našim povjesničarom Srpskih korjena Igorom Vukićem. Pogledajte kako se čovjek bori za istinu. On ode u emisiju Ćirilica i vodi debatu protiv voditelja Marića i Šešelja. Imate takve stvari na yt.

Znamo svi da je rat veliki đumbus i da tamo svega ima. Pa su tako jedno vrijeme rata ustaše i partizani bili u nekoj prešutnoj koaliciji, sve do 22.06. Jedno vrijeme su ratovali ustaše i četnici protiv partizana, jedno vrijeme četnici i partizani protiv ustaša. Bilo je tu svakakvih postrojbi, čak i četnika koji su svi bili hrvati, od zapovjedništva do vojnika. Imamo i zadnji rat u BiH, gdje su Hrvati i Bošnjaci bili za neovisnost te države i ratovali su protiv Srba, pa do trenutaka kad su ratovali Hrvati i Bošnjaci, i za to vrijeme je bio mir na tim frontovima prema Srb ima i obrnuto i nije ispaljen niti jedan metak. I svatko tko to shvati crno-bijelo za nekakav argument, koji će takav izvući u datom trenutku, zato što mu paše, je bedak.

Netko je rekao ne pričaj ti meni o tome, kad sam ja vidio da se je netko naš mrtav vratio iz BiH, a ne bi spomenuo da je npr. 20 autobusa mladića došlo iz zapadne hercegovine i mnogi su ostavljli kosti od Vukovara, pa nadalje.

Ja stvarno nikoga ne mrzim, niti Tita. Pa što bi mrzio čovjeka koji je mrtav 40 godina. Mržnja kao sama, je naviše pogubna za osobu u koju se nastani.

Netko je rekao da je živio u socijalizmu i da ga zaboli za komunizam. Živio sam i ja veći dio života u tom uređenju i znam kako je funkcionirao. Da je taj netko živio u Skandinaviji, onda bi mogao reći da je živio u socijalizmu.. DDR je kratica istočne Njemačke, a prva riječ je Demokratska. Evo vidite da smo mi za njima zaostali, jer su oni u to vrijeme živjeli u demokraciji U toj su državi postojali ljudi koji su imali pedigre, poput mene i oni ostali. Pa me je ta prošlost pratila cijeli život, tako sam i ja kao klinac ( ona cibonina tekma ) dobio sliku iz tri profila i ostavio sam otiske 10 prstiju i otiske dlanova. Znači od nas četiri koji smo išli to obaviti svatko je imao neke pretke koji su bili na pogrešnoj strani, jer ostali cibosi iz naselja, koji su imali drugačije pretke, niju morali dobiti policijski dosije. Puštale su se određene slobode, po traperice u Trst, ili R&R za mlade. Zanimljivo je da su predvodnici, poput Štuliće ili Bregovića, bili djeca oficira jna, baš slučajno kaj,ne. Znamo svi da u tom sistemu, kako ga god nazovete, nije bilo bitno znanje ili vještina, nego ideološka pripadnost. Zna se tko je o svemu odlučivao KPJ, bilo u mojom firmi, općini ili državi.

Netko je reagirao na moju opasku o zločinima s citatom. “ Takva su bila vremena, imao je priliku i iskoristio ju je” Što bi se deslio da je netko takav citat upotrebio da opravda zločine s druge strane ?
Nažalost Blajburg je najveći zločin drugog svjetskog rata. Hrvoje Klasić priznaje 80 k žrtava, brojke nisu toliko bitne, nego je bitno da je čak i Britance sram te dokumente objaviti, pa su produžili rok za njihovu objavu.

U cijeloj ovoj temi ja nisam vidio nikoga da brani ndh ili da negira zločine te države. Čak i Jura kaže u stilu, koljači su bili jedni idrugi. S druge strane kad se progovori o lošim stranama naše bivše države i njenim zločinima ili našeg voljenog vođe, e to se brani po svaku cijenu, najčešće bez dokaza, jer smo mi ipak bili antifašisti i to je dovoljan dokaz da te stvari tumačimo kako ih mi želimo tumačiti. Tako i Peđa Grbin može pjevati Čavoglave, jer on naš i to mu nije grijeh, dok neki drugi to ne mogu.

Vidim da netko i sanja da sam logiran ili ne Pa evo ja sam se povukao u ilegalu i vodim gerilski stil ratovanja. Nisam baš u Brezovici jer je slab signal ;)Napišem sve off logam se c/p i odjava i sve u 10 sekundi
30.06.2021 | 19:49
@cairblano - pozorno sam čitao dok nisi stigao do Igora Vukića.
E tu sam stao.
Radio sam s njim u Poslovnom dnevniku.
Tada sam ga smatrao normalnim čovjekom, no nisam se družio s njim jer je stariji od mene barem desetljeće.
No, kada sam shvatio šta sada radi, kako tvrdi da je Jasenovac bio mali logor gdje je bilo najmanje Srba, u kojem su se održavale i predstave.
Taj čovjek je bolestan.
Sorry stari, Hasanbegović, Vukić - to su tebi normalni ljudi?
Jedan je ucjenio Bandića da skine ime "diktatora i koljača" s trga, a drugi priča takve gluposti od kojih mi se diže kosa na glavi.
Šta je s tobom?
Kakve to opskurne idiote gledaš?
Ima desnih ljudi sa puno normalnijim stavovima.
Milan Ivkošić.
Pročitaj njegove kolumne,
odrat će i lijeve i desne kada treba, ali znam da je iz Zmijavaca, Imotski i da mu je politički stav desan.
A Hasanbegović, Vukić - jedan patološki kvazipolitičar, drugi se srami vlastitog naroda i priča takve bljuvotine da meni dođe da mu lupim šamar.
Sjajna ekipa.
Evo Vukića i emisija kakve ga smatraju primjerenim gostom:

Propali novinar isto kao i ja, samo umjesto da čmrlji valjda treba prehraniti porodicu pa se prodao ko zadnje smeće.
Fuj.
Rađe sam doma po cijele dane u četiri zida bez lipe u džepu nego da to radim.
Ne aboliram Srbe za ništa, ali slušati bajke o Jasenovcu iz usta Srbina - ne znaš jel bi se smijao ili plakao.
Kao Goranin sam kod dede u blizini imao selo Srpske Moravice (danas Moravice) i znali smo jako puno Srba diljem Like i Gorskog kotara.
Em preko dede postolara kod kojeg su svi dolazili popravljati cipele, em preko staraca kod kojih su dolazili sa zdravstvenim problemima svih vrsta po savjet i preporuku.
Pa tako jako dobro znam da sve što kaže - laže.
Ti su ljudi bili u Jasenovcu ili su im bili najbliži. Priče da se smrzneš.
I onda močvara izriga Igora Vučića.
I ti to piješ?
EDIT:
S kim ti misliš da pričaš?
S idiotima?
Misliš da nismo svjesni značenja DDR? Pa i SSSR je bio Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika - pa šta - ti nam želiš poručiti kako je Tito imao svoje Kozake i proganjao vas današnje desničare odnosno vaše pretke u tolikom broju kao što je Staljin, kako je ispalo, sa svojima ubio više Židova nego Treći Reich?
Znaš šta ću ti reć?
U pravu si.
Sve si u pravu.
Mi smo svi u krivu, a ti si u pravu.
A sada siđi sa tih tripova koje si polizao, jer "voditi gerilske ratove" na Jabučnjaku ti stvarno ne priliči.
Šta je s tobom?
Da zovemo egzorcista?
Vrtiš li glavom oko vrata, bljuješ li zeleno kao vodoskok, hodaš li stepenicama kao pauk na sve četiri leđima prema dolje?
Ne prepoznajem te više čovječe...
Jel stvarno trebamo pozvati nekoga "svećenika" ili kako da ti pomognemo - ovo se više izdržati ne da.
Svima nam je vruće, ali tebe je buraz opalilo kao da si uzeo LSD od Timothya Learya.
Samo moto ti nije "turn on, tune in, drop out" nego "gerilski rat" protiv dojučerašnjih prijatelja sa Jabučnjaka.
Ovo više nije zabavno ni malo.
30.06.2021 | 21:00
Problem Jasenovca je sto nije nakon oslobodjenja zatvoren, vec je radio i dalje i Titov sustav je nastavio gdje je Pavelicev stao, ubijanju neistomisljenika i protivnika rezima.
Da us se zvjerstva radila za veijeme rata, jes, da su se zvjerstva nastavila raditi nakon oslobodjenja, jesu.
Oba sustava su jednaka bila jednaka, Pavelic je negativac, Tito pozitivac. Ovo ima samo u RH.
01.07.2021 | 00:32
Sve se slažem s tobom. Čitam, čitam i hajde, možemo se naći i onda spomene Hassanbegovića i Vukića kao neke autoritete?
I da se njihovim sugovornicima trebalo pomagati? Pa jedna Benčićka opere Hassana svojimznanjem i vokabularom da jadnome ostaje samo stiskati šakama, lupati i vikati.

Zanimljiva je i ova verzija priče o Jasenovcu koji je nastavio raditi poslije oslobođenja To isto Vukićevo maslo, mislim?

A viđenje da je ljevičarima dopušteno sve pa čak i lažne tvrdnje, a desničarima ne? Pa desničari samo lažne tvrdnje i rigaju. Ako ih nema, izmisle ih, krivotvore, naprave montažu.
Eno Bujanac govno malo narkomansko od čovjeka išao mahati jednoj novinarskoj veličini, gospođi Mirjani nekom šubarom i pričati joj kako mu ju je dala žena koju je četnik silovao pa mu je s glave pala. A na kraju ono iz Jadran filma rekvizit. I stalno ima takvih izjava i prosera. To ne da je za zatvor, to je za Goli otok i kramp u ruke, bez mobitela i tople hrane na par godina.

Ne, mislim da treba čekati da desničari pocrkaju od starosti, i nadati se da su im djeca dovoljno 21 stoljeće da će ignorirati sve te kvazi domoljubne prosere.
01.07.2021 | 08:11
Ma užas.
Ivkošića sam namjerno spomenuo.
Isto nije lijevih stavova već okorjeli desničar koji također ne podnosi ni Tita ni Jugu, ali ti barem daje neke suvisle argumente.
Da ne pričamo kako je obrazovaniji i načitaniji i od doktora Hasanbegovića i od ovog kripla s kojim sam radio u "Novinama s kravatom".
Ali kada HDZ zajebe odrat će ih isto kao što bi odrao i SDP.
Zašto?
Zato što je realan.
Zato što ima godina da je zreo za mirovinu (prevedeno - životnog iskustva koje se naučiti ne da) pa se ne hvata ko mala djeca na svaku desnu proserotinu, već važe šta je istina a šta nije; šta je moguće a što ne.
Prevedeno - čovjek je prvo pročitao jako puno knjiga, razgovarao sa jako puno osoba, pa tek onda stvorio svoj stav.
Slušati ovdje argumente i usporediti ih s njegovima je kao da čitaš dječju bajku i fakultetski udžbenik paraleno.
Još Ivkošić ima stil pisanja da mu u kolumnu stanu tri rečenice. Ali ga napiše.
Pa Jasenovac je radio do 1951. godine, a ovaj mudrac iznad očigledno misli da se za to na lijevoj strani političkog spektra glasačkog tijela - ne zna.
Ne - probojem Jasenovca i trganjem ograde se sve završilo - mi razmišljamo k'o braća Grimm jebote.
Pa da sam Tito, držao bi taj Jasenovac otvorenim sve dok zadnjeg Ustašu ne bi kroz njega propustio da kusa šta je servirao "nižim rasama" četiri godine.
Ali mudrac odozgora ne shvaća niti to; ima svoje "argumente" i ne odstupa od njih.
Kao što ne shvaća da mu se više danima nitko ne obraća koliko se popeo svima na onu stvar.
Toliko nam je bitno njegovo mišljenje.
A kada čujem "doktor Hasanbegović", dođe mi da zavrištim.
On prvo i osnovno nije niti čovjek sve da ima sedam doktorata - on je đubre koje gleda vlastite interese isto kao i Šešelj sa druge strane.
Hrani tupe mase jeftinim idiotarijama nacionalnih boja i oni se na to primaju ko pijavice na krv.
Da, to ima samo u Hrvatskoj. I Srbiji.
Dvije zemlje s političarima za poželjeti.
Kao što sam napisao, diploma ne čini čovjeka, ništa više nego to čini doktorat.
Na vlastitom ocu sam se to uvjerio.
Ima većih ljudi koji prose na cesti i ne znaju pisati i od "doktora" i od Šešelja i od proljeva Vukića.
Samo se bojim da to neće shvatiti niti djeca - jer već sada slušaju očeve i upijaju to crnilo ko spužva.
Pa pogledaj komentare na masovnijim stranicama, sve pisani od klinaca rođenih u ovom mileniju.
Kao da smo u 90-ima.
Jedne odgojili tate u HR, druge tate u SR.
Samo nam još fali novi Gavrilo Princip da sve ode u tri lijepe po četvrti put.
01.07.2021 | 08:44
Zasto mislis da je u drugim drzavama bolje?
Kako su to Njemci rijesili? Imali su veliki tetet nacizma.
Mislis da Belgijanci slave kralja Leopolda?
01.07.2021 | 14:02
@cairblanco - Igor Vukić nije povjesničar ništa više od tebe ili mene.
Tip je završio Fakultet političkih znanosti, smjer politologija.
Dva predmeta na tom fakultetu se bave proučavanjem povijesti.
1. Suvremena svjetska politička povijest i 2. Suvremena hrvatska politička povijest.
I to je - to.
To nije nikakva kvalifikacija da ga se naziva povjesničarem.
Jer sam po tome povjesničar - i ja.
Možda nisam završio faks, ali ta dva predmeta sam položio.
Pa me @Smayoo morao učiti tko su točno bili domobrani.
Toliko smo dobro učeni na fakultetu.
Taj fakultet služi da o svemu naučiš malo, o ničemu dovoljno.
I proizvodi političare i novinare.
Danas - talog ovog društva kako god okreneš.
Uz dužno poštovanje izuzecima obje struke, naravno.
Kojih, složit ćeš valjda - nema baš puno.
01.07.2021 | 14:54
Ova nova generacija su jos gori i jos zesci. Barem u komentarima. Mater rodjenu bi prodali za par lajkova i malo digitalne paznje

Imam osjecaj da bi to otislo u rat, naslikavalo se par dana i onda bi rekli jebo ovo, ispraznio mi se mobitel

Mada, s druge strane, ne treba ih ni podcjenjivati.

U Srbiji, za vrijeme sukoba na Kosovu (Kosara i karaule na Albanskoj granici) najbolji borci cu se pokazali bas regruti. Mlado, ludo, srcano, nema djecu o kojoj razmislja, niti previse pameti da sacuva zivu glavu.

Nakon regruta dolazi profesionalna vojska, pa tek na trecem mjestu najgori su bili kojekakvi dobrovoljci/volonteri/cetnici i sl.

To je stav u kojem se slazu svi oficiri koji su tim trupama komandovali.

Nama na Balkanu je jedino spas sto mi nemamo para. Nema vise JNA da 50 godina puni magacine. Hrvatska je u NATO te Srbija tu ne bi smjela vojno napasti, cak i da zele. U BiH je uvijek svasta moguce, sreca pa smo sirotinja. Nemamo para za 3 dana poplava, a kamoli za neki pristojan rat
01.07.2021 | 15:22
Istina, samo se bojim da onaj ludi Dodik nije inicirao stvarno sranje započeto s ispijanjem čaše vode, priča koju vjerojatno znaš.
Na pitanje novinara šta bi napravio da je čaša vode pred njim rijeka Drina, ovaj ju je eksao želeći poručiti kako Republiku Srpsku i Srbiju treba spojiti u istu državu.
Ako im uzmu Kosovo, što je po svoj prilici najrealnija opcija kad tad - Srbi će se ponašati ko ranjena zvijer i samo ciljati na njihove "istorijske" teritorije.
Pa tako opet na malo Hrvatske, na pola BiH no ovaj puta zaista a ne kao regiju unutar države, pa na Crnu Goru i - eto ti sranja kakvog još nismo vidjeli do sada.
Nije Hadžifejzović lud što se toga boji.
Može Vučić pričati šta hoće - ne vjerujem mu ništa po tom pitanju dokle god mu "iz Rusije s ljubavlju" non stop neka naoružanja stižu.
Toga je mene strah.
Dobro priča Čedo Jovanović (meni osobno jedini normalan političar u Srbiji koliko god ga tamo ljudi mrzili).
Svijet se okrenuo naglavačke.
Više nikoga nije briga osim za sebe samoga.
Ameri štite svoje interese braneći svim silama da ih Kina pretekne, Rusi igraju svoju igru praveći se Srbima najbolji prijatelji, a mi služimo ko produžena ruka njemačkih interesa.
Di su tu muslimani u BiH?
Cca dva milijuna ljudi?
Dao Bog da sam samo zloguki prorok, ali kako bi reko Đole '87 "Samo da rata ne bude".
Zvuči patetično znam - ali zamisli scenarij u kojemu mi kao naši starci gledamo kako naša djeca, nećaci, unučad idu u još jedan uzaludan rat.
To bi stvarno bilo prestrašno.
A desio se našim bakama i djedovima, pa ne možemo reći da je nerealan.
Zato se stvarno nadam da su klinci, kako si opisao, jaki samo na tastaturi.
01.07.2021 | 15:50
Ma Dodik je prica za sebe. Postavljen kao marioneta obicna, izrastao u opasnog politicara. Ne bi dosao na politicku scenu nikada da nije podrzan i proguran direktno od strane Europe i USA, kao neka normalnija alternativa tadasnjem zlocinackom SDS.

Vremenom je naucio sta prolazi kod glasaca sa niskim IQ (iste radikalne price kojima se sluze i hrvatski politicari) i tako opstaje na vlasti.

Drma biznise. Kupuje nekretnine po Srbiji. On bi prvi nestao iz drzave u slucaju rata. Njemu bi sukob i pasao, da prikrije pokradeno.

Sad je njemu (i ostalima) najveci izazov sacuvati ono sto je pokrao. Zato svaki izbori price o ratu i odcijepljenju. Ali za sada im je svima dobro jer u BiH ne postoji zakon o porijeklu imovine.

Niko nema zakonsko pravo da te pita odakle ti nesto sto kosta 2 miliona eura recimo. Zamisli raja za profitere
01.07.2021 | 16:05
U jbt. Nisam to znao...
01.07.2021 | 23:14
Gledam i pratim ovu raspravu, i mogu reći da mi je žao neizmjerno, u kojem stanju znanje o povijesti. I sam sam do prije desetak godina bio u sličnom neznanju, unatoč svjedočanstvu mojih starijih, rodbine i ostalih. Učili smo lažnu povijest. Dio toga objašnjava Roman Leljak. Dokumentirano! Tko ima imalo samopoštovanja, neka pogleda i pita zašto. Tko neće, žao mi ga !
01.07.2021 | 23:30
Napisao sam u vikalicu, ali je možda bolje tu pa evo copy/paste

Gledao sam danas dnevnik RTL-a i dok je novinar imao izravno javljanje ispred Županijskog suda, iza njega se pojavio lik sa transparentom na kojem je pisalo dosta korupcije i još nešto, pritom je mahao zastavom Europske unije i Jugoslavije,... jel mi može netko objasniti poveznicu?
01.07.2021 | 23:37
Mogu ! Izgubljen u vremenu i prostoru !
02.07.2021 | 09:15
@jzelko, pogledat ću ovaj podcast mada već vidim u kojem smjeru ide.
Ulovio sam početak kada Leljak kaže da bazira istraživanja na dokumentima rađe nego na svjedočanstvima osoba, jer se dokumenti "ne daju falsificirati".
Da odmah raščistimo, pogledat ću ovo jer ste stariji od mene, jer Vas poštujem zbog vašeg životnog iskustva, izuzetne pristojnosti na ovom portalu itd.
No, po komentarima ispod vidim o čemu se radi.
Znači, ja sam dijete komunista jer imam eto, 2/12 kuće od 600 m2 u kojoj mi je živio deda postolar sa petero djece i iznajmljivao donje prostorije - a koju je dobio jer je u partizanima spasio iz njemačkog zatvora nekog budućeg partijskog budžu koji je tada bio običan čovjek sunarodnjak u zatvoru okupatora pa se ponio ko čovjek?
Nitko od mojih nije bio u KPJ, nitko.
A deda je bio obični šuster.
Štoviše, posljednji postolar u Gorskom Kotaru, kako piše knjiga Gorski kotar, izdana krajem 80-ih, koja bilježi svako selo i grad, broj ljudi, oskupaciju istih i njihove običaje.
Imam ju doma.
Dva sina koje je deda najviše volio mu je umrlo u tinejdžerskoj dobi i od tada nadalje je pričao da će staviti četiri bombe na svaki kut kuće da sve ode u rasuto drvo, smrvljene cigle i nestane u dimu.
Tek kada je moj stari umro sam shvatio o čemu je zapravo pričao.
Znao je da su mu preostala djeca ljudska đubrad i idioti.
Odvratno za reć, ali čovjek je bio staroga kova i zvao je stvari pravim imenom - bez ikakve političke korektnosti.
Toga u njegovo vrijeme nije bilo.
A on je nekako predosjećao da će kuća otići "na bubanj", što će se kad tad zaista i dogoditi.
Ali, ajmo na video, ovaj kratki dio koji sam sinoć pogledao, a nije duži od par minuta.
Zar prva Ljeljakova izjava da se dokumenti ne daju falsificirati vama stoji (jer svjedocima ne vjeruje pošto su subjektivni, pogotovo nakon toliko prošlog vremena)?
Koliko dokumenata je Milan Bandić falsificirao?
Koliko ću čuti još sličnih gluposti do kraja ovog videa?
Intro mi je "mrak" - za to smo se borili.
Kada?
Četiri godine u vrijeme proizvodnje Golfa 3 - toliko nam je stara nova neovisna država, sve ostale godine ranije smo redovito bili pod nekim.
I uvijek podijeljeni. Neki pod Mlecima, drugi pod Austrijancima, treći pod Mađarima - koliko god to zvali Austro-Ugarskom.
Zagrebom je vladao Beč - Slavonijom Pešta zbog blizina tih gradova i tih teritorija.
Od 1300. nadalje mi smo stalno vladani.
Ali OK. Pogledat ću ovo danas kada nađem vremena i napisati onda što mislim, iako mi je bitnije što se događa danas za sutra nego prošlo svršeno vrijeme koliko god osobno volio povijest.
Nju možemo promatrati, ali kako nikome ovdje nije jasno da svatko ima svoju istinu?
Istina je kao kocka, kako to nitko ne vidi?
Bacimo kocku na stol - ja iz svog ugla vidim broj tri, vi nasuprot mene iz svog vidite broj četiri, a na vrhu je broj šest.
Koji od tih brojeva je istinit?
Pa sva tri, ovisno iz kojeg kuta se gleda!
Istina je subjektivna.
Činjenice nisu.
Jeste li se rodili i živjeli sretno ili ne, vi ste mogli proživjeti tu diktatorsku tvorevinu u većini njenog vremenskog kapaciteta, niste li?
Možda niste imali Macove i Nike patike kako kažete u Dalmaciji za tenisice, ali ne znam da li ste bili iskreno sretni ili ste bili nesretni?
Sami ste napisali da ste promijenili mišljenje prije deset godina.
I to je OK.
Pametan čovjek mijenja mišljenja kako uči i raste (umno), budala ostaje pri svom.
Toliko.
Od čovjeka kojeg po svoj prilici žalite.
Ostatak ću napisati u postu kada odgledam taj video.
EDIT:
Za kojeg će mi trebati vremena, jer prvo pitanje "Ispada da su članovi ZAVNOH-a branili Hrvatsku" mi već diže tlak.
Nisu. Branila su je djeca. Neka čiji su starci bili komunisti ili samo vjerovali u Jugu do 80-e, ali poslije je svima bilo jasno da je gotovo. Njihova djeca su je branila rame uz rame sa djecom ljudi koji su mrzili Jugoslaviju.
Oni koji su plakali 80-e nisu plakali za Titom koliko za dobom i državom za koje su znali da će uskoro otići u povijest, a kasnije se ispostavilo da su tamo poslani u krvavom i nepotrebnom sukobu.
Drugi su tj sukob dočekali spremni.
Ali svi su se vratili doma sjebani, oštećeni umno ili tjelesno, ili u kovčezima.
02.07.2021 | 10:29
Evo, došao sam do 25. minute i moram odmoriti.
Ovo je preteško za moje uši.
Tito hvali Hitlerov upad u Poljsku 1939, par dana nakon što je postavljen na čelo Partije. - OK. Vjerujem. I Britanci su hvalili Hitlera u tom dobu i čak htjeli da uništi cijelu Europu samo da ne dira njihov dražesni Otok.
Nisu li?
Nije li onaj premijer prije Churchilla išao u Berlin i mahao dokumentom potpisanim od strane Hitlera da neće biti rata?
Toliko je vrijedio taj - dokument...
Ali u redu, Tito po ovome ispada manijak i zločinac - ne protivim se.
"Za Dom Spremni" po pomoćniku Vlade i državnom tajniku NDH Vjekoslavu Rančiću ispada uzvik koji je “ništa strašno”, te se ne mora upotrebljavati u potpisima dokumenata i svakodnevnoj komunikaciji, već samo na skupovima.
Pa i Zig Heil je bio isti.
Ili sam i po tom zaključku osoba za zažaliti?
Dalje, Ljeljak je našao dokument iz NDH po kojem je u Zagrebu ovjereno i potpisano 1943. da sudovi moraju poštovati prava na vlasništvo gospodarskih objekata bila ona u vlasništvu Hrvata ili Srba podjednako.
NDH po tome nije bila ništa lošija država od današnje Hrvatske, dodaje Ljeljak, sa svim svojim državnim vrlinama i manama.
Stoga je teško doći do zaključka da su oni namjerno ubijali djecu, zaključuje misao.
E tu stajem.
Oprostite, ali treba mi odmor.
Inače ću povratiti kavu.
Jastrebarsko je očito bilo izletište za djecu, a ne dječji logor.
Odo gledati nešto što mi ne diže živce, a vi možete napisati ostatak intervjua kako sam ga ja napisao do 25. minute.
Biti će mi brže za procesuirati informacije, ako sam to mogao učiniti ja, valjda možete i vi.
Na kraju krajeva, odgledali ste ga cijelog.
Po komentarima vidim da ima jako dobar punchline.
Prenesite nam slobodno sve dalje, ja ne mislim da sam išta krivo napisao jer sam točno skidao izjave kao nekada intervjue sa diktafona.
Vi imate slobodu da nam sve opišete svojim riječima, nitko vam neće zamjeriti.
02.07.2021 | 10:50
@ pa eto, Kloba, žao mi te. Treba imati strpljenje a i iskustvo, a najviše volju za istinom, ma kakva ona bila!
02.07.2021 | 10:53
A ne možete prepričati video?
Toliko je teško?
EDIT:
I zašto vam je žao mene? Jesam li išta do 25. minute krivo prenio?
Šta vas sprečava da prenesete dalje?
02.07.2021 | 10:58
Inače, Ljeljaka ne znam - samo znam da kvalitetni pisci ne izdaju 58 knjiga, jer se radi o knjigama - a ne stripovima.
Čovjek nema ni 60 godina, sam je rekao da je prešao 50.-u kada je stavljao naočale da pročita to o "Za Dom spremni".
U kojem svijetu vi vidite da netko može napisati 58 knjiga za to vrijeme?
Ako se dobro sjećam - vi držite da je Zemlja ravna.
I vi žalite mene?
02.07.2021 | 11:01
jzelko kaže:
@ pa eto, Kloba, žao mi te. Treba imati strpljenje a i iskustvo, a najviše volju za istinom, ma kakva ona bila!

Očito dio o kocki niste shvatili.
EDIT:
A sada kada znate istinu o mojem dedi, vrijeme da vam kažem istinu o mojoj mami.
Koliko god me žalili, svi vlastite privatnosti skrivate ko zmija noge, ja se ničega sramiti nemam.
Možda sam glup i lud, ali svima dajem na uvid tko sam i što sam.
Rođen sam u Kustošiji, točnije bolnici Sv. Duh, ali sam odrastao i živim u tom kvartu na zapadnom dijelu Zagreba.
Na željezničkoj stanici ovdje ima dan danas zgrada na kojoj piše Zapadni kolodvor, iako je pravi Zapadni kolodvor jednu stanicu istočno.
Zašto?
Zato što je za vrijeme NDH ovo bio Zapadni kolodvor, i tu su stizala sva moguća vojna i ostala pojačanja iz Njemačke Paveliću.
Kustošija je kvart prepun potomaka Ustaša.
Ja sam ovdje izrod.
Jer mi je baka morala gledati ljude obješene na banderama i to slikovito prepričala mami, koja je slikovito prepričala meni.
To je ta NDH, sa svim svojim manama i vrlinama.
I to je istina.
Imate li volju i za nju?
Inače, vidim kako ste spremno odgovorili na svako moje pitanje.
Ni jedno od njih ne smatram preteškim.
Niti ste rekli kako ste živjeli u Jugi, niti ste rekli što mislite o mom prenošenju videa do 25. minute i da li sam igdje pogriješio već samo mudro šutite.
A bome niste komentirali ni alegoriju o kocki.
No dobro, ja vas ne žalim.
Vi imate svoje mišljenje i to je vaša istina.
Tko sam ja da vas žalim.
To je moja istina.
02.07.2021 | 11:58
Kloba kaže:
Nije li onaj premijer prije Churchilla išao u Berlin i mahao dokumentom potpisanim od strane Hitlera da neće biti rata?


Neville Chamberlain

Najbolju porugu na njega i njegov idiotizam su dali sami Britanci - Monty Python's Flying Circus - u jednom skeču u kojem kažu da je to (nešto jako smiješno) nadmašilo čak i najveći britanski predratni vic (uz snimak Nevillea Chamberlaina kako maše tim papirom).
02.07.2021 | 12:05
smayoo kaže:
Neville Chamberlain
Najbolju porugu na njega i njegov idiotizam su dali sami Britanci - Monty Python's Flying Circus - u jednom skeču u kojem kažu da je to (nešto jako smiješno) nadmašilo čak i najveći britanski predratni vic (uz snimak Nevillea Chamberlaina kako maše tim papirom).

Da. Istina.
Glupi Neville.
Zaboravih mu ime koliko me ovo iziritiralo.
A ja sam glup ko onaj ugor sa slike, uhvatim se na udicu koju svaki "ribar" baci...
02.07.2021 | 17:32
Najveći je problem što je povijesna istina prepravljana, falsificirana, lažirana, uništavani su dokumenti i povijest se kreirala u CK KPJ.
Kako nekada, tako i danas, sustav se bori protiv istine koja mu ne paše, ne ide na ruku.
Nema volje za ispravljanjem jer se odmah etiketira kao revizionizam jer se u laži stare pola stoljeća ne smije sumnjati.
Zato niti nema lustracije (koju je Njemačka provela), zato se slave diktatori, maše se zastavama i simbolima totalitarnih država (kako Nezavisne države Hrvatske, tako i Jugoslavije), izgovaraju se pozdravi (ZDS i SFSN).
Zato se mene proziva na spomen Ante Pavelića koji nije ništa bolji od Josipa Broza Tita.

Zato i imamo svakakve "harlekine" koji tumače povijest kako im paše.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
02.07.2021 | 21:50
Povjesna istina je pretakanje iz šupljeg u prazno. Znamo da povjest pišu pobjednici. Povjesna istina je jedan neraspletivi miks ideala, politikanstva, profitera, oportunista i ne znam čega sve nema tu.

Rasprava o njima nikad neće imati kraja.
Ljudi su natočeni koje kavim idejama. Te ideje rastu i postanu ogromne tako da ljudi od drveta ne vide šumu. I ne stignu se okrenuti, a manipulatori sa dvije sukobljene strane ih dovedu u rat.

I onda ispočetka. Nakon što se dobro izubijaju i unište sve što su izgradili “sjete se” kako je bolje bez rata i da te ideje nisu bile vrijedne izgubljenih života i razaranja.

Gledajući iz svoje perspektive, obitelj i život u dobroti mi je na prvom mjestu. Ne bi za nikog, niti za “sebe” išao ubijati drugog čovjeka.
Vjerujem da tako misli 99 posto ljudi dok su miru.
Nažalost mnogi nemaju dovoljno svog razuma pa budu uvučeni kojekavim osjećajima u vrtlog mržnje i osvete za nekog drugog (oca, djeda, državu) (haaa, vidi nema ni mame ni bake?).

Primjerice: Šta ja znam kakva osoba je bio moj djed? Da li je nečim izazvao susjeda pa je ovaj izgubio živce pa ga napao? U svojoj obitelji najvjerovatnije neću čuti ništa loše o svom djedu. Kako da ja znam istinu? Teško.
I da danas zbog idela ili priče moje obitelji kako su susjedi loši, idem đonom na susjeda (unuka od djedova susjeda) i time napadam nedužnog čovjeka koji nema nikakve veze sa djelima svog djeda i još time ugrožavam vlastitu obitelj?

Treba se naučiti zakopati ratne sjekire, pogotovo one koje su podigli naši preci.

I treba svatiti da nam nitko neće urediti niti ulicu, niti grad niti državu ako se sami ne uključimo i osiguramo da to bude u okvirima pozitivnih vrijednosti.

EDIT:
Da apsurd bude veći, mi, čovječanstvo ugrozili smo svoj opstanak na zemlji i to činimo i dalje a vodimo bitke o prošlosti i održavamo sukobe iz prošlosti. S druge strane naša djeca najvjerovatnije neće imati priliku gledati svoju djecu kako odrastaju.
02.07.2021 | 22:06
@Air. Bravo majstore. To je stav kakav treba imati. +1.
EDIT:
Jebiga, kad mi dozvoli - do ponoći vjerojatno .
02.07.2021 | 22:16
Braco majstore. Reci to Zidovima da zaborave holokaust.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
02.07.2021 | 22:52
jura22 kaže:
Braco majstore. Reci to Zidovima da zaborave holokaust.

To kažem tebi .
A do Židova ćemo zajedno.
03.07.2021 | 11:53
Air kaže:
jura22 kaže:
Braco majstore. Reci to Zidovima da zaborave holokaust.

To kažem tebi .
A do Židova ćemo zajedno.


Ovo je sarkazam.
Zasto bi jedni trebali zaboraviti svoje krvnike, a drugi ne.
Mislis da unuci zidova stradalih u logoru za vrijemem WWII, odmahuju eukom i kazu koga briga.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
03.07.2021 | 14:20
Ne. To nije bio sarkazam. To je bila šala. Ne bi ja stobom išao kod židova.

Ovo zadnje je opet bila šala.

Zašto zaključuješ nešto što nisam napisao.
Nisam protiv nikog pa tako ni protiv tebe.
Ne trebaš sve shvaćati osobno.
Ja sam rekao moj stav.
Tebe i nikog drugo nije bilo niti u jednoj rečenici.
Pročitaj ponovo.
03.07.2021 | 17:43
Dao si usporedbu s djedovima susjedima.
Promjer
Da je djed 1 koji je nacist ubio djeda 2 koji je Zidov u konc logoru, mislis da unuk 2 oprostio i zaboravio unuku 1 zvjerstva djeda 1?
Ja partizanima ne mogu oprostiti zvjerstva koja su radili nakon zto je zavrsio rat. Zato jer su ta zvjerstva radili zbog odmazde i ubijali su sve koji su bili u bjezali iz Hrvatske. A to je naredio Tito.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 28 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Jedro, tino1, Anonimci (338)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO