Povjesna Istina ili ne ?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Povjesna Istina ili ne ?


23.05.2021 | 13:18
Probat ću u ovom postu napisati što me muči, nastojat ću biti koncizan i bez sarkazma. Znači kad se god povede kakva tema oko povijesti ili se spomene drugi svjetski rat na ovim prostorima, dolazi do žučne svađe, brisanje postova i sl.
Zašto je tome tako i sam se ponekad pitam. Nakon toga dođem do spoznaje da mi svoj rat nismo završili i istinito valorizirali, kao druge nacije koje su imale isti problem. Mi još uvjek živimo u nepotpunoj istini i to je naš najveći problem, koji ne samo da opterećuje jabučnjak, nego društvo i državu u cjelini.
Volio bi da se u ovoj temi priča na temelju argumenata i činjenica. Evo ja ću nastaviti s par činjenica s kojim će se valjda svatko složiti !
Znači znamo da je drugi svjetski službeno počeo 01.09.1939, s napodom na Poljsku. Znamo da su Hitler i Staljin, netom prije toga potpisali pakt o nenapadanju, nakog čega su podjelili Poljsku s strašnim zličinima od strane Sovjeta (Katinska šuma ).
Nakon toga ide napad nacista na Beneluks, Francusku, Britaniju, Jugoslaviju. Što je za svo to vrijeme radila KPJ s titom na čelu ? Bili su na godišnjem odmoru, ali vidi vraga, kad Hitler napada Sovjetski Savez, istog časa drugovi organiziraju ustanak i pobunu.
To je dokaz da su se oni igrom slučaja borili protiv nacizma, jer da Rusija nije napadnuta, još uvjek bi bili saveznici. Nije ih bilo briga niti kad je Jugoslavija bila napadnuta, mada su u njoj živjeli. Oni na tu državu nisu gledali kao na svoju državu, nego na prostor koji mogu okupirati i vladati njime nakon rata.
Kako je došao Hitler na vlast, to valjda svi znamo. Iskoristio je nezadovoljstvo Njemačkog naroda, nakon nepravednog Versajskog ugovora, pa Kristalna noć, javni radovi i slične sheme, koji su tipičan obrazac Komunizma, samo što je on bio još radikalniji. Zbog toga me smeta kad netko pokušava Nacizam svrstati uz radikalnu desnicu, jer je to laž. Kako je bio ime stranke ? Jel imala u sebi pridjev Socijalistička ?
Da li svi iz povijesti možemo naučiti da su najveće zlo i da su najveći zločinci bili pripadnici lijeve radikale opcije. Jel treba nekom crtati istinu da je Staljin pobio više svojih ljudi od Hitlera ? Što je Pol-Pot bio misionar u Kambodži ?
Idemo sad do našeg voljenog Tita, čovjeka bez imalo skurpula, kojem želite vratiti obilježja i uspomene. Danas su arhive otvorene i u Moskvi. Tamo se može isčitati kakav je bio ČOVJEK vaš maršal. Znači u zrelim godinama se je tamo školovao i jako dobro je ispekao zanat. Svoje istomišljenike po ideologiji je cinkao vrhu Sovjeta, pa su tako njegovi drugovi okončali svoje živote u Sovjetskim tamnicama, uključujući i predsjednika KPJ. Nisu oni bili izbačeni iz stranke kao danas, oni su bili smaknuti i to njih desetak.
Nakon toga je poznato što je sve radio da ostane na vlasti ; Blajburg, Goli otok, pa nadalje. U toj Jugi je živio kao Kralj, je tvrdnja gdje bi se mnogi kraljevi, osjećali zapostavljeno u odnosi na život kakav je imao vaš Tito.

Što može biti razlog da se tom čovjeku, vrate trgovi i ulice ? Kad se to zapitam, osjećam se kao neki idiot, ili kao neki čovjek koji je intelektualno potkapacitiran. Da mi je samo na pet minuta zaviriti u psihu ljudi koji žele vratiti taj trg. Vjerojatno su u igri nekakve privilegije, a za Tita ih zaboli neka stvar, jer je revolucija veća i od Tita.

Ako netko ne vjeruje meni, valjda vjeruje matematici koja je ipak egzaktna nauka. Pogledajmo popis stanovništva Kraljevine Jugoslavije. Nakon toga pogledajmo prvi popis stanovništva u FNRJ. Broj pravoslavaca je skoro isti, ali fali milijun katolika ??? Toliko o Jasenovcu i sličnim lažima o broju ubijenih. Istina je bila pokušana zazidana u Kočevskom rogu, ali su zločeste lubanje provirile van. Takvih stratišta je puna Slovenija i dio Hrvatske i nitko od tih kostiju ne traži neku mržnju i osvetu,te kosti samo traže oprost svojih krvnika, ali da je iskren. Ljudi moji to nama fali, jer svaki čovjek kad prizna svoju grešku može biti samo još veći čovjek.

Ako bude nekih replika u ovoj temi ( ups. ja sam u futuru, kako kaže Mamić , jer možda ove teme neće ni biti ) Molio bi da mi odgovore protivnici “druge strane” i da isključivo razgovaramo o argumentima, a nikako s srcem, ok.
23.05.2021 | 14:41
Slažem se sa svime što si napisao, osim što - sve to što si napisao *nimalo* ne opravdava niti rehabilitira ustaše niti išta od onog što su radili. Niti Jasenovac (bespredmetno mi je pobijati postojanje Jasenovca, Jastrebarskog i Paga time što se rasprava skreće na to koliko je bilo žrtava i tko ih je više pobio - tko god misli da takvim argumentom može opravdavati nečije zločine, nosi u sebi sjeme tog istog zla), niti Rimske ugovore.
Molim te neki relevantan i provjeren izvor na temu popisa stanovništva u FNRJ. Zadnji puta kad sam gledao, onaj na Wikipediji je osporavan, a diskusija ukazuje na to da su svi tamo referencirani izvori "kontaminirani". Neki (od tih sudionika) tvrde da službenim popisima stanovništa u FNRJ nije uopće bila evidentirana vjeroispovijest , a neki argumentiraju da taj podatak uopće nije relevantan jer su se mnogi katolici iz oportunih razloga izjašnjavali kao ateisti kako ih se ne bi identificiralo s ustašama.
Ja osobno nisam simpatizer komunističke partije (one nekadašnje) niti saveza komunista (onog isto nekadašnjeg), niti današnje socijaldemokratske partije (glasao sam za njih samo jednom, kad su bili dio koalicije u kojoj je bila i stranka koju jesam tada podržavao, dake 3. siječnja 2000.).

Problem je s velikom većinom vas koji se ovako zapjenite čim vam netko takne u ustaštvo - u tome što imate tu nastranu filozofiju "tko nije sa mnom, taj je protiv mene" u glavi pa odmah morate svakog takvog pozicionirati "u neprijateljsku kućicu". Ili vam se podrazumijeva da sam ja simpatizer komunista jer sam iz Rijeke? Ne znam. Ti reci.

Kako god bilo, ustaše i Ante Pavelić su povjesni luzeri i osuđeni na etiketu zločinaca jer su se u tom povjesnom obračunu (2SR) priklonili silama osovine. Priče o tome što su oni htjeli da su mislili što su mislili itd. - uzaludne su. Hitler je mjesto marionetskog poglavara marionetske hrvatske države, kao što, siguran sam, znaš - ponudio dr. Vladku Mačeku, kao vođi najistaknutije hrvatski orijentirane političke strane u kraljevini Jugoslaviji, a on je to odbio. Zašto je odbio? Pa zato što je bio dovoljno inteligentan da shvati da bi ga povijest zapamtila kao krvnika i grobara Hrvatske, bez obzira na konačni ishod tog rata (koji se je u tom času činio vrlo sigurno na strani Trojnog pakta). I zato što je imao neku svoju osobnu savjest, pretpostavljam, jaču od želje za vlasti. Pa je onda uskočio Ante Pavelić, da sad ne ulazim u nagađanja o njegovoj osobnoj motivaciji, ali sigurno je da to nije bila dobrobit Hrvatske, jer je jedva mjesec dana nakon proglašenja *POKLONIO* Italiji sve ono što im je Milenko Vesnić propustio prodati Rapalskim ugovorom 1920. I još je *MOLIO* (pismeno, ima dokument, i potpis) talijanskog kralja da imenuje nekog iz svoje obitelji za hrvatskog kralja Tomislava II Savojskog.

A od priče kako su ustaše bili domoljubna vojska - povraća mi se, i to dvaput. Ustaše su se mahom borili na bojištima izvan Hrvatske (brat mog djeda bio je u crnoj legiji i poginuo je - gdje? - kod Staljingrada), a po Hrvatskoj su uglavnom domoljubno palili sela i ubijali civile.

Svatko tko veliča ustaštvo trebao bi biti svjestan da svojoj zemlju koju, navodno - voli - samo nanosi sramotu. Kad već pravna država ne funkcionira. Jer, da danas u npr. Norveškoj netko veliča Vidkuna Quislinga i njegov Nasjonal Samling, odgovarao bi kazneno, bez ikakvog filozofiranja i relativiziranja.
23.05.2021 | 17:29
Cairblanco, moj je stav da sve treba gledati u okviru svoga vremena. Znači, da se nakon WWII svijet nije okrenuo na dva politička pola - istočni i zapadni - Tito, Naser i Nehru ne bi mogli stvoriti nesvrstane.
Ti ga promatraš samo kroz prizmu čovjeka koji je bio koljač hrvatskog naroda. I srpski nacionalisti tvrde da je bio koljač srpskog naroda.
A ako već pričamo o činjenicama, kraj svih osoba koje su umrle u 20. stoljeću (Papa Ivan Pavao I., engleski kralj George, ruski car Nikola, indijski mirotvorac Ghandi...), nitko nije imao veći broj svjetskih lidera na sprovodu od - Tita.
Pokret nesvrstanih nije brojao Jugoslaviju i još par država, već se tu stvorilo oko stotinjak država koje su se tek oslobodile kolonijalizma i nisu htjeli pripadati niti zapadnom, niti istočnom polu.
Koliko god mrzio Tita, ne možeš mu ne dati neke kredite.
A za rješavanje opozicije ubojstvima, ponavljam - gledaj u okviru vremena. Hitler je radio logore, Pavelić isto, Staljin također, Tito je još bio najblaža verzija diktatora kakve su druge države imale.
Ne kažem da je bio zlatan, ali da smo za njegovo vrijeme bili netko i pitali se za nešto i da je narod bio velikim dijelom zadovoljan - možeš li to opovrgnuti?
Nisam zagovornik stvaranja ikakve nove Jugoslavije, da se razumijemo.
Ali poštujem što smo tada imali svoju proizvodnju, što su Šveđani dolazili ovdje kako bi kopirali neke stvari iz jugoslavenskog u njihov socijalizam.
Na kraju krajeva, slika govori tisuću riječi, kaže uzrečica.
E pa, kada će današnje države imati ovoliko tvornica, ne znam, a otkako smo slobodni prošlo je pet godina manje nego što
je Tito bio na vlasti u Jugoslaviji. Malo da se zamisliš. Nije li?
Mapa.jpg

Ovdje je logo svake tvornice na mjestu gdje se nalazila. Mislim da bi danas, kada bi radili mapu tvrtki na ovome području, bilo jako puno bjelog prostora.
EDIT:
Čisto zato što ne voliš lika, ne znači da ne bi mogao pogledati neke zanimljivosti o njemu. Evo ti jedna.
On je jedini političar u to doba koji je u istoj godini posjetio SAD, SSSR i NR Kinu.
I znam da Wikipedija nije pouzdan izvor podataka, ali čisto da ti pokažem vanjsku politiku njega, pa je usporedi sa vanjskom politikom svih država nastalih nakon raspada Juge, i koliko su premijeri i predsjednici imali posjeta i odlazili van.
On je imao poprilično:
hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Vanjskopol...st_Josipa_Broza_Tita
23.05.2021 | 18:35
Ajde da se i ja uključim. Nisam nikad bio član SKH/SKJ, niti je bilo tko u mojoj obitelji bio. Nismo imali nikakve privilegije koje je nekad donosilo članstvo u Partiji, niti ih ne uživamo ni danas kad to isto donosi članstvo u novoj Partiji.
Što se tiče Tita, da, sve što si napisao o njemu je evidentna istina. No, isto tako nisi napisao da bi bez njega Hrvatska završila negdje oko Ogulina, a Jadran bi bio zaljev u vlasništvu Italije. Vjerujem da i oko toga nema prijepora?
Potom ću se nadovezati na Klobin post o tome da se u toj državi zbilja puno toga proizvodilo. Kak veli kompa, da su nam onda lupili sankcije, imali bi manje-više sve. Ne bogzna kako kvalitetno, ali bi bilo. Sad ne bi bilo ničeg...
23.05.2021 | 19:02
smayoo kaže:

Problem je s velikom većinom vas koji se ovako zapjenite čim vam netko takne u ustaštvo - u tome što imate tu nastranu filozofiju "tko nije sa mnom, taj je protiv mene" u glavi pa odmah morate svakog takvog pozicionirati "u neprijateljsku kućicu". Ili vam se podrazumijeva da sam ja simpatizer komunista jer sam iz Rijeke? Ne znam. Ti reci.

Potpuno krivo imaš. Ti si ovdje zamjenio teze. Nitko ne brani ustaštvo. [/quote]

Pa, ako je tako, onda moraš pažljivije pročitati moj post na kojeg si onako reagirao. Ja nisam ni riječi napisao u obranu komunizma, nego sam reagirao na tezu kako je Hrvatska nešto (išta) imala od ustaškog režima. A ti si onda na mene osuo zapjenjenu paljbu (koja je obrisana).
23.05.2021 | 19:17
Evo opet Klobe s pričom o sprovodu. Prava je šteta što se može umrijeti samo jednom. Nikoga ja Kloba ne mrzim, pa tako niti njega. Kad sam gledao sprovod i meni su suze klizile niz obraze, da pošteno priznam. Tad sam i ja bio mlad i skoro zadojen, ali kaže se da samo budala i mrtav čovjek ne mogu promjeniti mišljenje. Što se tiče tvornica i njihovog broja to stoji, ali sve u svoje vrijeme. U današnjem vremenu su propale jer nisu izdržale tržište i tu je sva mudrost. Kao da su poslije rata HDZ i SDP najmjerno gasili tvornice i brodogradilišta ??? Reci mi koje se danas tenesice ne proizvode u kini ? O nekim stvarima treba pričati s argumentima, a ne o svojim željama.
23.05.2021 | 19:35
cariblanco kaže:
Što se tiče tvornica i njihovog broja to stoji, ali sve u svoje vrijeme. U današnjem vremenu su propale jer nisu izdržale tržište i tu je sva mudrost. Kao da su poslije rata HDZ i SDP najmjerno gasili tvornice i brodogradilišta ??? Reci mi koje se danas tenesice ne proizvode u kini ? O nekim stvarima treba pričati s argumentima, a ne o svojim željama.


Stari, sad ga tepeš opako. Evo ti jedan konkretan primjer. TPK Oroslavje. Tvornica Parnih Kotlova iz Zagreba je imala pogon u Oroslavju. Kad je došlo vrijeme promjene, direktor pogona je bio pošten čovjek i nije pretvorio sve sebi, nego su svi postali dioničari. Danas ta firma ima tehničkog direktora koji vodi posao, svi koji rade su suvlasnici i firma postoji i radi. Nitko se nije obogatio, ali svi žive i rade. Danas su specijalizirani za tlačne spremnike (uglavnom UNP za kućanstva) koje izvoze i konkunretni su. Mislim da većina ide u Švedsku.
Prvomajska je radila obradne strojeve. Ne samo klasične tokarilice i glodalice, nego i CNC. Nije puno zemalja na svijetu postojalo koje su bile sposobne proizvesti takvo što. Jedinstvo isto.
Rade Končar je bio JEDINA kompanija na svijetu koja je mogla proizvesti komplet svojim znanjem i pogonima hidrocentralu. Sve. Od hidro dijela, preko upravljačkog, do trafoa i svega ostalog.

Da, neke ne bi izdržale, ali većina koja je pogašena nije ni dobila priliku, nego su sustavno uništene radi, najčešće, nekretnina u vlasništvu.
Znam firmu koja je nastala tako što su otkupili kompletan strojni park jednog pogona u Zagrebu koji je uspješno 'pretvoren'. Sad ti mogu napraviti zupčanik do modula 18, jer je taj sav alat skoro završil po kili željeza na šrotu....
23.05.2021 | 19:47
Htio si činjenice.
Sprovod je činjenica.
Neosporiva.
Ne znam zašto se ljutiš?
Pričaš o tržištu?
Konkurentnosti?
Da nismo uništili obiteljsko srebro 90-ih mogli smo biti konkurentni - na tržištu bivše Juge. O tome se radi.
Ali ne. Nacionalizam i mržnja su nas odveli u smjer da novi/stari političari u pet godina manje, a radi se o dvije stranke koje su se vrtile u krug na vlasti, uništili sve što je Tito stvorio u 35 godina.
Sada smo rasprodani, lova iz turizma ne ide u budžet RH nego strancima koji drže hotele i koji su izgradili autoceste, lova od nafte i plina ne ide nama nego Mađarima i možemo nabrajati ovako do jutra...
Piši koliko hoćeš kako je Tito bio ovakav ili onakav, ali također je činjenica da se takav političar rađa jednom u jako malo godina.
A zanimljivo je i kako nitko ne primjećuje, ili namjerno zaboravlja - kako su se mnogi predsjednici zaraćenih država 90-ih, a neki i danas, furali/ju na Tita.
Od Tuđmana koji se oblačio u bijele uniforme i kopirao ga u svemu, do Vučića koji je "predsednik s karakterom" i iako nema nikakve zakonske ovlasti praktički drži Srbiju u autokratskom režimu.
Treba imati muda pogledati istini u oči.
Nisi bio zadojen ničim. Djeca gledaju svijet čistim očima. Pranje mozga počinje kasnije.
Mi smo danas država koja je po svim parametrima zadnja u EU. A tamo smo gotovo deset godina. Na svim razinama radi klijentelizam, usluga za uslugu tipa "zaposli mi šurjaka ja ću tebi narihtati natječaj" - i onda se čudiš šta nam je trebao takav lik da nas dovede u red?
23.05.2021 | 20:02
Cairblanco, iako ti je Djuro napisao moram i ja.
Jesi li zaboravio Kutlu, Gucića, Ivicu Todorića, Luku Rajića, Tomislava Horvatinčića, Nadana Vidoševića, Mudrinića, Nevenku Tuđman...
Da nastavim?
EDIT:
Da se prisjetiš:
www.dnevno.hr/gospodarstvo-i-turizam/pro...ju-hrvatskom-844026/
23.05.2021 | 20:24
Ja bih samo zelio reci da moj najveci problem nije sto zivimo u nepotpunoj istini, drugi svjetski i domovinski rat sam zavrsio i uopce me ne opterecuju.
23.05.2021 | 21:09
Sve dok je minimalna plaća oko 500€ (link), ljudi će se glodati svako malo oko Tita, Pavelića, komunista, ustaša,... kad minimalna bude 2k€, a prosječna 4k€ prestati će glodanje i ljudi će se pomiriti sa prošlošću.
23.05.2021 | 21:52
Ja bih samo dodao - Tito nije bio idealan, da, dao je ubiti neke dobre ljude koji su mu bili konkurencija. I to mu je krimen.
Bleiburg ne osporavam, ali osporavam brojke ubijenih. Također podsjećam da su to većinom bili najgori od najgorih, ubojice i koljači koji su u bijegu pred sobom tjerali civile da ih štite tijelima. Na sve to još dodajem da se to sve događalo nakon što je rat završio i njemačka se predala.
Znaš kako se kaže - kako su sijali, tako su i požnjeli. Imali su opciju predati se. Imali su opciju prijeći u partizane i ispraviti svoje loše odluke. Nisu.

A prije nego poludiš na takvo realno viđenje Bleiburga, podsjetio bih te na Sutjesku i Neretvu npr. - klasične bitke iza kojih su ustaše i četnici s njemcima pobili bez ikakve milosti zarobljenike i ranjenike. A brojke samo u ta dva sukoba su skoro 1/3 Bleiburga. I kad ukažem na to, ni jedan desničar ne trza, ne zanima ih taj narativ, to su bili "komunjare". Cijela ta priča, u kojoj su partizani i antifašisti negativci i nisu bitni kao "pozitivci" naBleiburgu je... Sorry buraz, ti si negativac ovdje.

Ta logika kojom kvazidomoljubi izjednačavaju Hrvatska = HDZ, branitelji = HOS i ZDS, partizani = komunjare je žalosni manjak intelektualnog kapaciteta.
Nije sve crno - bijelo.

Glede Tita, kakav god bio, bili smo svoji na svome - no frapantno je kako isti ti koji gade Tita glorificiraju Franju. A Franjo je isti Tito, samo u mnogo, mnogo manjem pakiranju - iste pizdarije je izvodio, iste fore pokušavao progurati, samo mnogo lošije, amaterski. Uostalom, Hrvatska kakvu danas imamo, porobljena, opljačkana i na koljenima je samo njegovo nasljeđe - on je najzaslužniji za to, nažalost. To su činjenice.

Ljudi koji ne poštuju antifašističku borbu i državu koju nam je ona dala su obično apologeti ustaša i NDH, a to je neobranjivo.
23.05.2021 | 21:54
I sad, najtočnije je ovo što kažu Riba i Bertone. Dok smo gladni, glodati ćemo se oko prošlosti, za bolje ni nismo.
23.05.2021 | 22:02
cariblanco kaže:
smayoo kaže:

Problem je s velikom većinom vas koji se ovako zapjenite čim vam netko takne u ustaštvo - u tome što imate tu nastranu filozofiju "tko nije sa mnom, taj je protiv mene" u glavi pa odmah morate svakog takvog pozicionirati "u neprijateljsku kućicu". Ili vam se podrazumijeva da sam ja simpatizer komunista jer sam iz Rijeke? Ne znam. Ti reci.

Potpuno krivo imaš. Ti si ovdje zamjenio teze. Nitko ne brani ustaštvo.


Pa, ako je tako, onda moraš pažljivije pročitati moj post na kojeg si onako reagirao. Ja nisam ni riječi napisao u obranu komunizma, nego sam reagirao na tezu kako je Hrvatska nešto (išta) imala od ustaškog režima. A ti si onda na mene osuo zapjenjenu paljbu (koja je obrisana).
23.05.2021 | 23:13
Tito kakav god da je bio, bio je markatni lafac kojem su na noge dolazile neke jako popularne svjetske zene. Dovoljno da pisem mu plus

Pokusavam zamisliti univerzum u kojem bi Monica Bellucci dosla da provede vikend sa Milanovicem

Najvece njegovo dostignuce je sto je cvrstom rukom i (nazalost) kontraverznim metodama uspio odrzati na okupu nas balkansku stoku da se ne poubijamo. Sto smo nazalost i uradili nedugo nakon njegove smrti.

Treba da prodje jos neko vrijeme, da neki drugi ljudi ciste i nekontaminirane glave pronaliziraju tog covjeka i donesu realan sud.

P.S. Opce je poznato da Ameri nemaju zive veze o nicemu van USA, jer im je obrazovni sustav takav da su sami sebi dovoljni (sto ima i pozitivnih stvari, ali nebitno). Unatoc tome, vise puta mi se desilo da u nekim neobveznim razgovorima sa vojskom, kada kazem od kuda dolazim uglavnom znaju za (pazi sad) Davora Sukera i Tita. I to su jako pozitivni dojmovi. Tito je bio svjetski brend u pravom smislu te rijeci.
  • Air
  • Korisnik
  • 60
24.05.2021 | 00:25
Tito? hm puno toga svega ima oko njega.

Iako je to samo tekst iz filma, možda mi je jedan od boljih opisa ovaj iz filma koji najbolje opisuje Jugu - Lepa sela lepo gore.
24.05.2021 | 17:33
Kloba kaže:
Cairblanco, iako ti je Djuro napisao moram i ja.
Jesi li zaboravio Kutlu, Gucića, Ivicu Todorića, Luku Rajića, Tomislava Horvatinčića, Nadana Vidoševića, Mudrinića, Nevenku Tuđman...
Da nastavim?
EDIT:
Da se prisjetiš:
www.dnevno.hr/gospodarstvo-i-turizam/pro...ju-hrvatskom-844026/


Evo upravo ovakav post mene vrijeđa, gdje se vidi licemjerstvo i samo se namjerno prokazuje, strana koja je kao bila bliže desnici. Moj Kloba jel ti znaš kad je privatizacija počela ? Još u vrijeme Jugoslavije, tko su bili direktori, nakon toga tehno-menađeri, koji su otkupljivali svoja poduzeća ? Pa normalno da su bili članovi partije, jer bez toga ne bi mogli niti upravljati s poduzećima. Njih je bilo najmanje dvije trećine od tih tajkuna, ali to su dobri tajkuni i oni nikoga ne zanimaju.
24.05.2021 | 17:43
Kako vam se da? Gdje nalazite motivaciju za ovakve rasprave 2021. godine?
24.05.2021 | 17:59
smayoo kaže:
cariblanco kaže:
smayoo kaže:

Problem je s velikom većinom vas koji se ovako zapjenite čim vam netko takne u ustaštvo - u tome što imate tu nastranu filozofiju "tko nije sa mnom, taj je protiv mene" u glavi pa odmah morate svakog takvog pozicionirati "u neprijateljsku kućicu". Ili vam se podrazumijeva da sam ja simpatizer komunista jer sam iz Rijeke? Ne znam. Ti reci.


Potpuno krivo imaš. Ti si ovdje zamjenio teze. Nitko ne brani ustaštvo.


Pa, ako je tako, onda moraš pažljivije pročitati moj post na kojeg si onako reagirao. Ja nisam ni riječi napisao u obranu komunizma, nego sam reagirao na tezu kako je Hrvatska nešto (išta) imala od ustaškog režima. A ti si onda na mene osuo zapjenjenu paljbu (koja je obrisana).


S onim što si napisao ja se skoro u potunost slažem. A jesam li ja u svom prvom postu išta napisao u obrani ndh ??? Ja sam napisao temu koju jesam, još uvjek nije obrisana i napisao sam što me muči. Jesi li me ti napao iz svoje konstrukcije da ja branim ndh ? Jesi i odmah si mi prodastrao činjenice što je bila ndh i sl. koje i sam znam napamet. Pa zašto nisi bio dosljedan i obrisao taj svoj post ? Vidim iz cijele diskusije u temi, da kad se otvori neko ovakvo pitanje, onda ide kao protupitanje a što ste radili vi? Pročitaj još jedamput na vrhu ovog posta što si ti napisao i kako si me napao i etiketirao, a ako imaš snage vrati moj post, gdje sam kao ja napao tebe !!! Možeš i napraviti anketu, jel taj post pravedno obrisan, nemam s tim nikakav problem, niti i s ovim postom ako bude obrisan.
24.05.2021 | 18:06
Nikad nikome nisam obrisao post zato što ima o nečem mišljenje i stav oprečan mojem, niti ikad hoću, iako mi takvi kao ti (i lijevi, i desni) stalno to prigovarate.
Ja sam reagirao na ovaj post i istakao kako ustaše i Pavelić nisu nikad ništa dobro Hrvatskoj donijeli, a ti si osuo pljuvačine i uvrede na to, koje su obrisane. Pa si isto pokušao još dvaput. Pri tom je tamo priča krenula o ustaštvu i na to si reagirao. I sad kažeš kako nisi.
24.05.2021 | 23:28
Ja sam napisao kako Milosevic i Tito isto Hrvatima nisu donjeli dobro a post je obrisan.
24.05.2021 | 23:57
Naravno, nije zbog toga obrisan.
25.05.2021 | 01:18
cariblanco kaže:
Evo upravo ovakav post mene vrijeđa, gdje se vidi licemjerstvo i samo se namjerno prokazuje, strana koja je kao bila bliže desnici. Moj Kloba jel ti znaš kad je privatizacija počela ? Još u vrijeme Jugoslavije, tko su bili direktori, nakon toga tehno-menađeri, koji su otkupljivali svoja poduzeća ? Pa normalno da su bili članovi partije, jer bez toga ne bi mogli niti upravljati s poduzećima. Njih je bilo najmanje dvije trećine od tih tajkuna, ali to su dobri tajkuni i oni nikoga ne zanimaju.

Daj mi nabroji jugoslavenske tajkune molim te. Imenom i prezimenom, i način na koji su se obogatili mimo tadašnjih zakona.
Ali da su nastali i obogatili se za Titova života, i tako živjeli pod njim.
Molim te, daj mi ih pronađi. Nađi jednog.
I najvišim što poduzetnicima, što političarima - provjeravalo se utanane imaju li imovinu u skladu sa prijavljenim primanjima.
Odrastao sam sa posljednjim sekretarom unutrašnjih poslova SKH i iz njegovih usta znam da im se provjeravao svaki dinar.
Svima. Od glava poduzeća do glava politike - apsolutno svima.
Hoćeš dokaz?
Vilim Mulc je bio u rangu današnjeg ministra unutrašnjih poslova na zadnje, prije toga gradonačelnik Grada Rijeke, direktor NK Rijeke, kao mladi čovjek profesor u školi. To je njegov CV u rikverc.
Znaš s koliko je imovine otišao u mirovinu?
Od nekretnina stanom od 85 m2 na zagrebačkom Jabukovcu, drugim za par m2 manjim u Rijeci i drvenom kolibom za jedva tri osobe koju je sam sagradio (čitaj pilio, zidao) u selu Belo, Gorski kotar.
Automobil Mitshubishi Lancer GLX od pokretnina kupio si je te godine kada je odlazio u mirovinu, 1991.
Mjesečna mirovina iznosila mu je 7500 kuna, tada najviša moguća jer je bio - to što je bio.
A sada vidi što ima današnji prosječni ministar, pa tako unazad do 90-e.
Mulc je ostavku dao nakon utakmice Dinamo-Zvezda jer je vidio di sve to ide i nije htio više ni u čemu sudjelovati.
Ali prije svega toga, upravo on je dao pasoš prognanom Gojku Šušku točno znavši šta će raditi i zašto je došao.
Vjerojatno ti je poznato da je UDBA bila jako "učinkovita" obavještajna služba. I ipak mu je dao pasoš.
Kako, zašto - ne da mi se objašnjavati jer - se vrijeđaš...
Jel bio komunist? Je.
Jel bio najpošteniji ne političar, nego čovjek koga sam upoznao za života - je.
I za sve što se kasnije desilo, što god je izjavio a da sam ja čuo - ispao je u pravu.
Nikada neću zaboraviti njegove riječi kada je rat već odmakao i kada smo telki gledali kako sve ide u tri p.m., ljudi ginu i kuće se uništavaju do temelja. Sela i gradovi, točnije.
"Sve ćemo mi ovo morati platiti. I plaćat ćemo idućih 50 godina." - rekao je zureći u te scene na TV Dnevniku.
Kada se danas toga sjetim, pomislim si: "Ko prorok".
Jesmo li sve na kraju sve morali platiti - upravo mi?
Pa je nakon potresa ispalo da smo i na tome muljali, i sada plaćamo ponovo?
Što se Jugo tajkuna tiče, pogledaj mapu gore i vidi koliko je poduzeća na njoj.
cairblanco, u svakoj košari ćeš naći trule jabuke.
Ali većina ih je zdrava ako trule na vrijeme izvadiš.
Primjerice, kuću do mene živio je jedan takav - tajkunčina prava - direktor Astre, tvrtke čija je reklama visila na krovu tadašnjeg Trga Republike, a i dobrano vremena kada je isti trg preimenovan u Trg bana Jelačića.
I ta je mustra cijeli život živjela u identičnoj potleušici kao i ja u Kustošiji.
Stvarno tajkunčina koja se nakrala - ufffff...
Za streljat!!!
A znaš koju je taj lik pilu vozio?
TAS jedinicu. Narančaste boje.
Pa nije se na Porschea htio spustit, jbt. Ipak je on bio "dobar tajkun".
A sada zamisli da je na njegovom mjestu sjedio neki lik nakon rata?
Gdje je taj živio?
I šta je napravio s Astrom?
Jesu li mu se provjeravala primanja u skladu sa imovinom na godišnjem nivou?
Koliko znam, reklame više nema, pa se odgovor nameće sam na sva postavljena pitanja.
Što se političara tiče:
Pa dan danas je Vladimir Šeks jedan od bitnijih savjetnika našeg premijera!
Halo?
Komunjara koja je presvukla kaput, pije ko smuk davno prije nego mu je sin umro - i to je nama savjetnik premijera?
Nije li to tužno?
Umjesto nekih mladih ljudi, novih snaga i tako dalje?
Svi ti pišu iste stvari a ti samo meni napišeš da sam licemjer?
Zašto?
Na kraju, ako ti nakon 30 godina pljačke neovisne Hrvatske i 40 godina nakon njegove smrti još uvijek Tito ispada najveći krivac za sve, odi na tečaj napredne povijesti, čitaj knjige, štoviše puno knjiga na istu temu umjesto da se držiš tebi odabranog izvora podataka.
Jer jedno su tajkuni koji su počeli u Jugoslaviji koja se počela raspadati čim je ovaj polegnut u grob, pa im možeš naći prve poslovne poduhvate 1982/3. godine. Ali opet ponavljam - Tito je tu mrtav.
A poslovni poduhvati ispadaju - prodavanje cvijeća od Vardara do Triglava ili stiropora na nogometnim stadionima (prvo je radio Buljubašić, drugo Mamić).
Molim te cairblanco, ili nađi drugog lika s kojim ćeš se prepirati ili pročitaj literaturu koja se kosi sa tvojim pogledima na stvari da malo proširiš vidike koje očigledno treba proširiti.
Jer je jako vidljivo da informacije o politici u ovoj regiji kojih se držiš biraš srcem, a ne umom.
Shvaćaš li šta sam ti sada napisao, da ne bi ispalo da je uvreda?
Tako odabiru knjige i TV emisije oni koji prvo odluče što vjeruju, a onda traže literaturu koja će im to potkrijepiti.
Tipa Bujica. Četverored.
I da, agrumenti su ti tipa ovih: u Njemačkoj ima jako bitnih ljudi koji kradu. To je trula država.
Kako ne shvaćaš da korupcije ima u svakoj državi koliko god da je razvijena, no ono što je bitno jest da se ista sasiječe čim se za nju sazna u normalnoj državi/ili se šatro sasiječe za medije i mase u banana državi.
A ti vidi gdje tu spadaju Jugoslavija, Hrvatska i Njemačka.
Švabe su imale VW aferu, zar ne?
Direktori tog koncerna su se bogatili protupravno da se sve dimilo.
Čini li to Njemačku lošom državom?
I misliš li da su to jedini ljudi koji tamo kradu?
Sada isto primjeni na Jugu.
A za poslijeratnu desnicu i ljevicu me oduvijek zabolila ona stvar, napisao sam dvije stranke koje se mijenjaju na vlasti što ti očito nisi ulovio, moj problem nije što je HDZ dulje na vlasti od SDP-a. Isto go..o, drugo pakiranje.
Glavna preokupacija predsjednika i premijera je da se svađaju već skoro godinu dana ko derišta iz vrtića.
Jedan desni drugi lijevi centar. Kao...
Ma daj...
A koliko realno razmišljaš o cijeloj stvari najbolje dokazuje tvoj izraz "dobar tajkun".
To je u ovoj državi oksimoron. A u Jugoslaviji nije postojao.
EDIT:
Pogledaj ovaj članak. Daj si odvoji par minuta pa ga pročitaj. Možda onda shvatiš o čemu ja i dosta drugih ovdje priča.
25.05.2021 | 11:53
@Kloba, jugoslavenski tajkuni su itekako postojali. To što nisu stavljali "u izlog" svoje bogatstvo, već skrivali, drugi je par rukava.
Kada je došla privatizacija, bio je grabež i ti isti "direktori" sada su i legalno postali tajkuni/vlasnici jer su kupovali firme menadžerskim kreditima za koje su garantirali imovinom firme i firma ih je vračala (naravno, takav zakon su si donijeli).
Jedan dio ih je odmah prešao u HDZ, dok je drugi (iz ne znam kojih razloga) prešao u SDP-KPH (kasnije SDP).
Članovi HDZ-a su više ugrabili jer su došli na vlast (vjerojatno bi i ovi drugi to isto napravili da je bilo drugačije).

Sada možemo raspravljati o uroti i zavjeri, ali to budemo ostavili za neki drugi puta.
25.05.2021 | 11:55
Pričaš opet o dobu kada je ovaj mrtav hladan. Od 1980-e do 1990-e.
I bez imena, načina bogaćenja, imovine koju su stekli u tih deset godina.
EDIT:
Evo, sada ću si sam zadati zadatak da pronađem barem jednog jugoslavenskog tajkuna preko interneta.
25.05.2021 | 12:03
Nailazim na tekstove tipa ovoga:
www.slobodna-bosna.ba/vijest/132452/kako..._iz_hercegovine.html
Ili ovoga:
slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/pr...-lose-strane-1095846
A rasprava nam se svodi (samo na kulturnijem nivou) na istu kao pod osvrtom na drugom linku.
EDIT:
Ovdje sam došao do broja, ali ne i imena. I ako se članak pomnije pročita - opet ispada da priča pada u vodu.
www.index.hr/magazin/clanak/milijarderi-...gatstva/1029630.aspx
25.05.2021 | 12:19
@jura22, @cairblanco - prvom prilikom kada ću ići u knjižnicu (a ići ću uskoro jer moram vratiti knjige koje sam posudio) posudit ću knjige tipa "Propast Jugoslavije i stvaranje moderne Hrvatske" Dušana Bilandžića.
Neka vas ime autora ne zavara, opis knjige je sljedeći: Raznovrsne teme, sadržane u 150 eseja, članaka i interviewa, nastalih u razdoblju od 1990. do 1996. godine predstavljaju dokument o razmišljanju jednog iskusnog kroničara i analitičara. Analizirana je velikosrpska politika, uloga i djelovanje međunarodne zajednice, politika bivših jugoslavenskih republika, pitanja tranzicije političkih i ekonomskih sustava, dnevnika iz Beograda, analiza ratova u Sloveniji i Bosni i Hercegovini itd. Gotovo svaki članak daje tri rakursa: povijesni, aktualni i prognostički.
Slobodno dodajte koju bih to literaturu još trebao pročitati da konačno progledam.
25.05.2021 | 12:21
A zašto ti to tražiš? Bilo bi OK, u smislu argumentacije vlastitog stava, da @cariblanco i @jura22 imenuju relevantne izvore i konkretna imena.
Činjenica je da su za SFRJ postojali tzv. "funkcioneri" i ja se jako dobro sjećam tih imena iz medija (od sredine do kraja 80-ih) i gradskih ćakula. Naš prvi susjed je bio jedan od njih, ali ja ga ne bih nazvao "komunističkim tajkunom" jer su oni živjeli u stanu kao što je bio i naš, na 24. katu nebodera, čovjek se vozio u Opel Kadettu iz Kikinde (s kojim je bilo bitno više problema nego s Renaultom 18 iz Novog Mesta kojeg su vozili moji starci, koji nisu bili funkcioneri, nego visokoškolovani stručnjaci), imali su vikendicu od 30-ak kvadrata, kao i mi... Tek kad je pretrčao u HDZ i "privatizirao" firmu u kojoj je bio direktor, postao je tajkun (ne neki ne znam kakav, ali onako, osrednji, taman da ne privlači pažnju ).
Ima ovdje Jabučara čiji su roditelji bili "funkcioneri" u ono vrijeme pa se nisu u materijalnom smislu ne znam što time zapomogli. Doduše, možda ja imam iskrivljen pogled na stvari, s obzirom da su ovdje, u Rijeci, za vrijeme Juge svi živjeli barem OK, ako ne i bolje od toga. Bilo je posla, radilo se, plaće su rasle. Životni standard nije bio ni blizu onog kojeg danas imaju ljudi kojima dobro ide, ali je bio bitno bolji od onog kojeg imaju ljudi koji kopaju po bajama za smeće i traže PET ambalažu, i tako...
Ne sporim ništa, baš ništa od sranja koja je radila komunistička vlast (i znao bih nabrojati puno, puno više od Bleiburga i Golog otoka, za razliku od ustašoida koji uvijek stanu na tome jer nemaju pojma o povijesti vlastitog naroda), ali bilo je u tom sustavu stvari koje su bile bolje, nego danas. Da smo bili pametni, zadržali bi ono što je valjalo, a mijenjali ono što nije. A mi smo napravili skoro pa obratno.
25.05.2021 | 12:30
Ma ne znam @smayoo. Na kraju je stvarno najpametnije napisao Davor gore. Ne isplati se danas sipati riječi na ovakve rasprave.
Neće se promijeniti ničiji stav. Kao da pokušaš natočiti tri litre tekućine u bocu za dvije.
Ili ako okrenemo na humor kao da se svađaju Sizif i Edip.
Guraj, guraj Sizife! - reče Edip.
Ma jebi si mater!! - odgovori Sizif.
25.05.2021 | 12:48
Odgovori, kako to da su baš jugo-direktori bili upetljani u privatizaciju?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 43 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, IgorD, Miro Spiro, Riba, saint, smayoo, Yonkis, Anonimci (537)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO