Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao


13.11.2020 | 18:08
Naravno da je bolja slika jer TV preko internetske veze ima limitiranu širinu pojasa i kvaliteta je reducirana.
U mom selu, tko god da je nasjeo na šprehu ISPova, najčešće niti ne može gledati TV normalno jer je ukupna propusnost u selu debelo premala za išta više od desetak korisnika istovremeno. Prije 20 godina tu je bilo nekih 30 kuća i sve skupa 200 ljudi. Sad ima blizu 4000 ljudi, stambenih zgrada od 8-10 stanova, obiteljskih kuća x20 u odnosu na nekad...
Koristimo EvoTV, ta se kartica zove "CI module" (common interface module) ili CAM ("common access module"), i to isto imamo.
Ali moram reći da ti paytv kanali koje primamo preko EvoTV također nisu HD. Barem trenutno još nisu, a hoće li biti, ne znam. To jest, neki određeni jesu, koji se plaćaju ekstra-ekstra (u posebnom su paketu), kao HBO, Cinemax i tako to.
U biti, sve smo bliže tome da i taj EvoTV potpuno odjavimo. Kad RUNE dođe do nas, tada sigurno, a možda i ranije odustanemo. Ionako vrlo malo gledamo TV, a od tih EvoTV kanala jedino Jugoton TV, Al Jazeeru Balkans, DaVinci TV, ponekad KlasikTV i History Channel.
13.11.2020 | 18:14
Moj tip. Dokumentarci.
I ovo nisam znao.
Hvala Smayoo!
EDIT:
A ovo sa DVBT2 i ISP-ovima? Hoće li i oni prikazivati HD kanale, barem tih deset domaćih ili ne? Znaš li to?
EDIT 2:
Odmah da napomenem, znam da pričam o dvije različite stvari - jedno je antena, drugo internet TV. Samo me zanima ako su antene dobile propis da moraju osnovne kanale prikazivati u HD rezoluciji, hoće li isti propis morati poštovati i ISP-ovi?
13.11.2020 | 18:18
@kloba,

Taj široki, a uski ulaz zove se CI modul (CI = common interface), i nemaju ga baš svi uređaji.

Inače, nisam 100% siguran, ali taj evoTV CI modul ti "igra" samo ako imaš TV koji podržava DVB-T2 i HEVC u TV aparatu, jer CI služi isključivo dekodiranju signala.

A što se rezolucije tiče, ja sam trenutno na Optimi, i njihov TV signal je na 1280x720 na ovim kanalima označenim sa "HD" na digitalnom sustuavu.
Dakle, signal se na DVB-T2 emitira u FullHD rezoluciji (1920x1080), ali ga Optima interno downscale-a u 1280x720 pa imamo sliku niže rezolucije. Vjerojatno je slično i sa ostalim operaterima.
13.11.2020 | 18:23
Da, sada me Smayoo podsjetio. Mislim da je moj CI+, što god to značilo.
EDIT:
A znam i za ovo što si dodao, oba TV-a doma su mi DVB-T2 (pa zar nije HEVC automatski podržan onda?). Gledao sam na svojoj telki HEVC filmove i uredno ih pušta, a ova druga je još novija iako nisam isprobavao, no vjerujem kako bi i ta progutala HEVC datoteku bez beda.
Uglavnom, kada sam kupovao te televizore, to mi je bilo pod must have, DVBT2 i HEVC. Na mom isto i 4K rezolucija kao i HDR, mada sam se tu zaletio i uletio grlom u jagode pa nemam čisti HDR10 nego neki šatro HDR koji nije niti sjena ovome, a kamoli Dolby Visionu.
13.11.2020 | 18:32
Wikipedia o CI+
CI+
Definition
CI+ (also known as CI Plus or Common Interface Plus) is a specification that extends the original DVB Common Interface standard (DVB-CI, sometimes referred to as DVB-CIv1). The main addition introduced by CI+ is a form of copy protection between a CI+ conditional-access module (referenced by the spec as CICAM, while CI+ CAM seems to be a more precise abbreviation) and the television receiver (Host). CI+ is backward compatible with DVB-CIv1. Old television receivers, which have CIv1 CI-slot, can be used with CI+ CAM and vice versa, but for viewing only those of TV programs which are not marked as CI+ protected.
13.11.2020 | 18:49
Kloba kaže:
Samo me zanima ako su antene dobile propis da moraju osnovne kanale prikazivati u HD rezoluciji, hoće li isti propis morati poštovati i ISP-ovi?


Nema takvog propisa. OiV je išao na prijelaz sa DVB-T na DVB-T2 zato što su TV kuće zahtijevale da se svima omogući difuzija HD signala, a s DVB-T standardom nije bilo dovoljno širine pojasa za sve pa onda nitko nije emitirao HD da bi bila fer tržišna utakmica.

Što će ISPovi raditi - stvar je njihove poslovne politike. Neki koji potencijalno imaju dovoljno bandwidtha (B-Net?) možda će i pustiti HD ono što primaju u HD pa to poentirati kao konkurentsku prednost.
13.11.2020 | 18:53
Krivo sam se izrazio. Srećom, ti si tu da me ispraviš. Vidiš, niti ovo nisam znao o ISP-ovima što si napisao.
13.11.2020 | 19:01
Smayoo, primi ovo kao pohvalu, nikako kao kritiku ili podbadanje jer ću napisati u najboljoj mogućoj namjeri.
Sjećaš se one knjige "1000 zašto, 1000 zato"?
E ti, stari moj, meni dođeš kao ta knjiga. Na svaki moj zašto ti imaš točan zato.
Svaka ti čast.
Stvarno znaš jako puno u jako puno polja.
13.11.2020 | 20:05
jura22 kaže:
Krajnji cilj je napistiti bilo kakvu fiksnu instalaciju (privatni korisnici). Danas dobijes na mobilnom signalu vecu propusnost nego na bakru bez dodatnog placanja. Optika bude ostala za one koji moraju imati gotovo 100%-tnu vezu i/ili kao rezervna opcija.
Gledam T-Com, tarifa 229kn i flet internet.


Slažem se, samo obrnuto. Meni će fiber uvijek biti prirmani link, a mobila eventualno failover.

Sada sam na mobilnom jer nemam druge opcije i kada je dobro, super je, ali kada nije, onda je to očajno.

Evo kako to kod mene izgleda:

Screenshot2020-11-13at19.04.49.png


Na Tele2 je bilo pola od ovoga. Ovo su A1 brzine sada.
13.11.2020 | 20:37
Kloba kaže:
Stvarno znaš jako puno u jako puno polja.


Hvala, ali pretjeruješ. Puno toga sam naučio ovdje, od drugih članova
14.11.2020 | 13:44
Možda je fiksan pristup netu dobar za one koji nisu u pokretu.
U ovih 20 godina ostao sam bez mobilnog interneta možda 2x, a bez žičanog desetke puta.
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.11.2020 | 16:01
jura22 kaže:
Možda je fiksan pristup netu dobar za one koji nisu u pokretu.
U ovih 20 godina ostao sam bez mobilnog interneta možda 2x, a bez žičanog desetke puta.


Eto ja sam bez žičanog bio godinu i pol. Ne svojom krivnjom, nego onom operatera. Bez mobilnog nisam bio nikad, pa čak ni za vrijeme potresa. Ali što mi to vrijedi kad mi mobilni ne može zamijeniti žičani? Na mobilnom ne mogu dobiti potrebnu brzinu konstantno. Što mi vrijedi što na mobilnom u teoriji imam 5 puta veću brzinu pristupa internetu kad je ona u stvarnosti jednaka a manje pouzdana od žice?

Brzina mobilnog interneta ovisi o broju korisnika koji su u tom trenutku spojeni na određenu baznu stanicu. I ove Rustyjeve brzine su sad super... volio bih vidjeti kakve su u sezoni kad krenu turisti.

Na žici imaš profil koji ti operater pusti i on se ne mijenja (pričamo o POTS-u s xDSL-om, odnosno FTTH, ne o cable). Jedini način da to umre je da neki majstor s bagerom to potaraca ili nekakav požar pohara lokacije na kojima su čvorovi, može i kamiondžija srušit telefonski stup.

Dakle, nemoj se ponašat ko Pale sam na svijetu i tvrdit da samo zato što je tebi nešto ok (za tvoje potrebe), isto je dovoljno i zadovoljava potrebe nekog drugog.

Da, mobilni internet je dobar. Ne, nije dobar svima ni za sve. Plus košta ko suho zlato i daleko ima više ograničenja u odnosu na fiksni.
14.11.2020 | 18:24
Kako košta "k'o suho zlato"? 229kn flet kod T-Coma. Ima i TELE2 za 169kn ali do 200GB po punoj brzini, a kasnije ide usporenje.
Koliko košta fiksni internet?
Trenutno imam na T-Comu 351Mbps/35,3Mbps i ping je 17ms, jitter 6,2ms
Na koaksijalnom kabelu A1 imam 53,1Mbps/9,69Mbps i ping je 11ms jitter 0,8ms

EDIT: iznio sa svoje mišljenje a ti se s njime ne moraš složiti. Ne trebaš odmah napadati.
23.11.2020 | 14:31
Evo da dam doprinos temi.
Rusty, Daddo i ostali znaju koliko sam muke i problema imao sa tim da dobijem optiku. Hostanje usluga preko A1 parice sa 28/1 je bilo katastrofalno

Prvo veselju nije bilo kraja kad sam naipao na objavu namjere gradnje svjetlovodne mreže 13.9.2020.
Nakon toga je sam nekoliko puta zvao SZK da vidim razvoj situacije, naravno ništa od toga.
Krajem 9. sam vidio kolute optičkog kabla i radnike sa dizalicom koji postavljaju kutijice na rasvjetnim stupovima - oduševljenju nije bilo kraja.
Predviđeni rok dostupnosti mreže 31.10.

Prošlo je nekoliko dana i došli su mi postaviti kabel na kuću i napraviti terminiranje na ormariću gdje je postojeća parica.


8e7c8057-b789-4fd6-ba56-45c48fc0742b.JPG



7b5d7451-fdee-4292-925b-0b916a493c8f.JPG



Iako sam inicijalno htio da mi optika dolazi podzemno, rekli su mi da podzemni vodovi dolaze u drugoj rundi sljedeće godine, tako da je bilo samo majstore - buši!
Nakon toga je sve stalo, ni majstora ni tehničara na vidiku.

Zvao sam tuitamo SZK, napravili smo zahtjev za spajanjem i rekli su mi da će me kontaktirati tehničar. Naravno da se to nije desilo pa sam sam nekoliko puta zvao SZK i 2 agenta su kao pokrenula zahtjev dodatno jer njihov prošli kolega niej to napravio

Prođe 31.10. idalje ništa. Zovem ponovno SZK i kažu mi da ranije ni nisu mogli poslati zahtjev jer mreža nije bila aktivna. Neki fini gospodin sa druge strane telefona mi je aktivirao zahtjev i za 2 dana me zove agentica odgovora li mi neki termin.
Mislio sam si sve super, a kad tamo šipak.
Ovi što su postavili ormarić na kuću nisu napravili terminiranje da se tehničar samo upikne na konektor. Tako da je bezveze dolazio, poslikao, poslao u centralu i to je to.
Dva tjedna sam zvao SZK da netko dođe spojiti da bi na kraju sreo iste radnike od prije u drugoj ulici i zmaolio da dođu to spojiti.

I tako nakon hrpe natezanja 19.11.2020. dolazi tehničar, postavlja nit, postavlja ONT i ruter te se meni fino SpeedTest podigao

najviše me iznenadila nit koja je toliko tanka da se ni ne vidi, jer sam mislio da će mi sad nekakva čuda kanalica razvlačiti.

Oprema


IMG_2619.HEIC.jpeg



Uzeo sam osnovni paket za probu 100/20.

Prilozi:
23.11.2020 | 14:32
Fuck yeah!
23.11.2020 | 15:29
I ja ću tako kad stigne 21. stoljeće u moju mahalu...
23.11.2020 | 22:38
Evo, ako nekoga to može utješiti, u "elitnom" Gradu (Dubrovnik), na "elitnoj" lokaciji (Lapad), na neodređenoj udaljenosti od centrale (svojim očima sam gledao dva rezultata na dva različita uređaja, u razmaku od par dana, gdje je pisalo, jednom 735 m, a drugi put 1345 m), na bakrenoj parici (VDSL) imam "vratolomnih" 18 Mbps downloada, 1.3 Mbps uploada, i 32 ms ping.

I to je još i dobro, jer sam do prije dva tjedna (a zadnjih 5-6 godina) imao 8 Mbps download i 512 Kbps upload (na ADSL-u), i uz to me ekipa iz Optime/T-Com-a uvjeravala da sam predaleko od centrale za VDSL (a problem je bio u prastarom korodiranom spoju vanjskog nadzemnog kabela sa kućnom instalacijom.

Ono što je "najljepše" u cijeloj priči je to da mi je, zadnji tehničar koji je bio u kući, objasnio kako bih imao i veću brzinu, ali je glavni kabel (u ulici ispod moje) oštećen, a zamjeniti će ga tek kad se dovoljan broj korisnika bude žalio na brzinu, smetnje ili nešto treće (znači nikad ili kad smetnja posten prekid).
BTW ta ulica je pred kraj prošle godine temeljito raskopana zbog kompletnog preuređenja, i taj isti kabel je samo prebačen sa jedne strane puta na drugu.

Optika nije problem, nju ne moram ni sanjati, jer ću je dobiti vjerojatno tamo negdje oko svetog nigdarjeva ili malo kasnije.
03.12.2020 | 18:38
Ipak mi je onih 100/20 bilo slabo pa sam aktivirao paket 200/100.
Dali su mi i drugi router jer je onaj originalni samo 100M.


IMG_2970.jpeg
03.12.2020 | 18:55
100/20 mu je bilo slabo pa je aktivirao 200/100... Što radiš ti u slobodno vrijeme? Downloadaš internet?
03.12.2020 | 23:16
To te ja pitam... nikada dosta bandwidtha! Odmah tisak na robu: "Ja sam na 1/1" To će biti za koje kratko vrijeme.
03.03.2021 | 15:46
Bogdaj, imam jednu dilemu.
Meni su htjeli postaviti razvojnu kutiju u kuću, ali ja nisam dao bušiti pa sam preuzeo odgovornost montaže kutije na zid s vanjske strane. Imam jedan prilično tanki bužir kroz koji prolazi koaksijalac od TV antene pa sam zamislio da bi kroz njega dodatno provukao optiku u kuću. Ako iz kutije koju tehničari postavljaju ide ova prozirna "struna" onda sam na konju. Ali ako iz te kutije ide onaj isti kabel koji ide i sa stupa onda sam u gabuli i ipak ću morati bušiti i zid i "knauf" i još bu i žena popi.dila jer ne bum za sobom počistil. Mogu li još neko vrijeme živjeti u uvjerenju da stvarno taj tanki prozirni kabel ide od razvodne kutije do routera ili kako se to sad već zove ili da se odmah pripremim na bušenje? Možda da mi netko pofotka ulaz i izlaz kabela iz te sive kutije okvirnih dimenzija 15x20 cm.
Fala
03.03.2021 | 16:07
Ako se radi o HT-u onda ti iz kutije ide ona tanka prozirna nit.
12.04.2021 | 08:52
Konačno stigla uplata za izvođenje RUNE priključka.
12.04.2021 | 10:00
Misliš - uplatnica?
13.04.2021 | 14:29
smayoo kaže:
Misliš - uplatnica?


ma jasno . Iako neka oni meni to uplate, može i tako
21.05.2021 | 10:50
Eto malo apdejta s moje strane. HT je tiho ponudio opciju 1G korinicima na optici za 45kn/mj.
Aktivirao sam paket i već drugo jutro je tehničar došao postaviti novi ONT i router te wifi extender.
Upakirali su taj novi "smart" router i extender pod obavezno ako ide 1G brzina iako sam sve to izbacio i koristim svoju opremu.
Brzine su veoma zadovoljavajuće


Clipboard-May21202112_36AM.png



Iako vidim da je vrijeme da mijenjam svoj router jer nema full gigabit throughput. Brzine preko HT routera su negdje na razini 970/520.
21.05.2021 | 11:09
Ideš!
Ja sam na A1 optici preko mreže ZDG. Za sada zadovoljan. Brzina 500/250
12.06.2021 | 00:02
Evo @energyman... čisto da se ne osjetiš sam u tim gigabitima...


11562635942.png


RUNE misija konačno gotova.
12.06.2021 | 14:57
Dobrodošao u Giga klub

Sad je jedino ograničenje brzina storage-a, ali to su slatke muke
12.06.2021 | 15:24
Ok. Za Rustyja već znamo da downloada internet na svoj Synology.
A što ti radiš s tolikim bandwidthom?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 39 minuta
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO