Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao


12.11.2020 | 15:54
Smayoo, razgovarao sam s djelatnikom T-Coma kojemu je cijela stvar nebulozna, poslat će mi kopiju ugovora - ja ću je tu objaviti pa ti vidi.
Nisi mi odgovorio, kako to da sada nalaziš da su me prešli?
Zašto to nisi napisao 2019.?
Pisao si postove...
Zašto, Lastane?
EDIT:
I molim te javi mi, koliko će tebe stajati optika ukoliko odabereš flat, HD kanale, Premium HBO paket sa 3 u 1 opcijom.
Ukoliko to RUNE ponudi za manje od 350 kuna (a biti će i više), ovjde ću se svima javno ispričati.
Kako je zgodno uspoređivati brojke kada idu tebi u korist.
Usporedi ih realno.
Minimum s minimumom. Maksimum s maksimumom. A ne uzeti RUNE minimum i A1, T-Com maksimum. To je tebi ok matematika?
EDIT 2:
E nemaš pojma kako će mi biti drago objaviti taj ugovor. Baš me zanima koju ćeš foru onda izvući.
12.11.2020 | 16:02
Kloba kaže:
Rusty, kliknem na link i piše mi na vašoj adresi je dostupna optika. Nije mi jasno što mi želiš pokazati?
Da A1 nudi a T-Com ne? Nigdje ne vidim da je ovo A1, ako ćemo iskreno.


Stari moj pa neki ljudi stavrno imaju previše slobodno vremena, kako se to vrijeme ne iskoristi za korisno istraživanje informacija prije kipanja po forumu nije mi jasno.

Ok ove 2 slike su Tcom (sa zelenom kvačicom) koji potvrđuje da na adresi za koju se raspitujem već ima optika i mogu ponuditi uslugu.

Druga slika je A1 provjeravanje za istu lokaciju na kojoj piše eto to što piše. Pa sada ti meni reci kako to da mi nije napisao, nema problem odjebi tcom i mi ćemo tamo doći po istom kabelu, nego mi nudi koaks uslugu? Dodatno, jasno ti je da taj koaks ide po totalnoj drugoj instalacije u istoj zgradi?

To znam jer sam tamo živio 20godina, a Smayoo ti može potvditi koliko je to gusto naselje (Krnjevo/Turnić) gdje ne da nema privatnih kuća nego ih nema kao suho zlato. Tamo ako nije pogodno doći veliki providerima onda stvarno. I da, tcom je došao i što sada? Sada se po pitanju fibera svi ostali provideri (A1) mogu lagano jebat. Eto, to ti je ukratko to što ti slike govore, samo u tekstulanom obliku.
12.11.2020 | 16:07
Kloba kaže:

Ukoliko to RUNE ponudi za manje od 350 kuna (a biti će i više), ovjde ću se svima javno ispričati.


Ok što tu još nije jasno? RUNE ne nudi usluge! Samo nudi fiber konekciju. Uslugu ćeš i dalje morati preko ISPa uzeti u kombinaciji koju želiš.

Zašto se još raspravljamo o tome... Poanta je da će i A1, a vjerojanot i Tcom nuditi svoje usluge za kućanstva koji se fiber spoje preko RUNE projekta, no to ne znači da će to biti ni skuplje ni jeftinije jer su to 2 odvojene stvari.
12.11.2020 | 16:07
Sorry Rusty, neće se ponoviti. Idem izmoliti tri Oče naša da te slučajno više ne uvrijedim.
12.11.2020 | 16:08
rusty kaže:
Kloba kaže:

Ukoliko to RUNE ponudi za manje od 350 kuna (a biti će i više), ovjde ću se svima javno ispričati.


Ok što tu još nije jasno? RUNE ne nudi usluge! Samo nudi fiber konekciju. Uslugu ćeš i dalje morati preko ISPa uzeti u kombinaciji koju želiš.

Zašto se još raspravljamo o tome... Poanta je da će i A1, a vjerojanot i Tcom nuditi svoje usluge za kućanstva koji se fiber spoje preko RUNE projekta, no to ne znači da će to biti ni skuplje ni jeftinije jer su to 2 odvojene stvari.

Jel sam se obatio tebi ili Smayii?
Nisi ti pisao o cijenama, on je.
Raspravljamo jer me Smayoo indirektno naziva kriplom (lašcem) i uspoređuje brojke koje nemaju veze jedna s drugom. Ne pripisuj ovo meni.
12.11.2020 | 16:10
Nemoj se ti uvrijediti, ali meni ovo izgleda više kao da tebi neke osnovne stvari oko ove problematike nisu jasne, no to je možda više pitanje za nekog pravog doktora, nego za raspravu u ovom topicu. Ne razumijem zašto post za post i kroz xy sati nije moguće shvatiti o ćemu se tu točno radi.

No s druge strane vrijeme je ručka pa nastavljamo guženje kasnije
12.11.2020 | 16:11
Kloba kaže:

Nisi ti pisao o cijenama, on je.

Istina ali si opet spomenuo ako to rune napravi za xx novaca... dakle to mi govori da i dalje ne razumiješ apsolutno ništa oko ovog projekta.
12.11.2020 | 16:11
Jedi.
12.11.2020 | 16:17
Evo, da ne kažete da sam seljačina.
ISPADA DA JE U PRAVU SMAYOO, I RUSTY.
Sada dam opet zvao VIP, i oni mi kažu što je napisao Smayoo - vi imate T-Comovu optiku, a našu paricu (iako mi je parica isto bila cijelo vrijeme pod T-Comom ili njihovom tvrtkom kćeri).
Eto ljudi.
Moje isprike.
Ispao sam debil.
DEBIL.
JA.
Majku mi glupu...
EDIT:
Ali ljudi kunem vam se da mi je lik to tvrdio kada nam je nudio. Možda je mislio ili na prve dvije godine ili tko će ga znati.
A stvarno ću objaviti taj ugovor kada mi dođe.
Pa majku im njihovu...
12.11.2020 | 16:22
rusty kaže:
Kloba kaže:

Nisi ti pisao o cijenama, on je.

Istina ali si opet spomenuo ako to rune napravi za xx novaca... dakle to mi govori da i dalje ne razumiješ apsolutno ništa oko ovog projekta.

Nisam niti tvrdio da razumijem. Pisao sam što sam mislio da je istina. Čim sam saznao da sam u krivu, isti čas sam sam sebe popljuvao i ako nisam u prošlom, ovdje se javno ispričavam i tebi i Smayii.
Ali zaista ponavljam da mi je lik koji je skupljao potpise rekao to što je rekao. A ja sam lakovjerna budala i povjerovao sam čovjeku čija je plaća najvjerojatnije ovisila o broju potpisa.
DEBIL. JA. ISPRIKA DO PODA!!!
EDIT:
Rusty, nigdje nisam napisao da ti ili Smayoo nemate pojma. Mislio sam da krivo pišete o mome slučaju i to je to. Zar se ne sjećaš da sam za tebe u obrisanome napisao da si, za razliku od mene, power user. Mislim, daj mi malo kredita. Ne moraš ne cipelariti dok sam na podu.
EDIT 1:
Nije mi jasno kako imaš tek kada spominješ guženje i klopu u istoj rečenici.
EDIT 2:
A sada pitanje. Molim bez ismijavanja, dovoljna sam budala već ispao.
Jel to sada znači da doživotno moram uzimati optiku od T-Coma ili tvrtki kćeri. I kako se ovaj u T-Comu nasmije i kaže da sam u pravu, a ovaj u VIP-u mrtav ozbiljan kaže da ste vas dvojica. Mislim, di je tu imalo profesionalnosti? Jedan kaže lijevo, drugi desno za istu stvar.
Isprika ako me sve ovo zbunilo. Kako neće kada svako tvrdi drugačije...
12.11.2020 | 16:43
Smayoo, ja sam uzeo prvu optiku koja mi se nudila obzirom da sam u kućici, a sam znaš koliko je rijetko to bilo ranije. Nepostojeće.
I baš poučen iskustvima ljudi ovdje koji znaju više od mene, pitao sam lika da li ću moći prijeći na druge operatere i dobio odgovor kakav sam napisao.
"DA. Naravno. Pa oni će vam čak i besplatno doveti opciju do sobe i možete od njih uzimati internet"
I ja sam povjerovao. Kako me nitko godinu i pol nije demantirao, nego su me još uvjeravali koja će biti cijena ukoliko si uzmem sve kako mi je sada što sam i napisao - i dalje sam vjerovao.
U ovoj državi je dovoljno da ispadneš kreten jer vjeruješ službenom licu.
Meni je to nevjerojatno.
Zaista.
12.11.2020 | 16:53
rusty, razumijem što je RUNE. Toliko sam shvatio.
Samo me sada zanima razlika u cijeni tvog mjesečnog optičkog interneta (s istim opcijama, ajmo reći osnovnog kod bilo kojeg providera - jasno mi je da je priključak tvoj) i mog identičnog. Zanima me razlika u cijeni. Ako sam se krivo izrazio, nemoraš ispadati toliki nerd oko svake kvačice. Ja se baš ne bih hvalio s time. Pametniji si u tom polju. So what?
EDIT:
Da me ispravno razumiješ. Nije ništa negativno što si pametniji. Samo mislim da ispadaš intelektualni bully nabijajući mi to na nos. U tome je stvar.
12.11.2020 | 17:10
Cijena će i tebi i meni biti ista ako idemo preko istog providera i seta usluga.
12.11.2020 | 17:17
Samo ćeš ti imati slobodu biranja nakon svakog isteklog ugovora, a ja šatro slobodu (T-Com, Optima, H1 i još jedan provider kojeg je naveo Smayoo).
A ne znam šta da kažem. Ja sam stvarno išao logikom kao i ti, ali nisam toliko in u tematici pa me tip uhvatio nespremog i lakovjernog. Danas bih odbio.
Samo iz razloga što su prokleti lašci.
Pa danas su mi u T-Comu tvrdili da sam free, da bi mi u A1 rekli: čekajte, to je T-Comova optika.
To fakat moraš biti na tvojoj, smayiinoj, dpasaricevoj i razini takvih korisnika da shvatiš šta je istina, a šta magla.
Bem ti državu.
EDIT:
Fakat sorry rusty, bio sam uvjeren da sam za svoju adresu u pravu. I ispao budala...
Smayoo, isto vrijedi i za tebe - ispričavam se.
12.11.2020 | 17:38
Kloba kaže:
Jel to sada znači da doživotno moram uzimati optiku od T-Coma ili tvrtki kćeri. I kako se ovaj u T-Comu nasmije i kaže da sam u pravu, a ovaj u VIP-u mrtav ozbiljan kaže da ste vas dvojica.


Kad si na početku ove teme pisao o optici koju su ti spojili, zanimali su te tehnički detalji montaže. Nisi ništa spominjao o tome kakve si ugovorne uvjete prihvatio, koje su cijene itd. niti si išta pitao na tu temu. Pa ti tada nisam ništa na tu temu niti komentirao. A ti ionako ne možeš biti, niti ćeš ikad biti potencijalni korisnik RUNE projekta, jer živiš u Zagrebu, a RUNE je "rural network", dakle ne pokriva urbanizirane zone.

U tom smislu, možda niti nemaš ikakve druge opcije za optiku osim te koju si iskoristio.

E, sad - hoćeš li morati doživotno uzimati optiku od T-coma? Nemam pojma. To nitko ne zna. Vjerojatno ne. Samo je pitanje kakve imaš uvjete da ikad postigneš da ti se više providera može tržišno natjecati. Ili je cijena zacementirana time što bi svi ostali na toj niti bili "podstanari", osim "gazde".

S vremenom će ti postati nebitno jer, ili će operateri napustiti pružanje usluge preko optike pa ti ionako nitko to neće nuditi (nego će svi gurati 5G, 6G, ...), ili će FTTH postati razvijena i široko dostupna tehnologija pa će pojeftiniti ionako.
12.11.2020 | 17:43
Kloba kaže:
Smayoo, isto vrijedi i za tebe - ispričavam se.


Nema potrebe. Svakodnevno vidim i čujem da su ljudi zbunjeni i da nikom više nije jasno tko tu koga je*e (a jasno je - kao i uvijek - je*e lud zbunjenog, to znamo... ).

Stvar je u tome što vlada elementarno nepovjerenje i onda čak i kad dođe jedan legitiman projekt, javno financiran, u svrhu razvoja javnog dobra, nitko više ne vjeruje ništa.
12.11.2020 | 17:55
Ma mene užasno živcira što ovdje ispada da svatko na svakoj razini krade i laže. A kao, država EU smo i za primjer ostalim državama regije osim Slovenije.
Onda shvatiš da je Srbija, koja ima 100 puta više problema od nas i praktički jednopartijski sistem, ima zatvor sagrađen 2018. godine i to ne u Beogradu već negdje u unutrašnjosti, tipa kod Kragujevca, da ima novi KBC (kompletan) u Nišu, a Makedonija ima nogometni stadion sagrađen 2010. kojeg se ne bi posramio ni MILAN ili INTER, a mi trpamo iz šupljeg u prazno, imamo premijera i predsjednika koji se ko Muppeti svađaju oko stvari totalno nebitnih za boljitak nas i onih poslije nas. Ma katastrofa.
Da država za uzor...
I da, Zagreb je postao Beograd SFRJ. Centralizacija žešća. Što je užas.
12.11.2020 | 21:14
damir1 kaže:
Prije nekoliko dana dobio sam " obrazac zahtjeva za opticki prikljucak RUNE " (ruralnetwork.eu) uz cijenu za izradu kucne instalacije od 750 kuna . Takodjer po ugovoru sa njima , duzan bi bio u roku 3 mjeseca nakon instalacije prikljuciti se na sirokopojasne usluge s jednim od operatera usluga dostupnih u RUNE mrezi i sklopiti ugovor. Ukoliko to ne bi ucinio onda sam duzan izvodjacu ( RUNE) nadoknaditi prouzrocenu stetu od 1800 kuna ??
Danas mi susjed ( u istoj ulici ) kaze da je dobio ponudu od t-coma za uvodjenje optickog prikljucka i instalaciju istoga u kucu besplatno ???
Da li je netko instalirao optiku preko T-coma i u cemu je kvaka ?
Iskustvo dosadasnje mi govori da je od njih tesko dobiti i sve ono sto ti obecaju prije nego potpises ugovor a kamoli nesto besplatno .



Evo da se nadovezem na moj post od jucer mada mi je sada po tom pitanju potpuno cista situacija .
Kopirao sam ugovor od HT-a koji su poslali mom susjedu pa ako nekoga zanima nek pogleda i ako ima sto ...komentira.
Prilozi:
12.11.2020 | 23:20
Dakle ovim ugovor HT i suvlasnika zgrade jasno stoji da temeljem članka 2, stavak 3 i članka 7, stavak 2 "drugi operateri mogu koristiti ovu infrasturkturu". Da li se pod time misli na HT i njegove fiktivne konkurente, vjerojatno.

Znam da u moje 2 zgrade je bilo tko prvi njegova djevojka. Ako je ušao Tcom, A1 je prošao dalje i to je to, ako je A1 ulovio, tcom je prošao dalje. Tako da tom logikom rekao bi da je upravo na snazi, to da, "mogu drugi nuditi uslugu", ali bitno da je to iz iste kase (što A1 nije recimo).

To bi objasnilo da se pravi konkurenti neće sigurno koristiti tuđom optikom i dodatno objašnjava zašto je recimo A1 kompletno podzemno došao na još jednoj lokaciji gdje sam živio do svoje šahte paralelno sa tcom-om, samo da bi ponudio usluge za tu stambenu zgradu.
12.11.2020 | 23:34
Ali ovako sročen ugovor ne dozvoljava suvlasnicima zgrade da prime još jednu optiku uz onu koju već imaju, jer su potpisali da je (u ovom slučaju) HT "Operater zgrade" koji onda nadalje vedri i oblači.
Nominalno, vjerujem da ne bi oni onemogućili operatera "iz druge kase" da ponudi uslugu, ali bi mu naplatili korištenje infrastrukture dovoljno da ne bude moguća fer tržišna utakmica.
  • Daddo
  • Posjetitelj
12.11.2020 | 23:47
@damir1 - ja bih komentirao svašta. Ali realno, u tom Ugovoru ima toliko začkoljica da sve AKO i uspiješ raskinuti isti (ugovor se sklapa s Vlasnikom zgrade - jednina, sklopljen je na NEODREĐENO vrijeme), HT kao operater ima još 12 mjeseci rok da zgradu otpoji "od sebe". To samo znači da će te u nekakvom BD-u (čvor u kojem su vlakna spojena) otpojiti od sebe i osloboditi te ugovornih obveza a sebe pružanja usluge i održavanja opreme u zgradi. Opremu u ormaru će na odlasku (iako su je debelo amortizirali kroz pružanje usluge) umjesto da je demontiraju i odnesu (što im je nekakav trošak) ostaviti Vlasniku (naravno ne besplatno nego će je Vlasnik platiti). Spominju se suvlasnici, koji u zgradi imaju isto neka prava, pa ti oni kao Vlasniku mogu osporavati da raskineš taj Ugovor, bilo iz neznanja bilo iz čiste "zlobe"(može mi se) ili jer je netko od njih s nekim "ispod žita" dobio/dogovorio sve MaxTV pakete za 0 kn. I na kraju imaš spomenute i korisnike. Koji nisu nužno ni Vlasnik ni suvlasnici. Operatoru zgrade (primjetiti da Operator nije isto što i operater!) ustupaš prostor besplatno u koji on smješta opremu koja je njegova sve dok ne raskineš ugovor + još godinu dana ako je ne otkupiš. To je ona fora ko sa GSKG, TEHNOSTAN ili nekom od tih tvrtki koja se bavi "održavanjem zgrade". Samo se tu radi o konkretnim optičkim vlaknima, ne o zgradi.

I na kraju ima ona caka da nije 100% jasno definirano što spada u "infrastrukturu operatora", tako da bi se moglo dogoditi da u slučaju da raskineš ugovor s HT-om da oni kažu - ok, eto Vam ormar i pasiva koju imate u prostoru koji ste nam dali na korištenje, ali platite prvo. Sva vlakna do ormara su (potencijalno) infrastruktura operatora jer ih je (logično) on postavio i spojio na čvor i spojnice koje je predvidio za SVOJU uslugu.

Zato nerijetko u zgradama uz postojeću optiku imaš povučen i bakar po hodnicima jer je kabel jeftiniji za postavit, s jeftinijom opremom, manje osjetljiv, a prosječni korisnik neće vidjeti/osjetiti razliku u brzini niti zna da je bakar kanalizacija koja će se zaštopati ako svi krenu kakat, za razliku od optike gdje svatko u svakom trenutku ima svoju cijev kroz koju ima (d)otok.

Dakle, recimo da si X godina kao Vlasnik imao ugovor s "vragom" i dođe neki drugi novi vrag tebi više drag... uspiješ se rješit jednog, to te košta još novaca i vremena i živaca. On ti ostavi "ništa", odreže te od čvora na koji si dosad bio spojen a ta vlakna koja je do sad prodavao tebi... proda nekom drugom. Ti bi novog vraga... ali hej, nema više slobodnih vlakana u bunaru...možemo vam jedino kabel povuć... i to ćete čekat.

Naravno da važi načelo "ravnopravnosti" i da bi u teoriji onaj tko je izgradio infrastrukturu trebao omogućiti svim pružateljima usluga jednak broj priključaka u zdencu, zauzvrat bi na nekoj drugoj lokaciji koju je gradio netko drugi dobio ekvivalent. U praksi to baš ne bude tako jer se prilikom izgradnje vodi računa o broju potencijalnih korisnika pa nije isto imat gradsku četvrt sa 60000 stanovnika ili onu sa 40 000. Nije isto u smislu inicijalnih ulaganja ali ni potencijalne dobiti.

Zato se pravne osobe kojima je brzina bitna pobrinu da same odrade "internu" infrastrukturu i prirede priključak za optiku... i onda samo kažu... ovo je NAŠ ormar, vaš priključak treba doći tu na taj port. Ako mijenjamo operatera, opet imate tu taj "unit" za vašu opremu i spajate se na taj panel na port taj.

Problem je kad si neinteresantan jer si mali (ili je broj potencijalnih korisnika takav), a za tebe vuku infrastrukturu od 0... onda plaćaš ko i priključak vode... ti najskuplji... a oni koji eventualno dođu kasnije su dobili za 0 kn. Dodatno, lokalna zajednica ima u tim radovima nekad neke svoje interese i kad operater i krene u ishođenje potrebnih dozvola bude... e nećeš razbojniče... to nam "trga cestu" ili već nešto drugo, pa ako ideš - može ali moraš sve u prvobitno stanje... pa te traže sanaciju i asfaltiranje 200-300 metara lokalne ceste samo zato što si morao raskopat poprijeko istu na jednom mjestu u širini niti metar. A ti to moraš nekom naplatiti. I onda to ide na krajnjeg korisnika.

E ne budu.

Zato je RUNE (ili bilo što što funkcionira na tom principu - a zasad je to NIŠTA) dobar. Jednokratno platiš crijevo do sebe, platiš i što ide kroz to crijevo do mjesta gdje se spajaju pružatelji usluga... kojima je jasno u interesu imati čim više korisnika... i to je onda tržišna utakmica. Dio od zdenca do tebe je fiksan i tvoj... a ostatak prema operaterima je otvoren svim zainteresiranima pod istim uvjetima. Ti kao krajnji korisnik možeš u svakom trenutku reći... ko u Pokemon fightu... "ja biram tebe"... i taj operater ti pusti signal po ugovorenoj nekoj cijeni. Ako ti ne odgovara, za 3 mjeseca - hop, evo novog. Ti imaš "upper hand".

RUNE je omogućio da i najveće zabiti dobiju "superbrzu" vezu... ili bi bar trebao. No činjenica je da je izgradnja SDM spor proces a svi spojevi (nitko nema milijune kilometara vlakna u komadu nego se to vari i spaja i razdvaja i...) su osjetljivi, pa se kod izgradnje dobro i debelo planira i naplati priprema trasa.

No naravno, kako neki poviše kažu... SVE može.... samo potpiši. U praksi - može samo ono što stvarno može.

I da, onaj dokument koji je gore linkan a u kojem se netko referira na mene, radi se o "obavijesti o namjeri izgradnje"... to je kao ono "mi mislimo da hoćemo", ne - mi ćemo to i zaista odraditi do tad i tad. Ako se ne držiš toga, pojeo vuk magare... nemaš neke penale, eventualno se raspiše novi natječaj na kojem prođe netko drugi... A znamo koliko raspisivanje natječaja traje... i odabir partnera. Na primjeru višenamjenskog borbenog aviona recimo. Ima državna agencija koja kao regulatorno tijelo to sve nešto nekom. I zašto.
13.11.2020 | 14:44
Smayoo, samo da ti napišem koliko bi me stajala najjeftinija verzija optike na trenutnom provideru (Optimi), a koliko uz to što ja imam dodatno (HBO Premium paket).
Znači, optika u 3 u 1 opciji (TV, telefon + internet) u svojoj najjeftinijoj varijatni stoji mjesečno 315 kuna.
Brzina interneta je ista i na toj i na bilo kojoj skupljoj nadogradnji, 100 Mbps downoad, nisam pitao za upload.
No, to ti vjerojatno već i znaš.
U slučaju da mi dodaju taj HBO Premium paket, to bi me stajalo mjesečno 375 kuna (uključen PDV u cijenu).
Pitao sam čovjeka (činio mi se OK lik, no moja procjena očito ne vrijedi pišljiva boba) ima li ikakve teorije da se te cijene s vremenom spuste; obzirom da će više korisnika uzimati optiku, tržišna utakmica itd...
On kaže da "vjeruje da hoće, jer ovo je tek početak i zato su cijene tako visoke".
Jedino što sam zaboravio pitati jest da li je to flat rate internet. Iako mislim da jest, nisam sto posto siguran. Dopisat ću kada se čujem s njima ponovo.
Eto. Čisto da i to ispravim kao informaciju.
13.11.2020 | 15:42
Prema mojim dosadašnjim iskustvima, ako nemaš tržišnu alternativu, nema ni padanja cijene. Nikad, od 1995 naovamo, ni sa kojim providerom, ni lošim, ni dobrim.
Cijena ti vremenom pada jedino kad i ako su svjesni da imaš stvarnu, tehnički ostvarivu i usporedivu mogućnost ugovaranja s nekim stvarnim konkurentom (koji nije iz "iste kase"). A i onda samo ako si dovoljno grub da otvoreno ucjenjuješ protuponudom koja dolazi s druge strane.
Isto vrijedi i za osiguranje, leasing, kreditne uvjete...
13.11.2020 | 15:55
To razumijem.
A koliko će T-Comu i tvrtkama kćerima trebati da se upuste u borbu sa A1 (ne znam koga oni imaju pod sobom, možda ti znaš) za pridobivanje korisnika optike, to ovisi o brzini uvođenja optičke mreže diljem Hrvatske.
Bio to T-Com, A1, RUNE projekt koji je zaista najbolji jer je optika tvoja, ili netko četvrti - zemlja se treba switchati sa bakra na optiku.
Krajnji cilj je napustiti bakar, to mi je više puta rečeno.
A kada će to biti?
Zgodno, baš je jučer na Dnevniku bila vijest da je Vlada predstavila plan razvoja Hrvatske za razdoblje 2021. - 2030. To je tek njihov prijedlog, treba proći saborsku raspravu, ne znam što u njemu piše.
Valjda je uključena i optika u tome. Bilo bi logično da do 2030. završimo sve to.
Nismo toliko velika zemlja. Ako bi se svi držali pravila i poštovali rokove izvođenja radova, deset godina mi je pristojno vrijeme da se projekt uvođenja optike u Hrvatsku kompletira.
Naravno, ovo je osobno mišljenje apsolutnog laika.
13.11.2020 | 16:57
Krajnji cilj je napistiti bilo kakvu fiksnu instalaciju (privatni korisnici). Danas dobijes na mobilnom signalu vecu propusnost nego na bakru bez dodatnog placanja. Optika bude ostala za one koji moraju imati gotovo 100%-tnu vezu i/ili kao rezervna opcija.
Gledam T-Com, tarifa 229kn i flet internet.
13.11.2020 | 17:12
Prije ravno 100 godina su tadašnji telekomunikacijski stručnjaci tvrdili kako je telefon prolazna moda, telegraf umirući dinosaur, a radio jedina realna opcija za razvoj telekomunikacija. A onda se stvar počela razvijati pa su najprije shvatili koliko je radiovezu lakše (a) prisluškivati i (b) falsificirati, da bi nakon cca 50 godina shvatili kako je radiofrekvencijski spektar prirodno limitiran resurs, kao voda, zrak, nafta, plin... - čak i puno više limitiran od njih - i počeli dogovarati i uređivati frekvencijske pojaseve i njihovu primjenu te dijeliti dozvole za upotrebu. A problemi međusobnog "upadanja" susjednih zemalja u frekvencijska područja nisu nikad riješeni. Tko god živi u Istri, zna jako dobro koliko je malo i sporo OiV učinio za pristojan prijem terestričkog signala radija i TV, s obzirom na kaubojsko gaženje dodijeljenih frekvencija s talijanskih odašiljača.

Dakle, radio nikad neće kvalitetno nadomjestiti kabelsku vezu. I nitko od profesionalaca u tom području niti ne tvrdi drugačije. Radio (pa i mobilna mreža, 3G, 4G, 5G... ∞G... ) je loš, ali jeftiniji (za operatere, ne za korisnike) nadomjestak.

Da ne govorimo o neupitnoj štetnosti mikrovalnog zračenja na čovjeka, kao i na sve druge žive organizme.
13.11.2020 | 17:46
jura22 kaže:
Krajnji cilj je napistiti bilo kakvu fiksnu instalaciju (privatni korisnici). Danas dobijes na mobilnom signalu vecu propusnost nego na bakru bez dodatnog placanja. Optika bude ostala za one koji moraju imati gotovo 100%-tnu vezu i/ili kao rezervna opcija.
Gledam T-Com, tarifa 229kn i flet internet.

Jura22, što je uključeno u to?
Samo internet, ili 2 u 1, 3 u 1?
13.11.2020 | 17:58
smayoo kaže:
Prije ravno 100 godina su tadašnji telekomunikacijski stručnjaci tvrdili kako je telefon prolazna moda, telegraf umirući dinosaur, a radio jedina realna opcija za razvoj telekomunikacija. A onda se stvar počela razvijati pa su najprije shvatili koliko je radiovezu lakše (a) prisluškivati i (b) falsificirati, da bi nakon cca 50 godina shvatili kako je radiofrekvencijski spektar prirodno limitiran resurs, kao voda, zrak, nafta, plin... - čak i puno više limitiran od njih - i počeli dogovarati i uređivati frekvencijske pojaseve i njihovu primjenu te dijeliti dozvole za upotrebu. A problemi međusobnog "upadanja" susjednih zemalja u frekvencijska područja nisu nikad riješeni. Tko god živi u Istri, zna jako dobro koliko je malo i sporo OiV učinio za pristojan prijem terestričkog signala radija i TV, s obzirom na kaubojsko gaženje dodijeljenih frekvencija s talijanskih odašiljača.

Dakle, radio nikad neće kvalitetno nadomjestiti kabelsku vezu. I nitko od profesionalaca u tom području niti ne tvrdi drugačije. Radio (pa i mobilna mreža, 3G, 4G, 5G... ∞G... ) je loš, ali jeftiniji (za operatere, ne za korisnike) nadomjestak.

Da ne govorimo o neupitnoj štetnosti mikrovalnog zračenja na čovjeka, kao i na sve druge žive organizme.

Ovo je zanimljivo, nisam pojma imao.
Smayoo, kada smo se dokatli terrestrial TV-a, a pričamo i o internet TV-u, ne znam da li si ti doma primjetio što sam ja na svome TV-u.
Slika, pogovoto sada kada su se u Zagrebu maknuli DVB-T kanali i ostavili mjesta samo za DVB-T2 - bilo koji domaći program, njih oko desetak kada se sve skupi (četiri HRT-a, tri RTL-a, dvije Nove (Doma) i neki lokalni TV) - redom imaju bolju sliku nego što daje ISP provider.
Pokušao sam još prije saznati od ovih operatera koji se jave na prvu kada zoveš da li će i oni puštati HD kanale kada će antenski preći na DVB-T2 sustav, nijedan mi nije znao odgovoriti.
No, i prije HD-a slika preko antene bila mi je ljepša nego slika preko ISP-a.
Zato mislim da je evoTV super i nikako da nagovorim staru da si ju kupi. A što je najbolje, ako u startu izdvojiš 500 kuna, ne moraš imati prijemnik, nego kupiš karticu (zaboravio sam njeno ime, ali svi moderniji televizori imaju taj ulaz iza, široki a uski, unutra ulazi nešto tipa ogromnog SD-a) s kojom primaš evoTV i ne treba ti nikakav prijemnik niti drugi daljinski.
I neće li ga neće. A stalno se žali kako nema ništa na telki...
13.11.2020 | 18:02
Kloba, imam ti ja na bakru kod A1, 2u1 (internet flat rate.download cca.140Mb, upload cca.14Mb)+paket televizijski(osnovni, mislim), za 249kn/mj.

U Zagrebu na Zap. kolodvoru.

Tako, da ne sjećam se jesi li njih tražio ponudu, ali eto.

Isto tako ti je i bNet (ako nećeš kod A1, iako je bnet u njihovom vlasništvu)
13.11.2020 | 18:08
Ma meni je kuća iz 1938. prijatelju. Je to obnavljano, ali bakar mi je maksimum 18 Mbps. Inače, zanimljivo mi je da su mi prije dvije godine rekli da mi je maksimum 21, i tu sam brzinu imao, sada sam na 18, a OOKLA mi pokazuje 16.5. Kao da me namjerno snižavaju.
EDIT:
Hvala na prijedlogu, svejedno!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 17 minuta
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, Riba, Smet, stefanjos, VanjusOS, Anonimci (820)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO