Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao


22.07.2020 | 15:30
Evo da malo osvježimo temu.

Upravo danas podnio zahtjev za provođenje fibera preko RUNE projekta. Čekam uplatnicu i onda rokamo!

Nadam se do kraja godine da će i biti realizacija.
22.07.2020 | 16:27
Jučer su otvoreni Matulji i Kastav za registraciju, a od prije 2h i Jelenje i Čavli. Pa eto, tko može i želi neka krene.
25.07.2020 | 17:39
smayoo kaže:
Ispričavam se što malo dociram, ali evo, da pokušam ispraviti vrlo čestu pogrešku.

Jednina "kabel", množina "kabeli" odnosi se na snop međusobno izoliranih električnih vodiča ili svjetlovodnih niti obujmljenih zajedničkim izolacijskim i/ili metalnim plaštom.

Jednina "kabao", množina "kablovi" odnosi se na kantu, sić, hamper ili kako tko to već zove.


Puno ljudi i na audiofil forumu, pitaju za te audiofilske "kablove", pa ih jedan power-user, spusti i objasni razliku imeđu kablova i kabela...sad znam da smayoo ne čuje dobro, pa sam u dilemi
25.07.2020 | 17:40
rusty kaže:
Jučer su otvoreni Matulji i Kastav za registraciju, a od prije 2h i Jelenje i Čavli. Pa eto, tko može i želi neka krene.


Nadam se da ćeš napokon i ti dobiti optiku, jer znam da je tebi presušno potrebna...sretno
25.07.2020 | 17:54
tnx. Da ovo 4G veslanje je ubitačno.
06.10.2020 | 09:25
I tako logiram se ja malo jučer u RUNE portal, kad ono čeka uplatnica za "Izgradnja priključka na OŠM RUNE". Datum, 3.8.2020. Datum valute 2.9.2020. Nitko me nije zvao niti slao mail.

Čekam sada povratno info da li da se izvede uplata ili ne. Moja lokacija je ionako na rasporedu za spajanje po zadnjim informacijama sada u listopadu, pa ćemo vidjeti. Možda Božić i bude bijeli .
11.11.2020 | 18:22
Prije nekoliko dana dobio sam " obrazac zahtjeva za opticki prikljucak RUNE " (ruralnetwork.eu) uz cijenu za izradu kucne instalacije od 750 kuna . Takodjer po ugovoru sa njima , duzan bi bio u roku 3 mjeseca nakon instalacije prikljuciti se na sirokopojasne usluge s jednim od operatera usluga dostupnih u RUNE mrezi i sklopiti ugovor. Ukoliko to ne bi ucinio onda sam duzan izvodjacu ( RUNE) nadoknaditi prouzrocenu stetu od 1800 kuna ??
Danas mi susjed ( u istoj ulici ) kaze da je dobio ponudu od t-coma za uvodjenje optickog prikljucka i instalaciju istoga u kucu besplatno ???
Da li je netko instalirao optiku preko T-coma i u cemu je kvaka ?
Iskustvo dosadasnje mi govori da je od njih tesko dobiti i sve ono sto ti obecaju prije nego potpises ugovor a kamoli nesto besplatno .
11.11.2020 | 18:28
damir1 kaže:
Prije nekoliko dana dobio sam " obrazac zahtjeva za opticki prikljucak RUNE " (ruralnetwork.eu) uz cijenu za izradu kucne instalacije od 750 kuna . Takodjer po ugovoru sa njima , duzan bi bio u roku 3 mjeseca nakon instalacije prikljuciti se na sirokopojasne usluge s jednim od operatera usluga dostupnih u RUNE mrezi i sklopiti ugovor. Ukoliko to ne bi ucinio onda sam duzan izvodjacu ( RUNE) nadoknaditi prouzrocenu stetu od 1800 kuna ??

Tako je. To je dio ugovora

Danas mi susjed ( u istoj ulici ) kaze da je dobio ponudu od t-coma za uvodjenje optickog prikljucka i instalaciju istoga u kucu besplatno ???

Ako je on onda isto to moguće da ćeš dobiti i ti. To će biti njihova optika, dakle ne otvorenog tipa kao RUNE na koju se može zakačiti bilo koji ISP koji bude nudi usluge preko RUNE projekta

Da li je netko instalirao optiku preko T-coma i u cemu je kvaka?

Kvaka je što to vlakno poslije nitko neće htjeti taknuti osim tcoma i njegovih "fiktivnih" konkurencija.

Iskustvo dosadasnje mi govori da je od njih tesko dobiti i sve ono sto ti obecaju prije nego potpises ugovor a kamoli nesto besplatno.

Imao sam fiber od tcoma na jednoj lokaciji i nikada nije bilo nikakvih problema.
11.11.2020 | 18:41
U čemu je zapravo problem? U 750 kuna? Platiš 750 kn i imaš svoju vlastitu optiku, na kojoj danas primiš uslugu od jednog operatera, sutra od drugog, a prekosutra od nekog trećeg kojeg danas niti nema na tržištu. I nitko te više ničim ne ucjenjuje.

Čak i da platiš poslovnu štetu od 1800 kn RUNE-u, i dalje za 2550 kn imaš svoju vlastitu optiku i sklapaš ugovor s kim hoćeš, pod uvjetima koje slobodno biraš. A logično je da te obavezuju da im platiš štetu, jer ako ne sklopiš ugovor ni sa kim, oni nemaju od koga naplatiti uslugu prijenosa preko svoje mreže, a imali su trošak dovođenja optike do tebe veći od tih 750 kn koliko je tvoja participacija. Ni sa tih 1800 kn nisu izašli u plus, ali je to neko, kakvo-takvo jamstvo ozbiljnosti, da korisnici ne bi uzimali priključak eto tako, jer je 750 kn jeftino, trošili njima operativne resurse i kapacitet, itd.

Operater (bilo koji) ti nudi "besplatno" priključenje uz ugovornu obvezu od 2 godine, po mjesečnoj cijeni pretplate koju tek treba usporediti s onim što ti se nudi ako se spajaš preko RUNE mreže.

S obzirom da do nas RUNE još nije stigao, nisam proučavao, ali očekujem da ti je stvar u tome da ti operater nudi besplatno priključenje i flat rate uz dvije godine ugovorne obveze po cijeni od npr. (lupam cifre, bitan je relativni omjer) 400 kn mjesečno, tako da im kroz dvije godine ukupno platiš 9600 kn, od čega je npr. 6000 njihov trošak dovođenja priključka do tebe.
Ako platiš RUNE priključak (koji značajnim dijelom subvencionira EU) i onda sklapaš ugovor s nekim providerom, ovaj nema troška dovođenja priključka, i natječe se s drugim providerima koji nude istu tu uslugu preko iste te mreže (RUNE), pa ti za isti flat rate i zajamčenu brzinu možeš ugovoriti za npr. 150 kn mjesečno pa te na isti rok od dvije godine to sve skupa košta 750 + 24·150=4350 Kn, dakle malo jače od duplo manje.

Naravno, brojke koje sam nabacao su moja procjena, a ne stvarne brojke, ali računam da bi to mogli biti takvi omjeri.
11.11.2020 | 18:52
Pošto aktivno pratim razvoj RUNEp projekta situacija što se providera tiče u biti jednostavna.

Imaš priključak? Ok naša cijena je toliko. Bum gotovo. U slučaju fenice telekoma to je cca 250kn za 500/250Mbit (imaju i druge pakete), u slučaju Terrakoma to je 269 u triple play, dok se cijena A1 još ne zna. Zna se da će nuditi svoj 1/500Mbit paket, ali da li će biti 209kn kao i preko A1 sprovedene optike ili ne to ostaje za vidjeti.

Dakle sve u svemu, RUNE priključak flat cijena, operater nakon toga svoju cijenu. Koliko sam vidio ništa znatno ili uopće više od regularnih paketa.
11.11.2020 | 19:53
rusty & smayoo

zahvaljujem , sad su stvari puno jasnije .
odlucit cu se ipak za RUNE .
lp
12.11.2020 | 11:42
Pošto je admin obrisao prepirku, samo ću obratiti pažnju da je u pravu i rusty, ali i da ima slučajeva u kojima T-Com free uvede optiku i user si je slobodan odabrati bilo kojeg ponuđača. Stoji tako na prvom postu prve stranice teme.
Meni je kazano da će tako biti u pet najvećih gradova HR, što će reći ZG, ST, RI, OS i Veliku Goricu - a zašto se drugim ljudima u tim gradovima T-Com ponaša ko đubre i ne daje im da pređu, neka ih pitaju jer zapadni Zagreb ima pravo birati providera od prvog dana iako im je T-Com ugradio optiku.
Toliko.
I opaska, piše na prvoj stranici teme sve ovo.
12.11.2020 | 11:44
podulju prepirku između Klobe i Rustyja sam obrisao cijelu jer

a) unosi strašan šum informacija u temu koja je bitna jer je sama po sebi nejasna velikom broju potencijalnih korisnika
b) se radi o polemiziranju, a ne konstruktivnoj raspravi
c) jer jedan od sudionika te prepirke zaista ne razumije o čemu se radi kad uspoređuje komercijalni optički priključak i RUNE projekt
d) jer nemam volje čitati post po post i vagati što od sveg tog šuma ipak vrijedi ostaviti jer predstavlja korisnu informaciju svim ostalima koji prate ovaj thread

Žao mi je, radije bih da ne moram ovako reagirati i molim da se suzdržite emotivnih reakcija. Hvala.
12.11.2020 | 11:51
Znam da misliš na mene, slobodno to i napiši Smayoo, sve pet. Listao sam opet temu i podsjetio se RUNE projekta, i toga da je Daddo postao zanimljiv link, pa koga zanima - možda stvarno da krene ispočetka čitati i vjerojatno će naći odgovor u prve tri strane.
Što se prepirke tiče, ne znam zašto je drugu stranu pogodilo to što sam rekao da nije točno napisao nešto u što spada moj slučaj. I tu je sve počelo. I tu nije bitno koji je projekt, nego može li si user birati konkurenciju a da mu se uvede optika besplatno.
Moj slučaj - može.
Lokacija Zagreb Kustošija.
Daddo je stavio link na stranici dva kada ide gdje, no možda je bitno reći da je Korona odgodila sve.
Toliko.
Ne znam čemu politička korektnost. Ako netko nešto loše napravi, imenuj ga Smayoo. Meni ne smeta.
Samo mislim da u prvom postu nisam napravio ništa loše, a kasnije - kada sam izazvan izazivam i ja. Jbg...
12.11.2020 | 11:53
Kloba kaže:
Pošto je admin obrisao prepirku, samo ću obratiti pažnju da je u pravu i rusty, ali i da ima slučajeva u kojima T-Com free uvede optiku i user si je slobodan odabrati bilo kojeg ponuđača.


Bilo kojeg, ili se izbor svodi na Optima telekom i Iskon internet? Jer, to su oboje firme u vlasništvu T-coma. Probaj, testa radi, zatražiti ponudu za uslugu interneta putem te optike npr. od B-neta, odnosno A1. Ili od nekog od "malih" providera.

Meni je kazano da će tako biti u pet najvećih gradova HR, što će reći ZG, ST, RI, OS i Veliku Goricu - a zašto se drugim ljudima u tim gradovima T-Com ponaša ko đubre i ne daje im da pređu, neka ih pitaju jer zapadni Zagreb ima pravo birati providera od prvog dana iako im je T-Com ugradio optiku.


Upravo u tome i jest razlika.

RUNE je skraćenica od "RUral NEtwork". Radi se o EU projektu digitalizacije područja rijetke naseljenosti gdje nema komercijalnog interesa razvijati širokopojasnu mrežu.

Uspoređivati jednokratno naplaćeni iznos od 750 kn za priključak na komunalnu infrastrukturu, s komercijalnim ugovorom s nekim komercijalnim providerom jednako nema smisla kao da uspoređuješ da ti netko spoji vodovod na kuću za x novaca jednokratno s ugovorom po kojem ti netko za x kuna mjesečno dovozi vodu u svojoj režiji, dok se ne posvađate.

RUNE optički priključak je komunalna infrastruktura. Kao vodovod, plinovod, kao električna mreža. Elektra ti spoji kuću na električnu mrežu i to naplati (uslugu priključenja), a firmu od koje kupuješ struju kasnije - biraš sam. Hoćeš eON, hoćeš HEPI, hoćeš nekog trećeg, wt-f-ever.

Toliko.
I opaska, piše na prvoj stranici teme sve ovo.


Thread je dug više stranica. Kad se pojavi novi post nakon duljeg vremena, normalno je da nitko ne čita sve od početka.
12.11.2020 | 11:56
Bilo kojeg Smayoo. BILO KOJEG (Ozbiljno, koliko me glupim smatraš?).
Zvao sam i provjeravao cijene kod A1, oni baš i nisu pod T-Comom a htjeli su mi doći.
I pod T-Comom je i Optima i H1.
Cijena usluge, što sam napisao a ti obrisao - kod A1 za ovo što sada imam na bakrenoj parici (3 u 1 internet, HBO Premium paket, Flat rate) je 200 kuna skuplja na najjefinijoj brzini optike. Sada plaćam mjesečno 259 kuna, a da sam pristao na A1 stajalo bi me isto to 450 kuna.
EDIT 1:
Hvala na podsjetniku za RUNE.
I ja živim na području manje naseljenosti za jedan Zagreb (Kustošija - kućice a ne zgrade) i znam da i ti čekaš RUNE a živiš u Rijeci, što će reći da bi ti T-Com jednog dana trebao pokucati s istom ponudom kao i meni.
12.11.2020 | 12:03
Znakovito, zar ne? Dakle, ponudit će ti i A1, ali da bi te priključio, opet će T-comu platiti koliko i ti plaćaš pa ispadne duplo skuplji. Baš i nije fer tržišna utakmica, zar ne?
12.11.2020 | 12:08
Nije Smayoo točno, zašto se moram ponavljati!?
Ista je cijena i kod T-Coma, i kod Optime - razlike su u deset-dvadeset kuna.
Napisao sam A1 da te demantiram za konkurenciju, zvao sam ih sve.
Napisao sam u obrisanom da mi je to sve još uvijek preskupo i da sam zato ostao na bakru te da čekam da se optika udomaći. Optika je ista (cca 250-300 kuna) samo kada je gola ponuda u pitanju. Čim je počneš nadograđivati cijena se penje u nebo.
Izrešetaj me još nečime da mi dokažeš kako nisam u pravu. Vidim da je to opći cilj ovog jutra.
12.11.2020 | 12:11
Ima Dadoo link na strani dva, a za tvoj argument da je tema duga, pa čuj - nije na petnaest stranica nego na tri. Pročitaju se svi postovi za dvadeset minuta maksimum. I to još ako slabije čitaš.
EDIT:
Isprika, na strani jedan je link. Postavit ću ga ja sada da se netko ne bi morao mučiti i kliknuti na broj 1 pa malo skrolati...
mapiranje.hakom.hr/hr-HR/SvjetlovodnaMreza
12.11.2020 | 12:19
A ja ću ponovo postati odgovor NN osobi od HAKOMA, pa mi možda povjerujete kako T-Com može ovo izvesti free. Zašto? Jer im je to već plaćeno, naravno. Iz istog fonda kao i RUNE najvjerojatnije. Mislim, oba se rade o uvođenju optike, nije li tako? Jedan je za veće gradove, drugi za manje naseljene regije - ali to je to.
Toliko o tome koliko ne razumijem temu...
Ne shvaćam toliko čuđenje činjenici da ti T-Com može nešto staviti free. Znam da nije uobičajeno, ali sjetite se da smo ipak postali EU zemlja, pa se više ne mogu ponašati kao đubrad koja su bila. I dalje su đubrad, samo ne tolika. I ako bude boljih vlada, biti će sve manja iz godine u godinu.

"Štovani ,
zanima me kome se mogu obratiti u vezi PCM uređaja jel zobg njega ne mogu uvesti brzi internet?"

Poštovani,

sustavi višestruke iskoristivosti parice (PCM) koriste se kod priključenja telefonskih priključaka na mjestima gdje zbog smanjenog kapaciteta mreže nije moguće na drugi način izvršiti proširenje iste, odnosno nije moguće uključiti nove telefonske priključke preko direktne parice (drugim riječima preko jednog para bakrenih žica istovremeno se prenosi telefonski razgovor dvoje ili više pretplatnika). S obzirom da je Hrvatski Telekom d.d. (HT) proglašen za operatora univerzalnih usluga na teritoriju Republike Hrvatske, isti mora osigurati pristup univerzalnim uslugama svim fizičkim i pravnim osobama na cijelom području Republike Hrvatske, na temelju razumnog zahtjeva, neovisno o njihovoj zemljopisnoj lokaciji. Univerzalne usluge između ostalog obuhvaćaju i pristup javnoj telefonskoj mreži i javno dostupnim telefonskim uslugama na nepokretnoj lokaciji, što omogućuje krajnjim korisnicima uslugu slanja i primanja mjesnih, međumjesnih (nacionalnih) i međunarodnih telefonskih poziva, komunikaciju putem telefaksa i podatkovnu komunikaciju, uz brzine prijenosa podataka koje omogućuju djelotvoran pristup internetu, uzimajući u obzir raširene tehnologije kojima se koristi većina pretplatnika, kao i tehnološku ostvarivost.
Naime, HAKOM je Pravilnikom o univerzalnim uslugama u elektroničkim komunikacijama odredio da djelotvorni pristup Internetu podrazumijeva brzine prijenosa podataka od najmanje 1 Mbit/s. Na taj način korisnici koji do sada nisu imali mogućnost korištenja usluge širokopojasnog pristupa Internetu, ukoliko to zatraže od HT-a podnošenjem pisanog zahtjeva, mogu koristiti navedenu uslugu prema prethodno spomenutoj brzini, obzirom da se navedena usluga nalazi u opsegu univerzalnih usluga. HT je propisane obveze ispunio predstavljanjem određenih paketa koji omogućuju djelotvorno korištenje univerzalne usluge pristupa internetu.
Zaključno, samo tehničko rješenje kako i na koji način će operator pružiti javnu komunikacijsku uslugu, isključivo je u mjerodavnosti operatora, te ovisi o njegovoj poslovnoj politici.

S poštovanjem,
HAKOM

EDIT:
Ovdje je bitna jedna rečenica, ako ju ne možete naći, evo link koji je lakši za razumjet:
www.t.ht.hr/objave-gradnje-opticke-mreze
12.11.2020 | 12:31
Ako ovo nije dovoljno Smayoo, napisat ću ti što i Rustyu - pronaći ću taj prokleti ugovor, slikati ga pa ga pročitaj i uvjeri se da nisam lud, mutav, glup ili prevaren.
12.11.2020 | 12:33
Pola sata išao posla napraviti i sve obrisano, pa kako ćemo tako naprijed, jaoo jaoo

Kloba kaže:
znam da i ti čekaš RUNE a živiš u Rijeci, što će reći da bi ti T-Com jednog dana trebao pokucati s istom ponudom kao i meni.

Ovo je opasna uvreda . Od kad je Viškovo jedna Rijeka, jaoo jaoo. Njemu će Tcom možda i doći na vrata kada Biden bude u grobu, a možda i neće.

Što se tiče optike na istoj lokaciji...

Evo tcom optika koja je na toj lokaciji i A1 za istu adresu: imgur.com/a/92UYuF9 (nažalost tcom provjera ne navodi adresu u rezultatima).

Dakle nema sreće. Pa ajmo mi sada raspravljati zašto je to tako...
12.11.2020 | 12:56
A ne znam zašto je tako.
Na to nemam odgovor.
Zato jer smo jedina država koja je bila pod komunizmom/socijalizmom u Europi, koja je prešla devedesetih na šatro demokratski sistem i s jednopartijske prešla na trodiobu vlasti - ali samo kod nas još postoje stranke koje su postojale kada se to radilo (HDZ i SDP). U Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji pa i Srbiji... stranke iz 90-ih koje su napravile tranziciju više ne postoje. Ili su ugašene ili su se pretvorile u neke nove stranke.
Zašto je ovo bitno?
Dok god su ovi Iznogudi na vrtuljku vlast, opozicija, vlast - nama nema dalje i boljeg života nego samo krađe i krađe. Pa neće HDZ raskrinkavati SDP i riskirati da ovi isto naprave njima. Ovdje svi kradu.
I s te strane mi je jasno da podatak da T-Com nešto može učiniti besplatno zvuči nevjerojatno.
S druge, 2020. je. Apple radi SoC kompove, valjda smo se i mi makli s mjesta, ako ne na željenu poziciju - a barem prema njoj?
EDIT:
Kao što je tebi Kustošija centar svijeta tako je meni Smayoo u Rijeci. Ne poznajem grad toliko. Iako mi je očuh bio i predsjednik NK Rijeke i gradonačelnik iste.
EDIT 2:
Biden može završiti u grobu prekosutra. Nisu demokrati toliko glupi, igraju na podpredsjednicu ne na njega. Ona će se kandidirati 2024. i postati prva obojena žena POTUS. Na to igraju, rusty. Tako da ti analogija nije baš najbolja.
12.11.2020 | 13:08
Evo link za Kustošiju sa Daddinog popisa (s tim da je ovo izmjenjena verzija jer je meni lik za skupljanje potpisa stigao početkom 2019. godine, a istu su mi stavili na vanjski zid kuće u ožujku te godine).
Kako je Daddo ovo objavio još tada, ne štimaju mi datumi pa mislim da je link updatean.
static.hrvatskitelekom.hr/webresources/t...objava_kustosija.pdf
Ima link i za Rijeku zapad, zato sam napisao to za Smayuu. Mislio sam možda živi negdje u tom dijelu.
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.11.2020 | 13:20
Uspio sam sve procitat prije brisanja... hvala vam

Smayoo, nadam se da si spremio u neki clipboard
12.11.2020 | 13:21
Vidio sam da si bio tu. A čuj majstore, rekao si da zaboravljaš hrvatski pa da se malo podsjetiš. Ipak ti živiš u jednoj civiliziranoj zemlji...
EDIT:
Imam ja spremljeno. Mogu ti postati u PM ako se želiš još smijati, nije problem.
12.11.2020 | 13:31
Rusty, kliknem na link i piše mi na vašoj adresi je dostupna optika. Nije mi jasno što mi želiš pokazati?
Da A1 nudi a T-Com ne? Nigdje ne vidim da je ovo A1, ako ćemo iskreno.
EDIT:
Nije da potenciram ikakvu prepirku, ali jedna stvar mi zaista nije jasna.
Znači, temu sam pokrenuo ja. Napisao SVE ŠTO SAM napisao i danas još prije godinu i pol.
Kako to da ste mi tada vjerovali, a pisali ste svoje postove (pitam Smayuu i Rustya), a danas ispadam maltene kripl koji ne zna pročitati što su mu uvalili.
Eto rusty, tu ti leži odgovor zašto sam ti išao pisati prvi post (obrisani, koji te je naljutio u kombinaciji sa drugim). No nije bilo nikakve namjere da te uvrijedim. Ja sam držao da si ti tehnički popljucao mene jer si jednom rečenicom demantirao da je to što se meni desilo moguće.
Smayoo i dalje ne vjeruje.
Kako ste tada vjerovali?
Što se promijenilo?
A ovo da pišem u tri ujutro, a šta da ti kažem - ni prvi ni zadnji post koji sam napisao u noćne sate.
Ja slabo spavam. Najiskrenije.
12.11.2020 | 13:45
Nevezano za raspravu....
Kloba, kaj ti radis u zivotu? Di nades vremena za toliko pisanja po forumu?
12.11.2020 | 13:48
Trollam. Apsolutno ništa.
EDIT:
A bio sam novinar pa pišem relativno brzo. Nije mi problem napisati veći post u kraćem vremenu.
12.11.2020 | 15:44
OK. I evo sad imamo i konkretne brojke. Pokušavam sažeti bitne informacije jer stvarno unosite užasnu količinu šuma.

Klobi se nudi "besplatna" optika uz mjesečnu pretplatu od 450 kn cca, u zapadnom dijelu Zagreba, ima (barem nominalno) mogućnost na toj optici zatražiti bilo čiju drugu uslugu umjesto T-coma.

I, da, i dalje ne vjerujem da će mu T-com besplatno uvesti optiku i dopustiti mu da onda sklopi ugovor s A1 - vjerojatnije mi je da mora barem te prve dvije godine biti kod T-coma, a onda poslije, temeljem te osnove o kojoj piše HAKOM, možda može zatražiti raskid ugovora, a zadržati optiku. Samo, što bi se onda dogodilo s kvalitetom usluge, to tek treba vidjeti.

Rusty, s druge strane nema besplatno uvedenu optiku, nego mora platiti 750 kn jednokratno. I nakon toga ima opcije pristupa internetu po cijeni od 230 do 270 kn cca.

Na bazi dvije godine:
0+24·450=10.800
750+24·250=6.750

(10.800-6.750)/6.750=60%

Dakle, T-comova besplatna ponuda je na bazi dvije godine cca 60% skuplja od RUNE modela.

Hm, Lastane, što da radim...?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 2 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO