Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


02.02.2024 | 08:41
dpasaric kaže:
To sve ide u smjeru da će auti iz perioda 1998-2018. vremenom postati najtraženiji - jer će i tako stari biti pouzdaniji i upotrebljiviji od ovih novih overengineered poluproizvoda.


Ili ce se prodavati u bescjenje kao sto to sada rade vlasnici diesela u Londonu jer ne smiju uci u Ultra Low Emission Zonu.
02.02.2024 | 10:17
Riba kaže:
dpasaric kaže:
To sve ide u smjeru da će auti iz perioda 1998-2018. vremenom postati najtraženiji - jer će i tako stari biti pouzdaniji i upotrebljiviji od ovih novih overengineered poluproizvoda.


Ili ce se prodavati u bescjenje kao sto to sada rade vlasnici diesela u Londonu jer ne smiju uci u Ultra Low Emission Zonu.


Vidim da je dobar dio ULEZ zona uništenih kamera, a odlično mi je bilo i kada su građani uništili kamion za popravljanje ULEZ kamera! Vidjet ćemo tko će tamo u konačnici dobiti tu igru mačke i miša...
03.02.2024 | 11:42
Riba kaže:
smayoo kaže:
Nije Boeing fušario na softveru, nego je softverom pokušao zatalinđat fuš na dizajnu motora i avionike.


Onda se mozemo sloziti da su zafusarili na oboje?


Naravno. Slično kao što je Djuro objašnjavao kako su zafušarili (ako se dobro sjećam) Audi Q7, koji je na cesti bio previše nestabilan pa su to popeglali tako da su u softveru "riješili" torque vectoring neovisno upravljanim kočnicama dok se ne bi kočnice pregrijale. Tako su u Boeingu softverski "riješili" oversteering na vertikalnom kormilu kako bi kompenzirali problem s (ne sjećam se više točno pa se ispričavam ako nisam točno prenio) prevelikim motorima ispod krila.
03.02.2024 | 16:05
smayoo kaže:
Riba kaže:
smayoo kaže:
Nije Boeing fušario na softveru, nego je softverom pokušao zatalinđat fuš na dizajnu motora i avionike.


Onda se mozemo sloziti da su zafusarili na oboje?


Naravno. Slično kao što je Djuro objašnjavao kako su zafušarili (ako se dobro sjećam) Audi Q7, koji je na cesti bio previše nestabilan pa su to popeglali tako da su u softveru "riješili" torque vectoring neovisno upravljanim kočnicama dok se ne bi kočnice pregrijale. Tako su u Boeingu softverski "riješili" oversteering na vertikalnom kormilu kako bi kompenzirali problem s (ne sjećam se više točno pa se ispričavam ako nisam točno prenio) prevelikim motorima ispod krila.


Mercedes A-klase, prva izvedba. Ona je imala taj problem pa se naknadno ugrađivao ESP na sve (i na one koji ga nisu imali u startu, onda je to bila doplata), a kad bi se vozio nizbrdo po zavojitoj cesti malo dulje (ne brže, nego dulje!) zadnje bremze su se dimile, jer je on stalno pomagao autu da skrene i trsio se da ga održi u nekoj stabilnosti...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
13.02.2024 | 23:19
Evo još jedna interesantna priča iz automoto sporta. link

Zanima me koliko je točna ili koliko su ju napuhali.

Naš Djuro genijalac je već jednom imao intervenciju u priči Frod vs. Ferrari, možda i sada ima neke dodatne informacije o ovoj priči.
14.02.2024 | 07:48
Ne, nemam insajderskih informacija, ali mrzim kad se priča kiti preko svake mjere, kao neka božićna drvca.

'Nije bilo zlostavljanja zatvorenika, a najveća kazna bila je samica, a Eggersa su navodno pokušaji bijega toliko zabavljali da je o njima vodio dnevnik, fotografirao je alate koje su zatvorenici koristili, a čak bi ih i pohvalio kad su bili vrlo kreativni.
Nijemcima nije na ruku išla činjenica da su zatvorenici bili stalno zajedno, većina su bili Amerikanci i Englezi, koji su se jako dobro razumjeli, a većini njih je i bježanje iz zatvora, ili barem pokušaj, jako dobro išlo.'

Dakle, govorimo o 1943.-44. Fotoaparat je iznimno skupa naprava koju imaju samo neki, ovaj je u nacističkom zarobljeništvu 4 godine i ima sa sobom funkcionalan fotoaparat i film da slika što radi?!

Autor bi morao znati da je trajna zapovjed (standing order) za sve britanske vojnike (tad bila) da u zarobljeništvu stalno aktivno pokušavaju pobjeći (i bježe) i na taj način prisile neprijatelja da veće vojne snage mora odvojiti na čuvanje tj. pokušaj sprečavanja bijega i lov za pobjeglima, jer te snage onda ne mogu biti na liniji bojišta.

Ovo se tu prikazuje kao neka Black Adder anegdota...
14.02.2024 | 08:16
Djuro genijalac kaže:
ovaj je u nacističkom zarobljeništvu 4 godine i ima sa sobom funkcionalan fotoaparat i film da slika što radi?!


I kemikalije da razvija film, i foto papir da izrađuje fotografije, i, naravno opremu za osvjetljivanje. U logoru za ratne zarobljenike.
14.02.2024 | 19:56
Pogledao sam Race for Glory: Audi vs. Lancia. A ono, gledljivo, ali samo to. Evo mu 6/10 jer volim Lanciu.
14.02.2024 | 20:43
Za razvijanje filma:
caffenol.blogspot.com/?m=1

Kamera:
en.m.wikipedia.org/wiki/Camera_obscura
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.02.2024 | 21:15
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
ovaj je u nacističkom zarobljeništvu 4 godine i ima sa sobom funkcionalan fotoaparat i film da slika što radi?!


I kemikalije da razvija film, i foto papir da izrađuje fotografije, i, naravno opremu za osvjetljivanje. U logoru za ratne zarobljenike.


A možda je bio Polaroid !?
14.02.2024 | 21:38
Ma ne, jbt, koristio je iPhone 4. Starudija, nisu neke fotke, ali jbg ipak je to bio drugi svjetski rat...
15.02.2024 | 20:47
dpasaric kaže:
Pogledao sam Race for Glory: Audi vs. Lancia. A ono, gledljivo, ali samo to. Evo mu 6/10 jer volim Lanciu.


Preloše. A scene vožnji neću ni spominjat
22.02.2024 | 16:47
Davore, ako sad ne pogledaš aute izbliza, onda nikad nećeš...

Regrupiranje je u petak na Korzu u Rijeci između dva prolaska preko Platka.


CR24-Itineraryv6-2.jpg
22.02.2024 | 17:02
Uh, ja mislio da je već sutra, znači 19. travnja na Korzu? Pa to teško da mogu fulati!

Onaj moj frend je bio mehaničar Puliću, pa sam tada bio u boxu kada ga je šarafio.
22.02.2024 | 18:49
dpasaric kaže:
Uh, ja mislio da je već sutra, znači 19. travnja na Korzu? Pa to teško da mogu fulati!

Onaj moj frend je bio mehaničar Puliću, pa sam tada bio u boxu kada ga je šarafio.


Evo, dobio si insajderski tip skoro dva mjeseca unaprijed. Nema izgovora!!!!

Očekujemo tu neke slike/selfije, čisto da znaš...
14.03.2024 | 10:16
Ima netko iskustva iz prve ruke sa Fordovim 1,5 Ecoboost motorom sa 3 cilindra i 150 KS.

Probao sam potražiti info na internetu, ali ako je netko negdje i otvorio temu o tom motoru, ljudi uglavnom pišu o problemima sa 1,5 Ecoboost motorom sa 4 cilindra i teme uglavnom odu u maunu.

S druge strane našao sam masu informacija o problemima sa Fordovim 1,0 Ecoboost motorom (uglavnom problemi sa zupčastim remenom koji se kupa u ulju za podmazivanje motora) za koji je navodno i Ford prije nekih mjesec dana priznao određene konstrukcijske probleme. Sad, da li i 1.5 koristi isti sistem sa zupčastim remenom kao i 1.0 nemam pojma.
14.03.2024 | 15:13
Meni već u startu zvuči loše kada čujem da motor ima samo tri cilindra. Možda je on dovoljno snažan i ekonomičan uz turbinu i takav, ali nema šanse da takvi motori budu izdržljivi i trajni.

Nije bez vraga auto industrija cijelo stoljeće se držala 4 cilindra. Ove fore s 3 ili samo 2 su produkt pritiska ekoloških normi, što manje potrošnje na papiru i programiranog kvarenja nakon 10 godina.
14.03.2024 | 15:56
Nisam ni ja ljubitelj ali na Audi A2 forumu veci je dio vlasnika 3 cilindricnih turbo diesel AMF motora presao 300.000 km, nekoliko ih je prevalilo 400.000 km a jedan je prijavio 535.000 km tako da ocigledno broj cilindara nema veze sa izdrzljivoscu, barem u ovom slucaju.
14.03.2024 | 16:58
Nemam ja problem sa tri cilindra jer sam za pet godina sa Daewoo Ticom napravio 120k km gradske vožnje i jedini trošak su bile tu i tamo nove gume, redovni servisi i gorivo

Ovaj trocilindrični 1.5 navodno gasi jedan cilindar kad mu ne treba dodatna snaga (jbg, ekologija) no to se valjda da isključiti ako ga držiš u sport modu. Ono što nikako ne mogu saznati/naći je info o tom famoznom mokrom klinastom remenu koji se vremenom runi i krhotine završe u filtru ulja,... i da li se još uvijek koristi ili je zamijenjen lancem.
14.03.2024 | 17:28
Bertone kaže:
Ima netko iskustva iz prve ruke sa Fordovim 1,5 Ecoboost motorom sa 3 cilindra i 150 KS.

Probao sam potražiti info na internetu, ali ako je netko negdje i otvorio temu o tom motoru, ljudi uglavnom pišu o problemima sa 1,5 Ecoboost motorom sa 4 cilindra i teme uglavnom odu u maunu.

S druge strane našao sam masu informacija o problemima sa Fordovim 1,0 Ecoboost motorom (uglavnom problemi sa zupčastim remenom koji se kupa u ulju za podmazivanje motora) za koji je navodno i Ford prije nekih mjesec dana priznao određene konstrukcijske probleme. Sad, da li i 1.5 koristi isti sistem sa zupčastim remenom kao i 1.0 nemam pojma.


1.0 ecoboost motor prve generacije ima razvodni remen koji se kupa u ulju. Motor je POSVE neproblematičan, ako se ljudi pridržavaju TVORNIČKIH normativa za održavanje. To se prije svega odnosi na specifikaciju ulja. Gradacija ulja jest nominalno 5W-20, ali potrebna specifikacija je WSS-M2C948-B. To su ona slova na kantici ulja koja nitko ne čita, jer nisu bitna. Naime, ulje koje udovoljava toj specifikaciji ima posebne aditive koji NE NAGRIZAJU gumu kao svako drugo motorno ulje. Budući da se zupčasti remen kupa u ulju, ako se koristi NEODGOVARAJUĆE ulje, onda s vremenom dolazi do propadanja remena, od njega se lome sitne čestice gume, padaju u karter, tamo ih s ulje usisava uljna pumpa. Kad se sito na njoj dovoljno zapuni, motor je gotov. Niti JEDAN motor koji je redovito mijenjao ulje i poštovao ovu specifikaciju WSS-M2C948-B nema problema.
Jasno, ekipa koja šarafi po šupama uvijek zna više i bolje od tvornice, toče unutra svakakva ulja i onda kad motor cikne, kriv je Ford i motor je sranje.
14.03.2024 | 17:32
A siguran si da tzv. "ovlašteni" Ford servisi to ne rade, ha? Na primjer, ovi neki, riječki.
14.03.2024 | 17:33
dpasaric kaže:
Meni već u startu zvuči loše kada čujem da motor ima samo tri cilindra. Možda je on dovoljno snažan i ekonomičan uz turbinu i takav, ali nema šanse da takvi motori budu izdržljivi i trajni.

Nije bez vraga auto industrija cijelo stoljeće se držala 4 cilindra. Ove fore s 3 ili samo 2 su produkt pritiska ekoloških normi, što manje potrošnje na papiru i programiranog kvarenja nakon 10 godina.


Broj cilindara utječe samo na jednu stvar: zvuk i vibracijsku karakteristiku motora. Broj cilindara nema apsolutno nikakvog utjecaja na trajnost motora. 4 cilindra je bio neki standard, jer je takav motor relativno lako uravnotežiti (iako 4 cilindrični motor NIJE u potpunosti uravnotežen).
Ako se sve dobro dimenzionira na potreban tlak, takav će motor trajati kao i svaki drugi.
14.03.2024 | 17:35
smayoo kaže:
A siguran si da tzv. "ovlašteni" Ford servisi to ne rade, ha? Na primjer, ovi neki, riječki.


Ajmo ovako: nađi mi koliko je 1.0 ecoboost motora s POTPUNOM poviješću održavanja sukladnom onom što propisuje Ford krepalo dosad. Btw, 1.0 je u upotrebi od 2014., dakle sad su već 10 godina stari.
Ovlaštena mreža bi morala točiti to ulje u motor prilikom servisa, jer su im itekako dostupne sve informacije.
14.03.2024 | 17:39
Bertone kaže:
Nemam ja problem sa tri cilindra jer sam za pet godina sa Daewoo Ticom napravio 120k km gradske vožnje i jedini trošak su bile tu i tamo nove gume, redovni servisi i gorivo

Ovaj trocilindrični 1.5 navodno gasi jedan cilindar kad mu ne treba dodatna snaga (jbg, ekologija) no to se valjda da isključiti ako ga držiš u sport modu. Ono što nikako ne mogu saznati/naći je info o tom famoznom mokrom klinastom remenu koji se vremenom runi i krhotine završe u filtru ulja,... i da li se još uvijek koristi ili je zamijenjen lancem.


1.5 ecoboost Dragon (tako ga Ford tvornički zove) trocilindarski motor koristi lanac za pogon razvodnog mehanizma.
I 1.0 ecoboost druge generacije (koji gasi jedan cilindar, ako to uvjeti dopuštaju) ima pogon razvoda pomoću lanca.
14.03.2024 | 17:48
Djuro genijalac kaže:
Broj cilindara utječe samo na jednu stvar: zvuk i vibracijsku karakteristiku motora. Broj cilindara nema apsolutno nikakvog utjecaja na trajnost motora. 4 cilindra je bio neki standard, jer je takav motor relativno lako uravnotežiti (iako 4 cilindrični motor NIJE u potpunosti uravnotežen).
Ako se sve dobro dimenzionira na potreban tlak, takav će motor trajati kao i svaki drugi.


Da, ako fizikalno gledamo samo broj cilindara, ali on uvijek ide u kombinaciji s malom kubikažom, pa vjerujem da je sve daleko više napregnuto nego kod npr. starog Ribinog 5-cilindarskog Audija s hrpom kubika i jedva preko sto konja. Takav motor je bio neunišitiv, a ove zujalice od 1000 ccm i 3 cilindra mi ne ulijevaju povjerenje.

No, čine se kao odlični motori za motocikle!
14.03.2024 | 17:58
Djuro genijalac kaže:
1.5 ecoboost Dragon (tako ga Ford tvornički zove) trocilindarski motor koristi lanac za pogon razvodnog mehanizma.
I 1.0 ecoboost druge generacije (koji gasi jedan cilindar, ako to uvjeti dopuštaju) ima pogon razvoda pomoću lanca.


Hvala @Djuro, to je info koji sam tražio jer sam na nekim slikama presjeka motora iz Ford Escapea (tak se zove Kuga u SAD-u i Kanadi) vidio komponente koje upućuju da ima lanac), a ljudi su po internetima pisali da je remen u pitanju

Ništ, idemo onda sutra po Kugu

PS. Usput, stvarno nemam ništa protiv tri cilindra jer sam ko mladac imao Laverdu 1000 Jota koja je također imala tri cilindra i problem kod nje nije bio 3 cil. motor nego preslabi alternator kojeg je radio Bosh.
14.03.2024 | 18:00
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Broj cilindara utječe samo na jednu stvar: zvuk i vibracijsku karakteristiku motora. Broj cilindara nema apsolutno nikakvog utjecaja na trajnost motora. 4 cilindra je bio neki standard, jer je takav motor relativno lako uravnotežiti (iako 4 cilindrični motor NIJE u potpunosti uravnotežen).
Ako se sve dobro dimenzionira na potreban tlak, takav će motor trajati kao i svaki drugi.


Da, ako fizikalno gledamo samo broj cilindara, ali on uvijek ide u kombinaciji s malom kubikažom, pa vjerujem da je sve daleko više napregnuto nego kod npr. starog Ribinog 5-cilindarskog Audija s hrpom kubika i jedva preko sto konja. Takav motor je bio neunišitiv, a ove zujalice od 1000 ccm i 3 cilindra mi ne ulijevaju povjerenje.

No, čine se kao odlični motori za motocikle!


Evo, sad se pokazuje ono o čemu non-stop govorim (little bit of knowldege can be dangerous). Dakle, sad motor crpi snagu iz tlaka, a ne iz kubikaže. Tlak osigurava turbina. Tvornica U STARTU računa s tim i SHODNO tome OD STARTA konstruira motor. Klipnjače su bitno jače (veći tlak na čelo klipa), klip je masivniji (na nekim dizelašima se koriste klipovi od čelika), u bloku motora su brizgaljke koje štrcaju ulje odozdo u klip i tako mu hlade čelo. Jasno da je sve pod većim opterećenjem, jer inače ne bi bilo snage koju očekuješ, ali, ponavljam, to nije iznenađenje, nego se u startu s tim računa.
Prije 30-ak godina sam slušao IDENTIČNE priče o Hondama koje se vrte 8000/min i razvijaju 100 KS/l (neće to trajat, to će se sve raspasti itd...) i gle čuda, i dan-danas ti motori rade bez problema, vrte se i idu ko ludi.
Ako se sve odradi kako treba, i motor se uredno održava, motor će trajati kao i svaki drugi.
14.03.2024 | 18:04
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:
1.5 ecoboost Dragon (tako ga Ford tvornički zove) trocilindarski motor koristi lanac za pogon razvodnog mehanizma.
I 1.0 ecoboost druge generacije (koji gasi jedan cilindar, ako to uvjeti dopuštaju) ima pogon razvoda pomoću lanca.


Hvala @Djuro, to je info koji sam tražio jer sam na nekim slikama presjeka motora iz Ford Escapea (tak se zove Kuga u SAD-u i Kanadi) vidio komponente koje upućuju da ima lanac), a ljudi su po internetima pisali da je remen u pitanju

Ništ, idemo onda sutra po Kugu

PS. Usput, stvarno nemam ništa protiv tri cilindra jer sam ko mladac imao Laverdu 1000 Jota koja je također imala tri cilindra i problem kod nje nije bio 3 cil. motor nego preslabi alternator kojeg je radio Bosh.


Evo, da budeš posve miran oko razvoda:

ScreenShot2024-03-14at18.02.42.jpg


Ovo je preslika iz tvorničke dokumentacije tj. korak 31. u sastavljanju motora. Lijepo opisuje kako se LANAC stavlja i koje su markacije za faziranje motora.
14.03.2024 | 18:08
Hvala Djuro,... ak ne prije onda kad je budem preuzimao idemo na coffe
14.03.2024 | 18:53
Čestitke Bertone, ja isto škicam Kugu, ali više me zanima FHEV budući da se dosta smucam po gradu, PHEV nemam gdje puniti (zapravo imam garažu u zgradi, ali bilo bi frke kada bi se više susjeda istovremeno spojilo). Inače, ovo što Djuro piše za ecoboost je meni isto rekao moj serviser (Lacković), rane serije motora su znale imati problema, ali ako se redovno održavaju nema frke.
Piši dojmove, pratim sa zanimanjem i neka te dobro i dugo služi!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 19 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.39 Seconds

Provided by iJoomla SEO