Prigodna tema
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prigodna tema


03.11.2017 | 10:03
smayoo kaže:
...

4. Autocesta kod Nove Gradiške
Podzemne vode, magnetska polja ili neke daleko mračnije sile, navodno, djeluju na dionici autoceste Zagreb – Slavonski Brod, kod Nove Gradiške. Vozači se redovito žale da upravo na tom mjestu doživljavaju nevjerojatne stvari, poput gašenja radija, osjećaja paralize, gubitka koncentracije i doživljaja kao da im neka sila vuče automobil na drugu stranu ceste. Neki od vozača doživjeli su i halucinacije ili možda susrete s duhovima, a jednom prigodom jedan je vozač zaustavio automobil jer je vidio bebu na jastuku nasred ceste. Kad joj je prišao, jednostavno je nestala. Na mjestu na kojem je i Toše Proeski otišao u legendu, gdje je poginula i Dolores Lambaša, mnogi su putnici ostavili svoje život, a drugi ponovno pričaju o crnoj prikazi koja se pojavljuje na cesti i nestaje u retrovizoru.




Andfakinbilivabl! Kakva mašta... Prošao sam A3 autocestom... pa ono, da ne pretjerujem... 50 puta najmanje. Osim što je smrtno dosadna i često me hvata san ako nemam društvo, fakat...



Ja sam na tom dijelu Ac imao jezivo iskustvo prije 15-ak godina. Taman sam kupio novi auto i nekih dva tjedna kasnije sam morao ići na neki sprovod u BiH. Putem je počeo padati pršić od snijega i kako su na autu bile ljetne gume (jbg, nisam stigao kupiti zimski komplet) vozim na tempomatu laganini desnom prometnom trakom 100 km/h. U jednom trenutku ispred sebe vidim auto koji je išao možda 80 km/h i lagano lijevi žmigavac i u lijevu traku i eto jezivog dijela... kad su oba lijeva kotača ušla na lijevu prometnu traku gdje je snijega ipak bilo malo više, auto je naglo cimnuo u desno na što sam što zbog iskustva, što instinkta dodao gas istovremeno okrećući volan malo u lijevo no duhovi su mi zaposjeli auto i isključili mi servo volana i motor ne prihvaća gas iako sam nakon početnog blagog stiskanja papučice gasa istu nagazio i do kraja. Potom sam pokušao stisnuti pedalu kvačila i smanjiti brzinu kočenjem no iako sam nagazio pedalu kvačila po zvuku i ponašanju auta sam shvatio se lamela nije odvojila, a kočnice uopće ne reagiraju... i tako je to trajalo nekih 5-6 sekundi za koje vrijeme je auto pod utjecajem duhova i viših sila usporio na nekih 60 km/h i odjednom kako je sve prestalo raditi, tako je i proradilo... ja vjerojatno bez kapi krvi u faci, a suputnici osim onog početnog trzaja u desno i blagog bježanja guzice auta u lijevo nisu ništa ni primijetili... jeza.

Uglavnom, nastavili smo put, obavili što smo trebali i vratili se navečer u Zg. Drugi dan odlazim u servis da im prijavim kvar i opsjednutos auta duhovima, a lik me sasluša i mrtvo hladno mi u pola sata detaljno objasni mehaničke karakteristike auta i zaštitne funkcije elektronike koje sprečavaju vozača da napravi još veću štetu ako auto izgubi kontakt s podlogom i na kraju doda da nemaju korisničke upute od auta bez razloga 400 stranica i da sve lijepo piše. Kako sam se osjećao kao magarac, dao sam si truda i narednih par dana proučio tih 400 stranica i naučio što je npr. progresivni hidraulički servo upravljač (nisam do tada znao da postoje hidraulični servo uređaji koji porastom brzine povećavaju otpor okretanja volana) i kako on radi u simbiozi sa senzorima i drugom elektronikom protiv proklizavanja ako se voziš sa tempomatom, a kako bez njega.. ma svašta sam naučio, čak sam saznao da mi se brisači sami pale kad senzori prepoznaju kišu, da se brzina brisanja sama prilagođava količini padalina... ma saznao sam i da mi se vanjski retrovizori mogu sami preklopiti na struju (ja sam ih do tada par puta uredno sklapao na žgance i čudio se zakaj tako teško idu ), znam da je danas to normalno, ali govorim o vremenu od prije 15 godina. I da, odmah sam usput u servisu kupio i set čeličnih felgi sa zimskim gumama... jbg, trebao sam to odmah napraviti jer su mi auto ionako isporučili krajem listopada.

Uglavnom, tih par sekundi dok ti auto pruža otpor u nastojanju da ga stabiliziraš je bio jeziv, da smo izletjeli i preživjeli mogli bi reći da nam je auto zaposjeo duh, da smo poginuli bili bi samo dio statistike i još jedan od neriješenih slučajeva izletanja auta na toj dionici AC, a stvarnost je da sam kao vozač iz auta sa puno manje elektronike sjeo i išao voziti auto sa pun k*** elektronike kojeg nisam (još) poznavao.
03.11.2017 | 10:53
A jesam vas malo zakačio i na ovo, a?
Baš mi je drago...
Ovo su jako teške teme, i svatko ima svoje poglede na njih i to treba poštivati. Osobno sam sličnog uvjerenja kao i Smayoo, u tu nekakvu energiju, u nedostatku boljeg izraza.
I isto tako vjerujem u dobru i lošu energiju i mjesta gdje se iste ispoljavaju, tko zna zbog čega.
Ali lokalne priče, tipa ove o Lokrumu, kao i ove o ženi u crnom oko Učke, uvijek ću prije povjerovati lokalnom čovjeku "pravu" verziju stvari, nego čovjeku koji se tamo kupa cijeli život svako ljeto. Pa makar me ovaj farbao k'o šarena vrata... Čisto zato jer držim da onaj tko je negdje odrastao zna takve priče da došljaku - turistu, kako god - trebaju 20 godina da ih sve polovi - od onih prizemnijih tko tu koga, otkada i zašto - do onih malo dubljih, tipa povijest mjesta i to - do ovakvih, neki će reći - ludih i nepotrebnih.
Ipak, meni su sve one redom JAKO zanimljive.
A za ženu u crnom ne samo da se priča o Učkoj, nego je i prva epizoda sada već ultrahiper dosadne serije koja ne zna stati "Supernatural" posvećena istoj.
Epizoda je, naravski, osmišljena i snimana u USA, i ni zuc o nekoj Hrvatskoj.
Ono što sa većom sigurnošću mogu reći, jest da se naziv vampir rađa u 17. (mislim) stoljeću na Balkanu, a onda ga kasnije Bram Stoker u 19. stoljeću (živio je do sredine 20., tako nešto) popularizira u romanu "Drakula" u obliku Vlada Tepeša nabijača koji je živio sredinom 15. stoljeća, i bio to što je bio ne zato jer je vampir, nego bivši janjičar kao i njegov brat Radu - koji je još služio Turskom caru Mehmedu II. Uglavnom, Vlad je htio poraziti Turke i nije više htio plaćati danak Osmanlijama, i onaj kojega je Mehmed II. poslao da u Vlašku da ga ubije je baš Vladov brat, jedan od Mehmedovih boljih boraca. Kada je buraz došao na svoje rodno mjesto, našao je nabijene ljude oko cijelog dvorca, i njima (Janjičarima) se zgadio život, svi su povraćali i vratili se izvjestiti caru da je ovaj lud 'ko puška.
Onda su se vratili veći, brojniji, jači, opet na čelu s bratom koji zna teritorij - ubili ludog i okrutnog Vlada, a buraz je potom oslobođen reda Janjičara i od Mehmeda postavljen za idućeg vladara sada više ne kršćanske, već muslimanske Republike Vlaške.
Što se nabijanja tiše, Ivo Andrić u knjizi Na Drini Ćuprija opisuje sam proces na jedno dvije, tri stranice. Kako su za to još tada postojali stručnjaci koji bi ti pažljivo izbjegavali probiti bilo koji vitalni organ i sam proces probijanja od točke A (znamo koje) do izlazne točke odužili na više sati, ako ne i dana (zaboravih sve "sočne" detalje).
Uglavnom, i Kinezi s njihovih tisuću rezova bi se posramili ovoga...
03.11.2017 | 12:19
Bertone, o kojem autu je bilo riječ?
03.11.2017 | 12:33
Meni šogor vozi novu (niti dvije godine) Škodu Superb. E, da na tom autu ima zvijezda, mislio bi da je Mercedes - koliko je to đubre opremljeno do ibera. Gepek otvaraš nogom ispod zadnjeg branika, pokretom noge s lijeva na desno. Zatvaraš ga pritiskom na gumb - hidraulika - da se ne bi zalupilo, ne?
Kamere, kompjutori, ove naprijed što snimaju gdje je crta na cesti, pa ako dopustiš volan ti ne da da se udaljiš previše od nje, one nazad za parkiranje sa sve češćim tulećim zvukovima što si bliži prepreci, i te spike.
A ja vozio Ritmo i Lancer, prvi '82., a drugi '91. godište.
No, još uvijek imam stav da friški vozači trebaju naučiti voziti krame pa onda sjesti u prave aute, jer se u suprotnom dešavaju nesreće 'ko onaj idiot u Makarskoj šta je dvije cure pokupio itd...
Kada ga je tata u Mecu stavio sa koliko, 19 godina?
Ali opet, gledao sam video di znalci hakiraju auto preko WiFi-a ili LTE-a i preuzmu sve: hoćeš volan, kočnice, gas - stvarno pogineš ni kriv ni dužan, a kao za volanom si.
Ali - ono - Škoda...
Kako onda nove Mece i BMW-i te klase izgledaju, jbt?
03.11.2017 | 17:16
U odnosu na novu Superb, ništa bitno drugačije. Sveukupan dojam ipak nosi u toj klasi Mercedes E klasa. Izbor motora, mjenjač, neki završni detalji, neki praktični elementi i bolje držanje ceste ipak idu na stranu Mercedesa. Mada su to po meni nijanse u razlikama. No, onaj koji ne pati na zvijezdu sigurno neće pogriješit ako odabere Superb. Meni bi novi Superb karavan svakako bio izbor kod kupovine novog vozila. Čak i prethodna linija uključujući i redizajn su super izbor kao rabljeni.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 44 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO