gradjenje bez gradjevinske dozvole
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

gradjenje bez gradjevinske dozvole


27.03.2015 | 17:33
da se razumijemo odmah, nemam namjeru graditi niti kucu, niti kucicu, cak ako je moguce nebih niti doslovno gradio...

Hajmo ovako, nakon bezbroj sudova, ostavinskih rasprava i trazenja nasljednika u 34 koljenu po Australiji, Americ itd.... dosao sam u posjed maslinika na jednome otoku
Maslinik je u li-la ( 4/10 ) stanju, povrsine cca 1500m2.
Kako stvari stoje imam volje ( vremena manje ) za pokusati brinuti o njemu. Obzirom da mi roditelji nisu nigdje u blizini ostavili nikakvu vikendicu, starinu i sl meni je na njemu zbilja potrebna kucica za drzanje osnovnih stvari ( alat, vrece itd.... ). Vjerujem da bi me nesto velicine 2x2m ili malo vece ( recimo 2x3 ) poptuno zadovoljilo. Parcela se nalazi oko 2km od mora ( nije pomorsko dobro, obalni pojas i sl.... )
U samoj blizini tj susjedstvu nema kuca ( sela, zaseoka ) i teoretski gledano iskreno sumnajam da bi itko postavio pitanje i da postavim negdje neku drvenu vrtnu kucicu minimalne velicine.
Ali poznavajuci ljude nikada ne reci nikada volio bih sve to legalno izvesti, pa ako netko ima ikakvu informaciju bio bih zahvalan.

Ofkors da sam kopao po netu ali kolicina informacija je zastarsujuce kontardiktorna pa nisam nimalo pametniji
27.03.2015 | 17:45
Ovisi di si kopao i po čemu si kopao.
Mjerodavan ti je.... Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima NN 79/14

Link:
narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_79_1476.html

Pravilnik je vrlo jasan a ako ti nešto nebude jasno slobodno pitaj, da ti rastumačim.

Obratit češ pozornost na to da se neke građevine mogu raditi bez gd ali uz glavni projekt, a neke bez gd i glavnog projekta.
27.03.2015 | 18:06
Hm..... bojim se da nemaš sreće. Malo sam sada detaljnije proučio pravilnik i ne vidim tvoj primjer nigdje. Budem se malo raspitao kod arhića oko tvog primjera.
A inače bi bilo najbolje da u nadležnoj općini zatražiš "lokacijske informacije", tj što je predviđeno prostornim planom što se smije recimo radit na polj. zemljištu.
27.03.2015 | 18:26
Hm... ovako iz prve ruke. Možeš napraviti kućicu za alat bez nekih problema (bar bilo tako do sada) do 20m2 za površinu od 500m2. Još se raspitam !
27.03.2015 | 18:39
Dobio sam sad par informacija, uglavnom morat češ otići u općinu i zatražit lokacijske informacije( trošak 40 ili 70kn biljega) a njih povratno možeš dobit i e-mailom. I pitaj konkretno za svoj slučaj. To ti je mjerodavno. To im je uostalom posao, zato ih plaćamo.

Postoje neke opcije da se rade kleti i tome sl ali uz gd i gp na zemljištu poljoprivredne namjene.

Uglavnom trk u nadležnu općinu, ali po ovome što sam pročitao tj podsjetio se prema važečim zakonima i pravilnicima, bojim se da nečeš dobiti pozitivan odgovor jer svi prostorni planovi nižih razina moraju biti u skladu sa pp viših razina a izrađeni u skladu sa zakonom o prostornom uređenju koji recimo upućuje na posebne pravilnike i zakon o gradnji. A poseban pravilnik odnosno pravilnik o jednostavnim građevinama ne uvrštava tvoj slučaj.
Držim ti fige jer jednostavno mora biti nešto što će ti dopustit da izgradiš alatnicu ili sl.
27.03.2015 | 18:44
jzelko kaže:
Hm... ovako iz prve ruke. Možeš napraviti kućicu za alat bez nekih problema (bar bilo tako do sada) do 20m2 za površinu od 500m2. Još se raspitam !


Bojim se da od toga ništa, mogu se raditi pomočne građevine na građevinskoj čestici di je neki postojeći objekt( kuća, zgrada itd.) ili na javnoj površini uz suglasnost lokalne samouprave
28.03.2015 | 09:39
@ John, ovdje se radio poljoprivrednom zemljištu a ne o građevinskom. Obzirom na površinu zemljišta mogao bi imati do 15m2 veličinu šupe za alat. Kako živim na otoku imam oko sebe takovih primjera jer ja nemam poljoprivrednog zemljišta. Neka provjeri svojoj općini a i može pitati nekog od domaćih susjeda.Znam da se može, samo treba vidjeti u općini do koliko kvadrata.
28.03.2015 | 10:30
Pa zato sam mu predložio da ode u općinu.
Naime,što i ko­li­ko mo­že­te sa­gra­di­ti na odre­đe­nom po­dru­čju odre­đu­je va­že­ći pro­stor­ni ­plan općine. Po­ljo­pri­vre­dno ze­mljište pre­ma svo­joj na­mje­ni spa­da u ze­mljišta ­izvan gra­đe­vin­skih po­dru­čja i za gra­dnju na ta­kvom ze­mljištu mo­raju ispuniti određeni uvjeti koje određuje sama općina prostornim planom.
Kako svaka općina ima svoja uvjete i razlikuju se, stoga prije upuštanje u kupnju ili gradnju svakako morate dobro proučiti uvjete.

Što se tiče poljoprivrednog zemljišta (P1, P2, P3) koje se nalazi izvan građevne zone, gradnja se može dozvoliti sukladno odredbama plana, podrazumijeva se usklađenog s važećim zakonima koji reguliraju ovu problematiku.

P1, P2, P3, PŠ
Zakon, a onda i prostorni plan, definira nekoliko vrsta poljoprivrednog zemljišta: P1 podrazumijeva osobito vrijedno obradivo tlo, P2 je vrijedno obradivo tlo, P3 je ostalo obradivo tlo i PŠ označava ostalo poljoprivredno tlo, šume i šumsko zemljište.
Osobno mislim da stvarno nebi trebalo biti zakonske prepreke da si sagradi neku alatnicu( sa temeljima a iznad neka drvena ili recimo zidana konstrukcija) ali u ovoj državi se nikad nezna.
28.03.2015 | 10:52
Da neki puta mogu stvarati probleme "lokalni šerifi".
28.03.2015 | 14:13
Nisam sad u prilici točno naći i citirati članak, ali pouzdano znam da na poljoprivrednoj površini možeš podići montažni objekt bez ikakvih papira. Bitno je da je montažni (da se cijeli može ručnim alatom rastaviti).
28.03.2015 | 14:24
jzelko kaže:
Da neki puta mogu stvarati probleme "lokalni šerifi".

Ako piše da se može, može šerif pričat šta želi

Kod šerifa je problem što oni imaju neke svoje(interne) propise i zakone na temelju kojih sebi grade.
28.03.2015 | 14:31
smayoo kaže:
Nisam sad u prilici točno naći i citirati članak, ali pouzdano znam da na poljoprivrednoj površini možeš podići montažni objekt bez ikakvih papira. Bitno je da je montažni (da se cijeli može ručnim alatom rastaviti).


Vrlo lako moguće, samo bi ja ipak nešto konkretnije složio ili kupio gotovo pa samo transportirao na neke temelje.
30.03.2015 | 15:58
puno hvala, ipak imam neke polazne tocke. Mislim da cu ovaj tjedan stici u "opcinu" pa direktno pitati kako stvari stoje
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 13 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (615)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO