Kupnja preko interneta - iznosi, carine, PDV
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja preko interneta - iznosi, carine, PDV


30.06.2013 | 20:58
Vrlo često se poteže ovo pitanje tu na forumu i uglavnom nitko do sad nije dao neki decidiran izvor informacije.
S obzirom da sam upravo sad na Dnevniku 2 HRT-a (30.06.2013. 19:50) čuo upravo tu informaciju, i to vrlo decidirano, na temelju informacije koju su dobili u Min Fin, evo da prenesem:

Kupnje za iznose do 22 EUR oslobođene su i carine, i PDV
Kupnje za iznose od 22 do 150 EUR oslobođene su carinjenja (čak i ako se inače na tu vrstu robe za tu zemlju proizvodnje naplaćuje ne-nulta carinska stopa), ali ne i PDV.
Na kupnje preko 150 EUR naplaćuje se i PDV, i carina, ako je određena (ako je stopa za taj proizvod veća od 0% i ako je proizveden u zemlji koja nije preferencijalna).

Da dodatno napomenem (nisu ovdje spomenuli, ali to znamo od ranije). Svi proizvodi proizvedeni (PROIZVEDENI! ne samo kupljeni!) u EU su oslobođeni carine, neovisno o carinskim stopama po tarifnom broju. IT oprema (računala, računalna periferija i sl.) te gotovo sva elektronička roba (potrošačka i profesionalna) ima nultu carinsku stopu.
30.06.2013 | 21:04
bas gledao na dnevniku! koristan topic, bravo,

samo da dodam kako se carina i porez obracunavaju na ukupnu cijenu sa postarinom.
dakle ako je proizvod 120, postarina jos 40, carina i porez se placaju na iznos od 160.
01.07.2013 | 00:26
Smayoo, samo kako bi bio siguran, kada pričaš o 22-150 EUR, ako je roba kupljena unutar EU, pa i internet trgovinom, tada se plača PDV zemlje iz koje se prodaje proizvod, a ne HR PDV?

Znači na amazon.de kupim neki artikl vrijednosti 22-150 EUR, jedino što sam dužan platiti je iznos koji mi je prikazan na samom webu (plus poštarina, naravno)?

Što se dešava sa opremom koja posjeduje neku wireless tehnologiju (mobitel, kompjuter...), da li je potrebno naknadno plaćati naknadu za radijsku frekvenciju (to je nekoć bilo na snazi, ne znam kako je sada stanje)?
01.07.2013 | 01:16
Ovdje se spominje i 40 € limit za fizicke osobe.
danas.net.hr/novac/povecana-vrijednost-r...donosimo-nove-iznose
01.07.2013 | 01:22
O tome ne znam. Ja sam prenio ono što su rekli na dnevniku.

Bkavas, kupnja online odnekud iz EU je od danas isto što i kupnja online odnekud iz Hrvatske (osim što su ti pri kupnji online odnekud iz Hrvatske veći izgledi da će te trgovac prevariti ). To nije uvoz. Ova priča se ne odnosi na to jer to uopće više nije podložno carinskoj kontroli. PDV plaćaš prema zemlji prodavača, osim ako se ne radi o nekom velikom trgovcu kao što je Amazon. Nedavno je netko izvukao i citirao pravilnik, i to baš za Amazon. Oni će ti naplatiti hrvatski PDV, bez obzira na to gdje je njima europsko sjedište.

Za wireless je isto netko nedavno spomenuo da je pojednostavljeno izdavanje dozvole. Ali i to se ne odnosi na ono što naručiš iz EU, jer to nije više podložno kontroli.
01.07.2013 | 09:54
smayoo kaže:
PDV plaćaš prema zemlji prodavača, osim ako se ne radi o nekom velikom trgovcu kao što je Amazon. Nedavno je netko izvukao i citirao pravilnik, i to baš za Amazon. Oni će ti naplatiti hrvatski PDV, bez obzira na to gdje je njima europsko sjedište.


Evo točan citat:
In accordance with the laws governing members of the EU, Amazon.co.uk is obliged to charge VAT on all orders delivered to destinations in member countries of the EU. In general, VAT is charged in accordance with the local legislation in each member state.
The Recommended Retail Price (RRP) and/or price displayed for goods sold by Amazon.co.uk are inclusive of UK VAT. However, your final price may differ depending on the actual VAT rate that applies to your order. For orders to other EU countries, the UK VAT amount will be deducted and the applicable VAT rate for the destination country will be added. Your final price during checkout will reflect the correct VAT rate for the destination country of your order.
  • num
  • Korisnik
  • 3
02.07.2013 | 15:07
Zna li itko kako sad stoje stvari sa PDV-om na App Store?

Da li je za nas iz Hrvatske sjedište App Store dučana u Americi (Apple Inc.) ili u Luksemburgu (iTunes SARL)?
02.07.2013 | 15:24
Nemam pojma gdje je sjedište, ali što se tiče poreza, piše ti sve u terms & conditions:
Vaša ukupna cijena uključuje cijenu proizvoda plus svaki primjenjivi porez na promet; takav porez na promet se obračunava s obzirom na adresu na koju je naslovljen račun i po poreznoj stopi koja je na snazi u vrijeme preuzimanja proizvoda.

www.apple.com/legal/internet-services/it...pstore/hr/terms.html
  • num
  • Korisnik
  • 3
02.07.2013 | 16:19
Dosad cijena nije uključivala PDV, već si ga morao sam platiti ako si npr. htio knjižiti trošak na firmu.
Koliko vidim od 1.7. cijene nisu narasle, a trebale bi ako je sjedište u Luksemburgu jer bi trebale uključivati PDV.
02.07.2013 | 20:19
da je luxemburg, placali bi u € a ne u $ pretpostavljam.
  • num
  • Korisnik
  • 3
02.07.2013 | 21:00
kinsif kaže:
da je luxemburg, placali bi u € a ne u $ pretpostavljam.


U pravu si.

Bugari i Rumunji plačaju u €.
Pretpostavljam da i nama budu u nekom trenutku prebacili sa $ (SAD) u € (Luksemburg).
02.07.2013 | 22:19
Službeno je sve lijepo objašnjeno na http://www.carina.hr/Carina/CarinskiPostupakPosta.aspx#P6
02.07.2013 | 22:42
Nije baš tako lijepo objašnjeno, odnosno, u pravilu 2 čovjeka imaju 3 različita tumačenja jednog te istog propisa.

Dakle, idemo sa konkretnim primjerom;

Naručim audio slušalice sa Amazon.de u vrijednosi 60 EUR + 10 EUR poštarina (hipotetski primjer), i taj iznos od 70 EUR platim PayPal-om.

Ajd, da vidimo koliko će me te slušalice na kraju izaći, odnosno, ima li na to još carina + pdv, ili mi samo dođu doma, i to je to?

Drugi primjer je da npr, te iste slušalice naručim na eBay-u iz Kine (ista cijena i i istaq poštarina). Da li onda plaćam davanja državi?
03.07.2013 | 00:06
Prvi case - sluje samo dodju doma
Drugi case - platit ces PDV povrh tih 70 EURa, znaci jos cca 17,5 eurica + troskove speditera, skladisninu i sl. Valja jos reci da se pdv obracunava na kraju
05.07.2013 | 12:32
Imam ja pitanjce. Sad kad smo kakti u Eu, izgleda da i dalje ne mogu naruciti robu direkt iz apple storea iz npr Engleske ili Austrije sa dostavom u Rh. Znam da mogu otici tamo i izravno kupiti i uzeti si racun za firmu na EU PDV broj, no zanima me da li je itko uspio naruciti npr Macbook Pro iz Eu sa dostavom u Rh s time da placanje bude sa transakcijakog racuna u Rh. Hvala na mozebitnim odgovorima.
05.07.2013 | 18:35
Nece ici.

Apple store dostavlja samo u zemlju u kojoj se nalazi. Talijanski u Italiju, engleski u UK itd.
  • campo
  • Posjetitelj
05.07.2013 | 20:21
apple store dostavlja u pripadajuću zemlju ali nisu samo oni ti koji prodaju apple prema tome preskočite ih ,..ima mnogo načina,..
a što se tiče pravila o eu postoji službena stranica europa.eu koja ima sve informacije točne i precizne ,..naravno da sve ima i na hrvatskom jeziku. dobrodošli u jedan ne idealan ali bolji i pravedniji svjet
  • campo
  • Posjetitelj
05.07.2013 | 20:23
Preporučujem svima da se informiraju o životu zajednice koje smo sada član jer ima mnogo korisnih i ljepih stvari za pročitati
14.09.2013 | 05:09
Da li postoji neka sansa da se hrvatskom kreditnom karticom kupi neki proizvod u Apple Storeu neke zamlje gdje isti fizicki postoji i da se onda osobno preuzme proizvod u tom ducanu?
14.09.2013 | 07:03
num kaže:
Zna li itko kako sad stoje stvari sa PDV-om na App Store?

Da li je za nas iz Hrvatske sjedište App Store dučana u Americi (Apple Inc.) ili u Luksemburgu (iTunes SARL)?

Devedesetih je Apple kompjutere u Hrvatsku slao direktno iz USA, ali od 2000 naovamo sjedište Apple-a za jugoistočnu Europu je u Mađarskoj, naravno u Budimpešti.
14.09.2013 | 07:35
Postoji, ja sam kupovao tako. Hrvatska amex kartica, stavio sam americku adresu i broj telefona. Odabrao store i podigao laptope i iphone.
14.09.2013 | 12:14
Mzda bi svatko mogao podijeliti neko svoje iskustvo pri kupnji, tj konkretan primjer, moj je sljedeci....

ebay.com, kupnja kodakovih foto filmova kom 10, cijena 60USD, postarina 13USD, sve skupa 73USD

Prvo mi dolazi postar na vrata i daje mi papir sa uputama gdje im trebam dostaviti: osobno, mailom ili na faks, potvrdu o placanju narucene robe. Poslao sam im email i za dva tri dana mi je postar dosao na vrata sa filmovima i cifrom koju moram platiti. Cifra je bila 128Kn, od cega 105Kn PDV (prema tecaju cca 5,65 za USD na ukupnih 73USD) i 23KN za nj troskove. Carinskih troskova nije bilo. Racun od postara nisam dobio, inzistirao sam na njemu i navodno cu ga dobiti u kaslic.

ebay.com, kupnja baterije i gumice za sat 1kom, cijena 8USD, postarina 2USD, sve skupa 10USD

Paket je dosao na kucnu adresu bez dodatnih naplata.

Pozdrav, r
14.09.2013 | 13:11
radar kaže:


ebay.com, kupnja baterije i gumice za sat 1kom, cijena 8USD, postarina 2USD, sve skupa 10USD



pa jel ti se ovo isplatilo?
mislim, ne znam koji je sat, ali vecinom su cijene i kod nas takve!
14.09.2013 | 14:42
Za gumice nemam pojma, ali za baterije ga dereteeee... al baš ono pretjerano. CR2032 10 kom na ebayu za $2, a kod urara ili fotografa 1 kom 40 kn.
14.09.2013 | 15:21
smayoo kaže:
Za gumice nemam pojma, ali za baterije ga dereteeee... al baš ono pretjerano. CR2032 10 kom na ebayu za $2, a kod urara ili fotografa 1 kom 40 kn.


Slažem se. Ja sam dvaput mijenjao bateriju kod urara za svoju Rodaniu. Svaki put me izaslo 40-50 kn. Baterija bi krepala u okviru 1,5 godinu, popizdio sam i za iste novce uzeo 5komada od panasonica s ebay i prva mi vec traje skoro dvije godine. Urari deru i ocito prodaju stare baterije kratkog vijeka.
14.09.2013 | 16:08
pa ne znam di idete kod urara!
recimo za ovu rodaniju u rijeci je 30kn skoro svugdje!
i naravno da nije isto staviti bateriju na casio satu od 300 kn ili na nekom ronilackom ili slicno. baterija u tom slucaju i moze biti ista, ali cijena nije.

radar bi za istu stvar platio doslovno istu cijenu u rijeci (ovo govorim sa rezervom jer ne znam o kakvom satu se radi), i odgovornost za uradjen posao snosio bi urar.
naravno, ako netko moze dobro napraviti sam istu stvar, prvi kazem da nema smisla ici kod urara, ili nema smisla ici kod automehanicara ako imate afiniteta i znanja za popraviti nesto na autu, ili nema smisla dati izraditi kod nekoga web ako mislite da mozete sami napraviti web. ili mozete sami oprati auto i ne platiti 50 kn + 5 kn za podno pranje, itd tu se nema sta puno reci.

ali sa druge strane skoro na dnevnoj bazi imam slucajeve kada ljudi dolaze sa otvorenim satovima na kojima su stavili svoje baterije pa me zamole da ga "samo" zatvorim jer "oni nemaju alat". onda im ja dam alat i kazem "evo izvolite, ako sad imate alat, castim". pa ga opet ne mogu zatvoriti. dali je u tom slucaju samo baterija trosak a investicije u moje znanje i alat ne kostaju nista? pa "samo ga treba nastimati", "samo mi ga malo osusite jer je usla voda", itd.

ima jednostavnih satova za koje je dovoljno malo zdravog i svjezeg razuma. ali ima analognih satova tipa seiko perpetual calendar, na kojem nakon promijene baterije nizom procedura na mehanizmu urar (ili onaj tko zna proceduru), mora izbazdariti mehanizam datuma kako bi ovaj znao prepoznati mjesece i prijestupne godine. u takvim okolnostima bateriju poklanjam, ali naplatim svoje znanje

isprika na digresiji, cisto me ovaj slucaj u kojem nisam vidio racunicu povukao!


*john ne mozes generalizirati jer si dva puta bio kod istog urara! postoji racun sa datumom a na satu se uvijek moze izmjeriti potrosnja i u dan se moze reci koliko ce odredjena baterija trajati (ako u medjuvremenu ne dodje do nekih kvarova, prodora vlage ili prljavstine). ne mogu reci svi urari koriste svjeze baterije, jer ne znam kako drugi rade, ali nitko koga znam od ozbiljnih urara nema racunice da se zajebava sa tim stvarima. moral na stranu, 100 starih baterija znaci 100 problema sutra i to za neki pisljiv financijski dobitak. ko radi sa ljudima svaki dan, zna da mu to nije opcija!
jedino ako neko ne radi puno pa mu roba stoji... moguce da ima i toga.
evo, i ti sada imas 4 stare baterije doma!
14.09.2013 | 16:36
Kod trgovaca iz drugih zemalja EU (kada govorimo o internet prodaji), svi koji prijedju prag isporuke (a to je oko 200.000 kn godisnje prema lokalnim propisima, prag je kod svake zemlje drugaciji) ili procijene da ce taj prag probiti poput Amazona, duzni su obracunati hrvatski PDV od 25 % na svaku isporuku u Hrvatsku.Ostali obracunavaju PDV zemlje isporucitelja.
Tice se svih tzv. B2C (business to customer) isporuka.
Kod B2B (business to business) isporuka, domaci poduzetnik koji dobra stjece od poduzetnika unutar EU, PDV je duzan obracunati, prijaviti, no nije ga duzan platiti odnosno istovremeno koristi parvo na pretporez pri stjecanju dobara iz EU ukoliko je zaodovoljena zakonska forma (uskladjena sa EU direktivom) a to je da su oba poduzetnika (i stjecatelj i isporucitelj) registrirana u EU VIES sustavu.
14.09.2013 | 23:05
Ja sam pokusao u zadnjih 4god doci do ovlastenog servisera za Suunto satove, zbog cinjenice da se kod zamjene baterije na nj satu (konkretno Core Black) preporuca i zamjena gumice, kako nebi propustio vlagu, vodu....

Za sve ove 4god sam jedino mogao u Digiluxu dobiti novu bateriju i "ugradnju" jer jesu ovlasteni serviseri za Suunto ali za podvodne satove; samim time gumicu za moj nisu imali ali su mi nakon zamjene baterije testirali sat. Kako racunam da je i inace max 5god vijek elasticnosti za gumu prije laganog prelaska u plasticnost, tako mi je jedino rjesenje bilo na ebay-u kupiti komplet. Da ne spominjem da se Suunto (niti kao ulogiranom korisniku) tijekom prve dvije godine a zatim i prosle u xy pokusaju nije udostojio reci gdje da se obratim za pomoc, pa sam se eto snalazio sam.

Ja sam komplet kupio, ponovno otisao u Digilux, lijepo su mi stavili bateriju i gumicu, testirali ga i nisu mi htjeli naplatiti ni lipe.

Meni dobro ) bilo je i biti i njima i dalje.

No ipak bih volio da netko podijeli iskustva kao ja sa konkretnim narudzbama i davanjima na ista.

Pozz, r
15.09.2013 | 13:19
Prvu kupovinu preko interneta sam obavio 1998. U tih 15 godina sam ih u prosjeku imao nekih 5-6 godišnje. Dakle, recimo da sam sveukupno kupio do sad nekih 80-100 stvari preko neta, od vrlo jeftinih (baterije, kabelići, adapterići, điđe) pa do prilično skupih (polovni iMac G4 iz USA, fotografski objektivi iz Rusije i Japana, i tako...). Iz svega toga kao sumarno iskustvo mogu jedino reći da pravila nema, ni s poštom, ni sa carinom, praktički uvijek to ovisi o arbitrarnoj (samo)volji službujućeg fiškala. Zadnjih par godina je neusporedivo bolje nego prije, više reda, stvari su postale predvidivije, ali još uvijek, kako se ti finjaka veli "ima prostora za poboljšanja"

Ugl, na kupovine do 100 i nešto kuna (vrijednost s poštarinom) se ne plaća ništa i pošiljka ti dođe na kućna vrata, a za one skuplje se plaća PDV. Međutim, još uvijek nisam ubrao po kojoj osnovi mi paket neki put dođe u lokalnu poštu, dođem tamo, platim što sam dužan i nosim doma, a neki put moram ići u grad na carinu nositi izvadak od kreditne kartice i još 300 papira, i još mi poziv za to ne mogu poslati ni mailom, ni telefonom, nego poštom, na moj teret, za 10 kn. I zašto roba uvijek doputuje s drugog kraja svijeta u 5-6 dana i onda čami na našoj carini tjednima.
15.09.2013 | 13:33
kinsif kaže:
pa ne znam di idete kod urara!
recimo za ovu rodaniju u rijeci je 30kn skoro svugdje!
i naravno da nije isto staviti bateriju na casio satu od 300 kn ili na nekom ronilackom ili slicno. baterija u tom slucaju i moze biti ista, ali cijena nije.


Ne radi se uvijek o skupom ručnom satu. LR44 imam uvijek min 10 kom u ladici i trošimo ih cca 10 kom godišnje, a kad naručujem, naručujem po 20 kom. Ima ih u nekim Lego figuricama, moj HP42 kalkulator radi na njih, neke dječje điđe, pedometri i sl. CR2032 cca duplo manje, dakle naručujem novih 10 kad u ladici ostane 5, a trošim ih po nekih 5-6 godišnje. Za digitalni termometar vanjske temperature, stolni sat na radnom stolu, budilicu (to su oboje reklamni jeftilen kineski digitalni satići), ključ od auta...

I sad, ajde ti kupi takvu dugmastu bateriju u HR. Prodaju ih urari i foto-radnje po drsko bezobrazno visokim cijenama. LR44 tipično za nekih 10-12 kn kom, a CR2032 za (zadnji put kad sam gledao) cca 40. Pri tom urari obično kažu ovo isto - to nije cijena baterije, ja ne prodajem bateriju, nego uslugu zamjene baterije, a ja obično na to kažem da ne može isto koštati zamjena baterije u kalkulatoru i u podvodnom satu od 1000 EUR. I onda slijedi rečenica "to je naša politika cijena". I onda ja štedim svoje živce i vrijeme pa kupujem dugmaste baterije preko neta.

I ne samo to. Sve više takvih jeftinih stvari kupujem preko neta jer mi jako smeta da me netko pravi budalom i prodaje mi takvu neku sitnicu za 5-6 EUR/kom, a ja je preko E-baya kupim za 0,8 EUR/10 kom. Pa čak i da mi ne treba 10 kom i da imaju rok trajanja, opet kupim preko neta, iskoristim 1 kom, a ostalo podijelim besplatno. Eto, baš za inat.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 23 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, Maxxy, Riba, Anonimci (985)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.49 Seconds

Provided by iJoomla SEO