Kupnja preko interneta - iznosi, carine, PDV
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja preko interneta - iznosi, carine, PDV


24.02.2014 | 01:33
Ne na svaku robu, nego samo na tarifne brojeve na koje je određena carinska stopa. I to ne samo iz Kine, nego iz bilo koje zemlje porijekla koja nije izuzeta od carine (npr. sve zemlje EU su izuzete od carine). Ali elektronika ima nultu carinsku stopu. To znači da se ne plaća nikakva carina bez obzira na zemlju podrijetla. Na odjeću se plaća nešto (deset posto, tako nešto), na namještaj...
24.02.2014 | 01:46
Cudno je to. Bas sam nedavno dobio Levisice iz USA i nisu mi naplatili carinu vec samo PDV, premda prema tim tarifama pise da je carina na tekstil izmedju 6 i 14 posto. Ocito to ovisi o tome na koju se je nogu taj dan carinik ustao.
24.02.2014 | 08:17
Poslao sam upit prodavaču uz napomenu da bi slao u RH i jel bi morao platiti bilo šta dodatno?

Odgovorio mi je sljedeće: "Hi,

we send by post office and not courier. you will not pay any taxes. 100%"

Sad, ja ne razumijem razliku, al mislim da je nema... tak da i dalje mislim da ću morati plaćati porez...

evo i linka oglasa pa nek neko "baci" pogled:

www.ebay.com/itm/NEW-Apple-iPhone-5s-Lat...VIP:watchlink:top:en
24.02.2014 | 09:49
To što će on staviti gift naši ignoriraju, pa valjda sve pošiljke koje sam primio su imale gift. Gdje bi oni stigli kad bi to gledali. Ako u paketu ne bude račun, dobit ćeš poziv od carine da im dostaviš račun. Ako ga nemaš prihvatit će ispis troškova s kreditne kartice ili screenshot s paypala ili nešto treće. To što prodavatelj tvrdi da nećeš ništa platiti zanemari. Misliš da on ima informacije o svim državama svijeta i kako tamo funkcionira carina. Njemu je u interesu prodati pa će ti reći što želiš čuti. Da šalje courierom (DHL, UPS, itd.) onda bi svakako platio sva davanja jer oni sve šalju na carinjenje a za to naplaćuju manipulativne troškove, čak i ono što bi carinici u pošti možda pustili zbog velike količine pošiljki. Imam par poznanika koji rade u poštama, kažu od kada smo u EU da je ludnica. Ovako ako ide regularnom poštom postoji vrlo vrlo mala šansa da ne primjete i puste ti paket. Naravno, računaj da ti paket može i "nestati" putem ako nema trackinga...
24.02.2014 | 10:16
O.K. Hvala na odgovoru! Nisam znao da postoji razlika između pošte i kurirskih službi šta se carinjenja tiče!

U koliko slučajeva od koliko njih si morao plaćati porez na taj "gift"? Jel se kad desilo da nisu ništa naplatili, a trebali bi?

P.S. Prodavač iz HK.a mi je rekao da prilikom slanja paketa dobivam Tracking number... Tako da iskreno, ne osjećam neki "strah" od gubitka paketa ili sl. Za sada sam, sa svim kupnjama preko e-bay.a, imao pozitivna iskustva i ni jednom se nije desilo da nisam dobio ono šta sam platio... Nadam se da će tako biti i s iPhoneom ako se odlučim kupiti
07.03.2014 | 11:58
@Fsp1311-jesi kupio iPhone? Kako je funkcionirao transport?
07.03.2014 | 13:56
Ne narucivati iPhone sa egzoticnih destinacija za slanje van USA.

To rijetko kada zavrsi dobro. Hvala na paznji
02.11.2014 | 02:21
smayoo kaže:
Ali elektronika ima nultu carinsku stopu. To znači da se ne plaća nikakva carina bez obzira na zemlju podrijetla.
Ozbiljno? Jao pa to je dobra vijest. Upravo sam naručila neš s OWC-a za 300-njak dolara, pa me bilo malo frka, šta ak mi s carniom i PDV-om ispadne duplo... došla sam gledat po ovom topicu da vidim koja su iskustva... vid vraga.
Znači nebude duplo nego samo (heh "samo") 25% PDV-a?
02.11.2014 | 06:30
Koliko znam, PDV budu naplatili.
02.11.2014 | 12:58
tinat kaže:
Ozbiljno? Jao pa to je dobra vijest. Upravo sam naručila neš s OWC-a za 300-njak dolara, pa me bilo malo frka, šta ak mi s carniom i PDV-om ispadne duplo... došla sam gledat po ovom topicu da vidim koja su iskustva... vid vraga.
Znači nebude duplo nego samo (heh "samo") 25% PDV-a?


Meni je prije neki dan stigla memorija od OWC-a. Dostava DHL-om.
Morao sam DHL-u platiti:
Naknada po carinskoj garanciji + Operativni troškovi + PDV
i PDV na PO carinjene robe
Pošto je za potrebe firme, odbijam si PDV.
02.11.2014 | 16:25
tinat kaže:
smayoo kaže:
Ali elektronika ima nultu carinsku stopu. To znači da se ne plaća nikakva carina bez obzira na zemlju podrijetla.
Ozbiljno? Jao pa to je dobra vijest. Upravo sam naručila neš s OWC-a za 300-njak dolara, pa me bilo malo frka, šta ak mi s carniom i PDV-om ispadne duplo... došla sam gledat po ovom topicu da vidim koja su iskustva... vid vraga.
Znači nebude duplo nego samo (heh "samo") 25% PDV-a?


Naplatiti će ti carinu, troškove svoje (ako si slala FedExom ili slično), ležarinu, ovo ono. Ako nemaš EORI broj, kreni ga nabavljati dok paket ne stigne, da ti ležarina ne naraste dok to središ... I tako dalje.
02.11.2014 | 19:48
Vanjuška kaže:
tinat kaže:
smayoo kaže:
Ali elektronika ima nultu carinsku stopu. To znači da se ne plaća nikakva carina bez obzira na zemlju podrijetla.
Ozbiljno? Jao pa to je dobra vijest. Upravo sam naručila neš s OWC-a za 300-njak dolara, pa me bilo malo frka, šta ak mi s carniom i PDV-om ispadne duplo... došla sam gledat po ovom topicu da vidim koja su iskustva... vid vraga.
Znači nebude duplo nego samo (heh "samo") 25% PDV-a?


Naplatiti će ti carinu, troškove svoje (ako si slala FedExom ili slično), ležarinu, ovo ono. Ako nemaš EORI broj, kreni ga nabavljati dok paket ne stigne, da ti ležarina ne naraste dok to središ... I tako dalje.
Kakav EORI broj šta je to???

...

čekaj googlam sad to, ali stvarno nikad za to nisam čula. Kolko vidim to je nešto za "gospodarske subjekte"... (www.carina.hr/e_carina/EORI.aspx) ? Ništa mi nije jasno.
Jesi ti siguran da to moram vaditi kao fizička osoba, samo da bih naručila nešto s interneta, na što ide carina???
Mislim, zvuči mi suludo, prvi put sad za to čujem.
02.11.2014 | 20:00
hiro kaže:


Meni je prije neki dan stigla memorija od OWC-a. Dostava DHL-om.
Morao sam DHL-u platiti:
Naknada po carinskoj garanciji + Operativni troškovi + PDV
i PDV na PO carinjene robe
Pošto je za potrebe firme, odbijam si PDV.


Hm. Ok DHL je skup, to znam. Ja šaljem običnom poštom.
A šta je to "naknada po carinskoj garanciji" - kakva je to žgnj formulacija, jel to "carinjenje" ili nije?

Odakle uopće ta informacija da na elektroniku neide carina? smayoo??
02.11.2014 | 20:21
Recimo na objektive postoji carina iz trećih zemalja od 6,7%, bljeskalice je 3,2% isto treće zemlje.
Kome se dade proučavati:
ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric...000&LangDescr=hr
02.11.2014 | 20:48
Interesantan link! Proučit ću ga.

Inače super je taj OWC. Jučer sam naručila te PCI kartice za dva kompjutera i još neke sitnice, ali oni nisu još procesuirali narudžbu.

I sad idem proučavati to s carinom (fakat sam trebala to ranije, brzopletost, ugh) i veli ovako:
Pošiljke zanemarive vrijednosti do 150 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti,odnosi se na komercijalne i nekomercijalne pošiljke, bez obzira na primatelja - Oslobođeno od carine; PDV se obračunava na pošiljke čija je vrijednost veća od 22 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti.

Aha. Tako znači. Moja ideja da uštedim na poštarini tako da sve naručim odjednom je bila potpuno kriva.
Niš, kontaktirala sam lijepo OWC i prepolovila narudžbu. Sad je $173. Što bi trebalo biti oko 137 eura. (Valjda se nebude prejako promijenio tečaj dok stigne.) Pa ne bi trebali cariniti. Valjda. Živi bili pa vidjeli!

A drugu karticu ću naručiti u drugom cugu onda.


---


ps. edit:
a možda je smayoo ipak u pravu? A hiro platio carinu jer je slao DHL-om? (Jer recimo tu veli da sve što ide kurirskom službom podliježe carini? ne znam jel istina)
Kaže ovaj link dolje (hvala zabac) da je 0% carine, samo nisam baš skroz ziher da sam svrstala PCI karticu u pravu kategoriju... hmm.
ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric...000&LangDescr=hr
03.11.2014 | 06:03
NE PLAĆA SE carina na elektroniku.
Ne plaća se carina na elektroniku.
Ne plaća se carina na elektroniku.
Ljudi, ne lupetajte bez veze, zbunjujete one koji traže decidiran odgovor. To što se neki iznos plaća carinskoj službi, to ne znači da se radi o carini.

Plaća se PDV, i to na iznos vrijednosti pošiljke + poštarine, plaća se eventualno carinska pristojba (koju odredi carinska služba, ali nikad nisam shvatio po kojem kriteriju) i, ako ti je pošiljka poslana FedExom, DHLom i sličnim kurirskim službama (što je greška), onda ti oni naplate još svoju nebulozno skupu uslugu uvoza.

Također, kad uvoziš nešto kao fizička osoba, ne treba ti nikakav broj (EORI ni ne znam što) osim svog vlastitog OIB-a.
03.11.2014 | 06:48
Carina, taksa, namet, harač ili kako god se to zvalo ide iz mog(naših) džepova.
Kakve veze ima da li je 0% carine i 2% manipulacije u odnosu na 2% carine i 0% manipulacije?
Da li je ono prvo manje bolno za novčanika ako znamo kako je 0% carine?
To što je ntko prošao bez plačanja neke dadžbine, ne znać kako ona i ne postoji. Više bi pripisao lijenosti i nemaru službenika, nego pravilu.
03.11.2014 | 09:46
Carinska pristojba je 10 kuna:
narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2000_06_63_1392.html
03.11.2014 | 10:15
Ako posiljka dolazi iz EU kurirskom sluzbom (DHL i sl. ) ne placa se nista dodatno, nikakve njihove usluge ni nista!
03.11.2014 | 10:20
Ukoliko roba nije iz EU i radi se špedicija od strane npr DHL-a što je bilo u mom slučaju, treba EORI broj izvadit u nadležnoj carinskoj upravi.
Nema veze je li fizička ili pravna osoba
03.11.2014 | 10:54
Ako se radi špedicija, to znači da se radi o vrijednosti nabave većoj od ovih iznosa o kojima smo tu pričali (10-20-50-100-200 dolara ili eura).
Dobavu bilo čega kupljenog vani putem DHL-a, FedEx-a i sličnih gulikoža - ne savjetujem nikom. Njihov je poslovni model izmusti najmanje još jednom koliko su naplatili.
03.11.2014 | 11:25
Da, vjerojatno cifra također igra ulogu
03.11.2014 | 12:03
Joj, vrti mi se u glavi od ovog topica. Poslala sam sad upit carini točno za moj paket, koja ću sve davanja imati i da li mi treba EORI. Ako odgovore, javim.

havdic kaže:
Da, vjerojatno cifra također igra ulogu

Da. Na webu od carine piše ovako:
do 22 eura - bez carine, bez PDV-a
22-150 eura - samo PDV, bez carine
150-1000 eura - i carina i PDV (uz usmenu carinsku deklaraciju, šta god to značilo)
više od 1000 eura - mora se podnositi posebna (elektronička) carinska deklaracija.

Apropos EORI - kaže "U svim slučajevima kada se podnosi elektronska carinska deklaracija, pravne i fizičke osobe iz Republike Hrvatske, te pravne osobe iz drugih država članica moraju imati EORI broj."

www.carina.hr/Carina/CarinskiPostupakPosta.aspx

Tako da pretpostavljam taj EORI stoji za fizičke osobe samo ako uvoze nešto skuplje od 1000 eura? Pretpostavljam.
03.11.2014 | 12:26
Najbolje ih je nazvat na telefon
03.11.2014 | 12:27
A budem, ak se ne jave kroz par dana. Nebu taj paket tak brzo stigo.
03.11.2014 | 14:29
Pismeno ti sigurno neće odgovoriti jer bi to značilo da moraju preuzeti odgovornost za to što su ti napisali. Nisu oni na to navikli.
Carina se naplaćuje po propisanoj stopi, i to samo ako je zemlja podrijetla neka od nepovlaštenih. Pri tom zemlja podrijetla nije zemlja odakle ti šalju to što si kupila, nego zemlja u kojoj je proizvedeno. Ako na proizvodu ili u pratećim papirima nije naznačena zemlja podrijetla, imaju ti pravo naplatiti carinu.

Kad se radi o profesionalnoj i konzumnoj elektronici (računalima, audio tehnici, TV prijemnicima, mobitelima, alarmnoj tehnici, videonadzoru, kontrolerima...) carinska stopa je 0%. Dakle, ne plaća se carina bez obzira na zemlju podrijetla. Logično. Jer se ionako sva proizvodi u 3-4 zemlje na dalekom istoku. Smisao je carine da štiti domaću proizvodnju od nelojalne konkurencije iz inozemstva na način da nivelira cijenu. Niti jedna zemlja EU, pa niti općenito zapadne hemisfere - nema (spomena vrijednu) vlastitu elektroničku industriju. Koja bi onda bila svrha carinske stope na takve proizvode kad ih se ionako 100% uvozi (kao gotove ili kao poluproizvode)?

Ali, recimo, odeš u Rusiju i kupiš objektiv za fotoaparat (ili ga kupiš preko E-baya pa ti ga oni pošalju poštom). Objektiv platiš parsto €, na to još 6,7% carine, a onda na to sve + još i na trošak pakiranja i slanja još 25% PDV.
A ako taj isti objektiv made in Rusija kupiš iz Njemačke, onda platiš njemački PDV i ne platiš nikakvu carinu jer kupovina iz druge zemlje EU više nije uvoz i smatra se da je onaj koji ga je uvezao već platio carinu.

zabac kaže:
Carina, taksa, namet, harač ili kako god se to zvalo ide iz mog(naših) džepova.
Kakve veze ima da li je 0% carine i 2% manipulacije u odnosu na 2% carine i 0% manipulacije?
Da li je ono prvo manje bolno za novčanika ako znamo kako je 0% carine?
To što je ntko prošao bez plačanja neke dadžbine, ne znać kako ona i ne postoji. Više bi pripisao lijenosti i nemaru službenika, nego pravilu.


Žabac, pusti sad te pjesničke slobode. Carina se naplaćuje kao postotak od nabavne vrijednosti (bez ikojeg poreza i bez transportnog troška), a carinska pristojba je fiksan iznos koji predstavlja (valjda nekakvu) naknadu troškova za vrijeme koje su carinici izgubili na obradu tog predmeta. Radi se o iznosu tipa 10-20kn (barem za ove kupovine preko interneta, koje su teške do 100-200 $ ili €). Mislim da je sasvim jasno kako to nije ni iz aviona ista stvar.
03.11.2014 | 16:28
Mene najviše ljuti naplaćivanje PDV-a na transport... Po kojem zakonu oni oporezuju uslugu koju sam ja platio nekom stranom davatelju usluge, u ovom slučaju transporta. U par navrata sam se svađao s njima po tom pitanju, ali oni se drže svoje glupe filozofije, bez konkretnog odgovora
03.11.2014 | 16:31
I po meni je to vrhunski bezobrazluk.
Ne znam kak je u drugim zemljama doduše? Jel to samo kod nas?
03.11.2014 | 16:33
smayoo kaže:
carinska pristojba je fiksan iznos koji predstavlja (valjda nekakvu) naknadu troškova za vrijeme koje su carinici izgubili na obradu tog predmeta. Radi se o iznosu tipa 10-20kn
Ahaaaaaaaaa! Hvala na pojašnjenju. Nisam to znala, lako je pobrkati te termine.
03.11.2014 | 16:35
isto kao da se vraćam iz Pariza i zaustavi me carina da platim PDV na kartu koju sam kupio na CDG-u od kompanije AIR France
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 47 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (701)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO