Mac i mrežni diskovi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac i mrežni diskovi


06.04.2013 | 20:36
U firmu je napokon došao Mac ( iMac 27"). Kako smo velika firma svaki odjel ima svoj mrežni disk. Kako sam prije imao pc sve je bilo podešeno, a sad nikako povezati. Znam ip adrese ali neznam kako to postaviti. Pomoć!!!!
06.04.2013 | 22:23
Za početak, opiši kako si se s windowsa spajao na mrežni disk.
06.04.2013 | 23:36
Stisni command+k. Kada ti se otvori prozor upiši smb://IP_ADRESA_MREŽNOG_DISKA
Ili command+shift+k. Pa pogledaj vidi li se u listi taj mrežni disk.
06.04.2013 | 23:44
Bio je već spojen kad sam ja došao u firmu... Sve je povezano sa glavnim serverom ( jedan mrežni kabel za internet i diskovi su bili vidljivi u networks)
06.04.2013 | 23:56
Da li se windows korisnici moraju logirati na NT domenu (postoji li u firmi domain controller) da bi radili na mreži i imali pristup na internet?
Da li su mrežni diskovi pristupačni bez obzira na to pod kojim se korisničkim imenom prijavljuješ na windows stroj?
Da li svaki korisnik može pisati-brisati po cijelom mrežnom disku kako god mu padne na pamet ili su dodijeljene neke dozvole (tipa - svaki korisnik ima svoj direktorij pa onda još ima neki zajednički koji je svima read-only i neki zajednički koji je svima read-write, itd.)?

Ako imate stvarno takav trivijalan setup da svatko može pristupiti bilo kojem mrežnom disku i pistati-brisati po njemu bilo kako mu padne na pamet, onda disku pristupaš na način kako ti je opisao Hiro, s tim da ti je on zaboravio napomenuti da ti Finder mora biti aktivna aplikacija (klikni bilo gdje na prazan desktop prije nego tipkaš cmd+k).

Jednom kad mountaš mrežni disk, pojavi ti se njegova ikona na desktopu, odvuci je mišem na dock ili u neki folder pa će ti se tamo kreirati alias. Idući put kad dođeš u firmu i spojiš se na mrežu, prvim klikom na taj alias ćeš se spojiti na mrežni disk, a svakim idućim ćeš samo otvoriti finder prozor s prikazom sadržaja tog mrežnog diska.
07.04.2013 | 01:03
Nemaju bas svi pristup diskovima ali oni koji su spojeni mogu read / write po svim direktorijima.
07.04.2013 | 09:33
hiro kaže:
Stisni command+k. Kada ti se otvori prozor upiši smb://IP_ADRESA_MREŽNOG_DISKA
Ili command+shift+k. Pa pogledaj vidi li se u listi taj mrežni disk.


Možda treba i umjesto smb upisati i afp?
07.04.2013 | 14:59
ovako:?
smb://IP_129.53.1.253
07.04.2013 | 15:08
Bez ovoga IP_, samo:
smb://129.53.1.253
07.04.2013 | 15:23
nece! kaze da provjerim internet...
07.04.2013 | 15:24
afp nepodržava
07.04.2013 | 15:57
ok ajmo onda ovako, da li možeš uopće pristupiti bilo čemu na mreži? Bilo kojem resursu? Kada preko terminala pingaš te mrežne diskove da li se odazivaju? Kakve su ti mrežne postavke na tom imacu? Može koji screen?

Svi pretpostavljaju da su mrežne postavke uredne međutim prije nego krenemo dalje ajmo malo to pogledati. Takođe da li postoji koji firewall (hardwareski) negdje na mreži? Imaš li možda ISA/TMG složen negdje na mreži (ako govorimo o domeni)?
07.04.2013 | 17:05
Prikazuje mi samo Disk station a to bi trebao biti synelogy disk jedan od ta dva. imac je kupljen prije 3dana, stvarno neznam koje su mu postavke. ISA/TMG mi ništa neznaci, o tome neznam bas nista
07.04.2013 | 17:57
e sada već napredujemo. Dakle riječ je o Synology NAS uređaju.

Kao prvo za to moraš ima dedicirani account (username i pass) i dozvoljena prava na servise koje on nudi (file browser, Audio station....). To je prvo što moraš imati poznatno. Također na samom NASu mora biti Mac File service uključen (Main Menu > Control Panel > Win/Mac/NFS prebaci se na Mac service tab i odaberi Enable Mac file service). Pošto si naveo da ga u finderu vidiš kao Diskstation on je to vjerojatno već odrađeno, ali napominjem svejedno.

Drugo ako ga u Finderu vidiš kao Disk station on je vjerojatno sve po pitanju mreže ok, ali to ne znači da ti SMB komunikacija radi (ovo nije nužno napraviti pošto ti pristupaš sa Maca prema Synology NASu, ali opet kažem neće smetati). Napravi slijedeće:

odi u System prefrences --> Sharing te zatim odaberi u lijevom stupcu po services opciju "File Shareing". Nakon što si stavio checkbox dodatno selektiraj tu stavku tako da s desne strane dobiješ "Options..." tipku (s desne strane ti treba pisati i File Sharing: On opcija sa zelenom "lampicom".

Nakon što stisneš "Options..." tipku otoriti će ti se dodatni prozor u kojem ćeš imati dvije opcije "Share files and folders using AFP" i drugu "Share files and folders using SMB (Windows). Odaberi obje ako želiš ali ono što ti treba prvenstveno je druga.

Nakon toga na tipku "Done".

Sada možeš opet probati preko Findera pristupiti Synology disku i vidi da li ti traži autentifikaciju. Unesi svoje username/pass podatke i dobiti ćeš pristup svim resursima koji su ti prethodno dedicirani (ovo vrijedi samo za shared folders na samom NASu).

Ako to ne ide na taj način onda probaj što ti je @hiro predložio. Otvori Finder i odaberi Cmd+K ili iz izbornika "Go --> Connect to Server" Nakon toga unesi upravo što je već i prethodno napisano: SMB://IP_ADRESA_SYNOLOGY_NASa

Ako navedeno ne radi onda lijepo napiši što smo prije tražili, a to je kakve su ti mrežene postavke (System preferences --> Network) i da li možeš pingati synology NAS uopće (Terminal ili Network utility koji se nalaze u Applications odnosno u applications --> utilities--> network utility).

Ne bi ubilo da pišeš malo više informacija jer bi onda ovo puno prije riješili
07.04.2013 | 18:27
kad sam upisivao usern: i pass: isto se nije moglo spojiti. pogledat cu poslije... Hvala. sad trenutno nisam u uredu...
07.04.2013 | 21:05
bumbar kaže:
ovako:?
smb://IP_129.53.1.253


To si krivo nešto prepisao. Ne vjerujem da ti NAS na tvojoj lokalnoj mreži ima takvu IP adresu. To je adresa iz rangea za javnu internetsku upotrebu.

IP adresa tvog NAS-a bi (osim ako neki totalni diletant nije postavljao mrežu) trebala biti nešto kao 192.168.nešto.nešto (ako ste manja-srednja firma) ili nešto kao 10.nešto.nešto.nešto ako ste velika firma.
08.04.2013 | 01:18
nebi se zacudio da je diletanski...! drugi disk je obican wd 2tb
08.04.2013 | 01:38
Pusti sad to. To je gotovo posve sigurno kriva IP adresa. Doznaj najprije ispravnu IP adresu pa onda ima smisla sve dalje istraživati
08.04.2013 | 17:24
Možda ne bi bilo zgorega ovim www.macupdate.com/app/mac/15326/ip-scanner provjeriti koje su ip adrese uređaja u mreži.
19.04.2013 | 09:36
uspio sam se spojiti na synology disk ali skoro svaki dan moram opet spajati. neznam zašto se gubi kontakt?
19.04.2013 | 09:46
u system prefernces pod User imaš opciju Login items, tamo definiraj spajanje na shared folder koji želiš a u keychain unesi username i pass za tu konekciju, nakon toga ćeš se nakon prijave svaki put spojiti na XY shared foldera koje si definirao.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 33 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, Riba, Anonimci (471)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO