Overclocking
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Overclocking


01.04.2004 | 16:01
Evo bas juce uspjesno izvedoh overclock na dva iBook-a

- iBook 2001 dual USB, 600/400 MHz dignut na 700/400 MHz (FSB 100 MHz)
- iBook 2002 V16, 600/400 MHz dignut na 800/400 MHz (FSB 100 MHz)

Ovo pisem svima ne da se hvalim vec jednostavno zbog odusevljenja s strojevima (koji su budimo iskreni na zalazu) i nacina na koji rade i dan danas. Procesoti u njima (PPC 750 CXe i PPC 750 FX) su jednostavno fantastični jos i dan danas.
Pogoni ih OS X 10.3.3 i rade fantastično. Prije ovoga zahvata se osjetilo zastajanje cak i u obicnom "dragingu" aplikativnog prozora po desktopu ali sada vise ne, zapravo sve radi iznenadujuce glatko!

Toliko o tome i lijep pozdrav Mac-ovcima!
01.04.2004 | 16:37
jel imas iskustva sa G4 dualkama?
Machine Model: Power Mac G4
CPU Type: PowerPC G4 (2.1)
Number Of CPUs: 2
CPU Speed: 867 MHz
L2 Cache (per CPU): 256 KB
L3 Cache (per CPU): 1 MB
Memory: 768 MB
Bus Speed: 133 MHz
Boot ROM Version: 4.48f2


zapramo me zanima jel se moze i koliko se moze dobiti na ovoj gore konf. i koliko je stetno, posto ga ipak koristim za posao...
01.04.2004 | 17:25
G4/867 bi morao raditi uredno na 933 bez problema. Ako se pouzdano testira stabilnost stroja onda štete nema. Rizik nastaje tek kod drastičnih overclocka kada se vremenom može oštetiti sam procesor. Ja sam sve svoje strojeve uvijek overclockao i nikada nisam imao probleme zbog toga.
01.04.2004 | 17:47
e sad ide one krucijalno.. za svog piceka mi je jasno kako.. i radi..
ali za maca nemam pojma ni kako ni gdje.. jel moze kakva pomoc.. link... bilo sto.. bio bih jako zahvalan
01.04.2004 | 18:01
www.xlr8yourmac.com ti je najbolje polazište za informacije tog tipa. Cijela kultura overclocka na Macu je počela s njima. Pogledaj i njihovu ogromnu bazu korisničkih izvještaja o overclocku.
01.04.2004 | 19:14
thx
01.04.2004 | 23:09
Da, imam iskustva sa svim osim s G5 jer mi jos nitko nije dolazio s molbom da ga overclockam ili bilo sto radim na njemu .
Ukoliko te nesto zanima (overklokanje tvog stroja npr.) javi se na e-mail.
Lijep pozdrav!
02.04.2004 | 00:29
Overclock G5 je potpuno druga i malo vjerojatna priča - naime, kod njega više nemamo na raspolaganju onakav set multiplikatora, pa da se može igrati s taktom procesora bez da se bitno pomakne brzina sabirnice. Sam procesor bi izdržao veći takt, ali da li bi memorija? Overclock sabirnice je daleko delikatnija stvar (govorim iz iskustva) i teže je biti siguran da se postigla stabilnost sustava. Ipak, čini mi se da bi dual 1.8 modeli mogli biti pogodni za overclock.
02.04.2004 | 03:19
Overclock G5 je potpuno druga i malo vjerojatna priča - naime, kod njega više nemamo na raspolaganju onakav set multiplikatora ...

Drugim rijecima, evo, sad svi konacno priznajemo da je G4 stara krama koja je radila na ubitacno sporoj sabirnici.
02.04.2004 | 03:22
Ipak, čini mi se da bi dual 1.8 modeli mogli biti pogodni za overclock.

Svi G5 procesori u sadasnjim PowerMac kantama su pravljeni na istom procesu, i svi testirani na 2GHz. No, neki su prosli testove 100%, neki nisu. Oni koji nisu, sad kucaju na 1.8 ili 1.6 GHz. Jedina znacajnija razlika u radu G5 nije u dizanju takta za 200 MHz, ili slican tramak, vec o uvaljivanju dodatnog procesora. Jedini zbilja dobar G5 je dual-G5. Razlika u performansama dual-1.8 i dual-2.0 je minimalna, oko 10-14%, i cak uzimajuci u ozbir sve matematicke zakone i distribucije, ne znam zasto bi se netko zalio zbog toga. Stoga je dual-1.8 trenutno BEST BUY PowerMac.
02.04.2004 | 09:02
Da, slazem se ja s gornjim reminiscencijama jer zapravo kompletna igra oko danasnjih CPU-ova se svodi oko uspjesnih termodinamickih testova i kada se gleda jedna serija CPU-ova to su zapravo sve isti samo sto je neki na tim testovima prosao bolje, a neki losije. To je vec stara i poznata stvar. Iz toga se moze zakljuciti za cega ljudi daju "big bucks"! Dakle, isto kako rece tamo neki grk (ono, "dajte mi dovoljno veliku polugu i uporiste, a ja cu podici zemlju&quot
tako se moze i reci dajte mi dobro hladenje i trenutni procesotski takt se moze multiplicirati bar jos x5 ali to kosta i glomazno je. Zato labosi i ulazu veliku lovu u proucavanje novih tehnika i pokusavaju spustiti hladenje na nivo atoma. Sjecam se da sam negdje procitao da idu na odvodenje topline principom EMS izbijanja ali to nazalost unistava trenutne komercijalne CPU-ove pa se trazi "other vay around" kako bi to rekli ameri. Toliko pametovanja od mene za sada i nadam se da sam pridonio konstruktivno ovoj zanimljivoj temi. Lijep pozdrav Mac grupi korisnika!
02.04.2004 | 13:47
Dosadan sam, znam. Na zalost postoji samo jedan jedini ozbiljan problem kod overclokiranja- toplinsko zagadjenje unutraπnjosti raËunala. Naprosto postoji ogroman broj dovoljno neopreznih osoba (i tehnicki i fizikalno nedovoljno obrazovanih) koji taj problem niti razumiju niti uvazavaju. Jasno, razumijem, zivot bez problema izgleda ljepsi. A ti svi vani su, eto, idioti jer mi domaci to sve overklokiramo bez problema. Da, ovi vani, fizicari i elektronicari su budale, svakako, ali ti bedaci su ugradili sigurnosni prag od recimo 10-20% da kada i dodje do problema da oprema jos uvijek radi. Koristiti taj prag za overklokiranje a ne razumijeti problem i hvaliti se s brojnim uspjesima je tehnicki i fizikalno blago receno neoprezno.

U svom servisu ne dozvoljavam overklokiranje. To je moj izbor baziran na mojem osobnom iskustvu ali i na stovanju struke i skole koju sam zavrsio. Mi to ne radimo. Tko voli neka izvoli, ali, ponovo sam napisao ovdje po ne znam koji put, to ne vodi nikamo osim povecanju rizika od zagrijavanja. Mala dobit za veliki rizik. Ne prihvacam taj rizik.
02.04.2004 | 15:11
Nenade, da dosadan si , ali dobro je čuti i drugu, konzervativniju stranu.

Posprdna primjedba "svi vani su budale" i "mi domaći smo pametniji" je nonsens - overclocking je prije svega zapadni sport - ako ne računamo Japance kojima je to poseban hobi. Mi ovdje smo male bebe za ekipu koja se okuplja u xlr8 forumu npr.

Reci nam samo jedno - koliko si računala overclockao?

P.S.
Naravno, da se uvijek kod overclocka potrudi staviti veći hladnjak ili se postavi dodatni ventilator. No, ponekad čak i to nije potrebno - temperatura se neznatno poveća (npr. G3/266 radi na 333 uz svega 2 stupnja veću temperaturu). Sigurnosna tolerancija od oko 20% je na nekim čipovima veća, a na nekim manja. Tko je strpljiv, pametan i dovoljno oprezan može stvar iskoristiti u svoju korist. Moj stroj je overclockan. Lijepo radi i na 583 MHz, ali u ekstremnim ljetnim vrućinama (38-40 oC u sobi) znao je ponekad nenadano kvitati koju aplikaciju. Zato sam ga stavio na lijepih sigurnih 542 MHz - što je još uvijek velik skok u odnosu na 466 koje je garantirao trgovac. Radim tako godinama i stroj je jedan od najpouzdanijih Macova koje sam ikada imao u rukama. Da, imam dodatni ventilator na procesoru - u originalu je imao samo mali hladnjak.

P.P.S.
Naravno da servis tvoje firme, baš kao i bilo koji servis, to ne smije raditi i bilo bi smiješno da preporuka za overclock dolazi od nekoga tko je na neki način službeno povezan s Appleom.
02.04.2004 | 15:29
Eto, rece gosp. dpasaric sve ono sto mislih i ja reci. Uglavnom, sve se svodi na to da je svatko gospodin po svojim sesirom. Ja nisam taj, niti si zelim uzeti za pravo, a niti mogu budimo iskreni, da ocjenjujem neciju kompetenciju u takovim "poduhvatima" ali isto tako ne volim niti kada netko bez pitanja ocjenjuje mene i moju kompetenciju, a pogotovo na takav nonsalantan nacin. Kao dipl. ing. el. mislim da imam odredenu dozu kompetencije, a takoder i znanja jer ipak smo mi ucili malo elektronike, termodinamike, matematike, fizike .... Biljezim se s stovanjem i lijep pozdrav!

P.S.
Ja sam ovo shvatio kao kritiku radi kritike te se ispricavam unaprijed ukoliko je ovo netko pogresno shvatio, a takoder i ukoliko sam isto ucinio ja!
02.04.2004 | 17:59
Jabucnjak se i koncipirao kao mjesto gdje ce se moci naci razne informacije, savjeti, pomoÊ korisnicima, ideje, procedure, podrska.... Svakako se htjelo izbjeci anonimno prepucavanje, prozivanje, etiketiranje, marketing i sl. Jasno je da razlicite ideje i putevi trebaju biti obrazlozene a korisnici upoznati s raznim aspektima pojedinih odluka. Smatrao sam da korisnici trebaju biti upoznati i s drugim misljenjem o overclokiranju. Jasno je da sam ovdje usamljen, ali, molim, dozvolite da iznesem ono sto misli jer to sto mislim stvarno i savjetujem. A to je ne overklokirati. Za to postoje fizikalni i elektroniËki razlozi. Treba te razloge upoznati i cijeniti. Mozete ih prihvatiti ili ne, to je izbor svakoga, ali razlozi su ozbiljni i trajni. Rasipanje topline je po meni mozda i kljucan problem cjelokupne danasnje cjelokupne elektronike.

Ne, nisam nikada osobno overklokirao. Ali da, radili smo to ponekad i na Macu i na PC-u u nasem servisu. Da, to je moguce do neke granice. Cak se Mac pokazao izdrzljiviji. Prvi pokazatelj da nesto nije u redu bilo nam je lelujanje misa. Ponekad se racunalo i samo iskljucilo jer je proradila interna kontrola pregrijavanja. Ne, ne kanimo bas nikome overklokirati racunalo, pa niti za novac.

Nisam se javio zbog kritike radi kritike. Kolega Pasaric i ja smo vec na ovim stranicama nekoliko puta o tome razgovarali s razlicitim misljenjem, koje se nije izgleda na obje strane izmijenilo, tragovi postoje i u forumu. Smatram da korisnike treba ozbiljno upozoriti da to overclokiranje i nije bas bezopasan postupak. Po meni rizik je pre velik i ne opravdava dobitak. Smatrao sam svoje razloge dovoljno ozbiljnim da se oko toga i javim. Znao sam da ce dio korisnika pa i znalaca imati drugacije misljenje. No tako mislim i nisam imao izbora.
02.04.2004 | 22:25
Mea culpae, mea maxima. Sve je bilo u dobroj namjeri i mislim da je potrebno kao takovo i shvatiti. Ja nisam niti ulazio u nicije poznavanje tematike kao takove, a niti sam ikoga nagovarao na doticni postupak. Ispricavam se ukoliko se netko (bilo tko zapravo) nasao uvrijeden, povrijeden, ozlojaden. Toliko o tome. A vjerujem da postoje i veselije teme za ragovor, cak vise produhovljene, sex recimo! . Tko zna, vidim da se tu dosta ljudi slaze u misljenjimam a i temama razgovora, cak i u overclockingu muske strane

Toliko od mene za sada i lijep pozdrav!!
03.04.2004 | 01:45
Smatrao sam da korisnici trebaju biti upoznati i s drugim misljenjem o overclokiranju. Jasno je da sam ovdje usamljen, ali, molim, dozvolite da iznesem ono sto misli jer to sto mislim stvarno i savjetujem. A to je ne overklokirati. Za to postoje fizikalni i elektronicki razlozi.

Nenad nije usamljen, u pravu je i podrzajem takav stav.
Preporucio bh Mac zajednici da svaki puta kada razmisle o overclokiranju razmisle o sljedecem:
- Overclockiranje je rdjavo i kvari nam karakter, jednako kao i kradja glazbe i svercanje u gradskom prijevozu (da parafraziram S. Jobsa)
- Razmislite o tome da radije kupite novo racunalo, te tako pomognete Appleu da zaradi jos veci profit a da Steve Jobs dobije jos jednog mlaznjaka To vrijedi ako ste techiji totalno za overclock tripu, pa vas povecanje takta od 0.1% baca u delirij. Vama trosak novog Macintosha ne predstavlja nista u usporedbi sa zadovoljstvom koje ce vas cekati na nebu.
- No ako niste toliko zagrizeni, i kupujete racunalo kad staro postane neupotrebljivo, spadate u prosjecne Mac korisnike, koji cekaju i po 7, 8 godina u redu da konacno dobiju novog Maca. Upamtite, strpljenje je vrlina a cekanje visestruko isplativo!
03.04.2004 | 17:37
Overclocking iiiiis gooood Neponovljivi su gušti kad ti stroj nakon zahvata proradi. A ti satro lemilicom sitnu štampu na CPU modulu
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 7 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO