Macbook Pro_prvi put
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Pro_prvi put


27.12.2018 | 23:11
Kako naslov daje naslutiti, nabavio sam si Macbook Pro. Moram priznat da su prvi dojmovi odlični, mada su odmah krenuli i neki prvi upitnici. Jedino što mi za sada nije sjelo je položaj tipke z i y. To ću se valjda teško naviknut ili ću se nekako morat natjerat da je y na tastauri ustvari z. Sama tastatura po sebi je dosta neobična, hod tipki je vrlo kratak. Gotovo kao da tipkam po tabletu. Al je zanimljiv.
1. Prilikom postavki kod prvog paljenja pita me za FileVault, odnosno dali da mi zaštiti sadržaj(valjda kompletan disk) šifrom administratora koju ću postavit. Jel to baš nužno ili?
2. Koje elementarne postavke treba odraditi, a da je preporučljivo?
3. Koji free app koristite za windows virtualku?
27.12.2018 | 23:46
0. Ne znam koji je fizički layout ali možeš u postavkama birati između HRV QWERTY i QWERTZ. Provjeri pa podesi, meni je dosadu uvijek radilo na svakakvim layoutima.
1. FileVault ti ne treba.Admin šifru na accountu obavezno postavi.
2. Svašta se može
3. VirtualBox
28.12.2018 | 00:14
OK. A jel bi nešto posebno izdvojio pod 2.?
Što bi značilo u finderu, pod shared neki tc7200?
28.12.2018 | 01:06
TC7200 je valjda tvoj Technicolor TC7200 (cable WiFi router/modem)
28.12.2018 | 09:03
Imaš praf. To mi ovaj od bneta. Kad kliknem na njega, pojavljuje mi se neki storage folder ili tako nešto. Nisam ni imao pojma da se tak zove.
28.12.2018 | 09:52
energyman kaže:
3. VirtualBox

Toga koliko vidim nema na Appstore. Skinuo sam s njihove web stranice. Instalaciju ne završava do kraja. izbacuje ekran Instalation failed.

edit: googlam i čitam da nešto high sierra zeza pod security&privacy.
Pa da niš nemre biti jednostavno, ne kužim.
28.12.2018 | 15:22
JOHN kaže:
Imaš praf. To mi ovaj od bneta. Kad kliknem na njega, pojavljuje mi se neki storage folder ili tako nešto. Nisam ni imao pojma da se tak zove.

I mislio sam da si na BNetu
Taj TC su davali ranije i za brzine do 120 Mbps, sad daju neki Ube koji ide preko toga, ali koliko sam čitao grije se ko lud pa ostani na TC-u jer preko WiFi-a na 2,4 GHz ionako nemreš povući preko 85-90 Mbps (ako imaš sreće).
28.12.2018 | 15:52
Nedavno su mi nešto petljali po routeru i sad nemam više od 30. Morat ću se poigrat s time. Od nedavno sam žično na 70(novi ugovor).
28.12.2018 | 15:56
Pa što ne doplatiš 15 kn (bez ugovora) za 150 Mbps?

bnet1.png
bnet2.png


Link: www.a1.hr/bnet/internet?gclid=Cj0KCQiAsJ...5sE7mtMaAhqIEALw_wcB

Samo si ostavi TC.

Meni na MBP i TP (sa Linuxom) ide do:



... na Windowsima do 60-65 Mbps (ali njih ne koristim) putem WiFi-a, a na žicu imam full 120/15 bez obzira na OS. )

PS. Ak se pitaš zašto ne nadogradim na sa 120/15 na 150/15 jer bi mene nadogradnja paketa koštala samo 5 kn mjesečno odgovor je da sam lijen
28.12.2018 | 16:42
I ja sam na a1, samo sam na optici. Ti @Bertone vjerovatno nemaš optiku ? Čudi me da na žici ide do 120, koja je to tehnologija...adsl+ ili?



Evo izmjenio sam sliku, nisam dugo mjerio brzinu, pa sam zaboravio gdje se to nalazi...ty@Bertone
28.12.2018 | 17:05
Ne, ja sam na koaksijalnom kablu i brzine bi mogle biti puno veće samo kad bi ih pustili no nemaju još financijskog interesa za to jer ni konkurencija ne nudi puno više trenutno.

Nego, zašto si radio screenshot rezultata mjerenja (gdje imaš prikazanu IP adresu), kad gore lijevo imaš gumb sa kodovima za forum i dr.?
29.12.2018 | 00:21
Ajmo sad iz početka.
Od kud ti takva brzina preko wifi? Ja sad mjerio na MBPro i imam 23. Ako se ne varam, trebao bi imati barem 35 preko wifi, ako mi je na žici 70. Kako ti je podešen router?
29.12.2018 | 00:47
Takoder kao kolega Bertone koristim B net (A1) od 120mbit/s bez ugovorne obveze i da kucnem u drvo u ovih godinu dana nikakvih problema. No ono sto sam ostao iznenaden je da na Macbook Pro Retini iz 2015 postizem preko wifija skoro 100 mbit/s. Prije toga sam imao Hp Pavilion 14 x360 2017 i brzina je isla do nekih 55mbit/s tako da sam iskoristavao manje od pola maksimalne brzine. Tako da moram reci pohvale i za Tehnicolor ruter jer se odlicno slaze sa Retinom.
29.12.2018 | 01:05
Meni se očito posložilo da me očito zajebava.
Koje postavke imaš?
Ja sada prošao sve kanale i nema šanse dobit preko 25. Samo je laptop bio na wifi, sve ostalo pogašeno
29.12.2018 | 06:39
JOHN kaže:
Ajmo sad iz početka.
Od kud ti takva brzina preko wifi? Ja sad mjerio na MBPro i imam 23. Ako se ne varam, trebao bi imati barem 35 preko wifi, ako mi je na žici 70. Kako ti je podešen router?


Sve ovisi kakav ruter imaš, ako imaš ruter na standardu 802.11g, onda wi fi nejde preko 35-40. Teoretski za taj standard je 55, ali to je samo teorija. @Bertone očito ima ruter na 802.11n standardu, pa postiže takve brzine. Ja isto imam stari standard na ruteru i brzina wi fi mi je slična kao i tebi @JOHN.

Malo proguglaj svoj ruter, pa vidi na kojem je standardu, ako je na 802.11n, onda se može nešto podešavati, a ako nije onda sve zaboravi.
29.12.2018 | 08:05
JOHN kaže:
Ajmo sad iz početka.
Od kud ti takva brzina preko wifi? Ja sad mjerio na MBPro i imam 23. Ako se ne varam, trebao bi imati barem 35 preko wifi, ako mi je na žici 70. Kako ti je podešen router?


Evo postavki:

tc-1.png


Igraj se malo sa njime, prvo provjeri koji su ti kanali najmanje oterećeni na lokaciji gdje živiš, potom probaj ići na 40MHz (kod mene je bio downgrade brzine no neki kažu da su dobili poboljšanja).
Router (fizički) postavi okomito na mjesto gdje ima dobro hlađenje i da nema nikakvih predmeta/uređaja u neposrednoj blizini (ako možeš najbolje ga je objesiti na zid ili ako nije, stavi mu 4 gumene podloške da ga malo digneš od površine na kojoj stoji)) jer ako se pregrije automatski smanjuje opterećenje elektronike (a time i brzinu) kao zaštitu od pregrijavanja.
29.12.2018 | 09:02
1. ja sam taj Technicolor od VIP/A1 odmah pogasio, smo je ostala žićana mreža. Kuio sam Air Port Extreme i to mi je centar kućne mreže.
Kod VIP/A1 imam ugovoremo 50/7,5 što i dobivam. Preko 4G dobivam dosta više, jedino je papreno skupo imati preko mobitela internet.


brzina.jpg
29.12.2018 | 10:49


Niš nije pomoglo oko konfiguriranja, onda sam ga stavio na restore default i stvar je proradila kako spada. Samo neznam koliko dugo jer su mi davno prije radili downgrade brzine u ime toga da mi se navodno ne blesira router. Budem vidio par dana kako će se ponašat.
31.12.2018 | 11:54
Virtual Box na moj MBPro neće normalno. Ima li neki drugi program za preporuku?
31.12.2018 | 14:42
Koristim Vmware Fusion koji košta, ali i radi ! Bio je 79$. Možeš uzet trial pa probat.
31.12.2018 | 17:15
JOHN kaže:

Niš nije pomoglo oko konfiguriranja, onda sam ga stavio na restore default i stvar je proradila kako spada. Samo neznam koliko dugo jer su mi davno prije radili downgrade brzine u ime toga da mi se navodno ne blesira router. Budem vidio par dana kako će se ponašat.


Mogli su ti napraviti samo smanjivanje jačine signala od ormarića prema tebi, nemaju oni kaj raditi (i ne smiju) dowengrade brzine paketa kojeg plaćaš.
31.12.2018 | 18:04
Na žici je bila puna brzina. Wifi je bio loš. Pošto se često blesirao router onda su skresali wifi što je rezultiralo da dobro radi. A šta su točno tada radili, nemam pojma, rekao sam im da to srede i nisam se previše uživljavao.
31.12.2018 | 18:38
JOHN kaže:
... A šta su točno tada radili, nemam pojma, rekao sam im da to srede i nisam se previše uživljavao.


Takve korisnike operateri najviše vole
31.12.2018 | 19:01
Bertone,

Ako ti operater ne može pružiti brzinu koju plaćaš prema odabranom paketu, onda je logično da ti smanje brzinu na onu koju linija fizički može podnijeti bez previše grešaka, i u skladu sa tim promijene paket na onaj koji je u adekvatan realnoj brzinom koja se može postići.

Ovdje je ipak nešto drugo u pitanju, s obzirom da je brzina 'preko žice' u skladu sa brzinom paketa, a manja brzina preko WiFi-a ukazuje na problem sa okolinom (previše okolnih mreža na istim ili susjednim kanalima) ili na problematičan ruter.
31.12.2018 | 20:42
Neznam što su točno radili, ali na žici je oduvijek bila brzina oko 50Mbit/s. Nakon što sam imao par prigovora, rekli su da će postavke stavit tako da se to više ne ponavlja i rekli da će brzina biti sporija preko wifi, a preko žica puna. Tako je i bilo.
Sada kad sam produžio ugovor na žici je 70 ali preko wifi je i dalje bilo oko 20. I to mi nije bilo više po volji. Vratio ga pod default postavke i sad je oko 65Mbit/s preko wifi i recimo brzina dosta oscilira pri mjerenju.

I iskreno Bertone, nakon silnih godina iskustva zaključio sam da oni apsolutno ništa neznaju napravit nego seru kvake zbog svoje nesposobnosti i poluproizvoda od elektronike. Svoje dragocjeno vrijeme ću potrošit ipak na nešto drugo, nego razgovarat s nesposobnjakovićima iz korisničke podrške.
Tako da se izbor svede po prilici ovako: 1. da naprave šta naprave u svoju korist, 2. da ih pošaljem u 3pm ili 3. da napravim sam.
31.12.2018 | 23:20
Ja tako ne razmišljam. Ako ja redovito plaćam xy uslugu onda mi je davatelj te usluge dužan i omogućiti korištenje te usluge.
01.01.2019 | 10:12
Ugrubo se slažem s tobom.
01.01.2019 | 21:35
jzelko kaže:
Koristim Vmware Fusion koji košta, ali i radi ! Bio je 79$. Možeš uzet trial pa probat.

Svakako ću probat, hvala na savjetu. Sad je 89. Al ako radi kako spada, zašto ne.
02.01.2019 | 10:49
Još jedan glas za Fusion. Nema bolje od VMWare za virtualizaciju
02.01.2019 | 21:07
Bertone kaže:
Ja tako ne razmišljam. Ako ja redovito plaćam xy uslugu onda mi je davatelj te usluge dužan i omogućiti korištenje te usluge.


Nije to stvar razmišljanja, nego objektivnih okolnosti na koje ni ti, ni tele-operater, ne možete utjecati.

Ako je kvaliteta parice takva da ne može podnije brzinu koji ti želiš, i koju operater ima u ponudi, onda imaš dvije opcije, prihvatiti tarifu sa manjom brzinom ili otkazati uslugu toga tele-operatera i odabrati nekog drugog tele-operatera (što u principu neće riješit problem, jer je problem lokalne prirode).

Naravno, ako je uzrok problema oprema tele-opretera, onda je logično od njih očekivati da sami i riješe problem.

Na primjer, ja živim u ulici u kojoj nema slobodnih ispravnih parica (ima ih slobodnih, ali nisu ispravne), od centrale sam udaljen cca. 1.500 m. tako da VDSL nema puno smisla, stanje parice je takvo da je maksimalna propusnost nekih 13-14 Mbit-a.
A sve to sam saznao tek nakon odabira usluge jednog tele-operatera sa brzinom od 30 Mbita (što je brzina koja se navodno može postići na mom telefonskom broju). Na kraju se ispostavilo da im je u bazi bio upisan pogrešan podatak o udaljenosti od centrale, i da je stvarno stanje ovo koje sam prethodno opisao.

Tele-operater mi je ponudio tarifu sa nižom brzinom i ja sam je prihvatio, jer, koga god da odaberem, brzina ne bi bila viša.
Jedina alternativa za postizanje većih brzina mi je odabir nekog od 'pokućnih interneta', ali tu se opet javlja problem sezonalnosti (jer tijekom turističke sezone maksimalna brzina drastično pada zbog velikog broja turista), i nepostojanje 3-u-1 opcije.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 43 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, amsterdamxxx, dpasaric, Maxxy, Riba, Anonimci (593)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO