MacBook baterije crkavaju
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook baterije crkavaju


07.04.2018 | 13:47
Teba kalibrirati baterijau i mislim da se munja makne.
07.04.2018 | 15:47
Znači, ponovo do nule, odnosno gašenja laptopa - pa pustiti komp tako crknut da odstoji što je duže sati moguće (minimalno recimo šest, sedam), i onda ponovno napuniti laptop do vrha.
To bi bilo to, Žabac?
07.04.2018 | 16:13
To s kalibracijom su sve govnarije. Nikad nijednu bateriju nisam "kalibrirao"
07.04.2018 | 16:21
Ma dobro Smayoo. Ali sigurno si čuo da ljudi to rade. Znaš li i da onda laptop koji je ispražnjen mora "kao" neko vrijeme mirovati, ili ne?
EDIT:
Evo, ovo je druga stranica za redom koja upućuje da se Mac kalibrira tako da ispražnjen stoji pet sati. S tim da na ovoj stranici ne piše minimalno, već samo pet sati.
07.04.2018 | 16:30
Ako te ne muce postotci i munjice zaboravi kalibraciju. Namjesti tako da ode u hibernaciju i kad se docepas uticnice, punis.
07.04.2018 | 20:29
Kloba kaže:
Ma dobro Smayoo. Ali sigurno si čuo da ljudi to rade. Znaš li i da onda laptop koji je ispražnjen mora "kao" neko vrijeme mirovati,


Čuo sam, da. I svakom bi rekao isto - da su to govnarije.

Stajao - ne stajao, to ti čini razliku u točnosti pokazivanja manju od 1%. A sama kalibracija nema nikakve svrhe osim ako baterija ima baš očito krivo pokazivanje.
08.04.2018 | 02:11
Iako je razlika 10-15% u odnosu na dizajnirani kapacitet, greska u prikazu je mala jer i elektronika korigira prikaz kapaciteta i dovoljno je tocan.
08.04.2018 | 05:33
Mislio sam si da je to kalibriranje za k...ac, ali nisam bio siguran. Sad je više neću kalibrirati i da vidimo. Meni nema logike! Ako je u mom autu ugrađena elektronika koja prati da se baterija ne isprazni do zadnje kapi i da se ne puni na max da bi maximalno dugo radila, a iste su čelije, onda mi ova kalibracija nema nikakve logike. Dapače loša je za bateriju.
08.04.2018 | 05:40
P.S. Jabučnjak još nije promijenio ljetno računjanje vremena! Ovaj post je poslan u 6:40 a ne u 5:40
08.04.2018 | 07:09
Ne znam dečki. Odstajao je prazan pola dana i cijelu noć, prvo što sam primjetio je da se upalio čim sam ga uključio u punjač i stisnuo power tipku, i počeo o nule. Ranije bi čekao neko vrijeme, i počeo od pet. Ostala je ta munja, da vidimo što će s njom biti. Sada je na 51%. Napisat ću EDIT kada se napuni.
EDIT:
Baterija je napunjena. Iako nisu prošla dva sata od kada je na 100%, ne vjerujem da će se stanje promijeniti. Piše da je charged, izlista koje joj aplikacije troše najviše energije, ali munjica je još tu. Nema veze. Navikao sam. Stvarno nije bitno.
Sada i sam provjereno znam da tom "kalibracijom" nisam dobio - ništa...
08.04.2018 | 09:58
Prije (raniji OSovi) je znak utičnice bio kad je baterija bila napunjena, a komp se napajao izravno iz ispravljača.
Kasnije su promijenili način na koji radi punjenje baterije pa se, kad je baterija skroz puna, a punjač spojen na laptop, punjenje uključuje i isključuje u intervalima od par posto napunjenosti baterije, tako da, ako je sve ispravno, praktički nikad komp ne radi izravno s ispravljača , a da je baterija potpuno puna. Znak utičnice možeš vidjeti jedino ako IZVADIŠ bateriju ili je ona skroz neispravna i spojiš se na punjač.
08.04.2018 | 10:13
Vidiš - to nisam znao. Thanks, Smayoo.
08.04.2018 | 10:29
Kako za ThinkPad imam dvije baterije (standardnu od 6 cell i dodatnu od 9 cell čiju sliku sam stavio ranije), nije mi vrag dao mira pa sam išao provjeriti i ovu drugu 6 cell bateriju i ona je iako još starija u još boljem stanju i ima manje ciklusa (možda zato što je ta manja češće korištena, a laptop je bio uglavnom na docku)... uglavnom, i dalje sam mišljenja da je to sa kalibracijom baterije legenda iz vremena Nokie 3210/3310 kad bi baterije u mobu ako ako nisi povremeno radio kalibraciju izgubile kapacitet i postale beskorisne.

Evo ss i za tu manju bateriju:
Slikazaslona2018-04-0810-50-45.png


PS. Edit, negdje sam pročitao da bateriju hoće brzo uništiti preslabi naponski adapter pa ako se radi jako zahtjevan posao, laptop za rad koristi istovremeno struju iz oba izvora, a kako na dock imam prištekan 170W adapter nema šanse da mi laptop i sva periferija na docku povuku više struje nego je adapter može isporučiti.
08.04.2018 | 11:10
Bertone kaže:
uglavnom, i dalje sam mišljenja da je to sa kalibracijom baterije legenda iz vremena Nokie 3210/3310 kad bi baterije u mobu ako ako nisi povremeno radio kalibraciju izgubile kapacitet i postale beskorisne.


To je svakako točno. Nekad su se koristile nikalske punjive baterije (NiCd pa kasnije NiMH) koje je valjalo prazniti do kraja i puniti do kraja, a ne dopunjavati, ako se željelo zadržati kapacitet. Tko je tada htio potrošiti novac na rezervnu bateriju i stolni punjač baterija te se disciplinirano držao toga da gotovo uvijek prazni do kraja i puni do kraja, mogao je jedan par baterija koristiti vječno. Međutim, to se kod nikalskih baterija nije zvalo "kalibracija". To je jednostavno bilo normalno punjenje. A prije prve uporabe bi ih se puštalo na "trickle charge" 8 do 12 h i to se zvalo "formiranje".

LItijske baterije rade sasvim drugačije, kako smo već puno puta pisali...
08.04.2018 | 11:13
Moraš definirati što zvači slabi napon.
Napon može biti viši ili niži, a struj veća ili manja. Iz toga proizlazi i snaga (produkt striuje i napona) koja može biti veća ili manja.
Ako misliš na adapter koji nije u stanju isporučiti veću struju, onda to nema veze s uništavanjem baterije jer će se ona samo dulje puniti. S druge strane, ako adapter može isporučiti veću struju od potrebne, ni to nema veze jer baterija "uzme" koliko joj treba.
Nime, elektronika baterije kontrolira punjenje same baterija.
Oštećeni punjač naravno da može oštetiti bateriju.
08.04.2018 | 11:16
Uglavnom, potegnuo sam temu otkrivanja tople vode i sam se uvjerio u ono što ste mi svi rekli.
Što se punjača tiče, koristim original Appleov koji sam dobio sam MBP-om, sigurno ne tako jak kao tvoj punjač - Bertone.
Za školstvo sam ti odgovorio privatno.
Samo nisam dodao da me podatak o Office paketu i neznanju da ga mogu koristiti besplatno ostavio bez teksta.
Ništa ljudi, hvala vam na odgovorima - probao, vidio, uvjerio se i sam.
EDIT:
Vidim da se i Žabac ubacio sa novim podacima. Ma sve mi je OK i sa strujom u kući i s punjačem. Ovo me bunilo što se više ne pokazuje utikač na bateriji kada je napunjena 100%, ali Smayoo mi je objasnio zašto je to tako - i to je to.
EDIT 1:
ScreenShot2018-04-08at12.41.37.png

Vidim da su se brojke malo ispravile, umjesto 89.6 % sada mi pod design capacity stoji 92.9 %.
Razlika od 3,3 posto.
08.04.2018 | 13:02
@zabac, ako na TP koji originalno dolazi sa 90W punjačem spojim punjač od 65W i opteretim laptop da bi isti radio na max ili blizu max, mora istovremeno cicati struju iz adaptera i baterije jer mu adapter ne daje dovoljno struje što dovodi do toga da se baterija stalno puni/prazni unutar možda 20-25 posto kapaciteta i zato su uz dockove dolazili punjači od 135W i 170W jer na isti dock možeš spojiti sve od male X serije pa do W radnih stanica... možda sam se krivo izrazio, ali sam siguran da znaš na što sam mislio ... no nebitno, i dalje sam mišljenja da je najčešći uzrok krepavanja baterije loša sreća, loše dizajnirana elektronika baterije i kemije korisnika koji im pokušavaju produžiti životni vijek

@Kloba, MBP i baterija u njemu ti je stara 4,5-5 godina i ima još uvijek ok kapacitet i radi dobro, nemoj se zamarati više time jer je baterija potrošni dio laptopa (kao i ventilator hladnjaka npr.) i prije ili kasnije će otići kao i svima nama... pa i u autu obično prvo ugrađeni akumulator traje 7-8 godina i onda krepa... jbg, sve ima svoj vijek trajanja.
08.04.2018 | 20:13
Bertone - hvala!
Offtopic pa idem:
Jeste li primjetili, na najnovijim iOS i macOS sustavima na osnovnoj stranici Jabučnjaka, taman kada se želiš ulogirati, kod imena stranice (Safari web browser) crvenim slovima s uskličnikom napiše “web site is not secure!”.
To do sada nije radio...
  • Dijete
  • Posjetitelj
08.04.2018 | 23:24
Kloba kaže:
Bertone - hvala!
Offtopic pa idem:
Jeste li primjetili, na najnovijim iOS i macOS sustavima na osnovnoj stranici Jabučnjaka, taman kada se želiš ulogirati, kod imena stranice (Safari web browser) crvenim slovima s uskličnikom napiše “web site is not secure!”.
To do sada nije radio...


laganini si sad svi peru ruke i daju informacije o "sigurnosti" pa na velika zvone kad veza nije secured...
09.04.2018 | 08:16
A, primjetio si i ti?
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.04.2018 | 11:03
Kloba kaže:
A, primjetio si i ti?


da... Firefox...
09.04.2018 | 23:55
Laptopi kupljeni novi, od kupnje do pojave poruke Service Battery prošlo je možda nekih 3 godine. Unutra su orginalne baterije koje su došle prilikom kupnje. Za punjenje baterije korišteni orginalni punjači. Baterije kalibrirane tj. pražnjene do 0% nekih 3-4 puta godišnje, i to preventivno, prije pojave ikakve poruke "Service Battery", ali vidim da od toga očito nikakva korist.

tino1, zabac, rusty, stefanjos, koliko ciklusa imaju baterije u tim vašim macbookovima i koliki je battery health%?

Meni je jasno da se u mom slučaju kod obje baterije radi o tome da je jedna od ćelija riknula. Ali mi nije jasno da sam firmware baterije detektira da je ćelija neispravna, a onda nakon toga nije u stanju tu neispravnu ćeliju isključiti već mi bateriju pretvori u totalno neupotrebljivu bateriju samim time što krivo prikazuje postotak napunjenosti i što taj isti postotak divlja i skače gore-dolje svako malo i tjera laptop u standby ili u gašenje. Kad mi je prva baterija riknula na taj način mislio sam da je u pitanju slučajnost. Kada mi je druga baterija riknula na identičan način, više ne mislim da je u pitanju slučajnost.

Kod drugih proizvođača laptopa to nisam vidio, a prošao mi je veći broj njih kroz ruke, raznih proizvođača, od najjeftinijih do vrlo skupih, ako im je i riknula jedna ćelija, ostale ćelije baterije normalno nastavljaju raditi, samo što baterija drži razmjerno kraće vrijeme.

Čini mi se da Apple NAMJERNO kroz unaprijed programiran firmware uništava takve baterije kojima rikne jedna od ćelija, a evo i zašto to mislim. Baterije nisu postale neupotrebljive u trenutku pojave poruke Service Battery. Radile su još mjesecima nakon pojave te poruke bez ikakvih divljanja ili skakanja postotaka, a tek s protekom više mjeseci su postale neupotrebljive. Otkud poruka Service Battery u vrijeme kada baterija radi bez ikakvih problema? Odkud firmware baterije može znati 3-4-6 mjeseci unaprijed da će krepati neka ćelija baterije? Ako to može znati, kako nije u stanju isključiti tu neispravnu ćeliju i nastaviti koristiti sve ostale ispravne ćelije baterije bez ikakvih problema, teže bi trebalo biti detektirati tj. unaprijed predvidjeti da će neka ćelija krepati, nego što bi trebalo biti softverski isključiti upotrebu te crknute ćelije?

Nek me netko tko ima više znanja razuvjeri i demantira ovo gore. Čini mi se da je jedini cilj što prije natjerati vlasnike da masno plate novu orginalnu bateriju. E pa nećeš razbojniče, nećeš razbojniče jedan!
10.04.2018 | 00:07
Inače, evo i službeni link od Applea u vezi kalibracije, tu se spominje prije spomentuih 5 sati:
support.apple.com/kb/PH14087?locale=en_US

Izgleda da kalibrirati treba samo baterije koje korisnik sam može izvaditi iz laptopa (uglavnom stariji modeli), a da non-removable baterije ne treba kalibrirati.

Kako god, kod mene je jedan uređaj bio sa removable a drugi sa non-removable baterijom, uglavnom navedena kalibracija nije pomogla sačuvati bateriju niti kod jedne od te dvije baterije...
10.04.2018 | 05:29
strujic kaže:


tino1, zabac, rusty, stefanjos, koliko ciklusa imaju baterije u tim vašim macbookovima i koliki je battery health%?



Kao prvo dobro, došao na jabučnjak!

Health 95%
Age 1,1 years
Cycles 171
10.04.2018 | 05:42
strujic kaže:


Čini mi se da Apple NAMJERNO kroz unaprijed programiran firmware uništava takve baterije kojima rikne jedna od ćelija, a evo i zašto to mislim. Baterije nisu postale neupotrebljive u trenutku pojave poruke Service Battery. Radile su još mjesecima nakon pojave te poruke bez ikakvih divljanja ili skakanja postotaka, a tek s protekom više mjeseci su postale neupotrebljive. Otkud poruka Service Battery u vrijeme kada baterija radi bez ikakvih problema? Odkud firmware baterije može znati 3-4-6 mjeseci unaprijed da će krepati neka ćelija baterije? Ako to može znati, kako nije u stanju isključiti tu neispravnu ćeliju i nastaviti koristiti sve ostale ispravne ćelije baterije bez ikakvih problema, teže bi trebalo biti detektirati tj. unaprijed predvidjeti da će neka ćelija krepati, nego što bi trebalo biti softverski isključiti upotrebu te crknute ćelije?



Da je u pitanju planirana obsolezcenzija je jasno ko dan. To svi rade. Najviše proizvođači printera. Ali da to rade kroz firmware čisto sumljam, jer tu bi ih se najprije ulovilo. Svakako mislim da Apple kroz stalno izbacivanje nečeg "novog" to radi perfidnije.
Da sam, ili kad budem na tvom mjestu, napisao bi mail njima i njihovom zastupniku kod kojega sam kupio to smeče i da sumljam da su uvalili planiranu obsoleszenziju u jedan od vitalnih komponenti i da si siguran da crkava jer su dostigli planirani broj radnih sati i da ćeš o tome napisati koju riječ na svim forumima na koje si se prijavio. Pa ako ti ne odobre iz kulanse nešto, barem si ih oblatio.
10.04.2018 | 09:53
Full charge capacity 6379 mAh
Design capacity 6900 mAh
(Health 92,4%)
Manufacture date 2013-06-11
Cycle count 378

MacbookPro 9,1

To mi je drugi mac laptop. Prvi je kupljen u prosincu 2008, a originalnu bateriju sam sje... sam tako da sam je pregrijao pa se napuhala. To je bilo nakon cca 4 godine, imala je nekih 500 ciklusa i 88-89% health.

Siguran sam da apple ne uništava baterije namjerno. Elektronika baterije, naravno, ne može "izbaciti" neispravnu ćeliju jer je više ćelija spojeno u seriju. Ako ti ćelija krepa tako da ode u kratki spoj, padne napon cijelog stringa, a onda on povuče napon dolje za cijelu bateriju (sve paralelne stringove, ako ih ima više) i normalno je da baterija nema stabilan rad.

Razmisli o režimu korištenja. Prati temperaturu baterije.
10.04.2018 | 11:36
Meni je sada totalno nejasno ovo što  piše, da se removable baterije smiju kalibrirati, a ove non removable nije potrebno. Pa zar tehnologija nije ista?
Smayoo?
De pojasni, pliz.
10.04.2018 | 11:47
Kloba kaže:
Meni je sada totalno nejasno ovo što  piše, da se removable baterije smiju kalibrirati, a ove non removable nije potrebno. Pa zar tehnologija nije ista?
Smayoo?
De pojasni, pliz.


Ne znam točno zašto. Nagađam da se kod ugrađenih baterija nijedan parametar ne mijenja bitno pa nema potrebe za kalibracijom, osim nakon zamjene. Kod izmjenjivih baterija se u najmanju ruku mijenja prijelazni otpor kontakata, da ne kažem da korisnik može mijenjati baterije proizvoljno pa bi kod svake izmjene trebalo kalibrirati pokazivanje. Kao...
10.04.2018 | 11:49
Hvala!
10.04.2018 | 18:38
smayo, može pojašnjenje vezano uz rečenicu "Elektronika baterije, naravno, ne može "izbaciti" neispravnu ćeliju jer je više ćelija spojeno u seriju." I kako misliš da si sje... jednu bateriju tako da si ju pregrijao, kako se to pregrije baterija, pa ne držiš laptop na vatri?

Kakva je stvar kod drugih proizvođača, da li bi kod njih trebala biti ista stvar ili drugačija, kako oni uspijevaju izolirati neispravne ćelije i da li uspijevaju? S drugim laptopima nisam imao takvih problema, neznam da li je slučajno ispalo tako ili to ipak nije slučajno?

Možda sam se malo krivo izrazio, ni ne tvrdim da Apple uništava baterije namjerno, ali nekako nisam uvjeren da kod baterija kojima je otišla jedna od ćelije nije moguće nešto softverski tj. kroz firmware izvesti kako bi se zaobišla ta neispravna ćelija, upravo iz iskustva s drugim laptopima drugih proizvođača kod kojih nisam imao sličnih problema, a s obzirom na veći broj koji mi je prošao kroz ruke bar poneki je morao prije ili poslije imati poneku pokvarenu ćeliju (bilo bi čudno da bar ponekom nije otišla koja ćelija). Imam dojam da Apple tu može nešto napraviti ali da namjerno ne radi, a da drugi rade.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 38 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO