Lpi vs. Dpi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Lpi vs. Dpi


04.12.2004 | 10:22
Dobar dan!

Da li netko barem misli da zna vezu između linijature tiskarske ploče? i rezolucije fotki? Nikako da dobijem odgovore kako 'idealno' pripremiti materijal za tisak. Radim u InDesign CS-u i želim dobiti najbolji mogući tisak fotki. U jednoj tiskari su mi rekli da rade 170 lpi tisak, s izradom ploča CTP tehnologijom. Koliko ja to sve, laički, mislim da razumijem, linijatura tiska ovisi o tehnologiji izrade ploče a ne o tiskarskom stroju. Jesam li u krivu?

Sjećam se pisanja ovdje o 300 lpi tisku u Australiji pa mi se sve čini da je to za nas Hrvate čisti SF.

Nadam se Vašim komentarima. Hvala na čitanju.

Lijep pozdrav,

Marko
04.12.2004 | 17:13
Linijatura tiskarske ploče je broj linija (točkica koje čine raster u tisku) po inču. Odnos rezolucije slike i linijskog rastera je od 1,6 do 2 (ovisi koga pitaš i tko ima kakve teorije). Za tisak na 175 linijskom rasteru dovloljna bi bila rezolucija slike od 266 dpi-a ali se obično skenira na 300 dpi (tak da tu imaš i malo fore za povečanje ak ti baš zatreba).

Ža mi je što nisam vidio taj tekst o 300 lpi u Australiji (možda je tu negdje među starim člancima) ali sam radio nekoliko godina za Japance u jednoj velikoj tiskari u Mexicu i tamo smo uredno tj. redovno tiskali na 300 lpi. Imam neke probe koje smo radili i na 700 lpi ali to nikad nije došlo do komercijalnog zbog prevelikih teškoća u tisku a osim toga u međuvremenu smo bili prešli na tzv. FM raster koji nema ujednačenu veličinu rasterskih točkica pa je u stanju reproducirati i finije detalje a bez poteškoća koje uzrokuju visoke klasične linijature. Mi u Printelu radimo s FM rasterom i razlika u kvaliteti otiska je uočljiva naročito kod fotografija.
Ako malo potražiš po netu sigurno ćeš nači dobrih objašnjenja o vezi rezolucije na koju se skenira i linijature tiska ali mislim da ako skeniraš stvari na 300 dpi-ja (na stvarnu veličinu tj. 100%) nemaš problema s navedenim 170 lpi tiskom (ako se odlučiš za nas možeš možda probati i FM raster).

pozdrav
05.12.2004 | 08:09
Koliko ja to sve, laički, mislim da razumijem, linijatura tiska ovisi o tehnologiji izrade ploče a ne o tiskarskom stroju.

Laicki receno, DPI je pojam vezan uz ekranski prikaz slike. Na ekranu je slika sacinjena od pixela, koji se jos zovu i tocke (dots). Njihova gustoca po incu ili centimentru daje pojam DPI, odnosno DPC (dots per centimeter). No taj inc ili centimetar iz DPI/DPC mjere nisu ekranski inci ili centimetri. To su inci i centimentri u tisku. Tako, sto vise tocaka naguras po jedinici mjere, tvoje slike na ekranu postaju sve vece i vece a tisak bi u pravilu trebao biti kvalitetniji. Dakako, ako tiskarska tehnologija to omogucuje.

LPI je pojam vezan iskljucivo uz tisak. Da bi otiskao svoju sliku koja ima recimo 300 DPI u memoriji, potrebno je ekransku sliku i sve boje ovoga svijeta najprije pretvoriti u nesto sto offset tiskarski stroj moze otiskati na bijelom papiru. Treba se stvoriti ploca, tj. 4 ploce (za svaku od CMYK boja) i na njima generirati sliku koja ce na bijelom papiru ponovno stvoriti ono sto vidis na ekranu. Za taj proces potreban je RIP, odnosno Raster Image Processor, komad softwera koji ce ono s ekrana prevesti u raster (slucajno ili matematicki tocno odredjen rasported crnih tockica) koji se kao stambilj otisne na plocu ili film. Za kolor tisak su ti potrebne 4 takve ploce.

Velicina tih "crnih" tockica odjedjuje se pojmom LPI, tj. brojem linija po incu. Ako je raster stvoren za 150 lpi, tockice ce biti dvostruko krupnije negoli za raster od 300 lpi. Sitnija tockica daje u konacnii ljepsu i detaljniju sliku u tisku, ali hocemo li u tome uspjeti najvise ovisi o tiskarskom stroju. Ne moze svaki stroj izvuci svaki tisak. Za 300 lpi potreban je jako napredan, iznimno precizan, moderan tiskarski stroj, upravljan racunalom. Takodjer i vrsta i kakvoca i velicina pigmenta tiskarskih osnovnih boja (CMYK) ima veliku vaznost tada. Tocka je iznimno sitna, nevidjiva prostom oku pri 300 lpi. Medjutim, tockica pod 150 lpi se moze vidjeti prostim okom.

FM raster kojeg je spomenuo kolega Bosnjak izvrstan je onda kada zelis tiskati fotografije i fotografske predloske. FM (Frequency Modulation) raster se stvara uporabom RIPa koji u sebi ima generator slucajnih brojeva: RIP najprije analizira sliku, zasicenost i kolicinu osnovnih (CMYK) boja u njoj i na svim njenim dijelovima, pa onda stvara matematicki kaotican raster, s tockicama razlicitih velicina, koje se u tisku isprepletu u divnu cipku, divan otisak.

Iako divan za fotografske predloske, cisti FM raster nije uvijek najbolji onda kada treba otiskati vece jednobojne plohe/povrsine, u kojima je vazna cistoca i konzistencija boje - recimo, nekakvu ilustraciju u stilu Mondriana.

Danas se vecina kvalitetnih tiskovina tiska u 175 lpi. Recimo, Communication Arts magazin za dizajn i graficke umjetnosti. Iako bi 300 lpi nesumnjivo dao kvalitetniji, ljepsi tisak, trebalo bi tomu prilagoditi cjelokupnu pripremu slika, skeniranje i kolor menadzment. Slike u Photoshopu bi se trebale malko drukcije obradjivati, koristili bi se drugi profili. Takodjer, kao reference boja trebale bi se upotrebljavati nove Pantone mape boja, tiskane u 300 lpi, jer one standardne, tiskane u 175 lpi, vise ne sluze novom tisku. Primjerice, ako istu Pantone boju otiskas u 175 i 300 lpi, u 300 lpi ona je punija, socnija i zasicenija. Kad ih stavis jednu pored druge, primijetis golemu razliku.

O ovom be se dalo pricati satima. Najbolje je covjeku nabaviti hrpicu literature i provesti neko vrijeme grleci knjige i proucavajuci razlicite otiskane materijale. Takodjer, malo eksperimentiranja s Photoshopom, DTP aplikacijama i ostalim dat ce ti vjetra u jedra.
06.12.2004 | 19:31
Gospodo,

Hvala lijepa na jasnim odgovorima. Mene i zanima tisak fotografija, kako c/b tako i kolor. Raspitat ću se u tiskari za parametre pretvorbe u CMYK u Photoshop Cs-u i .pdf iz InDesign CS-a. Za spot boje logotipa ču svakako izabrati boje iz Pantone uzoraka koje tiskara kaže da meže vjerno reproducirati.

Lijep pozdrav,

Marko
06.12.2004 | 19:32
Gospodo,

Hvala lijepa na jasnim odgovorima. Mene i zanima tisak fotografija, kako c/b tako i kolor. Raspitat ću se u tiskari za parametre pretvorbe u CMYK u Photoshop CS-u i .pdf iz InDesign CS-a. Za spot boje logotipa ču svakako izabrati boje iz Pantone uzoraka koje tiskara kaže da može vjerno reproducirati.

Lijep pozdrav,

Marko
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 53 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, Riba, Anonimci (479)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.06 Seconds

Provided by iJoomla SEO