pocetak...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

pocetak...


05.06.2008 | 17:03
Postovanje, vec sam se motao ovim forumom,riba se sjeca vjerojatno,sa mac G3 powerbookom, medjutim uspio sam nabaviti konacno powerbook G4 sa 10.4.11, tiger os gore.samo nekoliko upita,ako moze....
1)deinstalacija programa
2)neki dobar messenger
3)koji office gore da nabacim
4)neki dobar link na programe za mac-a
5)trebam li traziti programe samo za svoj 10.4.11,ili opcenito za sve OS-ove?mislim da ipak postoji velika razlika medju njima.uzeo sam i knjigu, mac for dummies, pa krecem u avanturu.
moram priznati da je mac zarazan, i ako dobijem otkaz podici cu tuzbu protiv apple kompanije,)
pozdrav..
05.06.2008 | 19:03
1) Ako je veca aplikacija onda ima svoj uninstaler (office, adobe paket i sl), ako nema onda jednostavno drag u smece ako nisi picajzla a ako jesi onda drag na AppZapper ili neki slican programcic koji mice i preferencese i ostale male fileove koji znaju ostati u sistemu
2) AdiumX
3) Zavisno koliko ti je jak taj book i koliko imas rama ali ja sam dragoj stavio zadnji office 2008 na ibook 1.42ghz sa 1gb rama i to radi super
4) Ako mislis na pirateriju to neces dobiti ovdje, za ostalo preporucujem www.macupdate.com/ a moze i www.apple.com/downloads/
5) Posto imas g4 trebas paziti da je softwer pisan za PPC ili da je Universal binary, Intel only aplikacije logicno ne mozes vrtiti. Takodjer moras paziti da aplikacija nije za Leoparda tj. 10.5
05.06.2008 | 19:18
4) A gdje da si čovjek u HR legalno nabavi original software za Mac-a?!? Ako je bila preporuka u jednom renomiranom domaćem informatičkom časopisu, valjda mu se onda može pomoći i ovdje. Posjeti neki od torrent sajtova, npr. www.mininova.org/ ili thepiratebay.org/, usput preuzmi si neki od programčića za skidanje torrenta (koji je besplatan), primjerice Azureus ili Bits On Wheels i uživaj. Zapamti samo da s pravne strane to radiš na svoju odgovornost, no to već i vrapci na grani pjevaju.
06.06.2008 | 00:10
book je 600Mhz, sa 384 mb rama,30gb hdd,i za sada ne radi probleme.da za programe sam i solo skuzio,ipak hvala na savjetima.ako gdje zapne cut cete
06.06.2008 | 11:20
Dražen je napisao:
4) A gdje da si čovjek u HR legalno nabavi original software za Mac-a?!?

Kako mislis gdje? Pa u bilo kojem ducanu u kojem se prodaju Apple proizvodi, direktno od zastupnika doticnog programa ili preko interneta. Stvarno nije problem kupiti ako zelis
06.06.2008 | 11:43
naravno da se treba platiti trud programera za konkretni program, iako je mac nastao na unixu-free sistemu, koji upravo s tim free iskace ispred windowsa,zar ne??
znam da se kod mac trgovaca moze naci i mac software.neznam o kojim se cijenama radi, ali ako su slicne kao i za pc racunala, bojim se dok mi ne porastu primanja bit ce guglanja...
06.06.2008 | 13:09
2 pipi: Ma naravno ali ne volim kad se tako javno pise o tome kao da je potpuno normalno imati piratski software. Cijene su takve kakve jesu i tesko da si netko moze kupiti recimo Photoshop za doma i jasno je da nas vecina nema orginal ali neke stvari se mogu kupiti. Osobno pokusavam imati leaglalno sve ove male shareware programcice koje svakodnevno koristim jer su njihove cijene pristojne i za nase uvjete (50-150kn recimo) i naravno kupim Apple software kad mogu (OSX, iLife) jer ih podrzavam i mislim da su zasluzili tu lovu.
06.06.2008 | 15:56
Moj je stav da Photoshop nikome za kucnu upotrebu ni ne treba. 99% potreba prosjecnog korisnika zadovoljava recimo Graphic Converter koji si svetko moze priustiti. Kao sto kazes, u shareware svijetu ima pravih draguljcica od softvera koji nisu niti skupi, a za kucnog korisnika obavljaju posao cak i bolje od profesionalnog rjesenja. Toleriram ako netko ima nelegalni Photoshop ili bilo sto drugo iz edukativnih razloga da vidi o cemu se radi i da stekne iskustvo... No ako netko radi posao i zaradjuje koristenjem softvera kojeg nije platio, to je vec svinjarija, a posebno me zivcira kada netko to radi sa shareware alatom od 20 USD.
No malo smo odlutali od teme rasprave...
07.06.2008 | 15:02
3) Moj ti je savjet 2004,meni na iMacu radi brze nego 2008 a ionako ima sve sto ce ti trebat.

4) www.macupdate.com/ i www.versiontracker.com/
07.06.2008 | 16:26
Potpuno se slažem s Ribom.

Ad 3), ako želiš besplatno, probaj NeoOffice, ili OpenOffice (za koji ti treba X11). S obzirom da OpenOffice i StarOffice već solidan broj firmi koristi u svakodnevnom radu, za kućnu upotrebu je sigurno OK. Ja na kraju MS Office nisam ni instalirao (2008), a 2004 sam deinstalirao kad je istekao demo (iako ima serijski broj lako za nabaviti), a odustajem polako i od iWorks (koji je još previše bazičan). Bit će na kraju NeoOffice...
07.06.2008 | 17:37
2 smayoo !
NeoOffice ima uglavnom i više nego treba kućnom korisniku,tako da i za uredsko poslovanje ima solidan repertoar.Za poslovne korisnike šireg spektra ne bih znao reći,ali tu se radi već o finesama,tako da o tome moraju sami odlučiti.Meni je ober glave, te svaki puta (skoro) otkrivam nešto novo što još nisam znao,tako da sam definitivno njime zadovoljan.
08.06.2008 | 22:01
Da. Moram dodati i da je razina kompatibilnosti s MS Office bolja nego kod iWorks i, ne manje važno, ima hrvatski language pack. Koliko god se neki (ovdje i inače) smijali software-u na hrvatskom i koliko god to meni bilo nepotrebno (pa možda čak i ometajuće s obzirom na naviku korištenja engleskog), osobno sam nebrojeno puta posvjedočio koliko to olakšava i otvara vrata kod značajnog broja korisnika (koji možda znaju engleski, ali nedovoljno dobro da se, ne znajući dobro software koji koriste, u kombinaciji dvaju nesolidnih znanja osjete sposobni upustiti u učenje).

Iako je nama koji se s računalima družimo 20 i više godina smiješno, čudno i neudobno raditi sa sw na hr i ne znamo prepoznati da se "Format" nalazi pod "Oblikovanje" i sl, činjenica je da je rastući broj korisnika koji nisu više školska djeca i odavno su u silaznom dijelu krivulje sposobnosti učenja jezika, engleski nisu naučili dovoljno dobro u svoje vrijeme (iz raznih razloga, počevši od toga što se možda u njihovoj školi učio npr. ruski), ali su dovoljno inteligentni da se nauče služiti nekim programom ako nema te jezične barijere.

Naravno, za nekog tko ide u školu danas, apsolutno nema opravdanja da na kraju svog školovanja krene u život, a da ne zna engleski dovoljno da može tečno razumijevati pisani engleski tekst. Ali ovo je već skroz off topic.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 40 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO