Steve Jobs o Flashu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Steve Jobs o Flashu


08.05.2010 | 22:01
Bill je napisao:
Baš zbog ovakovih rasprava i Davora s kojim se skoro u potpunosti slažem češće sam na Jabučnjaku nego na prvoj ljubavi MacKorisniku. Tamo je forum postao prezatrovan bilo kakvim AnyUserima koji si daju za pravo da na temelju svog površnog znanja i nimalo iskustva sve one koji hvale Appleove prozivode nazivaju drkarošima, fanaticima, bolesnicima i šta ja znam kakvim neljudima. I onda još na kraju Jobsa proglase fašistom i egotriperom a istovremeno su očiti primjeri neotvorenosti za drukčije ideje i mišljenja njima nepoznata i strana.

OT ali potpuno si u pravu Bille. Ja moram priznati da je i meni MK u jednom periodu bio drazi od Jabucnjaka ali potpuno nesposobno vodstvo je dopustilo da se upropasti ta po meni odlicna zajednica. Jabucnjak je bio i ostao jedina prava zajednica Macheada u Hr a za mene je Mac korisnik onaj koji koristi Mac racunalo i zaljubljenik je u Apple a ne neki balonja koji se docepao iPhonea kao sto to na drugom forumu smatraju. Zato hvala i Davoru i cijeloj ekipi ovdje za ovaj forum i siguran sam da nas ovdje nikada nece zateci sudbina MKa.
08.05.2010 | 22:38
Pratim ovu temu od pocetka, i dugo nisam nista pisao jer me zanimalo kako ce se rasprava razvijati, jer, da me netko pitao u rujnu prosle godine, kada sam kupio novi MacBook, ne bih se uopce bunio jer u pocetku nisam imao nikakvih problema s Flashom (imao sam ih na starom stroju, ali MacBook je bio barem duplo jaci od njega). Nakon par mjeseci koristenja disk se natrpao, sve vise aplikacija je pokrenuto odjednom, i, po prvi put u mom zivotu, Mac se zaledi, a Safari se rusi Od onda Safari se srusio nebrojeni broj puta, a ja sam zamrzio Flash i sve stranice koje ga koriste, a to je i razlog iz kojeg se u potpunosti slazem s Davorom i Billom

P.S. Debeli OT, ali slazem se i s MoschuSom i s Billom, MK je okupljaliste iPhone korisnika, i definitivno treba promjeniti ime i domenu u iPhone Korisnik.
08.05.2010 | 23:22
09.05.2010 | 12:48
IgorD je napisao:
Pogotovo mi se svidjela rečenica: "O filozofskim temama mi se stvarno ne da i mislim da je to uzaludno trošenje resursa."

Čemu trošiti riječi na teoriju kad praksa veli da ne mogu napraviti iPada koliko ih se prodaje i kad web polako napušta flash. Zar je išta drugo značajnije za ovu temu?


Ja želim vjerovati da smo ipak zajednica kompletnih osoba a ne osoba usko ograničenih na pojam "Apple korisnik" pa volim baciti pogled malo šire i propitkivati teme koje nisu usko vezane za tehničku stranu priče...ili ako vam je draže, "filozofirati". Barem u forumu "Razno".
09.05.2010 | 18:51
Riba je napisao:
Ja ne dvojim uopce da je on "u pravu" ako se gleda iz njegove pozicije. Adobe sigurno misli da nije u pravu, a ja kao i obicno mislim da je istina negdje izmedju. Me nije ni izmedju, nego sa strane, daleko, i treba se potruditi da je nadjes.



Drago mi je da neki ljudi uvijek ostaju dosljedni. Jos vise, da se i dalje mogu osloniti na jednako razborit sud Ribe.



campo je napisao:
biti slijep kod ociju...rezultati ili plodovi su tako vidljivi a ti ne vidis...Svatko tko je uzeo u ruku iPhone jasno mu je da ga je smislio genijalac (ja sam bio od onih koji nije vjerovao dok nisam opipao) ..a to je samo iPhone



Potpuno uvazam kolega Campo da nalazis iPhone izuzetnom spravicom. U tome ne vidim nista lose a ili nesto sto bi ugrozilo moj sud poimanja. Genijalstina koju navodis, ponovo je individualna sposobnost da u vremenu i prostoru pohvatas "Tag-ove" esencijalnih sastojaka i njihove aktere izvorne autenticnosti. Ono sto nazivas genijalstinom je samo na Apple prepoznatljiv nacin kompiliranje postojecih, te industriji vec prethodno dostupnih tehnologija. Istina, to je na jako dopadljiv nacin uklopljeno u cjelinu i Jobs cistoca je ponovo dala svoj potpis. No isto tako, dozvoli meni da ne dijelim jednaku fascinaciju istom. Vec duze me odbija didakticki pristup novijih Apple smjernica u zabavno potrosackom segmentu. Jednostavno ne pronalazim ushicenje takvim pristupom. Zato cu i dalje inzistirati na materiji pune tipkalice i ostati vjeran svojim komunikatorima. Istina, nisu nesto brzi i Nokija je pomalo nedefinirano uspavala taj segment. Pa ipak, njihovu strukturu i nacin koristenja, nikad ne bih podredio iPhone-u. Svar ukusa i navike. Postoji samo polje djelovanja i u njemu svi imamo pravo.



campo je napisao:
skoro 15 godina radim na applu i nikada mi se nije ugasio ..ili blokirao



Prica o "gasenju" je opet naftalinska mantra koja je i za najnizu razinu usporedbe platformi, doista ad acta koja je otisla u ropotarnicu zaborava. Resetirala mi se prva gumica kad bi prijatelji u zaru igre, malo jace zamahnuli po stolu. Konekcija ispravljaca je doista bila poetska na prvim Sinclair riznicama uzitka. 16/32... Atari, Amiga, Mac, SGI, Sun... sve se dalo srusiti, ovisno o potrebi presure kojom su bili izlozeni. Ako bolje promislis, to je vjeruj mi, nesto s cime se zapravo i ne bi trebao hvaliti. Ako nikad nisi doveo masinu do rusenja, hm? U mom svijetu poimanja, to znaci da je nisi nikad ni doveo do limita

Bit ce valjda 25 godina da ih koristim. Od vremena kad je tadasnji ACS apetitom punio Inu i Plivu II-kama, dok su mali korisnici bili na meti nebuloznih cijena. Kako sam vec tada stekao akutnu alergiju nad takvim pristupom - sjecam se dobro i famoznih "kaznenih bodova" koje su uredno naplacivali ljudima koji se "drznuse" nabaviti svog Mac-a preko bare, ili iz nekog razumnijeg izvora po pitanju realne cijene. Za one koji pamte to vrijeme, itekako znaju da to nije bila relacija finese vec pocesto i do 2-3x (blago receno) veca cijena. Ako me pamcenje dobro sluzi, nisi li Davore u post vremenu 90-tih, zamalo i tuzio jednog vrlog aktera zbog petljancije koju si prosao u "sastavljanju" i procjeni masine? Sjecam se uglavnom od HUMK-astih prijatelja, kako je prica o advokatu urazumila junaka koji je mislio da ce to proci bez otpora



dpasaric je napisao:
Drago mi je da je tebi Mac kreativni alat, za razliku od mene koji uglavnom racunala koristim kao "objekt fiksacije" To se naravno dobro vidi iz moje "legitimacije", za koju kazes da je "zalosna". Slozio bih se da je zalosna, ali ja sam skroman, pa je za ove nase hrvatske uvjete prolazna.



Davore, nema potrebe za nevjestim uvodima. Vjerujem da sam vrlo jasno izlozio svoje razmisljanje na temu. Svatko moze jasno izdvojiti ciljanost mojih kritika ili pohvala. Izvrtanje napisanog je nepotrebno.



dpasaric je napisao:
Raspisao si se o svemu, a pogotovo sam ostao otvorenih ustiju na to da podforumi na Jabucnjaku "came prazni" jer ja volim Jobsa? Ili zato jer imam svoj stav o ovome ili onome? Mnogi ovdje imaju svoj stav i svi oni su ovdje i toleriraju se dok god nema psovki i osobnih uvreda. Dakle, teško da sam ja problem - problem je najcesce LIJENOST.



Pogledas li usku specijalnost u A/V sferi nase Jabuke... da, nazalost oni doista ne obiluju postovima koliko bi trebali i za koliko postoji realna baza ciljanih korisnika. Stav je jedna stvar, obozavanje objekta trajne fascinacije je nazalost druga. Sjecam se jos od BBS-a, da si lako plovio naglasenim subjektiviznom kad si zelio obraniti neki klub preferiteta. To je osebujnost i tvoj potpis prepoznatljivosti. Doduse, u tvojim navodima nikad nisam iscitao neku malicioznost ili zlobu, pa sve ostaje (po mom sudu) na labilnim tendencijama u koje ponekad zaplovis. Ti ces i dalje ostati osebujni Jean-Davor Le Pen u svom politickom Apple svjetonazoru


dpasaric je napisao:
Evo Nemec, pozivam te pises po podforumima kolikogod hoces, ne samo da necu spominjati Jobsa, nego mogu kompletno ignorirati te poruke ako te to cini nervoznim - kao sto si rekao. Posebno me veseli tvoj argumentum e consensu gentium pristup gdje ti odjednom postajes predstavnik cijele skupine! Dakle odjednom si "mi", tj. kako si rekao: "Svaki put kad pocnemo pricati o Jabucnjaku, nervoza nas primi..." Mozda si tajnik udruge gradjana "Power-useri koji bi pisali na Jabucnjaku, ali nas Pasaric cini nervoznim!



Skupi se desetak starih BBS-ovaca. Skupi se desetak tvojih Alfista (sve nakon de'Silva potpisa ne ulazi u pricu = fuj 159) ili desetak mojih Macovaca. Pricamo i ponekad usputno konstatiramo stanje Jabucnjaka - bas kao sto ces ti konstatirati sa svojom ekipom nesto deseto. Nije bas da je HR binarija sramezljiva takvom kritikom prema tebi. Isto tako, nadimak "desnica" i "fanatik" cesto puta branis i bez mene jadnika, koji se tek tu i tamo pojavi na Jabucnjaku. Znam da si toga svjestan sto god meni odgovorio. Tko sam ja uopce da bi se ti meni ispricavo ili objasnjavao? Isto tako, zasto bi uopce trebao? Niti tebe mislim u nesto uvjeriti, niti ces mene za posljedicu uvjeriti u svoju i-deologiju

Shvati ovo kao usputnu i dobronamjernu opasku. Uzeti malo potrebne distance i mozda sagledas da mozda ponekad, ipak pretjeras u zanosu divljenja i nekriticnost tada krasi tvoje impresije.



dpasaric je napisao:
I Jobs sada Adobe cini nervoznim, je li to taj problem?



Adobe? Niti najmanje, ali cemu to uopce spominjati kad sam jasno napisao svoje djelomicno slaganje. Ostaje jedino da se vidi dal je to promjena cija je priroda istinsko ogledalo Jobs zelje "za ciscenjem" nereda, ili mozebitno ustolicenje druge nedace, koja samo mijenja mjesto naplate svoje usluge. Direktno ili indirektno


dpasaric je napisao:
Recenziju? Koliko ja znam još NIKOGA nismo odbili ako tekst nije bio totalno los i nepismen. Cak i ako netko nije vican pisanju, mi ga u urednistvu sredimo i objavimo.



Potrebna je malo drugacija klima uz dasak kritickog razmisljanja. Kao sto ti pratis vjerno svoju maticu Jobsa, neupitno je da jedan broj vjernih pratitelja Jabucnjaka, takodjer tebi komplimentira pisanjem kao svojoj domacoj matici. Da, to ti dodje kao kompliment, ali nazalost ima i svoju ruznu stranu. Primio na znanje uvazeni kolega Davore. Zadnje sto sam obisao je bio Frankfurtski sajam i stanje inovacije je jednako zabrinjavajuce. Tako da osim pokoje fotke ili stiska ruke poznatih, jedva da imam potrebu napisati koji email prijateljima na temu, a kamoli raditi osvrt. No dobro, kao sto rekoh, imat cu u vidu.


dpasaric je napisao:
Jabucnjak je u svojih sedam godina nakupio preko tri tisuce uredno registriranih korisnika, i prema feedbacku koji dolazi, velika vecina je jako zadovoljna "uslugom" koju urednistvo i clanovi daju. Ljudi dodju, izloze problem, cesto vrlo brzo dobiju odgovor, a mnogo puta i rjesenje problema - ili barem uputu gdje traziti soluciju.



Itekako dobro znas da je brojka inicijalnih registracija i aktivnih sudionika sasvim razlicita stvar. Jednako tako znas da ce pod "inicijalnim" pojaviti se jako veliki broj temp forumasa koji ce kupovinom prvog Mac-a dobiti potrebu za nekim pitanjem. Nakon odgovora, vise se nikad nece pojaviti i account ostaje cisto kao podsjetnik. Apple je razgranao domacu ponudu; dostupnost je ucinila svoje i privukao je ( hura za platformu ) odredjen broj novih iMac ili Pro korisnika. Razumljivo je da ce spomenuta aktivnost dovesti takve i do HR Mac forumskih voda. To ne umanjuje iskazanu zelju na pomaganju novih ili postojecih korisnika od strane aktivnih sudionika Jabucnjaka. Takodjer nigdje nisam napisao niti rekao da je uredistvo neprijateljski nastrojeno prema korisnicima. Postoji samo jedan povremeni automatizam, u kojem ponekad matica Davor inicira pratnju svojih pcelica i svatko tko nije zasukao rukave pred oltarom jabuke... hm, recimo da nije bas najbolje aklimatiziran dobrodoslicom ako me razmes. Takvi se sigurno ne vracaju a cini se da zaboravljas na vaznost lurker gostiju, koji takodjer oprasuju famu zajednice kad primjete neuravnotezene izljeve gnjeva naspram svake kritike prema oltaru.


dpasaric je napisao:
I to radimo jer to volimo, za nula kuna od prvog dana, cak nismo pristali niti na bannere - jer bi tako kao mnoge "nezavisne" tiskovine izgubili objektivnost. XY plati 15,000 kn za stranicu u novinama XYZ i gle cuda - prikaz je bez mane!



Na tome i dalje imate moje pohvale i postovanje. Posebno na trajnom eutanaziranju svake zelje za bannerima!



dpasaric je napisao:
Ja sam UVIJEK za Appleove proizvode koji po mojem sudu imaju manu to i rekao. Moja perspektiva nije necija tudja, Neka svatko konzumira onaj dio informacija koji mu je koristan, ostalo neka preskoci. Potpuni izostanak kritickog promisljanja o Appleu" jednostavno ne stoji. Veseli me sto je *sve* na Jabucnjaku sacuvano, pa se moze naci gomila kritika na racun mana proizvoda ili poslovnosti upravo od mene.



Bez trunke ironije ili neke zajedljivosti. Dopustam da sam u nedostatku posjeta Jabucnjaku sve te vrle kritike ispustio iz vida. Molio bih te tada, samo dvije takve opipljivije kritike na racun platforme, ili necega sto se ne odnosi na izgled konektora ili kritiku periferije? Evo, molim te da mi das samo dva linka u kojima mogu pronaci takvu kritiku?


dpasaric je napisao:
vjerojatno ja kao multimedijski profesionalac nemam iste potrebe kao admin u ZAP-u, ali ne vidim u tome nista krivo.



Tim vise me cudi zasto si tako sutljiv po pitanju kritike na stanje inovacije platforme? Ili zivimo na nekim drugim planetima ili je tebe potpuno mimoislo da je znatan broj Pro zajednice vec poprilicno razocaran brzinom osvjezavanja Pro ponude. Gdje god se okrenem i s kim god sam pricao ili citao razmisljanja... to je vec uzelo poprilicnog maha.

Od generalnih foruma pa do usko specijaliziranih zajednica korisnika gdje se pojavljuju spomenuti. Vise manje identicnu kritiku odasilju stalno. Mozda si ispustio da je upravo u tim krugovima "i-spravica" postala omrzenija nego u svijetu dnevnih naklapanja PC vs Apple proizvoda. Kad pregledam sve email dojave propustenih tema, takvu kritiku vise ne svjedocim na specijaliziranim mjestima okupljanja, vec i prilicnom broju generalnih odredista. Cak ni predodjba deklarativnog osvjezavanja ponude nema nekog angazmana. Zasto Ive nema inspiraciju ili naputak revidirati ni sam izgled pro kucista? Mislis ako nema inspiraciju da ne postoje i dalje lumeni Esslinger klase? Spominjem povrsinu problema, ali ovo stanje nam samo govori koliko su resursi napregnuti na sasvim drugu stranu. Naravno da bi se naslo kreativnosti za sve spomenuto. Samo kolike pauze mora proci da se uopce spomene nova revizija na temu OS-a ili platforme? Ali zato dnevnih dojava o i-grackama nikad ne fali.


dpasaric je napisao:
To je njegova mana, ali zapravo ide nama u prilog kao korisnicima - zato mozemo uzivati u toliko estetiziranim proizvodima. No, to sto si rekao ne pobija ono s cime sam poceo - da je on zapravo skroman i da ne trosi novac na luksuz, mega-jahte



Da budem iskren, potpuno mi je svjedno dal je tvorac moje sprave hedonist najveceg kalibra ili putnik ponizan u duhu. Dokle god placam ono sto mi nude potpuno mi je svejedno. Svakako da mi je draze ako ce kreacija reflektirati stanje duha, ali u Jobsovoj prici cistoca je vise sindrom a manje skromnost. No i dalje je njegovo vrhunsko oruzje prepoznatljivsti i ono sto ga cini posebnim. Jer biti 0% inzinjer; kodom jednako vican ali zato inzistirati na svojoj viziji (bila ona losa ili dobra) dokle god se ne predoci u trazenu stvar... to je bez sumnje velika vrlina Jobsa i na tome mu uvijek skidam kapu. Zna savrseno dobro objasniti sto zeli i nema prolaza dok se to ne prikaze u nesto opipljivo.



User je napisao:
iako sam i sam osobno veliki poklonik Apple-a i njegovih proizvoda te provjereni M$ hejter. Mozda sad zvucim kao PC-as, ali vjerujte mi nisam



Upravo nacin na koji "preventivno" zapocinjes svoj post, lagano daje naznaku onoga sto sam spomenuo u prethodnom postu. Nisi bez razoga tako zapoceo kao sto ni ostali - posebno manje vidjeni posjetioci - moraju naglasiti svoju pripadnost u jasnom stavu naspram PC-a.

Upravo opisani elementi imaju sve naznake nekog kluba ili kulta. Obligatorno predocavanje i zadovoljavanje ritualnog raspoznavanja. Naznaka pripadnosti u kojoj onaj koji se obraca, ne smije dozvoliti da se dovede u sumnju njegova bliska odanost izvoru obozavanja. Situacija u kojoj deset ljudi skace na tebe cim si spomenuo kritiku na racun kuce. Oni znaju po defaultu da to ne smijes raditi, no kad treba argumentirati razloga toga... eh, tu onda nastaju problemi. Ostaju uvijek na jednim te istim recitalima u kojima vrte motive jednih te istih stereotipova. U tom svijetu, revidiranje stanja industrije ostaje zarobljeno u vremenuu DOS kabanice W3x-a i adekvatnih Apple promocija iz tog vremena.

Dakle nadam se nekom skorasnjem vremenu, kad vise neces morati ni pomisljati nuditi naznake odanosti. To je taj zaglupljujci dio Jabuke novijeg vremena koji me najvise zamara i razdvaja one koji koriste i one koji su koristeni za Jabuku. Sve ovo pocinje spustanjem Apple kriterija nad proizvodima koji su primarno nastali zbog eksplozivnog generiranja profita. Volio bih u buducnosti vidjeti razdvajanje na posebnu sferu Platforme i posebnu sferu i-gracaka. Nek svi uzivaju u svojim interesima. Samo nek platforma ne tone dalje u zaborav i biva zadnja rupa na sviralu Apple prioriteta.


User je napisao:
svoj Logitech VX Revolution nikad ne bi zamijenio za Mighty Mouse, a imam oba pa znam o cemu pricam



Dovoljno se sjetiti visegodisnjeg inacenja Apple glavonja, te tvrdoglavog izistiranja "jednostavnosti" jednog gumba. Sjecam se kad sam donio tada zadnji MOTU-ov DP na stol i proklinjao SJ-a, kad sam saznao, da obecani desni klik, vise-manje je potpuno ostavljen na milost narednog update-a. Pola naprednih opcija je ostalo bez desnog klika. Apple odluka je doslovno umrtvila glavne igrace. Srecom, vecina aktivnih korisnika to nije zeljela trpiti. Nije Logitech bas preko noci uzeo fini dio kolaca ponude upravo od Apple korisnika. Uzalud je bilo to sto je 9-ka uredno vozila desni klik; jednostavno su korisnici morali siliti proizvodjace pojedinih alata, da se probude iz Apple/SJ hipnoze o "jednostavnosti" pristupa.



Riba je napisao:
Ja zelim vjerovati da smo ipak zajednica kompletnih osoba a ne osoba usko ogranicenih na pojam "Apple korisnik" pa volim baciti pogled malo sire i propitkivati teme koje nisu usko vezane za tehnicku stranu price...ili ako vam je draze, "filozofirati". Barem u forumu "Razno".



Isprika na OT-u, ali dopustite putniku namjerniku dobrih namjera, u zelji da objedini neke tematske stvari. Posebno nakon svake duze pauze. Volio bih da se uz Adobe, Stevo usput naljutiti i na Intel i sve ih posalje u 68x Valhalu. Zlim "ljudima u crnom" nikad nije bolje islo, a ne bih imao nista protiv da ekonomicnije rezultate pronadjem ponovo u Apple masini. Barem bi rijec posebnost i konkurencija dobila neki novi smisao. I naravno, uz kompletnu reviziju OS9-ke za mene i Ribu. Dual boot na BeOS se podrazumijeva


U svijetu ovako uske i kompaktne suradnje, bez prave konkurentnosti - ni sam Jobs ne moze dobiti krila cak i kad bi najvise zelio tjerati inat. Znam, znam, puste su to zelje. Ali smijem valjda mastati
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.05.2010 | 21:53
Nedostajat će mi imat ClickToFlash instaliran.. jer mi je umanjio vidljivost reklama i pougodnio surfing ikspirions..
09.05.2010 | 23:39
Nemec, zamolio si za dva linka na moje kritke Applea, pa evo! Jedan je toliko velik (245 uglavnom bijesnih komentara, većina mojih) da me zaista čudi da si ga promašio jer sam ga objavio na naslovnici, a ne kao temu u formu. Vezan je za katastrofalan hardversko-softverski bug na iPhoneima:

www.jabucnjak.hr/iphone/iphone-3.0-nevolje.html

Ostalo je raspršeno u stotinama rasprava u forumu na koji ti očigledno dođeš tek povremeno, ali zato voliš pisati dugačke poruke o tome kakav sam ja nekritični zealot.

Neću to sada kopat, nemam vremena, ali ću ti reći iz glave:

1. Finder, notorno "FTFF - Fix The Fu*king Finder"
2. Appleova birokracija i "@" problem
3. Mac Pro - grafičke kartice prečesto generaciju "iza"
4. Apple TV, preslab i preograničen
5. Magic Mouse
6. iCards sramota (zamisli, čak sam kritizirao "Boga Jobsa" osobno)
7. Nedostatak službene Blu-Ray podrške...

I tko zna što još sve... ima toga koliko hoćeš...
10.05.2010 | 00:37
I sramota od garancije od samo jednu godinu. Ja to sebi ni ikome drugome ne mogu objasniti.
10.05.2010 | 00:54
To je standardna garancija u IT svijetu, ionako uglavnom jedino što se kvari su optički pogon i hard disk. Rijetko kada da bude nešto drugo, a to je onda obično napajanje. Vani se duža garanacija sređuje AppleCare opcijom, a i kod nas je moguće pri kupovini doplatiti za produženo jamstvo.
10.05.2010 | 01:09
A čuj, tinyurl.com/33f9pl4 vidi ovdje 3 godine ?!?!

Ako platiš veću cifru za računalo, ne razumijem kako onda da tretiram to kao 2ah pa kvarovi se dešavaju obično samo na DVD čitačima i Hardovima"?!?!
I da taj apple care ... još nemala nadoplata.
Ako tvrde da imaju vrhunski hardwer (ne šasiju nego working hardware) ćemu onda tako kratka garancija ili pak samo takva da ju mogu u biti pokriti ovim preventivnim nadoplatama zvanim Apple care --- to je apple care - zanačenja ... "pazite svi na Apple".

Nemogu to progutati.
  • User
  • Posjetitelj
10.05.2010 | 02:08
Nemec je napisao:
User je napisao:
iako sam i sam osobno veliki poklonik Apple-a i njegovih proizvoda te provjereni M$ hejter. Mozda sad zvucim kao PC-as, ali vjerujte mi nisam



Upravo nacin na koji "preventivno" zapocinjes svoj post, lagano daje naznaku onoga sto sam spomenuo u prethodnom postu. Nisi bez razoga tako zapoceo kao sto ni ostali - posebno manje vidjeni posjetioci - moraju naglasiti svoju pripadnost u jasnom stavu naspram PC-a.

Upravo opisani elementi imaju sve naznake nekog kluba ili kulta. Obligatorno predocavanje i zadovoljavanje ritualnog raspoznavanja. Naznaka pripadnosti u kojoj onaj koji se obraca, ne smije dozvoliti da se dovede u sumnju njegova bliska odanost izvoru obozavanja. Situacija u kojoj deset ljudi skace na tebe cim si spomenuo kritiku na racun kuce. Oni znaju po defaultu da to ne smijes raditi, no kad treba argumentirati razloga toga... eh, tu onda nastaju problemi. Ostaju uvijek na jednim te istim recitalima u kojima vrte motive jednih te istih stereotipova. U tom svijetu, revidiranje stanja industrije ostaje zarobljeno u vremenuu DOS kabanice W3x-a i adekvatnih Apple promocija iz tog vremena.


Taj "preventivni" pristup je bio naglašavanje toga da sam ja kao Apple korisnik nezadovoljan nekim njihovim odlukama i da kao Apple korisnik stojim iza tih pritužbi. To je trebalo istaknut da znam o čemu pričam s obzirom da se svakodnevno koristim time jer, ruku na srce, istina je i da su forumi puni ekipe koja u životu Mac OS nije vidjela, a osjećaju se pozvani svako malo ulijetat s glupavim i uvijek istim komentarima. S druge strane znam i dosta Windows korisnika čije mišljenje izrazito cijenim jer se s njima može normalno razgovarat bez predrasuda i imaju skroz razumne razloge zašto se baš njima koriste.

Pogriješio sam gore jedino u izjednačavanju Windowsa s PC-jem (omaklo mi se) no mislio sam isključivo na njih. Moje "ograđivanje" je slučajno zahvatilo i sve druge OS-ove, kao i cijelu platformu što mi nikako nije bila namjera. Dapače. izrazito cijenim Linux, BSD i ostale UNIX-oide

No sad kad sam to razjasnio i dalje ostajem pri tvrdnji da je Mac OS jedini skoro u potpunosti iskrojen po mojoj mjeri, a moja "odanost" Apple-u je rezultat toga što danas ne postoji druga firma od koje bi kupio jednako dobar komp i OS u kombinaciji + da je sve skupa dobro dizajnirano kao bonus. A nitko sretniji od mene kad bi Apple imao kvalitetnu konkurenciju na području OS-a i računala kao cjeline, jer bi onda bili prisiljeni ne-štedit na nekim stvarima u skupljim konfiguracijama i sl. No i dalje, koliko god PC laptopi bili hardverski moćni, pa i jači od MacBook Pro-ova, tu mi se opet Windowsi nameću kao jedini izbor desktop OS-a za ozbiljniji rad. Osobno ih ne volim iz malih milijun razloga, tako da mi onda i PC kao platforma otpada u startu.

Zbog toga favoriziram Apple kao proizvođača hardvera i softvera ispred ostalih. Jobsov kult ličnosti me ne interesira, ali i dalje čovjeka cijenim kao i bilo koga tko je imao veliki utjecaj na današnju sliku IT industrije. Neke ljude sam već nabrojao u prethodnim postovima

Nemec je napisao:
Dakle nadam se nekom skorasnjem vremenu, kad vise neces morati ni pomisljati nuditi naznake odanosti. To je taj zaglupljujci dio Jabuke novijeg vremena koji me najvise zamara i razdvaja one koji koriste i one koji su koristeni za Jabuku. Sve ovo pocinje spustanjem Apple kriterija nad proizvodima koji su primarno nastali zbog eksplozivnog generiranja profita. Volio bih u buducnosti vidjeti razdvajanje na posebnu sferu Platforme i posebnu sferu i-gracaka. Nek svi uzivaju u svojim interesima. Samo nek platforma ne tone dalje u zaborav i biva zadnja rupa na sviralu Apple prioriteta.


Eto u tekstu iznad sam ti dao naznake što meni znači ta "odanost", zapravo se radi o pukom nedastotku izbora. Dok sam koristio paralelno windowse i linux na PC-u, rad s njima mi je bio navika dok sam Mac gledao kao nešto bolje, ali tada i nepristupačno. Danas mi je korištenje Maca prešlo u naviku, uz tu razliku da ničeg uzbudljivijeg nema na vidiku

No što se tiče spuštanja kriterija, kao i potrebe podjele na sfere platforme i "i-gračaka" u potpunosti se slažem s tobom. Ja sam prvenstveno Mac i Mac OS korisnik, dok me iPodi i iPhone ne interesiraju ni približno u tolikoj mjeri i zbog toga se osjećam donekle zapušteno s Appleove strane. Iz sfere gadgeta me jedino iPad malo više zaintrigirao, ali i dalje mi je MBP prvi na šoping listi

Zato me smeta što je dizajn iMacova, iako je i dalje izniman, ipak krenuo silazno sa svakom novijom serijom nakon lampe te mi je nakon bijele G5-ice i prvih Intelaša svaki prvi dojam novih serija bio negativan i tražio je privikavanje. Smeta me i što u dosta konfiguracija ne stave malo bolje grafičke s obzirom na cijenu. Smeta me i politika prema cijenama u Europi, a onda još i posebne cijene za nas u HR. Smeta me i što još nema riječi o OS X-u 10.7 i to što su navodno dio programerske snage preusmjerili na razvoj iPhone OS-a 4. Pa onda i 1-godišnja garancija itd. itd. itd.

Doduše neke primjedbe su tu iz razmaženosti, ali druge su ipak ozbiljnije. No i dalje kad se sve zbroji i oduzme, Mac mi još uvijek nudi najbolji omjer uloženog i dobijenog, a kako stvari stoje ta se slika još dulje vremena neće mijenjat. Međutim, treba se i bunit na nedostatke, jer se i tako dolazi do boljih proizvoda
10.05.2010 | 10:03
[quote]Nemec je napisao:
Smeta me i politika prema cijenama u Europi, a onda još i posebne cijene za nas u HR. Smeta me i što još nema riječi o OS X-u 10.7 i to što su navodno dio programerske snage preusmjerili na razvoj iPhone OS-a 4. Pa onda i 1-godišnja garancija itd. itd. itd.


Sada ga već malo pretjeruješ.
1. Cijene u EU - jasno ti je da su amerićke cijene koje gledaš na webu bez poreza? Dok je u EU cijenama uključen i porez i razne uvozne pristojbe? Evo konkretno za iPad, razlika je u cijeni, nakon svih davanja, oko 40 USD dolara za najjeftiniji model...
2. Cijene u nas su posebna priča, s tim dijelom se slažem.
3. OS X 10.7 - tu opet pretjeruješ - pa koliko ima otkad je 10.6 izašao? Osam mjeseci? Uspori malo, neće više biti tako ubrzanog razvijanja, OS X je dosegao zrelost i sad će sve opet dvogodišnjim ciklusom, polako...
4. Preusmjeravanje programerskih snaga? Kako rekoh, pretjeruješ.
5. 1 godišnja garancija - tu se opet slažem s tobom i ostalima, sramotno je.
  • campo
  • Posjetitelj
10.05.2010 | 11:15
Nekad je Apple bio skup komputer ..sjećam se kad sam kupio g3..u Italiji osjećao sam se loše 6 mjeseci, imao sam osjećaj da ga nikad neću isplatiti,.zadnji pro stroj kupio sam prije 3 godine (intell) kupio sam ga u USA i dao nekih 1700 eura za njega. što hoću reći? Apple je danas sasvim pristupačan profesionalni stroj i tko se ozbiljno bavi poslom zna da se to vrlo brzo isplati...Apple je u stvari pojeftinio svoje proizvode i to je jako pozitvno jer je to bila mnogima prepreka za promjenu..i ja nisam neki obožavatelj iTehnike..prva stvar koja me zainteresirala je iPad (Također vrlo jeftin proizvod iako je sada cjena sa 370 eura skočila na 500 zbog vrtoglavog pada eura) ali ne mogu neprimjetiti da jedna spravica kao iPod touch ne košta mnogo)..siguran sam da će financijski jači apple moći više ulagati u ono što nas prousere najviše zanima a to je OS i FCS..pa ako smjem maštati najrađe bi radio na multitouch screenu 30" u FCS bez miša i tipkovnice..ali ja vjerujem da ćemo imati u budućnosti mnogo ugodnih iznenađenja od apple..
  • User
  • Posjetitelj
10.05.2010 | 13:28
Vanjuška je napisao:
Sada ga već malo pretjeruješ.
1. Cijene u EU - jasno ti je da su amerićke cijene koje gledaš na webu bez poreza? Dok je u EU cijenama uključen i porez i razne uvozne pristojbe? Evo konkretno za iPad, razlika je u cijeni, nakon svih davanja, oko 40 USD dolara za najjeftiniji model...




Kažu da je australska cijena otprilike ista kao američka s porezom. Razlika Australije i "Europe equivalenta" u tablici je oko $75. Trenutni tečaj dolara je oko 5,4 kn što nas dovodi na 405 kn razlike. Ne znam kolike su uvozne pristojbe, ali i dalje je skuplje ako ostane tih 40$. Dobro sad, nisam cicija niti bi se iti malo dvoumio dat još 40$ za iPad, ali kad tu razliku projiciraš na skuplje strojeve onda nije baš svejedno

Evo čovjek je 2006. napravio usporedbe cijena bez poreza::

MacBook Pro 1.83Ghz: $1999 - EUR 1797
Intel Mac Mini Core Solo: $599 - EUR 545
Intel iMac 17": $1299 - EUR 1159
OSX Tiger: $129 - EUR 104
iLife '06: $79 - EUR 64
iPod Nano 1GB: $149 - EUR 134
Now, let's convert all that to dollars:

MacBook Pro 1.83Ghz: $1999 - $2166 [+8.3%]
Intel Mac Mini Core Solo: $599 - $657 [+9.7%]
Intel iMac 17": $1299 - $1397 [+7.5%]
OSX Tiger: $129 - $125 [-3.1%]
iLife '06: $79 - $77 [-2.5%]
iPod Nano 1GB: $149 - $161 [+8.0%]


www.osnews.com/story/13882/Price_Differences_Between_Europe_US

Po trenutnom tečaju sam i sam išao provjerit razliku između MBP u Americi i u Njemačkoj. Razlika u cijenama bez poreza je oko 650kn (oko $120). Kad se još i porezi nadodaju (ako se dobro sjećam za moj stari MacBook je prije par godina bilo 13% u Americi) razlika se penje na oko 2000 kn. Kad bi se na to uključile uvozne pristojbe, i dalje mislim da bi razlika bila osjetna.

Vanjuška je napisao:
3. OS X 10.7 - tu opet pretjeruješ - pa koliko ima otkad je 10.6 izašao? Osam mjeseci? Uspori malo, neće više biti tako ubrzanog razvijanja, OS X je dosegao zrelost i sad će sve opet dvogodišnjim ciklusom, polako...
4. Preusmjeravanje programerskih snaga? Kako rekoh, pretjeruješ.


Dobro ovo pod 3. se više dotiče onoga o razmaženosti. Tiger je izašao 2005. i iste godine se već najavio Leopard, a prvi preview je bio na WWDC 2006. Zatim je leopard izašao krajem 2007. dok su se novi fičeri Snow Leoparda već najavili na WWDC 2008.

Leopard je izdan 2 i pol godine nakon Tigera, ali je opet brzo bilo najavljenjo njegovo razvijanje. Snow leopard je izdan za nešto manje od 2 godine od Leoparda, pa je također najavljen već na sljedećem WWDC-u nakon izdanja Leoparda.

I da se vrate na 2godišnji ciklus, 10.7 se bar trebao pojavit na malo više rumor-siteova ako ništa drugo, ali se skoro nigdje ne spominje osim par nagađanja po netu i debelo sumnjam da ćemo uskoro saznat išta o tome. S neočekivanim poletom iPada to me ni ne čudi, ali istina je da se odaje dojam da su Macovi malo zapostavljeni - ne od hardverskih upgrade-a, ali od medijske pozornosti sigurno. Tome ide u prilog i izdavanje zadnje serije iMacova i MacBooka bez ikakvog eventa npr.
10.06.2010 | 18:10
Dvostruki post zabunom. Molio bih za brisanje.

Hvala
10.06.2010 | 19:23
Isprika na kasnijem odgovoru.


dpasaric je napisao:
Nemec, zamolio si za dva linka na moje kritke Applea, pa evo!


Zahvaljujem na dobroj volji.


dpasaric je napisao:

1. Finder, notorno "FTFF - Fix The Fu*king Finder"
2. Appleova birokracija i "@" problem
3. Mac Pro - graficke kartice precesto generaciju "iza"
4. Apple TV, preslab i preogranicen
5. Magic Mouse
6. iCards sramota (zamisli, cak sam kritizirao "Boga Jobsa" osobno)
7. Nedostatak sluzbene Blu-Ray podrske...


I tko zna sto jos sve... ima toga koliko hoces...


Pohvalno, pregledat cu svakako.


User je napisao:
No sto se tice spustanja kriterija, kao i potrebe podjele na sfere platforme i "i-gracaka" u potpunosti se slazem s tobom. Ja sam prvenstveno Mac i Mac OS korisnik, dok me iPodi i iPhone ne interesiraju ni priblizno u tolikoj mjeri i zbog toga se osjecam donekle zapusteno s Appleove strane. Iz sfere gadgeta me jedino iPad malo vise zaintrigirao, ali i dalje mi je MBP prvi na soping listi


Treba li biti ostar kao Lyons i reci da je platforma skoro pa mrtva? Ili slegnuti ramenima, jer svi budniji korisnici, ionako vec duzi niz godina vide takvu opasnost u naletu i-gracaka.

Njega cini se platforma jako malo, ili gotovo nista ne zanima. Njega uvijek zanimaju polja dokazivanja a sa i-grackama je dostigao zenit divljenja. Prvo samom sebi, a nakon toga, brojacima dionica nasmijanih lica. Prakticki malo ulaganje naspram dobiti; mogucnost stvaranja ovisnosti i dominacije na svom terenu. Za platformu je ionako vise puta pokusao i nikad se popeo vise od jedne znamenke.

I neka ga tamo, nek slaze daljinske upravljace i GSM/mp3 zezalice, samo da dopusti nekim drugim vizionarima, da nastave promisljati platformu i OS.


User je napisao:
Zato me smeta sto je dizajn iMacova, iako je i dalje izniman, ipak krenuo silazno sa svakom novijom serijom nakon lampe te mi je nakon bijele G5-ice i prvih Intelasa svaki prvi dojam novih serija bio negativan i trazio je privikavanje. Smeta me i sto u dosta konfiguracija ne stave malo bolje graficke s obzirom na cijenu. Smeta me i politika prema cijenama u Europi, a onda jos i posebne cijene za nas u HR. Smeta me i sto jos nema rijeci o OS X-u 10.7 i to sto su navodno dio programerske snage preusmjerili na razvoj iPhone OS-a 4. Pa onda i 1-godisnja garancija itd. itd. itd.


Nedavno smo za vecerom posegnuli za mojim DVD-om (1983-2008) sa svim najvaznijim Jobs prezentacijama tipa Dionicari/Keynote/Expo/WDC....

Katko mi je odvukao paznju (Boston 1997.) doista bezosjecajan i blago receno bezobrazan nastup u kojem je letecim (pokusajem) humoristicne aluzije, dao naslutiti da su bez njega u Apple-u mahom ostali blesani. Nije to bilo bez vraga, jer mnogi Apple "povjesnicari" od tog vremena propagiraju, da su te godine bez njega, doista bile tehnoloski srednjovjekovne godine. Kakva ja to teska nepravda tvrditi. Zar se serija II moze smatrati promasajem? Posebno IIfx. Koja je to masina u klasi imala takve inovacije i performanse?

Predivni SE30 najdrazi portabilac. Quadra 840AV i ljepotica ind. dizajna Quadra 950. Toliko posebna da nije godinama mogla izaci iz server okruzenja. PowerBook Duo ili tehnoloski skoro u svemu prvi 540c. A nismo se ni dotakli ostalih masina.

Q950 je godinama (za neke i danas) ostala najveci simbol superiornog prosirenja i pogleda naprijed. Hvala bogu da Jobsa nije tamo bilo. Jer njegova razmisljanja na temu prosirenja ionako nisu nikad bila voljena medju inzinjerima. I onda se uvijek vratim na zakljucak kako mi najdraze Apple masine upravo potjecu iz vremena kad Jobs nije imao veze s kompanijom. I tad mi postanu jos posebnije
11.06.2010 | 11:28
Nemec je napisao:
Katko mi je odvukao paznju (Boston 1997.) doista bezosjecajan i blago receno bezobrazan nastup u kojem je letecim (pokusajem) humoristicne aluzije, dao naslutiti da su bez njega u Apple-u mahom ostali blesani. Nije to bilo bez vraga, jer mnogi Apple "povjesnicari" od tog vremena propagiraju, da su te godine bez njega, doista bile tehnoloski srednjovjekovne godine. Kakva ja to teska nepravda tvrditi. Zar se serija II moze smatrati promasajem? Posebno IIfx. Koja je to masina u klasi imala takve inovacije i performanse?


Imali su i Newtona i eMate, super spravice ispred svog vremena, kad smo kod toga. No, svaka medalja ima dvije strane.

Dok su proizvodili te divne strojeve, u isto vrijeme su mlatili praznu slamu sa Coplandom i ostalim varijacijama nasljednika classic Mac OSa. Pa, silne Performe bez okusa i mirisa kojih se ne želim sjećati...

A najbitnije je rasulo u managementu - u vrijeme kad bi izdali masu odličnih Pro strojeva imali su nestašicu istih, dok su skladišta bila prepuna jadnih Performi koje nitko nije htio kupiti, i zato su i otišli skoro k vragu.
13.06.2010 | 19:16
Vanjuska je napisao:
Imali su i Newtona i eMate, super spravice ispred svog vremena


Kao sto rekoh, bilo je tu dosta uredjaja vrijednih divljenja.


Vanjuska je napisao:
Dok su proizvodili te divne strojeve, u isto vrijeme su mlatili praznu slamu sa Coplandom i ostalim varijacijama nasljednika classic Mac OSa.


Nacelno se slazem. Ali po prvi put u povijesti Apple je sam sebi zamalo dosao glave, ali ne zbog manjka, vec bas zbog viska. Jedna znamenka je zamalo dodirnula dvije i omanja renesansa platforme je bila evidentna. Potraznja i narudjbe su nadmasile i najveca ocekivanja a strategije i pogona je falilo za nahraniti sva trzista i ponudu. Pravi test nemogucnosti nosenja s pogonima je upravo dosao u najvecoj popularnosti Mac kompatibilaca.

Samo i dalje potvrda kako su "budale" medju ljudima i razvojnim timovima, ipak znali odrzavati paznju na ime i bez kormilara SJ-a. Prica OS pozadine je opet nesto sto treba posebnu raspravu. Finesa sakom dolara vece ponude alternativnog OS-a, samo za dlaku je dijelila ono danas znamo kao OSX.


Vanjuska je napisao:
Pa, silne Performe bez okusa i mirisa kojih se ne zelim sjecati...


Istina da je Performa pred kraj postala kamen oko vrata. Ali ipak, ne bih pljuvao kompletno po Performi kao proizvodu. Performa je nesumnjivo dobila EU simpatije i nije bas bila neprepoznatljiv proizvod. Cistoca dizajna unutrasnjosti, opsluzivanje i kasniji nadogradnje tipa TV tunera i ostalih dodataka. Ciljala je ona solidno vizijom na neke nove terene.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 13 minuta
  • Yonkis: Kakvi pokušaji muljaže. Ali otkud im broj? Ili adresa? [link]
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, jura22, Riba, rusty, smayoo, Tito, VanjusOS, Anonimci (327)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO