Steve Jobs o Flashu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Steve Jobs o Flashu


02.05.2010 | 00:34
Naravno da znam, ali nitko od njih nema konkretan materijalan proizvod, invenciju koja će u rukama malog čovjeka njemu olakšati život bez puno "bla-bla". I dalje ih sve zajedno ne bih mijenjao za jednog Leonarda, Teslu ili Jobsa!
02.05.2010 | 00:53
Ja.... sam potpuno bez teksta. Ne mogu vjerovati. Najbolje da prekinem daljnje komentare.
02.05.2010 | 02:47
Konfucije - filozof i učitelj
Sokrat - opet filozof
Moore - još jedan filozof!
Adam Smith - jao nemoj mi njega, bio sam demonstrator iz političke ekonomije, ukratko - filozof!
Gandhi - filozof deluxe!
Majka Tereza - humanitarka, 'ajde, barem nije puno filozofirala!

Sve skupa svakako značajni ljudi, ali i lijepa truć-bla-bla-evo-ja-ću-objasniti-što-se-zbiva-idem-napisati-knjigu-da-i-vi-shvatite skupina...

Još mogu primjetiti da su svi gore u osnovi one-man-band veličine, što jest lijepo, ali i daleko manje zahtjevno nego kada moraš voditi ogroman tim da bi ostvario veliki zadatak, neki visoki konkretni cilj gdje nema mrdanja - stvar u konačnici ili radi ili ne radi, nema filozofije i "ja to tumačim ovako" ili "ma da, ali iz one perspektive to je možda onako". Volio bih vidjeti Smitha da mora za "Bogatstvo nacija" koordinirati sustav od 36,800 ljudi da bi se knjiga složila.

Da ne bude zabune, nemam ništa protiv filozofa, dapače! No, osobno više volim inovatore i mislim da oni šire i dublje mijenjaju civilizaciju od filozofa.

A pazi samo Jobsovu "odrađeno" listu:

- prvo komercijalno osobno računalo, početak informatičke revolucije i širenja računala
- prvo komercijalno osobno računalo s grafičkim sučeljem i mišem
- prvi ergonomski operativni sustav i plug'n'play filozofija
- prvo računalo s normalnom tipografijom i PostScript printing
- prvo računalo s 24-bitnom bojom
- prvi digitalni foto-aparat spojiv s računalom (QuickTake)
- NeXT Step kao baza modernih operativnih sustava, cijelo desetljeće ispred vremena
- niz "prvih" računala u raznim tehnološkim sitnicama - od prvog lančanog interfejsa (Apple Desktop Bus), preko prve serijske DVD pržilice, ugrađene kamere, FireWirea i USB-a, pa do MagSafea i multi-touch miša
- niz odličnih softvera koji su gurnuli korisnike u kreaciju i na mrežu
- Pixar animacijski studio koji je za moderne crtiće ono što je Disney bio u našoj mladosti
- rad na naprednim procesorima s partnerima (PowerPC i ARM)
- prvi upotrebljivi digitalni glazbeni player
- Music Store koji je spasio glazbenu industriju
- prvi normalno upotrebljiv mobitel za ljude
- App Store koncept koji je revolucionirao male developere
- Otvorene tehnologije kao WebKit, OpenCL i guranje tuđih otvorenih standarda (npr. H.264)
- prvi tablet ikada (Newton) i sada prvi upotrebljivi tablet (iPad) - početak kraja tipkovnice i miša

- i od stvari koje se tek događaju - LightPeak koji razvija Intel pod pritiskom Applea jer im se ne sviđa USB 3.0.

...i sigurno sam i nešto zaboravio!

Sve super-konkretne stvari i "game changeri" na razini cijelog planeta!

Jobs nema vremena pisati knjige kao filozofi, on radi i stvara!
02.05.2010 | 03:46
smayoo je napisao:
Ja.... sam potpuno bez teksta. Ne mogu vjerovati. Najbolje da prekinem daljnje komentare.


potpisujem


Evo jedna filozofska pa ponavljajte dok vam ne dođe do centrale:
Bolje biti malo glup nego malo pametan !
02.05.2010 | 04:01
Ovo je zanimljivo:

“Walter and I, being the lead architects for Flash Lite, we were seeing the iPhone touch devices coming out, and we kept saying ‘Hey, this is coming along,’” Icaza said in a phone interview. “You have this white elephant that everybody ignored. Half the [Adobe] mobile business unit was carrying iPhones, and yet the management team wasn’t doing anything about it.”

They said they left Adobe because executives did not take the iPhone seriously when Apple announced the touchscreen device in 2007. Instead, Adobe focused on feature phones (cellphones with lightweight web features, not smartphones) and invested in development of Flash Lite to play Flash videos on such devices. Subsequently, Adobe shut down the mobile business unit in 2007, and has suffered from a brain drain in the mobility space ever since, Icaza and Luh said.


Adobe’s 2007 decision to focus on Flash Lite and feature phones instead of iPhone compatibility is the reason Adobe is behind and still has not offered a fine-tuned version of Flash for any smartphone, including the iPhone or any Android device, Icaza and Luh said.

...

Link: Adobe CEO, Ex-Adobe Engineers Weigh In on Jobs’ Flash Attack
  • campo
  • Posjetitelj
02.05.2010 | 07:31
morat ćemo SJ priznat da je velika ličnost u pravom smislu te riječi i da je zadužio čovječanstvo onim čime se bavio (sve je već nabrojano) samo za novac to ne bi bilo moguće a i što se tiče flasha mislim da je naveo upravo najbitnije razloge za nestanak,..(naravno da je to rekao u trenutku kad si apple to može priuštiti jer za objavu rata moraš bit spreman i financijski)..što Adobe neće gledati skrštenih ruku iako flash nije izvorno njihov...vjerojatno će se osvetit sa nečim drugim kad nađe partnera za to.(googla)..
Smayoo ti mi izgledaš kao neki guru koji ima svoj način gledanja na stvar (pomalo kompliciran) Majka Tereza nikako ne ide sa osobama koje si nabrojio ona je samo sljedbenica Isusa Krista i izdvajati je iz toga može samo netko tko ne poznaje i ne pripada Crkvi to je što je ona radila radile su stotine svetica kroz 2000 godina iako nam je ona bliža jer je naš suvremenik pa je ti možda medijski poznaješ ( možda bi ti pomoglo da pročitaš knjigu )..ali nastranu to..
idealizirati SJ nije dobro ali po dostignućima je sigurno veći od jednog Tesle i to će povijest napisati jednog dana.
02.05.2010 | 07:46
Dečki, ja imam za reći samo jedno: meni se Jobs sviđa jer živi od hobija što bi trebalo polaziti za rukom svakoj individui na ovom svijetu. Tko uspijeva živjeti od hobija je zadovoljna, sretna i ispunjena osoba i kao takva onda pridonosi općoj sreći ili barem feel-good faktoru.
Davore, nemoj se uvrijediti, ali meni je pokojni Dražen Petrović bil veći idol od Stevea Jobsa. Sjećam se nebrojenih tekmi, ali posebno Cibona - Limoges 1986. Počela je tekma, a Francuzi zabijaju ko ludi. Svaki napad! Ledenjača zanijemila. Ovi vode s deset razlike, Cibona ne igra loše, ali Limoges UBIJA. Na kraju poluvremena (sjećam se ko danas) je momčad imala 72 posto šuta! To se valjda nije nikad dogodilo ni prije ni poslije. A ipak, vodili su samo s pola koša. Naime, Dražen je preuzel stvari u svoje ruke. Na svaki njih koš on je zabil tricu. Bilo ih je sedam za redom. I onda, kad ga je neki Amer počel ganjati po cijelom terenu trznul ga je u napadu na nekih osam metara od koša i opet zabil. Dvorana u deliriju, svi luduju! Tekma je završila 116-106 za Cibonu.
Čemu sad ovo? Pa ja mislim da je to itekako konkretno postignuće koje je mene definitivno promijenilo. Na toj tekmi sam spoznao svu veličinu Dražena koji je ZA MENE najveći ikad. Ali, mlađe generacije to ne znaju i ne doživljavaju na taj način. I zato, ako mene pitaš, pored Tesle po meni u istu kategoriju ide Watt kao izumitelj parnog stroja čime je omogućena industrijska reviolucija, a Jobs je samo nadogradio jedan kat zgrade koja se otad zida i koju zovemo naš način života ili civilizacija. I to, po meni ide ipak u obrtničke radove. Ljudi o kojima govori Smayoo su bili zaduženi za projekt te zgrade...... Nisu svi obrtnici isti, neki su bolji, neki lošiji, neki pošteniji, neki skuplji, ali nisu arhitekti, da ga j...š.
Ponavljam, ne pucajte u mene, i meni se Štef sviđa i sviđaju mi se njegovi proizvodi, ali ajmo biti malčice realni(ji). I da, ako govorimo o informatičkoj tehnologiji, priznajem Štefu viziju, mogućnost spoznaje (na filizofskoj razini u smislu dolaska do zaključka koji još nitko nije uspio izvesti), ali pretpostaviti ga jednom Sokratu ipak ne mislim....
E sad, kako je jedan povjesničar znao reći ki bi da bi: Da je Štef bio suvremenik Sokrata ili Da Vincija, tko zna, možda bi i mi o njemu sudili na drugačiji način, ali ovako kak je sad za mene on ostaje istinski poduzetnik (a ne ko naši žmukleri tipa Radeljak i ostalih sumnjivaca koji su poduzetnici kao paravan za to da se ne zna ili ne smije zapravo znati čime se oni bave u životu jer je to ili nula ili se kosi sa zakonom), perfekcionist i osoba sposobna za život od svog hobija. Ali ne puno više od toga....
02.05.2010 | 08:26
Imamo Adobe i Adobe. Jedan je Adobe koji porizvodi softwer, a drugi je Adobe koji vodi firmu i misli da zna sto ljudima treba, pa zapovjedi ovom Adobeu unutra sto valja napraviti.
Adobeov management je otprilike jednak trulom prosjeku modernog korporacijskog slijepila; bezidejne debeloguze lijencine koji ne znaju prepoznati sto je dobra ideja sve da ih ugrize za dupe. Ono sto imaju muzu do kraja, dok ne istisnu i posljednju kap, a da u medjuvremenu ne smisle nista nova ni revolucionarnoga. Sve promjene su povrsne i nisu vrijedne spomena, a sve to upakiraju u novu kutiju koji prodaju po sve visim cijenama.

Zadnja dobra stvar kou su napravili bio je Postscript, i to uz Appleovu pomoc, i to je u domeni papira. Ali kad se racunalstvo preusmjerilo na digitalne sadrzaje, mobilne sadrzaje, itd. nemaju nikakav konkretni plan niti ideju o tom kako krociti naprijed.

Upravo zato nisi ni osvjezili Flash za novo doba -- ni za mobilne uredja ni za desktop -- nisu ponovni napisali kod i prilagodili ga novim uredjajima, novim korisnicima. Nisu ucinili ama bas nista, i sad placu. Socnu pljusku u lice zasluzili su odavna.

Da sam na mjestu Adobeovog upravnog odbora odmah bih raspustio management, nogirao CEO-a koji pred cijelim bijelim svijetom pokazuje da mu je IQ otprilike jednak broju cipela, i revitalizirao firmu od glave do pete.
02.05.2010 | 08:38
Kako svijet vidi ovaj problem:

Prvo, Adobe potkopava vrijednost svojeg imena:
...
Jobs’s letter harms the reputation of Flash, said Hayes Roth, chief marketing officer for Landor Associates, a global branding and design firm. “There’s unquestionably damage to the brand - - whether it’s permanent damage is the question,” Roth said in an interview from New York. “This letter is now seen by untold millions around the world, who’ve been told -- chapter and verse - - what’s superior about the technology that goes into Apple’s products.”


Nakon Jobsovog pisma vrijednost Adobeovih dionica je pala, a vrijednost Appleovih porasla. To je i normalno; ljudi ce vise vjerovati Jobsu, koji nije zadjaba proglasen najboljim CEO-om na planeti Zemlji, nego nekom anonimusu iz Adobea.

U ocima javnosti, kako god okrenes, iPad i Apple ispadaju pozitivci koji zele bolje za krajnjeg korisnika, i zele inovaciju, a Adobe gradi image brontosaura.

Opet, najbolje sto Adobeu slijedi jest raspustiti management i poceti isponova.
02.05.2010 | 08:55
Gle, lako je biti revolucionar ako nemaš niš za zgubit. Nije nimalo slučajno da su bogataši (ostavimo sad po strani kako su se obogatili) oduvijek bili konzervativni: svaka promjena je opasna, jer bi mogla zahvatiti i njih, tj. uskratitiim to bogatstvo po obrascu koji smo uspješno vidjeli na djelu u Rusiji, a nakon Rata (Drugog) i kod nas...
Iz te je prespektive posve lako razumjeti da su se neki guzičari dočepali funkcija u Adobeu i koče svaku ideju o nekom napretku; zaboga, koliko su platili Macromediu da maknu konkurenciju s tržišta? I sad se cijedi krv iz kamena dok ide.
A Štef im je rekel u principu kaj ih ide, ali je to argumentiral koliko to njemu paše; i meni je vrhunac licemjerja s njegov strane da zaključi kak je CS5 tek sad prešel na Cocou, a on ima iTunese još uvijek u Carbonu.. Mislim da je i Final cut pro još carbon aplikacija...
No, ponavljam, čovjek živi od svog hobija i ne da se nikom j...t, osim ako nije crna sila.....
02.05.2010 | 10:35
Ukratko, uvijek je lakše "sjediti i komentirati stvari oko sebe" - što filozofi uglavnom rade, nego "zasukati rukave i kopati kanal" - što rade inovatori. I ono prvo je važno, često čak i neophodno da društvo ne ode u krivom smjeru, ali za mene je ono drugo još važnije.
02.05.2010 | 10:45
campo je napisao:
morat ćemo SJ priznat da je velika ličnost u pravom smislu te riječi i da je zadužio čovječanstvo onim čime se bavio (sve je već nabrojano) samo za novac to ne bi bilo moguće a i što se tiče flasha mislim da je naveo upravo najbitnije razloge za nestanak,..(naravno da je to rekao u trenutku kad si apple to može priuštiti jer za objavu rata moraš bit spreman i financijski)..što Adobe neće gledati skrštenih ruku iako flash nije izvorno njihov...vjerojatno će se osvetit sa nečim drugim kad nađe partnera za to.(googla)..
Smayoo ti mi izgledaš kao neki guru koji ima svoj način gledanja na stvar (pomalo kompliciran) Majka Tereza nikako ne ide sa osobama koje si nabrojio ona je samo sljedbenica Isusa Krista i izdvajati je iz toga može samo netko tko ne poznaje i ne pripada Crkvi to je što je ona radila radile su stotine svetica kroz 2000 godina iako nam je ona bliža jer je naš suvremenik pa je ti možda medijski poznaješ ( možda bi ti pomoglo da pročitaš knjigu )..ali nastranu to..
idealizirati SJ nije dobro ali po dostignućima je sigurno veći od jednog Tesle i to će povijest napisati jednog dana.





Jobs i Tesla u istoj recenici
02.05.2010 | 10:52
Ok, ovo je fan stranica Apple-a, ali moram priznat da nisam dugo vidio toliko neobjektivnosti ...
Što se tiče Flash-a i iPada, pročitao sam tekst Velikog Steve Jobsa (nevjerojatno koji kult ličnosti .. ljudima stvarno, izgleda, trebaju takvi "karizmatici") i evo, po Stevinim stavkama:
- problematika "open" naspram "propriarety" Flasha ... Ok, Flash nije open, ali Apple je OPEN ??? Veću kontrolu nad svojim softwareom (i hardwareom - patenti, tužbe itd.)i veće "proprietary" ponašanje od Applea ja nisam vidio. Apple, sve, ali baš sve, masno naplaćuje i prodaje i ništa mu nije "open". Prema tome, nema pravo kritizirati Adobe, jer su po tom pitanju isti..
- minoriziranje zastupljenosti Flash videa i općenito Flasha na stranicama je bez argumenata. Bez izvlačenja nekakvih statistika (pogotovo vankontekstualnih), svi znamo koja je raširenost tog formata. A tu je i paušalna i čudna tvrdnja da je H.264 "more modern format". More modern format ?
- security i performance je ocijenjen od Symanteca koji inače i nije najjača firma po kvaliteti sigurnosnih proizvoda. Da je to ocijenio ESET, možda bi to zvučalo ozbiljnije.
Preskočit ću dvije stavke Stevea da dođem do, njemu najvažnjije - Flash ne podržava touch ... Kako su se samo drznuli ? A ne bi rekao da Apple nije našao rješenje za rollover ? Ok, znači, sad su oni uveli multitouch, i svi, odmah ako ne i prije, su se morali prilagoditi novom inputu ? A to, što u ovom trenutku cca (paušalno, ali mislim da je blisko istini) 99% korisnika interneta još uvijek ne koristi multitouch za svoje surfanje, to nema nikakve veze jel' ?
Ma, mogao bi ja još pisati, ali zašto ? Ne možeš ti fanu dati argumente ... Fan je fan. A Apple fan ...
Za kraj - multitasking i Flash nisu uključeni u iPad (i ostale igračke) jer bi narušavali onu poznatu fluidnost i responsivnost sučelja. Lako imati takvo sučelje kad ogoliš potrebe za resursima ...
I da - nisam Apple "hater" (kako su me neki Jabučari prozvali), samo me malo iritira potpuna neobjektivnost ... No, fan je fan ...
  • campo
  • Posjetitelj
02.05.2010 | 11:19
Think Different
  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.05.2010 | 11:20
Do sada smo već malo skrenuli s topica koji se iz "Steve Jobs o Flashu" promjenio u "O Steve Jobsu"

No dozvolit ćete mi da se nadovežem na diskusiju...

U mojem prethodnom postu nisam baš bio najjasniji i točan jer nedostaju neki detalji u ukupnoj slici, pa da se nadopunim.

Dakle, ja se moram složiti sa Dpasaricem i Campom. Steve jest genij koji svoj posao radi iz ljubavi prema tehnici i savršenstvu, a moguće i prema korisnicima Appleovih proizvoda. A genij je utoliko veći što svoju ljubav uspjeva spojiti sa zahtjevima managementa koji ipak mora misliti i na profit.

Naime, bez cirkulacije vrijednostnih papira nema napretka u našoj "civilizaciji" pa se ni taj aspekt (PROFIT) ne smije zanemariti. Genijalnost je upravo u tome da se inovativnost i ljubav dovedu u ravnotežu sa potrebom za profitom, pa čak i prevagnu kad je to potrebno i to je to, to je Jobs.

Činjenica da Steve radi proizvode koji nam štede vrijeme (minimiziranje sučelja do krajnjih granica) i stabilan rad pa se ne moramo baviti samim hardwareom, može se reći da to radi iz ljubavi prema ljudima, pa čak i ako to nije pravi razlog jer ipak najvažniji jest rezultat, a to je da Appleovi proizvodi cijene ono naše najvrednije što imamo u ograničenoj količini, a to jest VRIJEME.

Apple rulez
02.05.2010 | 11:38
Hmm, da ... pročitao sam većinu ostalih komentara i moram priznat da sam se konačno uvjerio - nema smisla raspravljati sa ispranim mozgovima ( sorry, ne želim uvrijediti, ali nema drugog načina da se to kaže), štovateljim kulta ličnosti, apsolutnim fanovima itd ... Znam da je ovo fan site Apple, ali ipak ... Tu je bilo takvih izjava da mi se mozak smrzao (možda zato što sam "pisijaš" he he) ... Ustvari nisam ni "pisijaš" ni "jabučar" nego samo osoba koja se trudi (i uglavnom uspijeva) razmišljati svojom glavom ...

Smayoo,papittovenga, ovo upućujem vama - nemojte se zamarati (kao što neću više ni ja) nevjerojatnom fanatičnošću nekih Apple korisnika i zadržite svoj zdrav razum i ne raspravljajte sa onima sa kojima je rasprava nemoguća.

Be good !
  • campo
  • Posjetitelj
02.05.2010 | 11:50
licu sa ožiljkom..

ja nisam mislio ama baš ništa umanjiti Tesli,..(iako kod nas misle i o njemu pretjerano .. ...)samo želim reći da je SJ čovjek koji je takvog kalibra...treba nam jasno vremenska distanca kao u svemu da to objektivno možemo sagledati...
  • campo
  • Posjetitelj
02.05.2010 | 11:53
AnyDog
u tome i je razlika,..think different
02.05.2010 | 12:21
Sank se izgleda jedini ovdje uspio dovoljno odmaknuti i pogledati široku sliku ove priče!

Na PC-ijaše ovdje se ne ljutim, razumijem njihove reakcije, ali to je samo zato jer imaju manjak informacija - vjerojatno jer su odrasli uz paralelnu tehnologiju - koja je dobrim dijelom tek zrcalo ove uz koju smo odrasli mi uz Apple.

BTW, moj život bi vjerojatno bio jednak i bez "checkboxa" Majka Tereza u zamišljenom "World Simulatoru", ali potpuno različit - ili barem jako pomaknut bez ljudi kao što su Tesla i Jobs.

Čuđenje na Teslu i Jobsa u jednoj rečenici mi isto nije jasno, vjerojatno je tek ishitreno. Kada se malo bolje promisli, oni su taman tu negdje, naravno svaki u svom vremenu, samo što su druga vremena u pitanju - danas je teško imati fundamentalno otkriće na bazičnoj razini jer smo visokotehnološko društvo, inovacije su kompleksnije, nastaju fuzijom tehnologija, a često imaju niz "lažnih startova". Nekada si mogao nešto značajno otkriti potpuno sam, danas sve teže i teže, promijenio se način na koji čovjek funkcionira, na koji se mi razvijamo kao vrsta, postajemo skoro pa Borg društvo (stotine glasova i misli u isto vrijeme, svako specijaliziran za jedan uski dio), samostalna jedinka može jako malo, a prije je mogla gotovo sve. Danas moramo imati ogromne mehanizme da bismo ostvarili napredak i inovaciju, a Jobs je tu pravi genije!

On je fantastičan talent koji je uspio ljubav, tehnologiju i korporaciju pomiriti na takav način da su rezultati ostvarivi, da dolaze dovoljno brzo i da su bolji od svih ostalih, a svi oni su bili za dobrobit svih nas! Nema tu traga "velikim dijelima" vojnih diktatora - što je, vjerujem, bila samo nespretna i daleka usporedba u smislu ljudi koji su utjecali na našu civilizaciju.

I malodušni ste ako moj super-pozitivan stav spram Jobsa pripisujete "idolopoklonstvu", "fanboy histeriji" ili štovanju diktatora poput Hiltera, Mussolinija itd... Mislim da će to i vrijeme pokazati - za jedno sto godina Jobs će biti u enciklopedijama kao jedan od najvećih inovatora 20/21 stoljeća. Moderni inovatori više nisu "one-man band" ljudi, inovatori su oni koji slože priču s tisućama stručnjaka na takav način da mogu ostvariti svoju viziju.

Isto tako, komentirao bih "licemjerje" po pitanju Cocoa aplikacija. Da, istina je da Apple to nije napravio niti u svojem dvorištu, ali i tu držim stranu Jobsu i mislim da nije bio licemjeran, nego da daje apsolutno sve od sebe. Adobe je softverska kuća, jedna od najjačih i pisanje softvera im je JEDINI posao. I odradili su ga zadnji od gotovo svih developera. Svi su to komentirali, a Jobs među zadnjima.

Apple pak ima limitirane resurse. Rade toliko toga da uopće NE POSTOJI slična korporacija na Zemlji. Nitko nije toliko širok, a još i toliko dobar. Svaki sustav ima svoje limite, kako je Jobs lijepo rekao: "Da je stvar u novcu, Microsoft bi odavno bio lider u inovacijama...". Limiti su u ljudima, u mogućnosti suvislog upravljanja velikim strukturama tako da se ne pretvore u bloat-corporware. Ne možeš raditi baš sve, prioriteti se moraju znati, ovo s Cocoa aplikacijama je ista priča kao i s pričama "iPhone nema MMS, kakvi debili...", pa sada "iPad nema kameru"... Kao da oni sve to i sami ne znaju, ali ne stižu sve to izvesti, a trolovi po forumima vole trivijalizirati razvoj tehnologije i njenu implementaciju.

Jobs je više puta ljudima na njurganje odgovorio: "Dobro jeste li vi normalni? Radimo najbolje i najbrže što možemo!", a svi koji su tamo radili, kažu da je tempo u Appleu ubitačan. Izuzetno nadahnjujuć, ali samo za najbolje - mnogi odu jer ne mogu to izdržati. Apple radi najbolje što može i sve to rade zato jer to zaista vole.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.05.2010 | 13:00
Pitanje za AnyDog:

Jesi li ti ikada koristio bilo koji Appleov proizvod duže od 5 minuta? Jesi li bio u prilici neki od Appleovih proizvoda raspakirati i osjetiti njegov miris, boju i opip?

Nije kod Applea sve najbolje. Postoje u svijetu i poneka bolja rješenja, ali do sada niti jedan proizvod, barem meni, nije nudio takav doživljaj ushićenja i zadovoljstva. U životu sam do sada kupio nebrojeno mnogo razno raznog hardwera, ali niti jedan mi nije pružio toliko ushićenja i zadovoljstva.

Nikada neću zaboraviti Macintosh Performu. Bila je upakirana u predivnu veliku bijelu kutiju sa slikom računala na dvije bočne stranice i sa velikom višebojnom odgriženom jabukom na druge dvije. Niti jedan drugi uređaj do sada nije došao upakiran u tako lijepo dizajniranoj ambalaži da ti ju je jednostavno žao baciti. Izvadio sam je iz kutije na stol, ukopčao kabel u struju pritisnuo tipku i odmah sam mogao početi raditi. Uz nju sam dobio CD etui prepun originalnog softwera koji je već bio instaliran
apple_powermac_5200.gif

Kada sam je nakon godine dana prodao, sa suznim očima gledao sam kako je odnose. Naravno u originalnoj ambalaži koju sam uredno pospremio i konzervirao.

Sada imam punu kuću PC-a koje sam sve sam složio uz puno prolivenog znoja pa sigurno nisam niti fanatik niti slijepi obožavatelj Applea ni Stevea, ali probao sam i dobro znam što Apple nudi, a to je definitivno više od samo golog hardwera i softwera.

U PC vode sam se vratio samo zato jer sam nekada radio kao programer poslovnog softwera. Sada kada to više ne radim, hvala bogu, sve više razmišljam o povratku.

A što se tiče FLASH-a i APPLE-a, ja vjerujem Steveu zato jer je oduvijek bio genij koji je gledao u budućnost i ako dolazi vrijeme da ga zamjeni druga tehnologija onda neka bude.

Apple rulez
02.05.2010 | 15:23
Mozemo to i ovako reci: Adobe nije imao znacajniju konkurenciju u poljima u kojima vlada.

U zadnjih 10 godina imao je dvije: Quarka, kojeg je vremenom presao s InDesignom. To je onaj Adobe koji moze i zna i koji je napravio briljantan komad softwera. Onu drugu konkurenciju je kupio (Macromediju), jer je imala par programa i ideja koji su bili bolji (Dreamweaver je bio bolji od GoLivea, i Freehand je bio bolji od Illustratora). Takodjer je tim potezom kupio Flasha na kojeg je do tad vikao na sav glas i pokusavao istjerati s trzista (SVG itd). Nakon kupnje dogodilo se .. vise-manje nista.

Freehand ugasen, Illustrator ostade skoro isti kao i prije, i ne mijenja se znacajnije vec godinama, Dreamweaver nastavio put pod novom kapom. Photoshop se nije promijenio nabolje vec 10 godina, a Flash i dalje ostao utromljeni web priljepak.

Ovo sto je Apple sad napravio jest to da je Adobeu predstavio novog konkurenta: HTML5 i otvorene web tehnologije. Cijela se prica najednom mijenja, jer Adobe raskolacenih ociju bulji u -- izazov.

Po mom misljenju, bilo bi dobro da se Adobe prazbudi, zavrne rukave i baci se na posao a ne u kuknjavu. Ovog novog konkurenta kupiti ne moze. Valja ukljuciti mozak u visoki napon inovacije. To i jest poruka koju Apple salje Adobeu: "Probudi se."

Adobe je softwerska firma. Softwer je sve sto rade. Ako je Apple mogao do sada utanaciti 12-13 inacica svog OS X sustava (za PowerPC, Intele, te iznova sve napisati za iPhone te iPad), i ako ne uzmemo nista drugo u obzir (hrpetinu ostalih programa kojim Apple omogucuje zivot vlastitoj platformi a ne usahne) onda moze Adobe konacno izbaciti i upristojenu verziju nekog svog softwera i nekakav pristojni programski alat (ako se vec zele time baviti).

Nije tesko. Samo treba zasukati rukave i gledati u buducnost, tj. onamo gdje ce pak doletjeti, a ne onamo gdje se pak sad nalazi … kako bi rekao Wayne Gretzky.
02.05.2010 | 15:54
Evo, komotno mogu potpisati i Zvonimirovo mišljenje.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.05.2010 | 16:05
Zvonimir bravo.

I to je jedan od zanimljivijih pogleda na stvar koja se događa između Applea i Adobea ovog puta iz Adobeovog kuta. Adobe se zaista uspavao i Jobs im zapravo radi uslugu što ih pokušava probuditi.

Ja sam se nekada bavio programiranjem i jako dobro znam kako se softweraši mogu lako uspavati iz vlastitog iskustva i kako je u jednom momentu lako zastraniti, ali se je jako teško kasnije vratiti na pravi put. Pojavile su se neke nove tehnologije i rješenja koja su zahtijevala radikalan zaokret. Na kraju, kad sam konačno shvatio da bih cijelu aplikaciju trebao napisati iz početka i da nije dovoljno samo grebati po površini, našao sam drugi posao

Više nemam crvene i buljave oči, ukočenu kralježnicu, a imam i više para. Ipak, ostao mi je trbuh zaokružen ko rođendanska torta i oslabljeni vid i još se uvijek povremeno latim IDE-a, ali već nakon dva dana nađem se kako dižem prašinu u DIRT 2 ili ganjam neprijatelja u COD 6

Nije to više za nas seniore. Mladi ljudi puni entuzijazma i znanja jedini mogu podnijeti teret i pritisak razvoja softwarea i puno su fleksibilniji u prihvaćanju novih tehnologija i promjena.

Apple rulez
  • User
  • Posjetitelj
02.05.2010 | 16:20
Ja se slažem s većinom iznesenih tvrdnji i u Jobsovom tekstu, ali i u ovome koji mu se suprotstavlja.

Definitivno mislim da je s njegove strane malo pokvareno pričat o tome dok su iTunesi, i to ne samo na Windowsima nego i na Mac OS-u, spori i zabloatani. I s ovime o H.264 se slažem u potpunosti isto. Final Cut ne koristim niti sam ga ikad vidio doduše, ali isto nisam znao da je i on još uvijek pisan korištenjem Carbona.

S druge strane, nejasne su mi ove optužbe "svi oni rade za lovu"... pa vi isti kojima to smeta valjda svoj posao radite čisto iz zadovoljstva bez traženja ikakve isplate za trud? Rad i lova idu jedno s drugim, i dapače - što više love za što manje rada je san svakog pojedinca. I OK mislim da nam je to svima jasno, no tu gorčinu u glasu ljudi valjda uzrokuje misao da je tim ljudima lova jedini životni interes što je nebuloza.

I ja se sam nadam da ću od svog budućeg posla (studiram računarstvo) moć dobro živit, a ako se ukaže prilika i jaaaaaaaaako dobro živit . Da se razumijemo, realno ne očekujem prevelike prihode od toga, no bar sam siguran da ću uz relativno dobra primanja ujedno uživat u tom poslu.

Ono što želim reć - radije bi radio nešto što volim uz nižu plaću nego nešto za što nemam interesa, a kamoli nešto što me iritira za puno višu. Da mi je brdo love primarni cilj vjerojatno bi upisao management ili pravo, a ne ovo. Naravno, ne kažem da su te struke loše i bespotrebne, ali opet smatram da i njih trebaju upisivat ljudi koji se vide u tome jer ih to zanima, a ne zato jer se tu okreće para što je kod nas ipak češća motivacija za ta opredjeljenja i često ima upravo suprotni efekt jer se kreira loš kadar.

Jobs je samo kap u moru među ljudima koji su od svoje strasti uspjeli stvorit bogatstvo, a dobar smisao za samopromociju ga je još malo istaknuo. Pogledajte malo Scotta McNealy-ja, Torvaldsa, Stallmana, Woz-a, pa i samoga Gatesa itd. Svi oni imaju tu strast prema tehnologiji, koju više-manje imaju i skoro sve druge poznate face iz IT branše. Kod svih njih, pa tako i kod Jobsa, imam dojam da im srce neusporedivo jače zatitra na svako novo otkriće i postignuće nego na pogled na vlastiti račun . To ne znači da im novac nije bitan, ali je više sredstvo za daljnji napredak nego konačni cilj.

Možda ovo zvuči malo "preružičasto", ali to je način na koji ja gledam odnos novca i onoga što i sebi želim u životu.

Naravno, nije sve idealno i mislim da se u Jobsovom tekstu o Flashu, pored dosta iskrenih razloga i racionalno iznesenih činjenica, u nekim rečenicama donekle osjeti i taj korporativno-politički interes. No to je normalno za bilo kojeg CEO-a i ne uzbuđuje me baš previše.
02.05.2010 | 17:28
User je zapravo, rekao bih, napisal ono kaj sam ja napisal nekoliko postova ranije: cilj mu je, kao i meni, živjeti od hobija:laugh:
02.05.2010 | 17:45
Evo vijesti koja bi mogla malo oživiti raspravu i vratiti nas na bit....
www.electronista.com/articles/10/05/02/a....to.clear.wired.app/

Kao što smo zaključili, flash je sranje:cheer:
02.05.2010 | 17:48
dpasaric je napisao:

Isto tako, komentirao bih "licemjerje" po pitanju Cocoa aplikacija. Da, istina je da Apple to nije napravio niti u svojem dvorištu, ali i tu držim stranu Jobsu i mislim da nije bio licemjeran, nego da daje apsolutno sve od sebe. Adobe je softverska kuća, jedna od najjačih i pisanje softvera im je JEDINI posao. I odradili su ga zadnji od gotovo svih developera. Svi su to komentirali, a Jobs među zadnjima.

Apple pak ima limitirane resurse.


Davore, moj bi ti tata rekel da 'tko se zna dobro izgovoriti, može i u crkvi prdnuti...'

Sve priznajem, ali, prvo čistim pred svojim vratima, a onda susjedu prigovaram na prljavom ulazu.....
02.05.2010 | 18:43
dpasaric je napisao:


- niz odličnih softvera koji su gurnuli korisnike u kreaciju i na mrežu
- prvi upotrebljivi digitalni glazbeni player
- prvi normalno upotrebljiv mobitel za ljude


Rekao sam da više neću komentirati, ali ovo što si napisao ne da su pizadrije, nego je ravno mišljenju da je zemlja ravna ploča!
02.05.2010 | 18:47
ja mislim da mnogiuma ovdje Jobsovo i govno mirise.
02.05.2010 | 19:25

Zar stvarno nemate pametnijeg posla?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 47 minuta
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, jura22, Maxxy, Riba, temeljnik, tino1, Zdravac, Anonimci (411)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO