Učiti, učiti i samo učiti
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Učiti, učiti i samo učiti


13.10.2009 | 20:51
kuran i pisma

čitati na dalmatinskom
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.10.2009 | 23:43
Dajte malo razmišljajte van kutije kak bi rekli amerikanci..
14.10.2009 | 00:16
da nije možda "penis" i "vagina"?!
14.10.2009 | 00:57
a jesi pi_ _ _, daj još koje slovo
14.10.2009 | 01:07
evo nekoliko zanimljivih gugl rezultata na zadanu temu kura_ i pi_ _ _ (hebi ga, nisam izdržao):
kura fotaes oetee be rupo ipi
Te Pi'ipi'inga Kakano Mai I Rangiatea Kura Kaupapa Maori
Gu ipi ipi gene ebola azio boro rogo ni ipo nga
kura ile ipi çevirecek oyuncular belirlenir
kuru ipe nazaran daha serttir
  • Dijete
  • Posjetitelj
14.10.2009 | 01:46
Ovo je nešto što bih ja htio da uče djecu u školi..

doduše, znam nekoliko kolega koji tu i tamo ubace mozgalicu u nastavno gradivo pa su djeca sva oduševljena kad shvate..

da budem strpljiv još il da guknem?
14.10.2009 | 02:45
Deutschland, Deutschland Uber alles!
14.10.2009 | 10:03
campo je napisao:
dopustiti djetetu da sluša te bedastoće kojima ih uče...

pa jesi li ta bas siguran da su to bedastoce,..mozda jesi...ali time vrijedas mnoge,..
a mene su upravo na vjeronauku nekad davno naucili da nikad ne vrijedjam nikoga i da ne mrzim nikoga,..nego naprotiv da volim sve ljude to mi je u zivotu uvijek davalo nadu i vjeru u bolje,...pa cak i u socijalizmu


Na vjeronauku su te učili da budeš dobar i da ne mrziš nikoga? Na onom istom vjeronauku u onoj istoj crkvi koja tlači sve one koji nisu pripadnici njenog pokreta? Pričamo o istoj crkvi/vjeri? O onoj koja te kune paklom jer ne želiš davati popu novce da ti pričešćuje kuću? Ona ista koja već godinama nije izgradila neki dom za socijalne slučajeve, napuštenu djecu i slično? Ona ista koja masovno gradi crkve na svakom komadu livade koji je još preostao u Zagrebu? Ona ista koja ne plaća porez ni PDV ovoj državi?

Dobro ti je Breed rekao - roditelji su tu da nauče svoje dijete ispravnome i da ga usmjere, ne tamo nekakav pedofilni pop.

ne moze se cekati da djete samo bude sposobno za odlucivanje,..zato i postoje roditelji da odlucuju za tebe i to ono sto misle da je najbolje,..pa iz toga proizlazi da mnogi roditelji misle da je vjeronauk dobar za njihovo dijete (neki iz vlastitog iskustva) a svi su slobodni da odluce sto oce,....a vjerujte da vas na vjeronauku mogu samo nauciti lijepim stvarima,..


I zato postoji vjeronauk u crkvama - ako ti se mili, pošalji dijete tamo. U školi nema mjesta pranju mozga, molit ću lijepo, tamo bi se trebale učiti korisne stvari, a ne o tome da smo svi potekli iz incestuozne veze... (Tri točkice za naglašavanje dramatične izjave).
  • campo
  • Posjetitelj
14.10.2009 | 10:52
a vjeronauku su te učili da budeš dobar i da ne mrziš nikoga?

tako je...vidis ti iz nekih tvojih razloga u koje ne bi ulazio mrzis Crkvu,..i osjecas da mozes kritizirati i pljucati po onome cemu i ne pripadas...

ne bi nikad branio nikakvog pedofila pa bio on bilo tko,..ali od toga reci da su vjeroucitelji ili svecenici svi pedofili ipak je malo pretjerano...

meni je jasno da ljudi mogu imati lose misljenje o Crkvi i vjeri po kako ti kazes velikoj nedosljednosti ali pravom vjerniku nije to najvaznija stvar,..ipak o tome se ne moze pricati na racionalnoj nego samo na duhovnoj razini gdje ti ocito nisi ..
ali nema veze ja ti samo zelim da nikoga ne mrzis jer to tebi cini lose ...ako zbog niceg drugog

a to sto ti tvrdis da miljardu ljudi vjeruje bas u price za malu djecu,..i da je to bas tako jednostavno pitanje tu si se malo presao,..e bas smo tebe cekali da nam objasnis da su to sve gluposti,..

uglavnom Vjera u Isusa Krista je samo ljubav i moze te samo boljim uciniti,..
14.10.2009 | 11:04
Nekoliko činjenica vezanih uz crkvu katoličku:
crkva je prokleto bogata
crkva je prokleto moćna
crkva je prokleto utjecajna
(ovo "prokleto" je zato jer se nisam mogao sjetiti neke druge riječi za iznimno, jako, ekstremno, puno, izrazito, krajnje...)
I dok god stado bude hranilo i branilo tu crkvu i njene pedofile, to će biti tako. Na vijeke vijekova, amen!
14.10.2009 | 11:16
... i još:
križarski ratovi, inkvizicija, genocid, socijalna neosjetljivost pod krinkom "božjeg nauka", odnos prema ženama, odnos prema homoseksualcima, odnos prema znanosti, militantnost, gramzivost...
Nije ni čudo da se žele dočepati djece u najranijoj dobi kao plodnog tla za indoktrinaciju, da bi im kasnije mogli prodavati toplu vodu.

Toliko o instituciji crkve.
14.10.2009 | 11:23
Ok, idemo obrnutim redom. Ako bog postoji, znači da je i mene nevjernika stvorio, pa se pitam zašto bi netko tako turbo-ekskluzivno-super-nadnaravno pametan stvorio nekoga tko ne vjeruje u njega? Ili je mene možda sam đava napravija. Da li sam ja uopće vrijedan ovog svijeta? Čime sam ja to zaslužio? Da li sam stavljen na kušnju? Na kakvu jebenu kušnju? Ako bog, kao stvoritelj svega postoji, zašto ubija svoju djecu? Ili i njih stavlja na kušnju? Na kakvu jebenu kušnju? Da li ja imam pravo u tom slučaju sumnjati u postojanje boga? Da li uopće smijem postavljati takva pitanja? Da li bog čita forum na jabučnjaku? Ako da, onda smo svi najebali, osim Campa. Ispričavam se na prostotama, ali to je bilo u cilju razvijanja dramatske napetosti.
  • Dijete
  • Posjetitelj
14.10.2009 | 11:44
Vjera je jedno.. religija, drugo, crkva pak nekaj treće i ova rasprava nema smisla..

kad tad ćemo saznat tko je bio u pravu..


kako bi rekao Rowan Atkinson glumeći Nečastivog kako proziva i raspoređuje pridošlice u paklu pa klikne:

- Kršćani!! Stanite tu desno molim vas...
- Što me gledate tako, nažalost, Židovi su bili u pravu...



ps. ja u crkvu ne idem jer im škripe vrata gore kod orgulja pa kad zbor pjeva mi zna pokvarit užitak.. pa mi još i ovaj velečasni kaže koji broj da zaokružim za 10 minuta pa dodjem na biračko mjesto pa mi tutnu običnu olovku umjesto kemijske i jedini se pobunim i izvadim SVOJU kemijsku, a žene će na to ajme nemoj, neće ti važit listić... pa ovčice uzmu olovke i zaokruže onaj broj koji im je momak u lijepom skupom šlafroku rekao..

to je razlog zašto me ne budeš vidio tamo, al to ne znači da ja nisam vjernik, tak da lijepo molim, očnjake nazad..
14.10.2009 | 16:52
Bez brige, ja ne grizem, al malo sarkazma nije na odmet. Iako se razlikuju, vjera, religija i crkva imaju jedan zajednički nazivnik, a to je Onajkojijesvestvorio. I da, ova rasprava zbilja nema smisla. Niti će itko mene uvjeriti da On postoji, niti ja mogu dokazati nekome da Ranijespomenuti ne postoji. Poštujem tuđa razmišljanja, i očekujem isto zauzvrat.
14.10.2009 | 17:02
  • Dijete
  • Posjetitelj
14.10.2009 | 18:42
Dijete je napisao:
ekšli, mislio sam na





makar, tvoj video je bolje kvalitete i gledljiviji za većinu civilizacije..




Nego, s obzirom da se u videu u jednom trenutku i krije odgovor na mozgalicu, eto nam ga i ovdje...

dakle...


K U R A _ - nema (kaj nema?), nema C


PI _ _ _ - nema (kaj nema?), nema ČKA


-----------


Dakle konačni odgovor jest

N E M A C i N E M A Č K A
14.10.2009 | 20:55
macak je napisao:
Bez brige, ja ne grizem, al malo sarkazma nije na odmet. Iako se razlikuju, vjera, religija i crkva imaju jedan zajednički nazivnik, a to je Onajkojijesvestvorio. I da, ova rasprava zbilja nema smisla. Niti će itko mene uvjeriti da On postoji, niti ja mogu dokazati nekome da Ranijespomenuti ne postoji. Poštujem tuđa razmišljanja, i očekujem isto zauzvrat.


Sve ono što si ranije napisao je svojedobno Zmago Jelinčič kod Stankovića puno jezgrovitije izrazio: "Katolička crkva je institucija koja brine o financijama katoličke crkve.".

(ovo je šlagvort za Campa da ospe drvlje i kamenje po Slovencima općenito i Jelinčiču posebno )

Ono, međutim što si ovdje (gore citirano) i neposredno prije toga napisao osjetno gubi uporište u argumentima.

Bez daljnjeg, kako reče Voltaire, ne slažem se s tvojim mišljenjem, ali ću do smrti braniti tvoje pravo na njega.

Moje je osobno mišljenje da suštinski vjera (kao jedna posve osobna stvar), religija i crkva (pretpostavljam kao opća imenica koja označava bilo koju organizaciju za institucionalizaciju neke određene religije, a ne specifično katoličku crkvu) nemaju apsolutno nikakav zajednički nazivnik, a ponajmanje je to (po mom skromnom mišljenju) Bog. E, sad, to što neka religija, odnosno njoj pripadajuća "crkva" proklamira vezu s (ovim ili onim) Bogom, to je već druga stvar. Proklamiraju i političari vezu s demokracijom pa je to ipak samo deklarativna floskula.

Ti polaziš od pretpostavke da nečija vjera automatski pretpostavlja da taj konkretan pojedinac vjeruje u neko svemoćno i sveprisutno inteligentno biće koje se uvriježeno naziva "Bog". Kako ja to vidim, i tvoj snažno iskazan ateizam također je vjera (tvoja osobna). Zašto? Zato što za svoj stav nemaš ništa niti više, niti manje dokaza od onih koji vjeruju da (ovaj ili onaj, ovakav ili onakav) Bog postoji. Imaš samo filozofsku argumentaciju, podjednako dobru (ili lošu) kao što je i filozofska argumentacija onih koji vjeruju u Boga. Filozofske argumentacije, paradoksi i silogizmi jesu korisni kao manifestacija promišljanja o suštini postojanja, ali nisu dokazi.

Dakle, ti koji vjeruješ da Boga nema, uživaj u svojoj vjeri, baš kao i ja u svojoj. Preispituj svoju vjeru, baš kao i ja svoju. Ustraj u svojoj vjeri, baš kao i ja u svojoj.

Ja npr. vjerujem da nas je Bog (što god to bilo) takvima različitima stvorio upravo zato što tako treba. Zato što cjelokupnost svega što postoji zajedno čini savršenstvo Božjeg stvaranja koje mi nikad nećemo moći pojmiti jer ga ne vidimo cijelo, izvana, savršeno, jer smo njegov dio.

Zato si i ti kao ateist podjednako bitan dio moje agnostičke vjere. Baš kao i Campo, katolik. Kad vas ne bi bilo, moja bi vjera bila iz temelja poljuljana.
14.10.2009 | 22:27
smayoo je napisao:

Moje je osobno mišljenje da suštinski vjera (kao jedna posve osobna stvar), religija i crkva (pretpostavljam kao opća imenica koja označava bilo koju organizaciju za institucionalizaciju neke određene religije, a ne specifično katoličku crkvu) nemaju apsolutno nikakav zajednički nazivnik, a ponajmanje je to (po mom skromnom mišljenju) Bog. E, sad, to što neka religija, odnosno njoj pripadajuća "crkva" proklamira vezu s (ovim ili onim) Bogom, to je već druga stvar. Proklamiraju i političari vezu s demokracijom pa je to ipak samo deklarativna floskula.

E, ovo je zanimljivo, ali, ja ne poznajem niti jednu vjeru koja nema nekog nadnaravnog u backgroundu, niti jednu religiju koja se ne klanja barem jednom bogu, a pogotovo ne crkvu koja ne štuje nekog svemogućeg. Dobro, možda sporadično i postoje, ali u kršćanstvu sigurno ne. U kršćanstvu je "Bog" zajednički nazivnik, vjere, religije kao takve i crkve. Način na koji ti tumačiš vjeru, tvoj je osobni stav i tu se slažem sa Voltairom. Isto tako, na temelju nekih mojih izjava ne možeš suditi o mojoj vjeri ili o tome da li sam ateist, agnostik ili nešto treće. Riječ "Bog" je previše povezana sa crkvom i to je ono što mene smeta. Postanak Svemira nitko još nije objasnio, znamo za Veliki Prasak, ali što je bilo prije toga? Koliko prije? Gdje? Koliko je Svemir velik? Gdje su granice? Ako ima granica, što je "iza"? Ta pitanja sam si postavio još u 5. ili 6. razreda OŠ, kad sam na selu kod none gledao sa strahopoštovanjem u vedro noćno nebo. I kad danas pogledam u zvijezde, još mogu osjetiti taj feeling. Sve je to meni prevažno da bi za takvu kreaciju dao zaslugu kršćanskom "Bogu" koji je stvorio Svemir za 7 dana (najprije je odvojio svijetlo od tame, a tek onda postavio Sunce, zvijezde i planete?!?), zatim čovjeka iz praha na sliku svoju i priliku, a ženu iz njegovog rebra. Jednostavno, takvu scenografiju ne mogu prihvatiti koliko god ona bila filozofski obojana. Nazovimo "Boga" drugim imenom i dobili ste me.
14.10.2009 | 22:32
Dijete je napisao:
Dijete je napisao:

K U R A _ - nema (kaj nema?), nema C
PI _ _ _ - nema (kaj nema?), nema ČKA

Dakle konačni odgovor jest

N E M A C i N E M A Č K A


Aaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrggghhhhhhhh, jako dobro!
14.10.2009 | 22:38
Toliko od mene

14.10.2009 | 23:58
macak je napisao:
E, ovo je zanimljivo, ali, ja ne poznajem niti jednu vjeru koja nema nekog nadnaravnog u backgroundu


Ti ne poznaješ niti jednu vjeru osim svoje vlastite i možda donekle onu tebi vrlo bliskih osoba. Isto vrijedi i za mene, i za bilo koga drugog.

što je "nadnaravno"? "Narav" u ovom kontekstu ima arhaično značenje (dakle ne "karakter", nego "priroda"). "Nadnaravno" je dakle nešto iznad prirodnog, izvan prirodnog. Za mene (i mnoge druge širom svijeta) "Bog" nije ništa izvan prirode. Naprotiv, priroda je prožeta Bogom, Bog je njen suštinski dio.

Način na koji ti tumačiš vjeru, tvoj je osobni stav


Moja vjera nije moj osobni stav, nego je to moja vjera.

Ja svoju vjeru ne tumačim, nego je imam.

Tuđu vjeru ne tumačim, nego je prihvaćam.

Nisam siguran što si točno htio time reći, dakle. Možda, ako hoćeš reći da vjera nije osobna, nego kolektivna kategorija (a što je onda religija?), to ipak nije moje tumačenje, nego dosta široko prihvaćena definicija riječi "vjera".

Isto tako, na temelju nekih mojih izjava ne možeš suditi o mojoj vjeri ili o tome da li sam ateist, agnostik ili nešto treće.


Dva posta ranije napisao si:
Niti će itko mene uvjeriti da On postoji (...)


Oprosti, nisam ti htio suditi. Mislio sam da sam sebe ovom izjavom prilično nedvosmisleno deklariraš ateistom (to za mene, btw, nije ni najmanje negativna stvar). Ispričavam se ako sam te pogrešno shvatio. Kako bi onda (slijedno toj svojoj izjavi) sebe opisao? Kao ateista, agnostika, ili kao nešto treće?

Riječ "Bog" je previše povezana sa crkvom i to je ono što mene smeta.


Zašto koristiš taj neodređeni pasiv? Riječ "Bog" nije povezana ni sa čim, sama po sebi, osim s Bogom. Tko je to previše povezuje s crkvom? Ti? Ja? Mi? Vi? Oni? Zašto te to smeta što netko tu riječ povezuje s nečim s čim je ti ne bi povezao? Pa makar se radilo i o šest (a ne jednoj) milijardi ljudi. Ako je tvoja vlastita vjera dovoljno čvrsta, zar ti može išta smetati da je imaš, čak i sam Bog (u čije postojanje ne vjeruješ), a kamoli parsto milijuna nekih tamo ljudi?

Postanak Svemira nitko još nije objasnio, znamo za Veliki Prasak, ali što je bilo prije toga? Koliko prije? Gdje? Koliko je Svemir velik? Gdje su granice? Ako ima granica, što je "iza"? Ta pitanja sam si postavio još u 5. ili 6. razreda OŠ, kad sam na selu kod none gledao sa strahopoštovanjem u vedro noćno nebo. I kad danas pogledam u zvijezde, još mogu osjetiti taj feeling.


Postoji cijelo mnoštvo objašnjenja (tj. tumačenja) o postanku svemira, od kojih je starozavjetna knjiga Postanka tek jedno. Tvoja gornja izjava sugerira da niti jedno od njih nije ono koje bi se na zadovoljavajuć načim uklopilo u tvoju vjeru. To možda može značiti da je možda još moraš propitivati i istraživati.

Sve je to meni prevažno da bi za takvu kreaciju dao zaslugu kršćanskom "Bogu" koji je stvorio Svemir za 7 dana (najprije je odvojio svijetlo od tame, a tek onda postavio Sunce, zvijezde i planete?!?), zatim čovjeka iz praha na sliku svoju i priliku, a ženu iz njegovog rebra.


To zapravo nije "kršćanski" Bog, nego židovski Jahve (govoriš o starozavjetnoj knjizi Postanka), ali OK, on je jedan te isti. Samo je u vrijeme Postanka bio jedan, a kasnije se umnožio (u Oca, Sina i Duha svetog).

Ma, nije bitno, ja se slažem s tobom. To je tek još jedna od "narodnih" mitskih priča o postanku svijeta (svaki narod i svaka živa i mrtva religija na svijetu ima po jednu). Stjecajem okolnosti, kršćanstvo (kao i islam) počiva na temeljima židovske kulture i religijskog naslijeđa pa se upravo ta (a ne neka druga) priča o postanku našla u Bibliji (i Kur'anu).

Jednostavno, takvu scenografiju ne mogu prihvatiti koliko god ona bila filozofski obojana.


Nije valjda da misliš da danas ikoji kršćanski teolog ozbiljno zastupa stav da je upravo tako svijet nastao? Još je Toma Akvinski u srednjem vijeku doveo u pitanje infantilno poimanje starozavjetnog Boga. Ne radi se tu samo o knjizi Postanka. Naprotiv, ima puno slikovitijih primjera, kao npr. ono kad se Jahve sa Sarom nateže "Ti si rekla da ne vjeruješ da sam Ja rekao Abrahamu da ćeš zanijeti u devedesetoj godini" "Nisam, nisam, reče Sara" "E, jesi, jesi, čuo sam te", reče Jahve (otprilike, po sjećanju, da me ne hvatate za citat ).

Uglavnom, kršćanska (ne samo katolička) teologija već se stoljećima slaže da su to simplificirani i izobličeni (usmenom predajom) simbolički mitovi.

Predlažem ti kao obveznu lektiru (prije emotivne, ali ne sasvim argumentirane kritike kršćanstva) "Kratku povijest vremena" Stephena Hawkinga u kojoj on (siguran sam da znaš tko je Hawking) prilično detaljno (iako popularnim jezikom) izlaže svoje poimanje postanka svijeta i diskusije na tu temu koju je vodio s Vatikanom (u kojoj su na kraju došli i do konsenzualnog zaključka).

Nazovimo "Boga" drugim imenom i dobili ste me.


Spomenuti Toma Akvinski je to napisao prvi, a Shakespeare je to i u stih uobličio: "A rose by any other name would smell as sweet". Kako ruža, tako i Bog.

Smatrati da je bitno kako se Bog zove da bi o njemu ozbiljno promišljao - u najmanju je ruku djetinjasto.

Ali, whatever. Meni je svejedno. Ti mu odaberi ime.
15.10.2009 | 00:24
Ja Bogom volim nazivati pravila po kojima se ponašaju materija/energija, prostor i vrijeme. Ta pravila su Bog u našoj iteraciji svemira. Time želim reći da ne isključujem mogućnost da u nekoj drugoj važe druga pravila.
15.10.2009 | 01:58
K vragu, smayoo, čovjek s tobom mora točno izvagati svaku riječ prije nego što je javno objavi, i to mi se sviđa ali man, daj se opusti malo, budi malo kreativniji u čitanju. Kad sam rekao da nazovemo "Boga" drugim imenom, nisam naravno mislio na bukvalnu promjenu imena, nego promjenu percepcije Boga u očima širokih narodnih masa. Iako je Toma Akvinski još u srednjem vijeku doveo u pitanje infantilno poimanje starozavjetnog Boga, DANAS se djecu na vjeronauku uči postanak u 7 dana i sve druge bajke iz Biblije, ne kao simbolika nego kao stvarne događaje. Djeca paralelno uče o prirodnom začeću i onom drugom marijinom. Crkva nije nikad javno rekla stadu: "Ma čujte, Biblija je zbirka lijepih priča, ali znate, one nisu baš istinite". O tom povezivanju "Boga" i crkve govorim, o takvoj "promjeni" imena Njegovog govorim (tako da nema potrebe citirati Shakespeara, ali zašto ne, stih je predivan). A o vjeri nisam nikad ozbiljnije razmišljao, niti neću, ono što me vodi kroz ovu surovu stvarnost je radoznalost, rad, stvaranje, ljubav, obitelj, prijatelji i nadasve beskrajno čuđenje samom životu. I ti si, kao osoba koju jako cijenim, i meni bitan jer si podijelio samnom svoja razmišljanja i kritike i time donekle zadovoljio moju radozlalost. (Bez tih kritika, ne bi nikad npr. čuo za Stephena Hawkinga )
15.10.2009 | 12:55


Po mom mišljenju, rkt. crkva je prilično dobro društveno prilagodljiva institucija (npr. kad su skužili da se ljudima više ne sviđa da žive spaljuju žene koje su paušalno proglasili vješticama - prestali su to raditi ).

U tom smislu, da je društvo uistinu doraslo kolektivnoj razini spoznaje, svijesti i sustava vrijednosti takvoj da je barem većina populacije spremna istinski prihvatiti da starozavjetne priče zaista nisu istina, i crkva bi sigurno javno rekla stadu tako. Ali, iskreno, po mom mišljenju, većina je svjetske kršćanske populacije još uvijek dosta ispod te razine (to ništa ne implicira u vezi njihovih drugih ljudskih kvaliteta!).

To što djecu u školi uče Postanak u 7 dana, e, da je to najveći problem... Djecu u školi uče i da će nagrađen biti onaj koji poslušno klima glavom, a ne onaj koji samostalno (i kreativno) razmišlja, kad smo već kod toga... Uostalom, i nas su štošta krivo u školi učili pa smo (neki) u određenom trenutku svog života to uvidjeli i vlastitom pameću i prosudbom došli do vlastitih zaključaka.

Ali, sve to na stranu, zašto tebe uopće zanima što misle široke narodne mase? Ako si siguran u svom uvjerenju, nema te mase koja te može dovoljno pritisnuti da ga promijeniš.
15.10.2009 | 13:35
smayoo je napisao:

Ali, sve to na stranu, zašto tebe uopće zanima što misle široke narodne mase?

U jednom od prijašnjih postova, možda sam malo grubo reagirao kad sam spomenuo da ne možeš suditi o mojoj vjeri ili o tome da li sam prvo, drugo ili treće. Jednostavno, pojmovi poput ateista, agnostika, deista ili teista su MENI, hm, kako da kažem, previše "uski". Ja sam samo radoznao i, iako spadam u grupu Stupid fuck-a, nastojim se držati na njenim marginama. Zar je grijeh preispitivati odnos "Boga" i narodnih masa? Zar je glupo pitati što je to vjera? Fakat me zanima što o vjeri misli i masa i pojedinci na marginama piramide. Tko je to vjernik? U slobodnom tumačenju, svi ljudi su vjernici (kako si ranije napisao, i ateisti su vjernici). Čemu onda posebno naglašavati da je netko vjernik?
15.10.2009 | 14:13
macak je napisao:
Zar je grijeh preispitivati odnos "Boga" i narodnih masa?


Naravno da nije. Samo sam htio reći da, po mom skromnom mišljenju, masa ne zaslužuje da trošim vrijeme razmišljajući o njoj.

S ostalim se svakako slažem.
15.10.2009 | 14:14
dpasaric je napisao:
Ja Bogom volim nazivati pravila po kojima se ponašaju materija/energija, prostor i vrijeme. Ta pravila su Bog u našoj iteraciji svemira. Time želim reći da ne isključujem mogućnost da u nekoj drugoj važe druga pravila.


Ovo je dosta zanimljiv stav. Donekle je sličan mojem.
15.10.2009 | 15:10
smayoo je napisao:
dpasaric je napisao:
Ja Bogom volim nazivati pravila po kojima se ponašaju materija/energija, prostor i vrijeme. Ta pravila su Bog u našoj iteraciji svemira. Time želim reći da ne isključujem mogućnost da u nekoj drugoj važe druga pravila.


Ovo je dosta zanimljiv stav. Donekle je sličan mojem.


Zanimljivo. Istina je da je kraće reći bog nego fizika, ali ipak...
15.10.2009 | 15:51
GANDALf je napisao:
Zanimljivo. Istina je da je kraće reći bog nego fizika, ali ipak...


Fizika je znanost. Dakle, ljudska disciplina. I još je vrlo izgubljena u bespućima traženja odgovora na nebrojena pitanja o smislu postojanja prostorvremena.

U tom smislu, ovo o čemu govori Davor (i ja) definitivno nije fizika.
15.10.2009 | 18:50
smayoo je napisao:
GANDALf je napisao:
Zanimljivo. Istina je da je kraće reći bog nego fizika, ali ipak...


Fizika je znanost. Dakle, ljudska disciplina. I još je vrlo izgubljena u bespućima traženja odgovora na nebrojena pitanja o smislu postojanja prostorvremena.

U tom smislu, ovo o čemu govori Davor (i ja) definitivno nije fizika.


...pravila po kojima se ponašaju materija/energija, prostor i vrijeme...

ovo o čemu govori Davor je definitivno fizika. I naravno da je ljudska disciplina. Zar se ti baviš nekom neljudskom?! Pitanja je i dalje mnogo ali su bar odgovori (znanstvene i provjerljive) činjenice a ne dogme, a napredak je konstantan.

Ja bogom volim nazivati zdjelu čokolina ali to je i dalje čokolino.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 15 sati
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Jedro, korisnik, mbp2009, temeljnik, TuxFan, Anonimci (397)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO