Iz dnevnika maloga Marka
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Iz dnevnika maloga Marka


06.09.2009 | 21:58
Danas sam dobio novo racunalo, tvrtka se isprsila, i opremila me bogato brand new Hp with Windows Vista Home, + Outlook with Buisness Contact Manager.
Stavio sam sve postavke na for best preformance, podesio na windows xp sučelje dakle isključio aero i dr. sitnice.
Sreća je nažalost trajala kratko, stvarno za ovo smeće netko treba odgovarati, na računalu koje ima 2 gb rama, centrino duo procesor da meni neće otvoriti outlook, nego moram napraviti restart, kada opet pokrenem outlook to traje, korištenje samog b.c. managera je smiješno, mislim toliko unosa i gubljenja vremena da se bolja baza u accesu može napraviti za manje od 2 sata.
I to netko naplačuje, mislim ok da daju besplatno pa tko voli eksperimentirati ili ima mazohističke sklonosti.
Tko uopče radi u tom Microsoftu programeri su nikakvi, a nisu bas ni neki manageri jer da su probali to smeće vidjeli bi da je beskorisno.
Iskreno uvijek imam prijenosnik, dosada s xp windowsima. Šta da sad radim? S ovime dolazi vista, mislim trebam ici kupovati nove xp ili šta?
Dobro ako microsoft izbacuje poluproizvode, ali da li je hp uopce isprobao kako taj njihov stroj radi s tim os-om.
Hoće li mi to riješiti pod garancijom ?
Malo sam skroz off ali ovo je strašno ljudi polu proizvod, ma kakav polu ovo nije ni 1% gotovog proizvoda.
06.09.2009 | 22:36
Poanta ovog ranta je? Iz mog iskustva vecina problema s Windozima dolazi zbog nekompetentnosti korisnika... kao i s ostalim OS-ovima.

komentari??
bok!
06.09.2009 | 22:57
Hvala Quad, vjerojatno je to prob
06.09.2009 | 23:18
Quad, to je, da se blago izrazim, prilično pretenciozna tvrdnja. Iz mog 18-godišnjeg iskustva s Windowsima, kompetentan korisnik na Windowsima ne postoji. Koliko god da sam stotina puta otkrivao bubice na windowsima, kopao po registryju, pisao, brisao, instalirao, reinstalirao, surfao po Microsoft knowledge baseu, news grupama, otkrivao razloge čudnom ponašanju za koje nitko nije znao rješenje do "reinstaliraj windowse", skupljao iskustvo godinama... - nije bilo šanse postići da prođe godina, a da ne izgubim barem stotinjak sati na istjerivanje windows bubica (i to samo svojih, ne računajući tuđe).

No, iz tvoje izjave očito je da sebe smatraš kompetentnim korisnikom Windowsa koji nikad nema problema s njima. Ima li onda razloga zašto se umjesto njima služiš Macom (i Linuxom, ako se ne varam)?

Hbelod, ako s tim HP-om nisi dobio CD za službeni downgrade na Windows XP, nemoj ni pokušavati spustiti na XP, jer nećeš naći odgovarajuće drivere i stroj ti nikad neće raditi kako treba. Svoje iskustvo baziram na desetak strojeva, što HP, što Toshiba. Problemi najčešće nastaju s power managementom. Toshiba koja ima pod Vistom power management koji je drži do 3 h u normalnim uvjetima rada, pod XP-om ne drži bateriju dulje od 45 minuta. Osim toga, problema ima s ugrađenim čitačima kartica, bluetoothom i ostalim internim usb uređajima.

Drugim riječima, nemoj ni pokušavati. Dobio si neupotrebljiv stroj i to ti je to. Kao i moja supruga.
07.09.2009 | 03:35
smayoo je napisao:

No, iz tvoje izjave očito je da sebe smatraš kompetentnim korisnikom Windowsa koji nikad nema problema s njima. Ima li onda razloga zašto se umjesto njima služiš Macom (i Linuxom, ako se ne varam)?


Nista nije idealno. Ali OSX je dosta blize idealnome od Windoza i zato ga koristim!
A dok sam koristio Windoze nisam bio frustriran i psovao M$ i Windoze i Bill Gatesa i slicne fore koje se jako cesto cuju od friskih switchera, jer je OS dobar dio vremena (odakle tebi da NIKAD nisam imao problema s njima?) radio kako spada Tvrdim da iskustvo na OSX-u moze biti jednako gadno onome na Windozima ako se komp da u ruke dovoljno "sposobnom" pojedincu. A tek kad se takvim pojedincima daju Windoze u ruke, dobijemo frustrirane ljude

komentari??
bok!
07.09.2009 | 04:00
Poznanica nedavno odlučila kupiti notebook. Pita mog dobrog prijatelja što kupiti. On je naravno pošalje k meni da si odabere MacBook. "Bijeli je predivan". Nije imala para. Uzela je na kraju nekakav HP s Vistom za 2-3 tisuće manje. Prijatelj i ja smo brojali dane koliko će izdržati. Potrajalo je jedva tjedan dana iako je kupila i komercijalni antivirus. On joj nije mogao pomoći jer je na Linuxu i "boli ga u'vo za Windowse", a ja da ne pričam. Onda je to dala na servis tamo gdje je i kupila. Hopa 300 kn! I onda je bila 10 dana na miru. Sada opet nešto. Ona sigurno nije "kompetentan korisnik", ali zašto bi i bila? Vidio sam Windowse u rukama najvećih mahera i gurua kako imaju probleme, pa mislim da je ipak nešto trulo u tom Microsoft svijetu. Nije Apple savršen, ali ipak je urednije i mirnije mjesto od PC kaosa.
07.09.2009 | 13:40
gosn pasaric moram se slozit sa vama
rijetko pisem, ne zbog manjka interesa vec vremena

naime, zanima me kaj je to "kompetentan korisnik"
hocu li ja biti kompetentan korisnik sa 25 godina rada na unix-u?
ili je to "adsl" generacija kojima je prvi os windows?
mozda su kompetentni samo informaticari microsofta, odnosno koja je razina znanja da se postane "kompetentan"?

naravno da je problem u windowsima i da u njima nekaj definitivno ne stima
prvo registry, dalje file system itd
da ne nabrajam dalje, zavrsil bi sa prodajom proizvoda koji nisu zavrseni

ne mogu se oteti dojmu da su ljudi zaboravili da racunala postoje da im pomognu oko svakodnevnih zadataka, a ne za svakodnevno bavljenje racunalima
07.09.2009 | 15:44
NNJ je napisao:

naime, zanima me kaj je to "kompetentan korisnik"


Ja bih rekao onaj koji ima dovoljnu razinu znanja da se koristi racunalom s Windozima bez "stalnih problema, reinstalacija svakih 2 mjeseca i slicnoga"...
Za koristiti Mac isto treba neku kolicinu znanja imati, znatno manje nego za Windoze doduse, ali opet.

komentari??
bok!

PS

Samo da se ogradim, nisam ja M$ zealot ni nist, samo me zivciraju ljudi koji pretjeruju i svoje neznanje prebacuju na nekog drugoga umjesto da se malo potrude i nauce nest o alatima koje koriste... ak idemo u auto-skolu prije nego izadjemo na cestu, ajmo onda i u pc-skolu prije nego izadjemo na Internet?

bok!
07.09.2009 | 16:52
Iako sam, nekad davno, mislio da osim designa, stabilnosti i ugodnog rada, VELIKU razliku između PC-ja i Mac-a čini prisutnost virusa, crva i ostale gamadi, prevario sam se. Naime, u studiju smo imali PC (moćan, snažan i lep, najnoviji i najbrži u selu), koji nije bio nikada spojen na internet ili neku mrežu, a kao emesfobičari nismo čak ni MS Office instalirali. Picek je služio samo za obradu videa. Na njemu su bili legalni Edius, nelegalni Photoshop i AE te nešto malo pluginova i DV Storm video kartica, a sve to upogonjeno XP-om (proc i mb su izabrani po preporuci Canopusa). Dakle, reklo bi se idealni uvjeti. I makina je stvarno lijepo radila, a onda su iz čista mira počela sranja (u međuvremenu nije ništa instalirano)! Edius se počeo rušiti, PS je štekao itd, itd. Onda smo naravno reinstalirali XP, drivere i ostalo, ali se sve i dalje ponavljalo u blažem ili gorem obliku. Nakon mnogih uludo potrošenih sati i neprospavanih noći uz rješavanje problema na PC-ju, pokušao sam (kao Apple simpatizer), nagovoriti kolege da se prebacimo na Mac-a, ali nisam uspio. Zatim smo se lijepo pozdravili, ja sam kupio MacPro i već dvije godine radim sam, bez glavobolja i nerviranja, spavam k'o beba, a pojma nemam koja se matična ploča nalazi u mom MacPro-u. Niti me to zanima.
07.09.2009 | 16:57
quadmashine,taj je stav donekle u redu, a donekle i nije. Za pocetak (u Hamburgu sam poslovno na nekom piceku, a ne da mi se petljat s tipkovnicama pa nema dijakritika,ne zamjerite, molim) prosla su vremena kad je racunalo bilo namijenjeno iznimnim strucnjacima. Ne znam koje si godiste, ali ja se jos uvijek vrlo jasno sjecam DOS-a i koliko je trebalo tipkati za kopiranje fajla s jedne na drugu disketu. Pa promjene dirketorija itd... No, taj je DOS bil rudimentaran. A kompovi skupi i rijetki.
Danas je komp jednostavno civilizacijska tekovina. Podrazumijeva se. Mislis li da svi ljudi znaju kako radi TV? Ili bi trebali znati? Koriste ga i gotovo. I istu razinu funkcionalnosti s pravom mogu i trebaju ocekivati od racunala. Upali ga, i stvar bi trebala raditi. Ako je metnula i antivirusnu zastitu, znaci da je ipak znala nesto o tome i ponasala se odgovorno. I komp je opet gecrkt. Znaci da s kompom nekaj ne stima. Ili njegovom masinom.
Naslonil bi se na izjavu Smayoo-a: svi smo mi radili i na prozorima i onda jednostavno presli na nekaj kaj je bolje. Ili do okrenem: mislim da se svi mozemo sloziti da ne hvalimo OSX zato sto ga koristimo, nego ga koristimo zato sto je takav kakav jest
07.09.2009 | 17:58
macak je napisao:
Iako sam, nekad davno, mislio da osim designa, stabilnosti i ugodnog rada, VELIKU razliku između PC-ja i Mac-a čini prisutnost virusa, crva i ostale gamadi, prevario sam se. Naime, u studiju smo imali PC (moćan, snažan i lep, najnoviji i najbrži u selu), koji nije bio nikada spojen na internet ili neku mrežu, a kao emesfobičari nismo čak ni MS Office instalirali. Picek je služio samo za obradu videa. Na njemu su bili legalni Edius, nelegalni Photoshop i AE te nešto malo pluginova i DV Storm video kartica, a sve to upogonjeno XP-om (proc i mb su izabrani po preporuci Canopusa). Dakle, reklo bi se idealni uvjeti. I makina je stvarno lijepo radila, a onda su iz čista mira počela sranja (u međuvremenu nije ništa instalirano)! Edius se počeo rušiti, PS je štekao itd, itd. Onda smo naravno reinstalirali XP, drivere i ostalo, ali se sve i dalje ponavljalo u blažem ili gorem obliku. Nakon mnogih uludo potrošenih sati i neprospavanih noći uz rješavanje problema na PC-ju, pokušao sam (kao Apple simpatizer), nagovoriti kolege da se prebacimo na Mac-a, ali nisam uspio. Zatim smo se lijepo pozdravili, ja sam kupio MacPro i već dvije godine radim sam, bez glavobolja i nerviranja, spavam k'o beba, a pojma nemam koja se matična ploča nalazi u mom MacPro-u. Niti me to zanima.


Da citiram danasnji post stanovitog "stipe" s newsa.

dakle,
radi se o starijem bijelom 20" iMacu. najednom je počeo bijeliti ekran usred rada i rezultat je potpuno smrzavanje kompa.
nekad se zatamni tj. predje u crnu boju.
naravno, smrzava se i bez ikakve najave, u najnormalnijem radu, nema veze kolko je opterecen programima...

izvrtio sam hardware test i dugi i kratki i kaze no troubles found.

ljudi, o cemu je rijec?


Eto, sad bi on na temelju ovoga trebao zakljuciti da treba uzeti PC pa ce se rjesiti tih problema? Nista nije savrseno jos jednom govorim, daleko od toga. Ali OSX je puno blize savrsenome od Windoza, i zato ga (pretpostavljam) koristimo.

Ali vidim sada da je jednako tesko objasniti ovdje kako Windozi nisu ultimativno zlo i da se s njima moze raditi kad se mora, kao sto je tesko objasniti na PC-jaskom forumu koliko je OSX bolji od Windoza, iako ne vrti igrice i AutoCAD

bok!
07.09.2009 | 20:19
Moje znaje ili ne znanje na stranu, nije mi jasno zasto bih ja trebao biti nekakav power korisnik da bih radio s aplikacijom za mail, adresarom, excelom, i manim zahvatima u bazama podataka.
Quad sto se win tice radio sam na svim verzijama pocevsi od 3.1, s xp, pa i me sam bio čak i zadovoljan,
ali je činjenica da sam kao potrošać prevaren jer netko prodaje nešto što nije gotov proizvod.
07.09.2009 | 20:59
Quad, ja koristim PC i windoze svakodnevno, zato što moram i naravno da se s njima može raditi kad se mora. Poslovica kaže "što se mora - teško je, ali se mora"

Ali, ponavljam, godišnje izgubim 100njak sati na istjerivanje duhova, i to je super jer sam ne samo power user, nego sam bio i sistemaš na windozama n godina. A moji ljudi, koji su plaćeni da budu projektanti, a ne informatičari, gube još i značajno više, što mene osobno čini jako nesretnim, jer dok se zaje... s windozama - ne rade ono za što su plaćeni.

Zaključak - windowsima se može raditi nešto kad se mora, ali to nije dovoljan uvjet da ne budu "ultimativno" (hm?) zlo.
07.09.2009 | 22:48
Smayo s tobom se slažem 100%, jednostavno covjek ima sve manje vremena za sebe i ako moram svoje vrijeme trošiti na prčkanje po sustavu koje nije moj posao gubim i ja vrijeme za biti s obitelji, slušati glazbu ili bilo što drugo a takvog vremena imam malo, pati i moj poslodavac jer ja nisam informatičar i trebam u svojih 10 ak sati napraviti što više.
Tu windowsi gube bitku ne samo s os x, nego i linuxom.
Kao klinac i student sam imao više vremena, pa sam ga mogao gubiti na šarafanje po win registryu, traženju mrtvih veza, skeniranje ovoga i onoga, održavanja čiste struture direktorija, danas mi je to muka, ako sam nešto paltio hoću da to radi, kada sam imao c64 on je radio nije blokirao i izbacivao svojeglavo, amiga isto tako, u krajnju ruku i 3,1 win su radili ok za txt editor ali vista nije u toj klasi.
Te stavri koje ja opisujem u svom postu, su fennomenalno izvedive na boljem mobitelu, a ne na stroju koji preformansama mora biti za poslovnu uporabu iznad prosijeka.
Kod Mac-a najviše volim što više neznam koji sam procesor kupio, koliko imam rama, i koja mi je vga.
Dio posla vezan za korespodenciju mogu obaviti izuzetno brzo i glatko, jednostavno štedi mi vrijeme i olakšava život, što je i bio nekakav light motiv vezan za uporabu računala još dok su me u osnovnoj učili prve retke na orlu.
07.09.2009 | 23:54
Meh, ja sam bas instalirao Snow Leoparda i Spaces (aplikacija jelte) i tipkovnica mi otkazali poslusnost, pa sam morao raditi Log Out/Log In da ponovo prorade... Ah, odo podesavati ovo sve

bok!
20.09.2009 | 23:27
Evo Quad vrhunca priče, ako nekoga zanima:
Veličina filea s zapisom kontakta (ime, telefon, mail, slikica):
Address Book 4 kb
MS Outlook 44 kb
Dakle 11 X više, ako govorimo o bazi od 1 Mb prostora to je 250 Address Bookovih kontakta ili 26 Ms Outlookovih, tj. 250 kontakta u ms outlooku su baza od 11 mb.
Veličina samog Adress Booka je 8 mb za win contacts neznam ali sumljam da je konkurentan.
21.09.2009 | 01:05
A Windoze su sranje, sto ocekujes?

bok!
28.09.2009 | 10:02
Evo. Quad sjetio sam se tebe i rijesio problem, dobio odobrenje da zamijenim Vistu s Linuxom, sve radi Globtrottr t-mobile, uredno se spajam na udaljeni komp, sve ok?, stvarno slatka stvar, dosta stvari me podsjeća na Os x, inace stavio sam Ubuntu Desktop, hvala, Quad, ne nekom od prijašnjih postova gdje si ovo hvalio
28.09.2009 | 18:24
Hehe, zahvali developerima i communitiju koji se jako trude i razvijaju Ubuntu, i GNU/Linux opcenito

bok!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 2 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, IgorD, m@xym, Maxxy, Riba, Yonkis, Anonimci (485)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO