GPS savjet
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

GPS savjet


13.03.2009 | 20:14
Odlućio da uzmem neki GPS za auto, a da je kompatibilan sa Macom radi nadopuna softvera.
Vjerujem da imate dosta iskustva s time, pa koji bi preporučili?
Cjenovni razred od 1500 do 2500kn.Ne previše opcija, jednostavan, ekran 4,3 ili veći.Uglavnom bi bilo to !
13.03.2009 | 20:54
Koristio sam dosta Garmin, onaj model što je proglašen za "najbolji GPS" bla-bla, ali ne mogu ga pohvaliti. Postoji Mac softver, ali sam ga malo koristio, nije mi trebalo. Problem su karte koje su grozne, pune grešaka - kako u Hrvatskoj, tako i Italiji, drugdje nisam vozio. Sam uređaj je hardverski zaista ok, odmah se poveže s iPhoneom i slično, ali mape su užas živi. Da stvar bude gora update mapa ide samo jednom godišnje. Ocjena dovoljan (2).

Već nakon trećeg updatea mapa on me nije u stanju odvesti od centra grada do kuće! Ne možeš vjerovati.... srećom, to mi ne treba, ali je malo veći zez kada te ne skine s talijanskog autoputa gdje treba jer nema ucrtano pola autoceste koja je izgrađena ne baš tako skoro... Dovoljno je da u jednoj ulici nije dobro zapisano da li je jednosmjerna ili dvosmjerna i sve im se poruši!

Zanima me samo na koju foru oni to prodaju i dobivaju još nagrade?! Kako onda izgleda konkurencija?
13.03.2009 | 21:05
Ne znam da li je kompatibilan s Macom, ali vjerujem da jest generički kompatibilan (ne treba mu nikakav specijalan software, već na bilo koji način napuniš novu kartu na memorijsku karticu), a svakako mogu preporučiti hrvatski software za cestovnu navigaciju Cardinale, od firme Mireo, koji se prodaje u paketu s nekim uređajima za navigaciju iz distribucije M-Sana (brand je "Mio" i još neki drugi).

Cardinale software i same digitalne karte proizvod su Mirea (www.mireo.hr i rade s bilo kojim pocket pc uređajem.

Dakle, da li, odnosno kako radi s Mac-om, treba provjeriti, ali to zapravo ovisi o uređaju, a ne o samom softwareu. Znači, ako Mio điđa ne radi s Mac-om, sigurno postoji neka prikladna Pocket PC điđa koja će raditi.

U svakom slučaju, i software, i kartu od srca preporučam. Za razliku od Garmina (koji je sve ono što kaže Davor plus, dodajem, i prespor - kaže ti "skreni desno" kad si već usred raskrižja, u traci za ravno), ovaj je zaista pouzdan.

Samu kartu, kao i algoritam za rutiranje, može se kao demo pogledati ovdje.
13.03.2009 | 21:26
Sin je lani sebi uzeo nekog Blaupunta i kaže da je s njim super zadovoljan.
Doduše on se i s Windowsima slabo služi, nije u fahu, tako da mu fremdovi ako treba nadograđuju.
Čuo jesam za Garmin da baš nije neki, da je Tomtom bolji itd.
Zato sam se javio da se poslije ne grizem.Hvala do sada !
14.03.2009 | 13:43
Ja imam TomTom, neki najjeftiniji. Proveo me Preko pola Amerike i Evrope bez problema. Doduse kartu za Hrvatsku nemam pa ne mogu reci kakva je ali oni imaju redove online updateove, koji ukljucuju i "community update" tako da sami korisnici mogu slati ispravke.
Softver za OS X je jeziv, ali postoji.

Sto se tice Davorovog problema s mapama, dodao bih za GPS ne znaci da iskljucis mozak i slijepo pratis sto ti govori. I dalje je pozeljno pratiti znakove na prometnicama koji su sasvim dobro radili svoj posao dok nije bilo GPS-a (pogotovo na autocestama). Ja GPS koristim samo kada treba pronaci neku adresu u naselju, za sve ostalo si je dovoljan zdrav razum i ogromni znakovi po cestama.
14.03.2009 | 14:59
I moja navika su znakovi, a GPS mi je više kao što Riba kaže naći adresu.
Međutim, kad sam morao u Zagreb na Mirogoj, posinka je je bolje i brže doveo GPS, nego što sam ja na pamet stigao, kao bivši zagrepčan, tako da u tim situacijama nije za potcjenjivanje.Pogotovo kad dolazim na nepoznat teren.Kompića koji nikad nije bio na Hvaru dofurao je direktno pred kuću. kad sam mu na karti pokazao gdje da označi.Naravno govorim o situaciji kada je karta ažurirana.
14.03.2009 | 22:42
Je, ekipa, to je super kad ima znakova po cesti. Kad nema znakova ili su nepouzdani, onda ne pomaže ni dobra autokarta, jedino GPS (pa čak ni on neki put).

Ja osobno čak i po gradu (kao i izvan) preferiram kombinaciju karta+znakovi+pamet. Nemam posao dostavljača ni taksista pa da bi mi to bitno umanjilo radni učinak, ne užasavam se ni pogriješiti, ni stati pa pitati, jer na taj način, jednom kad nađem, to sam zapamtio zauvijek. Kad vozim za GPSom, totalno isključim pamet i na kraju nemam pojma kuda sam prošao ni gdje sam sad.

Ali, ima situacija gdje mi je zaista pomogao. Primjerice u BiH gdje su putokazi rijetki, a njihovo postavljanje (izvan magistralnih cesta) inkonzistentno (npr. imaš 20 putokaza "Sarajevo ravno", a na onom raskršću gdje treba skrenuti desno nema ništa), a po općoj uređenosti same ceste prilično je teško prepoznati je li to - to skretanje koje na karti vidiš da treba doći ili ćeš tuda kroz šipražje nabasati na još jedan makadamski puteljak do neke zabite mahale. Ili npr. u Beogradu, gdje je promet vrlo brz i prilično histeričan pa je dosta rizično voziti sporo i zaustavljati se da pročitaš (rijetko prisutne) table s izlizanim imenom ulice (na ćirilici ). A na planu grada 2/3 ulica ne piše ime ulice, nego broj ulice iz popisa na poleđini...

Inače, što se tiče gradova u koje često dolazim, odbijam koristiti navigaciju i trudim se što prije ih što bolje upoznati.
14.03.2009 | 23:20
@ smayoo
Sad sam pogledao kartu i nije baš ažurirana.
Barem ne Vrboska.Onaj sa Garminom je imao gotovo sve ulice i uličice.
Bit će da demo imaju neku stariju.Ako se može, provjerit ću da li imaju novije.
14.03.2009 | 23:28
Ne znam kakvi su ovi drugi uredjaji (moguce i bolji) ali ja imam Garmina sa Adria Route kartom i sluzi mi vrlo dobro. Tj. sluzio, dok ga nisu ukrali nedavno

S obzirom da sam prije 3 godine doselio u Split, sve mi je to bilo nepoznato i nisam pojma imao ni gdje se koji grad i gradic u Dalmaciji nalazi, oslanjao sam se iskljucivo na GPS.

Ne mora on mene u ulicu dovesti, meni je puno znacilo ako me dovede i 5 km blizu grada, pa cu ja dalje pitati

Mada mi je Garmin takve ludosti radio po Bolu na Bracu da je to bruka pricati Kad ga nisam u more bacio, jer da sam ga slijedio tocno bi u moru zavrsio s autom. Sreca pa je Bol ekstremno malo mjesto i lako se bilo snaci.

Danas mi je najbolja ova Smayina metoda, znakovi+nesto znanja+pitas covjeka u prolazu+karta (koristim google map na iphone) i stignem svuda bez problema.

Jedino bi mi problem bio ZG recimo, kada upadnes u gradsku guzvu a jos nemas pojma ides li u pravom smjeru Zato u zadnje vrijeme idem avionom ST-ZG i nemam tih problema.
15.03.2009 | 09:22
drlovric je napisao:
Zato u zadnje vrijeme idem avionom ST-ZG i nemam tih problema.


A bahati zagrebački taxi-monopolisti zadovoljno trljaju ruke...

Ja sam zadnjih 5 godina toliko na putu da mi je pun q... i auta, i aviona, ali aviona definitivno više. Toliko da do 6 sati vožnje preferiram auto (za službene svrhe). A kad se radi o obiteljskom putovanju, čak i do Pariza ćemo autom.

@jzelko:

Lako je moguće da demo na www nije odavno ažuriran. Uređaja ima u svakom PC shopu koji prodaje robu iz M-san distribucije pa nije problem pogledati i na demo-uređaju u dućanu kakva je aktualna karta.
20.03.2009 | 23:21
jzelko, sta si na kraju odlucio?

Meni treba isto neki GPS pa da vidim da li si ti sta pametno kupio u medjuvremenu i kakvi su dojmovi?

Friend mi na sva usta fali nekog TomTom (700 i nesto oznaka) kazu da mu je super i da su karte pravo azurne, ukljucujuci i lijepu nasu...
21.03.2009 | 00:14
Hah, vjerovatno Mio ili TomTom.
Još nisam, ali sam u ponedjeljak u ZG na servisu sa Foresterom, pa ću malo pronjuškati i ako naletim na ono što mi paše zgrabiti.
Osim toga su mi aktuelne i ljetne gume, pa je fin. situacija "nategnuta".
Ali, čut ćemo se ziher !
21.03.2009 | 12:35
Ako želiš štedjeti, razmisli o tome imaš li mobitel koji podržava navigaciju. Znam da ima ljudi koji imaju mobitel s ugrađenim GPSom, a da to ni ne znaju. Isto tako znam da ima mobitela koji rade s vanjskim bluetooth GPS prijemnikom (kao moj).
21.03.2009 | 16:00
@smayoo
Imam Samsung DUAL SIM D880 i taj ne dolazi u obzir, a inače u nekim slučajevima ne volim "All in One" sistem, te mi je draže da to imam posebno i to sa većim ekranom.Pod jeftinije mislim srednju cijenu, ne mislim se time šminkat, ali da nije i najslabiji model.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 47 minuta
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO