Razno
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Razno


  • iMo
  • Korisnik
  • 19
27.09.2008 | 03:20
Dragi voditelji "Jabučnjaka"
i svi dobronamjerni registrirani korisnici,

nekad se treba i zahvaliti, jer samo pitati i pitati s vremenom postane dosadno i nametljivo. Iskoristio bih ovu priliku za zahvalu voditeljima "Jabučnjaka"
i svim dobronamjernim registriranim korisnicima od kojih sam tijekom proteklih godina dobivao važne informacije U PRAVO VRIJEME, dakle brzo - baš kad su mi trebale! Da ste mi tu uslugu naplaćivali zaradili bi lijep novac. To je ono "humano lice" ovog portala koje ga čini posebnim. Malo je stvari u životu koje čovjeku mogu pružiti zadovoljstvo, ali Mac-proizvodi i Mac-punktovi koji "dišu" ovako kao "Jabučnjak" svakako spadaju među njih.

Appleovu ponudu nije lako pratiti prosječnom HR-građaninu i to je loše. Loše je i to što su "mekovci" na glasu kao "posebni" i što se zbog toga sve sa znakom jabuke doživljava kao luksuz i šminka. Zbog toga izaziva podsmjeh kad građanin manje platežne moći kupuje i koristi Mac, jer ga okolina doživljava kao ludog kmeta koji se zaljubio u prelijepu djevu plemićkog roda.

Svejedno, iako iznad mojih mogućnosti, moj izbor je pao na Mac-a ne zbog ljudi koji ga koriste nego zbog njega samoga. Svaki Mac "govori" i kad "šuti". On ulijeva strahopoštovanje svojom tajnovitošću i kad je ugašen (dizajn). A kad ga uključiš i počneš na njemu raditi ubrzo shvatiš da ti je sve pri ruci, kao u dobro opremljenoj radionici, kuhinji, ateljeu... Ono što me je privuklo i što me još drži uz njega je to što se na Mac-u vidi da se na njemu radilo, da onaj tko je na njemu radio nije zabušavao jedva čekajući da: 1. što kasnije dođe na posao; 2. da što god može od poslova prebaci na kolege; 3. da maksimalno produži stanku za objed; 4. da već u pola četiri krene kući opravdavajući se obiteljskim obvezama; 5. da svoj nerad naplati bez trunke grižnje savjesti.

Sve u svemu žao mi je što Mac nije "hrvatski proizvod", što ga nisu prvi složili npr. Varaždinci, jer bi bio jeftiniji, pristupačniji, poznatiji, uobičajeniji... No, nije tako.

Unatoč nepovoljnim prilikama za one iz ovih krajeva koji su se opredijelili za Mac, život ide dalje i donosi nove zahtjeve u poslu. Moram iznova pitati kako dalje i koga ću ako ne one koji rado dijele svoje informatičko znanje na ovom portalu. Zato, evo, opet molim za nekoliko dobrih savjeta.

1. PITANJE NADOGRADNJE MEMORIJE I INSTALIRANJE CS3
Već oko godinu i pol dana radim na MacBook-u 2 GHz Intel Core 2 Duo / HD 74.53 GB / Dl SD / 1 GB 667 MHz DDR2 SDRAM. Na njemu je trnutno Mac OS X 10.4.11. Poslove grafičke pripreme obavljam s CS2. Izbjegavam raditi s fotogafijama od 27 MB jer ih obrađuje uz čekanje. Isto tako pravi stanke kad se prebacujem u radu iz Photoshopa u InDesign i obratno, a počelo mi se događati da se Illustrator ugasi sam od sebe ako je u isto vrijeme aktivan i Photoshop. Ovdje sam doznao da na MacBook-u na Intelu CS3 radi puno bolje (brže) negoli CS2, ali da taj novi paket traži i više radne memorije za optimalan rad. Namjeravam kupiti 2 GB RAM-a (DDR2 5300 SO-DIMM Parity) za 550 kn (+PDV).

Hoću li ovim proširenjem radne memorije postići "glatkiji" rad u poslovim grafičke pripreme (brošure, letci, plakati do A2 formata) i kod obrade fotografija, ili će to biti vrlo neznatno poboljšanje? Je li navedeni model predviđen samo za nezahtjevne školske potrebe srednjoškolaca i studenata, ili ga se treba drugačije "skockati" da bolje radi? Koliko praznog prostora on uvijek treba imati na tvrdom disku da bi mogao normalno raditi?

Da li je bolji izbor za grafičku pripremu i obradu fotografija Macbook Pro ili neka stolna verzija Mac-a? Koje oni moraju imati karakteristike - npr. koliko RAM-a - da bi odmah u startu bez zastajkivanja odradili svoj posao?

Htio sam pitati za još dvije stvari (RUKSAK SAMO ZA LAPTOP? KOLKO REALNO VRIJEDI iPhone?), ali to ću ipak ostaviti za kasnije.

Lijep pozdrav onome koji prvi odgovori!
  • Dijete
  • Posjetitelj
27.09.2008 | 10:55
Hvala na pozdravu

Mogu ti odgovoriti jedino za skok sa 1 na 2gb rama u svrhu poboljšanja rada.. Primjetit ćeš ugodije prebacivanje iz jedne u aplikaciju u drugu, u to sam uvjeren.. Ostalo ti niš ne mogu sa sigurnošču tvrdit..


Kmet bio, kmet ostao..
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
27.09.2008 | 11:14
Dijete, hvala na odgovoru.

Nisam razumio ono "Kmet bio, kmet ostao", pa ako bi mi pojasnio. Hvala.

Pozdrav!
27.09.2008 | 11:28
Mislim da je Dijete mislilo na sebe, a i preljepa djeva mu je tu negdje!!!!
  • Dijete
  • Posjetitelj
27.09.2008 | 11:57
Naravno da sam mislio na sebe..
27.09.2008 | 13:29
Bravo iMo, lijepo je kad se netko zahvali ljudima koji se trude pomoci i lijepo da ste svjesni da ovaj (ne samo ovaj) forum ne sluzi iskljucivo kao support nego je to nesto puno vise od toga. Godinama "visim" po raznim forumima, pretezno vezano uz racunala i aute jer me to najvise zanima i bio sam mod na par njih i jos uvijek modam na MKu i ako nesto mrzim to su onda ljudi koji se ponasaju kad da im je neki forum duzan dati odgovor i pomoci u njihovom problemu a za uzvrat ne kazu ni hvala nego se slijedeci put jave za godinu dana kada im opet treba pomoc. Forumi su zajednice ljudi, najcesce zaljubljenika u nesto i to bi tako trebalo funkcionirati da svi sudjeluju bez obzira bili strucnjaci ili potpuni amateri.
Sto se tice Photoshopa obavezno predji na CS3 jer ti ovaj stari radi pod emulacijom i jako je spor. Memorije naguraj koliko ide jer je sad jeftina a ako radis sa slikama od 30tak mb i prebacujes se izmedju aplikacija to se jako osjeti. Mislim da mozes skinuti demo CS3 bez problema pa probaj, radit ce ti puno brze isa 1gb rama
27.09.2008 | 14:58
Evo ja ću telegrafski jer danas ludnica dan kod nas...

1) proširenje na s 1 na 2 GB će napraviti veliku razliku, ako možeš - upgrade!

2) Stari Adobe na Intelu radi u emulaciji (to je još PPC kod!) i prelaskom na CS3 stvar će biti brža samo zbog toga i to više od dvostruko,

3) iPhone 3G 8 GB je 500 eura, u preprodaji obično oko 550, a stari iPhone se po oglasima može dobiti za od 1000-2500 kn ovisno o modelu i sačuvanosti.

Ako si u blizini Rijeke, dođi danas na party...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
29.09.2008 | 10:09
Poštovani forumaši,

Hvala vam na odgovorima. Sad sam siguran da ću napraviti pravi potez i puno mi je lakše donijeti tu odluku (čitaj: zamolbu za upgrade). Nadam se da ću uspjeti.

Što se tiče moje zahvalnosti to je najviše što mogu učiniti jer ovaj forum stvarno štedi vrijeme, a onda i novac. Zato bi imalo smisla plaćati čak i barem simboličnu članarinu, kad bi se to odlučilo.

Što se tiče komentara Djeteta, drago mi je da nije bio uvredljiv. Naime ne možemo birati pod kojim ćemo se krovom roditi, ali možemo puno učiniti da čitav život ne ostanemo sirovine kojima ego naprosto oduzima bližnjima kisik potreban za život. Drago mi je da se na ovom forumu još uvijek pazi na regule lijepg ponašanja što također doprinosi dobrom imageu i ugodnoj atmosferi.

Na pozivnicu u Rijeku zahvaljujem, ali na žalost ne mogu doći. Rado putujem, ali rijetko. Obitelj, posao, honorarni posao... sve to čovjeka "pričvršćuje". Čekam da mi djeca malo porastu, a onda - za desetak godina - čitav svijet bit će moje "dvorište". Do tad ću već valjda moći nabaviti Air ultra light koji će biti sastavljen od dvije plastične površine na preklop: gornja će biti display od ruba do ruba, a donja ploča bit će kao ploča od štednjaka gorenja, ravna sa senzorima. Na dodir će se mijenjati tipkovnica i osvjetljenje tipaka. Nikakvih ulaza za periferne uređaje neće biti jer će svi dodaci raditi bežično. Naravno, stroj će diti waterproof. Otkuda to znam? Pretpostavljam slijedeći tijek potreba onih koji koriste računala. Pretpostavljam to isto kao što sam, kad sam prije godinu i pol ili malo više počeo koristiti iPod za posao, rekao sam sebi: "Još mu samo nedostaje funkcija telefoniranja".

Usput da pitam ima li netko savjet kako Gorenju predložiti još neke funkcije koje bi dobrodošle njihovom sustavu za povezivanje hladnjaka i iPhonea? Momam li za to imati kod njih nekog poznatog, ili stvar može ići službeno preko nekog njihovog odjela. Radi se o ideji koja bi zahtijevala još jedan dodatni dio hardwarea i poseban softwer za komunikaciju između iPhonea i tog uređaja... Ne bih više rekao ; )

Lijep pozdrav svim čitateljima i ugodan radni dan, radni tjedan i današnja proslava u Rijeci!

P. S.
Što se tiče iPhonea, zainteresiran sam za kupnju rabljenog modela. Može biti i izgrecan. Bitno je da radi i da nije padao na tvrdu podlogu. Cijena: oko 1.000 kuna. Prednost prodavačima iz Zagreba i okolice. Kupnju planiram za mjesec dana.
02.10.2008 | 18:58
bok svima,

vidio sam ovaj post pred par dana i stvarno se moram složiti da je jabučnjak iznimna točka hrvatskog dijela interneta. neću previše duljiti, htio bi se zahvaliti svima koji su mi u zadnjih nekoliko godina na razne načine olakšali život, što aktivno (dajući savjete i informacije), što pasivno (čitajući im postove na forumu). ekipi koja održava jabučnjak iskreno želim da i ubuduće pronađu dovoljno vremena jer svi znamo u kakvom vremenu živimo i kojim tempom radimo pa ovakav angažman sigurno predstavlja veliko odricanje na čemu im zahvaljujem.

eto, imao sam potrebu to reći budući da obzirom na svoj nivo znanja samo upijam informacije i nisam u mogućnosti pomoći drugima kako bi se barem na neki način revanširao.

pozdrav svima,

marko
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 1 minute
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, IgorD, m@xym, Maxxy, Riba, Yonkis, Anonimci (473)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO