Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


10.03.2024 | 20:36
stefanjos kaže:
Ja malo bubam sada u ovu temu od nikuda, ali mene zanima jedno. Kako vi svi znate tko ima koja oružja, kako se oni zovi, koju moć razaranja imaju itd.? Kad god pričam s nekim i onda počne o raznim tipovima oružja osjećam se ko da sam pao s druge planete. Jel to netko aktivno prati? Treba bi li ja pratiti? Gdje se takve informacije nađu?


Pratim otkad sam bio klinac, imam hrpu knjiga super specijalizirane i uske tematike, pratim dosta podcasta, prošao selekciju za vojnog pilota na kraju gimnazije i imam par tisuća sati naleta na simulacijama
10.03.2024 | 21:12
Americki pilot koji ima doktrinu ratovanja i sve USA procedure u malom prstu treba min. 9 mjeseci da se prekvalificira sa F-16 na F-18.

Tri mjeseca traje prilagodba na istom avionu koju je prosao kroz neku modernizaciju. Novi display, sensor, radar, rakete. Nista direktno vezano za letne osobine aparata. Odredjene radnje treba ponoviti dovoljan broj puta da bi to postalo automatizam. A to iziskuje vrijeme...

Zamislite koliko onda vremena treba Ukrajincu sa 40 godina starog MIG da se prebaci na F-16. Ja onako laicki pretpostavljam da mu treba 80% vremena, u usporedbi nekoga tko u zivotu nije sjeo u avion.

Tih 20% Ukrajincu dajem za fizicku spremu i prevazidjen strah od letenja. Sve ostalo i on i taj novaljila moraju nauciti od nule.

Bolje je da ti avioni dodju pola godine kasnije sa spremnijim pilotima, nego da srljaju i izgube ih bezveze. I avione i pilote.
10.03.2024 | 21:25
dpasaric kaže:

I kojom logikom bi uopće netko slao F-16? To je totalno kriva letjelica za situaciju na terenu, ovdje bi imalo smisla poslati A-10 da u niskom letu čisti protivničku artiljeriju.


Ja obozavam A-10. Vise puta nam je direktno spasio glave, bliskom podrskom iz zraka. Jednostavno sam emotivno vezan za taj ruzni avion. Poznajem osobno i par pilota A-10.

To je CAS avion za blisku borbnu podrsku. Zilav, izdrzljiv, leti sporo i nisko. Moze primiti dosta udaraca sitnog naoruzanja za tla. Njegov problem je sto se ne moze mjeriti sa drugim zrakoplovima u zracnim duelima. Nije za to ni napravljen.

Recimo, bio je idealan za podrsku u drzavama NAKON sto ostvaris air superiority. Onda mu vise ne prijeti opasnost iz zraka od neprijateljskih aviona.

SU-25 je ruski ekvivalent. Iste namjene, ali Inferironiji po svim mjerljivim parametrima.

F-16 je susta suprotnost. Multinamjenski avion sposoban za gadjanje ciljeva na zemlji, ali i za zracne duele. Rusija pravi velike probleme svojim gliding preciznim bombama. Ukrajinci moraju PZO sustave drzati u pozadini, malo dalje od prve crte, da bi ih sacuvali od topnicke paljbe.

Rusi sa distance 40-50km ispustaju te bombe, prakticki iz svoje pozadine, i precizno pogadjaju ciljeve. Avdiivka ti najsvjeziji primjer te strategije. Par puta su se ruski avioni zeznuli (ili su Ukrajinci riskirali pa primaknuli PZO sustav) sto je rezultiramo unistenim ruskim avionima.

F-16 avioni (opet ovisi koje ce inacice dobiti) sa svojim mocnim radarima i naprednim AA raketama su u stanju ruske avione drzati jos dalje od svojih ciljeva, tako da ce anulirati ove gliding bombe.

Nece to bitii nikakvo cudesno oruzje koje ce magicno preokrenuti tijek rata, ali ce biti izuzetno mocan boost za odredjene segmente ratovanja.
10.03.2024 | 21:47
drlovric kaže:
Americki pilot koji ima doktrinu ratovanja i sve USA procedure u malom prstu treba min. 9 mjeseci da se prekvalificira sa F-16 na F-18.

Tri mjeseca traje prilagodba na istom avionu koju je prosao kroz neku modernizaciju. Novi display, sensor, radar, rakete. Nista direktno vezano za letne osobine aparata. Odredjene radnje treba ponoviti dovoljan broj puta da bi to postalo automatizam. A to iziskuje vrijeme...

Zamislite koliko onda vremena treba Ukrajincu sa 40 godina starog MIG da se prebaci na F-16. Ja onako laicki pretpostavljam da mu treba 80% vremena, u usporedbi nekoga tko u zivotu nije sjeo u avion.

Tih 20% Ukrajincu dajem za fizicku spremu i prevazidjen strah od letenja. Sve ostalo i on i taj novaljila moraju nauciti od nule.

Bolje je da ti avioni dodju pola godine kasnije sa spremnijim pilotima, nego da srljaju i izgube ih bezveze. I avione i pilote.


(sarcasm on)
Pa klošari jedni obični! Oni afganistanci su poslije par sati na cesni krenuli na jet-linere i pogodili one tornjove... (saracsm off)
10.03.2024 | 21:52
Djuro genijalac kaže:
Ne mogu ti obećati kad će se F-16 pojaviti na nebu iznad Ukrajine, samo ti pokušavam objasniti da preobuka u ovom slučaju nije nimalo jednostavna. Pusti sad prekenjavanja tipa Partizanska eskadrila. Za kraj, tu je i održavanje tih aviona, dakle obuku mora proći i zemaljsko osoblje. To sve skupa nije zajebancija.


Naravno da to nije zezancija, a to dobro znaju i oni koji bi im ustupili F-16, pa vjerujem da to sve skupa ima vrlo malu vjerojatnost da se u konačnici dogodi. Dok bi oni dovršili takvu obuku, dok bi educirali zemaljsko osoblje, proš'o voz... a i kada bi došli do te razine da mogu obavljati misije, jasno je da bi brzo bili oboreni. Jednako bi bili oboreni i da lete iskusni zapadni piloti. Znači cijeli taj plan je samo odlična PR priča, ali ne i nešto što može napraviti prevagu u ratu.

Jesi li čuo za ono kako General Dynamic nije dao da se Abramsima zavari nadstrešnica protiv dronova? Jer to im ruši reputaciju proizvoda - naime, to znači da su onakvi kakvi izađu iz tvornice zapravo potpuno nespremni za pravo bojište. I onda ih je strah da bi fotografije takvih tenkova, osim što bi izgledali ružno i kao da ih je Grunf složio, utjecale na njihove kupce po svijetu - jer zašto platiti 10 milijuna $ za tenk koji onesposobiš s dronom od 500 $ i onda ga na miru dotučeš kornetom? Gdje je tu računica kupcima?

To s Abramsima i nadstrešnicom je kao da Tesla prodaje svoj model X s prikolicom na kojoj je agregat.

I sada ako je njima važniji PR od toga da posada preživi, možemo misliti koliko su tek osjetljivi na daleko skuplji hardver kao što je F-16.
11.03.2024 | 07:54
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Ne mogu ti obećati kad će se F-16 pojaviti na nebu iznad Ukrajine, samo ti pokušavam objasniti da preobuka u ovom slučaju nije nimalo jednostavna. Pusti sad prekenjavanja tipa Partizanska eskadrila. Za kraj, tu je i održavanje tih aviona, dakle obuku mora proći i zemaljsko osoblje. To sve skupa nije zajebancija.


Naravno da to nije zezancija, a to dobro znaju i oni koji bi im ustupili F-16, pa vjerujem da to sve skupa ima vrlo malu vjerojatnost da se u konačnici dogodi. Dok bi oni dovršili takvu obuku, dok bi educirali zemaljsko osoblje, proš'o voz... a i kada bi došli do te razine da mogu obavljati misije, jasno je da bi brzo bili oboreni. Jednako bi bili oboreni i da lete iskusni zapadni piloti. Znači cijeli taj plan je samo odlična PR priča, ali ne i nešto što može napraviti prevagu u ratu.


Ti poznaš diferencijalni račun i integriranje?

dpasaric kaže:
Jesi li čuo za ono kako General Dynamic nije dao da se Abramsima zavari nadstrešnica protiv dronova? Jer to im ruši reputaciju proizvoda - naime, to znači da su onakvi kakvi izađu iz tvornice zapravo potpuno nespremni za pravo bojište. I onda ih je strah da bi fotografije takvih tenkova, osim što bi izgledali ružno i kao da ih je Grunf složio, utjecale na njihove kupce po svijetu - jer zašto platiti 10 milijuna $ za tenk koji onesposobiš s dronom od 500 $ i onda ga na miru dotučeš kornetom? Gdje je tu računica kupcima?

To s Abramsima i nadstrešnicom je kao da Tesla prodaje svoj model X s prikolicom na kojoj je agregat.


Kad si se već dotaknuo Tesle, tj. autoindustrije. Znaš li da na novim autima koji su opremljeni senzorikom u vidu kamera i radara eksplicitno nije dopušteno stavljati NIKAKVE dodatke na auto? Baš ti piše, nikakvi bullbarovi (da, seljačija, ali ima ljudi koji bi to stavili gore da nismo u EU gdje to nije legalno) i slične gluposti (recim usmjerivači zraka na bočnom staklu da smanje propuh kad je prozor otvoren i sl.). To ide toliko daleko da se niti lokacija registracije ne smije mijenjati, a neki brandovi ne dopuštaju niti ugradnju onih rostfrei nosača registracija. Zašto? Zato jer tvornica ne zna hoće li neki od tih dodataka utjecati na rad sustava pa auto možda ne odradi što bi trebao i izazove nesreću. Senzacionalizam koji vlada danas neće se pozabaviti činjenicom da je auto nestručno modificiran, nego će se razvući Mercedes, Peugeot, Ford ili što već piše na auta da ima nesiguran auto.
Da, usputno, na nekim autima ako se ugradi neoriginalni vjetrobran, kamera više ne radi kako bi trebala; indeks loma svjetlosti nije identičan i kamera to primjeti.
Kako Abrams ima nešto napredniju senzoriku od T-72, uopće me ne čudi da tvornica ne dopušta ekipi na terenu da prčka po tenkovima kako se sjeti i u procesu zavarivanja možda, usput, i spali koji senzor ili ožičenje. To je posve logično.

dpasaric kaže:
I sada ako je njima važniji PR od toga da posada preživi, možemo misliti koliko su tek osjetljivi na daleko skuplji hardver kao što je F-16.

Kad si se već dotaknuo teme preživljavanja, posade pogođene zapadne tehnike su dosad preživljavale do te mjere da o tome mogu pričati. To se odnosi na sve; od bradleya nadalje. Tako da ti je ova poanta u potpunosti promašena.
11.03.2024 | 08:58
dpasaric kaže:

I kojom logikom bi uopće netko slao F-16? To je totalno kriva letjelica za situaciju na terenu, ovdje bi imalo smisla poslati A-10 da u niskom letu čisti protivničku artiljeriju.



A-10 je avion razvijan 60-ih, u vrijeme kad su najnapredniji taktički PZO sustavi bili okom vođeni 20/40/57mm topovi. Radarski navođeni topovi tipa Shilke i rear-aspect ručno nošene PZO rakete su bile u razvoju. Trupna i fiksna PZO nije mogla vidjeti ciljeve ispod stotinjak metara visine. A-10 je razvijen da kritični dijelovi mogu izdržati pogotke 23mm topa jer je to bila očekivana prijetnja (već spomenuta Shilka).

Danas, gdje svaka desetina prašinara nosi all-aspect manpad triput jače bojeve glave nego je bila Strela, gdje trupna PZO vidi sve što leti u krugu 30km, i gdje S-400 ima radare koji vide preko horizonta, A-10 je spora meta koja može preživjeti jedino ako može "lobati" nevođena zrna i pobjeći natrag. Nekakvo kruženje, traženje ciljeva, izlaganje da se lansira Maverick ili kakav LGB, ili pruženje i bacanje kazetnih = smrt.

To je bio avion za neko drugo doba i za neki drugi rat, jednako kao što je i većina opreme koju danas gledamo u Ukrajini. Helikopteri, Su-25, fiksna PZO, fiksna artiljerija, fiksne ukopane točke obrane... sve to je relikt vremena prije dolaska precizno navođene municije.
11.03.2024 | 09:02
F-16, s druge strane, ima jako dobru ulogu u kojoj se može pokazati. Može odgurati rusko zrakoplovstvo još nekoliko desetaka kilometara iza fronta. Može samom prisutnošću djelovati na odvraćanje jer nikad ne znaš otkud će doletjeti AMRAAM. Može bacati jeftine i precizne bombe, ima dvije generacije noviji RWR od postojećih UAF aviona. Ne, nije game changer, ali će dobrano pomaknuti balans.
11.03.2024 | 09:53
twitter.com/Nebula00x/status/1767061491587436771

> Attention Moscow Government:

> Putin is not legitimate president. We have felt it important to speak on this week of stealing of our country in the fraud election

> We have encrypted all systems of the Moscow Government. Not the website mosreg. All internal systems of government.

Možda je istina, zanimljivo ako je. Pitanje je samo koliko je servera zahvaćeno i koliko će to zasmetati Moskovsku upravu. Naravno da je pitanje i jesu li to zaista Rusi ili Rusi pomognuti Ukrajincima ili možda je čak i NSA u svemu. Znamo da Rusija vršlja po serverima cijelog svijeta. Ne bi me čudilo da neka od NATO država ima prste u ovoj igri. Estonija je jaka po pitanju cyber security.
11.03.2024 | 09:57
[quote="Djuro genijalac" post=221424]dpasaric kaže:
Kad si se već dotaknuo teme preživljavanja, posade pogođene zapadne tehnike su dosad preživljavale do te mjere da o tome mogu pričati. To se odnosi na sve; od bradleya nadalje. Tako da ti je ova poanta u potpunosti promašena.


Nismo se mi razumjeli; nisam ja rekao da je američki vojni hardver loš i da radi toga posade stalno ginu, dapače, znam da su se mnogi izvukli i da Rusi daleko manje brinu o posadama, nego sam postavio hipotezu da je američkoj vojnoj industriji važnija njena reputacija na međunarodnom tržištu od stvarnih rezultata u borbi.

I kadagod je u pitanju vaga između njihove reputacije i Ukrajine, bira se reputacija. I to je razlog zašto neće poslati F-16 - ili ako ih na kraju ipak pošalju, pustit će da ih Rusi unište van borbe.

Pustimo da vrijeme pokaže koja je od svih ovih teorija promašena.
11.03.2024 | 10:15
korisnik kaže:
To je bio avion za neko drugo doba i za neki drugi rat, jednako kao što je i većina opreme koju danas gledamo u Ukrajini. Helikopteri, Su-25, fiksna PZO, fiksna artiljerija, fiksne ukopane točke obrane... sve to je relikt vremena prije dolaska precizno navođene municije.


Ima logike ovo što kažeš, vjerojatno bi A-10 bio lakša meta sada u 21. stoljeću. Pogotovo kada bi se neprijatelj privikao i našao što je najbolji protuotrov za njih. Zato općenito mislim da Ukrajina neće dobiti zapadnu borbenu avijaciju jer bi kratko trajala u uvjetima guste PZO kakva je tamo.
11.03.2024 | 10:29
Nov F-16 Block 70 se ceka 5 godina Imam osjecaj da Ameri namjerno opstruiraju proizvodnju da prodaju F-35.

Ameri jednostavno marketinski vise taj avion ne forsiraju, niti zele da ga prodaju u velikim kolicinama. Narativ da bi unisteni F-16 narusili prodaju jednostavno nema smisla. Niti logike.

F-16 je pouzdana platforma i u rukama dobrih pilota je fantastican aparat. Dokazan u stvarnim ratovima i borbama. I ranije su ti avioni obarani, pa niko nikada nije sumnjao u kvalitet istih. Niti su se nesto manje prodavali.

Mozda bi oboreni F-16 u Ukrajini igrali pozitivno na poslovnu politiku USA, sa narativom da su zastarjeli za moderno ratovanje i da je vrijeme za F-35

Pricamo avionu koji je stariji od 95% clanova ovog foruma

Skoro sve drzave koje ce ustupiti F-16 za Ukrajinu su vec u procesu nadogradnje svoje flote na F-35 i za njih je F-16 odradio svoje.

Gubitaka ce biti jer sva ruska PZO je bazdarena i kalibrirana za zapadne avione. Ukrajinci se dosta puta provuku jer Rusi, smotani kakvi jesu, ne mogu pouzdano da razlikuju svoj vs tudji avion, pa dosta puta i ne pucaju.

Jer kad zapucaju znaju da obore i svoje avione. Vec vidjeno.

Rusija je iz tog razloga na pocetku koristila ultra moderne SU-35 i bacala nevodjene bombe, iako imaju SU-27 u floti koji je bolji avion za takve zadace. Ali da ih ne bi PZO pomijesala sa Ukrajinskim, koristili su i gubili nove avione u zadacama za koje nisu kreirani.

Napominjem da pametne i precizne bombe na pocetku rata Rusi nisu imali. Tek nedavno su ih poceli koristiti. Vise od tri desetljeca nakon USA. Super sila my ass
11.03.2024 | 11:16
Samo da se zabilježi... Papa je pozvao Ukrajinu na pregovore o završetku rata.
Nespretno je spomenuo "white flag", pa se to protumačilo kao poziv na predaju i izazvalo burne komentare.
11.03.2024 | 11:17
korisnik kaže:
F-16, s druge strane, ima jako dobru ulogu u kojoj se može pokazati. Može odgurati rusko zrakoplovstvo još nekoliko desetaka kilometara iza fronta. Može samom prisutnošću djelovati na odvraćanje jer nikad ne znaš otkud će doletjeti AMRAAM. Može bacati jeftine i precizne bombe, ima dvije generacije noviji RWR od postojećih UAF aviona. Ne, nije game changer, ali će dobrano pomaknuti balans.


Zaboravljaš i SEAD (Supression Enemy Air Defense) misije; Migovi 29 sad ispucavaju HARM antiradar projektile, ali u osnovnom, preprogramiranom modu. F-16 ima punu integraciju sustava i HARM može djelovati u svojem punom opsegu mogućnosti.
11.03.2024 | 11:33
Hvala na odgovorima, uvijek me fascinira kad netko zna nešto o nekoj temi koju ja osobno ne mogu pojmit da je ikome zanimljivo. To je očito moj problem
11.03.2024 | 11:42
stefanjos kaže:
Hvala na odgovorima, uvijek me fascinira kad netko zna nešto o nekoj temi koju ja osobno ne mogu pojmit da je ikome zanimljivo. To je očito moj problem


Ma nije to nikakav problem. Nekog zanima filatelija, nekog zanima fotografija, nekog krpice... Znaš kak se veli - svaka budala ima svoje veselje
11.03.2024 | 12:03
Djuro genijalac kaže:

Zaboravljaš i SEAD (Supression Enemy Air Defense) misije; Migovi 29 sad ispucavaju HARM antiradar projektile, ali u osnovnom, preprogramiranom modu. F-16 ima punu integraciju sustava i HARM može djelovati u svojem punom opsegu mogućnosti.


Da, znam Dosta riskantne misije

Inače, kako je F-16 izašao za DCS simulator, bilo je puno diskusija po online forumima da je način i smjer u kojem se online igranje razvija postalo potpuno nerealno i da više nema nikakve veze sa modernim ratovanjem. Iako zapravo nikad nije bilo modernog ratovanja u kojem bi se sukobile dvije donekle ravnopravne vojske i dva donekle ravnopravna RZ.

Rat u Ukrajini je pokazao da je simulacija dobro predvidjela kako bi izgledalo ratovanje i danas misije u Ukrajini izgledaju upravo onako kako su izgledale DCS online kampanje u svom najvećem dijelu. Lovci sa superiornim radarima i raketama lete brzo i visoko, lovci starije generacije lete brzo i nisko, a jurišni avioni i helikopteri lete tree-top

F-16 će letjeti brzo i visoko i radit će ogromne probleme Rusima.
11.03.2024 | 12:18
Znači li to onu "tko visoko leti, nisko pada"?
P.s. Ukrajini je svejedno što Papa govori kad nisu pod istom kapom tj većina Ukrajinaca pripada drugom "Papi". Ali da Papa može utjecati sa tom izjavom na (svoje) istomišljenike, to da.
11.03.2024 | 13:06
Yonkis kaže:
Znači li to onu "tko visoko leti, nisko pada"?


Ne, to znači da imaš više opcija u svakoj borbenoj situaciji + svaki projektil se mora popeti do tebe Dok se on penje, ti se okreneš i odjuriš natrag.

Low & Slow = RIP.
11.03.2024 | 13:29
@Korisnik:

Igras li jos uvijek DCS?

Imam ti davno kupljene licence za:

DCS: Combined Arms

DCS: Flaming Cliffs 3

DCS: A-10C Warthog

Planirao igrati pa me zivot odnio na drugu stranu

A-10 HOTAS i IR Tracker sam prodao. Licence kupe prasinu.

Ako ti treba nesto od toga, tvoje su
11.03.2024 | 14:46
Kakav je ovo dron. Predzadnji video minuta i četiri sekunde.

t.me/supernova_plus/29081
11.03.2024 | 15:09
Yonkis kaže:
P.s. Ukrajini je svejedno što Papa govori kad nisu pod istom kapom tj većina Ukrajinaca pripada drugom "Papi". Ali da Papa može utjecati sa tom izjavom na (svoje) istomišljenike, to da.


Ha, gle, Ukrajinci su zadnji Božić slavili po gregorijanskom kalendaru tako da im i Papa Franjo sada može držati propovijed.
11.03.2024 | 15:14
cariblanco kaže:
Kakav je ovo dron. Predzadnji video minuta i četiri sekunde.
t.me/supernova_plus/29081


Po ovoj snimci se to ne može točno odrediti.
Vjerojatno najobičniji DJI koji može nositi do dvije granate.
Ove žice naprijed su vjerojatno improvizirani nišan.
11.03.2024 | 16:23
drlovric kaže:
@Korisnik:

Igras li jos uvijek DCS?

Imam ti davno kupljene licence za:

Ako ti treba nesto od toga, tvoje su


Hvala, hvala, imam sve to Ali nemam vremena za aktivno intentivno igranje. Nadam se da ću imati kad izađe najavljeni full fidelity MiG-29A, to mi je želja odavno.
11.03.2024 | 16:45
Gjuroo kaže:
cariblanco kaže:
Kakav je ovo dron. Predzadnji video minuta i četiri sekunde.
t.me/supernova_plus/29081


Po ovoj snimci se to ne može točno odrediti.
Vjerojatno najobičniji DJI koji može nositi do dvije granate.
Ove žice naprijed su vjerojatno improvizirani nišan.


Nisu nišan već trigger za municiju. Znači kad se te dvije žice spetljaju tj dotaknu, zatvori se (strujni) krug i to detonira što god već on nosi. Mnogi dronovi imaju takav trigger, u nekoj formi. Glavno je da se ostvari fizičli kontakt što onda detonira.

Što se tiče koji je dron, ne znam, jel pita zbog njegove upravljivosti ili nosivosti, ali mislim da je bitniji operater nego što dron lijepo leti i igra lovice.
11.03.2024 | 17:09
Ma najviše pitam zbog paradoksa u kojem se današnji vojnik može naći...ispada da današnji ratovi nemaju baš puno veze s prošlošću, kad se moraš igrati lovice s ebenim dronom
11.03.2024 | 17:16
Yonkis kaže:
Ove žice naprijed su vjerojatno improvizirani nišan.

Nisu nišan već trigger za municiju...


Fora. Tnx!

Što se F-16 tiče, evo današnje VIJESTI sa Žutarnjeg.
Nisam baš vjerovao da će Ukrajina dobiti F-16 prije kraja rata, al živi bili...
11.03.2024 | 17:25
cariblanco kaže:
Ma najviše pitam zbog paradoksa u kojem se današnji vojnik može naći...ispada da današnji ratovi nemaju baš puno veze s prošlošću, kad se moraš igrati lovice s ebenim dronom


Vidjet ces za par godina kada svi ti dronovi budu imali AI pa nas budu sami ganjali bez ljudske intervencije. Pandorina kutija je otvorena.

Ja sam 2014-15 kupio DJI drone Phantom. Mislio sam ga koristiti za fotografiranje svadbi, ali je rezolucija bila uzasna. Nisam znao sta s njim da radim.

Skinem kameru i prepravim ga u stroj za bacanje krme kada pecamo. Napravili smo plasticnu posudu koja se otvarala i istresala hranu za ribe, na odredjeno mjesto na vodi.

Danas na identican nacin bacaju bombe ljudima na glavu :/

Jedan dan mi taj drone pokisne i umre. Pita me prijatelj da mu ga dam, on bi iskoristio elektroniku i logiku njegovu da pokusa nesto DIY.

Ja mu to sve poklonim. Covjek je samouk (by the way PORTIR, nema zive veze sa elektronikom). Radi nocne smjene pa mu dosadno. Napravio lik drugi frame, stavio nove i vece motore, jacu bateriju. Zadrzao moj daljinski, senzore i elektroniku.

Koristi taj drone da prsce vocnjak nekim tekucinama

Sad ga je dodatno unaprijedio, nosi neka 2-3 mala kanistera i prepozna vocku iznad koje leti (dal po koordinatama ili fotografski, nisam pitao). Uglavnom, sukladno tome prospe tekucinu koja treba za tu odredjenu vocku.

Neki dan me zove na video poziv, pece neke kobasice a drone leti i prosipa sve to sto treba po vockama.

E tako ce i vojni dronovi za par godina sami ratovati, a vojska ce biti u misjim rupama i gledati sta se dogadja
11.03.2024 | 17:48
korisnik kaže:
drlovric kaže:
@Korisnik:

Igras li jos uvijek DCS?

Imam ti davno kupljene licence za:

Ako ti treba nesto od toga, tvoje su


Hvala, hvala, imam sve to Ali nemam vremena za aktivno intentivno igranje. Nadam se da ću imati kad izađe najavljeni full fidelity MiG-29A, to mi je želja odavno.


Onda će ti ovo trebati. Doseg rakete R-27R1 i R-60MK u ovisnosti o kutu lansiranja i visini leta te brzini MiG-a 29.

GIU6fd7XwAEbHMd.jpeg


GIU62bQWUAA0YqJ.png


GIU7OOjWwAA-pEp.png


@ Davor - ovo pilot aviona mora znati napamet kad ga se probudi u pola noći i to sad piloti AFU moraju naučiti za F-16. Istovremeno moraju ZABORAVITI te podatke za Suhoje i MiGove... To traži određeno vrijeme. Motivacija jako pomaže, tu nema zbora, ali neke stvari ne možeš ubrzati.
12.03.2024 | 11:00
GIZ0XksW4AAvKlO.jpeg


Ruski telegram. Koliko se čini (prve vijesti), Taganrog je opet dobio (Berijev tvornica), a i jedan ruski Su-27 više neće nikad poletjeti.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 2 minuta
  • smayoo: Svetak i praznik, 2u1 :D
  • Gjuroo: Pratim čestitke i podižem za slavlje Tijelova.
  • JOHN: Također
  • cariblanco: Pridružujem se čestitkama :)
  • smayoo: Svim hrvatskim državljanima želim sretan Dan državnosti! :)
  • m@xym: cariblanco, Ovdje se ne radi o pozivu nego o SMS poruci.
  • cariblanco: Ja nemam tih problema, svi koji me trebaju znati me znaju, tako da ništa dodatno ne odgovaram niti otvaram. Normalno kako se krećem po skoro cijelom svijetu i ponekad koristim lokalne sim-kartice, je bilo čudnih poziva od svakud...svi su oni na ignore :)
  • IgorD: O da, meni je to došlo isti dan kad sam očekivao amazon paket, prvo je došao HT sms da je paket spreman za isporuku pa drugi dan i ovo. Naravno da sam kliknuo bez gledanja detalja ali onda me sve zbunilo pa sam pobjegao i googla nisam li već 'ozračen'
  • m@xym: Pa otprilike tako je i u RH. Ali, ono što je interesantno je, da, barem neki primatelji tih poruka, stvarno čekaju isporuku pakete od Hrvatske pošte (koji će, naravno, biti uredno isporučen primatelju), što upućuje na možebitno "curenje" podataka sa nekog. HP-ovog servera.
  • Ender: ma to vec par meseci u SR stizu te poruke, mislim da smo pisali o tome vec ranije.
  • amsterdamxxx: i meni ta prevara stigla juce u Srb na sms..poruka broja iz Indonezije
  • m@xym: čuj imali su dva pokušaja isporuke ali nisu uspjeli zbog nepotpune adrese. Ali zato imaju broj tvog mobitela i traže da odogovriš na poruku sa Y (klasična navlakuša na telefonske "servisese" koji se masno naplaćuju pošiljatelju... Ma diivota.
  • Yonkis: Kakvi pokušaji muljaže. Ali otkud im broj? Ili adresa? [link]
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO