Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


09.01.2021 | 16:17
Moja logika s cjepivom je slična mojoj logici s operativnim sustavima!

Današnje kompleksne sustave ne može do detalja poznavati tek jedan čovjek, čak i kada je ekspert u struci. Vjerujem da niti voditelj macOS razvoja u Appleu ne zna sve o njemu i ne može prepoznati sve moguće komplikacije i bugove koji mogu nastati nakon prelaska ne novi OS. Za sve novo treba pričekati "early adopters" da vidimo o čemu se radi i koji su skriveni problemi. Testiranje i dugotrajni QA jedino dovode do sigurnih rješenja i pouzdanih sustava.

Radi li mi sve što treba na High Sierri (na poslu) i na Mojaevu (doma)? Radi! Hoću li to dirati? Neću!

Ima vremena i za Catalinu i pogotovo za Big Sur!

Nisam skeptik niti antivax, dapače, zadnjih godina sam se često cijepio protiv gripe, ali ja jednostavno ne vjerujem pohlepnim korporacijama da su one zaista 100% posvećene znanstveno dokazanom s najboljim namjerama, a ne da su dobrim dijelom upravljani profitom. Tome dodatno ne pomaže dojam da je mnogo toga oko korone neproporcionalno medijski eksponirano u odnosu na druge, daleko opasnije, bolesti. U mnogim slučajevima je šteta za druge bolesnike, koji su sada zapostavljeni, veća od štete koju je učinio koronavirus.

Čini se kao da razni lobiji koriste ovu situaciju za svoje interese, diglo se mnogo dima i teško je razaznati sve utjecaje u ovoj pandemiji. Toliko toga je bilo proizvoljno kod procedura testiranja, a rezultati su često bili gotovo "random", kao da je ostavljen prostor da se upravlja situacijom kako kojem interesu odgovara. Ako mnogi ljudi kojima je medicina posao i životni poziv kažu da je situacija nedovoljno jasna, onda ću i ja biti oprezniji. I mnogo je teorija, sigurno da su neke potpuno krive, ali što ako bude "gdje ima dima ima i vatre"?

Npr. u jednoj tezi ovo cjepivo zaista efikasno tamani koronavirus, ali je kvaka što teorijski na dugi rok može okinuti napad i na "vlastite vojnike" i zapravo inducirati autoimunu reakciju. I meni to nije bez logike, a što je zapravo istina i koliko je cjepivo sigurno - pokazat će vrijeme.

Općenito, na nekoj našoj "civilizacijskoj razini", brine me što jedan glupo jednostavan mehanizam kao što je avion (u usporedbi s ljudskim organizmom) prolazi godine testiranja, kontrola, atesta, čudesa da bi dobio dozvolu da leti, a onda se otkrije da ima fatalnu grešku koja odnese stotine života (konkretno mislim na 737 Max). O greškama kod elektronike, hardvera, a pogotovo softvera ne treba trošiti niti riječi. A sve je to beskrajno kompleksnije sagledati u kontekstu biološkog sustava kod kojeg je vrlo teško simulirati sve nuspojave i moguće komplikacije. Uvijek do sada su cjepiva bila testirana godinama, ali eto "sada je frka" i "znanost je napredovala", pa može naprečac. Sve pet, ali idemo onda prvo zaštiti rizične skupine, a onda na malo duže staze vidjeti što sve to nosi i kakvi su mogući problemi.

Ukratko, ja sam za cjepljenje, ali ne idem na beta verziju, nego čekam neki stabilni final nakon par updatea!
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.01.2021 | 01:07
Evo jedan zanimljiv intervju sa jednom liječnicom o cijepljenju općenito i o covidu.

Zanimljiv je dio od 33 min o jednoj istini o cijeplenju koja se uspješno izokreće od strane medicinske struke.
11.01.2021 | 07:51
dpasaric kaže:
Moja logika s cjepivom je slična mojoj logici s operativnim sustavima!

Današnje kompleksne sustave ne može do detalja poznavati tek jedan čovjek, čak i kada je ekspert u struci. Vjerujem da niti voditelj macOS razvoja u Appleu ne zna sve o njemu i ne može prepoznati sve moguće komplikacije i bugove koji mogu nastati nakon prelaska ne novi OS. Za sve novo treba pričekati "early adopters" da vidimo o čemu se radi i koji su skriveni problemi. Testiranje i dugotrajni QA jedino dovode do sigurnih rješenja i pouzdanih sustava.

Radi li mi sve što treba na High Sierri (na poslu) i na Mojaevu (doma)? Radi! Hoću li to dirati? Neću!

Ima vremena i za Catalinu i pogotovo za Big Sur!

Nisam skeptik niti antivax, dapače, zadnjih godina sam se često cijepio protiv gripe, ali ja jednostavno ne vjerujem pohlepnim korporacijama da su one zaista 100% posvećene znanstveno dokazanom s najboljim namjerama, a ne da su dobrim dijelom upravljani profitom. Tome dodatno ne pomaže dojam da je mnogo toga oko korone neproporcionalno medijski eksponirano u odnosu na druge, daleko opasnije, bolesti. U mnogim slučajevima je šteta za druge bolesnike, koji su sada zapostavljeni, veća od štete koju je učinio koronavirus.

Čini se kao da razni lobiji koriste ovu situaciju za svoje interese, diglo se mnogo dima i teško je razaznati sve utjecaje u ovoj pandemiji. Toliko toga je bilo proizvoljno kod procedura testiranja, a rezultati su često bili gotovo "random", kao da je ostavljen prostor da se upravlja situacijom kako kojem interesu odgovara. Ako mnogi ljudi kojima je medicina posao i životni poziv kažu da je situacija nedovoljno jasna, onda ću i ja biti oprezniji. I mnogo je teorija, sigurno da su neke potpuno krive, ali što ako bude "gdje ima dima ima i vatre"?

Npr. u jednoj tezi ovo cjepivo zaista efikasno tamani koronavirus, ali je kvaka što teorijski na dugi rok može okinuti napad i na "vlastite vojnike" i zapravo inducirati autoimunu reakciju. I meni to nije bez logike, a što je zapravo istina i koliko je cjepivo sigurno - pokazat će vrijeme.

Općenito, na nekoj našoj "civilizacijskoj razini", brine me što jedan glupo jednostavan mehanizam kao što je avion (u usporedbi s ljudskim organizmom) prolazi godine testiranja, kontrola, atesta, čudesa da bi dobio dozvolu da leti, a onda se otkrije da ima fatalnu grešku koja odnese stotine života (konkretno mislim na 737 Max). O greškama kod elektronike, hardvera, a pogotovo softvera ne treba trošiti niti riječi. A sve je to beskrajno kompleksnije sagledati u kontekstu biološkog sustava kod kojeg je vrlo teško simulirati sve nuspojave i moguće komplikacije. Uvijek do sada su cjepiva bila testirana godinama, ali eto "sada je frka" i "znanost je napredovala", pa može naprečac. Sve pet, ali idemo onda prvo zaštiti rizične skupine, a onda na malo duže staze vidjeti što sve to nosi i kakvi su mogući problemi.

Ukratko, ja sam za cjepljenje, ali ne idem na beta verziju, nego čekam neki stabilni final nakon par updatea!


Vidiš i ja dijelim neka razmišljanja s tobom, ali i ti sam sebi skačeš u usta s nekim izjavama. Kažeš da primjerice chief razvoja u jednom Apple-u ne zna sve o svom OS-u (što je vjerovatno i istina), pa kako bi onda SVAKI liječnik mogao znati sve pojedinosti o cijepivu protiv Covid-a?

Ja to gledam i iz vlastitog iskustva; moja mama je anesteziolog i njena razmišljanja o Covidu su naravno dosta različita od nas laika. Recimo ona govori da je trebalo uključiti veterinare u razvoj cijepiva i općenito više ih konzultirati u vezi ove bolesti jer je to virus koji je prešao sa životinja na ljude, pa oni imaju više iskustva u takvim virusima.

I meni je bilo sumnjivo i nelogično da su farmaceuti napravili cjepivo u pola godine, ali ispada da to ije baš istina. Naime od pojave SARS virusa u 2002 god. se radi na razvoju cjepiva, a to je sad skoro 20 god.
Gledao sam prije par dana suprugu predsj. Milanovića na TV-u i žena je u 10 min. konciznije i bolje objasnila stvari oko bolesti i cjepiva nego likovi koje gledamo skoro godinu dana svaki dan.
11.01.2021 | 18:10
dario15 kaže:
Vidiš i ja dijelim neka razmišljanja s tobom, ali i ti sam sebi skačeš u usta s nekim izjavama. Kažeš da primjerice chief razvoja u jednom Apple-u ne zna sve o svom OS-u (što je vjerovatno i istina), pa kako bi onda SVAKI liječnik mogao znati sve pojedinosti o cijepivu protiv Covid-a?


Pa nisam niti rekao da bi svaki liječnik trebao znati takve stvari, govorim šire, da oni svi zajedno ne mogu biti sigurni u to što su napravili prije nego li prođe vrijeme i stvarni ljudi u stvarnim uvjetima dokažu da je sve unutar nekih normalnih brojki. Uvijek će biti nekih nuspojava, ali treba vidjeti na nekom većem uzorku je li zaista sve bitno u redu i toliko sigurno kako reklamiraju. Nije da se nikada u povijesti nije dogodilo da je cjepivo napravilo i ozbiljnu štetu - uostalom kao i svako drugo znanstveno dostignuće.

Jer da su tako 100% sigurni, onda ne bi tražili da potpišeš da se cijepiš na svoju odgovornost, tj. da oni ne mogu jamčiti da neće doći do problema i da ih ne možeš tužiti.

Ne vjerujem u teorije da je to globalna zavjera za opću sterilizaciju jer nas je previše, samo sam strpljiv i oprezan kao i sa svim ostalim.

BTW, vidim da je u Wuhanu sve super, a nismo čuli jedan glas o kineskom cjepivu. Gdje je tu kvaka? Samo ne izvještavaju o tome ili što?
11.01.2021 | 18:58
Koliko znam ne traže privolu, već je navodno tako dogovoreno s državama da farmaceutske kompanije nemaju odgovornost.
S druge strane, ako je to cjepivo toliko spasonosno, što se elita nije prva cjepila, već "prepušta" cjepivo sirotinji.
I ne moraju liječnici sve znati, ali imam osjećaj kako oni nemaju pojma o cjepivu koje je testirano valjda mjesec dana.
12.01.2021 | 01:38
dpasaric kaže:

BTW, vidim da je u Wuhanu sve super, a nismo čuli jedan glas o kineskom cjepivu. Gdje je tu kvaka? Samo ne izvještavaju o tome ili što?


kvaka je u kvalitetnom lockdownu na pocetku, te testu prije puta i kvalitetnoj karanteni od 14 dana o vlastitom trosku kad zelis uci u kinu ... ako ti uopce dozvole da dodjes...
12.01.2021 | 11:16
jura22 kaže:
Koliko znam ne traže privolu, već je navodno tako dogovoreno s državama da farmaceutske kompanije nemaju odgovornost.
S druge strane, ako je to cjepivo toliko spasonosno, što se elita nije prva cjepila, već "prepušta" cjepivo sirotinji.
I ne moraju liječnici sve znati, ali imam osjećaj kako oni nemaju pojma o cjepivu koje je testirano valjda mjesec dana.


Odakle ti to da se nekakva "elita" treba prvo cijepiti? Valjda prvo trebaju (i cijepe se) najugroženiji dijelovi populacije (i vani i kod nas).

Šta bi ti organizirao nekakav "big brother" cijepljenja ?

Koga bi ti prvo gledao od cellebritya? Bill Gates obavezno mora, tko još? Evo onaj čiča koji je sad predsjednik SAD-a se cijepio.
12.01.2021 | 17:09
Ne citas sto sam napisao.
1. Cjepivo dolazi na kapaljku i nema ga dovoljno za sve
2. Da je toliko dobro kako ga prikazuju, bogati bi nasli nacina i kupili ga da se mogu cijepiti

Ispada da nitko ne zna dali je i koliko ucinkovito, kakve su popratne pojave, pa se (oni koji bi vrlo lako doslo do cjepiva) ne cijepe. Cekaju da vide u kome smjeru budu isle popratne pojave i ako se pokaze da nisu stetne, cijepiti ce se.

Nadalje, javno cjepljenje je degutantno i koja je garancija s cime ih cijepe.

Previse je nepoznanica, a i dpasaric je napisao, pricekati ce i onda odluciti.
12.01.2021 | 20:09
@jura22

On je pročitao ono što si ti napisao, ali izgleda da ti baš i ne razmišljaš o onome što pišeš.

1. Na temelju kojih podataka si zaključio da "cjepivo dolazi na kapaljku" i da ga "nema dovoljno za sve"?!

- koliko je do sada doza cjepiva proizvedeno u svijetu?
- koliko je do sada doza cjepiva isporučeno u svijetu (ili u RH, kako god ti je lakše)?
- koliki su proizvodni kapaciteti pogona koji proizvode cjepiva?
- koliko je planirano ukupno proizvesti cjepiva?

Ako ne znaš odgovore na ova pitanja, na čemu temeljiš svoju tvrdnju?

2. A ti eto, imaš dobre veze sa "visokim društvom" pa pouzdano znaš da se oni nisu cjepili?!
Šta misliš da će se, oni "bogataši" koji se odluče cijepiti, javno to objaviti u medijima, ili ti poslati na e-mail, koliko ih s cjepilo i po kojoj cijeni, i kako točno su došli do cjepiva?!

3. Po čemu to ispada da nitko ne zna da li je i koliko cjepivo učinkovito i kakve su popratne pojave?!
Imaš neke rezultate koji nisu dostupni regulatorima u Americi i Europi?!

Ili samo lupetaš bezveze, o nečemu o čemu nemaš blagog pojma.
12.01.2021 | 20:15
jura22 kaže:
Ne citas sto sam napisao.
1. Cjepivo dolazi na kapaljku i nema ga dovoljno za sve
2. Da je toliko dobro kako ga prikazuju, bogati bi nasli nacina i kupili ga da se mogu cijepiti

Ispada da nitko ne zna dali je i koliko ucinkovito, kakve su popratne pojave, pa se (oni koji bi vrlo lako doslo do cjepiva) ne cijepe. Cekaju da vide u kome smjeru budu isle popratne pojave i ako se pokaze da nisu stetne, cijepiti ce se.

Nadalje, javno cjepljenje je degutantno i koja je garancija s cime ih cijepe.

Previse je nepoznanica, a i dpasaric je napisao, pricekati ce i onda odluciti.


Oprosti, kako misliš da se proizvede za sve u 3-4 tjedna koliko se zasad proizvodi? Pfizer i Biontech kažu da će u 2021. proizvesti 2 mlrd. doza (a oni su samo jedni od dobavljača i proizvođača cjepiva).

Naravno da ga nema dovoljno za sve kad se u EU cijepi cijelih 15-ak dana.

Javno cijepljenje je tu da se ljudima dokaže da cjepivo nije štetno. A tek ova priča s čime ih cijepe mi je tek.... Pa da ti i daju sastav cjepiva, šta bi ti s tim? Ili 99.9999% ljudi? Šta je u cjepivu s kojim su te cijepili kad si bio dijete?
17.01.2021 | 00:45
2.1. bio je prvi dio teksta.
9.1. bio je drugi dio, a ovo je treći dio teksta:
MEHANIZMI DJELOVANJA, KEMIJSKI SASTAV I INŽENJERING COVID-CJEPIVA - 3. DIO: KOMPARATIVNA CJEPOLOGIJA
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.01.2021 | 03:20
m@xym kaže:

3. Po čemu to ispada da nitko ne zna da li je i koliko cjepivo učinkovito i kakve su popratne pojave?!
Imaš neke rezultate koji nisu dostupni regulatorima u Americi i Europi?!


Po čemu ti znaš da je učinkovitu i da nuspojave / šteta neće biti veća od koristi?

Imaš neke dokaze?

Ili samo lupetaš bezveze, o nečemu o čemu nemaš blagog pojma.


Ili samo propituješ bez veze?
17.01.2021 | 11:16
Regulatorne agencije nisu nikad ranije nijedan farmakološki preparat odobrili čak ni u 3x duljem roku. Upravo to je najveći razlog za sumnju. Politički pritisak na regulatore je očit.
Da ne govorimo sad kad cjepivo ne stiže koliko brzo je netko zamislio pa su najedamput svi političari postali stručnjaci i u svakoj zemlji netko smišlja neke svoje recepte. Jedni daju dvaput po pola doze, drugi daju prvu dozu Pfizer, a drugu Moderna, treći kaž “ma ne treba druga doza”...
To se sve pretvorilo u igrokaz. U boljem slučaju, od tog će cjepiva ispasti sveta vodica, a u lošijem će za godinu dvije isplivati neka ozbiljna autoimuna bolest.
17.01.2021 | 14:39
faktograf.hr/tag/luc-montagnier/
Ministarstvo istine ! Pljuju po svim koji tvrde suprotno od politike. Radi se reset pa ako tko ostane. Pratim od početka i toliko muljaju s lažima da nije za vjerovati koliko masa upija i vjeruje. Dobra je većina izdresirana putem medija pa nije ni čudo da je ovakovo stanje. Izraz "Teorija zavjere" je izmišljena/lansirana nakon akenedijevog ubistva za zataškavanje istine. Nakon toga se počela obilato koristiti za sve što nije odgovaralo eliti. Imamo epilog. Žao mi je djece i unuka, jer mi se ne sviđa budućnost!
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.01.2021 | 16:01
smayoo kaže:
Regulatorne agencije nisu nikad ranije nijedan farmakološki preparat odobrili čak ni u 3x duljem roku. Upravo to je najveći razlog za sumnju. Politički pritisak na regulatore je očit.
Da ne govorimo sad kad cjepivo ne stiže koliko brzo je netko zamislio pa su najedamput svi političari postali stručnjaci i u svakoj zemlji netko smišlja neke svoje recepte. Jedni daju dvaput po pola doze, drugi daju prvu dozu Pfizer, a drugu Moderna, treći kaž “ma ne treba druga doza”...
To se sve pretvorilo u igrokaz. U boljem slučaju, od tog će cjepiva ispasti sveta vodica, a u lošijem će za godinu dvije isplivati neka ozbiljna autoimuna bolest.


Točno. Ali od vremena moderne medicine nismo imali ovakav slučaj. Pa eto bez obzira na pritisak politički ili drugi, tebi osobno pitanje, kolika brojka dnevno umrlih a pozitivnih na COVID-19 u RH je tebi (osobno, kao laiku) prihvatljiva prije nego netko počne nešto poduzimati? A onda, i opet kao laik laika te pitam - tko je dužan poduzeti nešto i što smatraš da je potrebno poduzeti?
17.01.2021 | 16:26
Ni o brojci dnevno umrlih ne mogu reći da je podatak koji mi je argumentirano relevantan.

Ne kažem da nitko nije umro od corone. Ali - jeste li čuli za ikog u zadnjih godinu dana da je umro od gripe? Ja nisam čuo niti da je netko umro od infarkta ili kapi. Kako to? Svi javno dostupni podaci su prikazani na način da ne budu usporedivi (ne znam je li namjerno, ali eto). Ranijih godina su stotine ljudi umirale od gripe svake zime (i nitko nije o tome izvještavao svakodnevno na televiziji), a sad najednom više nitko nije umro od gripe. Kako je dfak to uopće moguće, ha?

Tvrdim, dakle, da je broj umrlih od corone prenapuhan.

Na stranu to, naravno, svaka je smrt razlog za poduzeti nešto, ne treba ih biti na stotine tisuća.

Ne kažem da ne treba ništa poduzeti, nego kažem da ima itekako razloga za biti sumnjičav prema tome kako su najedamput čudotvornom brzinom napravili cjepivo (i to genetičkom metodom koja je do sad korištena samo u nekim vrlo ograničenim uvjetima - ebola i navodno još jedna takva lokalizirana bolest) i ap-tap dobili odobrenje i svi se samo trgaju i natežu tko će ga dobiti više i tko će ga dobiti prije, kao da se ne radi o epidemiji i cjepivu, nego o gladi i brašnu.

I, da naglasim još jednom, nisam sklon teorijama zavjere (ne samo da nisam sklon, nego uopće ne vjerujem u takve konstrukcije), i definitivno nisam antivaxer.

I a propos antvivaxera, do prošle godine, godišnji mortalitet od gripe je bio i veći od corone, cjepiva su razvijana više od desetljeća, nijedno nikad nije deklarirano da je uspješno preko 70%, a kamoli preko 90%. I nikom nikad nije palo na pamet pričati o tome da će se nekom zabraniti putovanje ako se ne cijepi, ili pružanje medicinskih usluga, ili ... tako... svašta nešto.

Moram reći, dosta podsjeća na Ministarstvo Istine, tu se moram složiti s jzelkom.
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.01.2021 | 16:40
Skroz legitimno razmišljanje i logično. Snažan potres udara jednom u 100 godina, životni vijek čovjeka je 80 a današnje kuće recimo 50-60. Čemu onda na takvu kuću stavljat kolektore ako je isplativost istih nakon 20+ godina i radit je protupotresnom? Em je skupo em je neisplativo. I zašto svaki projekt mora potpisat neka ovlaštena osoba?

Mislim OTR nije nikakva novost, ali relativizacija svega svuda itekako jest. No to je valjda do struke i stručnjaka, odbijam vjerovati da je to zbog profita jer to bi značilo da tebe/mene ili nekog trećeg mogu kupiti.
17.01.2021 | 17:51
Daddo kaže:
Skroz legitimno razmišljanje i logično. Snažan potres udara jednom u 100 godina, životni vijek čovjeka je 80 a današnje kuće recimo 50-60. Čemu onda na takvu kuću stavljat kolektore ako je isplativost istih nakon 20+ godina i radit je protupotresnom? Em je skupo em je neisplativo. I zašto svaki projekt mora potpisat neka ovlaštena osoba?

Mislim OTR nije nikakva novost, ali relativizacija svega svuda itekako jest. No to je valjda do struke i stručnjaka, odbijam vjerovati da je to zbog profita jer to bi značilo da tebe/mene ili nekog trećeg mogu kupiti.


Ne vidim suvislu vezu s temom i prethodnim mojim postom, molim te probaj malo konkretnije i manje kriptično. Jesi li htio reći da ja konkretno nešto *RELATIVIZIRAM*? Što točno?

Ne znam što je "OTR"? I kakve to ima veze?

Nije točno da svaki projekt mora potpisati neka ovlaštena osoba. Ali kakve to ima veze?

Inače (a i dalje ne vidim veze) isplativost solarnih kolektora (to su toplovodni, za grijanje), je trenutno oko 12 godina ako se griješ na drva, a manje od 3 ako se griješ na plin u ovom dijelu Hrvatske gdje je skupi plin. A ako si mislio (imam dojam da si na to mislio) na fotonaponsku elektranu (koja proizvodi električnu energiju), trenutno je rok povrata oko 7-8 godina ovdje, možda godinu više u kontinentalnom dijelu Hrvatske, i nepunu godinu manje u Dalmaciji. U prosjeku. A kakve to ima veze?
17.01.2021 | 19:24
[quote="Air" post=190466]m@xym kaže:

Po čemu ti znaš da je učinkovitu i da nuspojave / šteta neće biti veća od koristi?

Imaš neke dokaze?


Naravno da imam "neke dokaze", jer su sva cjepiva koja su do sada odobrena i promjenju se duži niz godina, imala željeni učinak, a nuspojave nisu bile veće od koristi koju smo od cjepiva imali.

Sasvim je jasno da nitko od nas "običnih ljudi" ne može sa 100% sigurnosti tvrditi da li je neko cjepivo učinkovito ili ne, i u kojem postotku, je mi nismo ni imunolozi, ni istraživači u laboratorijima, ni doktori koji se bave odgovarajućim istraživanjima, ali baš zato postoje određene državne institucije, instituti i laboratoriji koje vode računa o tome da cjepiva koja se primjenjuju, imaju upravo onakav učinak kakav trebaju imati, i da nuspojave ne naprave više štete od koristi koju imamo od cijepljenja.

Da li želiš reći da neki anonimus sa interneta može biti vjerojdostojniji od državnih institucija koje se bave zdravljem građana?
Ili možda misliš da je cilj tih agencija da u opticaj puste neku supstancu koja potencijalno može ugroziti zdravlje ili dovesti do smrti većeg broja ljudi?!

Ili samo propituješ bez veze?


Ne propitujem ja ništa, samo želim naglasiti da je iznošenje ovakvih tvrdnji, koje nije potkrijepljene nikakvim konkretnim podacima, samo bezvezno lupetanje, i kao takvo, potpuno besmisleno.
17.01.2021 | 20:15
Air kaže:
m@xym kaže:

Po čemu ti znaš da je učinkovitu i da nuspojave / šteta neće biti veća od koristi?

Imaš neke dokaze?


Naravno da imam "neke dokaze", jer su sva cjepiva koja su do sada odobrena i promjenju se duži niz godina, imala željeni učinak, a nuspojave nisu bile veće od koristi koju smo od cjepiva imali.


Nažalost, to baš i nije istina. Osim, naravno, ako ne smatraš da je nekoliko tisuća mladih žena koje su ostale trajno sterilne jer su prije 15-ak godina kao adolescentice u ovom dijelu Europe primile nedovoljno testirano cjepivo protiv HPV - prikladna cijena za korist koja je upitna (jer, em nije baš 1:1 jasno da je HPV uzročnik raka vrata maternice, em cjepivo djeluje protiv dva od tri poznata soja)? Ali nema veze. Da su krenuli s tim cijepljenjem u nekim razvijenijim zemljama, morali bi platiti puno više odštete, nego u Hrvatskoj, Srbiji i Rumunjskoj.

I tako, evo... To je konkretno moj problem. Moje povjerenje više nemaju (ustanove, agencije, regulatori, epidemiolozi, virolozi, imunolozi, farmaceuti...). Jbg. Možemo sad debatirati o tome je li to razumno s moje strane, ali takav sam. Ako nekog uhvatim u laži, više mu ne vjerujem.
17.01.2021 | 21:14
smayoo kaže:
Ali - jeste li čuli za ikog u zadnjih godinu dana da je umro od gripe? Ja nisam čuo niti da je netko umro od infarkta ili kapi. Kako to? Svi javno dostupni podaci su prikazani na način da ne budu usporedivi (ne znam je li namjerno, ali eto). Ranijih godina su stotine ljudi umirale od gripe svake zime (i nitko nije o tome izvještavao svakodnevno na televiziji), a sad najednom više nitko nije umro od gripe. Kako je dfak to uopće moguće, ha?


Što se ovog tiče, stvar je jednostavna. Guraju se vijesti koje izazivaju reakciju, klikove. Evo sad ove poluhisterije 's polarnim valom'. Neš ti polarnog vala, užasno, par dana za redom je ispod nule!
Drugo, daj mi reci 3 (tri) ozbiljna novinara kojima vjeruješ i kojima bi TI OSOBNO, da imaš neku veliku vijest, povjerio da to obznane? Ako je društvo potonulo u talog, talog u novinarstvu JEST novinarstvo (sori Kloba, ali tako je). Osobe koje nemaju pojma ni o čemu pišu o svemu, ne razmišljaju, ne istražuju, ne provjeravaju, samo copy&paste da se napuni prostor. Evo jednog primjera: www.index.hr/mame/clanak/navike-koje-otk...bitelji/2247183.aspx
Neka budaletina (sori na izrazu, ali primjereniji mi ne pada na pamet) je prepisala neki drek članak iz Amerike od riječi do riječi. Pa nije uključila niti ono malo mozga koji ima, jer očito zna koristiti internet, i napiše, citiram:
"Izbjegavaju odlazak liječniku

Kao što je slučaj s vremenom, ljudi koji žive u siromaštvu smatraju da je njihovo zdravlje manje vrijedan resurs od novca. Tako recimo često imaju problema sa zubima jer psihološki nisu u stanju potrošiti "toliko novca" na zubara."

Koliko je meni poznato, zdravstveno je još uvijek dostupno svima....

Pokušavam reći da ne mislim da su zbunjujuće vijesti koje kruže uokolo posljedica zavjere farmaceuta koji ne žele da se istina objavi (ako ona nije ugodna), nego da današnjoj press industriji (evo, počastih ekipu) daš istinu na komadu papira, oni ne bi znali (kao što ni ne znaju) što bi s njom...

Itekako znam o čemu govorim....

Što se tiče gripe, moje laičko mišljenje: gripa se prenosi kapljično, isto kao i covid, ne? Pa ako se paziš od jednog, onda se automatski paziš i od drugog?
A da se sve trpa u covid kategoriju, vrlo vjerojatno.

No, da dodam još nešto: moj firmani kum, i moj susjed su preboljeli covid. Obojica u formi, 45-50 godina, biku bi rep iz riti spuknuli da odluče. Jedan iz kreveta nije izašao preko dva tjedna, izgubio 7 kila i, veli, skoro krepal. Drugi slična priča, on veli da su mu ruke tako gorile da je znal iz škrinje uzimati smrznutog piceka i držat ga rukama po 20 minuta da si malo muke olakša...

Hoću reći da ta bolest i je i nije zaje_ancija...
17.01.2021 | 21:15
@smayoo,

Nisam rekao, niti tvrdim, da su bezgriješni, samo kažem da više vjerujem sustavu koji već neko duže vrijeme funkcionira, nego nekom anonimusu na interneta koji tvrdi nešto što ne može potkrijepiti nekim konkretnim podacima.

Ovdje se ipak ne radi o nekom testnom cijepljenju ograničenog broja ljudi u nekom opskurnom kutku svijeta, nego o cjepivu koje će, prije ili kasnije, dobiti vrlo veliki broj ljudi u cijelom svijetu.

Inače, koliko sam čuo od ljudi koji su navodno upoznati sa problematikom, dugogodišnji postupak (obično od 5 do 10 godina) uvođenja novog cjepiva, nije bio dugotrajan zbog dugog i zahtjevnog istraživanja i testiranja, nego se uglavnom radilo o čekanju (da administracija odradi svoj posao), a sada je taj birokratski dio bitno ubrzan.

BTW Ne vidim nikakav konkretan i razuman razlog, zbog kojeg bi bilo koja interesna skupina htjela ubiti ili napraviti sterilnim (prema nekim teorijama zavjere) veliki broj ljudske populacije, posebno zato što je u fokusu cijepljenja populacija umirovljenika i općenito osoba koje su svoje potomstvo već osigurale, pa im sterilnost baš i nije nešto zbog čega bi se uzbuđivali.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.01.2021 | 22:52
Cijela situacja oko korone meni izgleda da je kombinacija:
  • Farmaceutske industrije, koja je beskrupulozna u cilju povećanja zarade. Nebrojeno je primjera kada su pod okriljem “znanosti” svjesno činili štetu ljudima.
  • Političara, koji su beskrupulozni u svojim igrama moći i sitne zarade od svojih financijera / lobisata / potplaćivaća u ovom slučaju farmaceutske industrije
  • Liječnika od kojih je većina indoktrinirana i institucionalizirana da “ne vide” nelogičnosti kada nešto “odstupa” od trenutno priznatog znanstvenog protokola sa kojim se busaju u prsa do neba, a sada kada se taj pojam zlorabi šute kao mutavi / zaliveni.
  • Medija od kojih su većina plaćene marionete (u ovom slučaju od političara i farmaceutske industrije) bez časti i ičeg pozitivnog što bi trebalo karakterizirati novinarstvo.
  • Većine ljudi kojih nije briga za druge, pa se korona širi jer se ne držimo potrebnih mjera (mora nas se prisiljavati - a to nikad nije bilo uspješno niti će biti ovaj put)

Svatko od navedenih ima neki svoj interes. Interesi tih pojedinih pojedinaca i grupa se međusobno podupiru / podržavaju i oni to dalje “razvijaju”. U tom slučaju bi mogli tvrditi da postoji teorija zavjere.

Međutim vjerujem kako mnogi drugi od pojedinaca i grupa iz navedenih skupina nemaju nikakav dogovor s nekim, ali su njihovi interesi isti kao i kod onih koji imaju “interni” dogovor (pojedine farmaceutske kuće sa pojedinim političarima koji su sposobni manipulirati u svojoj državi). Pošto su im interesi isti, iste su im i odluke / djela. Stoga u takvim slučajevim zbog istih djela neki tvrde da je to dio teorije zavjere.
Što u konačnici nije važno. Zvalo se to teorija zavjere ili nekako drugačije, posljedice su iste.
17.01.2021 | 23:12
m@xym kaže:
@smayoo,

Nisam rekao, niti tvrdim, da su bezgriješni, samo kažem da više vjerujem sustavu koji već neko duže vrijeme funkcionira,


A ja ti kažem, i argumentiram, da već neko vrijeme NE funkcionira.

Ovdje se ipak ne radi o nekom testnom cijepljenju ograničenog broja ljudi u nekom opskurnom kutku svijeta, nego o cjepivu koje će, prije ili kasnije, dobiti vrlo veliki broj ljudi u cijelom svijetu.


Upravo to i jest zastrašujuće. Što se cjepivo primjenjuje masovno, koristi tehnologiju koja nikad ranije nije primijenjena na iole većem broju ljudi, ne postoje prethodna iskustva niti znanje. Masovni eksperiment u kojem se jedino možemo nadati najboljem.


Inače, koliko sam čuo od ljudi koji su navodno upoznati sa problematikom, dugogodišnji postupak (obično od 5 do 10 godina) uvođenja novog cjepiva, nije bio dugotrajan zbog dugog i zahtjevnog istraživanja i testiranja, nego se uglavnom radilo o čekanju (da administracija odradi svoj posao), a sada je taj birokratski dio bitno ubrzan.


U takvim stvarima postoji razlog zašto se čeka. Jer se već (više nego jednom) pokazalo da, da bi određeni problemi isplivali, treba proći određeno vrijeme. I sad još netko činjenicu da je regulatorno tijelo popustilo političkom pritisku prikladno etiketira "ubrzavanjem birokracije".

A to što si "čuo od ljudi koji su navodno upoznati s problematikom" - reci mi što misliš - može li se to okarakterizirati "pisanjem nekog anonimusa na internetu, bez ikakvih dokaza"?

Nadam se da nećeš to shvatiti kao osobni napad. Samo me zanima možeš li vidjeti kako tu nema govora o ikakvim dokazima s ikoje strane, već samo o tome što je tko odabrao vjerovati (ili ne vjerovati, u mom slučaju).

BTW Ne vidim nikakav konkretan i razuman razlog, zbog kojeg bi bilo koja interesna skupina htjela ubiti ili napraviti sterilnim


Zar sam ja negdje napisao da oni to žele? Ja sam napisao da im ne vjerujem da su dostatno ispitali i provjerili cjepivo koje masovno ubrizagavaju ljudima u tijelo, a bazirano je na genetičkoj tehnologiji koja nikad prije nije masovno primijenjena.

općenito osoba koje su svoje potomstvo već osigurale, pa im sterilnost baš i nije nešto zbog čega bi se uzbuđivali.


Pogubio si kompas potpuno. Ja sam sterilnost spomenuo u kontekstu HPV cjepiva prije 15-ak godina.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.01.2021 | 23:24
m@xym kaže:
Naravno da imam "neke dokaze", jer su sva cjepiva koja su do sada odobrena i promjenju se duži niz godina, imala željeni učinak, a nuspojave nisu bile veće od koristi koju smo od cjepiva imali.


@smayoo ti je argumentirao da vjeruješ u neistinu. Iako tih primjera ima jako, jako puno. Samo što ti trenutno ne otvaraš svoje oči i ne vidiš činjenice koje su dokazane.

Sasvim je jasno da nitko od nas "običnih ljudi" ne može sa 100% sigurnosti tvrditi da li je neko cjepivo učinkovito ili ne, i u kojem postotku, je mi nismo ni imunolozi, ni istraživači u laboratorijima, ni doktori koji se bave odgovarajućim istraživanjima, ali baš zato postoje određene državne institucije, instituti i laboratoriji koje vode računa o tome da cjepiva koja se primjenjuju, imaju upravo onakav učinak kakav trebaju imati, i da nuspojave ne naprave više štete od koristi koju imamo od cijepljenja.


Problem je što vjeruješ u institucije koje su se dokazale svoju korumpiranost / indokriniranost / institucionaliziranost ljudi koji ih čine / vode. Moje pitanje je koliko i kakvih dokaza bi ti bilo dovoljno da spoznaš realnost situacije?

Da li želiš reći da neki anonimus sa interneta može biti vjerojdostojniji od državnih institucija koje se bave zdravljem građana?
Ili možda misliš da je cilj tih agencija da u opticaj puste neku supstancu koja potencijalno može ugroziti zdravlje ili dovesti do smrti većeg broja ljudi?!


Poslao sam ti link liječnice koja je utvrdila kako funcioniraju naše institucije i agencije kada je u pitanje hrvatski regularni "znanstven"i pristup cijepljenju (njegovoj kontroli, praćenju i analizi kojih niti nema). Trebao bih svatiti da su u našim državnim aparatima većinom uhljebi kojih nije briga za ništa. I da često kod mnogih od njih nema zle namjere. Ali to nije bitno jer su posljedice isto negativne.
Da te odmah preteknem, nije ona jedina iz svoje struke koja je argumentirano utvrdila navedeno. Ima ih još.

Ne propitujem ja ništa, samo želim naglasiti da je iznošenje ovakvih tvrdnji, koje nije potkrijepljene nikakvim konkretnim podacima, samo bezvezno lupetanje, i kao takvo, potpuno besmisleno.


Zar ne vidiš da tvoje tvrdnje nisu argumentirane.
Upućuješ na vjerovanje institucijama i farmaceutskoj industriji iako su već dokazali svoj smisleni, ne slučajni, repertoar negativnosti.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.01.2021 | 23:34
m@xym,

shvaćaš li ti težinu, širinu i dubinu činjenice da nitko, ponavljam NITKO neće odgovarati u ovom procesu cijepljenja ako ono pođe po zlu?

Shvaćaš li ti da se time gaze svi znanstveni i pravni pristupi / oviri na kojima se temelji ovaj svjetski društveno politički poredak?

Shvaćaš li da je poslije toga iluzorno / smiješno / dvolično koristiti termine "Znanstveno" i "Pravno"?

Smatraš li ti da je to normalno?
18.01.2021 | 00:02
smayoo kaže:
A ja ti kažem, i argumentiram, da već neko vrijeme NE funkcionira.


Pojedinačni slučajevi nisu dokaz da cijeli sustav ne funkcionira, nego samo potvrda da niti jedan sustav nije savršen i nepogrešiv. Dokaz da sustav ne funkcionira bi bio npr. veliki broj ljudi sa teškim oblicima nuspojava kod većeg broja cijepljenja.

Upravo to i jest zastrašujuće. Što se cjepivo primjenjuje masovno, koristi tehnologiju koja nikad ranije nije primijenjena na iole većem broju ljudi, ne postoje prethodna iskustva niti znanje. Masovni eksperiment u kojem se jedino možemo nadati najboljem.


A vidiš, ja stvari gledam iz nešto drugačije perspektive, upravo to što će se cjepivo primjeniti masovno stavlja dodatni pritisak na znanstvenike da posao naprave kako spada, a "žurba" je tu zbog toga što je svima u interesu da cijelo ovo ludilo što prije završi.

U takvim stvarima postoji razlog zašto se čeka. Jer se već (više nego jednom) pokazalo da, da bi određeni problemi isplivali, treba proći određeno vrijeme. I sad još netko činjenicu da je regulatorno tijelo popustilo političkom pritisku prikladno etiketira "ubrzavanjem birokracije".


Razlog zbog koje se čekalo nije bio zato da bi "određeni problemi isplivali", jer, uostalom, sve nuspojave kod cjepiva se manifestiraju u relativno kratkom roku od cijepljenja, nikad par godina nakon cijepljenja, nego samo i isključivo zbog tromosti administracije.

A to što si "čuo od ljudi koji su navodno upoznati s problematikom" - reci mi što misliš - može li se to okarakterizirati "pisanjem nekog anonimusa na internetu, bez ikakvih dokaza"?


Rekoh "ljudi koji su navodno upoznati s problematikom" samo zato što ja osobno ne mogu potvrditi da li su stručni ili ne, a radilo se baš o ljudima koji su stručni u tom području (ne sjećam se točno o kojim osobama je konkretno riječ, ali bili su to znastvenici koji rade u tom području). I, naravno da se mišljenje stručnjaka ne može staviti u istu ravan sa pisanjem nekog anonimusa na internetu. Mišljenje mog vulkanizera, ako govorimo o automobilskim gumama, je svakako mjerodavnije od nekog lika sa internet foruma (naravno, pod uvjetom da taj lik nije vulkanizer).

Nadam se da nećeš to shvatiti kao osobni napad. Samo me zanima možeš li vidjeti kako tu nema govora o ikakvim dokazima s ikoje strane, već samo o tome što je tko odabrao vjerovati (ili ne vjerovati, u mom slučaju).


Naravno da ne shvaćam ovo kao osobni napad, uostalom, samo razmjenjujemo mišljenja, koja nisu nužno ista ili slična (da jesu, onda ne bi imalo smisla diskutirati). Teško možemo razgovarati o dokazima (barem ne onim izravnim) jer, niti smo stručni u tom područu, niti su nam dostupni svi relevantni podaci. Možemo samo imati neizravne dokaze u smislu rezultata koji su ostvareni ili nisu ostvareni. Recimo, ne treba biti baš "rocket scientist" da shvatiš kako zaraznih bolesti baš i nema u zemljama koje imaju razrađen sustav masovnog cijepljenja, dok to baš i nije slučaj u nekim zemljama koje takve sustave baš i nemaju.

Zar sam ja negdje napisao da oni to žele? ...


Sorry za ovo zadnje (nakon BTW), vidim da te zbunilo, ali to nije bio komentar nečega što si ti napisao, nego onako, opća primjedba vezana uz neke tvrdnje teoretičara zavjere, koji masovno cjepljenje "vide" kao izgovor za masovno ubijanje ili sterilizaciju ljudi.
18.01.2021 | 00:38
Air kaže:

@smayoo ti je argumentirao da vjeruješ u neistinu. Iako tih primjera ima jako, jako puno. Samo što ti trenutno ne otvaraš svoje oči i ne vidiš činjenice koje su dokazane.


Smayoo je naveo jedan primjer, iz kojeg je jasno da sustav nije nepogriješiv. A ako ti smatraš da je sustav organiziranog masovnog cijepljenja stanovnika neke države tako loš, usporedi brojeve ljudi koji obole i/ili umiru od zaraznih bolesti u državama koje takav sustav imaju, sa istim brojevima u državama koje takav sustav nemaju.

Problem je što vjeruješ u institucije koje su se dokazale svoju korumpiranost / indokriniranost / institucionaliziranost ljudi koji ih čine / vode. Moje pitanje je koliko i kakvih dokaza bi ti bilo dovoljno da spoznaš realnost situacije?


Koje su to insititucije dokazale svoju korumpiranost i na koji konkretno način?!
I koji su tvoji dokazi da sustav ne funkcionira?

Poslao sam ti link liječnice koja je utvrdila kako funcioniraju naše institucije i agencije kada je u pitanje hrvatski regularni "znanstven"i pristup cijepljenju (njegovoj kontroli, praćenju i analizi kojih niti nema). Trebao bih svatiti da su u našim državnim aparatima većinom uhljebi kojih nije briga za ništa. I da često kod mnogih od njih nema zle namjere. Ali to nije bitno jer su posljedice isto negativne.
Da te odmah preteknem, nije ona jedina iz svoje struke koja je argumentirano utvrdila navedeno. Ima ih još.


Znači sustav ne funkcionira i ljudi masovno umiru zbog korumpiranog sustave, ali, gdje su se onda sakrili ti silni mrtvaci i ljudi sa ostalim teškim nuspojavama?!

Gledaj, da bi mogao tvrditi da sustav ne funkcionira, onda bi morao pokazati konkretne rezultate iz kojih se vidi da je šteta nanesena od strane sustava veća od koristi koju taj sustav donosi, a to možeš jedino tako da uspoređuješ broj bolesnih, zaraženih, izliječenih i umrlih u onim državama koje imaju sustav, i onim u kojima taj sustav ne postoji.

OK Trvdiš da su u našem sustavu sve uhljebi.
Da li broj zaraženih i umrlih od zaraznih bolesti u Hrvatskoj značajno odstupa od istih brojeve u drugim državama?!
Ne odstupa?!
Pa kako onda taj "korumpirani" sustav daje iste rezultate kao i oni sustavi koji nisu korumpirani?!
Ili su svi na svijetu korumpirani, farmaceutske korporacije bilježe odlične financijske rezultate, a opet u zemljama koje nemaju pristup tim lijekovima broj bolesnih i umrlih je opet veći od istog broja u zemljama u kojima "harače" farmaceuti?!

Zar ne vidiš da tvoje tvrdnje nisu argumentirane.
Upućuješ na vjerovanje institucijama i farmaceutskoj industriji iako su već dokazali svoj smisleni, ne slučajni, repertoar negativnosti.


Smisleni repertoar negativnosti?!
Kojih to?

Prije svega, ja svaki svoj odogvor nastojim argumentirati, ako se ne slažeš sa argumentima, slobodno ih pobij, ali nemoj iznosti svakakve tvrdnje bez ikakvog pokušaja da te tvrdnje argumentiraš.

Ti "ne vjeruješ" insiticijama, a što radiš kada te zaboli zub, ili imaš neke zdravstvene tegobe?!
Ideš u te "korumpirane" institucije ili potražiš lijek od lokalnog vrača?!


shvaćaš li ti težinu, širinu i dubinu činjenice da nitko, ponavljam NITKO neće odgovarati u ovom procesu cijepljenja ako ono pođe po zlu?
Shvaćaš li ti da se time gaze svi znanstveni i pravni pristupi / oviri na kojima se temelji ovaj svjetski društveno politički poredak?
Shvaćaš li da je poslije toga iluzorno / smiješno / dvolično koristiti termine "Znanstveno" i "Pravno"?


Pa o čemu ti pričaš čovječe?!
Ako nešto gadno pođe po zlu onda više neće biti bitno "tko je kriv" jer će sve poć u tri fine materine.
Pitanje je zašto ti misliš da je nekome u interesu da stvari pođu po zlu, ili možda misliš da su te institucije korumpirane u tolikoj mjerei da ih nije briga što će i oni biti u istoj gabuli ako nešto pođe po zlu?!

Smatraš li ti da je to normalno?


Ništa u vezi ove pandemije nije normalno, ali sam prilično siguran da većina ljudi želi iz ovoga izaći što prije i sa što manje rizika. A u tu većinu spadaju i oni koji donose odluke, i oni koji istražuju nove lijekove, i oni koji nastoje obuzdati širenje pandemije. Čak i uhljebima je u interesu da sve prođ kako spada, jer u suprotnom, i njima će biti kao i svima ostalima.
18.01.2021 | 00:55
m@xym kaže:
smayoo kaže:
A ja ti kažem, i argumentiram, da već neko vrijeme NE funkcionira.


Pojedinačni slučajevi nisu dokaz da cijeli sustav ne funkcionira, nego samo potvrda da niti jedan sustav nije savršen i nepogrešiv. Dokaz da sustav ne funkcionira bi bio npr. veliki broj ljudi sa teškim oblicima nuspojava kod većeg broja cijepljenja.


Ne slažem se. To nije sustav koji bi tolerirao takvu razinu pogreške. Nisi valjda ozbiljno to mislio?

Razlog zbog koje se čekalo nije bio zato da bi "određeni problemi isplivali", jer, uostalom, sve nuspojave kod cjepiva se manifestiraju u relativno kratkom roku od cijepljenja, nikad par godina nakon cijepljenja, nego samo i isključivo zbog tromosti administracije.


To je sve rekao taj neki nepoznati stručnjak kojem se ne sjećaš ni imena, ali bio je jako vjerodostojan?

Zar sam ja negdje napisao da oni to žele? ...


Sorry za ovo zadnje (nakon BTW), vidim da te zbunilo, ali to nije bio komentar nečega što si ti napisao, nego onako, opća primjedba


Naravno da me zbunilo. Ako odgovaraš na nešto što sam ja napisao, onda se probaj držati toga što sam ja napisao. Inače ispada da sam napisao i mislio nešto što nisam.
18.01.2021 | 05:20
Ja sam 100% siguran jedino u to da ce farmaceuti debelo zaraditi i nista vise. Da li ce i hoce li ljudi od cjepiva umrijeti, oboljeti, ili nesto treca nije nikaoga briga. Ni farmaceute, ni institucije, ni politicare.
Ako zastitimo starce i rizicne, odlicno, ako poumiru opet dobro. Sustav ce se rjesiti tereta.
Onda ide na red druga runda virusa, COVID 25 mozda.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 35 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

cariblanco, Ender, Anonimci (547)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO