Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


12.09.2020 | 10:31
Kloba kaj veliš na ovo?
12.09.2020 | 18:02
Nije mi jasno u šta točno gledam. Da ovo pokazuje da kako si Britanci prodavali testove (PCR valjda, ne znam) godinu ranije od početka epidemije, ili broj 2018 označava nešto drugo? Tipa, godinu proizvodnje testa... Ali, opet ispada da se znalo...
12.09.2020 | 18:15
Da, tablica bi trebala prikazivati statistiku za prodane komplete za testiranje na covid-19 od strane Engleske (godinu dana prije covida-19, imaš i za druge zemlje koje proizvode testove) no zanimljiva je rečenica koja se nekidan pojavila i koja objašnjava da tu nisu prikazani testovi za covid-19 već za druge viruse, a koji su kompatibilini sa covidom-19.... moš si misliti kako je to istina
12.09.2020 | 21:42
Neki lik je već napisao demanti glede te objave.

Eto, čist da ne bude samo jedna strana.

Ja ionako više ni sam sebi ne vjerujem, a kamo li nekim nepoznatim ljudima. Svi ste mi sumLJivi!
13.09.2020 | 10:49
Komentar od Saše je prepotentan i malo iritantan.
Postavlja se "von oben" iznad neke osobe koja je nešto pronašla na WEB-u. To nikako nije "znanstveno" već "kurč....." ponašanje.
Obrazloženje je isto kilavo.
Zbog raznih znanstvenika danas ne znamo pouzdano o virusu jer je 1/2 svega što je izrečeno laž.
Ne zna se kome treba vjerovati.
Mediji su davno izgubili kredibilitet jer pišu onako kao im se plati (čast izuzetcima), Vlada radi po diktatu "onih gore", liječnici su zbunjeni i razapeti između politike i pacijenta.
Treba pustiti pošast da pohara i onda dalje normalno živjeti.
13.09.2020 | 13:33
Po meni nije baš tako bahat. Više svisoka, istina - objašnjava kako to funkcionira.
A kada razmisliš malo, kada je krenuo Korona virus - pa nakon njega bolest COVID-19 iz epidemije u Kini prešla u pandemiju - ubrzo su se pojavili ti PCR testovi za koje bi svakom zdravorazumskom biću nakon par minuta promišljanja trebalo biti očigledno - da im prvotna namjena nije bila testiranje za COVID-19.
Da je, ne bi se osmislili, prošli testiranja, odobravanja nacionalnih i svjetskih zdravstvenih organizacija u par tjedana.
Zato su se poslužili tim PCR testovima koji su proizvedeni (ovo bubam napamet, ali mislim da nisam daleko od istine) za bolest koju uzrokuju određeni Korona virusi, no ne i do tada nepoznatu bolest COVID-19.
Zato su se mnoge nacije žalile da imaju puno lažno pozitivnih i lažno negativnih testova.
Evo primjer:

Vrlo vjerojatno si naletio na onu užasnu sliku kako izgledaju pluća zdrave osobe nakon što se zaraze ovom Korona virusom, odnosno pacijent ne preživi zadobiveni COVID-19.

collage-6.jpg


Znači, po ovoj slici logika koju mediji serviraju govori da je osoba bila pozitivna na PCR test, odnosno Korona virus u pitanju. A pluća zaraženog sve više počnu ličiti kao da si ih ubacio u neku kiselinu.

No, kreneš li razmišljati malo dublje, počne ti se nametati pitanje "pa kako je onda (primjerice) Novak Đoković također bio pozitivan na Koronu, pa ju je prebolio i nedugo zatim se vratio tenisu?"
I da u New Yorku nije poslao lopticu onom šišmišu od linijskog suca pa bio diskvalificiran - najvjerojatnije bi osvojio i taj US Open - prema svim teniskim stručnjacima toga sporta.

Shvaćaš šta ciljam?

Kako Novakova pluća nisu u ovakvom stanju? Jer da jesu, bi li mogao uopće igrati profesionalno tenis? Bi li mogao hodati bez kisika uopće?

Jako je konfuzno meni sve ovo.

Kada god preletim COVID teme, pa vidim kako se u svim državama svijeta manje više dešavaju iste stvari (karantene, pa maske, pa socijalna distanciranja...) uvijek mi u glavu uleti citat Williama Enghdala iz Stoljeća rata, kada je za 21. stoljeće predvidio da će skupina koja vlada svijetom krenuti sa pomno planiranim projektom da od planete Zemlje stvori globalnu - policijsku državu.

Nije li ovo nalik upravo na to?
13.09.2020 | 14:51
Polako se dolazi do istine (koju nikada ne budemo doznali). Na koljenima su veće države od RH. Svi rade slično jer su u sve vlade (većinu njih) instalirani ljudi koji slušaju samo jednog "vođu". Zato je demokracija iluzija jer živino u strogo kontroliranom društvu. Više mi ovo liči na Matrix.
13.09.2020 | 15:16
Nemaš pojma koliko si u pravu. Upravo gledam ovaj dokumentarac na Netflixu. Ako ga nemaš, učlani se na prvih mjesec dana free i pogledaj ga.
Postao sam link i na vikalicu.
Premisa filma je sljedeća: do prije desetljeća u Silicijskoj dolini se proizvodio hardware i software.
Danas su glavni proizvodi - ljudi. Mi!
Cilj Googlea, YouTubea, Facebooka, Twittera, Snapchata, TikToka, Instagrama i sličnih tvrtki je stvaranje avatara koji što više liče nama, pravim korisnicima tih aplikacija, i predviđanje koliko ćemo vremena potrošiti gledajući ovaj ili onaj video, link, reklamu - što god na internetu. Imaju sve podatke o svakome od nas.
Koliko dugo se zadržavamo na određenoj slici, što najčešće gledamo, što najmanje gledamo. Od najbitnijih stvari do najnebitnijih (nama). Prema svakome od nas slože avatar i trpaju nas raznoraznim obavjestima kada vide da ne buljimo u ekran.
Znao sam da idemo u tom pravcu, ali da je došlo do tuda - pojma nisam imao. Ma nevjerojatno...
Evo link ako te interesira:

A najveća zanimljivost mi je da na isto pitanje Google izbacuje različite linkove u različitim regijama. No do tog dijela još nisam došao, pa ne znam detalje...
13.09.2020 | 15:37
Pazi ovu rečenicu, a odnosi se na to kako vlasnici navedenih tvrtki redovito tvrde kako je riječ o digitalnim alatima za ovo ili ono.
Tip koji je završio Stanford i radio i u Gogleu i u Facebooku:
"Nitko se nije urujao kada je izmišljen bicikl. Kada su svi počeli voziti bicikle nitko nije rekao, o moj Bože upravo smo uništili društvo. Nitko nije pomislio da bicikli negativno utječu na ljude, da ih odvajaju od djece ili obrnuto, ili da uništavaju temelje demokracije pa da korisnici istih tih bicikala više ne mogu razaznati što je istina.
Ako je nešto alat, onda stoji na mjestu i strpljivo čeka korisnika da ga upotrijebi.
Ako nešto nije alat, onda non stop nešto zahtjeva od vas, zavodi vas, manipulira, zahtjeva pažnju.
Odmaknuli smo se od tehnološkoga okruženja utemeljenoga na alatima (Steve Jobs: računalo je bicikl za um) prema okruženju temeljenome na ovisnosti i manipulaciji.
Jbt...
Neću dalje o ovome jer je offtopic. Isprike moderatorima!
13.09.2020 | 15:57
Na stranu teorije zavjera jer nemam vremena za to, moje je mišljenje da su opća znanja građana (pa i struke) o načinu prijenosa virusa i zašto netko oboli ili ne jako manjkava.

I jedna zanimljiva pričica iz stvarnog života.

Dan prije nego sam otišao na godišnji, nas 15-ak na poslu je bilo u izravnom kontaktu (više od desetak puta po par minuta ili i duže) s kolegom koji je popušio COVID19 (nema pojma gdje) i koji je taj dan toliko zakurio da smo ga poslali doma. Kako sam drugi dan već bio na GO, prošla su još 2-3 dana da nisam ni znao za to, a kad sam saznao, doznao sam i da su svega par ljudi od nas 15 preventivno stavili u samoizolaciju, ostale nisu ni zvali.
Međutim nitko od nas 15-ak nije obolio (neki su se otišli i testirati i bili su negativni),... i za kraj možda i najzanimljiviji dio priče je da je kolega koji je bio u višesatnom izravnom kontaktu sa oboljelim kolegom u par kvadrata prostora također nije nije obolio (nije bio ni pozitivan),.. kako to?
13.09.2020 | 16:43
Nemam odgovor, naravno. Samo osjećaj da će ova tema potrajati još neko dulje vrijeme na Jabučnjaku.
13.09.2020 | 17:48
Ja vise ne vjerujem niti strucnjacima jer lazu za novac. Tesko je razluciti koji je koji.
13.09.2020 | 20:22
Bertone kaže:
kolega koji je bio u višesatnom izravnom kontaktu sa oboljelim kolegom u par kvadrata prostora također nije nije obolio (nije bio ni pozitivan),.. kako to?


Kao i sa svakom zaraznom bolesti. Imunitet, vjerojatnost i statistika. I pandemiju kuge u srednjem vijeku je 10% populacije preživjelo.

Ja se nikad u životu nisam cijepio protiv gripe. Ne sjećam se da sam je ikad prebolio (možda jesam, kao jako malo dijete). Prije jedno 12-13 godina je u firmi od nas desetero kolegica i kolega koji smo dijelili ured osmero završilo doma s gripom. Jedan kolega je bio na putu u kritičnom periodu, a ja se jednostavno - nisam razbolio. Bo.
13.09.2020 | 22:32
Do tog zaključka smo i mi došli, odnosno nekidan smo poslije posla otišli na edukaciju (coffe i još štošta jer je to korisno za team building ) i nakon što smo međusobno komentirali kako se nitko nije razbolio, došli smo do toga da nitko od nas isto nikad nije imao gripu, a nismo se mogli ni sjetiti kad smo zadnji put imali ozbiljnu prehladu tj. nitko osim ovog kolege koji je popušio covid, on je rekao da je svako malo šmrcav.
14.09.2020 | 08:36
Vjerojatno vam je lako smetnuti s uma da 98% populacije sacinjavaju debili, a 90% populacije nema ni osnovne higijenske navike poput pranja ruku nakon sto su se popisali ili posrali. Kada to osvijestite onda ce vam puno toga biti jasnije.
14.09.2020 | 11:59
smayoo kaže:
Bertone kaže:
kolega koji je bio u višesatnom izravnom kontaktu sa oboljelim kolegom u par kvadrata prostora također nije nije obolio (nije bio ni pozitivan),.. kako to?


Kao i sa svakom zaraznom bolesti. Imunitet, vjerojatnost i statistika. I pandemiju kuge u srednjem vijeku je 10% populacije preživjelo.

Ja se nikad u životu nisam cijepio protiv gripe. Ne sjećam se da sam je ikad prebolio (možda jesam, kao jako malo dijete). Prije jedno 12-13 godina je u firmi od nas desetero kolegica i kolega koji smo dijelili ured osmero završilo doma s gripom. Jedan kolega je bio na putu u kritičnom periodu, a ja se jednostavno - nisam razbolio. Bo.


To je pretjeran podatak (ako pričamo o pandemiji crne smrti, polovicom 14-tog st. u Europi). Računa se da je umrlo od 45-50% stanovništa Europe toga vremena.

Najpogođeniji gradovi su imali možda 60% umrlih. Ali naravno, pošto je to bio srednji vijek, podaci dosta variraju.
14.09.2020 | 16:08
Hvala na ispravku. Ne raspolažem nekim pouzdanim izvorima. Ovdje, u Istri, kako sam učio davno u školi, je navodno pomrlo blizu 90% stanovništva, radi čega je lokalno plemstvo doseljavalo kmetove s juga Italije, sa Sicilije, iz Crne gore, Rumunjske, Hercegovine...
24.09.2020 | 14:09
EiprOabXgAA_3SA.jpeg

24.09.2020 | 14:41
AAAAAAA!!!!
30.10.2020 | 15:36
19.12.2020 | 22:15
Cjepivo je maltene na vratima. Kakva su vaša razmišljanja? Imate li potpuno povjerenje ili ste sumnjičavi?
20.12.2020 | 00:57
tesko je ikome danas vjerovati ali koliko sam popratio nema razloga u sumnju... cjepivo kao i svako drugo.... malo te pecka poslije ali prodje brzo...

ali ja bi isao prvi da mogu... clan obitelji ima slabi imunitet, ne zelim riskirati nimalo...


a i kazu da ti signal na mobu bude bolji a windowsi vise ne traze aktivaciju...
20.12.2020 | 01:25
marioart kaže:
...a i kazu da ti signal na mobu bude bolji a windowsi vise ne traze aktivaciju...


plačem
20.12.2020 | 12:44
Naprotiv, ja sam čuo da odmah nakon cijepljenja dobiješ nezadrživu želju registrirati svoju kopiju Windowsa.

Zaozbiljno, člana obitelji ne možeš zaštititi tako da se TI cijepiš. Mora se ON-A cijepiti. Cijepljenjem osiguravaš imunitet za sebe, ali viruse i dalje možeš prenositi na druge.
20.12.2020 | 12:59
upravo radi toga se moze smatrat da smo se od korone spasili tek kad se cijepi recimo 70-80% populacije...
20.12.2020 | 14:04
S*ali su svi po Rusima da brzaju s cjepivom i da ga nipošto ne treba naručivati jer je opasno i svi će poumirati od njega, a s Astra Zenecom je EU potpisala ugovor o isporuci 300.000.000 doza prije nego su ovi uopće stigli do prvog kruga testiranja. I sva ostala cjepiva su zbrzana i isforsirana, a sad će krenuti kampanja po kojoj cijepljenje nije obavezno (da država ne bi morala preuzeti odgovornost u slučaju sranja), ali će na kraju ispasti da ne možeš ni u dućan ako se ne želiš cijepiti.

A za par godina ćemo tek vidjeti ima li posljedica i kakve su. Pa ćemo tek tada moći pouzdano reći je li to bio "spas od korone" ili pravi korak u krivom smjeru.

Ono što mene zanima - zašto nema transparentnih podataka, i to u kontekstu? Koliko je ljudi umrlo od gripe ove godine? Kladim se da nitko. Niti od srca, ni od dijabetesa. Koliko umire ljudi svaki dan ukupno, u odnosu na to koliko ih umre od korone? A koliko u odnosu na prošlu godinu?

Zašto nitko ne daje objašnjenje kako to da je u bilo kojem promatranom periodu 2019. godine u Italiji umrlo VIŠE ljudi nego u tom istom periodu 2020. godine? I nije samo u Italiji tako, nego su samo u Italiji ti podaci jednostavno dostupni.
20.12.2020 | 14:19
ovo sto pises definitivno ima smisla. No ja osobno ne vjerujem da se cijepiva razvijaju kao 50" odnosno 60" godina prosloga stoljeca....

da ima problema vjerovatno ima. Kao i sa svakim cijepivom. No Ovome se nekako mora stati na kraj. Dapace ako i dode kakav lijek, onda se mozda bas uopce ni ne mora cijepiti.

Opet ja gledam sa znanstvene strane. Ako "znanstvenici" tvrde da je dobro i da to valja ja im vjerujem.

Nisam strucan da o tome previse brbljam il iznosim misljenja.


No i sa ovime je kao i sa svime drugime, opet ce biti trenera nakon utakmice i generala poslje bitke. te ovisno o ishodu istoga "druga" strana ce tvrditi da je bila u pravu.
20.12.2020 | 14:32
Na stranicama DZS i HZJZ postoje podaci koliko svaki mjesec umire ljudi i od čega i to unazad dovoljno godina da se izvuče prosjek. Tko je pametan, zaključak će donijeti sam, a tko nije, morat će mu netko drugi servirat

Mene samo zanima tko se namjerava cijepiti. Some say......da će se većina visokoobrazovanih cjepiti
20.12.2020 | 17:25
JOHN kaže:
Na stranicama DZS i HZJZ postoje podaci koliko svaki mjesec umire ljudi i od čega i to unazad dovoljno godina da se izvuče prosjek.


Lupetaš, naravno. Ne postoji.
20.12.2020 | 17:41
Daj se opusti. Ne razumiješ o čemu pričam.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 58 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Gjuroo, IgorD, Maxxy, Riba, Anonimci (518)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO