Zaštita tehnike od vode
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zaštita tehnike od vode

• iMo
  • Korisnik
  • 15
24.05.2019 | 09:14
Dobronamjerne čitatelje molim za praktične savjete glede zaštite tehnike za kišna vremena, ukoliko nemamo supernepromočivi ruksak i razne supernepromočive torbice po mjeri za svaki komadić tehnike : )

Konkretno mislim na prijenosno računalo, fotoaparat, vanjske diskove, baterije, punjače, kablove, bljeskalice... Je li kratkoročno rješenje za pljuska zamotati ih pojedinčno u plastične vrećice ili je bolje i prihvatljivije rješenje, koje je ujedno i dugoročno, kupiti plastične kutijice za hranu koje odgovaraju njihovoj večini?... Ukoliko je to u redu, treba li paziti da se te kutije ne zatvaraju hermetički ili je to baš dobro?... Postoji li opasnost da se zatvoreni u plastične materijale (vrećice ili kutijice) u nekim uvjetima "oznoje" te se zbog toga kod uključivanja u električnu mrežu pokvare?...

Unaprijed zahvaljujem na provjerenim informacijama, bilo iz pouzdanih izvora (poveznice su dobrodošle) ili iz vlastitog iskustva.
24.05.2019 | 10:21
Ako stvarno imaš potrebu za nošenjem elektroničke opreme u svim mogućim vremenskim uvjetima, najbolje rješenje je kupnja kvalitetnog nepromočivog ruksaka (cijena takvog ruksaka je neusporedivo manja od cijene opreme koja može biti oštećena, ili gubitka zarade, ukoliko opremu koristiš profesionalno).

Sva druga rješenja su manje ili više nepraktična.

Zatvaranje uređaja u hermetičke kutije nije pametna ideja jer, ovisno o temperaturi zraka u prostoru u kojem ih zatvaraš, i temperature zraka u vanjskom prostoru u kojem se krećeš duže vremena, može izazvati kondenzaciju vlage u uređajima.

Ako baš moraš, možeš uređaje pojedinačno ili skupno staviti u najlonsku vrećicu, ali je ne smiješ zatvarati, kako ne bi spriječio cirkulaciju zraka.
24.05.2019 | 10:48
Najjeftinije rješenje ti je dva broja veća kabanica nego što ti treba (za tvoju veličinu), kad se smota ne zauzima puno mjesta i nije teška, a kad je sila razmotaš je za 15 sekundi, ruksak s opremom na leđa i obučeš kabanicu preko ruksaka i sebe... i ostanete suhi oboje
24.05.2019 | 12:04
Ali se onda on oznoji....

Kabanica čovjeku samo pruža izbor: hoće li biti mokar od kiše ili znoja
24.05.2019 | 12:10

A u čemu je problem s nepromočivim ruksakom? Skup je ili...?
Inače, ako su temperaturni uvjeti takvi da bi se vlaga kondenzirala u plastičnoj posudi za hranu (koja i ne mora biti 100% hermetična), onda bi se kondenzirala i u nepromočivom ruksaku, samo što korisnik to ne bi vidio.
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
24.05.2019 | 12:58
... Hvala na odgovorima. Odgovorit ću malo kasnije. Sada žurim...
24.05.2019 | 13:18
Ja imam ovu trobu. Kisnuli smo po terenu, nikada nista stradalo nije...

www.peakdesign.com/products/everyday-mes...riant=11607015194668
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
24.05.2019 | 15:09
$250 je dosta. Mora biti dobra za te novce ; )

Ja sam ipak zagovratelj ruksaka jer manje "plešu" dok sam u pokretu. Jedan KATIN model dobio sam upravo nakon preporuke na Jabučnjaku krajem 2012. godine. U međuvremenu KATA je "propala" ("pojeo je Manfrotto) ali olinjali Bumblebee je još tu : ) Doduše izblijedio je, što mu daje "kaubojski" šarm, ali niti jedan šav nije popustio!... Svaka čast onima koji su ga napravili!

Iako sam u cjelini zadovoljan s njim, imam nekoliko prijedloga za poboljšanja, za neke dodatke koji bi ga učinili čvršćim i praktičnijim. Ja sam te dodatke improvizirao ali tvornički bi se to moglo napraviti puno bolje, ljepše i kvalitetnije. Samo ne znam na koju adresu pošaljem mail da ga tamo pročita netko tko će to razmotriti... Ne bih slao na info@ jer mi se čini da takvi mailovi uglavnom završe prema raspoloženju "internet-portira".
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
24.05.2019 | 15:45
... Evo zaštite protiv sunca : )
www.kata-bags.com/source-261-pl-for-an-h...-production-gear.htm
ScreenShot2019-05-24at16.43.02.png
24.05.2019 | 18:45
Kata torbe su odlične. Imaš one koje ne promaču i bez kabanice su ali su skuplje.
Ove s kabanicom treba obući kad počne kiša.

Nemoj se zeznuti i kupiti preveliku jer će ti biti ili poluprazna ili ćeš sve nutra natrpati i bude teška.
Ima jedan ruksak od Lowepro i malo mi je veliki a midi dimenzija je.
Naboje su mi se pokazale torbe (za nositi), a ruksak je za prenositi.
Imaš torbe Natonal Geographics i Think Tank. Kata je pod Manfrotto potpala.
24.05.2019 | 18:50
Djuro genijalac kaže:
Ali se onda on oznoji....

Ljudi plaćaju odlazak u saunu, uz kabanicu je imaš free

Djuro genijalac kaže:
Kabanica čovjeku samo pruža izbor: hoće li biti mokar od kiše ili znoja

Pa nije pitao za sebe nego za opremu

Šalu na stranu, dobar ruksak je dovoljan, još ako ima i navlaku za kišu kao dodatak za 99.9% situacija kas je kiše sve manje i manje je i više nego dobro za većinu korisnika... na kraju ja se ne sjećam kad sam zadnji put dobro pokisnuo, vi?
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
24.05.2019 | 20:00
... Ja pokisnem uvijek kada pada kiša : (
24.05.2019 | 20:58
Bertone kaže:
na kraju ja se ne sjećam kad sam zadnji put dobro pokisnuo, vi?

Vojska, na straži. Najgora noć života. Smjena od 22-24. Stražarski krug je bil dug oko 5 km. Imali smo one kabanice koje ti dođu taman do koljena. Kiša je lijevala ko luda pa se ta voda s kabanica lijepo cijedila po nogama. Nisam ni došel do svojeg mjesta (20 minuta hoda kroz visoku travu, blato i kaljugu), a noge su već bile skroz mokre. Kraj studenog, cca 5C.
I onda dva sata totalnog besmisla dok ta kiša lijeva, a ti drhturiš na zimi. Znaš i sam, kad su ti noge mokre, zima ti je kak god okreneš...
Kad sam došel s te smjene, natrpal novine u čizme, a noge omotal s ručnicima i ta k zaspal do buđenja i novog odlaska. I opet sve isto, a kiša i dalje pada ko luda.... To bum pamtil dok sam živ
24.05.2019 | 21:40

... pokisnuo sam i smrznuo se i ja u Bileći 89' kad smo pet dana markirali ŠRO-ovce, ali mislio sam na realne situacije u bližem vremenskom razdoblju

Nego da se vratimo na temu, @iMo razmisli o nečemu od Thulea (recimo Gauntlet torbi za laptop ako ti treba samo za laptop).
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
24.05.2019 | 22:01
... Ma dobro. Hvala na prijedlogu. (Već sam gledao THULE ali za tablet. Dobri su i skupi. Uzeo sam jeftiniju alternativu.) Situacija trenutno i nije tako loša da moram nešto nabavljati po tom pitanju. Samo sam želio provjeriti koliko je uputno te stvari zatvarati u plastiku, do koje mjere i u kojim okolnostima. Hvala svima na odgovorima.
24.05.2019 | 22:47
Bertone kaže:
na kraju ja se ne sjećam kad sam zadnji put dobro pokisnuo, vi?

Navrati u Rijeku koji put, zimi.
25.05.2019 | 00:55
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
25.05.2019 | 10:05
zabac kaže:
Kata torbe su odlične. Imaš one koje ne promaču i bez kabanice su ali su skuplje.
Ove s kabanicom treba obući kad počne kiša.

Nemoj se zeznuti i kupiti preveliku jer će ti biti ili poluprazna ili ćeš sve nutra natrpati i bude teška.
Ima jedan ruksak od Lowepro i malo mi je veliki a midi dimenzija je.
Naboje su mi se pokazale torbe (za nositi), a ruksak je za prenositi.
Imaš torbe Natonal Geographics i Think Tank. Kata je pod Manfrotto potpala.

... Da, sve mi je to poznato jer povremeno pratim što ima novo u toj ponudi. Imaju izvrsne stvari, baš onako po mjeri i potrebi. Hvala.
  • iMo
  • Korisnik
  • 15
25.05.2019 | 10:11
Bertone kaže:
Najjeftinije rješenje ti je dva broja veća kabanica nego što ti treba (za tvoju veličinu), kad se smota ne zauzima puno mjesta i nije teška, a kad je sila razmotaš je za 15 sekundi, ruksak s opremom na leđa i obučeš kabanicu preko ruksaka i sebe... i ostanete suhi oboje

... I to sam isprobao. To je više izvangradsko ili šumsko rješenje ili kada si manje u dodiru s ljudima (fotografiranje nekakvih skupova sa strane) ali za redoviti odlazak na posao i kretanje po gradu pomocu javnog prijevoza bas i nije prakticno. Nije bas ugodan dozivljaj uci u prepuni tramvaj ili bus s mokrom kabanicom, u kojemu su svi “pristojno” zatvorili kisobrane a ti udjes medju njih i sve ih smocis...
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 7 sati
  • Cheka: Pozdrav ekipi, jel netko kupio novi Macbook Pro 15 ? Ima li kakvi problema u ovih 2-3 tjedna sto je vani ? Dvoumim se da ga kupim. :)
  • drlovric: Mjesec dana free na CuriosityStream, i meni i vama :) [link]
  • cavarovobrdo: MacBook Pro spašen, očišćen i posušen. Svaka čast ekipi s Trešnjevke jer su imali muda.
  • smayoo: Požuri dok nisu napravili te ograde! ;)
  • cariblanco: UPOMOĆ , kako uteći iz Bosne...zaglavio sam ovdje, skoro kao Mamić :D
  • cavarovobrdo: Ufff, hvala! hospitaliziran na Trešnjevci. Vidjet ćemo dalje!
  • smayoo: U EE otpad, bojim se... :(
  • cavarovobrdo: UPOMOĆ laptop MacBook Pro zaliven mlijekom!!! Koji servis u ZG je najbrži i najbolji. Neki su već odbili uzeti laptop. Nisam iz ZG? Gdje odnijeti laprop. Pomagajte! Hvala!
  • drlovric: Imamo li IPSC strijelaca ovdje? :)
  • kupus: i zabranjeno je prodat odmah nakon sto kupis (ne mozes zaradit u par sati), vec preko noci. ako hoces dionice, odi do brokera.
  • kupus: al navodno mozes zaradit, mojem frendu su isplatili neku sitnu lovu svojevremeno
  • kupus: ja ne bih davao offshore racunima novac, ima tonu primjera na internetu ulagaca koji vise do njega nisu mogli doci
  • kupus: jel to isto kao i plus500? igras se sa sirovinama i dionicama, ali sa polugom (omjerom)?
  • m@xym: 'zarada do 90' da budem precizniji, ali zaključak isti
  • m@xym: čim je 'zarada 90%' mora bit prijevara
  • Mate22: dobije se .|.čina
  • drlovric: Ma nesto se kladis na neke dionice.... stvanri su podaci, al ne znam ho e li biti stvarne isplate ako sta dobijes :)
  • Riba: Sa takvim imenom ne može biti ništa drugo do prevara.
  • Riba: Što je to, zvuči kao tableta za povećanje spolovila?
  • drlovric: Jel netko od vas koristio Binatex? Jel to prijevara? :)
  • saint: Ne,6s i SE au zadnji za update
  • Mate22: Znači na moj iPhone 6 plus koliko skužajem neće se moć puknit ovaj novi iOS 13 :/ Correctly?
  • stefanjos: jasno je to, bez performativnih poboljsanja bio bi jednako dobar kao i ios 12, dobar! ali sa najavljenom promjenom pakiranja aplikacija i njihovim brzim otvaranjem to ce biti mrak.
  • drlovric: Stefanjos: Odavno vec HW nije usko grlo na iPhone vec osakaceni iOS. Tako da ne sumnjam da ce sve raditi barem jednako dobro kao iOS 12 :)
  • stefanjos: citam da je ios13 zvjerka na iphoneu 7 pa me veseli sto ce jos jednu godinu drzat mobitel relevantnim. za sada sam na 2,5 od planiranih 5 godina koristenja. nadajmo se da ide tako dalje :D
  • cavarovobrdo: Kako li će nova "RENDA" renderirati :)
  • drlovric: Kupicu ja medalju kakvu ako je dobra cijena, ratni veteran da budem :D
  • smayoo: Žabac, nema frke, stavi ordenje u oglas. Rubrika je “Hardver” :D ;)
  • mate321: Al želim ga se riješit što prije, pa pokušavam sve opcije...eto
  • mate321: Mogu ja izbrisat, ako bas vrijeđa članove
  • zabac: Ma vidim, ali ipak. Ja imam neko ordenje koje je stari vlasnik ostavio. MIsliš kako bi bilo OK staviti ovdje u oglasnik?
  • Riba: zabac, vidi dole.
  • zabac: U oglasniku su se PC komponente počele pojavljivati!!!!!!!
  • ihorvat: Ima li tko da prodaje slucajno Apple TV 4gen ili 4K?
  • mate321: Ok, mozda netko naleti, da mu treba radi posla, kao sto je i meni trebalo
  • Riba: Pa nije zabranjeno, ali nije ti baš ciljano tržište. :)
  • mate321: Mislim, nije škart ali ne trebaaju mi windowsi više
  • mate321: Može li se oglasiti procesor i maticna od PC unutar oglasa, da se riješim škarta!
  • JOHN: Mislim da bi radilo kako spada, al ipak nebum izigravao sreću
  • cariblanco: Čim spominju portoriko, kinu, hong kong te operatere sprint i verzion... neznam baš?
  • cariblanco: To ti je mačak u vreći, može raditi a i ne mora
  • Soffoklo: Taj bi po meni trebao raditi, ali iskreno ne znam 100%. Ovdje možeš provjeriti koje LTE frekvencije podržava i koje države: [link]
  • JOHN: taj bi navodno trebao podržat sve, globalni uređaj!?
  • JOHN: ovaj je A1660
  • JOHN: ok
  • Soffoklo: Moraš paziti da je model Model A1778 ili Model A1784 za 7 plus.
  • JOHN: Jel bi iphone 7 iz USA trebao normalno ovdje radit? Kupujem neki rabljeni, pa me zanima. Ako ima netko ovdje tko eventualno razmišlja o prodaji iphone 7 128gb, zainteresiran sam.
  • dpasaric: @soffoklo, još ćemo vidjeti za macOS podršku za 5,1 jer i Mojave na početku nije, pa su kasnije dodali prepoznavanje kartica s Metal driverima...
  • Dijete: MP - na papiru super. na webu sa animacijama, jos bolje... vidjet cemo uzivo... cekam drugu generaciju, i ne znam sto da mislim o T2 cipu...
  • Soffoklo: Fora je kako je Apple nazvao USB stick na prezentaciji "Ancient Relics" :-)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%