Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


11.10.2021 | 23:26
Nije mi bila namjera zaje. Pa da u biti na to sam i mislio, ali ne u potpunosti da se puni ono da netreba ic nikad na punjac. Nego samo da mu se produzi put koji moze proc sa jednim punjenjem baterje.
  • Daddo
  • Posjetitelj
11.10.2021 | 23:36
smayoo kaže:

Regenerativno kočenje je, naravno, moguće, jer suvišak kinetičke energije koju auto ima (dakle, kad se auto giba brže nego što želiš, odnosno kad ide nizbrdo pa ubrzava više nego što je sigurno), umjesto da trošiš i pretvaraš u toplinsku energiju na mehaničkim kočnicama, rekuperiraš (vraćaš natrag) u baterije.


Sviđam ovaj opis i prisnažujem pitanjem - ako na Tesli zaboraviš "spustit ručnu" i voziš, znači li to zapravo da si konstantno prikopčan na punjač?

Zenon bi bio ponosan. Rimčeva Nevera juri ko Zenonova strijela!
12.10.2021 | 03:27
Kad smo se ponovno vratili na EV, meni se čini da danas zapravo nikome nije u interesu proizvoditi EV.
Da je proizvođačima i birokratima u interesu, do sada bi se već ušlo u masovnu proizvodnju motocikla i skutera na struju jer su isti praktičniji za korištenje u urbanim područjima i ne bi ovisili o infrastrukturi punionica koja je potrebna za automobile. Naime, baterije za motocikle i skutere ne moraju biti teške 200-300-500 kg i imati kapacitet od xy kWh i možda dobar primjer o čemu govorim se može vidjeti na Indijskom konceptu motocikla Ultraviolett F77 (navodno na tržište dolazi u ožujku 2022.) gdje postoje tri odvojena baterijska članka koji se pojedinačno mogu izvaditi i ponijeti sa sobom na punjenje/dopunjavanje,... još kad bi se proizvođači električnih motocikla/skutera dogovorili za unificirane oblike i modele baterija ni brzina punjenja ili autonomija ne bi bile problem jer je dovoljno ištekati praznu i uštekati punu bateriju što je pet minuta posla sa plaćanjem računa za el. energiju pune baterije.
12.10.2021 | 03:57
Koliko bi kostala ta dodatna baterija?
12.10.2021 | 04:23
Koja dodatna baterija?
Ako misliš na F77, uz njega dobiješ tri baterije koje vadiš i puniš po potrebi, a ako si mislio na zamjenu baterija (kad bi bile unificirane), ostavljaš svoju praznu i uzimaš punu bateriju pa plaćaš cijenu struje koja je pohranjena u bateriji (ok, u cijenu takve struje bi bila uračunata i neka amortizacija za trošenje baterije), ali nitko te ne sili na to.
12.10.2021 | 05:09
U Izraelu je 2013 jedan pokušaj bio da se naprave mjenjačnice visoko voltažnih baterija. Ušao bi s autom u nešto slično automatskoj praonici, tu bi doslovno skinuli praznu VVB i stavili punu (sve u 3 min). Ta firma je propala, ali sad Renault ponovo pokreće tu ideju.
12.10.2021 | 05:48
A koji bi bio benefit od dodatne baterije?
Nosis je sa sobom?
Kada jednu potrosis vratis se doma po drugu?
Ne koristis je dok ona prva ne krepa?
Marketinski trik?
Losa kvaliteta baterija pa daju 3?
12.10.2021 | 06:15
To je takav sistem. Imaš 3 lakše umjesto jedne teške. Bateriju možeš ponijeti sa sobom kući i puniti. Kad napuniš sve 3 (ovisi o tvojoj volji, možda bi ti napuni samo jednu) onda ih staviš u auto i trošiš jednu po jednu. Možeš i jednu ostaviti negdje da ti se puni. Tako da na povratku od nekog dužeg puta negdje imaš punu bateriju i možeš dalje (ako želiš, neko neće dalje, ne mora, može ali ne mora). Tako to. A o kvaliteti ne bi, mogao bi ali neću sad. U svakom slučaju marketinški trik, što drugo. Trikovi su sve to i još više. Mi ni ne znamo gdje nas sve prate i kontroliraju. Sad 3 baterije tu mora biti neka caka.
12.10.2021 | 06:53
Motor je u pitanju.
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.10.2021 | 08:32
jura22 kaže:
A koji bi bio benefit od dodatne baterije?
Nosis je sa sobom?
Kada jednu potrosis vratis se doma po drugu?
Ne koristis je dok ona prva ne krepa?
Marketinski trik?
Losa kvaliteta baterija pa daju 3?


Pa klik na link i pogledaj il citaj s razumijevanjem

U motoru su sve 3 baterije (a baterije se teske i u elektricnim biciklima, kamoli ne na motorima)...

primjer:
dodjes na posao u gradsku skupstinu, parkiras motor, al posto ti grad ne da uticnicu na parkirnom mjestu, izvadis van bateriju koja ti je "najpraznija" od te tri, (ili ako nemas potrebe za aktovkom, mozes uzet dvije baterije) pa gore uz stepenice do ureda pa uredu ispod stola, di nitko ne vidi, stavit na punjac i nadopunit si gorivo...

Fakat jednostavno.

Bertone, fala na linku.. gledam motore vec neko vrijeme, al na ovaj nisam nabasao... Moram priznat da mi je privlacniji od Livewirea, al nekako sumnjam da ce ic u serijsku proizvodnju jer nema bas nekih updejta sluzbenih...
12.10.2021 | 11:14
jura22 kaže:
A koji bi bio benefit od dodatne baterije?
Nosis je sa sobom?
Kada jednu potrosis vratis se doma po drugu?
Ne koristis je dok ona prva ne krepa?
Marketinski trik?
Losa kvaliteta baterija pa daju 3?


Aj baci oko na priloženi link ili ako je problem čitati upiši u YT F77 (ne moraš ni puno ime napisati ) pa pogledaj kako je zamišljen koncept sa tri baterije prije nego što počneš lupati zaključke

Dijete kaže:

Bertone, fala na linku.. gledam motore vec neko vrijeme, al na ovaj nisam nabasao... Moram priznat da mi je privlacniji od Livewirea, al nekako sumnjam da ce ic u serijsku proizvodnju jer nema bas nekih updejta sluzbenih...


Pratim ih već jedno godinu i pol ili dvije kad su tek počeli sa najavama i prikupljanjem početnog kapitala i mislim da će uspjeti doći do serijske proizvodnje.

Vijesti o početku proizvodnje na službenim stranicama baš i nema, ali uvijek u moru informacija možeš napipati iz drugog izvora (počinje na 11,35)


Inače, kaj se tiče e-motocikla, evo malo o Tesli EM.
12.10.2021 | 15:13
Bertone je napisao da uz motor dobijes 3 baterije.
Moram u miru pogledati jer nisam imao vremena.
Isprcavam se ako sam koga izivcirao.
Rezervna baterija ima manje smisla ako je se ne nosi sa sobom, a tada moze biti i ustekana.
12.10.2021 | 15:23
Dio sa baterijama počinje na otprilike 2:43



ili ovdje na oko 3:20 ak neš sve gledati

12.10.2021 | 16:04
Ovaj drugi video mi se daleko više sviđa.

Odmah sam primijetio Dainese odijelo.
12.10.2021 | 19:10
PS. Nisam ranije rekao, ali meni je F77 ružan motocikl, ali mi se sviđa koncept
12.10.2021 | 19:28
Dojam popravlja vozačica.
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.10.2021 | 20:39
Bertone kaže:
PS. Nisam ranije rekao, ali meni je F77 ružan motocikl, ali mi se sviđa koncept


Pokusavam ne sudit prije nego vidim nesto uzivo. Primjer je Liwevire od Harley Davidsona. Na fotkama mi je izgledao divno, uzivo mi je daleko manje privlacan.

S obzirom da sam bezukusan, F77 mi se cini kao pun pogodak sa mene. Shadow mi se najsvidja, ali bih uzeo bijeli zbog bolje vidljivosti na ovim crnim cestama.
12.10.2021 | 21:31
Ukus/bezukis je kao i lijepo/ružno... do oka pojedinca
Ja na e-dvokotačne vozilice gledam da budu praktični prevesti od točke A do točke B, jednostavni za održavanje, ne preteški ili jednom riječju praktični.
U tu kategoriju mi ulazi Sur-ron no problem je što ga možeš kupiti, ali ga nemreš registrirati (barem u HR).
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.10.2021 | 23:17
E, to je jako slicno Segway eDirt bajku...

ap-en.segway.com/product/segway-dirt-ebike.html


Razmisljao sam njemu i spickao sam se na 5. kilometru probne voznje... ima nevjerojatan torque, a ful je lagan... i dodatno, ne pase mi off road amortizacija za moje ceste...

Frend ga je kupio isti dan kad smo isli na probnu voznju i spickao se nakon dva dana bas jako... tako da se vratio nakon toga na lokalni Ubco...

www.ubcobikes.com
13.10.2021 | 08:38
Dijete kaže:
... tako da se vratio nakon toga na lokalni Ubco...

www.ubcobikes.com


E ovo mi se sviđa i to mi je praktično e-vozilo, dodatni plus je koliko vidim što ima pogon na oba kotača.

Hvala za link, moram to malo bolje proučiti.
15.10.2021 | 18:32
Evo, da se ubacim. Objavljen preliminarni kalendar za 2022.


111.jpeg
21.10.2021 | 10:34
Živjeli i vječna slava španjolsko/njemačkim inženjerima,... krenuo sam jutros na tehnički i preventivno bacim oko na svjetla kad ono ne radi jedna prednja pozicija, rekoh hajde, nije bed jer je ovo prvi put od kad je ugrađena u tvornici da je krepala, a vozim uvijek sa upaljenim svjetlima.
Vratim se doma da provjerim koju žarulju treba kupiti i usput odem na YT pogledati kako se mijenja:





... i ništ, nazvao sam mehaničara kad da mu dovezem auto da promjeni žarulju.

Pa koliki moraš biti moron da ovako zatrpaš motorni prostor pa da nemreš prići običnoj žarulji (s time da je kod mene još gore nego na videu jer je drugi motor u igri pa je još manje mjesta i farovi su sa xenonima pa je i kućište sa zadnje strane drugačije).
  • Daddo
  • Posjetitelj
21.10.2021 | 11:03
oće to kad voziš auta iz vau vau koncerna.

nego ovo ti je problem za električara, ne za mehaničara?
21.10.2021 | 13:10
@Bertone, suosjećam s tobom.

Imao sam davno Renault Modus, evo jedne slike iz 2010. kako je to izgledalo u servisu:

IMG_0414.jpg


Simpa auto, ali žešća katastrofa za moj džep. Čim je istekla garancija, u rekordnom roku je sve porikavalo na njemu, stup upravljača, elektronika je popixxila, motor je zaklopotao, ma užas.. Nakon nekih 15-tak tisuća kuna kvarova u godinu i pol riješio sam ga se po promo cijeni, a da nisam vjerojatno bi tražio kantu s benzinom i šibicu...

Od tada, kako sam ranije napomenuo, od francuza samo sir vino i onih par konjaka što je Smayoo napomenuo u nekom postu...
21.10.2021 | 13:31
Daddo kaže:
oće to kad voziš auta iz vau vau koncerna.

nego ovo ti je problem za električara, ne za mehaničara?


Ma da imam dugački T ključ sa magnetom riješio bi to sam, no nemam pa ne mogu otpustiti maticu da izvadim akumulator, a mehaničar to ima

zoranowsky kaže:
@Bertone, suosjećam s tobom.

Imao sam davno Renault Modus, evo jedne slike iz 2010. kako je to izgledalo u servisu:

IMG_0414.jpg
...


Ovo je još žešći fail,... biti će da su oni koji su ga projektirali malo previše bili na onom vašem konjaku
21.10.2021 | 14:11
Bertone, problem ti je zastario. Kad kupiš idući auto, taj će sva svjetla imati LED pa nema više mijenjanja žaruljica. Kad ti krepa neki LED modul, rikneš lijepo 10 kKn za novi far i juhuhuuuuu...
21.10.2021 | 14:12
21.10.2021 | 14:25
smayoo kaže:
Bertone, problem ti je zastario. Kad kupiš idući auto, taj će sva svjetla imati LED pa nema više mijenjanja žaruljica. Kad ti krepa neki LED modul, rikneš lijepo 10 kKn za novi far i juhuhuuuuu...


Ne, PSA koncern popravlja farove, tj. mijenja LED-ice u njima...
21.10.2021 | 14:42
Djuro genijalac kaže:
smayoo kaže:
Bertone, problem ti je zastario. Kad kupiš idući auto, taj će sva svjetla imati LED pa nema više mijenjanja žaruljica. Kad ti krepa neki LED modul, rikneš lijepo 10 kKn za novi far i juhuhuuuuu...


Ne, PSA koncern popravlja farove, tj. mijenja LED-ice u njima...


A zamjena je 20% povoljnija od cijene novoga.
Šala, nemam pojma koliko košta, ali me ne bi čudilo da je tako.
21.10.2021 | 14:53
Ljudi zasto Xenone vise niko ne nudi?

Ili je prastara halogenka ili LED u ponudi.

Ima neki poseban razlog za to?

Ja imam dual xenon na Insigniji i obozavam te farove.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 22 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Bertone, Gen, MacSlavko, Riba, Anonimci (310)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO