Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


06.04.2021 | 12:27
Nego, imam pitanje za znalce. Spremam se mijenjati gume na Focusu (ecoboost, 2016), trenutno imam dva seta Continentalki, generalno sam do sada kupovao gume vodeći se adac testovima (obično bih kupio najbolju gumu na testu). Dimenzija je 205/55 R16.

Ono kaj me zanima je trajnost nakon nekog vremena, imam dojam da je continental ok dok je nov, nakon nekog vremena čini mi se kao da vozim na plastičnim gumama. Ne radim veliku kilometražu niti vozim agresivno, tako da sigurno neću brzo potrošiti gumu.
06.04.2021 | 18:52
Moje iskustvo ti vjerojatno nije mjerodavno, jer meni gume izdrže jednu, max dvije sezone (radim puno kilometara). Vozio sam se na svakakvima, ali najzadovoljniji sam Toyo gumama (Snowprox zimske i Proxes ljetne).
06.04.2021 | 21:11
Ovo je generalno manje-više istina za većinu guma. Bridgestone je isto takav; dok je nov famozan, nakon dvije zime kuhana bukovina.

Osobno, ja sam nakon niza godina na Goodyearu Efficient grip performance. Na mokrom je odličan, nije bučan i dostatno izdržljiv.
06.04.2021 | 21:12
Glede relija: www.youtube.com/channel/UCUxfOUJ-QAP2XHueAq4jSmQ/videos

Tko želi, može ovdje vidjeti sve brzince kako izgledaju. Snimljeni prije početka natjecanja, od strane organizatora...

Btw, ekipe već testiraju. Hyundai je bio kod Vrbovskog (www.facebook.com/WRCcroatiaRally/videos/2144484619732401/), a danas stigla Toyota. Sutra u 8:00 kreću oni sa svojim testom. Tko želi ići, dionica Lobor - Golubovec u duljini od cca 8 km.
Finski mehaničari upravo uče brojanje po bertijama u Zlataru...
07.04.2021 | 00:36
Djuro genijalac kaže:
Finski mehaničari upravo uče brojanje po bertijama u Zlataru...


Prvo brojanje, onda zbrajanje, a na kraju oduzimanje
Hvala na infu, bum pogledal taj Goodyear!
08.04.2021 | 00:58
Svašta sam vozio, pa evo kratko:

- Achilles ATR Sport, prihvatljivo po suhom ako vozite normalni auto, ali nisu za divljanje. Po mokrom su smrtonosne. Toliko su tvrde da vjerojatno traju godinama, ali držanje je katastrofalno. No, najgora stvar su mjehuri koji se pojavljuju svuda, pa čak i na samom gaznom sloju. Izbjeći po svaku cijenu.

- Bridgstone SP nešto, zaboravio sam oznaku, odlične kao nove, ali brzo se potroši prvi sloj i onda postanu tvrde, još su solidne po suhom, ali na kiši opasne, ne bih opet.

- Continental SportContact, odlična guma, ugodno tiha i super peformansi, ali preskupa.

- Dayton D320, talijanska guma izrađena po Firestone licenci gume identične oznake D320. Imaju sjajan odnos cijena/performanse, kupio bih opet, ali više nema tog modela.

- Michelin Pilot, najbolje u svemu, ali toliko su skupe da sam ih imao samo jednom.

- Pirelli P Zero Nero, izvrsna guma korektne cijene. Izdrži do 25.000 km normalne vožnje, vrhunska po suhom i vrlo sigurna po kiši. Promijenio sam 4 seta. Topla preporuka!

- Toyo Proxes T1R, vrhunska guma po suhom, odlična po kiši, nažalost daleko premekana, katastrofalno brzo se troši (225/35/19), moje su bile gotovo potpuno uništene nakon 5.000 km. Ne preporučujem osim ako ne vozite vrlo ležerno.

- Yokohama Parada S2, luda guma, street race klasa, vrhunsko držanje, po kiši ipak mrvu opreznije. Vrlo glasna kada ostari. Izdrži 10.000 km huliganske vožnje. Debelo preskupa i bez obzira na top performanse ne vrijedi svoje cijene. Danas ima boljih guma, izbjegnite.


Sada sam na svim autima prešao na korejski Nexen! U touring klasi to je N'fera SU1, sjajna guma karakteristika koje često nadilaze Toyo, a u istoj su klasi cijene. Moje iskustvo je da su trajnije. U sportskoj klasi Nexen N8000, ultra high performance guma slična Toyo Proxes T1R, ali traje gotovo dvostruko.
08.04.2021 | 13:05
- Toyo Proxes T1R, vrhunska guma po suhom, odlična po kiši, nažalost daleko premekana, katastrofalno brzo se troši (225/35/19), moje su bile gotovo potpuno uništene nakon 5.000 km. Ne preporučujem osim ako ne vozite vrlo ležerno.


Taj sam. Po mom iskustvu, do 20.000 km su skroz u redu, a na 25.000 su već opasne. Ali meni to štima, nekad mi je 20.000 bilo taman jedna sezona, sad manje putujem, odnosno putujem jednako, ali na kraće relacije, pa mi je to taman dvije sezone.

Zainteresirao si me s ovim Nexen. Ovo ljeto imam spremljene Toyo gume za oba auta, ali za iduće ću probati.
08.04.2021 | 16:59
Ja ću samo naglasiti da u širokom luku zaobiđeš Pirelli P7 Cinturato. Smeće na kvadrat. Do sada sam uvijek koristio Continental Conti Sport Contact i bio prezadovoljan. Ovo govance sam dobio s autom i još ću ih koristiti ovu sezonu
08.04.2021 | 18:09
S kojim to autom?
08.04.2021 | 20:20
C klasa
08.04.2021 | 20:28
To od prethodnog vlasnika ili novu Mečku isporučuju s tim gumama?
08.04.2021 | 22:50
Uzeo ga u Mercedesu Neu Ulm, starog tri godine. Zadnji par je bio nov, a prednji star dvije godine, što bi se moglo tumačiti da su te bile u originalu
Uglavnom....još se dodatno zaj, pa sam naprijed te zamijenio s novim parom. I opet prošle godine opet drugi par jer mi je na autocesti na 130 pukla guma koja se totalno zaribala. gume su ok prvih 20-30tis km, a onda koma. Po mokrom su teško sranje
Sad čekam dogodine priliku se vratiti na Continental
09.04.2021 | 00:55
ljetne montirane 09/2017 225/45 18 Y XL SportContact 6
dosad oko 25 000 km sa gumama ako ne i vise... dobre za jos 2-3 sezone po vulkanizeru, ako se nesto ne promijeni
normalna gradska voznja i auto put.... nikakvo slajdranje i gasiranje - preporuka.
placene sa montazom u HR 5000 kn

zimske Bridgestone Blizzak ne znam tocnu dimenziju al su 16"... namonitorao prvu zimu kad sam kupio auto, 2016. po vulkanizeru dobre jos 1-2 sezone.
kupljene na ebay.de 360 € praznilo se skladiste cijena sa balansiranjem i celicnim felgama.
Dosta bucne. al su sto se tice kocenja kad je hladnoga i mokro sasvim ok
napravio sigurno preko 30000 sa njima
mijenjam gume svake godine u 4 mjesecu ljetne - 11 mjesec zimske
09.04.2021 | 01:00
JOHN kaže:
Uzeo ga u Mercedesu Neu Ulm, starog tri godine. Zadnji par je bio nov, a prednji star dvije godine, što bi se moglo tumačiti da su te bile u originalu
Uglavnom....još se dodatno zaj, pa sam naprijed te zamijenio s novim parom. I opet prošle godine opet drugi par jer mi je na autocesti na 130 pukla guma koja se totalno zaribala. gume su ok prvih 20-30tis km, a onda koma. Po mokrom su teško sranje
Sad čekam dogodine priliku se vratiti na Continental


ako je auto bio leasing, vjerovatno vlasnik nije nikada niti promijenio gume na njemu.

puno kupaca jednostavno voza auto na onim gumama koji ma dobije auto.... dok ne istekne leasing
09.04.2021 | 01:03
JOHN kaže:
Uzeo ga u Mercedesu Neu Ulm, starog tri godine. Zadnji par je bio nov, a prednji star dvije godine, što bi se moglo tumačiti da su te bile u originalu
Uglavnom....još se dodatno zaj, pa sam naprijed te zamijenio s novim parom. I opet prošle godine opet drugi par jer mi je na autocesti na 130 pukla guma koja se totalno zaribala. gume su ok prvih 20-30tis km, a onda koma. Po mokrom su teško sranje
Sad čekam dogodine priliku se vratiti na Continental



ako si u de, pogledaj pitstop.de imaju najjeftiniju ponudu guma u njemackoj

namontirane Pirelli Nero GT 245/35/19... 655€ uracunato balansiranje/montaza i bacanje starih guma... onaj tupavi plin nisam uzimao jer mi nema smisla posto redovno kontroliram gume sa normalnim zrakom na pumpi.
09.04.2021 | 09:11
Robert_84 kaže:
JOHN kaže:
Uzeo ga u Mercedesu Neu Ulm, starog tri godine. Zadnji par je bio nov, a prednji star dvije godine, što bi se moglo tumačiti da su te bile u originalu
Uglavnom....još se dodatno zaj, pa sam naprijed te zamijenio s novim parom. I opet prošle godine opet drugi par jer mi je na autocesti na 130 pukla guma koja se totalno zaribala. gume su ok prvih 20-30tis km, a onda koma. Po mokrom su teško sranje
Sad čekam dogodine priliku se vratiti na Continental


ako je auto bio leasing, vjerovatno vlasnik nije nikada niti promijenio gume na njemu.

puno kupaca jednostavno voza auto na onim gumama koji ma dobije auto.... dok ne istekne leasing


Bio je na nekom Mercedes leasingu. Kupljen i redovno servisiran kod njih. Bila mi je prilika samo takva. Mijenjali su jedan par guma, možda taj dan kad sam ga došao pogledat.
10.04.2021 | 02:31
JOHN kaže:
Ja ću samo naglasiti da u širokom luku zaobiđeš Pirelli P7 Cinturato. Smeće na kvadrat. Do sada sam uvijek koristio Continental Conti Sport Contact i bio prezadovoljan. Ovo govance sam dobio s autom i još ću ih koristiti ovu sezonu


Treba reći da to nema veze s Pirellijem, oni imaju baš vrhunske gume, nego s time što se radi o "eko gumi" koja "štedi gorivo", a svatko već sa srednjoškolskom fizkom zna da tu onda nešto ne štima.

Mnogi proizvođači, pa čak i Michelin, imaju te razne "eko gume" i uglavnom su sve katastrofalne i imaju opasno dug zaustavni put. Džabe ti ušteda na gorivu ako se zaustaviš par metara kasnije.
10.04.2021 | 10:21
Rekao bih da su to gume namijenjene vozači(ca)ma koji imaju isključivo gradsku vožnju do 60 km/h.
Ali ja imam loša iskustva s Pirelli gumama još od vremena kad nitko nije radio "eko" gume.
10.04.2021 | 11:26
Evo vezano je za automobil, promijenio sam filter zraka od kabine danas. Uz ovakav filter korona mi je najmanja briga.

filterkabine.jpeg
10.04.2021 | 15:32
Kome se da čitati jedan lagani osvrt na BMW i AlfaRomeo nekad i danas.
10.04.2021 | 18:50
Ha ha ha ha... Bio je za očekivati takav "twist". Ali dobro je to autor izmanevrirao. U literarnom smislu.
10.04.2021 | 19:42
Bertone kaže:
Kome se da čitati jedan lagani osvrt na BMW i AlfaRomeo nekad i danas.


Ima istine, ali ima i stvari s kojima se ne slažem. S jedne strane autor pretjeruje u pogledu "kvariljvosti" nekih generacija Alfe, a s druge previše favorizira sadašnju paletu modela koja nikada nije bila jadnija. Također, dizajn Giulije nije originalan i bio je dodvoravanje BMW publici (bok je jednak), a to je potpuno pogrešna igra. Također je sramotno da Alfa u ponudi, valjda prvi put u povijesti, nema niti jedan coupe, a na to se nije niti osvrnuo.

Nekada je Alfa 156 1.8 Twin Spark nova koštala 20.000 €. I prodali su ih 700.000 komada.

Gle čuda! Genijalan auto, sportske karakteristike i cijena dostupna prosječnom čovjeku koji je entuzijast. Sada imaju dva modela u visokoj klasi i to je to. Ne možeš za 20.000 € kupiti ništa. A onda vidiš konkurenciju kako u toj klasi složi jednu divnu Mazdu 3 bez problema i pune ih ceste.

U klasi Giuliette su trebali napraviti novi model i to jedan s pet vratiju i jedan niži kao coupe. I problem riješen. I nuditi nekakve "junior" modele po super cijenama kao nekada.

Problem Alfe je što se išla glumiti nešto što nije, gdje rubno ulazi u zonu Maseratija, a pogotovo je krivo to što su se išli dodvoravati kupcima BMW-a i Audija, a to je ekipa koja većinom nikada neće kupiti Alfu iz drugih razloga, to je više stvar nekog automobilskog svjetonazora. Nove Alfe su sada cijenama u rangu publike koja ih ionako prezire. I to je ta začarana petlja.

Alfa je treba ostati dosljedna sebi.
10.04.2021 | 20:14
Pravi zadnji BMW je bio E46 i E39, nakon toga je sve vise plastika uzela maha. Kako kod BMWa tako i kod drugih proizvodaca.

A o kompijuterizaciji da ne pricam.


Alfu niti sam previse puta vidio, a kamoli vozao... da ju komentiram.

no svi stereotipi su nastali na nekim iskustvima.
10.04.2021 | 20:53
Kako reče Boethius, "Da si šutio, ostao bi filozof".
10.04.2021 | 20:55
Da se vratim na temu. Zimske sam pred ovu zimu stavio Nokian i zadovoljan sam. Sad me čekaju ljetne i vjerovatno ću uzet GoodYear na druge felge. Kako sam više naklonjen sportskoj vožnji, gledam da bolje leže i drže cestu, nego na trajnost.
10.04.2021 | 20:57
Bome, sa cestama kakve su po Hvaru, nema ti druge nego - sportski voziti. Jer, ako ćeš penzionerski, ne treba ti ni mjenjač, ni kvačilo. Cijelo vrijeme si u prvoj.
10.04.2021 | 21:05
Vidi se da nisi bio tu neko vrijeme. Od Sućurja do Jelse je obnovljena cesta u zadnje vrijeme, a od Starog Grada do Hvara kroz tunel već davno (to znaš). Nešto je popravljeno i na južnoj strani tako da su sporedni putovi ponegdje slabiji. Usput u petak ujutro sam strugao led sa šoferšajbe (rano išao u Split)bilo -3.
10.04.2021 | 23:25
Jel' obnavljenje ceste uključivalo samo novi asfalt ili su je malo i proširili? Zadnji put kad sam vozio od između Selca kod Bogomolja do Sućuraja u dva navrata morao rezati desni zavoj da mi je jedan kotač završio van ceste kako bi izbjegao kamikaze iz suprotnog smjera.

Kaj se tiče guma, zimske isključivo Conti TS (dosta sam zadnjih godina vozio službene aute na Dunlop SP WinterSport, mislim 4D i one su mi se također pokazale OK, ali prednost ipak ima Conti), a za ljetne (ok, slobodno se možete smijati) zadnje četiri godine Sava UHP (vozim ih dvije sezone i kupim nove bez obzira na koliko je ostalo profila i što kaže vulkanizer).
10.04.2021 | 23:55
Imao sam nezaboravne momente na spomenutoj cesti
Najgore iskustvo definitivno je bilo u kombiju dok smo se žurili na gažu u Jelsi, gledati van s povišene pozicije (nisam vozio ja) bilo je some scary shit...
11.04.2021 | 00:04
Drago mi je čuti da se nešto dogodilo s cestama. Zadnji put kad sam bio, kužilo se da je desetak km od Jelse prema Sućurju obnovljeno i nešto malo prošireno, ali to je i dalje bilo opasno usko i opasno zavojito.
Onaj dio oko trajekta i prema Hvaru je OK, za otočke prilike, to znam. Ovo što sam bio napisao je više u šali.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 22 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, jzelko, m@xym, Maxxy, Riba, ZeljkoB, Anonimci (837)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.42 Seconds

Provided by iJoomla SEO