Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


06.04.2020 | 00:28
Je, slažem se, ta mi je draža!
12.04.2020 | 00:33
Ovo je istina, meni se recimo BMW od linije E46 pa na ovamo jako svidao kao auto jer sam tada bio dijete koje je vozalo bicikl i samo mogao gledati.... i tako je ostalo do danas da mi se ta linija auta svida.

Kad sam sebi mogao kupit auto kakav zelim, uzeo sam F30 bez veceg razmisljanja, jer dosta slici E46. Ni ovaj "novi" mi se ne svida kao "moj". Dapace sad ga planiram ostavit supruzi i ici na WRX STi, cisto iz jednog razloga sto ama bas svaki balkanac "auslander" odnosno stranac u DE ili drugoj drzavi voza E200 CDI ( ne daj boze da je slucajno E220 CDI taj je vec preskup) il recimo BMW 520d.... sto je meni smijesno.

Iako je i moj 318d, doduse ja sam isao na takav motor i radi supruge jer je prije toga vozala Clia 1.0.

No u HR svi vozaju Audi, BMW il M-Benz.... Ako netko ima Toyotu on je budala. Dok opet preko bare onaj tko ne voza Toyotu "je" budala il ima para na bacanje.
12.04.2020 | 01:59
Vjerujem da bi se na karti HR mogla napraviti korelacija između političkih preferenci i toga što se vozi! Bila bi slična karti na kojoj su označena područja koja više uplaćuju u proračun nego li uzimaju - i ona druga. Malo sam zločest, ali nije bez vraga...

Nego, meni je fora kako jedan Kommissar Rex uvijek vozi Alfe!
13.04.2020 | 18:12
momci, sta da uzmem za potamniti crnu plastiku?
na skuteru mi je plastika onako izgubila boju jer stoji na suncu, pa ovako sad kad imam vise vremena mislio to malo proci, ali ne znam bas sa cime?
13.04.2020 | 20:51
Pa da, ima tih sredstava za tretman plastike. Imaš i od Sonaxa, Meguiar's - a....
13.04.2020 | 21:10
Imaš u Sparu na odjelu auto kozmetike nešto njemačko s "nanoformulom" i ok je, ali računaj da je sve to prolazno, izdrži možda mjesec-dva ako je auto na suncu i kiši.
13.04.2020 | 23:53
bolje je svake 3-4 sezone negdje prefarbat citav skuter.... u Sl Brodu to ide za cca 100€, jer im boje ostane a ne vjerujem da treba nekakva perfekcija.... nego se ovako zafrkavat satima i bog zna cime par sati i opet nakon 2 tjedna isto
13.04.2020 | 23:57
Robert_84 kaže:
.... nego se ovako zafrkavat satima...


Čovjek je u karanteni kao i svi mi. Pusti ga nek se malo zabavlja
15.04.2020 | 18:01
Gjuroo kaže:
Robert_84 kaže:
.... nego se ovako zafrkavat satima...


Čovjek je u karanteni kao i svi mi. Pusti ga nek se malo zabavlja


bas to
skuter za razvaljivanje po gradu, malo ga lickam da mi vrijeme prodje.
hvala. probam ovo u sparu, najjednostavnije.
15.04.2020 | 18:23
Gjuroo kaže:
Robert_84 kaže:
.... nego se ovako zafrkavat satima...


Čovjek je u karanteni kao i svi mi. Pusti ga nek se malo zabavlja


Pazi samo da to ne završi ovako...


1a1.jpg
15.04.2020 | 22:15
Imam prijatelja koji je svojedobno živio na Krku i imao posao pretežno sezonske naravi (preraspodjela radnog vremena, robijanje ljeti i 4-mjesečni godišnji zimi) pa bi svog stojadina preko zime rastavio eto baš tako kao na toj slici, i onda ponovno sastavio.
19.04.2020 | 10:08
Evo, ja nisam rastavil auto do šarafa, ali sam bil na tom tragu... Honda je stara 21 godinu i super je, ali na mjestima je popustila tvornička zaštita od korozije i voda je prodrla ispod nje. Pa, rekoh, ajmo to srediti dok je vrijeme da ne bude veće štete...

1_2020-04-19.jpeg


Alati: tračna brusilica, najbolji izum nakon kotača za ovakvu vrstu posla i dremel za rubove i točkasta oštećenja

alati.jpeg


Zahvaćeni su bili pragovi i podnica odmah iza prednjih kotača (što je logično, tu kotači bacaju sve i najjače je opterećenje što se toga tiče). I nakon brušenja i pasivizacije hrđe ferosanom (vidi se kako su točkice pocrnile), a prije još jedne runde brušenja da se i to izvadi van...


2.jpg


3.jpg


8.jpeg


I tako, bilo toga još, ali nigdje nije probilo skroz, dakle, bio je ovo posao u zadnji čas!

Cink primer da dodatno neutrazira hrđu tj. da ju može hraniti ako je što ostalo pa da se ne troši materijal (na isti način na moru koriste cinkove anode da spriječe koroziju)


9.jpeg


10.jpeg


Itd.. Sve je tretirano cink primerom u dva sloja (iz limenke)

Pa potom dvije ruke boje (imam namiješanu limenku boje auta)


13.jpg
19.04.2020 | 10:13
Nastavak


14.jpg


16.jpeg


17.jpeg


Ovo je sad dobro popravljeno, ali tako ne bi dugo izdržalo. Kamenčići bi brzo odbili boju pa zato ide završni sloj bitumenske zaštite za donji postroj vozila koji je mekan i otporan na kamenčiće i slično. Tu nisam šparal, tri ruke i izdašan sloj da potraje.


18.jpg


19.jpg


21.jpeg


23.jpeg


24.jpeg


Ima još posla na stražnjem kraju, oko zadnjeg mosta, ali to znači da moram skinuti stražnji ovjes, a to opet za sobom povlači štelanje špura pa nisam to sad htio raditi dok se stvari ne normaliziraju barem kaj se toga tiče..
19.04.2020 | 12:53
Naručio bi komplet točkove, zna li neko gdje?
19.04.2020 | 13:27
Kod tvog vulkanizera?
19.04.2020 | 14:23
Djuro genijalac kaže:

Ima još posla na stražnjem kraju, oko zadnjeg mosta, ali to znači da moram skinuti stražnji ovjes, a to opet za sobom povlači štelanje špura pa nisam to sad htio raditi dok se stvari ne normaliziraju barem kaj se toga tiče..


Nice job (tko kaže da je korona loša ) i rastepi slobodno zadnji kraj jer vulkanizeri rade pa nije bed napraviti optiku osim ako ne moraš naručivati nešto od dijelova (zadnji ovjes ti je multilink, jel?).


tino1 kaže:
Naručio bi komplet točkove, zna li neko gdje?


Kaufland, InterSpar,... Lidl?
19.04.2020 | 14:38
E ovo je bio odličan posao Djuro!

Ja sam popravljao GT na istom mjestu, ali sam prekasno vidio da imam problem jer je prošli vlasnik to očigledno krpao, natrpao je bitumena preko loše odrađene sanacije, pa je na kraju to ipak probilo. Tako da sada imam oštećenja s kojima živim, dio sam očistio i zakrpao epoksidnom smolom, vidjet ćemo kako će se to pokazati. Sada čekam neki tren da nađem dobre polovne ili kupim nove pragove/kolone. Ima neka poljska firma koja proizvodi replike, pa je to možda najbolje rješenje. O tom po tom...
19.04.2020 | 16:04
OZ 18" + Danlop runflat! Nema šanse.

Prije u Kauflandu ili Lidlu.
19.04.2020 | 16:33
tino1 kaže:
OZ 18" + Danlop runflat! Nema šanse.

Prije u Kauflandu ili Lidlu.


Pa Kaufland mi je bio prvi izbor s obzirom da si se u detalje raspisao kakve gume trebaš
evo, 18" ljetne od Dunlopa, a za felge pošalji upit jer OZ ima samo 40-ak modela felgi u toj dimenziji
19.04.2020 | 17:04
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:
Ima još posla na stražnjem kraju, oko zadnjeg mosta, ali to znači da moram skinuti stražnji ovjes, a to opet za sobom povlači štelanje špura pa nisam to sad htio raditi dok se stvari ne normaliziraju barem kaj se toga tiče..


Nice job (tko kaže da je korona loša ) i rastepi slobodno zadnji kraj jer vulkanizeri rade pa nije bed napraviti optiku osim ako ne moraš naručivati nešto od dijelova (zadnji ovjes ti je multilink, jel?).


Imamo mi na poslu dizalicu sa špurom, pa si to radije sam napravim. Da, otraga je multilink i to vrhunski. Imam hardrace elemente (camberkit) i naprijed i otraga pa mogu to sve poštelati kako treba. Mislim naručiti još i ona ramena za zadnji špur. Jer njega s tvorničkim štelanjem jedva dobijem u zeleno, ali ne mogu dobiti točno u nulu (s vremenom je to sve malo poderformirano). I tak, svaki bedak ima svoje veselje...
19.04.2020 | 17:07
dpasaric kaže:
E ovo je bio odličan posao Djuro!

Ja sam popravljao GT na istom mjestu, ali sam prekasno vidio da imam problem jer je prošli vlasnik to očigledno krpao, natrpao je bitumena preko loše odrađene sanacije, pa je na kraju to ipak probilo. Tako da sada imam oštećenja s kojima živim, dio sam očistio i zakrpao epoksidnom smolom, vidjet ćemo kako će se to pokazati. Sada čekam neki tren da nađem dobre polovne ili kupim nove pragove/kolone. Ima neka poljska firma koja proizvodi replike, pa je to možda najbolje rješenje. O tom po tom...


Pa ako ti ne trebaju cijeli pragovi, onda samo popravi ove. Lim od 1.2-1.5 mm, fleksa, švas aparat i udri. Odreži dio koji ne valja, izreži od novog lima istu krpu, oblikuj ju malo čekićem i zašvasaj na mjesto...
19.04.2020 | 17:09
Joj da, zaboravio sam gdje radiš
... zakaj bedak, bedaci su oni koji propovijedaju kako Golf 1.6 TDI ima super ovjes
19.04.2020 | 17:26
Bertone kaže:
Joj da, zaboravio sam gdje radiš
... zakaj bedak, bedaci su oni koji propovijedaju kako Golf 1.6 TDI ima super ovjes




Današnji uradak.

Obloga praga je pukla. Neko je na nju stal (više puta) pa...


a1.jpeg


Nabavil sam drugu od šrotera (ima na Kozari boku jedan bosanac koji rastavlja honde pa ima skoro sve kaj ti zatreba)


a2.jpeg


Jasno, bila je odvratno zmazana, ali to se najbolje opere s pastom za pranje ruku (recimo ona W5 od Lidla je super). S njom se dobro natrlja, i s puno tople vode se opere da je ko nova.

Kad sam skinul staru, našel sam da ima malo hrđe iznutra. Ostaci zime i mokrog tepiha od prijašnjeg vlasnika. Kd sam kupil auto, on je bil nevjerojatno pun pijeska iznutra. Onaj fini, talk, puder, cijeli sam auto rastavio (unutrašnjost) sve saugal, ispuhival, pral i još uvijek nalazim pijesak po kutevima. E, taj pijesak je lijepo skladištio vlagu i tu je počelo hrđanje. To sam isto počistil i tretiral ferosanom.


a3.jpeg


a4.jpeg


Nakon toga je sve treirano cink primerom. Nisam bojal dalje, jer ionako dolazi gore tapecirung, a i u kabini je...


a6.jpeg


a5.jpeg


I sve sastavljeno, s novom/starom (čitavom) oblogom


a7.jpeg
20.04.2020 | 21:37
Ajde da ne bude da je samo Djuro vrijedan u ovoj grupi, a njemu svakako skidam kapu na trudu i pedantnosti, ja sam nedavno napravio upgrade kočnica. Sada mi je standard na svim autima četveroklipni Brembo i 330 do 355 mm diskovi.

Inspiracija mi je bila situacija u Italiji prije pola godine u kojoj je tip u crnom SUV-u čekao na glavnoj cesti da skrene lijevo na sporednu cestu, situacija je bila savršeno pregledna, imao je komotno vremena da skrene, ali on čeka, čeka, čeka, i kontaš čovjek je ziheraš i ne žuri mu se, pa će pričekati da svi mi koji dolazimo iz suprotnog smjera na miru prođemo... i onda, kada sam mu bio na možda 30-tak metara, on krene!!! Potpuno nevjerojatno! Lud? Drogiran? Senilan i star?

Kada gume zaškripe i uz ABS onda znate "koliko je sati bilo". Vozio sam propisanih oko 70 km/h. Promašio sam ga za pola metra. Srećom je Grande Punto iza mene držao propisan razmak i nije me udario od iza, ali sve je bilo "za dlaku", naravno, uz neugodan šut adrenalina.

Uvijek sam bio za aktivnu sigurnost - znači dobri amortizeri, opruge, gume, ovjes, kočnice, uvijek su mi to prve dogradnje koje izvedem na autima.



Kada su kliješta velika gotovo kao i disk, to je dobar znak za kočenje, ali ima svoju cijenu - veću neogibljenu masu, a teški diskovi znače i gubitak na ubrzanju. Ipak, mislim da je to dobar kompromis. Češće je bolje moći brzo stati nego li brzo ubrzati.



Uvijek je dobra ideja izmjeriti temperaturu diskova nakon probne vožnje. Ako temperatura nije podjednaka, to je znak da nešto nije u redu, da vjerojatno neki od klipova ne ide glatko nazad, pa to treba sve dobro provjeriti i ugoditi.



Tko ne vidi ostatak, može pomisliti da je na fotografiji GTA model.
21.04.2020 | 06:47
OK, auto je friško opran prije slikanja (jer se s njega još cijedi voda), ali kako možeš imati tako čiste felge?
Budi drug i otkrij tajnu
21.04.2020 | 09:38
Jednostavno: ne vozi se
21.04.2020 | 10:59
Niste vi njega vidjeli uživo. Čovjek glanca felge preciznije nego što neki ljudi glancaju naočale.
21.04.2020 | 12:16
Sad sam malo bolje pogledao felge i našao sam četiri točkice i dvije masne mrljice ... nego, išao sam ponovno pogledati sliku i je li to na kapici ventila zmija obitelji Visconti?
21.04.2020 | 15:19
Da, to ti je alfa tuning....

Inače, na stranu zaje_ancija, oko ovih mega velikih bremzi imam podijeljeno mišljenje. Jednostavno mislim da je to overkill koji ne donosi poboljšanje. Razlog za takav stav? WRC auto u makadam specifikaciji ima 15 cola kotače i diskove od cca 280-290 mm. A na makadamu se non-stop koči, i kad juriš, kočiš da bi prebacio težinu... Auti imaju 380 KS i 1200 -1300 kg i dovoljno im je...
Ali, cijenim trud i muku oko ugradnje i ne odričem da brembo lijepo izgleda....
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 43 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.74 Seconds

Provided by iJoomla SEO