Već šest godina prošlo od smrti Jobsa...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Već šest godina prošlo od smrti Jobsa...


05.11.2017 | 11:55
Pogledao sam jedan video od lika koji mi nekada ide na živce, a nekada ga ubode baš u sridu. A kao stranica koja okuplja ljude koji cijene kompaniju koju je suosnovao sa Wozom, držim da možda i nismo najbolje obilježili tu tužnu obljetnicu. Život ide dalje. Svijet se nastavlja vrtiti i zaboravlja nas sve nakon nekog vremena. Njemu u čast ovaj video. Dečko ga je upoznao i to opisuje. I nastavlja sa mislima.
Reko, zašto ne staviti?

One kojima je video predug, molio bih da pogledaju od prve do isteka treće minute. Suštinu je stavio naprijed, zajedno s citatom SJ-a. Do sedme minute već kaže sve što osobno mislim. I žao mi je zbog toga.
Što ta tvrtka više nije ona u koju sam se, preko osnivača ove stranice i SJ-ovih videa te naravno - proizvoda iste, i sam zaljubio.
Inače, stranica preko koje sam i sam učio povijest samog Stevea je sljedeća.
allaboutstevejobs.com/
A Pirillu za ovaj video, od mene, svaka čast.
06.11.2017 | 23:23
Meni je taj lik tako naporan da to nije istina. Zadnji put sam ga gledao prije recimo jedno 4 godine i osim što ima iritantan glas i nastup (iako zna pogodit u sridu), kada je krenuo vlogat rekao sam ajde bok.

Što se pak teme tiče koju si pokrenuo, jedino mogu reći, šta već? Vrijeme leti. Osobno nemam nikakvih problem sa smjerom u kojem kompanija ide i briga oko toga sa naše strane vjerojatno neće ništa promijeniti, osim možda koje ne prospavane noći
07.11.2017 | 00:27
Za neke stvari je u pravu, a za neke mislim da previše dramatizira. Pogotovo dio u kojem on "napušta Appleov ekosustav" jer, eto, više nema Steve Jobsa koji je to jedini znao kako treba. Da, ok, bio je jedinstven i najbolji, ali još uvijek mislim da nema bolje alternative priči koju je on izgradio, a današnja ekipa nastavlja najbolje što zna.
07.11.2017 | 05:21
Ima iritantan glas. Potpuna istina. Ali i sam si ponovio rusty, stvarno ga nekada zna lupiti i ostati u pravu.
Drago mi je da ste vas dvojica, koje smatram stručnjacima (ne jedinima, naravno) na ovome forumu - odgovorili.
Ne znam za taj Google Pixell Book 2 što ga spominje, možda je stvarno super. Ali ne izgleda mi lijepo kao Apple proizvod.
S druge strane, i sam je bacio citat od Jobsa što je on smatrao dizajniranjem. Funkionalnost, ne samo izgled proizvoda - da ga skratim i prevedem ovdje.
A tu se po meni Apple gubi, priznali mi to ili ne. I nekada nam je i samo iskustvo super i dan danas, no to je prije bio standard, zar ne?
I dalje su to kvalitetnije mašine od konkurencije i prelijepi iOS uređaji, ali jesu li zaista toliko funkcionalni kao nekada? Ja ne znam.
Odgovor na to puno bolje znate upravo vi profići, ja sam blento za takve stvari...
Hvala Vam što tema nije uvenula.
EDIT:
dpasaric - ti kad nešto napišeš, da dostavimo tvoje tekstove stručnjacima u The British Library na pregled, sumnjam da bi ti našli grešku u riječi, a kamoli rečenici. Pričamo o biblioteci koja ima sve knjige ikada izdane na engleskom jeziku, i dodatne (možeš misliti kakvi stručnjaci tamo šljakaju, gledao sam dokumentarac o njoj).
A uz sve to, UVIJEK ostaješ strogo objektivan.
You are natural, kako bi rekli.
Kao i Smayoo, samo on ima vlastiti stil (koji meni, bez ljutnje, više odgovara jer se volim i nasmijati i naljutiti kada nešto čitam).
rusty - sa tobom se POTPUNO slažem oko njegovog vloga, kada je pratio svakodnevni život, ženicu, i bebicu - isto sam reko "ma odi beš"...
U ostalim tvojim napisima na drugim temama znaš biti (za moje skromne pojove) toliko stručan da mi je to kao da čitam Farsi.
Ali te pročitam.
Kako Warren Buffet kaže, tko stalno nešto novo ne čita, ne uči.
A učenje je cjeloživotni proces.
Toliko o skretanju s teme, ne idem dalje jer će nas Saint opet biti primoran zaključati. Ponese me, znam...
07.11.2017 | 11:06
Kloba odmah ću se ograditi, iako hvala na komplimentima, ali za Apple svijet, ja sam rookie za razliku od stare garde koja je tu prisutna. Ok možda mi moja profesija pomaže znatno pa sam u zadnjih 10 godina i nešto naučio oko appla, ali činjenica je da HW kemijanje kao ni po OSu nikada nisam radio, jer nisam morao za razliku od MS-ovog proizvoda kojeg nećemo spomenuti.

Ponovit ću, osobno sam jako zadovoljan kako Apple ide naprijed. Da li se fokus prebacio puno jače na ios segment, nema sumnje, ali moram priznat da kada stigne novi imac uskoro u njemu ću sigurno uživati i neću plakati za velikim Jobsom (iako mi je žao da ga više nema). Meni je on super bio koliko sam mogao vidjeti iz dokumentaraca. Drzak, direkt u facu bez puno zajebavanja. Da ne idemo dalje u off topic, I'm done.
07.11.2017 | 18:44
Samo kratak odgovor - kada opisuješ Synology i sve njegove fore, uz ostale stvari koje znaš, a ja nemam dume.
Što se teme tiče, i Pirillo i ja (napisao sam da se sasvim slažem s tim videom) potpuno priznajemo da ima ljudi kojima ne smeta gdje ide Apple, možda i više nego korisnika koji imaju neke zamjerke.
Dobar mi je onaj njegov citat. "U utrci koja nema kraja nema niti pobjednika".
Da je Jobs živ, kako je Walteru Isaacsonu za knjigu izjavio da planira Google-u objaviti "termonuklearni rat", zanima me gdje bi te dvije kompanije bile sada. Možda bi SIRI bila kvalitetnija. Ne sjećam se točno u vezi čega je zapravo poludio na Google, ali to su njegove riječi.
No, naravno - čovjeka nema i kako je Davor napisao, ljudi u njegovoj kompaniji rade najbolje što znaju.
I to je još uvijek koplje ispred konkurencije, bez daljnjega.
07.11.2017 | 19:33
hebem ti, pa sad sam skužio na slikama onu crnu traku na vrhu ekrana koja je 1/2 dužine i smještena je na sredini. Ovo baš i nije nešto za pohvaliti. Mogli su to integrirati u samo ekran (zvučnik, kameru, senzore i još ponešto) i složiti tako statusnu traku da se gotovo ne primjeti. Malo prije sam pogledao pod humor (ovdje ne jabučnjaku) gdje se neki gnom ošišao a'la ekran X-a.
Ovo je očajan potez Apple-a, a da im je Štef živ, brusili bi oni to i izdali iza modela iPhone 9.
07.11.2017 | 19:57
zabac kaže:
hebem ti, pa sad sam skužio na slikama onu crnu traku na vrhu ekrana koja je 1/2 dužine i smještena je na sredini. Ovo baš i nije nešto za pohvaliti. Mogli su to integrirati u samo ekran (zvučnik, kameru, senzore i još ponešto) i složiti tako statusnu traku da se gotovo ne primjeti. Malo prije sam pogledao pod humor (ovdje ne jabučnjaku) gdje se neki gnom ošišao a'la ekran X-a.
Ovo je očajan potez Apple-a, a da im je Štef živ, brusili bi oni to i izdali iza modela iPhone 9.


Pobogu, Žabac... Često nisam siguran kad si ozbiljan, a kad si popio 1/2 viagre, pa podje... trollaš
Cijeli svijet bruji samo o tome otkako je predstavljen X.
Nu, slažem se da im top notch nije Top-notch i da bi ih Štef brusil...
07.11.2017 | 20:14
Gjuroo kaže:
zabac kaže:
hebem ti, pa sad sam skužio na slikama onu crnu traku na vrhu ekrana koja je 1/2 dužine i smještena je na sredini. Ovo baš i nije nešto za pohvaliti. Mogli su to integrirati u samo ekran (zvučnik, kameru, senzore i još ponešto) i složiti tako statusnu traku da se gotovo ne primjeti. Malo prije sam pogledao pod humor (ovdje ne jabučnjaku) gdje se neki gnom ošišao a'la ekran X-a.
Ovo je očajan potez Apple-a, a da im je Štef živ, brusili bi oni to i izdali iza modela iPhone 9.


Pobogu, Žabac... Često nisam siguran kad si ozbiljan, a kad si popio 1/2 viagre, pa podje... trollaš
Cijeli svijet bruji samo o tome otkako je predstavljen X.
Nu, slažem se da im top notch nije Top-notch i da bi ih Štef brusil...


@Gjuroo, zadnja stvar mije ovih dana iPhone X. Viđao sam sporadično slike, ali nisam davao pažnju tom detalju. Čak sam mislio da je to dio folije koja štiti telefon u kutiji. Ovo sam napsao u smislu kako se čovjek (Steve Jobs) nije ni ohladio, a oni navrat-nanos guraju telefon na tržište. Sječam se (navodno) potrošeni Apple-ovih 100.000.000,00$ za antenu.
07.11.2017 | 21:00
Kloba kaže:
Da je Jobs živ, kako je Walteru Isaacsonu za knjigu izjavio da planira Google-u objaviti "termonuklearni rat", zanima me gdje bi te dvije kompanije bile sada. Možda bi SIRI bila kvalitetnija. Ne sjećam se točno u vezi čega je zapravo poludio na Google, ali to su njegove riječi. .


Poludio je na Google, jer su mu prodali vrlo sličnu foru kao Microsoft 80-ih. Usko se vezao na suradnju s Googleom (Google karte, internet pretraživanje, mail) i stavio je Eric Schmidta u nadzorni odbor Apple, a tada je mister Eric bio i glavni direktor Googlea. Sve bi to bilo divno i krasno da Eric nije svaki detalj prenio u Google uz natuknicu kako će ih Apple zgaziti s iOS-om i iPhoneom ako i dalje budu Android gurali u smjeru BlackBerrya. Uskoro Google ekspresno okreće Android razvoj kako izgledom, tako i funkcionalnošću prema iOS-u i nudi Android svakom proizvođaču mobitela, nešto vrlo slično je napravio Microsoft s Windowsima, samo onda je Apple malo iz samohvale, a malo iz potrebe dao sve na pladnju MS-u. MS je ubrzo shvatio potencijal GUI prozora i jednostavno je to ukomponirao u svoj DOS kao GUI, a tek puno godina kasnije Windowsi su i počeli ličiti na nešto, ali pristup svakom x86 računalu, za relativno male novce za razliku od Applea od MS-a je napravio gospodara desktop računala, a isto se desilo s Androidom, samo za mobilne platforme.
Iz svega navedenog Jobs je poludio na Google, a najvjerojatnije je najviše bio bijesan na sebe samoga, jer je popušio 2 puta istu foru. To bi bilo onako vrlo ukratko bez puno detalja.
08.11.2017 | 23:21
Da, on je ručao sa ovim iz Googlea. Istina...
13.11.2017 | 21:05
Gjuroo kaže:
zabac kaže:
hebem ti, pa sad sam skužio na slikama onu crnu traku na vrhu ekrana koja je 1/2 dužine i smještena je na sredini. Ovo baš i nije nešto za pohvaliti. Mogli su to integrirati u samo ekran (zvučnik, kameru, senzore i još ponešto) i složiti tako statusnu traku da se gotovo ne primjeti. Malo prije sam pogledao pod humor (ovdje ne jabučnjaku) gdje se neki gnom ošišao a'la ekran X-a.
Ovo je očajan potez Apple-a, a da im je Štef živ, brusili bi oni to i izdali iza modela iPhone 9.


Pobogu, Žabac... Često nisam siguran kad si ozbiljan, a kad si popio 1/2 viagre, pa podje... trollaš
Cijeli svijet bruji samo o tome otkako je predstavljen X.
Nu, slažem se da im top notch nije Top-notch i da bi ih Štef brusil...


Što više razmišljam o notchu, to sam uvjereniji da su ga namjerno ostavili - notch će biti kao home button, prepoznatljiva ikona Apple uređaja. Iz aviona vidiš što je iPhone, a što nešto treće…
Da su metnuli crnu traku i sve detalje spustili ispod, što bi dobili osim još manje prostora na ekranu?
A notch je kao i nos koji svi imamo, nešto što je tu, ali mozak nauči ignorirati i miče ga iz fokusa… Ergo
13.11.2017 | 21:22
Onaj notch je u principu nebitan. Status bar kod standardnog (ne-jailbreak-anog) iPhone-a i name nešto puno informacija , pa taman stanu u ona dva 'procjepa' sa strana, tako da, ja osobono, stječem dojam da se nije izgubio dio prostora za ekran, nego se dio informacija sa ekrana 'podigao' iznad njega (na prostor za zvučnikom i senzorima).
14.11.2017 | 00:02
noch je skroz OK.... evo kako i koristim iP X zadnjih tjedan dana, mozda od osobe do osobe, ali ja taj noch vise i niti ne primjecujem, odnosno vidim ga, ali mi uopce ne smeta.... jednostavno kako je Vanjuska spomenuo, postao je dio iP X-a i kao takav je tamo, i vjerujem biti ce jos podosta modela nakon iP X.

Izgubilo se na kolicini informacija koje se prikazuju u status baru, no.... malo je ljudi primjetilo (barem ono sto sam gledao na YT-u "review" i ostalo, navodnih velikih strucnjaka, koji u zelji da budu prvi i "jedini vjerodostojni" pokazuju svoj ekran sa 1001-im ne procitanim mailom, 102 propustena poziva, zeleci nam valjda ukazati kako su zauzeti i "veoma trazeni".... no review je nepotpun, nepouzdan itd...) dosta se infomacija i dobilo na status baru, no na sasvim drugi nacin... recimo... kad mi je VPN ukljucen pozeleni pokazivac WiFi-a ili signal mreze (na desnoj strani)... kad iP koristim kao hot spot, poplavi sat (na lijevoj strani). Na lock screen-u cak i nepokazuje sat (jer je isti pokazan na sredistu ekrana) vec oznaku hot spota... itd. Ima tu jos novosti oko svega toga koje treba otkrivati i primjetiti... tako da nije bas sve "crno" kako neljubitelji iP X-a napominju.... treba "se samo nauciti" na potpuno novo sucelje....a Apple nikada nije bio sramezljiv, krenuti u nesto novo i inovativno, ponekad zavrsi u krivom smjeru, ali ponekad i postanes najvrijednija kompanija na svijetu
14.11.2017 | 09:29
Uzmimo ovo iz povijesti iPhone-a i ispada da će notch biti tu još barem dvije generacije.
- prva i jedina generacija koja se dizajnom nije ponavljala je original iPhone.
- iPhone 3G i iPhone 3GS isti.
- nakon toga, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S (četiri generacije) ne računajući SE
- nakon toga iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 8 (opet četiri generacije)
Po toj logici, X kao prva generacija će imati još maksimalno tri, a sigurno jednu generaciju telefona koja je izgledom identična, samo pod haubom jača. Ja se kladim na tri. Jer oni su napravili strojeve koji pašu izradi telefona tih dimenzija, od kojih svaki stoji ogromnu lovu, i te strojeve treba isplatiti. Jedna generacija isplaćuje, druga možda počinje zaradu, a treća i četvrta akumulira lovu. Koliko ja shvaćam poslovni svijet.
14.11.2017 | 19:09
Ne treba mijenjati cijeli stroj za novo kućište. Promijene se tzv alati na stroju i ubaci se novi cnc program. To je tzv setup cost koji se obično kalkulira prebiti na prvih 5000-10000 kom novog proizvoda.
14.11.2017 | 19:47
Soffoklo kaže:

...MS je ubrzo shvatio potencijal GUI prozora i jednostavno je to ukomponirao u svoj DOS kao GUI, a tek puno godina kasnije Windowsi su i počeli ličiti na nešto...


Ovdje bi ipak trebali biti povijesno korektni i reći da je GUI, ethernet, miša i WYSIWYG Štef Jobs vidio u razvojnom centru Rank Xeroxa i tamo maznuo ideje koje je onda ugradio u Apple OS....

@ Smayoo i Kloba: Apple ne proizvodi sam svoj hardveraj nego ga naručuje od vanjskih dobavljača. Jedan od njih (najveći) je Foxconn (poznat po samoubojstvima svojih djelatnika koja su stavljana na dušu Applea kad je krenula masovan histerija i POGREŠNO generaliziranje kako se radi o Appleovim pogonima). Stvar je vrlo vjerojatno slična kao i u auto industriji kad se unutar nekog proizvođača razne tvornice natječu za proizvodnju dijelova novog modela. Proizvođač razvije novi proizvod i onda defacto raspiše tender na koji se javljaju tvornice koje ispunjavaju (kvalitativne prije svega!) uvjete i nakon analize ponude svoju cijenu izrade (u kojoj je i njihova zarada). Uvijek BAREM dvije tvornice rade isti proizvod; razloga je više. Prvi je da onaj tko plaća bude glavni i da ga ne može netko kasnije ucjenjivati cijenom, jer postoji alternativa. Drugi je da u slučaju nekog poremećaja ne stane proizvodnja. Primjer? Fukushima. Zbog nje je prestala s radom jedna tvornica u Japanu koja je proizvodila posebne lakove (jedina u svijetu) i onda dugo nisu sve boje bile dostupne na Audijima i još nekim autima koji su koristili te posebne boje.
Dakle, Applea u ovom slučaju boli 'uvce' za trošak alata. On je ugovorio s Foxconnom ili kim već proizvodnju iPhoneaXYZ kojim ima 3-4 verzije po cijenama X, X+15%, X+20% i X+27%. U tim se iznosima proizvođač mora naći jer se obavezao na to ugovorom. Taj isti ugovor ga obavezuje da u nekom vremenskom roku isporuči 1000000000000 komada uz posebni naglasak na 11. i 12. mjesec kako bi svi dućani pred Božić bili dobro opskrbljeni. Sasvim sigurno su u toj priči i bonusi koji su vezani uz postotak neispravnih uređaja (što manje ih ima, bolje za sve) i rokove isporuke.
A onda vlasnička struktura Foxconna (ili tko već proizvodi aJfonXYZ) cijedi svoju radnu snagu koliko mogu i koliko im to dopušta legislativa da bi maksimizirali svoj profit...
14.11.2017 | 21:38
Djuro genijalac kaže:

Ovdje bi ipak trebali biti povijesno korektni i reći da je GUI, ethernet, miša i WYSIWYG Štef Jobs vidio u razvojnom centru Rank Xeroxa i tamo maznuo ideje koje je onda ugradio u Apple OS....


Ispravak netočnog navoda
Jobs i Apple nisu ništa maznuli, već su to razgledanje platili kroz dionice Applea i još neke dogovore.
Zatim su razvili svoj GUI na temelju Xeroxovog, skupa sa znanstevnicima iz Xeroxa koji su prešli u Apple, jer uprava Xeroxa nit je kužila njih, nit je kužila budućnost osobnih računala. Isto tako Apple je razvio svog miša na temelju Xeroxovog, jer je uvjet bio da je jeftin i funkcionalan.
Tako da usporediti mažnjavanje "ideja" iz Xeroxa i mažnjavanje GUI-a od strane MS-a po meni nije za usporedbu, jer je u prvom slučaju riječ o inspiraciji i pretvaranju ideje u upotrebljivi proizvod, a u MS slučaju radi se o kopiranju.

Neki od izvora:
How Steve Jobs got the ideas of GUI from XEROX
(pogledati do kraja. Vrlo, vrlo zanimljivo)

PARC scientist recalls Jobs' famous Xerox visits

Creating the First Usable Mouse
14.11.2017 | 22:14
Bulšit. Naravno da je maznuto. Pokazali su mu u kojem smjeru gledati. Dosta toga je Apple "posudio" i prisvojio. Mora im se priznati kako su neku ideju razvili do visokog stupnja uporabljivosti.
Xerox JE izmislio miš ali ga nisu znali kvalitetno iskoristit. Apple je napravio vrlo upotrebljivog miša uparenog s grafičkim sučeljema ali po meni s jednom ogromnom manom, jebenim jednim gumbom kojeg su gurali do u nazad 10 godina. Jedan gumb. Miš je bio drek, kao i ovi danas. Za drkarije su dobri, za CAD posao NE (niti tikovnica nije bajna btw). U stvari, periferija za računala, kad bolje promislim, im je nikakva. Pola toga više niti ne rade. Jedino što još rade su access point-i.
14.11.2017 | 23:55
zabac kaže:
Bulšit. Naravno da je maznuto. Pokazali su mu u kojem smjeru gledati. Dosta toga je Apple "posudio" i prisvojio. Mora im se priznati kako su neku ideju razvili do visokog stupnja uporabljivosti.


To je kao da netko ima prototip tehnologije za personalizirano TV oglašavanja, odnosno s personaliziranim sadržajem bez obzira na to što gledaš identičan program kao netko drugi. Ali nema funkcionalni uređaj s tehnologijom spremnom za komercijalnu primjenu i netko vidi to moje rješenje, plati mi za viđeno i razvije svoje rješenje koje je inspirirano mojim rješenjem.
Inspiracija je jedno, mažnjavanje je nešto sasvim drugo.

Što se njihove periferije tiče ona je uvijek služila da ponude cjelovito rješenje, a ne da nude komp bez tipkovnice ili miša ili predstavljaju prvi komercijalni laptop s ugrađenim ethernet portom bez access pointa, itd.
15.11.2017 | 07:11
Đuro - naravno da znam da  proizvode većinom proizvodi Foxxconn. Ja mislim i da je Qualcomm nešto radio za njih, ali imali su neku parnicu. Znam da su postavili i mreže jer su se ovi ubijali, to je bilo još za vrijeme Jobsa...
15.11.2017 | 07:16
Soffoklo - imaš film u kojem se Jobs i Gates svađaju i oko miša, i oko softwarea i Xerox Parc-a , Pirati Silicijske doline, obojica su bili živi kada je pušten i nisu se bunili kada su ih glumci opisivali da su se svađali u filmu otprilike ovako: Jobs je ljutio na Gatesa jer mu je ukrao GUI, a Gates mu je odgovorio: "aj nemoj me za......t, mi smo kao dva lopova koja su se našla u kući koju provaljuju (ciljajući na Xerox) i ti mene sada napadaš jer sam uzeo nešto na što ti ciljaš prvi. (Gates nije bio u Parcu, ali je Jobs bio dovoljno mlad i pun povjerenja pa je napravio istu grešku kao i XEROX, i pokazao prototip Applea II (mislim da je to računalo u pitanju, ili Lisa, ne znam sada napamet) Gatesu. Tako da je ideja po meni - uzeta.
Pa ženska koja je tada radila za XEROX je popizdila kada je čula da Jobs dobiva free tour. Ideju za miš, koji je tamo izveden lošije, ali ga je Jobs tamo prvi puta vidio, kao i GUI, je dobio iz XEROX-a.
I to je nepobitna činjenica koju sve knjige koje pišu o ranom Jobsu - spominju.
Steve Jobs: Walter Issacson
The byte in the Apple: Crisann Brennan
Becoming Steve Jobs: Brent Schlender
Itd., itd...
15.11.2017 | 08:32
Činjenica ostaje da je Apple tu ideju "ukrao" od Xeroxa koji bi je jednostavno terminirao jer nisu imali potrebnu viziju te da je to učinjeno dogovorno, Xerox je prihvatio neku beznačajnu kompenzaciju za prepuštanje te nedorađene ideje jer su imali stav da ionako ništa ne vrijedi.
15.11.2017 | 08:45
@Kloba, Pirati Silicijske doline koliko god vjerno pokušali prikazati stvarne događaje i dalje je samo igrani film.
Poslao sam gore 3 linka. 2 su dokumentarni filmovi/dijelovi iz intervjua gdje glavni protagonisti toga vremena (više njih u 1. filmu) opisuju stvarne događaje.
Xerox nije napravio nikakvu grešku već je imao nesposoban menadžment i upravu, bez vizije i ideje o osobnim računalima i dao je Apple pod određenom CIJENOM dopuštenje za uvid što Xerox radi, jer su razmišljali kako će Apple proizvoditi računala za njih. Ženska koja je tada radila u Xeroxu zove se Adele Goldberg i ponavljam Jobs i Apple nisu dobili FREE tour, nisu dobili gotov kod niti dio programskog koda, nisu dobili prototip ičega po čemu bi radili "reverse engineering" već su samo dobili UVID i PLATILI su za taj UVID.

Kako sam već napisao stavio sam 3 linka, mogu ih staviti još 100 s originalnim protagonistima toga vremena, a ne neki igrani film ili knjige ljudi koji tada nisu bili tamo, ali "sve znaju".
P.S. Walter Isaacson (da ne skrećem s teme) prilično je usrao knjigu s nekim stvarima koje se dokazano nisu dogodile dok je neke prešutio. Uvijek više vjerujem stvarnim protagonistima, nego nekim prenositeljima "istine".
15.11.2017 | 09:12
Ako si mislio da ja vjerujem igranim filmovima, varaš se.
Samo sam ga spomenuo, jer je opisao datu situaciju jako slično kao i ti, a ima jako zgodnu usporedbu s lopovima u kući.
Nitko nije ništa konkretno ukrao, ali su vidjeli. I pobrali ideju.
Što se knjiga o Jobsu tiče, čitao sam i ja njih dosta, naslušao se i dodatnih audioknjiga, ali to je bilo za vrijeme njegova života i ubrzo nakon smrti. A i nagledao se dokumentarca. Pogledaj "Man behind the machine", e taj ga tek pljuje i postavlja pitanje bi li sam Steve bio sretan, ili makar zadovoljan ovime što je stvorio da je danas živ? Cilja na ovo što svi danas bulje u svoje telefone, nastalo je potpuno otuđeno društvo - ne trebam ti dalje objašnjavati - imaš pameti i znaš na šta cilja...
Ne znam čemu prepirka, nigdje nisam niti napisao da su ukrali kod. Ali da je Jobs pobrao ideju tamo i to sam kasnije potvrdio x puta, to jest.
A ti ćeš sada valjda i to ići opovrgavati...
Nemoj me tjerati da ti tražim All things digitall konferencije sa Mossbergom di priča o tome. Imam bitnije stvari za raditi nego se prepucavati ovdje.
Ne znam čemu to.
Ovo nije "ja jesam, a ti nisi u pravu" rasprava.
Nije niti trebala biti...
Što se Waltera pak, tiče - meni je ta biografija ok. On mu je praktički bio obiteljski prijatelj. Ne znam šta je trebao, pljuvati čovjeka kraj ožalošćene obitelji? Sjeti se kada je objavljena, ovaj se još ni ohladio nije.
To je prva kompletna biografija Steve Jobsa nakon što je umro.
A ako tebi ako ne valja, napiši bolju - ili imenuj bolju da je sam pročitam. Da ne shvatiš ovo kao izazov. Rado ću je pročitati kada uhvatim vremena.
No, ostanimo kod Issacsona: možda je neke stvari izostavio namjerno, jesi li o tome razmišljao?
Kraj žene, troje djece, Lise? Svih ožalošćenih?
Njemu je četvero ljudi iz Applea bilo na sprovodu, jesi li to znao? To nisam izvukao iz igranog filma.
Natrag na Issacsona - ja znam da bih ja itekako pazio da ne uvrijedim pokojnika. Nakon tolikih šetnji, javnost ne treba znati apsolutno sve o njemu. Treba znati ono što je dovoljno za njegov doprinos industrijama koje je ponovo pokrenuo ili oživio.
Koliko znamo o Henryu Fordu? Pokrenuo je prvu assembly line po uzoru na mesarsku industriju, samo naopačke, i nazivao aute kao Android OS-ove. Uspjeh mu je bio Model T.
Ako hoćeš pljuvačinu, pročitaj "Dogfight: how Apple and Google went to war and started a revolution" Freda Vogelsteina . Nije prava pljuvačina - ali ga pokazuje u smislu osvetoljubivog čovjeka.
Tako da ne znam šta mi dokazuješ, da znaš ime žene koje sam ja zaboravio?
1:0 za tebe.
Ako mi sada odgovoriš, ja tebi neću - jer mi se zaista neda više. Zato sam i spomenuo film, da ne pišem Rat i Mir ovdje...
I ponavljam - nigdje nisam rekao da nisi u pravu.
Jedina informacija koju sam ili zaboravio, ili uopće nisam znao je da je Jobs platio za walk in the park.
Hvala ti na njoj.
Eto. Najiskrenije.
Inače, ne volim rasprave kada dvoje ili više ljudi, naravno - svatko na svoj način jer nismo isti, opisuje istu stvar subjektivnim viđenjem. To su nadopune, a ne rasprave. I zato ih izbjegavam. Ako se ti želiš osjećati kao pobjednik u ovoj raspravi, ja dižem bijelu zastavu....
15.11.2017 | 10:53
Kloba kaže:

Što se Waltera pak, tiče - meni je ta biografija ok. On mu je praktički bio obiteljski prijatelj. Ne znam šta je trebao, pljuvati čovjeka kraj ožalošćene obitelji? Sjeti se kada je objavljena, ovaj se još ni ohladio nije.
To je prva kompletna biografija Steve Jobsa nakon što je umro.
A ako tebi ako ne valja, napiši bolju - ili imenuj bolju da je sam pročitam. Da ne shvatiš ovo kao izazov. Rado ću je pročitati kada uhvatim vremena.
No, ostanimo kod Issacsona: možda je neke stvari izostavio namjerno, jesi li o tome razmišljao?
Kraj žene, troje djece, Lise? Svih ožalošćenih?


i

Kloba kaže:
Natrag na Issacsona - ja znam da bih ja itekako pazio da ne uvrijedim pokojnika. Nakon tolikih šetnji, javnost ne treba znati apsolutno sve o njemu. Treba znati ono što je dovoljno za njegov doprinos industrijama koje je ponovo pokrenuo ili oživio.


She (Laurene Jobs) shares the opinion of other Jobs’ intimates, including Tim Cook (who says it did Jobs “a tremendous disservice”) and Jony Ive (“My contempt couldn’t be lower.”) - iz čega je vidljivo da je Isaacson "jako mislio" na ženu, troje djece i Lisu
Ne znam gdje si uočio moje očekivanje da Isaacson nije dovoljno pljuvao Jobsa ili nije uvrijedio pokojnika, baš suprotno. Činjenica je da je Jobsov uski krug prijatelja skupa s Jobsovom ženom prilično nezadovoljan tom biografijom.


Kloba kaže:

Njemu je četvero ljudi iz Applea bilo na sprovodu, jesi li to znao? To nisam izvukao iz igranog filma.


Ne razumijem, kakve ovo veze ima s ičim?

--

Očito pišem nerazumljivo. Niti se želim prepirati, niti sam se želio prepirati. Moji upisi i dalje stoje ovdje, a tko želi shvatit će što sam želio napisati i koliko sam se želio "nadopunjavati". Isprike ako si sve shvatio kao prepiranje i dokazivanje tko je u pravu.

P.S. Kad netko stavi linkove sa stvarnim sudionicima događajima, koji stoje sa svojim imenom i prezimenom i objašnjavaju neke stvari nikako to ne mogu nazvati mojim subjektivnim viđenjem, ali ok.
15.11.2017 | 11:09
OK, nisam ovo znao da mu je žena ispala nezadovoljna. Moje isprike.
Pročitao sam tu biografiju na engleskom dva puta, preslušao audiobook jednom. Ne znam što je čovjek krivo napisao?
Evo, postavljam ti pitanje bez ikakve svađe, očito si tu potkovaniji. Jel ti znaš na šta je ona ciljala?
Inače, ja ju doživljavam kao sponzorušu. Ništa više. Uhvatila ga je kao studentica poznatu osobu. Već sada mijenja frajere ko čarape....
Vidiš, to mi je baš iz te knjige, ja bar mislim. Kako su se upoznali i di su se oženili, možda nije bila zadovoljna kako će čitatelji nju vidjeti?
A ovo za četvero ljudi da mu je bilo na sprovodu ti je iz jedne od tri knjige koje sam imenovao na prvom postu na temu Joba, Gatesa i XEROX-a. Ja sam se full iznenadio za tako mali broj. OK, nisu imenovani - ali možemo se složiti da su dvojica sigurno Ive i Cook, barem po mom mišljenju. Ne znam koja su druga dvojica, i to me zanima.
Nisam htio svađe, a kako si ti stavio zanimljivosti koje ti znaš - tako sam ja stavio zanimljivost koju sam ja saznao. Nemoj mi reć da se nisi iznenadio?
Ja zaista jesam.
Po meni ima veze jer pričamo o Jobsu. I nadopunjujemo se.
Po tebi nema, sve pet...
Laurene Powell ne doživljavam uopće. Ali Cookovu i Iveovu nezadovoljštinu - e to mi je zaista prvi glas.
Hvala ti na tome. Nisam to znao, zaista.
Čuo jesam da se neki bune da knjiga nije dobro napisana, ali nisam obraćao pažnju jer sam mislio da ga pljuju kritičari. Ova dvojica, onda tu ima nešto ziher. A Laurene mu je bila žena, sve ok - ali to je, da su joj zvijezde bile naklonjenije - mogla biti i Lisina mama. A nju nekako više cijenim.
Ova se po meni udala za lovu.
Nije klasična sponzoruša, ali po meni spada u tu kategoriju.
I što se pljuvanja tiče, mislio sam da ta knjiga nije dobra jer ga kao ne pljuje dovoljno. Ne znam odakle mi to, zaista. Opet moja greška i još jednom moje isprike.
I kada sam govorio o subjektivnom viđenju mislio sam na naše napise, a ne na knjige, dokumentarce, linkove. Pa nisam kripl...
Regis McKenna, koji je (ako se dobro sjećam) napravio original logo, pa onda onaj lik kojeg je skratio za dionice a išao je s Jobsom u Indiju kao mlad: nisi jedini koji je gledao, slušao ili čitao izjave njegovih suvremenika.
Ja samo nisam stavio linkove.
I tvoje viđenje je subjektivno mišljenje. Video kao video može biti objektivan. Ali kada ga ti meni ili ja tebi opisujem, opisujemo ih onako kako smo ih doživjeli. Time postaju subjektivni. Ili i tu griješim?
Ali ajmo dosta o tome (mislim, nemojmo se prepirati ), molim te.
15.11.2017 | 12:13
Kloba kaže:
OK, nisam ovo znao da mu je žena ispala nezadovoljna. Moje isprike.
Pročitao sam tu biografiju na engleskom dva puta, preslušao audiobook jednom. Ne znam što je čovjek krivo napisao?
Evo, postavljam ti pitanje bez ikakve svađe, očito si tu potkovaniji. Jel ti znaš na šta je ona ciljala?


Kad pišeš o nekome biografiju to možeš napraviti na 3 načina:
1. u negativnom kontekstu
2. u neutralnom kontekstu
3. u pozitivnom kontekstu
Isaacson je ovu napisao u neutralno/negativnom kontekstu tako što je neke činjenice ignorirao, neke posebno naglasio, a najbitnije od svega fokusirao se na Jobsa kao osobu koja je vrlo teška za suradnju i time cijelu biografiju obojao negativnim kontekstom. To je i općeniti problem s biografijama, tja pa TV ili novinski prilog prikaže neku osobu u sasvim drugom kontekstu nego što je ta osoba željela i mislila da predstavlja, osobno doživio. Dovoljno je izbaciti koju rečenicu ili neku ključnu riječ i eto belaja.

Kloba kaže:

A ovo za četvero ljudi da mu je bilo na sprovodu ti je iz jedne od tri knjige koje sam imenovao na prvom postu na temu Joba, Gatesa i XEROX-a. Ja sam se full iznenadio za tako mali broj. OK, nisu imenovani - ali možemo se složiti da su dvojica sigurno Ive i Cook, barem po mom mišljenju. Ne znam koja su druga dvojica, i to me zanima.


Što se četvero ljudi iz Applea na sprovodu tiče iskreno se nisam iznenadio, jbg , jer Jobs je prije svega bio dosta zatvorena osoba, a sahrana je bila privatna tako da... bolje jedan pravi prijatelj nego stotine kvazi.

Kloba kaže:

Inače, ja ju doživljavam kao sponzorušu. Ništa više. Uhvatila ga je kao studentica poznatu osobu. Već sada mijenja frajere ko čarape....
Vidiš, to mi je baš iz te knjige, ja bar mislim. Kako su se upoznali i di su se oženili, možda nije bila zadovoljna kako će čitatelji nju vidjeti?
Ova se po meni udala za lovu.
Nije klasična sponzoruša, ali po meni spada u tu kategoriju.


Ne bih se složio za Laurene Jobs da je sponzoruša. Cijelo vrijeme dok je Jobs bio živ ona se bavila i biznisom i dobrotvornim radom i nije baš pokazivala "simptome sponzoruše" (ok napisao si da po tebi nije klasična sponzoruša) već je diplomirala političke znanosti i ekonomiju (2 faksa), suosnovala tvrtku Terravera (prirodna hrana) bila je u upravnom odboru tvrtke Achieva (online učenje i standardiziranje testova), radila u Merrill Lynchu i u Goldman Sachs kao strateg za trgovanje.
Isto tako dosta je poznata po svom dobrotvornom radu, a više o svemu OVDJE, većina se odnosi na edukaciju, reformu imigracijske politike, okoliš, itd.
Mislim da je prije svega ambiciozna, ali i vjerna supruga i majka, a to što sada mijenja (ne znam o tome ništa, osim da ima nekog frajera) frajere je ne bitno, bitno je kakve je kad je u ulozi žene i majke, a tu ne vidim niti jedan jedini primjer sponzorstva.

Kloba kaže:

I kada sam govorio o subjektivnom viđenju mislio sam na naše napise, a ne na knjige, dokumentarce, linkove. Pa nisam kripl...




Kloba kaže:

I tvoje viđenje je subjektivno mišljenje. Video kao video može biti objektivan. Ali kada ga ti meni ili ja tebi opisujem, opisujemo ih onako kako smo ih doživjeli. Time postaju subjektivni. Ili i tu griješim?


Ne griješiš i slažem se.
15.11.2017 | 12:24
Soffoklo, ovaj zadnji post ti je - da bi reč rekel
Slažem se sa svim. I sa time da sam pretjerano oblatio ženu Stevea Jobsa. Nisam znao za njeno obrazvanje (opet se pokazuješ kao potkovaniji od mene) i to ću uzeti u obzir ako ću ikada više negdje pričati o njoj. Samo sam htio naglasiti da je ona Jobsa pobrala kao već proslavljenu osobu i milijunaša, dok mu je Lisina majka Chrisann Brennan muku mučila s njegovim prvim djetetom.
A on ju nije htio priznati s jedne strane, a s druge nazove kompjutor Lisa i naredi marketingu da smišljaju šta će taj akronim značiti. Do čega su ono došli? "Local Integrated Software Architecture". Mislim, stvarno - mogao je svima, pa i sebi uštedjeti trud i jednostavno priznati kći. Pogotovo nakon svoga djetinjstva, gdje se osjećao odbačeno kada je saznao da je usvojen.
OK, on je kasnije počeo plaćati alimentaciju i još dodavati sume na to, tako da nije niti ona u konačnici loše prošla - ali se u početku patila s njim. Pa ona ludost kada je sudu pokušao dokazati kako on nije otac pomoću neke jednadžbe po kojoj je nju predstavio maltene kao drolju (mislim, s koliko je muškaraca trebala spavati po toj "formuli") - i sam znaš da taj odnos između njega i Lise nikada nije ispravljen do kraja, čisto jer mu ona nikada nije oprostila šta je sve radio njenoj mami.
No, pred kraj su se oboje trudili poboljšati taj njihov odnos. Negdje sam čitao da ju je vodio sa sobom u Japan, pa je išla svugdje s njim (osim po službenim sastancima) - no onda su se opet posvađali pa nisu pričali godinu, dvije.
Inače, zgodna informacija - znaš li da Jobs nikada nije bio u Kini? A koliko danas  posluje s tom zemljom, i koliko često Cook putuje tamo - pa to mu je drugo najbitnije tržište osim domaćeg.
Uglavnom, drago mi je da smo rasčistili zrak, a kada razmislim o sprovodu ovako kako si ga ti opisao - definitivno ima smisla. Ali me i dalje kopka "tko su treći i četvrti ortaci"?
Bilo kako bilo, palac gore za raspravu u kojoj sam naučio nešto novo, Soffoklo!
15.11.2017 | 12:42
Jobs i Lisa, kompleksan odnos. Lisina mama je bila Jobsova školska ljubav, mladost-ludost kak bi se reklo
Lisa je jedno vrijeme i živjela s njim i ostalim polusestrama i polubratom. Sve u svemu definitivno kako je i sam rekao pogriješio je s tim svojim izmotavanjem oko Lise.
Što se akronima tiče bio je LISA = Local Integrated System Architecture

Jobs je prije svega kompleksna ličnost i savršen primjer kako se kroz život može učiti i "rasti", sve ostalo su nijanse.

OVDJE JE POPIS nekih od sudionika komemoracije, a ostala dvojica bi prema tome mogla biti Scott Forstall i Bud Tribble.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 24 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, jzelko, m@xym, Maxxy, Riba, ZeljkoB, Anonimci (823)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.78 Seconds

Provided by iJoomla SEO