davanja drzavi na prodaju polovnih stvari
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

davanja drzavi na prodaju polovnih stvari


03.02.2017 | 21:45
od pocetka ove godine sve banke salju u poreznu podatke o privatnim tekucim racunima, kako bi ovi nasli eventualne oscilacije jeli.

sad mene zanima, prodajem svoji macbook, kupi ga xy i prebaci mi pare na tekuci. legne meni tamo 10 milja, ovi vide anomaliju...
jesam li u prekrsaju?!?

koliko znam porez na takve stvari se ne placa, ali ne mogu provjeriti dali sam fakat prodao svoj komp a nisam tipu zidao oko kuce pa mi ovaj platio direkt na tekuci.

ili prodam nesto na ebay pa spustim pare na tekuci sa paypala?
03.02.2017 | 21:51
Sve što prodaš i naplatiš preko paypala ima jasnu sljedivost, odnosno možeš direktno povezati s pripadajućom E-bay aukcijom i sl.
Za prodaju nečeg krupnijeg (tipa Maca) pametno je napraviti neki papir kojeg će obojica potpisati. Ili uzmi cash u ruke, a ne uplatu na tekući.
03.02.2017 | 22:15
znaci ako prodam taj mac na ebayu, imam potvrdu, mogu prebaciti na tekuci i u teoriji ne bi trebao imati problema?

ovo mi je tako debilno, ima brdo situacija kada je komotno prebacivati pare sa racuna na racun. mah...
03.02.2017 | 23:08
U teoriji ispada komplicirano. U praksi, nema se porezna ni potrebe, ni vremena baviti pojedinačnim slučajevima kad netko proda nešto svoje jednom u godinu - dvije. To je usmjereno na one koji žive od crnih prihoda. Npr. ilegalni iznajmljivači i sl.
03.02.2017 | 23:17
Obični ljudi s normalnim aktivnostima se nebi trebali brinuti, nije to tako strogo da se gleda svaka kuna, niti prodaješ macbook svaki mjesec
03.02.2017 | 23:24
U krajnjoj liniji nije ilegalno prijatelju posuditi novac, recimo u kešu, a on vrati putem računa, stavi se u opis plaćanja "povrat posudbe" i tu se nema što oprezovati. No, kao što Smayoo kaže, sve su to sitnice koje idu "ispod radara", oni ovdje nadziru pranje love velikih riba.
03.02.2017 | 23:48
Da mi je znati koje su to krupne ribe? Jesu li to one koje nisu ispoštovale deal sa glavonjama ili one koje su mislile da mogu proći mimo glavonja(onih kojih dirigiraju "poreznim stručnjacima/utjerivačima")?
Kao što ti je smayoo rekao sroči neki dokument(po mogućnosti s prilozima kopija računa koji si dobio pri kupovini i kopijom osobne tko kupuje tvoj laptop) i potpišite ga. Po meni najispravniji pristup. I preko paypala si također pokriven.

Sve ostale kombinacije ne dolaze u obzir jer smrdljivi aparat postaje bolesno preskup i treba ga nekako namirit. Svake godine nam sve dublje grabe u džepove i nema sumnje da će se ići i u tu krajnost. Nemoj se dovest u situaciju da dijeliš loša iskustva oko stvari koje su sasvim normalne i u apsurdistanu.

Ili u krajnjoj liniji drži lovu u čarapi i potroši na neki novi latop/krstitke/poklon ženi-djeci/itd na keš mimo tekućeg/žiro računa.
05.02.2017 | 00:36
"boli X briga za tebe" X= google ili apple ili fb ili drzava...
pa hajd da me ne prate ako ih boli
kao ne zanimas ti nas, ali daj nam svejedno svoje podatke.
drzava je i prije mogla na upit dobiti podatke od bilo koga.

niti ih zanimaju veci igraci jer nitko od takvih "igraca" ne naraste dovoljno da postane velik ako to radi preko tekuceg. kada ti MOL uplacuje mito, ne pitaju te iban, niti ti modric prebaci na devizni cetvrt place.

postoje barem dva problema.

prvi je taj sto stvarno nece neka osoba sustavno gledati hrpetinu podataka i traziti al caponea, nego ce porezna vrtiti nekakve algoritme, koji slazu pretezno debili, kako bi izvukla anomalije iz te gomile podataka.

primjer iz vlastitog iskustva:
negdje pretprosle godine mi je stigao poziv u poreznu (kao pravnoj osobi) da se moram ocitovati radi anomalija u prometu koje su oni eto iscitali kroz fiskalizaciju. radim 6 dana u tjednu, i u tom mjesecu kojeg su cesljali vide ti njihovi upiti po bazi podataka da je svaki sesti dan promet osjetno manji.
moras doci osobno (za vrijeme tvog radnog vremena) ne mozes mailove slati, prilozi nekakve dokaze, objasni... i ispisem genijalcima promete svih subota u zadnjih par godina, sa prilozenom informacijom koju su vec imali kroz fiskalizaciju "subotom radimo skranecno, do 13".
ispricavali su mi se kroz zube, "kompjutorska greksa" (u hrvatskim drzavnim sluzbama je umjetna inteligencija prisutna vec 30 godina pa tako kompovi i grijese kako im dodje) i ajde, odi nastavi slat pare i hranit sustav.

nisam kafana na glavnom trgu, nego mali obrtnik ciji bi dnevni promet trebao biti okarakteriziran kao "nisi im ti bitan", pa eto zvali su me. nemojte se zacuditi ako nekoga pozovu jer mu je kroz tekuci proslo par tisuca kn vise od prijavljenih primanja, pa sad ti prilazi ugovore i dokazuj sta si imao, sta si prodao, kome si prodao, po koliko.
prodao sam preko oglasa barem 5 iphone, dva maca, dva ipada, jedan apple tv, i jos hrpu periferije... potpisao sam 0 ugovora o kupoprodaji.
mislim da nisam izolirani slucaj.

drugi problem je dostupnost informacija. nacelno one su strogo povjerljive, i pristup imaju samo autorizirane osobe. ali autoriziran je svatko tko radi u poreznoj upravi.
svi znamo ljude koji rade u banci, u nekom telekomu, u MUP-u, i svi znamo iz prve ruke da cak i ovi na dnu piramide, recimo sluzba za korisnike, dolaze super lako do podataka.

kada mi neko kaze, "pa sta te briga ako nemas sta skrivati", dobijem proljev sori ne zelim svoje podatke, za koje mislim da imam pravo traziti da budu privatni, dijeliti ni sa googleom ni sa drzavom ni sa susjedom. nevazno je kakvi su to podatci, oni su moji, ako pozelim da se dijele, ajde da ih ja sam podijelim.

ako nisam bitan kao pojedinac, a drzava eto tjera veliku pravdu, cesljaj racune kao ID brojeve a ne kao ime prezime, pa vrti algoritme i trazi odstupanja. kada ih nadjes, doci ces vec do osobe.

mislim da ljudi nisu ni svjesni ozbiljnosti ovakvih odluka. prolaze ispod svakog radara, jer vazniji je natpis na nekom spomeniku u jasenovcu. to je uzasno bitna tema za nas i nasu buducnost.
ovo je oduzimanje slobode. di trosim, na sta trosim.
sutra moze proci tako ispod radara i da telekomi dostavljaju podatke o tome di se krecem... "ali nisi ti bitan, to je radi velikih igraca".
05.02.2017 | 00:46
U načelu se slažem sa svime što si napisao. S praktične strane, odgovor na tvoj partikularni problem je, ne uzimaj uplate na tekući, nego samo cash u ruke. Jbg.
05.02.2017 | 08:17
A se ne slaže s onim "...koji slazu pretezno debili...", jer debil algoritam ne bi nikad složio, šefovi su ti koji kroje pravila kako algoritam mora raditi.
S druge strane, "nevazno je kakvi su to podatci, oni su moji, ako pozelim da se dijele, ajde da ih ja sam podijelim.", si u zabludi jer svi tvoji podatci su vidljivi nekome negdje. To nije samo u RH, već sugdje, ali je samo bitno koliko netko lako ili teško dolazi do podataka.
Zaštita osobnih podataka je iluzija, isto kao i dekokracija, sloboda, prava ...

Spomenik u Jasenovcu nije TEBI važan, kao što nije nekome važno da se osobni podatci dijele. Svako ima svoje prioritete u životu, svakome je nešto važno a nešto nije.
Ako je to naveća glupost koju si doživio od porezne, onda se ne trebašbrinuti o nićemu. Ne želiš si "grešku u sistemu" jer se ne bdeš izvukao dosta dugo.
05.02.2017 | 17:13
Ma čekajte, zar postoji ikakav teoretski zakon kojim bi građanin morao pri prodaji polovne stvari raditi ugovor s kupcem? Vjerujem da bi to bilo suludo.

Ja tijekom godine prodam desetine stvari i često mi prijatelji s foruma novac uplate putem računa. Najviše se radi o polovnim auto dijelovima, gumama i slično. I što je s osobnim instrukcijama? Osobnim posudbama, itd... sve su to transakcije koje se mogu odviti putem računa i nisu oporezive, barem za sada, dok se ne pretvoritmo u totalitarnu represivnu bipolarnu državu koju čine porezni obveznici koji stvaraju i uhljebi koji im piju krv.
05.02.2017 | 17:26
Instrukcije su usluge na koje treba platiti porez. Registriraš uslužni obrt i izdaješ račune. Ako si ispod granice za PDV, ne moraš ga fiskalizirati online, ali čak ni to nisam siguran ako naplaćuješ u kešu.
Za povrat posudbe trebaš prikazati posudbu. Ili komadić papira na kojem ti zajmoprimac potpisuje primitak, ili isplatnu transkaciju prema zajmoprimcu.
Za prodaju neke rabljene stvari ne treba ništa. Ali ako to radiš neuobičajeno često, pametno je napraviti neki papir, kad se radi o značajnijem iznosu. Ili to, ili primaj isplatu samo u kešu.
05.02.2017 | 17:27
Nije to nikakva odredba koje ne bi bilo u zapadnim zemljama, btw.
06.02.2017 | 08:03
Svake godine kad sam u ribolovu, držim se dnevne kvote i veličine ribe i sve je po zakonu. Nakon dva tjedna odmora kad krenem za Zg ponekad u gepeku mi je škrinja sa bar 50-ak kila smrznute ribe. Nedo bog da me carina zaustavi putem. Mnogi su imali neugodna iskustva. Šta da ti kažem. Nisu platili globe čisto uz žučne rasprave.
06.02.2017 | 08:06
Vodi dnevnik ulova ili se slikaj sa svakom ribom jbg. Pokažeš da se radi o kumulativu kroz x dana...
06.02.2017 | 08:13
Sva sreća da se slikam, a po novom i snimam s gopro( više zbog uspomena). Na snimkama se vidi i familija, pa se toliko ne zabrinjavam. Meni to apsurdno, no ipak ima ih dosta koji se bave preprodajom ribe, lignje i sl. i nije to bez vraga.
06.02.2017 | 09:07
JOHN kaže:
Svake godine kad sam u ribolovu, držim se dnevne kvote i veličine ribe i sve je po zakonu.


I ja isto, u tri godine smo ulovili palamidu od 40 deka.
06.02.2017 | 11:15
45 cm je minimum.
Ja kad vidim talijana i slovenca kad vade fratre ili orade od 10 cm, najradije bi mu jednu iza uha opalio. Jednom davno sam čak slovencu uzeo ribu iz kante i bacio ju u more. Lik se toliko uznemirio do te mjere da mi je rekao da smo mi hrvati ljubomorna govna i da sam mu pokvario i ribolov i godišnji.
Da kako ja njemu mogu uzet ribu!? Da ne ispadne da sam fakat ispao govno koje mu je pokvarilo ribolov, dao sam mu jedan svoj ulov i rekao mu da ubuduće pripazi što i koliko vadi. Više nikad nije došao.
I iz osobnog višegodišnjeg iskustva, mogu zaključit da svi načelno paze što vade. Naravno uvijek se nađe neupućeni, no kad promrmljaš ispod brka, shvate brzo poruku.
06.02.2017 | 11:16
I ja isto, u tri godine smo ulovili palamidu od 40 deka.


Jadna beba... Ta nije ni za vrtić bila. Iz jaslica si je digao...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 13 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO