Istrazivanje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Istrazivanje


04.03.2006 | 20:02
Evo mene opet!

Nesto drukciji topic, nisam imao viziju di da ga lupim....pa sam ga stavio pod razno, valjda ce necije oci prijeci preko toga

Doletio meni stari danas kaze...evo dam ti pocetni kapital toliko i toliko, odi osnuj biznis kad vec ne mozes nac posao .

Sta je kvaka?, ideja....naravno i jos mali milion stvari....iskustvo, sve one sitnice koje se uce s vremenom.

Ono sto bi zelio i volio...da mi opisu svoja iskustva ljudi koji se bave informatickim biznisom, recimo da tu lezi podrucje moga interesa...kakva su njihova iskustva koliko je sve to tesko i kompleksno, pocetna materijalna ulaganja...

Moguce su naravno i kombinacije obrazovne i one druge namjene (prodaja, distribucija). Da li je trziste prezasiceno?

Apple mi tu zvuci jako dobro, cini mi se da je kod nas debelo nezastupljen i da su mu potencijali neiskoristeni, pogotovo u obrazovnoj funkciji. Naravno kakvi su izgledi uspjesnog investiranja u taj brand.

Eto, molio bi sve mlade i nadobudne poduzetnike i one malo starije da se jave sa iskustvima, idejama, prijedlozima....ja sam inace stacioniran u Rijeci.

Nadam se uspjesnom nastavku topica!

Hvala vam ekipa unaprijed

Vlado
04.03.2006 | 21:15
Za ovu ideju ja ti dam thumbs up. Sto se tice zastupljenosti imas pravo jako je lose zastupljen. Samo to što mi recimo naručujemo robu iz rumunjkse ili bugarske a ne iz npr austrije je dovoljna činjenica.
04.03.2006 | 22:50
Hvala na feedbacku Krugoval, mene je sokiralo...iako moram priznati da
nisam previse upucen u problematiku, da u Hrvatskoj nema nekakvog obrazovno racunalnog centra, gdje bi se poducavalo o apple racunalima mac os-u i pripadajucim programima.

Ljudi se doslovno nemaju kome obratiti. Svedeni su na malobrojnu zajednicu, nekakav zatvoreni krug korisnika i mislim da se premalo toga radi da se privuce nove. Da li je to nekakva zelja da ostanu izdvojeni iz mase, nekakav elitizam ili?

Iako se apple koristi uglavnom medju graficarima, kreativcima i ljudima koji znaju posao, opce je poznata stvar da je u edukaciji apple u povijesti imao veliku ulogu. Ja sam eto nazalost jos uvijek korisik pc-a i nekadasnji korisnik amige 500 , smrc nostalgija. Cim budem u financijskoj mogucnosti switcham .

Zelim reci sljedece, ljudi su ovce...treba im izaci u susret, ponuditi im nesto, potaknuti promjene!

Toliko za sada.....iscekujem reakcije, ako nista ti Krugoval nastavi .
05.03.2006 | 00:14
Ne bih te želio obeshrabriti, već samo dati savjet za tvoje dobro. Ako misliš biti zadovoljan svojim poslom (kako materijalno tako i profesionalno) bježi od tih kompjutera. Primi se mikrofona, nogometne lopte ili građevine. Nedavno ti je bio tekst u novinama o najuspješnijim poduzetnicima u Hrvatskoj - primjetit ćeš da u prvih 30 nema niti jednog koji zna što je računalo a kamoli da mu je to profesionalni posao.
Ako se baš želiš baviti time s naglaskom na Apple, ideje su ti na mjestu, ali za takve stavri su potrebna oveća ulaganja a izvjesnost njihovog povrata u lijepoj našoj je upitna, blago rečeno...ali osjećam da iz tebe izlazi mladalački entuzijazam, samo pazi da te ne lupi jako po glavi kasnije.
Nitko sretniji od mene da mi se dokaže kako nisam u pravu.
05.03.2006 | 00:27
Riba hvala ti!

Nisi mi nesto previse optimistican, ali to govori samo o iskustvu . Ne pricaj nista, svijestan sam svega...situacija nije blistava. Evo nedavno sam diplomirao, trazim posao, saljem molbe....ali nitko nista....niti prilika za intervju , bas nista...jedino mi se msan grupa javila, skidam im kapu.....bio na testiranju i cijela firma je na jednom zadivljujucem nivou barem meni vanjskom promatracu. Tu sam shvatio....da tvrtke koje zaista vrijede, imaju poseban odnos prema uposlenicima i stalo im je investirati u znanje u buducnost, u mladost, jer znaju da ce im se to kad tad vratiti!

Zelio sam cuti vas feedback jer zaista ima nekoliko ljudi koji mi se cine da imaju znanje i iskustvo, a kako volim uciti....moram da provociram svojim pitanjima .

Ovo je sve ispipavanje ideja, misljenja, razmisljanja....ljudi koji su u informatici duze od mene, posebice u tom segmentu apple racunala, treba krenuti od korisnickog prema drugim aspektima.

Naravno ja sam jos u oblikovanju svoje vizije i ideje....prikupljam i razmisljam, danas sutra i ako bi se upustio u nesto takvo....uzeo bi nekog iskusnijeg sa vecim znanjem, nekakvo partnerstvo...podjeliti odgovornost i obveze, a cisto gledano i s aspekta kapitala lakse je podnjeti teret!

Eto, hvala svima proslima i buducima

Nadam se jos kojem postu....

Thanx

Vlado
05.03.2006 | 07:06
Wizz nema tu puno filozofije. Treba ti dobar kapital. Okvirno neznam kolko al što više to bolje. Treba ti npr. trgovina ali ne sad na placu nego npr. importane,kaptol centar,king kros,branimirov centar. Tm napraviš trgovinu i gle sad u ćem je kvaka ti svoju robu narućiš iz neke zemlje koja bi ti dala jeftinije cijene nego na apple.hr. I na konju si. Daš mali ćlanak u novine o dućanu ili postaš slike dućana na jabucnjak,t-com,vip, iskon...

Kad posao krene lupiš reklamu bilo na tv ili jumbo plakat. Zapamti ti imaš najniže cijene pa neće biti kao u apple.hr 1 euro = 9 kn. Staviš na to malo rabata ili upoćetku na nkee proizvode ne staviš rabata npr ipode \"akcija\"i posao krene.


Samo ti treba velik kapital.

Kaj si diplomirao?

UPOZORENJE!
Ja imam 16 ggodina pa stvari koje sam napisao nisu možda vjerodostojen zbog manjka iskustva ili jednostavnog neznanja. Ovaj savjet nemoj preozbiljno shvatit.
05.03.2006 | 07:11
Rijeka je loše mjesto za bilo kakav biznis, a pogotovo za mladi poduzetnički i to high-tech kao što su računala. Ako ne misliš pišati krv, raditi k'o konj i sve to za mizernu plaću, onda radije odi na zapad. Zapravo, u Rijeci ti je vjerojatno najpametnije biti pomorac. Što se tiče Applea - sve je to fora i gušt, ali ne možeš od toga živjeti. Marža koju možeš dobiti je minimalna, a tržište maleno i siromašno. U Rijeci može proći tek kao dodatni posao imagea radi.
05.03.2006 | 15:30
Hvala decki, svaka povratna informacija dobro dodje!

Ne sekiraj se Krugo oko nedostatka znanja, za klinca od 16 znas puno i previse . Ja imam 24 pa nista ne znam . Glede tvog pitanja diplomirao ekonomiju, prosle godine. Radi toga mozda i ova moja poduzetnicka usmjerenost u pitanjima:)

Sve je to u istrazivanju i vaganju, proucavam malo internet, malo vasa misljenja
i tako. Za pocetak...bilo bi dobro da osmislim koncepciju jednog websitea i da mi tu bude polaziste, mozda nekakav affiliate za pocetak. Sad pitanje je da li u
Hrvatskoj tvrtke obicavaju platiti odredjen postotak naprimjer za svakog posjetioca koji dodje na njihov site i ostvari kupnju i postoji li interes za takvu vrstu reklame.

Tu mislim prvenstveno na IT sektor.

Zahvalan sam na bilo kakvim razmisljanjima i iskustvima,

Barem bi vi decki mogli zaraditi na par affiliate programa, radite prilicno dobru reklamu appleu . Pa kad vec radite to sa toliko ljubavi i entuzijazma, barem im izmuzite koju lipu;)

Veliki pozdrav svima, pa kome se da...neka nastavi pricu!

Vlado
  • Zvonimir
  • Posjetitelj
05.03.2006 | 16:40
Wizz je napisao:

Veliki pozdrav svima, pa kome se da...neka nastavi pricu!


Od prodaje hardvera, na bilo koji nacin, nitko se od preprodavaca nije obogatio.
Cak i Apple muku muci katkada, ulazuci u inovacije koje su prije svega -- softverske.

Softver je ta carobna svjetiljka koja jos uvijek donese svjetla u kompjuterski biznis. Ako znas kako, ako imas strpljenja, proizvodnja i prodaja softwera ti jos uvijek moze donijeti najljepsu paricu.

Buduci da je Mac OS X trziste ipak maleno, svako softwersko rjesenje koje jos ne postoji, dobrodoslo je. Takodjer, ako je ulagac pametan, pokusat ce sve to lijepo ponuditi globalnom kupcu. Takodjer, iako je fora nekada koristiti XCode i isprogramirati nekakvu aplikaciju za Maca, najvruca softwerska rjesenja su prilagodbe vec postojecih rjesenja -- rjesenja za FileMaker, MySQL, i sl.

Onda kad vidis da je tek s bazama podataka pocela prava stvar, vidis da na webu postoji brdo besplatnih rjesenja,. Pa se zapitas -- zasto to nitko ne koristi? Odgovor je: krajnji korisnik pojma nema o tome. A nema ni znanja da sve to upregne u svoju korist.

Tada iz sume iskoci dovitljivac s lukom i strijelom, koji skuzi sto bi bilo dobro kojoj vecoj firmi, nekom lokalnom serifu, pa im za masne parice proda kosaru rjesenja koja je doslovno besplatno nasao po internetu i Open Source leglima. U biti, on ne naplacuje softwer, vec svoju dovitljivost, a svu pricu umota u veo magle i tehnoloskih poslanica koje se tesko gonetaju, ali -- rade!

Sto kompliciranije izgledaju, to bolje. To ce donijet vecu lovu, a ako na svoju zelenu Robin Hoodovsku kapicu zalijepi jos i znacku s nekom managerskom titulom i pomodnim japijevskim sloganima, nema mu kraja.

Recimo, dobri primjeri takvih dovitljivaca u Hrvatskoj su Velimir Srica i Predrag Pale, koji ce u mjesecnoj kolumni nekakvog magazina za moderne japije postati omiljeniji i obicnoj raji ako usred clanka ubace par kineskih ili biblijskih poslovica, koje se (ne's vjerovat) savrseno uklapaju u temu broja.

Dakle, nije stvar u znanju i pisanju koda, i rastavljanju racunala na proste faktore -- stvar je u mustom pricanju, diplomaciji, prodavanju vec gotovih i jeftinih stvari za skupe pare. To rade kolumnisti u svim Hr casopisima, i vani.

Samo ovdje je klijentela drukcija -- ti trebas pricati onima koji ne znaju, a puni su para, a ne ubogim studosima koji kupuju Vidi, BUG i ostale mjesecne razbibrige za siromasne.
05.03.2006 | 19:11
Ja bi uzeo novce od starog. Kupio posao u gradskoj upravi. Ako imaš sreće u odjelu informatizacije gradske uprave. Onda pokreneš dva tri manja projeka, pa zavrtiš jedan veliki, kao npr. instaliranje Oracle baze. Tu se pojaviš kao predsjednik komisije za odabir najbolje ponude. I eto love. Poduzetnišvo ala Croatia. Usput organiziraj dva-tri seminara godišnje. Voila. Radno vrijeme od 8-4. Subote i nedjelje rezervirane za obitelj. A plaća sigurna i na vrijeme.

(Što se tiče omjera ozbiljnosti-zajebancija, tu sam negdje 50-50%)
05.03.2006 | 20:16
Gle pošto si diplomirao ekonomiju onda znaš da i je u apple glavno ono ponuda i potražnja. Tako naprimjer tu trgovinnu opskrbiš sa brdo ipoda i opreme za njega, u samom dućanu imaš jedan ibook,macmini,imac,powermac i macbook pro (da ljudi mogu vidjeti što je to mac). A u skladištu ili ostavi imaš od svakog proizvoda po tri četri komada i još dva na lageru.
Nudiš poseban pospust grafičarima i uspostaviš vezu sa takvom jednom firmom. Prodaš ima barem mjesečno jedan apple monitor i jedan powermac što ti je dovoljno za sve troškove i još neš zaradiš.
05.03.2006 | 20:20
Ti znaš ekonomiju. Mislim zna i moja sestra al je loše volje zbog ispita:lol: .
Recimo kad bi ti kupio u austriji sto imac-a i doveo ih tu prek firme dal bi trebao platit porez i dal bi ti na to dobio natrag onaj merver štojer (tak nekak).
I dal bi kad uđemo u eurpsku uniju ti naručš sto imac-a i na to platiš samo prijevoz.
Pa bi bilo 1 euro = 8kn.
05.03.2006 | 20:39
Ahhh, sta je ekipa vrijedna.......hvala puno Zvone, Krugo, Ping! Na sugestijama i dosjetkama.

Ona fora sa gradskom upravom je vrlo pametno i zlo razmisljanje . Valjda kod
nas zlo ide s pamecu. Neka pomalo...jos cekam da mi se jave iz MSana, ako nekome treba ekonomist u informatickom biznisu tu sam . Radim za djabe hahaah....., ajde necu bas pretjerivat....ali lova zaista nije bitna, glavno da negdje pocnem uciti i skupljati iskustvo, pa cemo nakon nekog vremena postati
diskriminantni ).

Sto se tice gradske uprave no comment, tamo ili debele veze ili nikako, koma ziva. A ne rade nista pod milim bogom, uvijek mi je komicno kad pogledam radna vremena njihovih saltera za javnost. Npr. ured za obranu....i onda radno vrijeme od 8.30 do 11, da se ne bi umorili previse, argh!

Fascinira me promocija kod nas, evo gledam apple hrvatska, preuzmu doslovno
mrtvi hladni......appleov site, prevedu ga na hrvatski, i to jos ne sve i to je to. Wooow!

Gdje je malo osobnosti, gdje su iskustva hrvatskih korisnika.....gdje su moguci edukativni sadrzaji, upute u elektronskom obliku....gdje???, eh...

Cekam da mi doza neuroze skoci, pa cu opet lupiti neki post )

Veliki pozdrav svima!

I dobar tek, ipak je vrijeme rucka

Vlado

p.s Krugo pozdravi seku, i ako joj treba neka pozitivna rijec o ekonomiji nek
se meni obrati
06.03.2006 | 07:04
Wizz je napisao:
Sve je to u istrazivanju i vaganju, proucavam malo internet, malo vasa misljenja
i tako. Za pocetak...bilo bi dobro da osmislim koncepciju jednog websitea i da mi tu bude polaziste, mozda nekakav affiliate za pocetak. Sad pitanje je da li u
Hrvatskoj tvrtke obicavaju platiti odredjen postotak naprimjer za svakog posjetioca koji dodje na njihov site i ostvari kupnju i postoji li interes za takvu vrstu reklame.


Idi na www.webmajstori.net, tamo ima dosta materijala i ljudi koji se bave ovime.
06.03.2006 | 07:53
Da li se ja to varam ili je to sam Konspirator?
06.03.2006 | 17:23
dpasaric je napisao:
Da li se ja to varam ili je to sam Konspirator?


Glavom i bradom!
  • campo
  • Posjetitelj
07.03.2006 | 21:01
po meni će uspijet sa macovima u hrvatskoj ali i u evropi tko ih bude prodavao po američkim cijenama a da o iPodovima da i ne govorim..
tu je sva tajna zasto apple neide u EU ali i u HR
08.03.2006 | 10:02
Vidim da su zarade u IT koma, tako da sam zadovoljnija u mktgu, ali nadjem nacina da zadovoljim svoje porive i sklonosti prema ITu.

Inace, slazem se - treba razbijati konkurentsku prednost Windowsa (da, jos jedan ekonomist!): cijene i famu. Ako je Mac zaista bolji (a jest - sto drugo reci, nakon cjelovikendnog filanja Keynote prezentacijama, na ne-IT seminaru kojeg je drzao ponosni vlasnik 17in Titaniuma), tko pokaze zasto, i omoguci krajnjim korisnicima i da kupe, taj je na konju.

Obzirom da si ekonomist, glupo mi je pricati neke stvari koje vjerojatno znas, ali znam i da je za drugoga obicno lakse napraviti bilo kakav plan i biti pametan, nego za sebe. Pa, da budemo kolegijalni...

Sto se tice distribucije, iz skoro 10 godina iskustva (knjizara i multimedija, ali specijalizirano i relativno usko trziste) mogu podrzati prijedlog da evtlni shop napunis iPodima i slicnim pristupacnim stvarcicama, tj. svima onima kod kojih najprije mozes obrnuti lovu. Cjenovno jace, radi opceg dojma, stavis za gledanje i demonstraciju, uz mogucnost brze dobave. I to jos ako mozes dobiti na zaduznicu (revers) ili neku varijantu komisione prodaje. Pa vidis kako ide prodaja, i ovisno o tome na skladiste (radi brze reakcije) uzmes jos po dodatni primjerak najprodajnijih Mactela. A obavezno idi na Webshop. Koliko vidim, neki shopovi su se totalno prebacili na narucivanje via Webshop.

Za pocetak bi cak mogao razmisliti o prodaji/refurbishiranju rabljenih. ili o zajednickoj akciji s velikim ICTima: T-ht, VIP, Tele2 (sjeti se Iskonove akcije ADSLa i dijeljenja iPoda).

Sto god da odlucis, oprema ili edukacija, ili oboje, bilo za Apple ili koji drugi proizvod ili uslugu, kljucno ti je imati dobar, brz i ucinkovit korisnicki dio: demonstraciju, dobavu i support. Cak mozda i vaznije od cijene. Prije koju godinu sam mogla turbo PC i to brand, nabaviti u Madji, za ca 1800 kn: sa svim carinama bi me izaslo vise nego 4-5x manje nego u RH. Ali nisam, jer ne znam jezik, a za RH nisam mogla dobiti nikakvu podrsku ni servis.
08.03.2006 | 21:18
Wooow, zahvaljujem na svim odgovorima i postovima.

Hvala kolegice ekonomistice , lijepo je cuti misljenje nekog malo iskusnijeg, a
opet iz iste branse. Sto da ti kazem...sve je to velik zalogaj za nekog tko jos mora dobiti svoj prvi posao. Postoji neka velika privlacnost u mogucnosti da budes sam svoj gazda i odgovoran za svoj uspjeh/neuspjeh . Frustrira me situacija tu kod nas...nacin poslovanja, ponasanja firmi, ponasanja drzavne uprave i opcenito sam jako razocaran. Znam, nisam ocekivao med i mlijeko...
ali situacija je i vise nego alarmantna i komatozna. Veze i vezice...i takve price,
gdje god okrenem napunjaju mi glavu time, nesposobnjakovici na dobrim polozajima, ma uzas. Ispada da sam skrenuo s topica...ali eto, morao sam malo zavikati i izbaciti to na ekran . Ne znam....na kraju cu se s frendom okrenuti uzgoju riba i slicnih stvari kupiti polje maslina.......i proizvoditi maslinovo ulje )

Svim macovcima i clanovima jabucnjaka veliki pozdrav i zahvala na postovima.
Puno ste mi pomogli, potakli me na razmisljanje i preispitivanje...

Hvala vam, iako nisam visegodisnji clan i relativno sam kratko tu mogu reci da ste me razmazili u ova dva moja topica koja sam pokrenuo.

Hvala vam!

I do tipkanja, srdacan pozdrav!

Vlado
08.03.2006 | 21:54
Wizz je napisao:
Ne znam....na kraju cu se s frendom okrenuti uzgoju riba i slicnih stvari kupiti polje maslina.......i proizvoditi maslinovo ulje )


Ne znam koliko si ovo rekao u sali, ali upravo o uzgoju riba sam ja ozbiljno razmisljao. Treba ti koncesija na pomorsko dobro te ostala papirologija, a povrsnom racunicom sam dosao do toga da se radi o prilicno zahvalnom i unosnom poslu. Ako ti krene zaposli i mene (molim bez glupih saljivih primjedbi na racun mog nadimka).
09.03.2006 | 02:51
Samo pazi da ti flota bude starija od 45 godina. A 25 ili manje ni slucajno, jer ces dobiti packe od EU. Malo ironije na racun najnovijih EU komentara glede pokusaja RH ribara da konkuriraju strancima u izlovu na nasem vlastitom moru ;D
09.03.2006 | 03:27
Ma vi ste genijalci , vec vas volim....od vas se stvarno mogu cuti pametne stvari, a i cesto mi se razvuku usta u osmijeh.

Glede tvog nadimka Riba nikakve komicne opservacije nece stizati na tvoj racun, uostalom pretpostavljam da ti nick dolazi od prezimena Ribicic ).
Sto se tice uzgoja riba...fora ti je sljedeca, imam ti najboljeg prijatelja u Zagrebu koji je pri kraju studija veterine, neki dan smo diskutirali o svemu tome...ja bi se bio voljan s njim upustiti u nesto takvo. Decko obozava ribolov i mogu reci da se zaista kuzi u to....i to mu je prva ljubav. Dosao je na ideju uzgoja crva za sportski riblov, nesto cega u Hrvatskoj nema...a navodno nasa rulja itekako kupuje takve stvarcice preko u Italiji, i sad malo pipkam po netu istrazujem. Prvenstveno bi trebao otkriti tehnoloski proces i moguce zahtjeve po
proizvodnju kao i kapitalnu intenzivnost ulaganja.

Sve sugestije i opservacije dobrodosle!

Vjeruj mi Riba, ono sto je buducnost uz informatiku i sto bi trebalo biti forte Hrvatske je turizam i zdrava prehrana....tu je buducnost i tu valja investirati.
Totalno skrecemo s topica...ali neka bude kako bude

Istrazivanje se nastavlja....

Veliki pozdrav ekipi

Vlado
09.03.2006 | 03:39
Wizz je napisao:
Wooow, zahvaljujem na svim odgovorima i postovima.

Hvala kolegice ekonomistice , lijepo je cuti misljenje nekog malo iskusnijeg, a
opet iz iste branse. Sto da ti kazem...sve je to velik zalogaj za nekog tko jos mora dobiti svoj prvi posao. Postoji neka velika privlacnost u mogucnosti da budes sam svoj gazda i odgovoran za svoj uspjeh/neuspjeh . Frustrira me situacija tu kod nas...nacin poslovanja, ponasanja firmi, ponasanja drzavne uprave i opcenito sam jako razocaran. Znam, nisam ocekivao med i mlijeko...
ali situacija je i vise nego alarmantna i komatozna. Veze i vezice...i takve price,
gdje god okrenem napunjaju mi glavu time, nesposobnjakovici na dobrim polozajima, ma uzas.


Ima toga, ima. Ali...

Dosta kontaktiram s ljudima iz drzavne uprave, ima ih iza 0-10, kao i profesora na faksu. Npr. ovi koje znam iz MINGORPa (za ministra ne znam, ali dio ekipe ispod njega, stvarnu operativu) su odlicni. Tako da npr. ne stoji da potpore i kredite dobivaju samo oni s vezama (sto je jedna od fama koju meni poduzetnici pjevaju). Sa MPSVG smo isto imali nekih dobrih projekata.

Znam slucajeve ljudi iz drugih bransi koji muku muce upravo po svim tockama koje si naveo. I mene je bilo frka za to, ali hvala Bogu, ja sam se bez ikakvih veza upisala na EFO, bila 15. na listi redovnih, dobila drzavnu stipendiju, diplomirala s 5 (prosjek 4,614) Zbog necije veze nisam upala kao asistent na faks, ali sam poslije imala jos bolje ponude (ZSEM i jedan medjunarodni), kao i neke druge odlicne poslove, pa je zapravo bilo odlicno ispalo. Napisala sam ti u privatnom postu sazetak dijela karijere nakon diplome. A dok nisam imala posao, naucih se (vrlo uspjesno - upala medju najboljih 9 od 250 na USAIDovom i Deloitteovom natjecaju za konzultante) kako napisati CV, interview, itd. Zadovoljna sam generalnim pravcem, premda nije sve sjajno i bajno, ima borbe, sve moras platiti unaprijed, a tebi kasne s placanjima pa jos doprinosi - kao general poslije bitke mogu reci da sam neke stvari mogla jos pametnije i strpljivije izvesti i mozda bih unatoc svemu sad bila vec na konju i pitala posto RH. Ali naucili smo i mozda ove godine cak i naucimo

Ne pada mi na pamet sjediti u nekoj zup. i sl. komori ili poglavarstvu i zatupljivati se ispunjavanjem obrazaca 8 sati dnevno. Mozda bih izdrzala 3 mjeseca, ako i to. Ili u nekoj RH firmi da mi neki lik sa srednjom i 30 godina staza pljuje po faksu i ulozenom trudu, a ono pametno sto ima reci krije kao zmija noge. Samo zato sto u radnoj knjizici nemam iskustva kao on, a sijem ga u IT, a mozda cak i u njegovim poslovima. (I k tome, jos da drhtim za radno mjesto, jer sam tek dosla, ili da cekam godinama na neko unaprjedjenje i moljakam za povisicu!)

To sam ja dozivljavala u pocetku od nasih ljudi koji imaju 'godine iskustva', a stranci ti vec u glavama primjenjuju Bolonjsku i furaju se na rezultate i postignuca. A naidjem i na i na dok radim poslovne planove i sl. Odnosno, za medj. projekte je istina ono sto gledas u filmovima, kad pitaju: imate li ikakvo relevatno iskustvo (ne u knjizici, nego uopce)? I to ti se racuna. Nije sve med i mlijeko raditi s njima, ni po ljudima, ni po lovi, ni po ucestalosti poslova, ali osnovni mentalitet i pristup tvom iskustvu i odnosu prema tebi je drukciji, a lova bolja i redovnija nego kod nasih. (A ujedno upoznam i nase ljude i tvrtke koji slicno razmisljaju.) Sto da ti kazem, kad zamjenik direktora projekta s MBA iz Mktga, i predavac, prica sa mnom, i poslije svega on se udivi i jos sretan sto je imao priliku razgovarati s nekim iz struke.

Sve u svemu, ako naidjes na neku dobru tvrtku, nije lose ostati tamo, ali ne bih cekala da mi se to dogodi, vec obavezno si kreni lagano raditi business, barem nesto online (tu ti je najsire trziste, a najmanje ogranicenja). Ili ako prije dodjes do posla, svejedno nemoj stati s ispitivanjem ideje za business. Problema ima svugdje, osim za one koji su mozak stavili pod kljuc. Obzirom da i mene frustrira situacija u RH, cinim sto mogu, a ujedno si gledam skupiti reference i popudbinu za inozemstvo, e da bih se odande vratila recharged, pametnija, i ujedno s referencom za jace projekte. Utjeha mi je to sto - ako uspijem u RH, valjda nema gdje necu (mozda u Albaniji ili africkim drzavicama).

Ispada da sam skrenuo s topica...ali eto, morao sam malo zavikati i izbaciti to na ekran . Ne znam....na kraju cu se s frendom okrenuti uzgoju riba i slicnih stvari kupiti polje maslina.......i proizvoditi maslinovo ulje )

Svim macovcima i clanovima jabucnjaka veliki pozdrav i zahvala na postovima.
Puno ste mi pomogli, potakli me na razmisljanje i preispitivanje...

Hvala vam, iako nisam visegodisnji clan i relativno sam kratko tu mogu reci da ste me razmazili u ova dva moja topica koja sam pokrenuo.

Hvala vam!

I do tipkanja, srdacan pozdrav!

Vlado



Sorry, sad sam se ja rastipkala - zbilja si povukao temu...

Pozdrav,
Mirta
09.03.2006 | 07:23
Mirta, zvučiš kao da si iz Zagreba. Kod nas u provinciji mnoge stvari su daleko teže. Npr. ideja s bogatom Apple trgovinom u Rijeci ne može proći. Tržište je nažalost skromno i siromašno.
09.03.2006 | 14:43
Ma koja provincija, Rijeka je metropola, ziva multikulturala . Jedino je cinjenica da nas ima 160000 vise manje, sto bas i nije nesto puno. Ali opet gledaj na cinjenicu da se jako puno toga gradi, razliciti investicijski projekti su u punom zamahu. Evo vidim ga iz svoje kuce WTC, mislis li da investitor nije promislio i isplativosti ulaganja u nesto tako veliko. Sigurno da je, ima Rijeka perspektivu. Na kraju krajeva, Rijeka je lucki grad....znaci tranzit, jako puno robe, ljudi i kapitala prodje kroz Rijeku a to ce se jos i povecati. Ali....opet cu se dati u filozofije .

Zelim reci da, Zagreb je zahvalnije podrucje za tako nesto.....puki zakon brojeva, ali....ali....cijela Hrvatska je i onako selo, tebi je potrebno 2 sata od Zagreba do Rijeke...prema tome, mislim da ljudima ne bi bilo tesko napraviti tu
relaciju radi neceg dobrog i kvalitetnog. Uostalom vjerujem da je jako puno Rijecana znalo potegnuti do Zagreba radi necega vezanog uz Apple, zato jer im to isto nije bilo ponudjeno...pod zidinama njihovog voljenog grada .

Toliko od mene zasada!

Istrazujte

Vlado
09.03.2006 | 23:42
Rijeka je provincija koja je u stagnaciji. Nedostaje nam samo korak do toga da počne odumirati i pretvori se u pravo selo. Pogledaj s prozora luku. Jedan brod u zaljevu. Izađi iza 21 u gradski centar, nema žive duše. Investicijski projekti su upitni, pogotovo za obične građane. Kakve bi ti koristi imao od LNG terminala? Kakve koristi od toga što bismo opet postali uspješna tranzitna luka? Da li bi to otvorili gomilu novih radnih mjesta ili bi se osjetila tek marginalna razlika u kojoj bi par špeditera i velikih trgovaca profitiralo, a tajkuni bili još bogatiji?

Nisam inače neki katastrofičar, ali samo gledam stvarnost oko sebe i ne ide na dobro. WTC-u previđam propast nakon inicijalnog buma od mjesec-dva. Može ga spasiti samo nebeska deus-ex-machina. Čuo sam da je veći od onog u Torinu. Pa za koga? U njemu može opstati generalni Billa-Getro-Plodine stil supermarketa za dio Pećina i Vežice i malo što drugo. Poslovni prostori tamo su skupi, a i u samom centru imaš ih toliko praznih da postaje apsurdno da vlasnici nekretnina ne žele spustiti cijenu. Velikih centara ima mnogo, evo Andrea u relativnom centru je morala zatvoriti cijeli kat, Korzo je isto jadan, Varteks u najstrožem centru je poluprazan, U RK Ri svaki put kada uđem nađem druge trgovinice jer su stare umrle. Penzioneri su na rubu gladi. Radnici su na rubu gladi. Nezaposlenih koliko hoćeš, stručnjaci rade kao nekvalificirani radnici da bi preživjeli itd, itd.

Ne znam što nas može izvući...
10.03.2006 | 15:29
Jao brate.......hahaah, a ja mislio da su Rijecani optimisticni po svojoj naravi .
Gledaj daleko da je situacija idealna, ali mislim da Rijeka definitivno krece na bolje, sto se tice stagnacije sto bi tek Split trebao reci??

Neka vrijeme pokaze odgovore, pa cemo vidjeti da li su tvoje katastroficne prognoze bile ispravne ili ipak nije sve tako crno. Sto se tice cijelokupne situacije.

1. Nije nama uopce toliko lose koliko kukamo da je. Ako starci mogu kupovati klincima mobitele od 3000 kn, znaci da se ima. Isto tako svi uredno imaju za kafice, izlaske i 3 kutije dnevno cigara...

2. Mi smo takva nacija...koja voli kukati i zapomagati, nama nikad nece biti dobro.

3. Ruzno zvuci ali mi smo narod neradnika, u globalu...samo proseci Korzom u pol bijela dana, evo naprimjer ponedjeljak kao pocetak radnog tjedna....i sto ces vidjeti? Prepuno Korzo.....i onda se pitam tko u ovoj drzavi ista radi? Ona manjina na cijim se ledjima sve slomi, ovi drugi....strava i uzas.

Vlast, ljudi na vrhu.....cjelokupno stanje nacije, iskljucivo su nasa krivica, nas pojedinaca odnosno skupine...zalosti me sto moram reci da je 60 do 70 posto drzave...provincija, ali ne lokacijski nego u glavama.

Uf....eto, toliko od mene zasada

Budite neovisni i svoji!

Vlado
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 0 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

dgajic, m@xym, Maxxy, Riba, tino1, VanjusOS, Yonkis, Anonimci (469)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO