dig. sadržaji: granica legalnosti i moralnosti
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

dig. sadržaji: granica legalnosti i moralnosti


10.02.2014 | 19:31
Zaboravio sam - u toj komunističkoj ideji nagalasak je na TREBA, a ne na UZIMA. Vraćamo se na ono - što je stvarna potreba, a što prohtijev?
10.02.2014 | 19:33
zabac kaže:
Da li su oni odgovorni za nebrojna ubojstva: www.smith-wesson.com/webapp/wcs/stores/s...51&content=11001 ?
Ili je to možda tvornica municije?


Ovo je zapravo off-topic. Ali ako se prostituiranje kažnjava, a korištenje tih usluga ne, ako se dilanje droge kažnjava kazneno, a konzumiranje prekršajno, ako se kažnjava restorater koji je ponudio prstace, a ne gost koji ih je naručio, onda, analogno tome, da - proizvođači i trgovci oružja i municije jesu krivi za ubojstva.

Ali ja se s tim ne slažem. Ja smatram da je kriv onaj tko kupuje, više nego onaj koji prodaje.

A kakve to veze ima s temom?
10.02.2014 | 19:50
Dobru si temu smayoo otvorio, nadam se da ljudi ovdje iskreno odgovaraju. Kradem s neta, to nema dvojbe, samo moram prije toga mali osvrt napraviti. Odgojen sam na pošten način i trudim se u životu biti fer i pošten. Par puta sam našao novčanik s cca par stotina eura i uvjek sam ih bez razmišljanja vratio. Nebrojeno puta sam se našao u prilici, kad mi prodavači vraćaju prekomjerni povrat novca. Npr. vraćaju mi od 200 kn a dao sam 50 kn i uvjek sam ih ispravio da nemaju osobnu štetu. Kad bi našao novčanik s podacima a da je unutra i 100 k eura (dobro ne može fizički stati u novčanik) istog bi ga časa vratio, ne dvojeći ni sekunde...to jednostavno nije moj novac. Kradem najviše filmove iz razloga što ih nemam vremena pogledati u kinu, zbog prirode svog posla, koji često obavljam po raznim centralama diljem svijeta.

Osim ovog foruma, član sam i na par drugih od kojih ima i pokoji warez. Moram se osvrnuti na jedan tvoj komentar, gdje si u nekom kontekstu svrstao warez forum s pedofilijom i još nečim. Nisam tada htio reagirati, ali sad je prilika da napišem nešto o jednom warez forumu gdje sam dosta dugo član i donator. Vjerovatno nitko nezna koliko je tamo bilo plemenitih akcija. Jedno vrijeme smo skupljali stari hardware i od tih djelova slagali kompjutere koji smo poklanjali u razne dječije ustanove, normalno da je to bila anonimna donacija. Nekoliko desetaka kompova punih igrica i ostalog je otišlo za nezbrinitu djecu. Skupljali smo priloge i donirali dječijoj bolnici u klaićevoj veliko ogledalo da klinci imaju gdje vježbati. Sad se ne mogu sjetiti svih tih akcija, ali ih je bilo još. Poznam s tog foruma osobno pentajstak ljudi i ponekad se nađemo na kavi i zafrkanciji. Nitko od nas nema nikakvu korist od toga, jedino se netko nekome može zahvaliti, kao i ovdje gdje se može dobiti karma. Imamo topic u hardware; kupovina, prodaja ili poklanjanje. Dosta često ljedi poklanjaju neke stvari koje su još dobre a nisu im potrebne. Ja osobno i upam malo domaće muzike kad nađem vremena.
Za mene je velika razlika kad se nešto krade i od toga se ima osobna korist (pirati) i krađe za osobnu upotrebu. Možda moja svijest nije na tom nivou, pa se ne doživljavam kao neka lopuža.

Više me boli duša kad sam vidio kolike plaće imaju ovi novinarčići...nekima je stvarno Hrvatska bolja od Amerike. Sad znam zašto Josipović ima uvjek preko 70 % podrške birača...Jadno je da je to sve velika laž u toj branši koja bi trebala biti temelj za razne moralne vrijednosti u našem društvu
10.02.2014 | 20:39
Warez i pedofiliju sam stavio u istu rečenicu u kontekstu toga da su obje aktivnosti ilegalne i da ih zato zlonamjerni hackeri distribuiraju (za pare) preko tuđih računala, pomoću svog malwarea, bez znanja vlasnika tih računala. Tako da policija uhapsi i nateže nevinog čovjeka (koji je kriv samo zato što je budala pa se nije zaštitio od malwarea), a pravi kriminalac srče zelene i plave koktele na nekoj plaži na Maldivima.

A ne u smislu da su warez konzumenti - pedofili. Naravno da ne. Zaboga...

Za mene je velika razlika kad se nešto krade i od toga se ima osobna korist (pirati) i krađe za osobnu upotrebu.


Ja razumijem što si htio reći, ali ipak želim istaći da je i Sanader krao za osobnu upotrebu, a ne za daljnju prodaju.
10.02.2014 | 20:40
Provlaci se ideja da treba kazniti one koji "dilaju", a ne one koji konzumiraji. Kod oruzja nije tako kao ni kod onih primjer koje si naveo. Kriv je izvor a ne korisnik.
Neznam dobro objasniti, ali "prostitutka" nije odabrala biti "prostitutka".
10.02.2014 | 21:29
sta ste se tih novinara ulovili pa ne kradu taj novac! ispada da si djubre ako u hrvatskoj dobro zaradjudjes
najtiraznija hrvatska dnevna novina, ocito su sponzori zainteresirani, iz vise razloga u koje sad nema smisla ulaziti, u financiranju te redakcije i sto ne bi zaradjivali... eto i kolega kaze da je kao vanjski suradnik dizao 9k, dakle nije da potkradu ostale zaposlenike da bi sebi trpali u dzep.

to sto su odvratno zutilo od novina, glasilo kapitala, politicke moci itd, to je vec za raspravu. ali ljudi ih ocito citaju, i dok citaju butkovic i kolege ce imati postene place.
kao sto ni severina ne krade iz nicijeg dzepa, rozga i slicno.

@zabac, za prozore koristim glasilo obrtnicke komore posto sam prisiljen placat ih!
10.02.2014 | 21:33
Ovo je OT ali moram reći, mogu isplaćivati takve plaće kada im država oprašta milijarde kuna duga.
10.02.2014 | 21:47
pazi,ako odem na forum,gde ima milion clanova,i neko drugi mi stavi link za skidanje filma,koji mi se gleda....ja cu da ga skinem...a Zakon neka zabrani taj forum,a ne moj net....ja Film dalje,i taj isti link ne sirim....mogu eventualno drugaru da dam film na fleski...
a smayoo,tema je odlicna....
10.02.2014 | 21:50
Rekli bi bosanci "E tu sam te čeko! Eto vidiš..."

Mislim da većina kada se govori o pojmu piratizacije ne razmišlja dovoljno duboko, već površno, te krivo osuđuje!

Intelektualno dobro vam niko ne može oduzeti jer je vaše, a u svijetu je sve ionako "Mimezis Mimezisa" odnosno kopija kopije.

Što je moralno ispravno odlučuje narod koji čine pojedinci, ne države, korporacije ili banke. Pa su tako istraživanja pokazala kako premašiva većina ne smatra da je djeljenje softvera (piratizacija) nemoralno.

Ako kupite određen softver kupujete realno gledano programski kod, pustitite na stranu moderne domišljatosti o "pravu na korištenje". Dakle kupili ste programski kod koji se na vašem bilo računalu ili nekom drugom elektroničkom uređaju pokreće i radi nešto x-y.
Vaše ljudsko pravo je da s njime radite što got vas je volja, može te ga izmjenjivati dijeliti sa cijelim svijetom ako vas je volja jer je to danas moguće tehnologijom koju posjedujemo. Da li mislite da štetite time drugima to je morlano pitanje. Ako mislite da je šteta zanemariva logično vaš mozak će to opravadati, ako ne neće i to nećete raditi.

Nadalje tehnologija se razvija pa tako i naše razmišljanje i pimanje morala.
Ako dans imamo 3D printere i skener kojim možete skenirati određen objekt, realno možete raditi bezbroj kopija nekog x-y predmeta dok imate resurse. Realno možete i sami dizajnirati i napraviti novi model, a ako ga podjelite može i svako drugi ko ima 3D printer.

Treba li tehnologiju zabranit? NE, bilo kakvom zabranom oduzimate ljudsko pravo i svi će vas mrko pogledati.

Odimo malo dalje u budučnos koja je ćesto ono što dans vidimo u SF filmovima i serijama. Realno 3D printer je nekakav predhodnik nekakvog replikatora za hranu.
Ima li itko pravo branit u budučnosti drugoj osobi da si napravi hranu, kuću ili neki drugi predmet? NE

Ljudi moji svijet se mijenja, kapitalizam je održiv samo ako ga moral drži u ravnoteži, ali moral je kapitalni sustav odavno napustio kada je moč koju višak novca daje prevladao razum.

Ekonomski sustav bez novca kao sredstva razmjene će doći prije ili kasnije ako razum prevlada (htjeli to ili ne), s predpostavkom da se prije nečemo sami uništiti međusobnim sukobom.

Tako da počnite razmišljat izvan okvira školske naobrazbe.

Kako je svijet pun korupcije i igrom moći i pohlepe za novcem. Moram podsjetiti na informaciju koja je neopaženo prošla kroz medije.
A to je da su najveće filmske i medijske kuče u Americi započele piratizaciju vlastiti "autorski dijela" postavljajući prve linkove za dijeljenje, da bi par godina kasnije kada je narod prihvatio dijeljenje kao nešto normalno, što tada zakon nije branio. Lobiranjem i korupcijom u senatu izglasalo nove zakoen koji će novčano kažnjavati one koji se koriste istim tim linkovaima. (Nemam direktan link ali znam da je na YouTube bio video koji detaljno sve objašnjava, no postoji mogučnost da je obrisan.)

Tako da na pitanje u prvom postu moj odgovor je NE! I svi glasno trebaju reći veliko NE onima koji ne razumju svijet u kojem žive.

Poštovanje.
10.02.2014 | 22:01
Josip R. kaže:

Što je moralno ispravno odlučuje narod koji čine pojedinci, ne države, korporacije ili banke. Pa su tako istraživanja pokazala kako premašiva većina ne smatra da je djeljenje softvera (piratizacija) nemoralno.


tu sam prestao citati. lupas! narod je odlucio izabrati sanadera, narode je podrzao hitlera, narod bira obame, busheve... narod je glasao za obitelj.
nije moral referendumska stavka.
jos kad mi neko krene sa "istrazivanja su pokazala". ko one glupe vijesti na zadnjim stranicama novina koje pocinju sa :"znanstvenici sa svedskog instituta misle kako..."
10.02.2014 | 22:08
meni je i dalje Ubedljivo Najgluplja Vest.....
'Ban Ki-moon je izrazio zabrinutost za nesto sto se tog momenta desava negde u svetu..Strasno....
izvinjavam se za offtopic...
10.02.2014 | 22:30
Josip R. kaže:
Što je moralno ispravno odlučuje narod koji čine pojedinci, ne države, korporacije ili banke. Pa su tako istraživanja pokazala kako premašiva većina ne smatra da je djeljenje softvera (piratizacija) nemoralno.


Naravno da ne smatra kad nisu oni svoj trud i vrijeme u to uložili. Premašiva većina "naroda" su na takvoj intelektualnoj razini da nikad neće biti ništa više od konzumenata. Nemaju blagog pojma što znači živjeti od svog autorskog djela.

Takva linija rasuđivanja u konačnosti vodi tome da se nitko neće ni truditi napraviti valjan komad softvera (jer je, kao, sad najednom sasvim ok taj trud ne platiti). Ljudi koji su toliko pametni da to znaju, dovoljno su pametni i da se financiraju na druge načine, koje mogu izravno naplatiti. Instrukcijama. Proračunima. Analizama... Pa će oni i dalje lijepo živjeti, a "premašiva većina" neka si sama napravi softver koji je ok "dijeliti".

Prilično sam uvjeren da nisi nikad pokušao živjeti od svog autorskog djela.
10.02.2014 | 23:04
Mislim da je to sa autorskim pravima precjenjeno. Neka novina nije motivirana uvjek s autorskim pravima i explatiranjem iste. U genu čovjeka je da izmisli nešto novo. To sa autorskim pravima je dapaće kočnica evoluciji, jer ima raznih puteva za riješavanje jednog te istog problema i te varijente prestaju svoj put onda ako neko nađe prvu i položi pravo na nju, time se druge (možda i bolje i ekonomičnije) nemaju pravo razvijati jer im to već postojući patent zabranjuje. Pitanje je dali bi ova civilizacija uopće došla ovako daleko da je uvijek bilo autorsko pravo. Tako da bi trebalo i tu praksu podvrgnuti nekoj provjeri. Ali opet mora se priznati da je komercijalni soft ware bolji nego open source možda zato jer je neko pravo dobro plaćen za njegov razvoj.
10.02.2014 | 23:14
smayoo kaže:
Premašiva većina "naroda" su na takvoj intelektualnoj razini da nikad neće biti ništa više od konzumenata. Nemaju blagog pojma što znači živjeti od svog autorskog djela.[/quote]

Nemoj me krivo shvatiti, generalno sam protiv piraterije jer smatram da nije u redu da se netko skoluje i trosi vrijeme na izradu necega sto cu ja sutra nonsalantno skinuti s neta, ali po ovoj recenici ja ispadam intelektualno na razini kromanjonca jer ne zivim od vlastitog autorskog djela...?
10.02.2014 | 23:14
O jebote! Znaći, rad se ne cijeni. Trebao bi rintati badava za nekoga tko će doći i pokupiti plodove mog rada i što onda? Otići do seljaka i uzeti njegove plodove rada? I tako u krug?
Što ako seljak ne da? Što ako te liječnik odžebe?
Po meni treba naći mjeru.
Društvo bez novaca!? Možeš misliti!
10.02.2014 | 23:28
Karen Walker kaže:
Nemoj me krivo shvatiti, generalno sam protiv piraterije jer smatram da nije u redu da se netko skoluje i trosi vrijeme na izradu necega sto cu ja sutra nonsalantno skinuti s neta, ali po ovoj recenici ja ispadam intelektualno na razini kromanjonca jer ne zivim od vlastitog autorskog djela...?


Gdje si pročitala "kromanjonac"? Napisao sam "konzument". Potrošač, dakle. Ako ti je to uvredljivo, hm...
10.02.2014 | 23:33
amsterdamxxx kaže:
meni je i dalje Ubedljivo Najgluplja Vest.....
'Ban Ki-moon je izrazio zabrinutost za nesto sto se tog momenta desava negde u svetu..Strasno....
izvinjavam se za offtopic...


10.02.2014 | 23:39
Koliko ono vrijedi kila mozga? 8€, više, manje?
10.02.2014 | 23:43
Vidim ja "konzument", ali vidim i ono "na takvoj intelektualnoj razini"
10.02.2014 | 23:49
E moj Emile! Oba smo inženjeri i što je plod našega rad? Hrpa papira i nekih nerazumljivih nacrta! Koštaju XY tisuća kuna, a kopiraona uzme 10pl za stranicu!
Meštar je taj koji vrijedi jer on koknkretno napravi, za njime se vidi, sve posloži i pospoji, a ti/ja dođemo na kraju i potiskamo par gumbi i to radi.
Gdje je problem "potiskati" tih par gumbi? Naravno treba znati koje gumbe stisnuti, ali koga je to briga. monduri se više vjeruje nego inženjeru.
U ovo sam se uvjerijo bezbroj puta i konzument ni ne može drugaćije razmišljati nego na ovakav način.
10.02.2014 | 23:52
Vidim ja "konzument", ali vidim i ono "na takvoj intelektualnoj razini"


Pa da. Na takvoj intelektualnoj razini. Za proizvesti kreativno autorsko djelo (bila to slika, glazbena kompozicija, roman, plesna koreografija, inženjerski projekt ili komad softvera) potrebna je viša intelektualna razina nego za biti učitelj, činovnik, službenik na bankovnom šalteru, računovođa, porezni inspektor, šofer, automehaničar, frizer, ribar, poljoprivrednik, drvosječa...
A za raditi bilo što od tih poslova koje sam nabrojao potrebna je isto tako kudikamo viša intelektualna razina nego za biti kromanjonac.
Kakva je to gradacija? Ispod umjetnika i visokoobrazovanih stručnjaka su svi drugi kromanjonci? Ja to sigurno nisam niti rekao, niti mislio.
11.02.2014 | 00:44
Moj mali osvrt. Imam kolekciju bluray i dvd filmova, i naravno cde. Da se zbroji koliko sam novaca potrošio na to, pa recimo nekih 15k kn. Je li mi žao? Ni malo. Ali kako stvari idu, nisam u mogućnosti kupiti novi film svakih par tjedana, ni kupiti album koji želim. Jednostavno imam druge prioritete, pa sam zato počeo skidati. Uvijek sam bio protiv, ali kako živjeti bez da si gledao najnoviji film. Naravno karikiram, ali to je kao da jedete pomfrit bez soli. Može se, ali nije gušt.

Jedno vrijeme, sam čak i kupovao pjesme na itunesu, ali sam prestao. Zašto? E pa zato jer mi je iTunes Account na australskom storeu i rađe ču čekati da dođe hrvatski. Par problema tog razdoblja je što je ta kreditna kartica mamina. A to mi se ne sviđa nego bi rađe novac povlačio s mog računa( iako sam ja mami vračao, nije to to). Aplikacije sam na JB iPhoneu samo isporbavao, jer sam bio u fazi JB. Ali to nikad niej trajalo više od dva dana. Aplikacije uredno plaćam. Narano na AppStoreu.

Pa joj ima tu puno za pisati. Puno rasprave!

Ali, što se tiče svega ovoga. Puno sam 'pošteniji' odkad sam na macu. I čak imam popis koje aplikacije moram kupiti. Jer mi je u cilju sve kupiti ili nači besplatnu varijantu. npr. na macbooku sam photoshop zamijenio gimpom.

Ali sada, da kažem, da kradem. Ali mi je žao. I čim stigne iTunes Store za muziku, počet ću s digitalizacijom, a za filmove ću čekati neki balkanski netflix koji će nuditi isto što mi nudi i neki od torrent siteova. Jer u ovom globaliziranom svijetu mi nije u interesu koristiti jednu platformu koja je zakinuta jer smo u hrvatskoj a oni u americi. BRIGA ME. I ja želim gledati breaking bad dan kada izade, i ja zelim gledati HBO, i sve te gluposti. Pa zato skidam. Više iz bunta jer smo zakinuti jer smo u prip**dini.

Moja prisega, Kada dobijemo servis koji će poslužiti kao što me služi torrent. NEĆE MI BITI ŽAO PLATITI, ali do tada, će moji diskovi biti opremljeni filmovima i muzikom. Tako je kako je, volio bi da nije, al ae reko šta je.
11.02.2014 | 01:00
Mislim da sam odličan sugovornik na ovu temu jer sam prošao svašta - još od doba presnimavanja audio kazeta sa ZX Spectrum programima!

Danas spadam u skupinu kreatora sadržaja, a uz to sam i u firmi koja je ovlašteni trgovac softverom. Dakle, ja prvi bih trebao biti jako strog sve skupa, ali mislim da nisam. Moja nečela su:

- ako koristiš za posao, jednostavno moraš platiti!
- ako je za zabavu, a možeš kupiti legalno kod nas i realno možeš platiti - plati pa igraj/slušaj/gledaj...
- ako si učenik ili student, a škola/faks ti ne osiguraju legalno softver, koristi i piratsko da učiš, na to se zažmiri...
- ako ti sadržaj nije legalno dostupan, a koristit ćeš ga samo osobno, koristi i šuti...
- ako ti je sadržaj dostupan legalno, ali njegova cijena nije pravedna u kontekstu našeg društva, dok se radi o privatnoj upotrebi bez koristi osim osobnog unapređenja i učenja, i to sam voljan malo zažmiriti...
- ne promoviraj piratstvo i krađu, postani kreator i doprinesi svijetu nečim svojim!

I to je to!
11.02.2014 | 01:02
dpasaric kaže:
Mislim da sam odličan sugovornik na ovu temu jer sam prošao svašta - još od doba presnimavanja audio kazeta sa ZX Spectrum programima!

Danas spadam u skupinu kreatora sadržaja, a uz to sam i u firmi koja je ovlašteni trgovac softverom. Dakle, ja prvi bih trebao biti jako strog sve skupa, ali mislim da nisam. Moja nečela su:

- ako koristiš za posao, jednostavno moraš platiti!
- ako je za zabavu, a možeš kupiti legalno kod nas i realno možeš platiti - plati pa igraj/slušaj/gledaj...
- ako si učenik ili student, a škola/faks ti ne osiguraju legalno softver, koristi i piratsko da učiš, na to se zažmiri...
- ako ti sadržaj nije legalno dostupan, a koristit ćeš ga samo osobno, koristi i šuti...
- ako ti je sadržaj dostupan legalno, ali njegova cijena nije pravedna u kontekstu našeg društva, dok se radi o privatnoj upotrebi bez koristi osim osobnog unapređenja i učenja, i to sam voljan malo zažmiriti...
- ne promoviraj piratstvo i krađu, postani kreator i doprinesi svijetu nečim svojim!

I to je to!


Slažem se sa navedenim.

Update: malo je kasno za ovakve rasprave, a nije se dobro usijane glave zaletavati pun emocija u raspravu pa napišem dulji komentar kasnije.
11.02.2014 | 01:43
dpasaric kaže:
Mislim da sam odličan sugovornik na ovu temu jer sam prošao svašta - još od doba presnimavanja audio kazeta sa ZX Spectrum programima!

Danas spadam u skupinu kreatora sadržaja, a uz to sam i u firmi koja je ovlašteni trgovac softverom. Dakle, ja prvi bih trebao biti jako strog sve skupa, ali mislim da nisam. Moja nečela su:

- ako koristiš za posao, jednostavno moraš platiti!
- ako je za zabavu, a možeš kupiti legalno kod nas i realno možeš platiti - plati pa igraj/slušaj/gledaj...
- ako si učenik ili student, a škola/faks ti ne osiguraju legalno softver, koristi i piratsko da učiš, na to se zažmiri...
- ako ti sadržaj nije legalno dostupan, a koristit ćeš ga samo osobno, koristi i šuti...
- ako ti je sadržaj dostupan legalno, ali njegova cijena nije pravedna u kontekstu našeg društva, dok se radi o privatnoj upotrebi bez koristi osim osobnog unapređenja i učenja, i to sam voljan malo zažmiriti...
- ne promoviraj piratstvo i krađu, postani kreator i doprinesi svijetu nečim svojim!

I to je to!


Yup, to je to!
11.02.2014 | 04:00
zabac kaže:
Da li su oni odgovorni za nebrojna ubojstva: www.smith-wesson.com/webapp/wcs/stores/s...51&content=11001 ?
Ili je to možda tvornica municije?


Ljudi su se ubijali puno prije nego je oruzje uopce izmisljeno. To nam u je u genima, nema veze sa alatom ili sredstvom.

Jedina smo vrsta na planeti koja se ubija onako, iz mrznje, obijesti, zabave, bolesti, koristi, bez razloga...
11.02.2014 | 04:40
Pravno i poslovno gledano, mislis da Adobe boli briga da li je njihov software ukrao student ili covjek koji ce naplacivati svoj rad?

U najavi, obojica ce mozda jedan dan kupiti legalne kopije (student kada nauci na piratskoj kopiji i zaposli se, a ovaj drugi koji vec zna, kada zaradi neku lovu od svog znanja), i to je dobra stvar. Znaju oni u Adobe vrlo dobro koliko je piratskih kopija Photoshopa, a opet super zive od svog rada

Kao bili bi blazi na sudu "nemoj njega, on je student", "nemoj njega, on to samo za privatnu upotrebu", "nemoj ni ovog, on je sa Balkana, njemu je to preskupo". Smijesno, jbte...

Mozemo mi filozofirati i mutiti istinu, kreirati sive zone sta je dobro sta je lose, prihvatljivo ili ne, ali brutalna je cinjenica da svi krademo. Ako nisi platio, niti dobio, uzeo si bez pitanja i odobrenja vlasnika, znaci kradja. Jednostavno.

Kradja je kada neko ukrade kruh u pekari jer je gladan, a kradja je i kada ukradjes smartphone u ducanu jer ga zelis (a realno ne treba ti), i ne treba te dvije kradje trpati u isti kos.

Mada mozda je vec steta nanesena pekaru koji jedva sastavlja kraj s krajem, nego premium smartphone brendu koji zaradjuje milijune. Tako da je i tu sve relativno. Vise ostetis malog developera za 20$, nego da Adobe za cijeli CS paket

Ja sam u ratu, nemam TV kanale, nemam kino, nemam Netflix, nemam broadband internet, nemam youtube, i sve sto mogu pogledati i zadrzati kontakt sa vanjskim svijetom je ono sto moj vrijedni NAS skine doma dok mene nema.

Ja to pokupim kada dodjem na godisnji, i onda lagano konzumiram taj sadrzaj u pustinji dok sunce zalazi

Meni je normalno utkmicu koju ste vi zaboravili da se desila, pogledati sa 3 mjeseca zakasnjenja.

Sta meni vrijedi legalna pretplata na Lynda.com, kada mi je video streaming zabranjen da gledam sadrzaj koji sam platio. Ja onda skinem te tutoriale sa torrenta, i problem rijesen...

Da skratim, kradem da. Prije par godina smo imali slicnu temu i ja sam i tada pozvao BAREM JEDNOG clana foruma koji nema NISTA piratsko na comp. Nitko se nije javio

Tako da smo svi apsolvirali ovu temu vec odavno, i ja se s tim mogu zamo zajebavati, a ne nekome nesto ozbiljno prigovoriti. Jer ne moze niko. Lead with example, a ovdje takvog nema
11.02.2014 | 05:30
drlovric kaže:
Pravno i poslovno gledano, mislis da Adobe boli briga da li je njihov software ukrao student ili covjek koji ce naplacivati svoj rad?

U najavi, obojica ce mozda jedan dan kupiti legalne kopije (student kada nauci na piratskoj kopiji i zaposli se, a ovaj drugi koji vec zna, kada zaradi neku lovu od svog znanja), i to je dobra stvar. Znaju oni u Adobe vrlo dobro koliko je piratskih kopija Photoshopa, a opet super zive od svog rada

Kao bili bi blazi na sudu "nemoj njega, on je student", "nemoj njega, on to samo za privatnu upotrebu", "nemoj ni ovog, on je sa Balkana, njemu je to preskupo". Smijesno, jbte...

Mozemo mi filozofirati i mutiti istinu, kreirati sive zone sta je dobro sta je lose, prihvatljivo ili ne, ali brutalna je cinjenica da svi krademo. Ako nisi platio, niti dobio, uzeo si bez pitanja i odobrenja vlasnika, znaci kradja. Jednostavno.

Kradja je kada neko ukrade kruh u pekari jer je gladan, a kradja je i kada ukradjes smartphone u ducanu jer ga zelis (a realno ne treba ti), i ne treba te dvije kradje trpati u isti kos.

Mada mozda je vec steta nanesena pekaru koji jedva sastavlja kraj s krajem, nego premium smartphone brendu koji zaradjuje milijune. Tako da je i tu sve relativno. Vise ostetis malog developera za 20$, nego da Adobe za cijeli CS paket

Ja sam u ratu, nemam TV kanale, nemam kino, nemam Netflix, nemam broadband internet, nemam youtube, i sve sto mogu pogledati i zadrzati kontakt sa vanjskim svijetom je ono sto moj vrijedni NAS skine doma dok mene nema.

Ja to pokupim kada dodjem na godisnji, i onda lagano konzumiram taj sadrzaj u pustinji dok sunce zalazi

Meni je normalno utkmicu koju ste vi zaboravili da se desila, pogledati sa 3 mjeseca zakasnjenja.

Sta meni vrijedi legalna pretplata na Lynda.com, kada mi je video streaming zabranjen da gledam sadrzaj koji sam platio. Ja onda skinem te tutoriale sa torrenta, i problem rijesen...

Da skratim, kradem da. Prije par godina smo imali slicnu temu i ja sam i tada pozvao BAREM JEDNOG clana foruma koji nema NISTA piratsko na comp. Nitko se nije javio

Tako da smo svi apsolvirali ovu temu vec odavno, i ja se s tim mogu zamo zajebavati, a ne nekome nesto ozbiljno prigovoriti. Jer ne moze niko. Lead with example, a ovdje takvog nema


Potpisujem!
Kupio Civilization V, iStats, Earth 3D, Carousel, Tako da je ostao još samo jedan app...
U jednoj stvari se slažem, kada sam prešao na Mac, generalno sam pošteniji što se softvarea tiče.
11.02.2014 | 06:45
drlovric kaže:
Da skratim, kradem da. Prije par godina smo imali slicnu temu i ja sam i tada pozvao BAREM JEDNOG clana foruma koji nema NISTA piratsko na comp. Nitko se nije javio


To nije točno, nego si ti to tako protumačio jer ti tako bolje odgovara.

I ne izvlači se sad na to što si u ratu itd. Krao si (i još više) dok si bio u Splitu. WTF? Nemoj sad da ti krenem izvlačiti postove iz prašine. Nije ti ovo Jutarnji list, niti si ti Zoran Milanović pa ćemo se praviti da se ne sjećamo što si pričao prije n godina.
11.02.2014 | 06:53
Jutro, Smayoo - aj nemojte se svađati oko gluposti. Ok, slažemo se da se ne slažemo i to je to...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 5 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO