dig. sadržaji: granica legalnosti i moralnosti
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

dig. sadržaji: granica legalnosti i moralnosti


10.02.2014 | 12:00
Umjesto prepucavanja i podje... "na sitno" po drugim threadovima, otvaram ovu temu da svoje mišljenje na ovu temu slobodno iznese svaki član foruma.

Od sada nadalje *SVAKI* post koji krene u filozofiranje oko toga što se i zašto dozvoljava ili ne, a *NIJE* napisan u *OVOM* threadu, brišemo cijeli, bez ikakvog daljnjeg upozorenja i diskusije.

Naglašavam da se u ovom threadu diskusija treba zadržati u okvirima općeg, ako hoćete - filozofskog - razmišljanja. Bilo kakve linkove na sadržaje upitne legalnosti i slične informacije ćemo i odavde obrisati.

Toliko za uvod. Koristim priliku da iznesem svoj stav:

1. Apsolutno se slažem da nije svaka krađa jednako teška i jednako "loša". Gradacija, jasno, postoji. Ako je netko ukrao sendvič u zalogajnici zato što je gladan ili je netko ukrao milijune zato što je lakom, naravno da nije ista stvar. U okvirima onog o čemu pričamo - ako netko skine s torrenta mp3 album zato što mu nije na raspolaganju mogućnost da legalno kupi dvije pjesme koje ga zanimaju, već ga netko tjera da kupi cijeli CD, to nije isto kao da netko ukrade profesionalni softver da bi ga koristio u poslu i nelojalno konkurirao nekom tko je legalno i zakonito platio sve alate kojima zarađuje kruh.

2. Neovisno o tome - svaka krađa JEST krađa. Onaj tko krade, neka se pogleda u ogledalo i kaže "Ja kradem. Tako sam odlučio. Imam svoje razloge, ali, kad podvučem crtu, ja sam lopov.". Neka ne izmišlja razne racionalizacije (tjeraju me da koristim taj softver na faksu, a u fakultetskom laboratoriju je gužva), neka ne skreće temu (šta mene je..š za par filmova kad Sanader krade milijune) i neka ne kolektivizira svoju osobnu odluku (svi kradu pa mogu i ja). Budi čovjek, stani ravno i preuzmi individualnu odgovornost.

3. Ako netko lopovu kaže - lopov si, kradeš - diskusija dalje može ići u smjeru koliko je koja krađa teška, ali ne i u smjeru da li je OK krasti ili nije. Nije OK krasti. Točka. Tko misli da je OK krasti, neka pokuša jednom napraviti sam neko svoje autorsko djelo pa ga naplatiti. Samo jednom neka pokuša pa neka onda mudruje kako je OK krasti.

4. Osobito su mi ljigavi i gadljivi se*atori koji kradu male indie developere koji se pokušavaju izboriti za svoje mjesto na tržištu, direktno ovise o prodaji svog softvera i nisu dio nekog mamutskog bloatware koncerna (Adobe, AutoDesk, i sl.) koji im kaplje plaću svaki mjesec. Ljudi naprave super proizvod, nude ga za 10x, 30x, 100x manje novca nego što košta odgovarajući bloatware "standard", ali ne, nećemo im platiti ni tu crkavicu, ukrast ćemo. Pa ćemo za te pare otić na ćevape. Stoka!
  • Navigator
  • Posjetitelj
10.02.2014 | 12:11
Jesi li ti, smayoo, ikada ukrao mp3 ili neovlašteno "skinuo" neki sadržaj koji se ne smije skidati? Moraliziraš li s pokrićem ili bez, ili samo pišeš zato jer ti je dosadno u životu? Počnimo od mene: ja sam skidao ono što nisam smio i još to (povremeno) radim. Lopov znači. A što je s tobom, jesi li i ti lopov?
10.02.2014 | 12:47
Ne samo lopov, nego sam i preprodavao ukradeni softver. Znači još gore. Pirat. Prije 30 godina, doduše. Tada to u SFRJ nije bilo zakonski regulirano. Ali s moralne strane ne mijenja na stvari, osim što nam na drugačiji način softver u ono vrijeme nije bio dostupan.
Zadnjih 15 godina softver ne kradem. Ili ga pošteno platim, ili koristim besplatni. Ako mi je preskup, koristim jeftiniji. Ako mi taj ne valja, zaštedim za skuplji.
Filmove idem gledati u kino. Dosta gledam i one koji se na netu nude besplatno (TED kanal na Youtube - ok to su videopredavanja, a ne filmovi, ali ima sličnih kanala i s dokumentarnim filmovima; Home, Zeitgeist, i sl.) Ali skinuo sam ih nekoliko komercijalnih koje sam propustio u kinu, a zanimali su me. Da sam imao na raspolaganju legalan servis da ih platim "pay per view" ili kupim, učinio bi tako.
Glazbu (ono malo što nove glazbe ima koja me zanima) kupujem. Ponajprije zato što na taj način želim podržati one koje cijenim.
  • Navigator
  • Posjetitelj
10.02.2014 | 12:51
Svaka čast!
10.02.2014 | 13:05
Kad nemaš novca, a imaš potrebu tko ti može moralizirati. Ovisi s koje strane moralne dileme se nalaziš. Moje radove su neovlašteno koristili i preprodavali, ali nije mi bio bed jer nisam mislio na tome zarađivati. Nema goreg kad se netko potpiše umjesto tebe ili prodaje nešto što si objavio kao open source.
10.02.2014 | 14:15
ja ne kradem,skidam(tako se to valjda zove:),jer mi to Net omogucava...iz tog istog razloga je more bendova,pa i sam moj bend,stavio Free download novog albuma,jer nece niko da ga kupi(a informacije radi,zadnji album mog benda je za 4 meseca,downloadalo 60000 ljudi....da sam tolko prodao CD-jova...ijaooooooo:),pa u neku ruku imam vajdu od toga da mi dodje 500 ljudi na Gig,a ne 50.........to o Moralu,ne zelim niko da mi pridikuje(ako razumete tu rec)...Jedno je Bitno,sve sto sam za sebe skinuo,Nikome Nisam Prodao,i nikoga ne teram da skida to isto..a takodje postujem forume(niste ni prvi ,ni poslednji ,gde je zabranjeno pisati o tome)i ne pisem o piratskom sadrzaju...a rado idem i na forume ,gde se O Tome Moze.......i do jaja je sto se Moze....makar se neko i uvredio.....
Piraterija-Najmilija....JailBreak+CardSharing+Streaming......Ali nikom ne Nudim,niti kazem,kako gde ,sta.....
jng ,da mogu u mojom zemlji da pecam Ciklide i Pirane,ne bi davao lopovima prepodavcima 50 eura po Ribici....
10.02.2014 | 14:20
sve si rekao. *@smayoo
jednom prilikom, kada sam bio nesto mladji, shopingiramo stara i ja u marketu. bio sam zedan i otvori mi stara sok sa police kojeg popijem u sutu. vrati ona tu praznu bocicu vraca u kosaru, a ja si mislim koji k, stavit cemo sa strane i niko nece znati pa sam joj to opravdavao da je vlasnik marketa sigurno neki sumnjivi lovator i bla bla bla... samo mi je rekla da nas niko nije prisilio da udjemo u taj ducan i da koristimo te proizvode.

nisam za spike da se upire prstom u nekog tko skida sa neta glazbu, video, softver. i sam sam medju njima, ali pokusaji relativiziranja toga me izbijaju, fraze "zasto bi ja daft panku dao jos para, puni su ko brod"... ZASTO HEBENO SLUSAS DAFT PANK!?!?! jel te netko prisilio?! i tu za mene pada sve u vodu!
ako nemas para, skini suti, slusaj i ne driblaj.

evo kod nas je dostupan deezer. 5€/mjesecno, ogromna audioteka, cak dosta domacih izvodjaca, i slusaj do mile volje. pa youtube, radio, itunes radio... besplatno!
dakle ima nacina. kada kod nas bude dostupno i nesto kalibra netflix, za mene je problem rijesen i sto se tice filmova i serija.

tu se nema sta puno diskutirati. radje raspravljati o nacinu naplacivanja autorskih prava jer nije fer da netko tko je prije 20 godina napisao pjesmu od 5 minuta (koliko god da ona dobra bila) i dan danas dobiva novac za tu pjesmu. isto vrijedi za knjigu, film, igru, pa zasto ne i softver. kada arhitekt preda nacrt za neku gradjevinu, biva placen i to je kraj price. ne dobiva novac svaki puta kada neko zastane kraj te zgrade i kaze "joj kako lijepa zgrada". slikar naslika fenomenalno ulje pa naplacuje po pogledu do kraja vremena? kirurg ti sredi srce pa mu placas jednu lipu svakih 1000 otkucaja do kraja zivota? banaliziram, ali to je srz problema.
treba postojati neki vremenski rok nakon kojeg je taj materijal slobodan od autorskih prava. to bi bilo pravednije i bolje za cijeli sustav, pa cak i za autora.
10.02.2014 | 14:37
Znamo kako nema skoro ništa badava (a bilo je komercijalno). Naravno, može naći naćin kako će za krajnjeg kupca biti besplatno, a vlasnik autorskog prava da i dalje ima naknadu. Recimo kroz oglase.
Sjećam se kako su u Švedskoj eksperimentirali s besplatnim mobilnim telefoniranjem (imamo neke prijatelje i pričali). Štos je u tome da nakon toliko-i-toliko sekundi ide reklama. Nije za poslovnu komunikaciju, ali je gratis. Kod filmova nije problem, niti kod programa, ali kod muzike bi bio (valjda). Mada ni muzika ne bi bila problem kad bi se otrpila reklama prije svakog skidanja.
10.02.2014 | 14:43
treba postojati neki vremenski rok nakon kojeg je taj materijal slobodan od autorskih prava. to bi bilo pravednije i bolje za cijeli sustav, pa cak i za autora.


Pa ja mislim da tako nekako i jest - autorsko pravo vrijedi samo određen broj godina. Ne znam točno koliko, ali znam da su danas svi klasici svjetske (i domaće) književnosti, kao i sva klasična glazbena djela - public domain. Nitko nema pravo naplaćivati autorsko pravo za objavljivanje ili izvođenje, već samo stvarne troškove produkcije. Zato se i prodaje (karikiram) Dostojevski na kioscima za 20 kn, a notni zapis Beethovenovih i Mozartovih djela možeš slobodno skidati s neta, a da nisu nikakvi ilegalni siteovi.
10.02.2014 | 14:50
pjedvaj kaže:
Kad nemaš novca, a imaš potrebu tko ti može moralizirati.


S tim se potpuno slažem *AKO* se zaista radi o autentičnoj potrebi. Ako student ima nezaposlene roditelje i sam radi noću ili vikendom da si plati stanarinu sigurno mu neću prigovoriti što si fotokopira knjigu ako je nije uspio posuditi u knjižnici (gdje bi tih knjiga trebalo biti barem 50% koliko ima studenata, a ne 2-3 primjerka). Sve autorske materijale koje sam ikad priredio za nastavu uvijek sam stavljao na slobodni download svim studentima, upravo zato.

Ali mnogi imaju potpuno iskrivljen pojam "potrebe". Nemam kinte, a treba mi navigacija pa sam morao JB iPhone? Čekaj malo... Imaš za iPhone? Imaš za auto? A nemaš 20-30 EUR za navigaciju? Ali cuga s društvom u lokalnoj birtiji nije u pitanju. Ma ajde... Što nisi frajer pa da kažeš gazdi kafića "Čuj, stari, nemam kinte, ali trebala mi je ova runda za društvo, jbg."?
10.02.2014 | 15:02
Dosta je polemizirano bilo oko materjalnog i nematerjalnog vlasništva (raznih prava na patente, film, muziku, programe, fotografije .....)
Opća je percepcija skinuti/ukrasti album s neta ili ukrasti CD u dučanu nije isto. S moralnog je isto, s materjalnog nije.
I naravno, veselim se iTunes storeu u Hrvatskoj jer više neću morati čekati mjesecima da izađe CD/DVD (mada volim DVD-e jer imaju one dodatne sadržaje), već klick i dođe na komp (uz razumnu cijenu).
Recimo, sad su filmovi o James Bond-u po 30kn recimo (još mi ih par fali). Mućke sam (valjda) sakupio sve (išli na kiosku).
Iako imam doma LCD projektor i prividan doživljaj kina, radije odem u kino jer je to jedan ritual.
Svjedoćimo kako je i zadnji OSX besplatan, recimo (10.5 je koštao 129$). S tog stajališta Mac-ovi su poskupjeli (sve je relativno, jer je jedan OS plaćen)!
  • Air
  • Korisnik
  • 60
10.02.2014 | 15:11
To se ne bi trebalo svrstati u moralnost - prema današnjem raširenom viđenju stvari - odnosa.
To se treba svrstati u razvoj svijesti u pogledu na koji način upotrebljavamo proizvode koje smo proizveli i svoje psihofizičke sposobnosti (odgovornosti prema sebi, odgovornosti prema društvu i prirodi o kojoj ovisi) - 
temelji koji nam nedostaju
Samo svako za sebe tu može i treba stati pred ogledalo i reći sebi istinu u lice.
Ako tu razvlačimo granicu kako nam trenutno odgovara tada se je licemjerno žaliti na druge jer su oni pomaknuli granicu malo dalje a oni drugi još malo dalje itd.
Samo sustavnom komunikacijom na tu temu možemo izaći iz mraka u kojem se nalazimo a u kojem većina samo uzima i uzima...
Zato veliki aplauz za temu.
10.02.2014 | 15:21
S druge strane, treba cijenu proizvoda svesti na razumnu mjeru. Što se tiće muzike, tu izdavaći grabe veliki dio kolaća. Ne bi trebalo šopati tu masnu gusku jer objava na iTunes storeu nije komplicirana, a i autori tada dobe svoj dio. Naravno, koncerti s ti koji promiću bend (novi ili stari). Vjerujem kako nije bolja situacija ni s ostalim medijima.
10.02.2014 | 15:25
OK Smayoo. Znam da ciljaš na mene. Ne želim zbog neslaganja i moraliziranja oko gluposti kada ova zemlja ima toliko važnijih problema biti isključen s ovog meni najdražeg foruma. Postupit ću kako ti kažeš - ali moram ti odgovoriti na pitanje - Da! Ukradeno mi je i tekstova i slika koji su pisani i okidani od 2001 - 2005., a znam ih vidjeti dan danas. Potpis - nema... Toliko o tome. A pošto dolazim iz svijeta novinarstva - evo što je Latin objavio o facama iz EPH - koliku oni imaju plaću...
Definicija politike jest - "Politika je borba za vlašću" i postoje dvije vrste političara: tipa Gandi i tipa Sanader.
Svi znamo kojih je više.
Ali mediji oblikuju razmišjanje masa. Recimo, Jergovića cijenim.
Mislio sam da zarađuje do 20.000 kuna jer sam i sam znao natući 9000 (ko honorarac, bez plaćanja poreza).
Ne znam koliko ga sada cijenim...
Jer, kako bi Štulić reko "Lako je tuđim ku...m glogove mlatit.

"Denis Latin
Donosim eksluzivni pregled mjesečnih plaća EPH-ovih urednika i novinara:
Rb Ime i prezime Tiskovina Radno mjesto Mjesečni honorar
1 Mladen Pleše Jutarnji list glavni urednik 107.802,50
2 Davor Butković Jutarnji list zamjenik gl. ured. 138.802,50
3 Igor Alborghetti Jutarnji list zamjenik gl. ured. 80.832,50
4 Ana Plišić Jutarnji list urednica Unutr. pol. 80.832,50
5 Sandra Kukić Jutarnji list urednica Društva 71.842,50
6 Ivica Buljan Jutarnji list urednik Magazina 71.842,50
7 Vladimir Janković Jutarnji list urednik Svijeta 44.485,00
8 Boris Vlašić Jutarnji list urednik Komentara 47.275,00
9 Mark Cigoj Jutarnji list urednik Crne kron. 62.542,50
10 Srećko Milić Jutarnji list noćni urednik 40.455,00
11 Vuk Radić Jutarnji list urednik Nedjeljnog 45.570,00
12 Marin Galić Jutarnji list urednik Auto priloga 15.577,50
13 Gordan Zečić Jutarnji list urednik projekata 66.882,50
14 Darko Kolombo Jutarnji list urednik 61.457,50
15 Antonija Radić Horvat Jutarnji list grafička urednica 58.667,50
16 Vjekoslav Skledar Jutarnji list urednik fotografije 46.479,82
17 Ana Muhar Jutarnji list dopisnica London 74.000,00
18 Nenad Polimac Jutarnji list filmski kritičar 71.842,50
19 Miljenko Jergović Jutarnji list komentator 71.684,50
20 Jelena Lovrić Jutarnji list komentatorica 62.310,00
21 Nino Đula Globus glavni urednik 90.752,50
22 Zoran Petrušić Globus pomoćnik gl. ured. 55.152,50
23 Boris Dežulović Globus komentator 48.003,75
24 Tanja Torbarina Globus komentatorica 41.230,00

A mi se svađamo i podjebavamo jedni druge radi idiotarija koje smo svi radili ili radimo.
Ima bitnijih stvari na svijetu o kojima nitko ne diskutira. Ovo je samo jedna sitnica među njima...

Ali OK, odsada na dalje, šutim k'o riba...
10.02.2014 | 15:39
Tko je bez grijeha nek prvi baci torrent.
Danas glazbu i filmove ne moramo fizički posjedovati, hvala Bogu na streamingu i broadbandu, ne znam ni gdje bi ih držao. Aplikacije koje sam nekad piratizirao kupio sam, unatoč ismijavanju od strane kolega iz PC svijeta. Na kraju sve ovisi o pojedincu.
10.02.2014 | 16:06
Ja kradem nekad nešto, ali stvarno rijetko. Najviše kad mi nešto treba hitno i to kratko, a znam da mi to nikad više neće trebati. I po naravi stvari sam lopov. Gledam da sve što će mi trebati i ako je skupo platim ili ako ne onda ga barem posudim, ali nekad to nije moguće.
Što se ovih malih developera tiče uvijek kupim. Tako sam i Hrvatski Vremenar kupio i ako ga je momak ponudio besplatno jer je to njegov kruh a ja sigurno neću biti siromašniji ako ga platim. Svakako smatram da to svako treba raditi po osobnom nahođenju, samo bi trebalo paziti da stvar ostane fer. Ja ću sad još manje krasti, ali kao niko ovdje ne mogu obećati da to neću nikad više, ali da svejedno pri brijanju mogu pogledati u ogledalo.
10.02.2014 | 16:12
Ja sam od dolaska u Mac svijet jako prešao na komercijalni software i politiku 'ako koristim onda ću i kupiti'. Naravno ovo vrijedi zahvaljujući prvenstveno odličnom softwareu dostupnom kroz MacAppStore (čisto kao primjer). S druge strane iTunes još uvijek nije dostupan pa kao za primjer nedavno sam htio kupiti album jedne nove grupe koja distribuira svoj alabum preko svih 'storova' ali naravno ništa nije dostupno kod nas. Preko Amazona? Sorry ne radimo shipping tog contenta u vašu državu. Preko Amazon UK (po skupljoj cijeni), a ne ne, sorry ne radimo shipping.

Ok zovem Dallas Music i pitam imali nade nabaviti taj i taj CD? Naravno... dolazak kroz mjesec dana uz prethodno avansiranje, a za kraj ono najbolje. 4/10 pjesama je dostupno free online dakle za ostatak od 6 pjesama Dallas me traži 250kn. Krasno, sjajno. Zbog ovoga me veseli što će iTunes (nadam se) doći u HR u neko dogledno vrijeme.

S druge strane filmovi/serije što je dostupno kod nas kao streaming? Gotovo ništa? Pay per view, gotovo da nema? Sve što me interesira nabavim ovako ili onako, ali definitivno kino obožavam, pa se tako tješim da barem malo zahvalim cijeloj ekipi na uloženom trudu.

Igre, samo Blizzard, sve original (nema druge )
10.02.2014 | 16:13
smayoo kaže:
treba postojati neki vremenski rok nakon kojeg je taj materijal slobodan od autorskih prava. to bi bilo pravednije i bolje za cijeli sustav, pa cak i za autora.


Pa ja mislim da tako nekako i jest - autorsko pravo vrijedi samo određen broj godina. Ne znam točno koliko, ali znam da su danas svi klasici svjetske (i domaće) književnosti, kao i sva klasična glazbena djela - public domain. Nitko nema pravo naplaćivati autorsko pravo za objavljivanje ili izvođenje, već samo stvarne troškove produkcije. Zato se i prodaje (karikiram) Dostojevski na kioscima za 20 kn, a notni zapis Beethovenovih i Mozartovih djela možeš slobodno skidati s neta, a da nisu nikakvi ilegalni siteovi.



mislim da je to slucaj kada vise nema nikoga tko polaze prava na taj autorski rad. raspitat cu se. ili je tako, ili je rok predugacak jer glazbu staru 30, 40 godina ne mozes pronaci legalno besplatno. nisam naisao niti na neki sajt koji daje besplatan download filmova starijih od 20, 30 godina.
nakon 100 godina, ko ziv ko mrtav...

@kloba, relativiziras. sta ima veze koliko zaradjuje neki novinar sa ovom temom. ne odredjujes svoje ponasanje na temelju place glavnog urednika jutarnjeg. mozes kupiti to smece od novine (skupa sa ostalim tiskanim govnima u hr), mozes klikati na njihov portal, ili preskocis sve to i kraj.
jedan butkovic koji napravi intervju sa imaginarnim sanaderom svakako ne zasluzuje takvu placu, ali ne zamaram se sa time i ne vidim zasto bi moj zivot trebao voditi drugacije radi njegove place.

sting zaradjuje puuuuno vise od tih ljudi pa svejedno kupim album i odem na koncert
10.02.2014 | 16:21
Jedno drugo pitanje - covjek se uclani u gradsku knjiznicu i posudi, npr. glazbeni CD. Importa ga u iTunes i vjecno ga moze slusati. Kradja - nije kradja - siva zona?

@kloba - ovi podaci o mjesecnim placama su mi sokantni! Hvala na zanimljivoj informaciji.
10.02.2014 | 16:54
@kinsif, kako možeš tako govoriti o dnevnim/tjednim novinama??
Nema bolje nego s novinama prozore osušiti nakon pranja. Magične krpe i janjeća koža su nula prema Jutarnjem.
10.02.2014 | 16:57
dot kaže:
Jedno drugo pitanje - covjek se uclani u gradsku knjiznicu i posudi, npr. glazbeni CD. Importa ga u iTunes i vjecno ga moze slusati. Kradja - nije kradja - siva zona?

@kloba - ovi podaci o mjesecnim placama su mi sokantni! Hvala na zanimljivoj informaciji.


Mislim da ne ide to tako s importom. Tada bi se moglo i s DVD-ima, programima ...
10.02.2014 | 17:12
zabac kaže:
dot kaže:
Jedno drugo pitanje - covjek se uclani u gradsku knjiznicu i posudi, npr. glazbeni CD. Importa ga u iTunes i vjecno ga moze slusati. Kradja - nije kradja - siva zona?

@kloba - ovi podaci o mjesecnim placama su mi sokantni! Hvala na zanimljivoj informaciji.


Mislim da ne ide to tako s importom. Tada bi se moglo i s DVD-ima, programima ...

Ide Žabac, ide upravo tako.
Kinsif - OK, nema veze s temom - ali samo sam prebacio info na koji sam naletio danas. Nek se zna...
I već sam na drugom threadu napisao da iTunes u full formatu u HR dolazi kroz dvije godine. Vjerujem da za to možemo biti zahvalni članstvu u EU, ne Apple-u per se...
10.02.2014 | 17:25
Kloba kaže:
OK Smayoo. Znam da ciljaš na mene.


Ne ciljam na tebe posebno.

Ne želim zbog neslaganja i moraliziranja oko gluposti kada ova zemlja ima toliko važnijih problema biti isključen s ovog meni najdražeg foruma.


smayoo kaže:
... neka ne skreće temu (šta mene je..š za par filmova kad Sanader krade milijune) ...


10.02.2014 | 18:26
Mislim da će morati mijenjati ono upozorenje na DVD-ima...
You_wouldn_t_download_a_car.jpg
10.02.2014 | 18:27
4awzr3n.jpg
10.02.2014 | 18:50
Evo i ove zanimljivosti:
Svu glazbu/video spotove koje gledas na Youtube-u mozes:
1) stream-at

ali i

2) download-at

Nitko to ne brani, software za to je legalan, stovise i besplatan...
Prakticki cijeli album koji te zanima skines kao mp3 i/ili video i sto sad...

Kako definiramo to. (Ovdje se naravno podrazumijeva da se ne vrsi preprodaja vec iskljucivo za osobne potrebe)
10.02.2014 | 19:01
Jednostavno to definiramo. Tko je vlasnik sadržaja objavljenog na youtubeu, njegova je briga da traži od njih da taj sadržaj uklone, ako mu je stalo do zaštite autorskih prava više nego do reklame. Svi koji nisu zabranili da se njihovo autorsko djelo objavi na youtubeu, očito im ne smeta da ga ljudi gledaju i downloadaju.
Jedna je stvar *PRIHVATITI* nešto što je *PONUĐENO* besplatno, a druga je stvar *UZETI* nešto jer si sam sebi dao to pravo.
  • Navigator
  • Posjetitelj
10.02.2014 | 19:20
ja zazivam komunizam ... jedna od izvrsnih ideja komunizma bila je da svatko uzme ono što mu treba, besplatno naravno
10.02.2014 | 19:29
Koja je išla u paru s drugim dijelom - da svatko radi najviše što može. Besplatno također. I ja mislim da bi tako bilo najbolje. Ali komunizam je u praksi propao zato što su uzimati htjeli svi, ali raditi je - većina izbjegavala.
BTW, temelj te ideje nisu ideolozi komunizma izmislili, nego sir Thomas Moore, u svom djelu "Utopija". Parsto godina prije prvog spomena riječi "komunizam".
10.02.2014 | 19:30
Da li su oni odgovorni za nebrojna ubojstva: www.smith-wesson.com/webapp/wcs/stores/s...51&content=11001 ?
Ili je to možda tvornica municije?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 minuta
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO