dig. sadržaji: granica legalnosti i moralnosti
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

dig. sadržaji: granica legalnosti i moralnosti


12.02.2014 | 08:37
EDIT:

a onda se nađe neko ko misli da nije moralno da se autorima ili pevaljkama ili bezobraznim milijarderima ne da njihov dio. A u istom mahu ode u trgovinu i kupi neku prnju koju je neki jadnik u Bangladešu sašio i ako mu nije izgorila tvornica u kojoj je to uradio umire od gladi i ne može od toga živjeti. Ili kupi tablu čokolade za koju su oteta djeca prisiljena brati kakao. Piše postove na mašini koja se sklapa u nekoj tvornici u Kini u kojoj svajki tjedan neko skoči kroz prozor, jer ne može izdržati. Za koju je digao kredit u banci koja je pola Hrvatske dovela na rub propast svojom pohlepnošću.

Stvarno bi trebali ozbiljno poraditi na našem konzumentskom ponašanju i neke stvari staviti u realan kontekst. Postati svjesni svoje moći kao konzumenti i nemilosrdno kazniti svakog ko je bezobrazno pohlepan. Jer sigurno ima pregršt mjesta gdje se stvara nepravda da vrišti koja bi se prije trebala riješavati nego autorska prava.
U ostalom ne vidim da je u zadnje vrijema neka pevaljka stavila ni gram manje silikona u sise od kad se skida s neta.
Neka se ti silni autori prilagode novim okolnostima, prije su mogli medijima kontrolirati razmnožavanje ili naplatu njihovih dijela time i napravili famu oko svega i ubirali lovu. Sada nemogu tako lako. Slobodan protok informacija. Niko im nije kriv, neka pjevaju samo live u malim kućicama i neće ih niko kopirati ili djeliti, ako pak misle da se trebaju (bezplatno) promovirati na slobodnoj platformi onda trebaju i računati s tim da se njihova prava neće uzeti baš za ozbiljno. A i njihova se djela relativiraju (da ne kažem devalviraju).
Nikad nije bilo legalno/legitimno da mi neko naplaćiva nešto šta sam platio i želim podjeliti s nekim, samo se to do sad nije moglo izbjeći.
12.02.2014 | 10:59
evo da i ja navedem svoj primjer koji je indikativan jer dolazi iz škole. Klinci imaju informatiku u osnovnoj školi. Pisal ju je Bill Gates osobno, ali nema veze. A doma su macovi. I jedan picek, onaj mali hp s atom procesorom koji je bil neki dobitak od punice koja ga je dobila i nije znala kaj bi s njim pa ga dala njima. Gore legalni prozori XP. Ali, nije mi padalo na pamet nabavljat (ostanim pri ovom eufemizmu koji pokriva sve kanale instalacije) office i skinem ja besplatni open office. Radi sve super, ako zatreba, tu je. Ali, jednog dana dobe oni neki zadatak da nešto naprave baš u wordu. BAŠ U WORDU. Vele oni njoj da doma imaju macove i jednog piceka i da nemaju office doma. Pa nek vam ga tata skine s interneta i onda to napravite… To je savjet učiteljice djeci.
Došlo mi da odem u školu i pitam ju gdje se to nabavlja? Znam ja da ona dobiva od M$ office gratis, ali morala bi ipak malo paziti sa svojim savjetima, ne?
Na koncu su to napravili kod mame na poslu koja ima legalni softver, ali preveden na hrvatski, pa je bilo muke zbog toga.

No, da i ja olakšam dušu: slušam internet radio. Staru muziku (80-e i ranije od toga). I manje više sam već sve pokupoval na cedejima kaj me zanima(lo). Kad čujem nekaj kaj nemam pokušavam to kupiti na amazonu. Vjerujem u fizičke medije, eto. No, nekad nema. Jednostavno nemreš naći. Onda proradi ruski tracker na kojem ima svega….. i to je onda za osobnu upotrebu i nisam sretan ako je mp3 jer to ne zvuči kak bi trebalo. Pa tražim dok ne nađem CD (eBay obično ima sve, samo treba biti strpljiv).
12.02.2014 | 11:31
tino1 kaže:
EDIT:

a onda se nađe neko ko misli da nije moralno da se autorima ili pevaljkama ili bezobraznim milijarderima ne da njihov dio. A u istom mahu ode u trgovinu i kupi neku prnju koju je neki jadnik u Bangladešu sašio i ako mu nije izgorila tvornica u kojoj je to uradio umire od gladi i ne može od toga živjeti. Ili kupi tablu čokolade za koju su oteta djeca prisiljena brati kakao. Piše postove na mašini koja se sklapa u nekoj tvornici u Kini u kojoj svajki tjedan neko skoči kroz prozor, jer ne može izdržati. Za koju je digao kredit u banci koja je pola Hrvatske dovela na rub propast svojom pohlepnošću.

Stvarno bi trebali ozbiljno poraditi na našem konzumentskom ponašanju i neke stvari staviti u realan kontekst. Postati svjesni svoje moći kao konzumenti i nemilosrdno kazniti svakog ko je bezobrazno pohlepan. Jer sigurno ima pregršt mjesta gdje se stvara nepravda da vrišti koja bi se prije trebala riješavati nego autorska prava.
U ostalom ne vidim da je u zadnje vrijema neka pevaljka stavila ni gram manje silikona u sise od kad se skida s neta.
Neka se ti silni autori prilagode novim okolnostima, prije su mogli medijima kontrolirati razmnožavanje ili naplatu njihovih dijela time i napravili famu oko svega i ubirali lovu. Sada nemogu tako lako. Slobodan protok informacija. Niko im nije kriv, neka pjevaju samo live u malim kućicama i neće ih niko kopirati ili djeliti, ako pak misle da se trebaju (bezplatno) promovirati na slobodnoj platformi onda trebaju i računati s tim da se njihova prava neće uzeti baš za ozbiljno. A i njihova se djela relativiraju (da ne kažem devalviraju).
Nikad nije bilo legalno/legitimno da mi neko naplaćiva nešto šta sam platio i želim podjeliti s nekim, samo se to do sad nije moglo izbjeći.


Potpisujem
  • Air
  • Korisnik
  • 64
12.02.2014 | 11:55
Josip R. kaže:
[quote]Nadrobio ga jesam jer ne može bez barem malo konteksta.

Odgovor na pitanje. (Nije jednostava kao i pitanje.)

Ako neko želi nešto moje što sam napravio ili kupio, dans u ovom sustavu (čiji sam rob), tražio bi ga novac ili bi mu poklonio to nešto ovisi o čemu se radi i koliko ja to cijenim. Ja kad dajem nešto, za što znam da to neko drugi ne može kopirati miran sam, a ako znam da može svjesno prihvaćam rizik kada to nešto darujem ili prodajem.

Podrazumijevalo mi se i po samoj logici se podrazumijeva: ne biraš ti što to drugi želi! Drugi uzima ono što on želi! Tako da bi bila zgodna dopuna odgovora.

kinsif kaže:
[quote]Air kaže:
[quote]


shvacam te, materijalni pandan bi bio:
napravim apartman, rentam ga, za 20 godina otplatim, zaradim nesto i sad bi ga trebao dati kao javno dobro, jer eto prosao je neki imaginarni zakonski rok nakon kojeg se moram pozdraviti sa tim aparmanom.

isto bi se moglo reci i za pjesmu (bit cu konkretan da se ne pogubim ko neki), ali po meni ne radi se o istoj stvari, jer kuca ima svoju fizicku dimenziju i ne moze ju se kopirati u nedogled (cak ni mali ivica ne moze ). mozes napraviti kucu, prodat ju, dobiti novac i nastaviti dalje. pjesmu mozes iznajmiti, prodavati, reproducirati u nedogled, i nakon 50 godina ona je jos uvijek tvoja, i to nije fer prema drugima, jer neko se rodi sa glazbenim talentom, a neko se rodi sa slikarskim talentom.
i sto sad, pjesnik je eto sretnik jer moze jednu pjesmu prodati beskonacno puta, dok slikar moze sliku prodati samo jednom? meni to nije fer.

Na osnovu kakve pravde i poštenja je drugačije vlasništvo intelektualnog od materijalnog? To bi značilo bolje biti zidar nego mislioc?

Ono što se trebalo iščitati iz:
Air kaže:
[quote]Živimo u uređenom društvu. Pretpostavka: želimo da je još uređenije (poštenije, pravednije…) najčešće je ta želja samo kada nama nešto treba - što je vrlo važan pokazatelj niva na kojem funkcioniramo.
Današnje uređenje je na bazi privatnog vlasništva.

je: Trebamo znati i umjeti pošteno, pravedno i odgovorno živjeti postojeće uređenje. To je preduvijet za sljedeću stepenicu. Razumljivo je da dva globalna čovjeka sa postojećim osobnim sustavom nevrijednosti, neodgovornosti i općeg neznanja životno važnih znanja i vještina se ne mogu dogovoriti i poštovati dogovor daleko jednostavnijim stvarima nego što su društveni odnosi. Razlog je jednostavan nemaju iste ispravne temelje životnog uvjerenja.
Ne zaboravimo: živimo u demokraciji i imamo mogućnost legalno mjenjati sve što želimo (kad bi nas bilo dovoljno koji pozitivno i odgovorno mislimo i djelujemo.... i kad bi znali što, zašto i kako treba mjenjati). Nažalost danas se samo priča i priča o drugima, a kad osobno trebamo nešto poduzeti tada nas nemaaaaa.

Nadalje.. glede vlasništva i održivog razvoja.
Čovjekovo postojanje obilježava razvoj.
Razvoj trebamo podijeliti na:
1. Materijalni razvoj;
Proizvodnja koja se danas djeli na:
a) Egzistencijalne neophodne proizvode i na
b) Egzistencijalno nepotrebne proizvode. Njihovom nekontroliranom proizvodnjom - činimo rasipanje resursa i oduzimamo sadašnjost/život ljudima koji danas gladuju i umiru od gladi i nepovratno uništavamo budućnost budućim generacijama jer su materijalni resursi ograničeni.
2. Razvoj čovjekovih psihofizičkih sposobnosti.
3. Razvoj svjesti čovjeka u pogledu na koji način upotrebljava proizvode i svoje psihofizičke sposobnosti (odgovornosti prema sebi, odgovornosti prema društvu i prirodi o kojoj ovisi - temelji koji nedostaju)
4. Duhovni razvoj.

Nažalost globalni čovjek se zaustavio na broju dva.
Broj tri i četiri, tamo, tamo dalekoooo...

Za kraj:

drlovric kaže:
[quote]Kako je lijepo je vidjeti da svako ima svoje misljenje i pogled na stvari. Iako su neki postovi duboko u domenu filozofsko/akadmeskog miljea

Medjutim, od svih ucesnika diskusije nisam nasao NITI JEDNOG (ispricavam se ako mozda nisam vidio) da je javno stoji iza svojih rijeci da BAS SVE na comp ima legalno.

To je jako teško naći. Ali u ovom slučaju to nije presudno. Presudno je razvijati svoje misli i znati realno gdje jesam (svatko za sebe kako je u prvom postu rečeno: Budi čovjek, stani ravno i preuzmi individualnu odgovornost.), i gdje bi trebao, morao ići. Ono što se zove razvoj - samo je mnogima stran:((((. A ne ostati na istoj guzici s istim mislima: boli me što drugi... bitno je da sam ja zadovoljio svoje želje bez obzira koliko one oportunističke, hedonističke, materijalističke ili neodgovorne prema sebi, prema društvu i prirodi bile.
12.02.2014 | 20:06
smayoo kaže:
[quote]
Ne može 100 budala (dozvolite mi tu hiperbolu bez da mi sad opet netko skače uvrijeđeno jer se prepoznao u toj grupi).
[quote]
Ne znam kako ti, ali ja se gore nisam nasla uvrijedjena (jos sam se manje prepoznalau tome ), samo sam skrenula paznju na to kako tvoj post zvuci. Necu dalje, ovakve rasprave su meni besmislene, a i vec je dovoljno ljudi odgovorilo. Borostef i Splico Ratnik mozda i najbolje....
12.02.2014 | 20:06
interesantno je kako mnogi sebe opravdavaju "kradjom" zato sto i drugi kradu.
svaki dan 4x secem psa i uvijek kupim za njim, 90% drugih to ne radi i sada bih i ja mogao isto "zato jer i ostali to ne rad"

bas ste smijesni
12.02.2014 | 20:43
Treba razlučiti dvije stvari, software koji se niti nemože na drugi način prodavati i zabavni sadržaj koji je iz pohlepe stavljan na net. Što se tiče ovog prvog u potpunosti ne podržavam ilegalni software i to je čista krađa za mene. Najviše mi je žao kad mali programeri budu zakinuti za nešto u što su uložili golem trud.
Muzika, filmovi i sve ostalo što spada u zabavni sadžaj, imaju svoje kanale gdje se to distributira i gdje se dobije fizički primjerak istog. Pohlepno i svjesno su išli na net da nam prodaju audio/video jedinice i nule za dolare...e pa to baš i neće ići kako su zamislili. Ovdje otvoreno izjavljujem da mi je drago da im se kradu materijali i jadikovanje te branše o golemim gubicima, me uopće ne tangiraju. Nikad nisam volio debelim guskama vratove mazati.
12.02.2014 | 21:44
Što se tko vrijeđa na intelektualne razine? Ako ne znate na kojoj ste intelektualnoj razini kako se možete naći uvrijeđeni?
Malo glupih zna da je takvo.
______
Tko ne zna, a ne zna da ne zna – opasan je
- izbjegavajte ga!
Tko ne zna, a zna da ne zna – dijete je
- naučite ga!
Tko zna, a ne zna da zna – spava
- probudite ga!
Tko zna i zna da zna – mudar je
- slijedite ga!
_____
Eto malo Konfucija (rođen u 6 stoljeću prije Krista u Kini) i njegovih citata.
12.02.2014 | 21:50
Mislim da se nitko nije uvrijedio oko intelektualne razine, nego na pomalo bahati ton s kojim se je pričalo o njima.
12.02.2014 | 22:26
Borostef kaže:
Ja ne potpisujem ideju da je razlog bilo kakvog stvaranja isključivo financijska korist. Financijska korist je stvaraocu dobro došla i poželjna, ali kad bi se svi isključivo njome vodili na ovom svijetu mnoge stvari ne bi bile stvorene...


Nisam ni ja mislio isključivo na financijsku korist. Čak niti nisam rekao "korist", nego "nagrada" i "stimulacija". Zašto ti to prevodiš kao "novac"?

"Volio bih čuti odgovor kako bi se osoba koja zastupa takav stav postavila kada bi netko po svojoj želji, htio nešto što je njegovo, što je on stvorio ili kupio (nije bitno da li to koristi ili mu služi za privređivanje)?"


Ja sam puno puta dao besplatno na korištenje nešto što sam ja stvorio, a isto tako sam imao sreću da su meni dali na korištenje određeni software koji su ili kupili ili stvorili, iako tim ljudima to nikako nije bilo od koristi... Čak im je donekle stvaralo neku malu konkurenciju... Ali nisu gledali uskogrudno, jednostavno su htjeli pomoći... I to im neću zaboraviti...


Nenenenene.... Ne skreći temu. I ja sam puno puta dao svoje autorsko djelo besplatno. Već sam napisao u prvom postu da sam sva skripta koja sam do sad napisao za studente - uvijek dao besplatno na korištenje. I neke od softvera koje sam napisao, koji štede tisuće sati godišnje u bilo kojem projektantskom uredu, također sam dao besplatno svakom kolegi koji je to poželio. Ali uopće nije riječ o tome.

Pročitaj pitanje pa odgovori. Ne radi se o stvarima koje NUDIŠ besplatno, nego o onima koje želiš, koje MORAŠ naplatiti (jer i ti imaš račune za platiti), a netko ti to želi uzeti jer je ON odlučio da ima to moralno pravo (jer je, u osnovi, škrt platiti to tvoje, nego će radije isti novac potrošiti na nešto drugo)?
12.02.2014 | 22:43
cariblanco kaže:
Mislim da se nitko nije uvrijedio oko intelektualne razine, nego na pomalo bahati ton s kojim se je pričalo o njima.


Čuj, da budem, evo, do kosti iskren, i tog podilaženja i političke korektnosti mi je isto malo već pun q. Sve moramo nešto u rukavicama da se ne bi tko tankoćutan uvrijedio od istine.

Bahato ili ne, intelektualne razine postoje. Špreha i filozofija da je svatko sposoban biti kreativan je idealistička tlapnja. Naravno da kreativci postoje među siromašnima i među bogatima, među obrazovanima i među nepismenima. Naravno da nemaju svi u životu jednako sreće. Ali *NE MOŽE* svatko biti kreativna individua, jer nisu svi (ne samo da nisu svi, nego većina nije) na toj intelektualnoj razini. Nisu. I ne mogu biti. I nikad neće biti. Ne zato što su siromašni, ni zato što su išli u lošu školu, ni zato što su npr. crni ili bijeli, nego zato što nemaju taj "klik" u glavi. Nazovi to kako hoćeš.
Nicolo Paganini je rekao da je njegov uspjeh 10% talent i 90% rad. I to je sasvim točno. Ali bez tih 10%, ne bi ga niti 200% rada dovelo dalje od - mediokriteta.

Ergo, na svijetu je, i uvijek će biti manjina onih koji su sposobni za kreativno stvaranje (bilo čega, nečega) autorskog djela. I većina onih koji su tek konzumenti toga što je manjina stvorila i koji, eto, danas smatraju kako je OK to tuđe djelo prisvojiti i ni na koji način ne valorizirati njegovu vrijednost autoru. I to upravo zato jer sami nikad neće biti kadri stvoriti tako nešto pa i nemaju percepciju energije i truda koji se u to mora uložiti.

Onaj tko IMA tu percepciju, tko je stvorio neko djelo, TAJ I SAMO TAJ ima jedini pravo reći da se to djelo može slobodno distribuirati, "dijeliti", kopirati, umnožavati...

Tvrditi da je ovo domena o kojoj se može tek tako odlučivati jednostavnom voljom većine i tek tako olako pogaziti nečije pravo samo zato što je u manjini je ne samo nezrelo, nego i opasno.

Ne zaboravite - *SVATKO* će se barem jednom u životu zateći u manjini. Jednom, negdje, po tko zna kojem kriteriju, *SVATKO* od nas će jednom biti u manjini. Sjećam se jednog slajda s jednog predavanja. Nažalost, ne mogu ga pronaći, ali sjećam ga se vrlo živo. Fotografija s nekog nacističkog skupa gdje postrojena masa pozdravlja Führera. I onda uvećanje jednog detalja s te fotografije, gdje se vidi kako jedan čovjek u tom stroju ne diže ruku u pozdrav, nego ih drži prekrižene na prsima i gleda u stranu. I poanta: "Ako sam u manjini, ne znači da sam u krivu.".
13.02.2014 | 00:21
Air kaže:
[quote]Josip R. kaže:
[quote]Nadrobio ga jesam jer ne može bez barem malo konteksta.

Podrazumijevalo mi se i po samoj logici se podrazumijeva: ne biraš ti što to drugi želi! Drugi uzima ono što on želi! Tako da bi bila zgodna dopuna odgovora.

Dakle danas se samo može softver kopirati tako da ti neko ne može samo tak uzet ono što želi. Kad se razvije naprednija tehnologija bilo 3D printera ili što god. Tada će se apsolutno morati promijniti sustava. Jer kad svi budi mogli kopirati više stvari morat će mo se prilagoditi novoj tehnologiji. Ista stvar je sad sa ovom temom.
13.02.2014 | 00:21
"Bahato ili ne, intelektualne razine postoje. Špreha i filozofija da je svatko sposoban biti kreativan je idealistička tlapnja. Naravno da kreativci postoje među siromašnima i među bogatima, među obrazovanima i među nepismenima. Naravno da nemaju svi u životu jednako sreće. Ali *NE MOŽE* svatko biti kreativna individua, jer nisu svi (ne samo da nisu svi, nego većina nije) na toj intelektualnoj razini. Nisu. I ne mogu biti. I nikad neće biti. Ne zato što su siromašni, ni zato što su išli u lošu školu, ni zato što su npr. crni ili bijeli, nego zato što nemaju taj "klik" u glavi. Nazovi to kako hoćeš."

Donekle se slažem sa ovim što si rekao... Ali daj mi reci, u ovoj našoj "Lijepoj našoj", u kojoj su svi kriteriji i vrijednosti izvrnuti naopačke, tko je taj tko određuje tko je a tko nije "kreativna individua"? Ja se uvijek divim kako se, naprimjer, Todorića ističe kao primjer dobrog poslovanja, a zapravo znamo da je on najveći generator neplaćanja u ovoj državi, znamo kako je i po kojoj cijeni došao do svog carstva... I sad mi se on pretvara da je uzor poslovnog čovjeka... Malo sutra...
Usput budi rečeno... "svatko" može biti kreativna individua, ali svatko neće moći unovčiti svoju kreativnost jer ta kreativnost nije komercijalna... Ali to nikako ne znači da taj netko nije kreativan...
I isto tako, bez loših primisli, jesi primjetio da si ti jedini, i to apsolutno jedini u ovoj našoj maloj Jabučnjak obitelji koji osjeća potrebu stalno se osvrtati na intelekt, sposobnost i "kreativnost" drugih članova i ostatka ljudskog roda i s visoka docirati o istima... Samo primjećujem...
A ovo sa Hitlerom i prekriženim rukama... Bilo je takvih dosta koji su u to vrijeme prekrižili ruke, što je i normalno, samo ih nije bilo dovoljno da brojčano nadmaše one koji su proizvoljno odlučivali tko je kreativan, podoban, komercijalan, a tko to nije.
13.02.2014 | 01:02
Vidim da se većina vas poziva na male developere i programere budući da se programski kod može klonirati.

Danas večina programera radi u velikim kompanijama gdje im je osigurana plača, oni malim ili oni koji rade kao honorarci rade po narudžbi. Tako da priča da mali developeri pate ne drži vodu.

A ako govorite o nekim iOS dev. već sam reako ako je aplikacija dobra prodati će se sama po sebi na velikom tržištu kao što je iTunes. Ako ju neko piratizira to ti je samo besplatna reklama, a skidat će ju balavci koji nemaju para ili im roditelji nedaju teško zarađen novac.

S druge strane glazbenici imaju ugovore za svoje albume koji se prodaju i zaboli ih i ako neko skine njihovu pjesmu koju je netko podijelio. Da ne spominjem koncerte koji glazbenike najviše usrečuju kada osjete svoje obožavatelje. Dijeljenej također je besplatna reklama i stvaranje novih fanova koji će na koncu kupiti barem jednu pjesmu ako ne i album.

Filmska industija je također osigurna i ne može očekivati da će svatko ići pogledati ama baš svaki film u kino ili da će ga kupiti na DVDu.

U sva tri slučaja sustava nameće da se zaradi više.

Onaj koji se boji da će mu neko ukrasti njegovo intelektualno vlasništvo je u velikoj zabludi koju mu je u glavu ugurao sustav pohlepe i programirana da se mora što više zaraditi na jednom proizvodu. Ako ste umjetnik ili glazbenik niko nemože uistinu kopirati vaše dijelo, zapravo može ali to nije to. Bezveze pr. Van Gog dijelo može se kopirati ali jedan orginal je orginal. Glazba koju pjeva npr. Mišo Kovać (ne slušam ga, bi je na reklami) sam ju on nabolje pjeva i uživo izvodi, ostalo su loše kopije. Iznimka elektronska glazba, ali opet nabolje je otić na DJov koncert gdje napravi dobar remix samo za publiku.

Jednog dana kad budemo mogli kopirati orginalnog Van Goga do svakog atoma pigmenta i boje, svako će uživati u svom primjerku. A nadam se da nećemo klonirati glazbenike.

Također ako se nešto da zaključiti iz ove teme i komentara jest da svi imate softver koji je neko podijelio i da si opravdavate razlog zašto ga imate, a neki osuđuju a isto vremeno ga koriste možda u manjoj količini pa si opet opravdavaju uvjeravajući sebe da su upravu kada se govore da je to krađa da bi si lakše podsvjesno olakšali svoj grijeh a isti su kao i oni koje osuđuju.

BTW ja na svom Macu se mogu pohvalit imam samo jedan soft kojije neko podijelio samnom koji je u planu nabavke jer je stvarno dobar. Tako da kad ga nabavim bit ću jedini koji ima sve kupljeno hehehe barem na Macu.

Također sjetite se da YouTube svi gledate a niste platitli ni lipe, sram vas bilo.
Šalu na stranu. Dijeljenje je ključ novog društva i slobode. Znanje svi dijelimo, i treba ga dijeliti a sustav nas tjera da ga naplačujemo, nije li to tužno i totalno neprirodno!

Ovdje se svi okupljamo i dijelomo znanje pomažemo jedni drugima, nije li to nešto što bi trebalo biti jedan od temelja u novom sustvau, nije li to prava vrijednost. Kako bi bilo da se na Jabučnjaku plaća svaki pročitan članak ili vrijedan komentar?

Otvorite se novim idejama...

A sad muslim da bi bilo vr. da se ova rasprava zatvori jer će u nedogled, jer svi imaju neopisivu potrenu odgovoriti na tuđi komentar kad ih neko citira, ili kad imaju određenu misao na tuđu i td.

Poštovanje.
13.02.2014 | 08:19
Hrpa kakice!
Ja hobistički slikam, postavljam slike na internet i zašto bi mi netko te slike uzeo bez mog znanja i postavio na svoj WEB? Zašto bi tu sliku netko uzeo potpisao se i prijavio na natječaj?
Sranje o malim i velikim developerima je sranje.
Ja sam za to, ako nemaš (novaca), ne trebaš koristiti.
Takav način opravdava sve.

But I shot a man in Reno just to watch him die. (Johnny Cash).
13.02.2014 | 08:21
cariblanco kaže:
Mislim da se nitko nije uvrijedio oko intelektualne razine, nego na pomalo bahati ton s kojim se je pričalo o njima.


Ako se netko prepoznaje u prvoj misli Konfucija, tada mu treba reći da je glip.
13.02.2014 | 10:04
zabac kaže:
Hrpa kakice!
Ja hobistički slikam, postavljam slike na internet i zašto bi mi netko te slike uzeo bez mog znanja i postavio na svoj WEB? Zašto bi tu sliku netko uzeo potpisao se i prijavio na natječaj?
Sranje o malim i velikim developerima je sranje.
Ja sam za to, ako nemaš (novaca), ne trebaš koristiti.
Takav način opravdava sve.


Svi autori bilo da se radi o slikama ili fotografijama ostavljaju svoj potpis. Tako da ti niko ne može uzeti sliku, a da se ne vidi da je tvoja.
A uobičajena je praksa da kad se prenose vijesti da se dijele slike i drugi materijali.


"Ja sam za to, ako nemaš (novaca), ne trebaš koristiti.
Takav način opravdava sve."

Gore sam lijepo napisao. I takav naći ne opravdava sve u sustavu gdje svako ne može pravedno zaraditi jer nema uvjete. Je li uredu da se svako znanje i rad naplaćuje ili ga ponekad treba podijeliti. Danas ne bi dogurali do kud jesmo da nije bilo dijeljenja znanja i da masa nije imala pristup svemu što danas ima. Napredujemo upravo zato što dijelimo znanje.

Izgleda da bi riješenje poblema bilo upravo dano pravo na legalno dijeljenje onima koji si ne mogu priuštiti tržišnu cijenu. Svi koji mogu, treba reklamirati da si to i nabave. Kao na torentima gdje danas na 95% torenta u opisu piše ako vam se sviđa softver ili nešto drugo da ga kupite i podržite developere.
13.02.2014 | 11:44
Iskreno mislim da je to stvar opce kulture i savjesti kao takve. U profesionalnom i poslovnom pravcu cesto sam vezan za Skandinaviju. Tamo je primjerice ovaj dio moralnog svijeta poprilicno osvjesten i zapravo je gotovo nemoguce da cete vidjeti da netko krade software/muziku/filmove ili sto vec. Taj dio ja bi pripisao opcoj osvjestenosti ali isto tako i veoma visokom standardu zemalja. Pa kako ce tata sinu kupit novi album od Metallice a ne zna hoce li dobiti placu, sto to znaci? Da tom istom dijetetu treba uskratiti mladost u vidu zabave? Da li je to u redu? Pa moralno nije, ali zivot nije bajka i svi se snalaze kako mogu. U egzoticnoj drzavi Hrvatskoj postoje puno veci problemi od moralnosti u vidu skida li tko doma filmove ili ne.

Zato mi tema kao takva uopce nema smisla u zemlji di postoji jedan koji narucuje prepariranog bizona (polarnog medvjeda) i slicne bizanterije.. dok u isto vrijeme drugi sjedi mjesecima bez place na poslu (ako ga ima).
13.02.2014 | 19:27
serafin kaže:
Iskreno mislim da je to stvar opce kulture i savjesti kao takve. U profesionalnom i poslovnom pravcu cesto sam vezan za Skandinaviju. Tamo je primjerice ovaj dio moralnog svijeta poprilicno osvjesten i zapravo je gotovo nemoguce da cete vidjeti da netko krade software/muziku/filmove ili sto vec. Taj dio ja bi pripisao opcoj osvjestenosti ali isto tako i veoma visokom standardu zemalja. Pa kako ce tata sinu kupit novi album od Metallice a ne zna hoce li dobiti placu, sto to znaci? Da tom istom dijetetu treba uskratiti mladost u vidu zabave? Da li je to u redu? Pa moralno nije, ali zivot nije bajka i svi se snalaze kako mogu. U egzoticnoj drzavi Hrvatskoj postoje puno veci problemi od moralnosti u vidu skida li tko doma filmove ili ne.

Zato mi tema kao takva uopce nema smisla u zemlji di postoji jedan koji narucuje prepariranog bizona (polarnog medvjeda) i slicne bizanterije.. dok u isto vrijeme drugi sjedi mjesecima bez place na poslu (ako ga ima).


Potpisujem od riječi do riječi!
13.02.2014 | 19:30
zabac kaže:
cariblanco kaže:
Mislim da se nitko nije uvrijedio oko intelektualne razine, nego na pomalo bahati ton s kojim se je pričalo o njima.


Ako se netko prepoznaje u prvoj misli Konfucija, tada mu treba reći da je glip.


Nije glup, nego opasan. Malo bolje prouči ono što si postao. Upoznao sam i glupih ljudi s VSS, pa nemojmo to brkati. Iznio sam samo svoje razmišljanje o topicu, gdje sam osjetio da to pitanje lebdi u zraku. Da sam se osobno prepoznao, onda bi to bez srama i napisao. Zanimljivo je da je ova moja opaska kvotana od smayoo i tebe, pa ti sad sam prosudi dali ste se našli u njoj. Dok mi je smayoo iskreno odgovorio na to, što cijenim, ti se igraš zagonetki.
13.02.2014 | 21:22
juka28 kaže:
serafin kaže:
Iskreno mislim da je to stvar opce kulture i savjesti kao takve. U profesionalnom i poslovnom pravcu cesto sam vezan za Skandinaviju. Tamo je primjerice ovaj dio moralnog svijeta poprilicno osvjesten i zapravo je gotovo nemoguce da cete vidjeti da netko krade software/muziku/filmove ili sto vec. Taj dio ja bi pripisao opcoj osvjestenosti ali isto tako i veoma visokom standardu zemalja. Pa kako ce tata sinu kupit novi album od Metallice a ne zna hoce li dobiti placu, sto to znaci? Da tom istom dijetetu treba uskratiti mladost u vidu zabave? Da li je to u redu? Pa moralno nije, ali zivot nije bajka i svi se snalaze kako mogu. U egzoticnoj drzavi Hrvatskoj postoje puno veci problemi od moralnosti u vidu skida li tko doma filmove ili ne.

Zato mi tema kao takva uopce nema smisla u zemlji di postoji jedan koji narucuje prepariranog bizona (polarnog medvjeda) i slicne bizanterije.. dok u isto vrijeme drugi sjedi mjesecima bez place na poslu (ako ga ima).


Potpisujem od riječi do riječi!


i ja potpisujem od riječi do riječi ja torrente negasim ni dok spavam i AMEN toliko od moralnosti pun mi je ku..fer toga!!
13.02.2014 | 21:34
cariblanco kaže:
zabac kaže:
cariblanco kaže:
Mislim da se nitko nije uvrijedio oko intelektualne razine, nego na pomalo bahati ton s kojim se je pričalo o njima.


Ako se netko prepoznaje u prvoj misli Konfucija, tada mu treba reći da je glip.


Nije glup, nego opasan. Malo bolje prouči ono što si postao. Upoznao sam i glupih ljudi s VSS, pa nemojmo to brkati. Iznio sam samo svoje razmišljanje o topicu, gdje sam osjetio da to pitanje lebdi u zraku. Da sam se osobno prepoznao, onda bi to bez srama i napisao. Zanimljivo je da je ova moja opaska kvotana od smayoo i tebe, pa ti sad sam prosudi dali ste se našli u njoj. Dok mi je smayoo iskreno odgovorio na to, što cijenim, ti se igraš zagonetki.


Da, on je opasan, ali i glup.
Ako netko nije u stanju odrediti svoj intelektualni nivo po meni je glup, a ako ga previsoko odredi, tada je opasan.
I kakve veze ima stručna sprema sa intelektualnim nivoom? Zašto bi svi VSS morali biti pametni?

Da sa vratimo na temu.
Ako netko posjeduje rijetka znanja i vještine (a o tome se ovdje raspravlja, jer programirati, svirati, snimati filmove to i jesu) tada mora biti plaćen za produkt svog rada (za kopanje nosa vas nitko neće plačati). Druga je stvar tko to trba platit, da li krajnji korisnik ili netko tko oma indirektnu korist od krajnjeg korisnjika.
13.02.2014 | 22:12
Josipe, tvoje lamentacije neću više komentirati. Jasno je da teoretiziraš o životu o kojem zapravo malo znaš. Nije bitno, u svoje vrijeme ćeš shvatiti. Samo se moram ostvrnuti na to što si rekao da *svi* imaju ilegalnog softvera. Jasno je da bi ti bilo drago da je tako (jer bi bilo podrška tvom stavu), ali nije tako. Da si čitao pažljivije, vidio bi.

Borostef kaže:
"Bahato ili ne, intelektualne razine postoje. Špreha i filozofija da je svatko sposoban biti kreativan je idealistička tlapnja. Naravno da kreativci postoje među siromašnima i među bogatima, među obrazovanima i među nepismenima. Naravno da nemaju svi u životu jednako sreće. Ali *NE MOŽE* svatko biti kreativna individua, jer nisu svi (ne samo da nisu svi, nego većina nije) na toj intelektualnoj razini. Nisu. I ne mogu biti. I nikad neće biti. Ne zato što su siromašni, ni zato što su išli u lošu školu, ni zato što su npr. crni ili bijeli, nego zato što nemaju taj "klik" u glavi. Nazovi to kako hoćeš."


Donekle se slažem sa ovim što si rekao... Ali daj mi reci, u ovoj našoj "Lijepoj našoj", u kojoj su svi kriteriji i vrijednosti izvrnuti naopačke, tko je taj tko određuje tko je a tko nije "kreativna individua"?


Ne treba to nitko odrediti. Bog određuje. Ili kako god želiš to nazvati. Ako si kreativan, imaš potrebu to ispoljiti. Pronađeš polje u kojem ti to najbolje ide i - stvaraš. To je kreativnost. Platon je pisao kako svaka stvar najprije postoji u svijetu ideja, pa tek onda u stvarnom svijetu, kad je netko kreativan zamisli pa napravi.

Usput budi rečeno... "svatko" može biti kreativna individua,


"Svatko" sigurno ne može biti kreativna individua.

ali svatko neće moći unovčiti svoju kreativnost jer ta kreativnost nije komercijalna...


Kreativnost je apstraktna intelektualna osobina. POdručje u kojem je ispoljavaš može biti više ili manje naplativo. No u svakom području ima ljudi koji dobro žive od svoje kreativnosti, dakle svako može biti komercijalno. Samo što nije svačiji kreativni stil komercijalan u određeno vrijeme i na određenom mjestu. Ali to je već nešto treće.

Ali to nikako ne znači da taj netko nije kreativan...


Naravno. Ali to također ne znači da svatko može biti kreativan. Ogromna većina ljudi nikad niti ne pokuša, niti ih zanima pokušati.

I isto tako, bez loših primisli, jesi primjetio da si ti jedini, i to apsolutno jedini u ovoj našoj maloj Jabučnjak obitelji koji osjeća potrebu stalno se osvrtati na intelekt, sposobnost i "kreativnost" drugih članova i ostatka ljudskog roda i s visoka docirati o istima... Samo primjećujem...


(Kad dospiješ, rado bih da mi objasniš kako si to uspio napisati tako zajedljivu rečenicu, a bez loših primisli, ha? )

Primjetio sam da uvijek ima ljudi koji tako doživljavaju ono što napišem ili kažem. A ima i onih koji ne. Dakle, ne radi se o meni, nego o vama.
13.02.2014 | 22:12
serafin kaže:
Iskreno mislim da je to stvar opce kulture i savjesti kao takve. U profesionalnom i poslovnom pravcu cesto sam vezan za Skandinaviju. Tamo je primjerice ovaj dio moralnog svijeta poprilicno osvjesten i zapravo je gotovo nemoguce da cete vidjeti da netko krade software/muziku/filmove ili sto vec. Taj dio ja bi pripisao opcoj osvjestenosti ali isto tako i veoma visokom standardu zemalja. Pa kako ce tata sinu kupit novi album od Metallice a ne zna hoce li dobiti placu, sto to znaci? Da tom istom dijetetu treba uskratiti mladost u vidu zabave? Da li je to u redu? Pa moralno nije, ali zivot nije bajka i svi se snalaze kako mogu. U egzoticnoj drzavi Hrvatskoj postoje puno veci problemi od moralnosti u vidu skida li tko doma filmove ili ne.

Zato mi tema kao takva uopce nema smisla u zemlji di postoji jedan koji narucuje prepariranog bizona (polarnog medvjeda) i slicne bizanterije.. dok u isto vrijeme drugi sjedi mjesecima bez place na poslu (ako ga ima).


svaki razuman covjek bi potpisao tvoje rijeci, sve sta si rekao stoji, ali ne vidim da tu ima nekog radikala koji bi se lovio maca da zaustavi pirate i koji bi moralizirao, upirao prstom i slao na goli otok...
da ne pricam u ime drugih, srz mog stava je kako je pristojno ne prsit se time da skidas 20 giga rendom stvari mjesecno sa torrenta. iz ovog ili onog razloga radi to, ali ako imas zdrave vrijednosti znas barem da nije ispravno. propagiranje, i okretanje price jos je ore, jer da, u kurcu smo, ali ako sad kad smo dole stvorimo sistem vrijednosti u kojemu je ok skidati piratski sadrzaj i krasti, jednog dana kada budemo na razini neke zapadne zemlje (valjda postoji taj dan u nekoj doglednoj buducnosti), imat cemo ove internet express filozofe koji opravdavaju piratstvo.

oni koji kod nas nemaju za jesti na zalost nemaju ni placene racune za net, mozda i struju, a kamo li da imaju i komp sa kojeg mogu skidati filmove. ne znam di vi zivite, ali ja vidim stolove u kafanama po gradu koji su puni ajfona, androida velicine tacne, marlbora, kljuceva novih golfova, audia, na glavama rejbanke, u glavama malo toga, a na mobitelu ni jedne placene aplikacije.
ne govorim na pamet, sve je to oko nas i ako obratite pozornost i sami mozete vidjeti da se ne radi o mojoj fantaziji.
ljudi pohadjaju privatne fakultetete, izlaze cetvrtkom, petkom, subotom, vrte runde po 400, 500 kn a u zivotu nisu platili 2 lipe za digitalni sadrzaj, kojeg pak koriste na dnevnoj bazi, i to ne da ih to ne brine, nego si taj problem uopce ne postavljaju u svom mentalnom sklopu!!!

dakle nije bas situacija tako jednostrana, jer svjestan sam prilicnog siromastva u hrvatskoj, i to isto vidim, u svojoj zgradi, u svom kvartu, medju svojim prijateljima, ali ima i ova druga strana price koja je jebeno razmazena, zivi u obilju ko parazit, i na kraju kada ga se prozove ima jos i obraza reci kako je ovo novo doba koje mi dobro ne razumijemo jer smo otrovani nekim starim indoktrinacijama, i kako je sada sve svacije i to je normalno i imamo pravo od samog boga da uzmemo sve sto nam je na dohvat ruke!
e pa nije tako!

i dalje se slazem sa tobom, nije bila primjedba na tvoj post koji stoji, samo sam zelio ukazati na to da ne opisuje bas cijelo drustvo nego samo dio. i to onaj dio koji je razvaljen bas radi ovih koje opisujem. to su ti buduci nadani, ive i slicni...
13.02.2014 | 22:33
Problem je u našem mentalitetu (srce, ruke, lopata) koji ne cijeni nešto što se ne može opipati (kao software, pjesma ili film). Pa ispada da im hoćeš naplatiti elektrone, kao nekad HT. Većina korisnika na računalu samo konzumira sadržaj, ne koristi ga za rad ni za kreativno izaržavanje.
13.02.2014 | 23:05
... jebote
13.02.2014 | 23:47
kinsif kaže:
serafin kaže:
Iskreno mislim da je to stvar opce kulture i savjesti kao takve. U profesionalnom i poslovnom pravcu cesto sam vezan za Skandinaviju. Tamo je primjerice ovaj dio moralnog svijeta poprilicno osvjesten i zapravo je gotovo nemoguce da cete vidjeti da netko krade software/muziku/filmove ili sto vec. Taj dio ja bi pripisao opcoj osvjestenosti ali isto tako i veoma visokom standardu zemalja. Pa kako ce tata sinu kupit novi album od Metallice a ne zna hoce li dobiti placu, sto to znaci? Da tom istom dijetetu treba uskratiti mladost u vidu zabave? Da li je to u redu? Pa moralno nije, ali zivot nije bajka i svi se snalaze kako mogu. U egzoticnoj drzavi Hrvatskoj postoje puno veci problemi od moralnosti u vidu skida li tko doma filmove ili ne.

Zato mi tema kao takva uopce nema smisla u zemlji di postoji jedan koji narucuje prepariranog bizona (polarnog medvjeda) i slicne bizanterije.. dok u isto vrijeme drugi sjedi mjesecima bez place na poslu (ako ga ima).


svaki razuman covjek bi potpisao tvoje rijeci, sve sta si rekao stoji, ali ne vidim da tu ima nekog radikala koji bi se lovio maca da zaustavi pirate i koji bi moralizirao, upirao prstom i slao na goli otok...
da ne pricam u ime drugih, srz mog stava je kako je pristojno ne prsit se time da skidas 20 giga rendom stvari mjesecno sa torrenta. iz ovog ili onog razloga radi to, ali ako imas zdrave vrijednosti znas barem da nije ispravno. propagiranje, i okretanje price jos je ore, jer da, u kurcu smo, ali ako sad kad smo dole stvorimo sistem vrijednosti u kojemu je ok skidati piratski sadrzaj i krasti, jednog dana kada budemo na razini neke zapadne zemlje (valjda postoji taj dan u nekoj doglednoj buducnosti), imat cemo ove internet express filozofe koji opravdavaju piratstvo.

oni koji kod nas nemaju za jesti na zalost nemaju ni placene racune za net, mozda i struju, a kamo li da imaju i komp sa kojeg mogu skidati filmove. ne znam di vi zivite, ali ja vidim stolove u kafanama po gradu koji su puni ajfona, androida velicine tacne, marlbora, kljuceva novih golfova, audia, na glavama rejbanke, u glavama malo toga, a na mobitelu ni jedne placene aplikacije.
ne govorim na pamet, sve je to oko nas i ako obratite pozornost i sami mozete vidjeti da se ne radi o mojoj fantaziji.
ljudi pohadjaju privatne fakultetete, izlaze cetvrtkom, petkom, subotom, vrte runde po 400, 500 kn a u zivotu nisu platili 2 lipe za digitalni sadrzaj, kojeg pak koriste na dnevnoj bazi, i to ne da ih to ne brine, nego si taj problem uopce ne postavljaju u svom mentalnom sklopu!!!

dakle nije bas situacija tako jednostrana, jer svjestan sam prilicnog siromastva u hrvatskoj, i to isto vidim, u svojoj zgradi, u svom kvartu, medju svojim prijateljima, ali ima i ova druga strana price koja je jebeno razmazena, zivi u obilju ko parazit, i na kraju kada ga se prozove ima jos i obraza reci kako je ovo novo doba koje mi dobro ne razumijemo jer smo otrovani nekim starim indoktrinacijama, i kako je sada sve svacije i to je normalno i imamo pravo od samog boga da uzmemo sve sto nam je na dohvat ruke!
e pa nije tako!

i dalje se slazem sa tobom, nije bila primjedba na tvoj post koji stoji, samo sam zelio ukazati na to da ne opisuje bas cijelo drustvo nego samo dio. i to onaj dio koji je razvaljen bas radi ovih koje opisujem. to su ti buduci nadani, ive i slicni...



U mom postu spomenuti su jedni i drugi. Nazalost onih potrebnih koji su u sredini u Hrvatskoj..nema.
14.02.2014 | 01:17
dpasaric kaže:
Mislim da sam odličan sugovornik na ovu temu jer sam prošao svašta - još od doba presnimavanja audio kazeta sa ZX Spectrum programima!

Danas spadam u skupinu kreatora sadržaja, a uz to sam i u firmi koja je ovlašteni trgovac softverom. Dakle, ja prvi bih trebao biti jako strog sve skupa, ali mislim da nisam. Moja nečela su:

- ako koristiš za posao, jednostavno moraš platiti!
- ako je za zabavu, a možeš kupiti legalno kod nas i realno možeš platiti - plati pa igraj/slušaj/gledaj...
- ako si učenik ili student, a škola/faks ti ne osiguraju legalno softver, koristi i piratsko da učiš, na to se zažmiri...
- ako ti sadržaj nije legalno dostupan, a koristit ćeš ga samo osobno, koristi i šuti...
- ako ti je sadržaj dostupan legalno, ali njegova cijena nije pravedna u kontekstu našeg društva, dok se radi o privatnoj upotrebi bez koristi osim osobnog unapređenja i učenja, i to sam voljan malo zažmiriti...
- ne promoviraj piratstvo i krađu, postani kreator i doprinesi svijetu nečim svojim!

I to je to!


Da, to je to. Jednostavno, realno i posteno receno i to potpisujem.
14.02.2014 | 02:02
Zaboravio sam spomenuti da na mojim iOS uredjajima nemam nista krekirano ili na "crno" instalirano, a i iPhone i iPad su JB-ani. Sve aplikacje su kupljene na AppStoreu ili Cydiji. Isto tako na Macu mi je slicna situacija. Kao software developer jedini crni SW mi je MS Office i to samo zato sto mi treba kvalitetan preglednik office dokumenata. Za tu svrhu mi je previsoka Microsoftova cijena. Kada trebam nesto napisati koristim druge alate koji su ili free ili u kategoriji oko 20$, a saljem ih strankama u pdf formatu. Po pitanju multimedije u zadnjih 20 godina sam nakupio dosta file-ova ali i ponesto orginalnih CD/DVD-ova. Uglavnom vrlo, vrlo rijetko palim torrente, a i tada uglavnom zbog nekih tv serija koje nikako drugacije nemozemo nabaviti. Ako mi prijatelj kaze da je gledao super film i da ga ima na sticku i ponudi mi ga, ja ga necu odbiti.
Znaci po pitanju SW-a sam skoro pa cist, a ostalo malo brljavim.
14.02.2014 | 14:53
kinsif kaže:
oni koji kod nas nemaju za jesti na zalost nemaju ni placene racune za net, mozda i struju, a kamo li da imaju i komp sa kojeg mogu skidati filmove. ne znam di vi zivite, ali ja vidim stolove u kafanama po gradu koji su puni ajfona, androida velicine tacne, marlbora, kljuceva novih golfova, audia, na glavama rejbanke, u glavama malo toga, a na mobitelu ni jedne placene aplikacije.
ne govorim na pamet, sve je to oko nas i ako obratite pozornost i sami mozete vidjeti da se ne radi o mojoj fantaziji.
ljudi pohadjaju privatne fakultetete, izlaze cetvrtkom, petkom, subotom, vrte runde po 400, 500 kn a u zivotu nisu platili 2 lipe za digitalni sadrzaj, kojeg pak koriste na dnevnoj bazi, i to ne da ih to ne brine, nego si taj problem uopce ne postavljaju u svom mentalnom sklopu!!!


Karma up. Bravo, lijepo si to sročio.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 53 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, m@xym, Riba, smayoo, ^SuperUnknown^, Anonimci (499)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO