Programiranje u C jeziku
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Programiranje u C jeziku


03.12.2010 | 00:41
Da, sad sam provjerio i zaključio da Djipijev algoritam vrši clockwise rotaciju, te da je zapravo koordinatni sustav izvrnut u ondosu na matrice.

Recimo da imamo ekran veličine 1280x1024 pixela onda je matrica koja predstavlja taj ekran zapravo veličine (1024,1280) i onda točka skroz gore desno u koordinatnom sustavu x=1279, a y=0 ima u C matrici zapravo poziciju [0][1279], odnosno u matematičkoj matrici je i=1 a j=1280.

Sva sreća da mi je sve ovo samo hobi i da ne radim za NASU na slanju živih bića na Mars.
03.12.2010 | 01:01
Izgleda da ovo radi i to ona couner clockwise verzija. OK, za bacit matricu upside-down onda ovo treba ponoviti dvaput i za clockwise verziju treba ponoviti triput. Na stranu to da vjerojatno postoje algoritmi i za rotaciju u jednom koraku, ali pustimo sad to.

Postoje i svode se na isti ovaj - samo malo pretumbaš parametre.

algoritma za "simetrične" logičke igre (od križ-kružića nadalje) kod kojih se može testirati 4x manje rješenja ako se početni potez "zarotira" u jednu od 4 moguće početne pozicije.

Ovo je too advanced za mene.

Garantirano nije too advanced. Prilično je banalno: zamisli podlogu za igrati križić-kružić (#). Onaj tko prvi igra zapravo ima samo 3 moguća poteza: može odigrati gornji lijevi kut (označimo to polje sa 1), može odigrati sredinu prvog reda (polje broj 2) i može odigrati centar (polje broj 5). Ako odigra gornji desni kut (3), "zarotiraš cijelu logiku" za -90 stupnjeva i dalje se ponašaš kao da je igrač odigrao gornji lijevi kut (1). Ako odigra donji desni kut (9), "zarotiraš logiku" za + ili - 180. I opet si na istoj početnoj poziciji. Na taj način možeš "sve" kombinacije križić-kružića testirati sa svega par IFova i pritom uvijek pobijediti. Ispada da je jedini problem raditi "translacije inputa" pa kad igrač klikne na polje gore-desno (3), ne procesiraš logiku kao da je kliknuo na polje broj 3 nego kao da je kliknuo na polje broj 1. A kad ažuriraš ono što igrač vidi, onda sve "rotiraš" nazad pa ono što je logici polje 1, igraču pokažeš kao stanje polja 3.

| 1 2 3 |
| 4 5 6 |
| 7 8 9 |

Ok, jedinica je element (0,0) ili element (1,1)? Isto tako, dvojka je element (0,1) ili element (1,2). Kad u C-u definiraš nešto poput ovog što očekuješ na poziciji matrix[0][1]? Dvojku ili četvorku?

Jedinica (u gornjoj matrici) je "standardno" u kodu (0,0), a u matematici (1,1). I uvijek možemo i jedno drugo prilagoditi svojim potrebama.

I očekujem četvorku, naravno. Koju ću i dobiti.

A baci pogled na ovo:

Pa nije li i to trivijalno? U tvom primjeru (iako ostaje diskutabilno zašto si ih grupirao u kodu tako kako jesi) konvertiraš matematičku notaciju u C-ovu tako da indexima dodaš +1 i zamijeniš ih (i postane j, a j postane i). Dakle, tvoj [0][1] postane [2][1] i eto ti četvorke bez puno muke.

Ove matrice su živi vrag.



P.S. Zapravo sam gore skroz fulao s ovim indexima. Mislio sam zapravo na koordinate x,y kod crtanja pravaca, kvadrata, kružnica i slično.

Kod crtanja je češći problem s različitim koordinatnim sustavima (počevši od toga da OS X i iOS nemaju isti koordinarni sustav ). A ovisi i iz kojeg kvadranta sve gledamo, zar ne? U 3D sve to postaje još zabavnije (pa budeš zahvalan na matricama). A ako si zločest, onda te natjeraju računati quaternione. Veselim se danu kad će LaPommes imati zadatak s quaternionima.
03.12.2010 | 01:05
Mislim da si se malo previše zapetljao. Koji je indeks za retke, a koji za stupce - samo je stvar konvencije - kako sam odabereš, tako voziš. Nulti indeks ne moraš koristiti ako te zbunjuje. To što je statička deklaracija vrijednosti članova matrice naopaka - i nije neki problem. Ionako nije vjerojatno da ti ovo baš puno treba.

Što bi tek rekao da sad to moraš u LISP-u? Koji ne poznaje uopće nizove i matrice, nego samo liste i liste lista.
03.12.2010 | 01:40
Djipi je napisao:
Prilično je banalno: zamisli podlogu za igrati križić-kružić (#). Onaj tko prvi igra zapravo ima samo 3 moguća poteza: može odigrati gornji lijevi kut (označimo to polje sa 1), može odigrati sredinu prvog reda (polje broj 2) i može odigrati centar (polje broj 5). Ako odigra gornji desni kut (3), "zarotiraš cijelu logiku" za -90 stupnjeva i dalje se ponašaš kao da je igrač odigrao gornji lijevi kut (1). Ako odigra donji desni kut (9), "zarotiraš logiku" za + ili - 180. I opet si na istoj početnoj poziciji. Na taj način možeš "sve" kombinacije križić-kružića testirati sa svega par IFova i pritom uvijek pobijediti. Ispada da je jedini problem raditi "translacije inputa" pa kad igrač klikne na polje gore-desno (3), ne procesiraš logiku kao da je kliknuo na polje broj 3 nego kao da je kliknuo na polje broj 1. A kad ažuriraš ono što igrač vidi, onda sve "rotiraš" nazad pa ono što je logici polje 1, igraču pokažeš kao stanje polja 3.


Hvala za ovo. Sad mi je bistrije što si to gore opisao.

Djipi je napisao:
I očekujem četvorku, naravno. Koju ću i dobiti.


E, pa problem je što sam ja mislio da u matematičkim matricama nije tako, sve dok nisam zalijepio onu sliku koja je zorno opisala da su te matrice indexirane na isti način kao i C matrice (ako zanemarimo nulti index). Kako sam to poslao na Jabučnjak tako mi je stvar postala sumnjiva i onda sam dopisao onaj PS kad sam se sjetio da razlika zapravo postoji u odnosu na grafičke koordinatne sustave. S druge strane, grafički sustavi na Macu i iPhonu se razlikuju kad je u pitanju ishodište, pa je to sad kao što si napisao, još jedna extra stvar za zbuniti se kad ne treba.
03.12.2010 | 01:46
smayoo je napisao:
Mislim da si se malo previše zapetljao.


Stvarno?



smayoo je napisao:
Koji je indeks za retke, a koji za stupce - samo je stvar konvencije - kako sam odabereš, tako voziš.


Da, do trenutka kad počneš koristiti tuđe algoritme.

smayoo je napisao:
Nulti indeks ne moraš koristiti ako te zbunjuje.


A ne, ne. Meni je nulti index sasvim prirodan. Nezgodno je kad ga moraš kombinirati sa stvarima koje započinju sa indexom jedan.

smayoo je napisao:
Što bi tek rekao da sad to moraš u LISP-u? Koji ne poznaje uopće nizove i matrice, nego samo liste i liste lista.


Jel postoji MOD operator?
i = elemNo / N;
j = elemNo % N;

Naravno, ako vidim da ovo ne daje željene rezultate onda to izokrenem:

i = elemNo % N;
j = elemNo / N;


03.12.2010 | 10:22
Eto, to je razlog zašto ne volim C. Tako je prljav.
03.12.2010 | 14:35
... zbog MOD operatora?
03.12.2010 | 16:05
Zbog toga što te navodi na način razmišljanja da matricu spremaš u niz korištenjem MOD operatora. Ma, to je bila šala. No, kad već offtopičarimo, u LISP-u bi ja onu tvoju matricu deklarirao ovako:

(setq A (list (cons 1 (list 1 2 3)) (cons 2 (list 4 5 6)) (cons 3 (list 7 8 9))))

i onda bi Ai,j pozivao sa

(nth j (assoc i A))

05.12.2010 | 00:46
2.
Napisati program kojim se simulira igra Iks-Oks u kojoj ucestvuju dva igraca. Tabla igre je predstavljena matricom dimenzija 3x3, ciji elementi mogu biti ''ukoliko je polje prazno, 'x' ili 'o'. Na pocetku sva polja su prazna. Korisnici igraju naizmenicno, postavljajuci 'x' i 'o', pri cemu prvi igrac uvek igra kao 'x'. Program treba da u petlji izvrsava sljedeci algoritam:
-Ispisi matricu na ekran.
-Od prvog igraca ucitaj poziciju na koju zeli da postavi 'x'. Postavi odgovarajuce polje matrice na 'x' i ispisi matricu.
- Ukoliko je prvi igrac pobedio, ispisi odgovarajucu poruku i prekini izvrsavanje
-Od drugog igraca ucitaj pozicijuna koju zeli da postavi 'o'. Postavi odgovarajuce polje matrice na 'o' i ispisi matricu.
- Ukoliko je drugi igrac pobedio, ispisi odgovarajucu poruku i prekini izvrsavanje.
-Ako nema vise praznih polja u matrici, ispisi odgovarajucu poruq i prekini izvrsavanje.

*Program raditi preko pointera=pokazivaca...
05.12.2010 | 10:56
To sa pointerima - ili znaš, ili moraš naučiti. Nema smisla da ti netko to preko foruma objašnjava. Osim toga, jedini dio gdje treba malo razmisliti je testiranje da li je igrač pobjedio.

- igrač ti unosi i, j koordinate
- provjeravaš da li je to mjesto slobodno
- upisuješ njegov znak na to mjesto
- imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svim stupcima i-tog retka - ako jest, pobijedio je, kraj
- imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svim recima j-tog stupca - ako jest, pobijedio je, kraj
- ako je i=j, imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svakom polju A(k,k) gdje k ide od 1 do 3, ako jest, pobijedio je, kraj (ovo je glavna dijagonala)
- ako je i=4-j, imaš petlju za provjeru da li je isti znak u svakom polju A(k,4-k) gdje k ide od 1 do 3, ako jest, pobijedio je, kraj (ovo je pomoćna dijagonala)

Ostatak je zaista, ali *zaista* trivijalan.
05.12.2010 | 13:09
smayoo je napisao:
john_st je napisao:
Koliko se sjećam, adjungirana matrica je ona koja nastane kada početnoj matrici eliminiraš i-ti redak i j-ti stupac.


Krivo se sjećaš To je matrica kofaktora.

Adjungirana matrica je kad za svaki član početne matrice na njegovu poziciju staviš vrijednost jednaku determinanti matrice kofaktora pomnoženu s (-1)^(i+j).


ako adjungiranu pomnozis s reciprocnom vrijednoscu determinante, dobit ces inverz matrice (inverz matrice je moguc samo za regularne tako da svaka matrica nema inverz).

evo ti objasnjenje postupka.

matematika.fkit.hr/novo/matematika%201/p...ja/Mat1_Lekcija4.pdf
12.12.2010 | 19:33
3. Program za izracunavanje statistike u grupi u nogometu. Grupa ima 4 tima, u grupi igra svako sa svakim, na osnovu odigranih tekmi u grupi i unijetih rezultata izracunava se: poredak u grupi, ekipa sa najboljom gol diferencijom, ekipa sa najvise postignutih golova.
12.12.2010 | 20:30
Ma daj, ajde... Uključi malo pamet i potrudi se sama.
13.12.2010 | 19:49
Pozdrav svim forumašima...
Ja bih imala jedno pitanje... Trebala bih napisati program koji računa determinantu matrice u C++-u.
Znam da je to pitanje već bilo ovdje, ali radilo se o C-u... Ako bi mi netko mogao to pojasniti kako se radi u C++-u... Ako se nađe netko da zna, stavit ću ovdje svoj kod (koji naravno još ne radi što treba raditi) kako biste mi mogli pomoći na mjestima gdje sam zapela...
Unaprijed zahvalna...
13.12.2010 | 20:01
Ako bi mi netko mogao to pojasniti kako se radi u C++-u...

Isto kao i u C-u. Osim ako je poanta zadatka u nekakvoj klasi za baratanje matricama koju usput treba napisati. U tom slučaju, a bez serviranja gotovog rješenja za tvoj konkretan zadatak, kostur takve klase možeš naći ovdje, a metodu za izračun determinante ćeš dopisati sama.
13.12.2010 | 20:06
ne treba ispisati matricu, treba napisati funkciju koja će primit matricu i izračunat njenu determinantu...
čitala sam ovo rješenje koje je pisao smayooo, ali ne kužim ovo kod sume... to je valjda neka gotova "formula" za računanje determinante koju bih ja trebala sama skužit ili?
13.12.2010 | 20:20
ne treba ispisati matricu, treba napisati funkciju koja će primit matricu i izračunat njenu determinantu...

Ispis je nebitan, a ovo "treba napisati funkciju" priču svodi na C rješenje.

čitala sam ovo rješenje koje je pisao smayooo, ali ne kužim ovo kod sume... to je valjda neka gotova "formula" za računanje determinante koju bih ja trebala sama skužit ili?

Koji dio tebe zapravo muči:
1) ne znaš kako se računa determinanta (s olovkom i papirom)
2) ne znaš kako ovo s olovkom i papirom prevesti u algoritam
3) ne znaš iskodirati algoritam u C-u
4) ne znaš iskodirati algoritam u C++?

Iz ovoga što zadnje napisala, ispada da si zapela na 1. U tom slučaju si daleko od 2-4 pa preporučam prvo svladati računanje determinante "olovkom i papirom". Nije neka posebna znanost, časna riječ.
13.12.2010 | 20:22
Možda tako izgleda, ali nisam zapela na 1. Znam računati determinantu s papirom i olovkom. Zapela sam na 2...
13.12.2010 | 20:28
Možda tako izgleda, ali nisam zapela na 1. Znam računati determinantu s papirom i olovkom. Zapela sam na 2...

Pa to je poanta programiranja. Samo kodiranje (pisanje algoritma u konkretnom jeziku/kodu) je mehanički dio posla.

Ako je znaš izračunati olovkom i papirom (i pritom dolaziš do točnog rješenja), očito ti je algoritam u glavi. Kako računaš s olovkom i papirom? Napiši mi postupak, kao da ti meni daješ uputu kako da je ja izračunam olovkom i papirom. Ako to možeš napraviti, riješila si i ovo pod 2 pa možeš prijeći na 3 ili 4.
13.12.2010 | 20:35
Pa npr. ako imamo matricu (3x3), determinantu računamo razvojem bilo kojeg retka ili stupca, samo pritom treba paziti na predznake.
Ako je računamo razvojem po prvom retku, onda prvi element množi determinantu koju dobijemo tako da maknemo redak i stupac u kojem se nalazi taj element. Dalje oduzmemo umnožak drugog elementa u prvom retku i determinante koju dobijemo tako da maknemo stupac i redak u kojem se nalazi taj element. Još dodamo umnožak trećeg elementa u prvom retku i determinante koja se dobije na isti način kao i prethodne dvije. Tu determinantu računamo tako da pomnožimo prvi element u prvom retku i drugi element u drugom retku i od tog umnoška oduzmemo umnožak preostalih elemenata u determinanti. Ostatak su elementarne operacije...
Eto postupka... Još da ga znam prebacit u algoritam...
13.12.2010 | 20:47
Eto postupka... Još da ga znam prebacit u algoritam...

Sastojci algoritma za kojim tragaš su rekurzija, for petlje, testiranje uvjeta (if) i par elementarnih matematičkih operacija. Ako si načisto sa svim sastojcima (s naglaskom na rekurziju), onda pokušaj ovo što si meni sad napisala definirati u pseudo kodu, neopterećena C-om ili bilo čim drugim. Jer iz ovog gore, prateći upute, nisam siguran da bih znao što točno učiniti s matricom... 4x4. Zapravo, nisam siguran ni da li bih, prateći upute mogao riješiti 3x3. Nemoj pretpostavljati da je "jasno". Ispiši na papir (ili u tekst editoru, whatever), korak po korak i izvršavajući samo te korake, vidi da li se došla do rješenja ili ne. Dodaj one korake koje propustiš u prvoj raspisu algoritma. U jednom trenutku ćeš doći do funkcionalnog algoritma (za 3x3, primjerice), a kad se naglo poveća broj operacija koje moraš obaviti za 4x4, trebala bi primjetiti da se neke stvari "ponavljaju". Pa ćeš zaključiti što ide u petlju, a što bi trebalo biti rekurzivno. To je generalni recept za "algoritmiranje".
13.12.2010 | 22:57
Cauchy je napisao:
ne treba ispisati matricu, treba napisati funkciju koja će primit matricu i izračunat njenu determinantu...
čitala sam ovo rješenje koje je pisao smayooo, ali ne kužim ovo kod sume... to je valjda neka gotova "formula" za računanje determinante koju bih ja trebala sama skužit ili?


Ako misliš na funkciju "determ(m,n)", to je rekurzivna funkcija koju treba napisati i čiji sam algoritam objašnjavao.

Kao što kaže moj tagline: prije nego shvatiš rekurziju, moraš shvatiti rekurziju.

Dakle, ako shvaćaš koncepciju rekurzije, onda shvaćaš što se događa kad funkcija poziva samu sebe. Ako je ne shvaćaš, onda su pitanja koja postavljaš too advanced za tebe i moraš najprije savladati temelje.
13.12.2010 | 23:01
Cauchy je napisao:
Pa npr. ako imamo matricu (3x3), determinantu računamo razvojem bilo kojeg retka ili stupca, samo pritom treba paziti na predznake.

(...)

Eto postupka... Još da ga znam prebacit u algoritam...


Prvi problem je u tome što si uputu napisala za jedan specifični slučaj (matricu 3x3). Ako probaš sad napisati uputu kako se računa determinanta matrice 6x6, vidjet ćeš da ti je za to potrebno računanje determinanti podmatrica 5x5. A za to ti treba računanje determinanti podmatrica 4x4. A za to ti treba računanje determinanti podmatrica 3x3. Kužiš? E, to je rekurzija.
13.12.2010 | 23:01
Dobro... Hvala... Može li se to za jedan dan? Ako da, onda super...
13.12.2010 | 23:03
Ako dovoljno brzo tipkaš, može i za 15 minuta.
13.12.2010 | 23:07
Mislila sam može li se za jedan dan skužit
13.12.2010 | 23:14
Može. Svodi se na to da funkcija poziva samu sebe. Proguglaj u potrazi za što jednostavnijim primjerima rekurzije pa ih proučavaj dok se ne sprijateljite. I pokušaj riješiti nekoliko jednostavnijih zadataka koji sadrže rekurziju, počevši od... Fibonačijevog niza. Tek nakon toga se vrati na ovaj zadatak.
14.12.2010 | 00:04
Računanje faktorijela zadanog broja primjenom rekurzije

int faktorijel (int n)
{
   if (n<2)
      return 1;
   else
      return n*faktorijel(n-1);
}
14.12.2010 | 21:24
Može li mi netko pomoći? Ovaj kod je u Scriptrunneru rađen i stalno mi javlja grešku u 10-om retku...
Stvarno bih bila zahvalna ako bi mi netko pomogao..


#include<iostream>
using namespace std;

int m = 3;
float determinanta(float A, int m)
{
float suma = 0;
if (m == 2)
{
suma = A[1][1]*A[2][2]-A[1][2]*A[2][1];
}else
{
for (int i=1; i<m; i++)
{
int redak = 1;
int stupac = 1;
for (int j=2; j<m; j++)
{
for (int k=1; k<m; k++)
{
if (k!=i)
{
float b[redak][stupac]=int A[j][k];
stupac++;
}
}
redak++;
}
suma = suma + (-2*((i+1)%2)+1)*a[1,i]*determinanta(b,m-1);
}
}
return suma;
}

int main ()
{

int A [m][m] = {{1,1,7},{2,1,3},{2,2,7}};

cout << determinanta (A,3);

return 1;
}
14.12.2010 | 22:06
Problemi ti počinju u 5. retku. Kao parametre funkcije si navela jedan float i jedan int. Int je OK, ali ovaj float bi trebao biti pointer na matricu (koju pak u retku 38 deklariraš kao int pa razmisli usput treba li uopće biti float).

Koja ti je poanta onog inta s desne strane u retku 23?

Odakle "a[1,i]" konstrukcija? Odakle uopće malo "a"?


P.S. I, pliz, koristi code tagove za embeddanje koda, da bude čitljiviji u poruci.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 48 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Maxxy, Riba, temeljnik, Anonimci (616)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO