PostgreSQL i XCode
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

PostgreSQL i XCode


  • Law
  • Korisnik
  • 6
05.03.2009 | 17:29
Pozdrav,

zanima me da li je netko od jabučara koji programiraju vezano uz baza podata koristio ovu besplatnu bazu, koja po meni je najbolje besplatno rješenje za komercijalne svrhe . Ako netko koristi da li koristi kroz XCode i koji interface koristi, ja koristim libpq. Pokrenuo sam temu jer sam switcher koji iz .NET-a prebacuje neke programe pa bi mi iskustva u DB programiraju za Mac dobro došla ... Nakon par mjeseci rada imam osjećaj da je ovo područje dosta slabo podržano u XCode-u. Podosta toga moram ručno, a naviko na razne wizarde u VS. Najviše me strah printanja jer vidim da nekakav alat za izradu reporta u XCode-u i ne postoji nego se printaju Custom View-i što mi je dosta nejasno kad se printaju npr. računi kojom to onda filozofijom raditi.


Law
06.03.2009 | 00:35
Bok,

nisam nikad koristio PostgreSQL, ja koristim manje poznatu stvar koja je bila jedna od rijetkih dostupnih baza na Macu devedestih, a pošto dolazi kao source code za Maca i Windowse koristim to i danas, tako da ti ne mogu pomoć na tu temu.

Pogledaj forums.macrumors.com/showthread.php?t=587460 i druge slične postove na tom forumu.

Što se alata za printanje tiče, mislim da Crystal Reports za Maca ne postoji. Ja sam si sam napravio svoj library još tamo prije sto godina na klasičnom Macu pa sam ga portao i na Windowse i kasnije na OS X. Print driver ti na Macu daje i preview i ispis u pdf, tak da to dobiješ zabadava. Fali naravno ispis u Word, ali onda smisli neki export u rtf ili tako nešto. Ja to nisam nikad riješio.

Igor
  • Law
  • Korisnik
  • 6
06.03.2009 | 09:14
Hvala IgorD na odgovorima

gledao sam malo tvoj program i skinuo naravno demo verziju. Vidim da koristiš bazu koja po filevima (bez obzira na druge extenzije) jako podsjeća na dbf-ice s indeksima u posebnim fileovima. Pošto imaš iskustva, treba mi više teoretsko objašnjenje tog printanja. Čitao sam ja po netu i gledao primjere, ali sve je na engleskom pa mi je teže za dokučiti bit . Muči me zapravo kako napraviti više stranično pritanje računa, pogotovo stavaka. Nije valjda da ja unaprijed moram izbrojati sve račune i sve stavke i zatim crtati view račun po račun i stavku po stavku te printat jednog po jednog. Koliko sam shvatio moram napraviti view veličine A4 stranice i na njemu onda slagati tekst i ostalo.
Stvarno je to bilo jednostavnije na windozama..... Nisam koristio CrystalReports nikad.. uvijek neke manje poznate, ali bolje report engine. Možda je rješenje da napravim svoj report engine,,,,, ali toliko znanja u Objective-C još nemam....
pozdrav
06.03.2009 | 20:00
Moj program na Macu koristi Carbon API a ne Cocoa tako da nemam baš pravo iskustvo sa printanjem iz Cocoe. Ono što znam o Cocoi vezano je uz iPhone.

Pod Carbonom stvar je slična kao i Win32 API printanje, ako ti to nešto znači pošto veliš da koristiš .net. Ja to imam organizirano tako da svojim print funkcijama šaljem pointer na funkciju koja se onda zove nakon inicijalizacije i otvaranja dokumenta i prve stranice. Kad pozovem konkretnu funkciju za ispis nekog teksta, ona provjeri da li ima dovoljno mjesta na tekućoj strani i ako nema onda zatvori tu stranu i otvori novu te postavi poziciju ispisa na vrh.

Sama funkcija koja printa konkretnu stvar, recimo račun, tako nema niti jedan izravan poziv native Print Managera bilo na Macu bilo na Windowsima.

Objective C ima one selectore umjesto pointera na funkcije pa bi nekako to mogao izvest da onu -drawRect: metodu zove neki low-level dio tvog programa a sama funkcija teče linearno od prve do zadnje strane.

Varijanta B je da recimo sve ispišeš u neki pdf u memoriji, od prve do zadnje strane i tek onda kad imaš sve gotovo šalješ stranu po stranu na printer.
06.03.2009 | 23:33
Muči me zapravo kako napraviti više stranično pritanje računa, pogotovo stavaka. Nije valjda da ja unaprijed moram izbrojati sve račune i sve stavke i zatim crtati view račun po račun i stavku po stavku te printat jednog po jednog. Koliko sam shvatio moram napraviti view veličine A4 stranice i na njemu onda slagati tekst i ostalo.

Ako inzistiraš na reporteru, pogledaj ovo: reportwell.com/main.php?siteName=DrawWel...ubName=reportWellOEM

Moguće da je to, u kombinaciji s DrawWellom (za dizajniranje reporta), ono što tražiš.

Custom rješenja u Cocoi se vrte oko printanja NSViewa u koji utrpaš sve što želiš printati. Višestranično printanje (pojedinog viewa) je podržano out-of-the-box s obzirom da view kod printanja možeš risajzati, clippati ili razlomiti po stranicama (vidi pagination metode NSPrintInfoa). Kako ćeš "popuniti" view (konkretnim stavkama računa), ovisi o tebi.

Usput, zašto baš PostgreSQL (znatiželjan sam)? Probao Core Data? Ako nisi, preporučam ove startup video tutoriale: developer.apple.com/cocoa/coredatatutorial/index.html

Nije vezano uz printanje, ali veseli u kontekstu baza podataka. Najveći minus (za sad) je to što Core Data nije podržan na iPhoneu.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
07.03.2009 | 00:37
Djipi je napisao:

Ako inzistiraš na reporteru, pogledaj ovo: reportwell.com/main.php?siteName=DrawWel...ubName=reportWellOEM

Moguće da je to, u kombinaciji s DrawWellom (za dizajniranje reporta), ono što tražiš.


Ovo je meni se čini, ovako na prvu, baš ono što i tražim. Ne volim se mučiti sa stvarima koje su drugi več napravili i to vjerojatno bolje nego što ću ja napraviti.
Čudno mi je da nisam naišao prije na ovo jer sam guglao danima za neki report engine. Moram malo dublje uči u testiranje ovoga, ali ako su oni to uspjeli spojiti s OpenBase-om, pa valjda ću i ja sa PostgreSQL-om.


Custom rješenja u Cocoi se vrte oko printanja NSViewa u koji utrpaš sve što želiš printati. Višestranično printanje (pojedinog viewa) je podržano out-of-the-box s obzirom da view kod printanja možeš risajzati, clippati ili razlomiti po stranicama (vidi pagination metode NSPrintInfoa). Kako ćeš "popuniti" view (konkretnim stavkama računa), ovisi o tebi.


To je baš ono što i želim izbjeći, da se danima zezam sa ispisima umjesto da to trošim na kvalitetniju logiku same aplikacije....


Usput, zašto baš PostgreSQL (znatiželjan sam)? Probao Core Data? Ako nisi, preporučam ove startup video tutoriale: developer.apple.com/cocoa/coredatatutorial/index.html


Zašto PostgreSQL, pa zato jer je to prva baza koju sam koristio na RedHatu, ako se dobro sjećam mogao se instalirati prilikom instalacije linuxa, bilo je to davno još je bio PHP 3. Druga stvar je što je besplatan, za razliku od OpenBase ili Oracle, a po meni je bolja (ozbiljnija) baza od MySQL-a. CoreData nisam ni probao još, stvarno sam friški na XCode. Gledajući realno ne svidja mi se baš taj dio što podržavaju samo baze lokalno kreirane, ali s druge strane samo tako podržavaju Binding. Ja pošto dolazim iz svijeta MS SQL servera više volim nešto što je multi user dohvatljivo, nije mi jasno kako je Apple zamislio da se koristi CoreData u nekom poslovnom svijetu gdje bi više korisnika trebalo raditi na istim podacima. S druge strane nema frameworka koji bi podržavao binding sa PostgreSQL (ili ga ja nisam našao) pa je prikaz podataka na ekranu dosta mukotrpan posao s libpq API-em.


Nije vezano uz printanje, ali veseli u kontekstu baza podataka. Najveći minus (za sad) je to što Core Data nije podržan na iPhoneu.


Nije podržan COreData, ali zato imaš SQLite 3.0 podržan pa dođeš na otprilike isto.


Baš mi je drago da vidim da postoje ljudi kod nas koji razvijaju na MacOS platformi. Još mi je ostalo da se prijavim na AppDev Iphone program, ali sam zastao kod slanja faxa, nisam siguran na koji broj da šaljem fax
07.03.2009 | 16:27
Gledajući realno ne svidja mi se baš taj dio što podržavaju samo baze lokalno kreirane, ali s druge strane samo tako podržavaju Binding. Ja pošto dolazim iz svijeta MS SQL servera više volim nešto što je multi user dohvatljivo, nije mi jasno kako je Apple zamislio da se koristi CoreData u nekom poslovnom svijetu gdje bi više korisnika trebalo raditi na istim podacima.

Zamislio je tako da se koristi u paketu s WebObjects. Što u praksi očito i nije neka sreća (bar ne za Objective-C developere), pogotovo otkako je Java izgurala Objective-C u toj priči (2000. je releasan zadnji Objective-C API, a 2006. su abortali i Cocoa-Java bridge).

Nije podržan COreData, ali zato imaš SQLite 3.0 podržan pa dođeš na otprilike isto.

Da, dođeš na isto utoliko što imaš punu SQLite funkcionalnost. Ali uzalud mi ta funkcionalnost kad moram sve handlati "pješke" i ljubomorno gledati identičnu desktop aplikaciju koja se šepuri jer je nastala za 3 minute. Valjda će se Apple smilovati.

Još mi je ostalo da se prijavim na AppDev Iphone program, ali sam zastao kod slanja faxa, nisam siguran na koji broj da šaljem fax

Ako si došao do faxa ("iDP Billing: Credit Card Processing Form"?), onda na +1 408 8627602. Nije li broj faxa napisan na vrhu formulara?
13.03.2009 | 00:58
Eh vidim da imate s tim iskustva.

Ja sam danas kao trebao dobiti taj formular, ali ništa. Dobio sam mail iz Applea u kojem me pozivaju da ispunim "priloženi" obrazac ali nikakav attachment uz mail nisam dobio. Da li je to neki univerzalni formular koji mogu posuditi od nekoga drugog ili dolazi već "personaliziran" pa moram ipak zaražiti svoj primjerak?

Da ne čekam opet 10 dana dok se jave, ako imate taj formular, ja sam idelovski na adresama yahoo.com ili gmail.com
  • Law
  • Korisnik
  • 6
13.03.2009 | 08:56
IgorD je napisao:
Eh vidim da imate s tim iskustva.

Ja sam danas kao trebao dobiti taj formular, ali ništa. Dobio sam mail iz Applea u kojem me pozivaju da ispunim "priloženi" obrazac ali nikakav attachment uz mail nisam dobio. Da li je to neki univerzalni formular koji mogu posuditi od nekoga drugog ili dolazi već "personaliziran" pa moram ipak zaražiti svoj primjerak?

Da ne čekam opet 10 dana dok se jave, ako imate taj formular, ja sam idelovski na adresama yahoo.com ili gmail.com



Mislim da si već dobio, poslao sam ti sinoć na yahoo.com. Ako nisi dobio napiši pa ti šaljem ponovno.
13.03.2009 | 11:23
Da ne čekam opet 10 dana dok se jave, ako imate taj formular, ja sam idelovski na adresama yahoo.com ili gmail.com

Law je bio brži.
13.03.2009 | 16:13
Jeste vi poslali? Meni je stalno zauzet signal, a kad nije onda se nitko ne javlja. Jednom sam stisnuo send dok je zvonilo da vidim što će biti ali svejedno ništa.

Igor
13.03.2009 | 22:01
Konačno!

Izgleda da treba slati u doba kad je u Kaliforniji radno vrijeme.

Puno hvala Lawu koji me je izgleda spasio od mogućnosti živciranja i gubljenja vremena.

Igor
  • Law
  • Korisnik
  • 6
13.03.2009 | 22:47
Znači uskoro ćemo imati Bouquet za iPhone


Djipi da li si ti objavio nešto na AppStore?
14.03.2009 | 02:17
Djipi da li si ti objavio nešto na AppStore?

Ne, ne stignem. Ali imam dva poluproizvoda koja treba samo ispolirati pa ću to vjerojatno staviti gore čim ulovim vremena (prvo za ispolirati, a onda i za obaviti formalnost uploada - siguran sam da će nešto zapeti po putu).

Mene trenutno iPhone developing više zanima u kontekstu in-house deploymenta jednog rješenja kojeg ćemo uskoro predstaviti i na Jabučnjaku. :-X
15.03.2009 | 02:08
Law je napisao:
Znači uskoro ćemo imati Bouquet za iPhone



Hm. Ne bih se baš kladio. Najprije nešto jednostavno na hrvatskom, pa onda nešto opet jednostavno, ali na engleskom, pa onda...

Igor
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 51 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO