Hrvatski pravopis na macOS Monterey
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Hrvatski pravopis na macOS Monterey


12.03.2022 | 10:26
Isprika ako je negdje već diskutrano, postoji li mogućnost nabavke negdje hrvatskog pravopisa i gramatike za dodati u macOS Monterey, na sistemskoj razini? Koliko sam uspio primijetiti, OS nudi razne jezike no ne i hrvatski. Također na istom dijalogu pod Keyboard u System Preferences stoji tekst da se samo doda dictionary files (.aff i .dic) u Spelling folder in your Library folder.

Ima li netko informaciju gdje se mogu naći ti .aff i .dic file-ovi sa hrvatskim pravopisom i gramatikom?
Pretpostavljam da bi te datoteke kopirane u navedeni folder radile jednako kao primjerice engleski spelling i autocorrect u macOS aplikacijama - napišeš krivo riječ i odmah podcrta crvenom isprekidanom crtom koja je riječ krivo napisana. I autocorrect odmah promijeni neke česte tipfelere kao što to na engleskom mijenja omwu On my way!

Može li se to nekako upogoniti i za hrvatski, sistemskom integracijom u OS ne zasebnim programom ili komadom softvera koji bi radio spell check, nego baš ovako transparentno kako to macOS Monterey radi za engleski?

Kako na iOSu već dosta dugo postoji Croatian spell check & autocorrect, postoji li tako nešto i za mac? Znam da su to dva inherentno različita operativna sustava no ipak se nadam nekom integralnom rješenju.

Hvala unaprijed na informacijama
12.03.2022 | 10:48
Nemam iskustva s novim macOSovima, ali pretpostavljam da to funkcionira isto kao i ranije. Ja sam si to podesio tamo negdje prije 12-13 godina i od tada samo preko Migration assistanta prebacujem s Maca na Mac i uvijek sve radi. Na taj način ne prebacim samo jedamput instaliran hrvatski rječnik, nego i sve dodatne riječi hrvatskog koje izvorni rječnik nije imao (varijante deklinacije i konjugacije uglavnom).

ScreenShot2022-03-12at10.42.12.png


Uglavnom, koristio sam rječničku bazu odavde:
cvs.linux.hr/spell/myspell/hr_HR.zip
(izvor linka je cvs.linux.hr/spell/, ovom prilikom zahvaljujem hrvatskim linuxašima! )

Kad raspakiraš ZIP, obje datoteke idu (barem kod mene, na svim OSovima od 10.5 do 10.13) u ~/Library/Spelling

Ako koristiš LibreOffice, njemu rječnik treba dodati baš na njemu za to predviđeno mjesto i poklikati u podešenjima. Ako ti to treba, javi pa ću pogledati kod sebe.
12.03.2022 | 10:53
Pardon, zaboravih... Problem nastaje ako želiš da ti spellchecking automatski prepoznaje jezik kojim pišeš. To ne radi kako treba. Hrvatski ne prepozna nikad (iako ima rječnik) pa ostane na zadnjem korištenom jeziku prije toga, tako da u System Preferences (screenshot gore) treba ručno zacementirati na Hrvatski. To je malo tlaka ako pišeš na više jezika, kao ja, ali samo u Mail.app. Pages, Firefox, Safari i drugim aplikacijama koje povlače sistemski spellcheck. U LibreOffice Writeru je jednostavno odabrati jezik kojeg koristiš pa i kombinirati više jezika u istom dokumentu.

Inače, drago mi je vidjeti da je nekom stalo da piše pravopisno ispravno. Da mi je bila kuna za svaki put kad sam čuo "pa kakve ima veze što mi pravopis ne valja, važno je da se razumije što sam htio reći", do sad bih pitao pošto Amerika
12.03.2022 | 11:39
Napravio ja sada ovo sebi na Montereyu, medjutim cini se da ne radi. Mozda treba napraviti logout (?).
12.03.2022 | 11:44
Ako ti je u sys prefs ponudio hrvatski na izbor, da piše ovako kao meni - Hrvatski (Library), mora raditi. Probaj u Mail.app, on ne najpouzdaniji, jer browseri gledaju deklarirani jezik stranice
12.03.2022 | 11:54
Da, pokazuje ga, probao sam u par text editora ukljucujuci i TextEdit...u Mail.app stvarno radi, moram prokljuviti u cemu je stvar. Mozda treba restartati aplikaciju.

Potvrdjujem, treba restartati aplikaciju.
12.03.2022 | 12:23
Yes! Volim jednostavne probleme.
12.03.2022 | 18:31
Hvala, iskopirao sam u ~/Library/Spelling folder. Upalio TextEdit (bez restarta maca) i ne prepoznaje hrvatske riječi iako sam odabrao baš kao na tvojoj slici koju si priložio. Doduše ostavio sam sve kvačice uključene - možda je to problem?
I dalje podcrtava sve hrvatske riječi a poneke automatski prebacuje u engleske jer ostavih Correct spelling automatically check-irano.
Trebam li još što negdje promijeniti?
Imam samo Croatian pod Input Sources tabom u Keyboards u System preferences.

Iskopirao sam 3 fajla (hr_HR.aff I hr_HR.dic ali I neki hype_hr.dic)-možda taj treći smeta?
12.03.2022 | 18:39
Ne smeta. Taj treći je za automatsko razdvajanje riječi na kraju retka. Probaj napraviti logout-login ili reboot.
12.03.2022 | 18:55
Nakon reboota radi super - čak i ponudi kad kursorom prijeđem preko crveno iscrtkano podvučene riječi, ponudi par zamjena za neispravno napisanu riječ. Baš dobro što radi i za hrvatski jezik i to na mac-u. Hvala Denisu Lackoviću i svima koji su pripremili potrebno kako bi korištenje hrvatskog jezika na mac računalu bilo čim sličnije iskustvu sa engleskim. Hvala @smayoo na uputi i linku i informacijama.

Hvala vam od srca
12.03.2022 | 21:18
Super, drago mi je da sve radi, a još više da si uopće pokrenuo temu
18.03.2022 | 18:28
Pozdrav ekipi na temu HR jezika na Mac-u.
Nastavno na temu zanima me dali ima smisla kupiti Mac u DE iz razloga što se može kupiti jeftinije nego u HR ali ostaje pitanje dali je podržan HR i ENG jezik i ako nije dali se može riješiti taj problem?
18.03.2022 | 19:09
Ima smisla, može se i isplati se. Evo ja pišem sa Mac Minija kupljenog na gravis.de na super akciji. Samo kod prvog pokretanja odabereš na kojem jeziku želiš da bude OS. Može čak biti različiti za svakog korisnika. Jedino MacBookovi i iMacovi dolaze sa njemačkom (ili engleskom, ali ne hrvatskom) tipkovnicom.
18.03.2022 | 20:35
Pridružujem se, ima smisla itekako. Njemački layout tipkovnice se najmanje razlikuje od hrvatskog - 7 tipaka sasvim desno do RETURN i BACKSPACE i to je jedino što ne možeš imati (HR tipkovnicu ako kupiš prijenosnik). U svemu ostalom podržava hrvatski kao i bilo koji drugi jezik.
19.03.2022 | 09:57
Nisam napisao da se radi o Mac mini ili Studio modelu tako da tipkovnice nisu problem.
Hvala Vam na informacijama.
19.03.2022 | 11:16
U tom slucaju nema nikakve razlike u hardveru/OS-u gdje god ga kupovao.
19.03.2022 | 12:23
Odlično, hvala!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 16 sati
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

baka, drlovric, Ender, m@xym, Riba, tino1, zoranowsky, Anonimci (426)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO