Problem s konektanjem na HotSpot-ove
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem s konektanjem na HotSpot-ove


26.03.2010 | 13:32
dakle MacBook, late '09, 10.6.2... niti na jedan HotSpot se ne mogu spojiti ako ne upišem "manually" IP, mask, Gateway, DNS... u isto vrijeme Win laptop se uredno spaja s "obtain automatically"... Location mi je Automatic, ipv4 je na dhcp, ipv6 off, DNS neupisani... dakle jednake postavke na pc i Mac, ali Mac ne ide na net... probano na n HotSpotova po Zagrebu...
a isto mi se događa i kod frenda u stanu - ima Linksysov router koji uredno automatski dodjeljuje lokalne IP adrese win strojevima, ali MacBook ne ide na net dok sam ne upišem IP... iritantno... ima tko kakvu ideju?

EDIT: firewall je off, sudo ipfw list daje sve cisto... probao i kao user i kao admin - isto...
EDIT2: progooglah naravno dosta, probao n svih onih savjeta, ali ne ide... milijun ljudi ima sličan problem, netko ih ponekim od navedenih savjeta uspije riješit, netko samo privremeno, netko nikako... prvi veliki minus za Mac OS X...
26.03.2010 | 19:45
Ne znam što da ti kažem osim da je ovo prvi put (koliko me pamćenje služi) da ovdje na Jabučnjaku netko ima takav problem.

Kakvu uopće IP adresu upišeš ručno? Mislim - ne možeš baš upisati što ti padne na pamet...

Jedina razlika koju vidim u odnosu na moje postavke je ta što meni location nije Automatic (imam definirane sve lokacije na koje se povremeno vraćam - svi uredi firme u kojoj radim, svi hoteli u kojima često noćim...). Probaj definirati lokaciju. Iako sumnjam da je do toga.

Najvjerojatniji razlog je da ti iz nekog razloga nije dignut DHCP klijent. Probaj kod frenda otvoriti (s drugog računala) web administracijski interface od Linksysa pa vidjeti što tamo piše u logu od DHCP klijenta - da li je primio ikakav upit s tvog MacBooka ili nije.

Također, kod sebe u terminalu (kad ti je wlan aktivan i očekuješ da bi trebao dobiti nešto od DHCP servera) tipkaj

ipconfig getpacket en1

(en1 je kod mene wlan interface, en0 je ethernet, a ostali viši brojevi su virtualni mrežni interfacei - pretpostavljam da je i kod tebe tako isto, ali probaj i druge brojeve)

Ako dobiješ neki odgovor, onda tvoj DHCP klijent radi na tom interfaceu, pa samo vrati ovamo što si dobio. Ako ne dobiješ nikakav odgovor uopće, onda ti na tom interfaceu nije aktivan DHCP klijent.

U tom slučaju, čisto da provjeriš da li je do toga možeš probati

ipconfig set en1 DHCP

(možda treba dodati sudo ispred, nisam siguran)

To je komanda za privremeno (do reboota) uključivanje DHCP klijenta. Ako ti nakon toga sve proradi normalno, onda imaš problem u boot skripti.
26.03.2010 | 21:13
googlanje "OS X self-assigned ip" vraća milijun linkova ljudi s istim problemom - čudno mi je kako ovdje nije nitko nešto slično spomenuo... doduše i ja sam skontao tek nakon što sam od kuće u Dbk došao u Zgb, jer doma uvijek dodijelim manual ip... sad svaki put kad sam na drugom HotSpotu moram dodijeljivat ip manual... probam sa 192.168.1.55 npr i uglavnom prolazi... još nijesam naletio na slučaj da sam na nekoj lokalnoj mreži, nat-u ili slično, ali vjerujem da ću imat problema tad...
sve sam probao, fakat - brisao postavke iz libraries, keychain repairao, brisao ključeve, dodjeljivao permissions, kreirao nove locations, nove airports, gasio firewall, flushao ipfw, ma sve... i nista... ne znam... googlanje vraca da se ipak radi o OS X problemu... koji je počeo nakon jednog update-a... stariji strojevi na starijim OS-ima nemaju problema... ne znam...
26.03.2010 | 22:53
Halo, ej, s kim razgovaraš ti? Jesi li pročitao što sam ti napisao gore? Probaj to što sam ti napisao pa javi što kaže.
27.03.2010 | 02:14
ma dobro, polako, nemoj se odmah ljutit... tek sam sad došao doma... stvar je da na svim lokacijama koje sam probao je pc laptop uredno dobijao IP adresu od dotičnih routera, tako da router nijesam imao što provjeravat... ovaj od frenda je u stanu u kojem sam privremeno i desktop i pc laptop uredno dobiju IP adresu, ali MacBook ne... po par HotSpotova po Zagrebu nigdje Mac ne bi mogao na net ukoliko sam ne bih dodijelio manualno ip adresu airportu tipa 192.168.1.55 recimo, a win xp laptop bi dobio automatski... googlao zadnjih 15-ak dana sigurno dvocifren broj sati i naišao na milijun ljudi s istim problemom, bez definitivnog rješenja, nekima bi neki savjeti pomagali, nekima ne...

priključivao sam se i na Nokiu e90 na kojoj je u pogonu JoikuSpot Premium app i xp laptop bi uredno dobio ip adresu, Mac opet ne bi...

ipconfig getpacket en(0-4) ne vraca nista... Symbian Nokia e90 se uredno spaja na taj isti router, a ona nema manualno dodijeljenu adresu nego je dobija od DHCP...

EDIT: ipconfig set en1 DHCP vraca permission denied, a sudo ipconfig set en1 DHCP restarta airport, ali problem ostaje, prije i poslije reboot-a Mac-a...
27.03.2010 | 03:17
Instalirao sam barem dvoznamenkasti broj MacBooka svih vrsta i redovni dio procedure mi je da se spojim na wireless mrežu i to je uvijek radilo bez ikakvog problema, a kako smo u Rijeci u centru pokriveni besplatnom mrežom - i to mi uvijek radi bez problema, znači out-of-the-box to sigurno radi ispravno.

Dakle, ako na istoj lokaciji drugi uređaj radi okej:

a) nešto si dirao što nisi trebao,
b) imaš hardverski problem,
c) Apple je nekim patchem uveo bug baš na tvom tipu stroja, ali to bi se već saznalo tko je pogođen.
27.03.2010 | 10:04
mravec je napisao:
EDIT: ipconfig set en1 DHCP vraca permission denied, a sudo ipconfig set en1 DHCP restarta airport, ali problem ostaje, prije i poslije reboot-a Mac-a...


Kako ti se da toliko pisati, a da ništa novo nisi rekao...

Dakle, DHCP klijent ti ne radi. Ne diže se, iz nekog razloga.

Čak ni kad ga ručno uključiš, ne dešava se ništa.

Moj je zaključak da sigurno nije hardverski kvar, nego je ili Apple bug, ili si stavio neki software koji brlja po tome (dakle, A i C po ovom što piše Davor). Da nisi koristio Kismac? Ili neki drugi alat za krekanje wireless mreža?

Probaj još ovo:

Najprije
sudo ipconfig setverbose 1


Onda (mišem u sys prefs ili u menu baru) isključi i ponovno uključi wlan.

Onda pogledaj što piše u

/var/log/com.apple.IPConfiguration.bootp

(terminal komanda je
more /var/log/com.apple.IPConfiguration.bootp
)
28.03.2010 | 03:59
lagano izoliravam problem - "sudo ipfw flush" pomaže, ali ne baš konstantno, i ako pomogne pomogne najdalje do slijedećeg reboot-a... za početak - kako ubaciti ipfw flush u boot script, ili kako se to već zove... ?

EDIT: @smayoo:
============================
2010/03/28 3:02:43.644830 [en0] Transmit 300 byte packet
op = BOOTREQUEST
htype = 1
flags = 0
hlen = 6
hops = 0
xid = 786423041
secs = 0
ciaddr = 0.0.0.0
yiaddr = 0.0.0.0
siaddr = 0.0.0.0
giaddr = 0.0.0.0
chaddr = 34:15:9e:9:93:3a
sname =
file =
options:
Options count is 7
dhcp_message_type (uint8): DISCOVER 0x1
parameter_request_list (uint8_mult): {0x1, 0x3, 0x6, 0xf, 0x77, 0x5f, 0xfc, 0x2c, 0x2e, 0x2f}
max_dhcp_message_size (uint16): 0x5dc
client_identifier (uint8_mult): {0x1, 0x34, 0x15, 0x9e, 0x9, 0x93, 0x3a}
/var/log/com.apple.IPConfiguration.bootp

EDIT 2: KisMac sam instalirao danas ali nijesam još ni krenuo proučavat...
28.03.2010 | 09:55
Nisi pasteao sve što je u logu (more komanda ti prikazuje sadržaj ekran po ekran, sa space ideš dalje). Ako ti je lakše, umjesto more možeš koristiti i cat, ali moraš imati screen buffer tako da kasnije možeš odskrolati unatrag (postavlja se u preferences od terminala).

Također pazi na to da, sad kad ponoviš radnju, u tom logu imaš i sve ono što je zapisano ranije, dakle traži redak "=====================" iza kojeg slijedi datum i vrijeme od prije koje sekunde, na kraju fajle.

Evo, ovako to izgleda kad sve radi OK:

============================
2010/03/28  8:45:15.539127 [en1] Transmit 300 byte packet
op = BOOTREQUEST
htype = 1
flags = 0
hlen = 6
hops = 0
xid = 1216576928
secs = 0
ciaddr = 0.0.0.0
yiaddr = 0.0.0.0
siaddr = 0.0.0.0
giaddr = 0.0.0.0
chaddr = 0:23:6c:8d:23:35
sname = 
file = 
options:
Options count is 8
dhcp_message_type (uint8): REQUEST 0x3
parameter_request_list (uint8_mult): {0x1, 0x3, 0x6, 0xf, 0x77, 0x5f, 0xfc, 0x2c, 0x2e, 0x2f}
max_dhcp_message_size (uint16): 0x5dc
client_identifier (uint8_mult): {0x1, 0x0, 0x23, 0x6c, 0x8d, 0x23, 0x35}
requested_ip_address (ip): 192.168.2.2
lease_time (uint32): 0x76a700
host_name (string): jaBook
end (none): 
----------------------------
2010/03/28  8:45:15.574221 [en1] Receive 279 byte packet
op = BOOTREPLY
htype = 1
flags = 0
hlen = 6
hops = 0
xid = 1216576928
secs = 0
ciaddr = 0.0.0.0
yiaddr = 192.168.2.2
siaddr = 0.0.0.0
giaddr = 192.168.2.1
chaddr = 0:23:6c:8d:23:35
sname = 
file = 
options:
Options count is 8
dhcp_message_type (uint8): ACK 0x5
server_identifier (ip): 192.168.2.1
lease_time (uint32): 0x15180
subnet_mask (ip): 255.255.255.0
domain_name_server (ip_mult): {192.168.2.1}
domain_name (string): lan
router (ip_mult): {192.168.2.1}
end (none): 



Glavna razlika koju sam uočio u ovom što si poslao i ovom mojem je to da tvoj komp niti ne vidi DHCP server (jer šalje discover poruku prije requesta). Sad daj dalje da vidimo da li je dobio kakav odgovor itd.
30.03.2010 | 01:04
uhhh... nakon što sam neko vrijeme morao ubijati ipfw svaki put nakon reboota, sad više ne moram... čudno malo, ali sad je sve ok i uredno preuzima IP od DHCP... može bit da je neko smeće ostalo od Little Snitch-a i NoobProof-a... hvala, Smayoo, na trudu...
30.03.2010 | 21:59
Drago mi je da se problem riješio.
30.03.2010 | 23:47
a i meni je bilo... bilo... opet se nakon reboot-a dignu ipfw postavke koje brane dhcp... opet morao ručno flush-at... aj, da ne kopam po netu, malo ću bit lijen, što ima Mac? neku skriptu za boot gdje se to može setirat, da flusha ipfw po startu?

EDIT: evo što daje ipfw list:
01000 allow ip from any to any via lo*
01100 check-state
01200 deny log tcp from any to any established
01300 allow tcp from me to any setup keep-state
01400 allow udp from me to any keep-state
65534 deny log ip from any to any
65535 allow ip from any to any

i ne prima IP od DHCP... nakon ipfw flush ostaje samo:
65535 allow ip from any to any

i sve, naravno, radi...
31.03.2010 | 19:31
Vidi malo ovo:

www.silvester.org.uk/OSX/wrangling_ipfw.html

Kako tamo piše, ako pobrišeš .pref fajlu (piše točno koju), onemogućit ćeš i bootanje firewalla.

Ti sa flush izbrišeš sva pravila, ali privremeno, do idućeg boota. Umjesto da u neku skriptu ubacuješ taj flush, jednostavnije ti je obrisati fajlu gdje su zapisana ta podešenja koja te muče.
31.03.2010 | 22:58
pretpostavljam da se slijedeće odnosi na mene:

2. Arrange for the firewall to be initialised and configured at startup

LaunchItem (Leopard or Tiger).

* Open Terminal
* Create a new folder thus if it's not already present: sudo mkdir /Library/LaunchDaemons
* Download the LaunchItem property list and Firewall script from the Resource section above. Place the LaunchItem in this folder, and Firewall in /usr/local/bin.
* Set the ownership of these two files to root:admin thus:
sudo chown root:admin /Library/LaunchDaemons/com.ipfw.plist
sudo chown root:admin /usr/local/bin/Firewall
* Set the launch script to be executable by root only, thus: sudo chmod 544 /usr/local/bin/Firewall

par pitanja:

- nemam /usr/local, a nekmoli /usr/local/bin - jel se radi o /usr/bin u mom slučaju, ili... ?

- ono root:admin mijenjam sa imenom admin usera na mom Mac-u?
31.03.2010 | 23:18
Jesam li dobro shvatio da ti NE želiš koristiti firewall? Ako je tako, nemoj ga dizati pri bootu.

Piše ti lijepo:

If you have not enabled iApp sharing, you may safely delete the file /Library/Preferences/com.apple.sharing.firewall.plist.
The upshot of this is that the system will not boot the firewall for itself


Dakle, ako ne koristiš šeranje iPhoto iTunes i sl. s nekim, možeš bez beda obrisati taj .plist file i firewall ti se ne bi trebao više ni podizati. I to je to. Ono dalje te ne zanima.
31.03.2010 | 23:24
Što se tiče pitanja koja si postavio, ako se baš baš želiš u to upuštati:

/usr/local/bin nije isto što i /usr/bin. Ako nemaš /usr/local, kreiraj ga (cd /usr pa onda mkdir local).

root:admin NE MIJENJAŠ. root je root, on je Bog, Otac i Sve Ostalo na tvom Macu, kao i na svakom Unix stroju, samo što je by default onemogućeno da radiš na stroju svakodnevno kao root jer je mogućnost štete koju neupućeni korisnik može učiniti preogromna. Ali sve što se izvodi prilikom bootanja, prije nego se neki korisnik ulogira, izvodi se kao da to pokreće root.

root:admin znači da je to korisnik koji se zove "root" i pripada grupi koja se zove "admin".
31.03.2010 | 23:25
Po tvojim pitanjima zaključujem da nisi baš na "ti" s Unixom pa ti predlažem da ne čačkaš preduboko. Netko tko ne zna što radi može dosta gadno zabrljati...
01.04.2010 | 00:01
hvala, Smayoo, po n-ti put... ma davno ja čačkah po Unixu, na terminalima na SRCE-u, početkom 90-ih, ništa previše, ali generalno sam upoznat... nijesam skužio da je root:admin doslovno sintaksa, nego sam mislio da možda ide chown na ime mog admin usera... ybg...

ono što bih želio je imat upaljen firewall i kontrolu nad istim... onaj sys-pref front-end mi je sasvim ok i jedino s čim imam problema je DHCP... ma stavim se ja na google-anje i pokopčam kako to sredit iz terminala...
01.04.2010 | 10:02
Ja mislim da ti je firewall bitan jedino ako imaš uključen SMB servis na Macu (za mrežni pristup s Windowsa). Ostali scenariji nisu baš vjerojatni.
02.04.2010 | 04:35
ma da, izgleda da je tako, gledam po netu... ma... nek ja isto imam kontrolu... btw instalirao WaterRoof - odličan ipfw gui front-end i nema više nikakvih problema...
02.04.2010 | 10:40
Super, hvala na savjetu, baš ću i ja baciti oko!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 7 sati
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

cariblanco, dpasaric, tino1, Anonimci (396)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO