Wireless prekida
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Wireless prekida


01.12.2017 | 15:08
Ekipa , jel bi išlo ono što sam zamislio sa Capsulom, dva posta iznad????
01.12.2017 | 18:52
Ja mislim da možeš tako odigrati. Iako nisam sto posto siguran.
Evo prvi link kada sam na Google ukucao "Can I use USB slot in Time Capsule for extra backup space for PC?"
www.apple.com/shop/question/answers/read...ve/Q7K7DYP4UPXUT27YY
01.12.2017 | 19:38
Iako sam po prirodi nervozan moram jos malo surfati, svdja mi se synology sustav ali mi se cini mi se na kraju skuplji kad sve pokupujem a da je nesta kvalitetnije i malo kompliciraniji.Nista budem jos googlao i ovdje dosadjivao:-))))
01.12.2017 | 20:01
Ako je sinology u igri, obavezno onaj koji ima dva ili više diskova u jednom od redundantnih polja (RAID) gdje je naglasak na sigurnosti podataka koj je prije kapaciteta. TC ne daje tu sigurnost. Recimo, AirPortExtreme je jeftiniji i ima mogućnost spajanja vanjskog diska koji se pojavi u mreži. S druge strane AirPortExpress ne dozvoljava disk ali dozvoljava printer (na ovaj prvi se ne da printer uštekati ili su to promjenili).
  • Daddo
  • Posjetitelj
01.12.2017 | 21:04
limac kaže:
Ekipa , jel bi išlo ono što sam zamislio sa Capsulom, dva posta iznad????


Išlo bi to i sa TC-om bez problema, ali ja ne vidim smisao takvog načina backupa.

Za Mac mi je razumljivo (ali je skupo) rješenje backup na TC ako je taj isti Mac u mrežu spojen žicom. Ako koristiš WLAN, zbog činjenice da ćeš koristiti N standard (2.4 GHz spektar zbog PC-ja koji nema 5 GHz adapter) propusnost je daleko manja nego na kabelu, pa će sam backup biti sporiji. Dodatno, podatke prebacuješ zrakom gdje puno lakše dolazi do gubitka paketa s informacijama pa je i pitanje koliko je takav backup pouzdan u slučaju scenarija katastrofe, te da li će vraćanje podataka biti uspješno.

PC kojeg želiš backupirati (i opet preko WLAN-a, važi isto kao i za gornji slučaj Maca) bi svoj backup trebao držati na disku koji je spojen na USB 2.0 port TC-a. Propusnost USB-a 2.0 je takva da bi i on mogao biti usko grlo, čak i da zamijeniš adapter na PC-ju za onaj 5GHz.

Ako već nemaš love za "pošteno" rješenje ili baš iz nekog razloga moraš taj TC spojiti suboptimalno, najmanje bolno je kupiti još jedan vanjski disk za backup tog PC-ja (ili Maca) a postojeći će zadržati svoju namjenu (ili ga prenamijeniti za drugo računalo), te investirati u kvalitetan router.
01.12.2017 | 23:40
Ne želim pokvariti veselje mogućnostima koje možete dobiti umrežavanjem računala putem WiFi routera, ali moj savjet je da se držite klasičnog LAN-a. Em ćete najčešće bez ikakvih problema imati full dostupnu brzinu, em ćete se zaštititi od mogućeg upada u vašu privatnost.

*****

Sad nešto za @Klobu da se ima čime baviti u dugim snježnim zimskim noćima

Naime, 2013. godine na MIT-u je skupina znanstvenika došla na ideju da se praćenjem anomalija u WiFi signalu koji putuje od routera do uređaja (laptopa, mobitela TV-a i sdr.) i natrag, prate kretanje i radnje ljudi koji su u prostoru kojeg pokriva taj određeni kućni router.Teza se bazirala na razmišljanju da za vrijeme kad se bilo koji uređaj komunicira sa routerom, router skuplja informacije o tome kako signali (podaci) putuju zrakom na relaciji router-uređaj-router i iz tih prikupljenih podataka router zaključuje da li su signali bili ometani kakvom preprekom pa ako jesu, router vrši mini prilagodbe signala kako bi poboljšao ili zadržao jednaku kvalitetu spoja sa uređajima koji su spojeni sa njime.

E sad. ta ekipa sa MIT-a je koristeći obični model routera (zači ništa specijalno) kakav se mogao naći u domovima ljudi napravila eksperiment tako što su jednim routerom povezana na četiri uređaja u istoj prostoriji praćenjem signala nakon nekog vremena mogli sa preko 90% sigurnosti razlikovati kretanje između dvije testne osobe po prostoriji. Znači, ljudsko tijelo je kretanjem po prostoriji utjecalo na snagu/kvalitetu signala koji je putovao među uređajima i nakon što su naučili prepoznati na koji se način Wi-Fi signal promijeni kada se čovjek pomiče, mogli su vidjeti kretanje pa i razlikovati koji se od dvojice tetsnih ljudi kreće po prostoru... i to je bio početak.

Samo dvije godine kasnije tijekom "White House Demo Day" tadašnjem predsjedniku SAD-a Obami predstavljen medicinski projekt "Emeralda" koji je bio namijenjen praćenju aktivnosti starijih osoba u njihovom domu, a koji je otkrivao njihovu tjelesnu aktivnost, odnosno da li su pali i sl. (navodno je "Emeralda" mogla praćenjem obrazaca kretanja predvidjeti i pad starije osobe, no otom-potom).

Iako je "Emeralda" (navodno) zamišljena kao humani projekt (obilato financiran od sigurnosnih službi poznatih i nepoznatih naziva), kao to obično biva u današnjem svijetu, veća korist (osim državne) za danas "kapitalistički svijet" je mogućnost špijanja običnih i manje običnih ljudi u cilju profita.
Uglavnom, danas je softver uz razvoj procesorske snage samih računala otišao toliko naprijed (po onome što sam zadnje pročitao) da može razlikovati kretanje do devet osoba sa točnošću od preko 90% i 16 osoba sa točnošću od 75%, a neslužbeni rezultati govore o tome da je moguće prepoznavanje govora ili pisanja. Dodatno na to, sa početnog jednog zida (prepreke) između routera i opreme koja je hvatala anomalije u WiFi signalu, danas se došlo do nekoliko desetaka metara razmaka sa više različitih prepreka (zid od cigle, betona, sa i bez armature i sl.).

Pa sad vi vidite da li želite po kući imati WiFi routere ili se bolje spajati žicom
02.12.2017 | 07:46
Tako je @Bertone, treba koristiti kabel i to ne bilo kakav, nego oklopljeni kao na slici ispod

02.12.2017 | 08:05
Slazem se Bertone ali cijeli stan mi je u prokletim zicama, a ove sluzbe i zlonamjerni odavno imaju punooo i drugih sistema za pracenje , prisluskivanje itd.Npr. imam tv kao smart neki i pitaj boga sta je u njemu ugradjeno (pisalo na netu), naravno da je u mrezi na zicu.
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.12.2017 | 08:07
Pa dobro majkumustaru, ima li tu nekih koji nisu inžinjeri i reverse inžinjeri... oće više kakav ekonomist se pojavit koji ne mari za sve te standarde i zaštite, a ne samo ovi "paranoični" i "detaljni"?

Šalu na stranu, čitajući Bertonea stvarno čovjek se zapita... pa dokle više? Inače, obzirom da Kloba voli serije ima jedna i te tematike... zove se Person of interest.
02.12.2017 | 08:16
Ok, malo nazad na temu.
Poljuljali ste me u mojim "mudrostima" , moze li onda prijedlog nekog dobrog rutera s slicnim mozda i boljim karakteristikama od capsule a da je tu negdje po cijeni (capsule 2TB).Zakacio bi ga na bnetov ruter zicom a da on daje wlan i da ima 2- 3 usb da zakacim ext. diskove za backup (ipak wlan).U principu htio bi stabilan i brz wlan 2.4 i 5 Ghz.
02.12.2017 | 08:57
@Daddo, ja paranoičan? Ma kakvi

@limac, šalu na stranu, ali zapravo je prvo pitanje što ti doista treba i zbog čega, a na to samo ti možeš odgovoriti sam sebi.
Mi ti samo možemo opisati kako smo sami sebi riješili sigurnosnu pohranu bitnih stvari pa ti na taj način dati neke smjernice koje bi se uklopile u tvoje potrebe.
02.12.2017 | 09:06
Kako imam bnetov tc7200 ruter koji mi isporucuje u prosjeku 20-30 Mb brzinu preko wlan , iako je placeno 120 (znam da nemogu tu brzinu dobiti prek wlan ali barem 50 do 70) htio bi neki ruter dobar prikopcati zicom na taj bnetov i prek njega koristiti wlan.Backup bi dobro dosao ali nije presudno.Sada backup radim na macu na ext hdd direktno prikopcan na njega, isto tako i PC.Ukratko prije svega bi htio brzi i stabilan wlan, otud je moje piskaranje i pocelo, da nemam prekide i da imam vecu brzinu.
02.12.2017 | 09:11
Pretpostavljam da TC moraš držati u blizini TV-a radi Kaona?
02.12.2017 | 09:14
Da, na 1-2 m!
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.12.2017 | 09:18
@limac, odgovor je i opet - Synology. Rusty ima model RT1900AC i vjerujem mu kad kaže da je dobar. Osobnih iskustava s istim nemam. No tehničke karakteristike istog možeš vidjeti na stranicama proizvođača. Samo Synology sučelje za upravljanje možeš isprobati ovdje (radi se o DSM-u, koji je OS za njihove NAS uređaje) ali nije ni SRM (synology router management) bitno drugačiji.

@Bertone, it's perfectly normal to be a bit paranoid. I sam sam takav. Mislim, hoće to kad ti security seminar drži lik koji u to doba sprema cert za CEH, pa ti nabrzinu simulira par stvari unutar laba.
02.12.2017 | 09:25
@limac, za početak probaj odvojiti TC (maksimalno što možeš) od ostalih uređaja koji su mu u blizini i postaviti ga okomito tako da ti gornjom stranom bude usmjeren prema prostorijama gdje najviše koristite uređaje kojima se spajate na njega pa izmjeri ponovno brzinu.

Ja nemam ograničenje da mi mora biti spojen na Kaona (jer ga nemam ), a šetanjem routera po stanu sam onih stabilnih 80-85 Mb/s izvukao tako da sam ga postavio okomito.
02.12.2017 | 09:34
Ovo je bilo full zanimljivo, Bertone. Palac!
Daddo, znam za tu seriju - čak sam pogledao cijelu prvu, a možda i dobar dio druge sezone. Nije loša. To je lik iz Pasije i lik iz Losta.
02.12.2017 | 09:35
LOL @Bertone, pa on još nije kupio TC, mada bi ja osobno išao na RT1900AC, a backup radio preko externih diskova, jer su sad dosta jeftini..usput @Bertone, jel se smije onaj tvoj post, podjeliti negdje drugdje, jer mi je jako zanimljiv
02.12.2017 | 09:38
Kloba kaže:
Ovo je bilo full zanimljivo, Bertone. Palac!


Treba pod hitno odrezati Klobi palčeve, samo nas šopa s tim. Osobno mislim da imam previše palčeva za moje osobno znanje i doprinos forumu. Zanimalo bi me da mi netko "izlista" moje palčeve, pa da znam koliko ih je od Klobe haha.
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.12.2017 | 09:39
cariblanco kaže:
LOL @Bertone, pa on još nije kupio TC, mada bi ja osobno išao na RT1900AC, a backup radio preko externih diskova, jer su sad dosta jeftini..usput @Bertone, jel se smije onaj tvoj post, podjeliti negdje drugdje, jer mi je jako zanimljiv


TC je u ovom slučaju TehniColor kabelski modem a ne Time Capsule...
02.12.2017 | 09:42
Limac, ti bi trebao s Time Capsule-om moći imati identičnu WiFi brzinu onoj kojoj si napisao da imaš preko žice. Koliko znam, standard n dopušta brzine od do 300 Mbps, a ac do 1300 Mbps. Tako da si tu miran. Bio je nedavno slučaj di si je čovjek isto tako povećao brzinu WiFi-a, ne znam tko je bio u pitanju. Stvar je upravo u toj zagušenosti kanala, što ti se sa Time Capsule-om (a mislim i Synology-em kada smo kod toga) ne može desiti jer rade na drugim kanalima, tako nešto - nisam tu doma, ali koliko sam polovio od ljudi koji jesu.
02.12.2017 | 09:43
Da, ja se isto znam zabuniti na koji konkretno misli, oba imaju iste inicijale...
02.12.2017 | 09:46
cariblanco kaže:
LOL @Bertone, pa on još nije kupio TC, mada bi ja osobno išao na RT1900AC, a backup radio preko externih diskova, jer su sad dosta jeftini..usput @Bertone, jel se smije onaj tvoj post, podjeliti negdje drugdje, jer mi je jako zanimljiv


Pod TC sam mislio na TC-2700 router kojeg je dobio od BNeta

Dijeli, ali me izostavi kao autora da mi netko ne pokuca na vrata
02.12.2017 | 09:46
Pa čemu služe, cairblanco? Ako je netko nešto zanimljivo ili dobro, kako god to okrarakterizirao - napisao - pa dat ću mu palac jer ga je po meni zaslužio? Ali ne volim minuse davati. To baš kada poludim na nekoga, a i tada jako rijetko. Mislim da je Hammer bio zadnji...
I svaka ti čast što si pitao Bertone-a, ipak je to njegovo autorsko djelo. Dao bih ti palac, ali već sam ga dao
02.12.2017 | 09:51
@cariblanco, evo jedan link da možeš dosoliti (potkrijepiti) ono što sam napisao, ako te netko počne trolati na tom "drugom mjestu"

Radi se o sistemu pod nazivom "WiKey": dl.acm.org/citation.cfm?id=2790109
02.12.2017 | 09:52
cairblanco, kakav si to kabel pokazao gore? Pretpostavljam da to nije običan ethernet kabel (kakvi su meni svi doma). U čemu je razlika?
O, Bertone, link si i ja spremam u Reading list.
02.12.2017 | 09:58
@Kloba, pa nije to moje, ja sam samo ukratko tekstualno uobličio ono što sam zadnjih godina pročitao na raznim mjestima na tu temu... ako ćemo već o vlasništvu, po meni je vlasnik svega ovdje napisanog (od bilo kojeg člana) jabučnjak.hr
02.12.2017 | 10:03
Pa tako to nekako ide i u novinarstvu (pisanom). Autori su potpisani, samo je vlasnik napisanog članka ili priložene fotografije novina u kojoj je objavljen. Za vjeke vjekova. Ali svejedno, lijepo si to sročio, a tema je jako zanimljiva, i po meni je baš fer od cairblanca da te pitao. Ne znam, možda profesionalna deformacija, ali tako sam naviknut.
I mislim da si ne samo teoretski, nego i praktično u pravu. Vlasnik svega objavljenog ovdje je Jabučnjak. Po nekoj logici stvari. Oni su ti koji nam omogućuju da pišemo. Samim time...
02.12.2017 | 10:08
Ma cariblanco je ok lik, slažem se
Usput, sad kad smo se već toga dotaknuli (tražio sam ranije ali nisam našao) pod kojom licencom funkcionira jabučnjak, CC 3.0 ili...?
02.12.2017 | 10:14
Kada smo već došli na temu samog Jabučnjaka, bila je još jedna hrvatska Apple stranica koja je izgleda ugašena. Zaboravih joj ime. A nedavno sam naletio na omizio.com, jeste li čuli za tu? Reklamiraju se kao (i) hrvatski, ali vjerujem da su zapravo regionalni site - jer su (mislim) stacionirani negdje u BiH.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 52 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO