Wireless prekida
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Wireless prekida


29.11.2017 | 13:38
E, njega sam čekao. Daddo je meni sredio mrežu i jamčim ti za sve njegove savjete!
Ako ne znaš kako, ili se ne usudiš sam, dalje se dogovorite preko PM-a.
Poslušaj ga za postavke rutera, ako ne znaš - možeš nazvati i bnet i reć im da te navode kako da na stranici od rutera porihtaš te kanale. Možeš i tako, a poziv ti je besplatan ako zoveš s kućnog, zar ne?
29.11.2017 | 13:41
Router je Bnetov neki technicolor TC7200, tj. preko bneta imam paket.
Kvragu, šta je taj airport i čemu služi?
Svaki dan nešta novo, Mac je ćerkin a i nestignem zbog posla zasjesti malo i proučit to čudo od imac-a
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.11.2017 | 13:46
zanemari airport... Kloba te samo zbunjuje svojim pitanjima... Airport je appleov komad hardvera koji glumi taj tvoj B.net-ov "WLAN modem". U susjedstvu imaš još vidljivih pristupnih točki koje sve koriste isti kanal i zato dolazi do zagušenja, posljedično i do pucanja veze.
29.11.2017 | 13:49
Ako ga nemaš, onda te trenutno niti ne treba zanimati.
Uglavnom, Apple ti izdaje i vlastite rutere.
Imaš rutere Airport Extreme, koji služe samo da ti daju mogućnost odlaska na internet.
Imaš i Airport Time Capsule, koji ti ima sve što i prije navedeni AirPort Extreme, uz HDD od 2 ili 3TB koji služe za pohranu backupiranih podataka sa iMaca preko appa Time Machine.
Super stvar...
29.11.2017 | 13:49
Hvala dečki budem probao!
29.11.2017 | 13:50
Istina, ako ga nemaš, zanemari to - i poslušaj Daddu.
Gore sam ti odgovorio čisto da znaš ovako za ubuduće, ali on je taj koji će ti pomoći s trenutnim problemom.
29.11.2017 | 14:02
limac kaže:
Router je Bnetov neki technicolor TC7200, tj. preko bneta imam paket.


TC 7200 je katastrofa od routera jer nema vanjske antene (odnosno, on je baš ono što operateri daju svojim korisnicima - jeftin komad opreme).

Drugo, bez obzira na brzinu koju imaš u paketu ugasi 5 Ghz i koristi isključivo 2,4 Ghz jer TC na 5Ghz svako malo zablokira (pa su možda prekidi do routera, a ne do iMaca).

Na 2,4 Ghz ćeš otprilike u svako doba moći dobiti otprilike ovo:



... pod uvjetom ako imaš 120/15 paket (a ne znam zašto ne bi imao kad je eventualna doplata za tu brzinu 10 kn) i to je ok za taj router (na 5 Ghz ćeš dobiti i punih 120 Mb/s pa ponekad i malo više, ali kaj to vrijedi kad se router zablesira).

EDIT:
I da, promijeni kanal kako ti je već preporučeno.

EDIT2: Ako ovo prethodno ne pomogne, nazovi B-net SZK i traži da ti omoguće port forwarding (ako to ne tražiš, stave te na/u CG NAT), a i to nekad zna raditi problema. Ako te pitaju (a ne bi smjeli) zašto trebaš PF reci da si trebaš otvoriti pojedine potrove za igranje igri
29.11.2017 | 14:07
Bertone sve što si rekao tako je, radi na 2,4 Ghz jer mi laptop nemože 5 Ghz. Ima li koji drugi router u slobodnoj prodaji da zamjenim ovaj bnetov ili neko drugo rješenje?
Imam i 120giga brzinu plaćenu ali kako si napisao 85 je manje više uvijek.
29.11.2017 | 14:14
Pa ti na iMacu imaš mogućnost ac brzine WiFi-a, a oni su ti dali ruter sa n brzinom.
Ako si možeš to sada priuštiti, uzmi neki AirPort TimeCapsule od Applea. Dali od 2 ili od 3 TB, tvoj izbor.
Tako ćeš imati ac brzinu interneta, i odmah riješiti i Time Machine backupiranje podataka.
Kada ga doneseš doma, samo u postavkama rutera od bneta ugasiš WiFi, jer ćeš ga ubuduće koristiti preko Apple-ovog Time Capsule-a. I kako su puno rjeđi, nema šanse da ti dođe do zagušenja kanala.
S tim da će ti se Apple-ov TimeCapsule automatski spustiti na n brzinu za korištenje na laptopu. Barem bi trebao.
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.11.2017 | 14:14
Zamijeniti ga ne možeš jer ti pruža i (pretpostavljam) uslugu TV-a. Ono što možeš je kupiti bolji WLAN access point ili router i njega kabelom spojiti u taj Bnet. Kabel iz Bneta ide u WAN port tog routera, na Bnetu ugasi WLAN, na novom routeru podesiš novu WLAN mrežu.
29.11.2017 | 14:26
Ovo što ti je Daddo napisao, tako ti radi TimeCapsule.
Ethernet kablom (koji naravno ne dobiješ u kutiji, ipak je to Apple ) spojiš TimeCapsule sa bnet-ovim ruterom.
Ostatak napraviš kako sam ti ranije napisao, i to je to.
29.11.2017 | 14:30
Dati preporuku routera iz prve ruke ti ne mogu jer je meni ovih 85/15 na WiFi-u dovoljno, ostalo (gdje mi je bitna brzina) je spojeno LAN kablom i tamo imaš stabilnih 120/15.

Mislim da bi ti bilo koji dual-band router mogao davati full brzinu samo što ćeš morati zvati BNet i tražiti da ti TC-a prebace u bridge mod.

Ako baš trebaš neku preporuku onda nešto ovakvo:
www.tp-link.com/eg/products/details/cat-9_TL-WR842ND.html
www.tp-link.com.au/products/details/cat-9_TL-WR843N.html
www.asus.com/us/Networking/RTAC51U/overview/
29.11.2017 | 14:51
OK, zasad budem brljao s kanalima na ruteru a kad malo skrpam novaca sviđa mi se opcija s TimeCapsule pa cu si jamit!
29.11.2017 | 15:41
Super stvar. Ja ga imam, stariji model iz 2013., nikada štucnuo nije.
01.12.2017 | 08:06
Ekipa hvala na pomoći, riješeno promjenom kanala na ruteru na 1, no budem skupio novce i kupio Capsule (najnoviji je 2013???).
01.12.2017 | 08:24
Ne, to je moja generacija - ja sam tada kupovao svoj MBP i sve za njega. Moj TC ti je izgledom vodoravan, kao Mac Mini. Izrađen je sa dotadašnjim WiFi standardom n, kao i moj laptop.
Ti ćeš kupiti ovaj okomiti, s WiFi standardom ac, moderniji. Moj ti je posljednja plosnata, 4. generacija. Tvoj je peta. Predstavili su ga polovicom 2013. godine i nisu ga imali potrebe mijenjati do sada.
Nema novih stndarda nakon ac, zar ne?
Evo baš gledam, tvoj su model pustili u prodaju 10. 06. 2013. godine. I to te ne treba brinuti. Imaš iMac s ac, MBP s n standardom, i ovaj ti pokriva sve njih - od 802.11a, preko 802.11b/g/n do 802.11ac.
  • Daddo
  • Posjetitelj
01.12.2017 | 11:01
Iako ne sumnjam da je Time Capsule odličan komad hardwarea (nisam osobno imao prilike isprobati), sumnjam da je optimalan izbor za limaca (čisto cijene radi), jer koliko sam shvatio imaju samo taj jedan Mac u kući. Neki kvalitetniji AC router + vanjski disk za Time Machine backup su jeftinije rješenje a jednako dobro će obaviti posao. Dapače, čak mislim da bi Synologyjev NAS (recimo DS2xx serija - www.tecomtrade.hr/index.php?option=com_c...p;id=9&Itemid=41 sa diskovima po želji) koji može biti Time Machine backup lokacija i iTunes server bio bolji (i jeftiniji) izbor od Time Capsule-a u miješanom okruženju (Win / MacOS).

Kloba, mrežna komunikacija danas ide na dvije frekvencije:

2.4 GHz - standardi a,b, g i n
5 GHz - standardi ac i n (n je sporiji odnosno ima manju propusnost)
01.12.2017 | 11:09
Daddo kaže:
Kloba, mrežna komunikacija danas ide na dvije frekvencije:

2.4 GHz - standardi a,b, g i n
5.4 GHz - standardi ac i n (n je sporiji odnosno ima manju propusnost)

Hvala na ispravci i poduci Daddo, znao sam za te brojke (2.4 i 5), ali nisam znao da je zapravo 5.4.
Kako često ponavljam, ovdje čovjek svaki dan može nešto novo naučiti.
Što se tvoje preporuke tiče, sve OK - ali zar nije čovjek (možda sam ga pomješao s nekim drugim) napisao da je kupio novi 5K iMac i da ima i stariji MacBook Pro?
01.12.2017 | 11:12
limac kaže:
Evo moje dijagnostike wifi mreže pa ako mi netko zna pojasniti i možda neki savjet
viberimage.jpg

. iMac 27 (retina 5K kupljen prije deset petnaest dana) high sierra, malo malo pa mi se prekida wifi veza, uglavnom ovdje spominjani problemi.

Evo posta, tu se prvi puta javlja...
I zato što si može priuštiti tu mrcinu sam mu preporučio Time Capsule. Da bude u Apple-ovom sustavu, i po mojim iskustvima - trebalo bi raditi godinama bez ikakvih problema.
A znamo da meni rikava sve i svašta.
EDIT:
Listao malo po prošlim postovima, spomenuo je PC, ne znam odakle mi MBP...
  • Daddo
  • Posjetitelj
01.12.2017 | 11:19
ispravio sam post... 5 GHz je, nije 5.4 ...

a što se tiče preporuke, 2u1 uređaji su zgodno rješenje ali ako krepa ostao je i bez WLAN-a i bez TM backupa... Synology je u mrežnom smislu daleko svestraniji uređaj od TC-a.
01.12.2017 | 11:28
Znam to. Synology je rustyeva domena. On to ima doma i razumije se u sve to.
Ja sam limacu preporučio Time Capsule, a možda će mu zaista više pasati Synology.
To je na njemu da odluči.
01.12.2017 | 12:43
Ajajaj, haj me još malo zbunite:-)))))
Capsule mi se dopao jer odašilje na obe frekvencije u isto vrijeme, pojačava signal koliko sam skužio i brz je. Za ovaj Synology nisam stigao ništa proučiti čemu kako.....
Inače imam 2 PC laptopa i ovaj novi IMAC.
Ono što sam pisao za bnet ruter TC7200 na 2.4 Ghz radi ali u zadnje vrijeme nemam nista stabilno (restartao, gasio palio nista) a brzina je DL između 25-30 iako imam plaćeno 120 gigi koje idu preko žice ali WLAN ni približno (ne očekujem 120 na WLAN ali bi barem mogao 50-80) i zato mi se dopao capsule.
Malo sad pogledao Synology i prvi koji me zainteresirao je Synology DS218play ali nema WLAN support a cijenom je negdje kao Capsule s 2 TB.
01.12.2017 | 13:09
Time Capsule će ti raditi super za backupiranje podataka. Provjereno. Doslovno plug and play.
A Synology je ozbiljnija stvar, zapravo (koliko sam shvatio) imaš kućnu mrežu s podacima na Synology disku, kojima možeš pristupiti s moba, tableta, kompa, smart TV-a. Ako voliš i sakupljaš filmove i serije, izvrsna stvar. I za PUNO toga još.
Time Capsule teoretski možeš prepoloviti u formatiranju, pa koristiti (uzmimo da si kupiš 2TB) terabajt za backup, terabajt za media file-ove.
Ali iskusniji ljudi ovdje, koji su isprobali sve to, su mi preporučili da je bolje to ne raditi, već taj HDD namjeniti ili za Time Machine i imati siguran backup, ili za vanjski disk.
Ja svoj koristim kao Time Machine data storage.
A za Synology ne znam uključuje li HDD-ove u cijene uređaja, ili ne. Jer ima modela koje možeš napucati sa terabajtima i terabajtima...
01.12.2017 | 13:20
Mislim da hvatam konce, jedino kod synology-a nemam ajmo reći kao kod capsule ono WLAN "repeater" uz pojačavanje signala , griješim li!?
01.12.2017 | 13:26
U synology svijetu postoje NAS uređaji i postoje ruteri. S druge strane NAS uređaji se mogu pretvoriti u AP-ove po potrebi - sve lijepo piše: www.synology.com/en-global/knowledgebase...onnection_network_ap
  • Daddo
  • Posjetitelj
01.12.2017 | 13:29
Synology je NAS, nije router. Moj prijedlog je išao u smjeru dva odvojena uređaja. Jednog koji rješava problem WLAN-a (router po izboru) i drugog koji služi kao Time Machine backup (što i najosnovniji model synologyja može biti, sa samo jednim diskom, DS1xxx serija). Ako je u pitanju samo TM backup ja bih birao DS2xx modele radi 2 diska i RAID 1 polja, recimo DS218j (1800 kn MPC) + 2 x HDD od 2TB (cca 800 kn/kom).

Zašto je tebi baš play model upao u oči zaista ne znam, ali po reviewima nisu play modeli neka sreća. Navodno služe za transkodiranje videozapisa ali za to imaju ili premalo rama ili preslabe cpu-ove.
  • Daddo
  • Posjetitelj
01.12.2017 | 13:33
rusty kaže:
U synology svijetu postoje NAS uređaji i postoje ruteri. S druge strane NAS uređaji se mogu pretvoriti u AP-ove po potrebi - sve lijepo piše: www.synology.com/en-global/knowledgebase...onnection_network_ap


op op rusty... to bi zapravo značilo ako uzmem (recimo) DS216SE i u njegov USB port utaknem WLAN USB adapter sa 802.11 AC standardom dobio sam i AP i NAS u jednom?

DODATAK: To u teoriji radi. Postoji čak i lista kompatibilnih adaptera, no ista se prestala održavati 07/2017 pa nemamo pojma hoće li uređaj koji nije na listi raditi ili ne.
01.12.2017 | 13:57
E ovoga sam se bojao.
Kako sam ja zamislio stvar:
Kupim Capsule 2TB koji služi za TMachine za ćerkine brljotine, ujedno dobijem jak WLAN signal 2,4 i 5Ghz istovremeno (pa čak i usmjereno), na onaj USB što ima zakačim 1TB externi HDD te služi meni za WLAN backup PC laptopa pomoću recimo ovog prog. EaseUS Todo Backup.
Trenutni backup ćerka radi na ext. 1TB hdd preko TM, a sva ova gungula je počela zbog WLAN-a te sam mislio jednim udarcem riješiti dvije muhe.
O slaganju NAS-a + ruter nisam nikad razmišljao i totalni sam tuljan iako malo razmišljajući ima puno više mogućnosti a i cijena 1800 + 999 ruter.
Sad moram opet ručnu povući, vama dosađivati i čitati jer sam sada kao magarac između dva plasta sijena ))))
01.12.2017 | 14:24
Daddo kaže:

op op rusty... to bi zapravo značilo ako uzmem (recimo) DS216SE i u njegov USB port utaknem WLAN USB adapter sa 802.11 AC standardom dobio sam i AP i NAS u jednom?

DODATAK: To u teoriji radi. Postoji čak i lista kompatibilnih adaptera, no ista se prestala održavati 07/2017 pa nemamo pojma hoće li uređaj koji nije na listi raditi ili ne.


Radi, ali da treba biti oprezan po pitanju tih stickova.
  • Daddo
  • Posjetitelj
01.12.2017 | 14:46
Njah... većina ovih podržanih je na G standardu, ono što je N ima integriranu antenu pa je pitanje jačine i pokrivenosti signalom takvog AP-a. Dodatno, hrpa tih stickova nije dobavljiva u RH, pa uz cijenu Synologyja 1900AC kakva je, mislim da je on bolji izbor nego stick.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 32 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, kajjaznam, tino1, zeljacveseljac, Anonimci (708)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.42 Seconds

Provided by iJoomla SEO