PROJEKT: Ispravljanje svinutog i pregaženog MBP- a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

PROJEKT: Ispravljanje svinutog i pregaženog MBP- a


04.02.2024 | 20:03
PROJEKT: ISPRAVLJANJE PREGAŽENOG MACBOOK PRO-a.

Prije nekih četiri mjeseca dogodio mi se jedan gadan akcident. Prilikom vožnje na Vespi, torbica u kojo je bio laptop jednostavno je skliznula na najprometnijem raskršću u Zagrebu i …(sad ide meni najtužniji dio)… nekih pola sata, različita prometala, od automobila, motora do šlepera s prikolicom i ostalih, prešli su preko njega. Kada sam shvatio,
da mi laptop s cijelom torbicom nije na motoru, preko aplikacije “find my…” uspio sam ga locirati na križanju Slavonske avenije i Avenije Vjećeslava Holjevca. Ne trebam vam ni pričati, koliko je meni, (a onaj tko me zna, zna da sam “Mac fašist”) to palo, kako sam tu tragediju primio. Stao sam na sred raskršća, zaustavio promet, i skupljao dijelove. ???? ???? Rekao sam sam sebi da ću jednom, kad se resetiram od šoka, otvoriti sadržaj torbice i vidjeti onda kakva je situacija. Nakon što sam dobio novi MacBook Pro M3, došlo je vrijeme da se suočim sa ovim. Da vam iskren budem, prilično sam se iznenadio kad sam vidio da laptop i matična ploča nisu pukli, naravno osim ekrana. Uključio sam ga na punjač, upalio, kada sam vidio na vanjskom monitoru da se računalo diže, mojoj sreći nije bilo kraja. Ono što sad vidim da je problem je, uz naravno potrgani ekran, samo izvitopereno kučište laptopa i da ne radi gore na vrhu touch bar, ali to je normalno zbog cijele situacije. Znači: baterija, trackpad, svi portovi, tipkovnica, sve ostalo radi. Čak i osvjetljenje tipkovnice. Inače radi se o stroju model MacBook Pro 13, M2, A2338, starom nekak 11 mjeseci, koji je identičan s modelom iz 2020. godine s time da je ovdje jači procesor. Ovaj stroj, uz odličan prikaz ekrana i prilično lakoću u težini, krasi nevjerovatno dugačko trajanje baterije. Krenuo sam u proces ispravljanja ovog aluminija i ja se toplo nadam da ću ga uspjeti ispraviti. Dijelove, ako bi išao kupovat pojedinačno, došao bi otprilike do cijene novog laptopa. Prilično interesantna situacija. Ako mi uspije što više izravnati to gornje kućište (uppercase) onda veći dio posla sam napravio. Volio bih, ako kod mojih prijatelja na Jabučnjaku ima netko tko se razumije u limariju i savijanje, da mi da kakav praktični savjet. Ja ću probati večeras sa stolarskim stegama. Neka igre počnu Emile, pada lo tebi što na pamet? Ti nešto radiš u cadu i nešto oko savijanja materijala i tako dalje
Prilozi:
04.02.2024 | 20:11
Ijao, majko...
Jbt, boli me ovako, na daljinu, preko fotke...
Ja radim u CADu, da, ali ništa oko savijanja materijala. Elektro sam struke. Djuro Genijalac je strojarske struke, možda on ima neke dobre ideje, a mislim da je VanjusOS nedavno pisao ovdje da je radio reparaturu nekog jako oštećenog laptopa.
Da se ovo meni dogodilo, skinuo bih podatke s njega i poklonio ga nekom ovdje, preko Jabučnjaka da iskoristi matičnu ako može. Nisam (više) za te poslove masovnog popravljanja...
04.02.2024 | 20:13
Evo, našao sam post od VanjsOS.
www.jabucnjak.hr/forum/hardver/218953-e-...iskustva.html#219065
04.02.2024 | 20:15
miomika kaže:
a onaj tko me zna, zna da sam “Mac fašist”


BTW, mislio sam da je službena titula "Mac desničar"
04.02.2024 | 20:21
Hvala ti na odgovoru. Možeš onda samo zamisli kako je meni bilo. Svi moji strojevi su my Precious, kada se ovo dogodilo ja 4 mjeseca nisam imao snage pogledati u tu torbicu situaciju. Pošto ja imam malo ozbiljno dijagnozu oko poimanja Apple uređaja, te čuvanja istih i tako dalje . Dodatno još, što je ovo moj osobni stroj s kojim sam, pa da ti iskreno kažem, više oduševljen nego sa ovim novim. Koliko dugo sam servisirao Apple-e, čak i profesionalno, i dan danas ih servisiram, ponekad mislim da nosim isti DNK kao Jonathan Ive . Ono, “treće oko” i količina utakmica u nogama mi tako daju nagovijestiti da bi se ovo dalo popraviti. Znam od prije, i negdje sam čitao da postoji da znanost kretanja sile i protu te način gdje bi se točno trebalo primiti i za vinuti u kontra stranu i oprilike kojom silom, da mi pukne, naravno. Čak sam mišljenja kad bi ovako između dva ormara stavio i pritisnuo, da li bi se izravno?
04.02.2024 | 20:23
smayoo kaže:
miomika kaže:
a onaj tko me zna, zna da sam “Mac fašist”


BTW, mislio sam da je službena titula "Mac desničar"


Maah…ja taj križ nosim još od OOUR Velebit Trgovine. (Majka mi tamo radila)
04.02.2024 | 20:27
smayoo kaže:


Ako je to Vanja T, onda prvo neka plati ćevose, pojiila, ženskih tijela, onda možemo pričat Poslat ću mu iMessage sutra, pa da vidim ako zna što! pozz Vanja!!!
04.02.2024 | 21:16
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.
04.02.2024 | 21:17
Vanja T je, mislim, Vanjuška, a ovo je VanjusOS, dakle iz Osijeka.
04.02.2024 | 21:42
Moje saucesce.
Mislim da se to ne moze vratiti u prvobitni oblik tako lako. Cak i ako uspes, uvek ce ostati neki tragovi na mestima gde si delovao nekom silom, i pitanje je da li ce to bas biti u liniji.
Svakako ti zelim puno srece i uspeha. Mozda je ipak bolje da potrazis neki crknuti takav MacBook ali sa o.k. kucistem i da onda to prepakujes.
04.02.2024 | 22:04
Riba kaže:
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.


You thinko so? Onda sam tropa... Sad si mi slomijo srce..
04.02.2024 | 22:05
smayoo kaže:
Vanja T je, mislim, Vanjuška, a ovo je VanjusOS, dakle iz Osijeka.


Aaaa....skužio sad. No, svejedno ti hvala
04.02.2024 | 22:10
@Ender...nije mi špica da ga vratim u "mint" stanje, već samo da je funkcionalan. A nemam što, probat ću. A baš nema puno rabljenih ili ako ima, onda traže sulude cifre.
05.02.2024 | 01:02
Riba kaže:
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.


Makar pregrijavao i savijao?
05.02.2024 | 06:44
Život je prekratak za zajebavati se sa takvim stvarima. Osim ako nije do nekakvog inata ili inžinjerske znatiželje.
Kako nisi prije imao potrebe za dva MBP-a najvjerojatnije nemaš niti danas. "Spasiti" ovog samo zato jer se može zbootati je navlakuša samo takva.

Isplivati će po oglasnicima kad tad neki skureni/zbrikani takav MBP pa ga kupi za kikiriki i prepakiraj ovo što je preživjelo.

I opet nećeš biti siguran da li mu je baterija pretrpila neku ozbiljniju štetu koju sada ne vidiš.

Osim ako nemaš neku ideju prodati ga. Ono, pod "Prodajem Mac, baterija s 30-tak ciklusa gaženja. Skoro kao nov. Manji znakovi upotrebe. Koristila ga kćer dok nije krenula u srednju. (ispravila je jedinicu iz informatike)"
05.02.2024 | 09:40
Zamjena kućišta je najlogičniji potez no dao si mu linkove na MBP 13 M1 a on ima MBP 13 M2 pa to mu neće raditi,... evo video.

05.02.2024 | 10:01
Tražio sam po modelu, kojeg je naveo (A2338)
05.02.2024 | 10:10
accom kaže:
Tražio sam po modelu, kojeg je naveo (A2338)


Ma nije mi post bio u smjeru da si mu namjerno dao krive linkove jer znam da je on u postu napisao:

Inače radi se o stroju model MacBook Pro 13, M2, A2338, starom nekak 11 mjeseci, koji...


... nego samo da M2 ne radi u kućištu od M1,... sorry ak je moj post ispao kao provokacija
05.02.2024 | 10:16
Ak dela matična i sve... Jel se to može tutnuti u neko iMac kućište?
05.02.2024 | 10:26
Bertone kaže:
... nego samo da M2 ne radi u kućištu od M1,... sorry ak je moj post ispao kao provokacija


Ma kakvi provokacija - samo da ne bude nekih bezveznih komplikacije radi nabavke nekompatibilnih dijelova!
05.02.2024 | 11:04
Gjuroo kaže:
Ak dela matična i sve... Jel se to može tutnuti u neko iMac kućište?


Dobio si palac Up čak i ako ne prihvati ideju
05.02.2024 | 11:31
Riba kaže:
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.


Možeš ga ravnati itekako. Dapače, lakše je, jer je mekan.

www.land-shop.eu/products/limarski-set-a...-auto-limariju-7-kom

Ovo je tipičan set limarskog alata. Ali, ovo je za čelik. S tim NE BI SMIO tući aluminij, jer ćeš ga uništiti, osim ako nisi IZNIMNO pažljiv. Za aluminij trebaš aluminijski čekić, nešto ovakvo:

www.aliexpress.com/item/1005003818560153...mp;afSmartRedirect=y

Možeš koristiti i drveni ili gumeni čekić (ili onaj s plastičnom glavom); bitno je da ne udaraš po aluminiju s čelikom koji je tvrđi od aluminija.

Trebat će ti neki kalup za oblik. Preporučam ti DEBELU drvenu kuhinjsku dasku. Na njoj ćeš držati kućište dok ga NJEŽNO I POLAKO vraćaš u prvobitni položaj. U principu trebaš sve izravnati i onda id tamo ići dalje.
Zapamti da se ide vrlo postupno. Milimetar po milimetar (u daljinu) i s osjećajem. Dapače, za početak bih poravnao sve rukom koliko se može, a tek onda lagano krenuo s klepanjem.
05.02.2024 | 11:42
jura22 kaže:
Riba kaže:
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.


Makar pregrijavao i savijao?


Aluminij se smije vrlo malo (računaj da se ne smije) grijati, jer ga onda jako oslabiš na tom mjestu. Nisam siguran kakva je ovo legura, ali poklopac i donji dio kućišta su sigurno otprešci, dok je ovaj dio s tipkovnicom i ostalim sigurno nakon lijevanja mehanički obrađen odvajanjem čestica (frezanje s malim glodalom, imaš zakrivljenja na otvorima za tipke tipkovnice koja su posljedica frezera tj. otisak njegovog polumjera).
Nemoj grijati kućište osim eventualno do neke temperature koju ćeš moći podnijeti na dodir (50-ak C).
05.02.2024 | 11:54
Djuro genijalac kaže:
Riba kaže:
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.


Možeš ga ravnati itekako. Dapače, lakše je, jer je mekan.


A sve se moze sa pravim alatom, uvjetima i znanjem, ali realno u kucnim uvjetima ovo nije bas izvedivo i nije vrijedno truda i novca. Jos ovo nije lim nego obradjeni aluminij, plus sto je anodiziran... tako da mu nemaoj davati lazne nade.

Service manual za moj aluminijski auto kazu da se nista ne ravna, vec se otpili i novi dio se pricvrsti zakovicama.
05.02.2024 | 14:20
Nikada to ravnanjem neces napraviti da budes zadovoljan rezultatom.

Ja bi od njega napravio Mac Mini, spojio ga na monitor ili TV, sa tipkovnicom i misem.

Druga opcija bi mi bila da maticnu plocu uvalis u neko malo PC kuciste, i eto super malog kucnog servera za smjestaj podataka, NAS, Plex, smart home i sl. Besumno, a ne trosi nista struje.

Treca opcija bi bila ugraditi tu plocu u neki veliki monitor (imas adaptere na Ali Express) i eto ti tvog custom kucnog iMac

U svakom slucaj, za smece nije
05.02.2024 | 15:53
Riba kaže:
Service manual za moj aluminijski auto kazu da se nista ne ravna, vec se otpili i novi dio se pricvrsti zakovicama.


Zato jer to ekipa mahom radi s čeličnim čekićem pa ostanu komadići na aluminiju i poslije to krene reagirati (galvanski članak na mikro razini) i korodira. A ako je riječ o nosivim dijelovima, oni će tu biti oslabljeni.
Ali ovo, za laptop, nije neka drama, to bi s rukama mogao poravnati do dosta velike razine upotrebljivosti. Najveći problem će mu biti ovaj dio gdje je tipkovnica. Ako to nabavi od laptopa koji je krepal po drugim temeljima, to bi moglo biti u redu (ne kao novo, ali upotrebljivo s dozom osobnosti )
05.02.2024 | 16:09
accom kaže:


Pozz Aco,

1. To je smao lover case, donji lim
2. Link je neupotrebljiv, javlja mi: "Käufer haben sich auch folgende Artikel angesehen" (Kupci su također pogledali sljedeće artikle)
05.02.2024 | 16:11
Bertone kaže:
Zamjena kućišta je najlogičniji potez no dao si mu linkove na MBP 13 M1 a on ima MBP 13 M2 pa to mu neće raditi,... evo video.



Ma hoće. Ta dva modela su doslovno identična, jer zbog Korone i "kuhanja" na Tajvanu, Apple nije htio riskirati, tako da su to dva modela samo s različitim procesorom. Sve "na šaraf" paše
05.02.2024 | 16:15
Djuro genijalac kaže:
Riba kaže:
Ne moze se aluminij ravnati...mislim moze ali neces ga vratiti u prvobitni oblik i vjerojatno ce ti puknuti.


Možeš ga ravnati itekako. Dapače, lakše je, jer je mekan.

www.land-shop.eu/products/limarski-set-a...-auto-limariju-7-kom

Ovo je tipičan set limarskog alata. Ali, ovo je za čelik. S tim NE BI SMIO tući aluminij, jer ćeš ga uništiti, osim ako nisi IZNIMNO pažljiv. Za aluminij trebaš aluminijski čekić, nešto ovakvo:

www.aliexpress.com/item/1005003818560153...mp;afSmartRedirect=y

Možeš koristiti i drveni ili gumeni čekić (ili onaj s plastičnom glavom); bitno je da ne udaraš po aluminiju s čelikom koji je tvrđi od aluminija.

Trebat će ti neki kalup za oblik. Preporučam ti DEBELU drvenu kuhinjsku dasku. Na njoj ćeš držati kućište dok ga NJEŽNO I POLAKO vraćaš u prvobitni položaj. U principu trebaš sve izravnati i onda id tamo ići dalje.
Zapamti da se ide vrlo postupno. Milimetar po milimetar (u daljinu) i s osjećajem. Dapače, za početak bih poravnao sve rukom koliko se može, a tek onda lagano krenuo s klepanjem.


Ovlažio sam stolicu. Hvala ti na ovome. Imam doma negdje čekić s onom plastičnom glavom, a sutra imam sastanak kod TOP limara u poznatim galaksijama, pa ću poslušati njegov savjet. Probat ću sve kako si naveo i hvala ti!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 54 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, MacSlavko, Maxxy, Riba, tino1, Anonimci (496)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO