Kupnja MacBook Pro Retina 13,3 (2015)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja MacBook Pro Retina 13,3 (2015)


28.10.2018 | 21:38
PC sa 128 GB SSD-a je idealan za Linux, Windowsi se jednostavno konstantno ažuriraju i stalno uzimaju malo, po malo, ionako skromnog prostora, i to bezvezarijama poput Candy Crush Sage i sličnog bloatware softvera.

Mislim da su općenito prijenosnici sa 128 GB prostora namijenjeni povremenim korisnicima, poput mene recimo, no čak i ja imam HDD od 500 GB na kojem imam apsolutno sve što mi treba i što će mi ikada trebati. Uz dva vanjska od 1 TB svaki
28.10.2018 | 22:16
Decki nema uopce spora da je 128gb nategnuto na bilo kojoj platformi no uz malo znanja nekome je i to dovoljno (naravno uz vanjsku pohranu, cloud i sl.), jer uostalom da nije nebi se radila poslovna klasa prijenosnika sa 128gb u 2018god. I ja bih sigurno htio da je spomenuta Retina 256gb zbog neke rezerve ali mislim da cu se snaci i sa 128gb. Kolega Drazen je na mom tragu povremenog korisnika i basic usera te se potpuno slazem sa zakljuckom. Uostalom svatko zna svoje potrebe.
28.10.2018 | 22:52
Ma dovoljno je 120/128 GB za poslove koje si naveo u svom prvom postu.
Evo moj 13" nakon godine i nešto dana:

Slika-zaslona-2018-10-28-u-22-32-19.png
29.10.2018 | 17:26
Bertone kaže:
Ma dovoljno je 120/128 GB za poslove koje si naveo u svom prvom postu.
Evo moj 13" nakon godine i nešto dana:

Slika-zaslona-2018-10-28-u-22-32-19.png
Takvim vrijednostima se i ja nadam uz moj nacin koristenja! Ovo je cist solidno...
29.10.2018 | 17:47
Downloads i Trash prazni
29.10.2018 | 18:19
drazenp1706 kaže:
Downloads i Trash prazni


Strašno ... a to su inače dvije glavne mape gdje korisnici (trebaju) čuvaju dokumente

Ma blesavom korisniku (govorim o kućnim korisnicima) ni jedan disk neće biti dovoljno velik... to je isto danas i sa mobitelima kad ljudi fotkaju sve i svašta i onda umjesto da jednom tjedno sjednu za komp i eventualno odaberu i pospreme 2-3-10 fotki oni i dalje u mobitelu čuvaju (vjerojatno nikad više i ne pogledaju) sve što su fotkali od prvog dana kad su ga upalili.
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.10.2018 | 18:35
Bertone, ajd pošteno priznaj, koji ti je to Mac u životu i koliko se dugo družiš s *nix like operativnim sustavima, pa da objasnimo ljudima kako je tih 128 GB dovoljno...
29.10.2018 | 19:17
Daddo kaže:
Bertone, ajd pošteno priznaj, koji ti je to Mac u životu i koliko se dugo družiš s *nix like operativnim sustavima, pa da objasnimo ljudima kako je tih 128 GB dovoljno...

Ukupno četvrti u životu s time da trenutno imam samo dva, ovaj 13" koji je sekundarni i primarni 15" koji ima 2x240 GB SSD uz opasku da nemam potrebe za dva SSD-a radi prostora već sam si htio složiti RAID 0 ali nikako da stignem

Kad si već pitao, a iskreni smo, jel ... meni su radni strojevi ThinkPad-i na Linuxu (a ne MBP) i imam ih trenutno tri i oni imaju 240, 256 i 512 GB SSD diskove i opet ne radi toga što mi je 120/128 GB premalo već samo zato što mi je bilo bedasto kupovati diskove manje od 240 GB.

... a sa Linuxom sam se počeo družiti tam negdje kad je izašla prva verzija Knoppixa (mislim da je to bilo krajem 2001. ili početkom 2002. godine).

Sad, ako sam dobro shvatio tvoju "provokaciju" kompletan Linux OS sa 10-15 potrebnih aplikacija zauzima u prosjeku oko 6-7 GB (u što su uključene i zadnje 2-3 verzije kernela). Mac OS sa opet 10-ak aplikacija mislim da mi zauzme oko 20-ak GB.

... e sad, na poslu imam Win7 pa tamo mogu provjeriti koliko zauzme on, ali ispod 40 GB nije i zato je kućnim korisnicima uz malo pameti (da ne čuvaju svaki vrag na disku) 120/128 GB čist dovoljno.
Obiteljske fotke, videozapisi, bitni dokumenti i sl. se ionako trajno ne čuvaju na disku računala nego na dvije odvojene vanjske kopije (externi HDD, NAS ili kome već što odgovara i treba).

Si na to mislio?
29.10.2018 | 21:14
Tko voli svoje podatke/slike/video obitelji taj ih ne drzi na disku racunala, nego na sigurnom. Ostali ih uredno mogu obrisari jer ih nije briga, tj. ne vode brigu.
29.10.2018 | 21:39
@ Bertone - Lijep minimalistički desktop, uredan i čist, za sve pohvale. Nekada sam jako pazio na sav nered na desktopu, redovito čistio smeće te download mapu, no posljednjih su se godina stvari kod mene bitno promijenile. Nekako sam se zamorio od svega toga.

Pazim samo na ono što ide na vanjski HDD, to mora biti 100% uredno i kategorizirano, počevši od samih naziva datoteka, neovisno o čemu se radi. S druge strane, tvrdi disk računala mi je natrpan svim i svačim, trash i download folderi su puni, desktop natrpan do nerasprepoznatljivosti, onime što treba i onime što ne treba. U tom se kreativnom neredu snalazim isključivo ja, i nitko drugi. U Safariju znam imati otvoreno i po 30 tabova odjednom i tako ga znam držati otvorenim dugo vremena, imam i jako puno linkova u Oznakama, onda kad mi dođe volja to malo posložim i dovedem u red.

Unatoč svemu na Macu nisam nikada primijetio usporavanje u radu, a nered čistim uglavnom jednom godišnje, obično na dane prije Božića.

Što se tiče fotografija sa iPhone-a, one mi se spremaju na iCloud, pa kad se on napuni skoro do kraja idem to sređivati, a to je dva do tri puta godišnje. Nekako mi je žao baciti bilo koju sliku, pa za "bedastoće" imam posebno izrađenu mapu.

Ovih dana, ako uhvatim vremena, planiram na Lenovo PC staviti Linux Mint, "plastiša" ima 4GB RAM-a i 500GB HDD, te Celeron na 2,4GHz. Idealno za Linux!
29.10.2018 | 22:45
drazenp1706 kaže:
@ Bertone - Lijep minimalistički desktop, uredan i čist, za sve pohvale.


Nije to do mene nego do mog OKP-a, ali hvala
02.11.2018 | 19:56
Ekipa, ovo je stanje baterije pred kupovinu. Sta Vi kazete? To ok?
02.11.2018 | 19:58
Po ispisu je baterija OK, a kako se ponaša u radu znaš ti (mislim na to da li se prazni kontinuirano bez naglih padova i sl.).
02.11.2018 | 20:16
Dao mi ga je na koristenje vcrs da sve isprobam...za sad je sve ok. Vrlo tih, baterija kontinuirano pada. Kolega kaze do sad nije nikakvih problema imao. Iznenaden sam cak i brzinom dizanja Mojavea.
02.11.2018 | 21:08
Prckaj po njemu i prati bateriju ako postotak pada do 0 bez padova tipa 25% pa gasenje. Baterija je OK.
04.11.2018 | 21:59
Ekipa samo da javim da sam uzeo Retinu i za sad sam iznimno zadovoljan. Istestirao sam ga kako sam znao i umio i nemam nikakvih primjedbi za sad. Moram reci da se trazim jos dosta po MacOs-u jer su moja iskustva sa njim stvarno bila minimalna. Odmah sam sibnio gore Mojavea jer sam freak najnovijeg softwera oduvijek kako god on radio. Zahvaljujem se svima na savjetima i imam jedno pitanjce za kraj...dali je pametno otvorit ga, malo ocistit prasinu te eventualno promjenit termalnu pastu jer ipak nije nista dirano od kupnje?!
04.11.2018 | 22:06
Otvori ga i pogledaj koliko ima prašine pa ako procijeniš da treba, očisti ga... samo budi nježan

Ovo bi trebale biti upute za tvoj model: www.ifixit.com/Device/MacBook_Pro_13%22_...a_Display_Early_2015

PS. Samo si prije otvaranja nabavi potrebni alat
PPS. Čestitke na kupnji i još više što imaš volje i nemaš straha raskopati ga (ozbiljan sam, poznajem ljude koji i oko brisanja prašine sa LCD zaslona prave drame ).
04.11.2018 | 22:30
Bertone kaže:
Otvori ga i pogledaj koliko ima prašine pa ako procijeniš da treba, očisti ga... samo budi nježan

Ovo bi trebale biti upute za tvoj model: www.ifixit.com/Device/MacBook_Pro_13%22_...a_Display_Early_2015

PS. Samo si prije otvaranja nabavi potrebni alat
PPS. Čestitke na kupnji i još više što imaš volje i nemaš straha raskopati ga (ozbiljan sam, poznajem ljude koji i oko brisanja prašine sa LCD zaslona prave drame ).
Hvala kolega, budem alat nabavio malo sam istrazivao o tome tako da nisam potpuno nespreman. Jednostavno sam misljenja da mu to nece nista skodit i nisam jedan od onih koji nista ne diraju dok ne rikne! Bolje sprijecit nego ljecit tako da bih deff uzeo neku kvalitetniju termalnu pastu te mu dao koji stupanj nizu temp. rada. Vjerujem da ima ljudi koji se boje bilo sta radit na njemu ali ipak je to sve na kraju potosna roba koju treba odrzavat...
04.11.2018 | 23:09
ARCTIC COOLING MX-4 ti je OK pasta, a u količini od 4g ti dođe oko 45 kn kod nas.
Ako nisi nikad mijenjao pastu na procesoru, onda moraš znati da moraš još kupiti i etilni alkohol (96%) kako bi dobro očistio ostatke stare žvakaće od paste.
Jednostavno kap alkohola na papirnati ručnik i briši, papir mijenjaj što češće - znači nakon svakog poteza po površini koju čistiš) pa kad je sve čisto nemoj novu pastu aplicirati razmazivanjem (kako je prikazano u uputama) nego stavi samo kap na jezgru, poklopi hladnjakom i prišarafi ga (hladnjak možeš malo pomaknuti ako imaš mjesta da se bolje razmaže pasta ali ga nemoj dizati kad ga jednom spustiš na jezgru)... i to je to.
05.11.2018 | 01:09
Bertone kaže:
ARCTIC COOLING MX-4 ti je OK pasta, a u količini od 4g ti dođe oko 45 kn kod nas.
Ako nisi nikad mijenjao pastu na procesoru, onda moraš znati da moraš još kupiti i etilni alkohol (96%) kako bi dobro očistio ostatke stare žvakaće od paste.
Jednostavno kap alkohola na papirnati ručnik i briši, papir mijenjaj što češće - znači nakon svakog poteza po površini koju čistiš) pa kad je sve čisto nemoj novu pastu aplicirati razmazivanjem (kako je prikazano u uputama) nego stavi samo kap na jezgru, poklopi hladnjakom i prišarafi ga (hladnjak možeš malo pomaknuti ako imaš mjesta da se bolje razmaže pasta ali ga nemoj dizati kad ga jednom spustiš na jezgru)... i to je to.
Imam iskustva u mjenjaju paste vec nesto od prije (iz dana dok su klasicne kutije bile in) tako da nebi trebalo biti problema. Princip je ostao isti ali hvala za preporuku dobre paste to mi je totalna nepoznanica.
05.11.2018 | 23:58
Imaš kakav yt video ili nešto slično di bi se moglo malo naučit o tome kako živjeti sa tih 120 GB
06.11.2018 | 00:31
Siky97 kaže:
Imaš kakav yt video ili nešto slično di bi se moglo malo naučit o tome kako živjeti sa tih 120 GB

Umjesto za gledanja YT videa odvoji 2-3 sata i pogledaj što sve imaš na disku jer definitivno sve ne koristiš svaki dan ili par puta mjesečno. Kad jednom počistiš disk od nepotrebnih fajlova i softvera kojeg si pokrenuo možda jednom u životu, nastavi održavati MBA tako da jednom tjedno pregledaš i počistiš novo spremljene podatke i to je to.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 6 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

kajjaznam, Maxxy, Riba, tino1, Anonimci (743)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO