Mac mini
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini


11.09.2017 | 09:57
Jel ovo vrijedi svojih novaca. Novi bi bio korisnik i nebi htio davat 20000 kn za racunalo od starog win mi je ostao monitor pa reko mozda bi bilo pametno uzet ovako nesta. Netreba mi za neke igre za malo pogledat vijesti koji film i to nista posebno
www.istyle.eu/hr/mac/mac-mini/mac-mini-d...l-iris-graphics.html
11.09.2017 | 10:54
Mislim da vrijedi toliko.

Ali isto tako, mislim da je to premalo RAM-a. ako se dobro sjećam, na tim modelima nije moguć RAM upgrade, pa si na 8 GB "osuđen" dok god imaš mini. za par godina, to će vjerojatno biti malo...
11.09.2017 | 11:03
Za takvo korištenje 8GB neće još dulje vrijeme biti premalo. Samo treba izbjegavati korištenje native Apple aplikacija (Safari, QuickTime, Pages, Numbers) i umjesto njih koristiti one koje su manje memorijski zahtjevne (FireFox, VLC, LibreOffice).
22.09.2017 | 18:27
Jos koje pitanje. Jel radi obicni usb mis i tipkovnica ili mora bit orginal apple. I da li je moguce zamijenit hdd sa ssd ili ima mjesta za oba
22.09.2017 | 18:39
Tu imaš kako se rastavlja.

Radi gotovo sva periferija.
Koliko znam, ima jedno mjesto 2,5" i jedan valjda M.2 slot. Nisam siguran kako se može kombinirati.
Može se kupiti: 500GB ili 1TB HDD ili 256, 512GB i 1TB SSD ili 1TB fusion drive (1TB HDD + 16GB SSD u nekom kvazi RAID polju).
Nemam pojma da li egzistiraju svaki za sebe.
22.09.2017 | 19:51
E jos jedno i odustajem. Mada znam da cu izazvat buru, ali neka to me zivo zanima u cemu je razlika između mac mini i pc mini sa istim procesorom vidi da i jedan i drugi vrte i5 proc
22.09.2017 | 21:29
Ja sam prije 2 godine uzeo najnoviji mini i u njega uvalio ssd. Srednji model sa 8 ram i dodatno platio 480 ssd umjesto diska iznutra. Prošle godine sam si sam složio stroj koji ima i ssd i pravi hard. Taj ima 16 giga i po geekbenchu je 60% brži, a koštao je ko pola minija (plus ssd).

Ovaj novi APFS ide samo na ssd što po meni znači da će uskoro mini bit kao notebookovi samo ssd verzija. Ne mogu više prodavat ove gluposti koje su sad na cijeniku.
23.09.2017 | 06:05
grgaa kaže:
E jos jedno i odustajem. Mada znam da cu izazvat buru, ali neka to me zivo zanima u cemu je razlika između mac mini i pc mini sa istim procesorom vidi da i jedan i drugi vrte i5 proc


Razlika je u operativnom sistemu, razlika je sto Apple slaze i komp i OSX i sto jedno s drugim radi kako spada.
Razlika je sto te ne "boli glava" kod OSX-a.
Nema virusa ako ih ne instaliras sam.

Nije vazna snaga, a ovdje imas i promjer tome.

[video]https://m.youtube.com/watch?v=kA0E7kRhd6M[/video]
23.09.2017 | 06:14
grgaa kaže:
E jos jedno i odustajem. Mada znam da cu izazvat buru, ali neka to me zivo zanima u cemu je razlika između mac mini i pc mini sa istim procesorom vidi da i jedan i drugi vrte i5 proc


Koji PC Mini? Ja kada sam svojevremeno tražio nije postojao stoj sličnih gabarita i karakteristika na tržištu, a da sam sam išao slagati nešto koliko-toliko slično, došlo bi me i skuplje.
23.09.2017 | 08:31
Recimo ovo kino www.anandtech.com/show/8986/intel-nuc5i5...ffpc-for-enthusiasts
Znam za razliku u softveru ali me interesira koja je razlika u hardveru
23.09.2017 | 10:01
Kakve veze ima hardver? OSX radi na losijem hardver bolje od WIN na boljem.
Kao da na Ferreri stavis drvena kotace, pojacavas motor ali auto ne ide brze.
23.09.2017 | 10:31
Ma to mi je jasno. Ali nerazumis moje pitanje. Dal ide osx na intelov nuc ili bas mora bit mac. I ako nemoze zasto nemoze tu razliku ne razumim
23.09.2017 | 11:21
Googlaj "hackintosh" pa će ti se otkriti cijeli jedan novi svijet . Ovdje na Jabučnjaku ima nešto članova koji se time bave, ali ne baš puno i nisu baš jako aktivni. Ako se javi neki od njih, moći će ti dati preciznije i detaljnije informacije. Od mene - samo načelno:

To što neki PC krš ima isti procesor kao i neki Mac ne znači da je to isti hardver. Kakav imaju bus kontroler? Kakvu grafulju? Kakvu zvučnu karticu? SATA kontroler? ... Kužiš? Svi ti elementi hardvera se moraju podudarati.

Kao windowsi, i Mac OS isto treba drivere (koji se na Macu i ostalim unixoidima zovu kext-ovi, odnosno kernel extensions) da bi znao koristiti hardver na kojem se vrti. Samo što na Macu nikad nitko ne vodi brigu o driverima jer je Apple to sve spakirao pod haubu, sve radi i problemi tog tipa su vrlo rijetki. Jer je hardver probran i podržan od strane samog Applea. Ako želiš instalirati Mac OS na neku bilo koju PC kramu (novu ili staru), moraš odabrati takvu kramu koja ima isti hardver kao neki koji je podržan (bilo službeno od Apple, bilo neslužbeno od strane nekih hackintosh entuzijasta).

Uglavnom, ako se ideš time baviti, gubiš jedan dio stabilnosti u radu. Meni osobno je to najvažniji dio i najveća vrijednost Maca. Prestar sam i nemam u životu vremena da se više natežem s kemijanjem oko drivera, verzija, podverzija, patcheva, itd...
23.09.2017 | 13:33
grgaa kaže:
Recimo ovo kino www.anandtech.com/show/8986/intel-nuc5i5...ffpc-for-enthusiasts
Znam za razliku u softveru ali me interesira koja je razlika u hardveru


Razlike nema, osim što u odnosu na ovo na linku za istu cijenu dobiješ Minija sa sličnim karakteristikama, plus što nije plastičan, napajanje mu nije vanjsko i OS je uračunat u cijenu. No-brainer za mene.
23.09.2017 | 14:10
I zadnje, te najmanje bitno, iako je i jedno i drugo doslovce kutijica - Intelov PC izgleda ružnije od Mac Minija.
23.09.2017 | 14:40
Miniji su zakon, šteta da apple neželi raditi jače modele. To je donekle i razumnjivo ( zaebali bi si iMac ), jer netreba piliti granu na kojoj sjediš. Ako možeš probaj naći onog starijeg iz 2012 koji ima quad i7 na 2.3 mHz. Taj je iz 2012 g. i još uvjek je najači mini, mada te modele ljudi teško prodaju...možda ima vani na netu.
Osobno imam taj model zadnjih 5 godina, u njemu je 16 GB rama na 1600 mHz i ugrađen je ssd disk. Što reći, stroj samo takav.Skoro da i neznaš da imaš komp, jako je mali,a i bešuman je. Noviji imaju samo malo bolju grafiku, koja meni nije presudna.

23.09.2017 | 17:23
grgaa kaže:
Ma to mi je jasno. Ali nerazumis moje pitanje. Dal ide osx na intelov nuc ili bas mora bit mac. I ako nemoze zasto nemoze tu razliku ne razumim


Očito baš nisam gore bio pretjerano jasan, sad vidim da uopće nije očito što sam želio reči.

Nakon što sam 2016. vidio da je "najnoviji" i "najjači" MacMini isti onaj koji sam kupio godinu ranije odlučio sam uzeti BUG u kojem je tema broja bila Hackintosh i sa njihovim popisom komponenti otić u dućan, uzeti preporučeno kućište, motherboard i tip memorije, uzeti malo brži procesor od onog u časopisu, veći ssd i extra hard i napraviti si svoj hackintosh. Trebalo mi je par sati da pohvatam što i kako, ali ako se slijedi procedura iz BUGa nemaš problema. Stvar radi ko grom. Ako iduće godine ne naprave neki pošteni mini, opet ću si sam složiti komp.
23.09.2017 | 21:25
grgaa kaže:
Ma to mi je jasno. Ali nerazumis moje pitanje. Dal ide osx na intelov nuc ili bas mora bit mac. I ako nemoze zasto nemoze tu razliku ne razumim


Ide, a ako te zanimaju tutorijali baci oko ovdje i ovdje.
23.09.2017 | 22:20
Znaci kupim nesta ovakvo www.mikronis.hr/intel-nuc-intel-core-i7-...-n-boxnuc7i7bnh.aspx
Ubacim 16 gb memorije i hdd 1t i m2 od 128 gb sve ukupno 6500 kn i imam pilu od kompa ali postoji velika mogucnost da osx nece najbolje radit na njemu. I onda opet osuđen na win.
23.09.2017 | 22:35
Nisi osuđen na Windowse... ako OSX ne sjedne kako treba, uvijek možeš na to staviti Linux
23.09.2017 | 23:16
Ako te već veseli baviti se hakerajem, onda ti je bolje da se odmah ostaviš OS X-a i staviš Linux.
24.09.2017 | 08:22
Nije stvar u hakiranju nego je stvar da sa sto manje novca dobim sto jaci stroj koji ce durat par godina
24.09.2017 | 09:00
grgaa kaže:
Nije stvar u hakiranju nego je stvar da sa sto manje novca dobim sto jaci stroj koji ce durat par godina


Uzmi najjaci PC koji mozes kupiti i na njega stavi Linux. Dobiti ces stroj koji bude i stabilan i brz.
Ja nisam shvatio sto zelis postici s racunalom?
24.09.2017 | 10:14
Samo mala opaska što se tiče NUC-a (bez obzira na OS).. to se grije ko blesavo i da osobno slažem mini PC ne bih išao na ništa manje (zapremine u litrama) od LIAN LI PC-Q25B ili BitFenix Prodigy, a ako želiš i dodatnu funkcionalnost u vidu pasivnog ili djelomično pasivnog hlađenja i da je oku ugodno, onda nešto od Streacoma (naravno, to i košta).
24.09.2017 | 10:22
Koliko sam ja shvatio kolegu, on želi za što manje novaca dobiti što jači stroj na kojemu će 'vrtiti' OSX i biti bezbrižan idućih par godina.

Problem je u tome što kupnjom mac mini-ja može zadovoljiti kriterij bezbrižnog korištenja idućih par godina, a slaganjem hackintosha može zadovoljiti kriterij jakog stroja za manje novaca od Apple ekvivalenta.

Dobiti i jedno i drugo u principu baš i nije izvedivo, ako mu treba pouzdanot, riješenje je mac mini, a ako želi što bolje performanse, može složiti hackintosha, aii i biti spreman na rješavanje možebitnih problema nakon update-a.
24.09.2017 | 10:47
Najbolje rješenje je zapravo dao @cariblanco
24.09.2017 | 11:14
Kad smo već kod minija, malo sam tražio po netu i ima npr. ovaj model koji ima ugrađen ssd od 128 Gb i samo se još lako nadogradi memorija.

www.ebay.com/p/Apple-Mac-mini-A1347-Desk...440?iid=253167614078

Usput sam naletio na zgodan rack z<a minija, pa ga možete smjestiti, kako god želite....može da bude neprimjetan, kad je ionako bešuman, sad je i nevidljiv

www.amazon.com/HIDEit-MiniU-Mount-Patent...74Z663Z0KXZ4T0B33JGW





24.09.2017 | 14:41
Ova 1. slika je iMac na pisijaški način.
24.09.2017 | 16:48
grgaa kaže:
Nije stvar u hakiranju nego je stvar da sa sto manje novca dobim sto jaci stroj koji ce durat par godina


Eto, dobio si mišljenja. Od svih nas ti je Cariblanco napisao najbolje. Kupi Mini 2012, koji je solidno dogradiv, sigurno prolaziš bolje, nego u bilo kojem hackintosh scenariju.
13.01.2018 | 16:52
grgaa kaže:
Znaci kupim nesta ovakvo www.mikronis.hr/intel-nuc-intel-core-i7-...-n-boxnuc7i7bnh.aspx
Ubacim 16 gb memorije i hdd 1t i m2 od 128 gb sve ukupno 6500 kn i imam pilu od kompa ali postoji velika mogucnost da osx nece najbolje radit na njemu. I onda opet osuđen na win.

Problem NUC-a je preveliko grijanje i vrlo los cooler koji se vrti na velikim okretajima a kod malo veceg opterecenja zakuca ga na max i uzasno iritantno zuji, kao mlazni avion
U prijasnjim serijama su imali Sunbeam coolere (samo neki modeli i tesko ih je bilo pronaci) koji rade znatno bolje i tise.
Sto se tice grijanja, proc moze izdrzati do 100C i obicno se vrti na cca 55-60C. Problem je sto tu veliku temperaturu prenosi i na ssd koji je na mbo kao i na memoriju. Ako jos imas i 2.5'' onda i no pati. Veca temperatura donosi i pad kvalitete rada, trzanje, rusenje i sl.
Novi i5 2017 u NUC-u je dobar proc ali sve zajedno to ne funkcionira. NUC je zgodna mala kutijica no definitvno nije za one koji zele odlican mali comp.
Eh da, BIOS je bugovit pa se cesto desava da bez obzira sto za cooler stavis ''silent'' postavke, on se vrti na max. Sve ovo je osobno iskustvo tako da ti ne pisem nesto sto sam samo procitao.
Taj novi i5 treba stavti u Mac mini i imat cemo opet stroj za dugooo koristenje.
Mozda spadaju u istu kategoriju malih racunala ali definitivno memaju veze jedan s drugim.
Minija je milana koristiti, totalna tisina, radi odlicno a uz to lijepo izgleda
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 58 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, Anonimci (723)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO