Mac mini
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini

11.09.2017 | 09:57
Jel ovo vrijedi svojih novaca. Novi bi bio korisnik i nebi htio davat 20000 kn za racunalo od starog win mi je ostao monitor pa reko mozda bi bilo pametno uzet ovako nesta. Netreba mi za neke igre za malo pogledat vijesti koji film i to nista posebno
www.istyle.eu/hr/mac/mac-mini/mac-mini-d...l-iris-graphics.html
11.09.2017 | 10:54
Mislim da vrijedi toliko.

Ali isto tako, mislim da je to premalo RAM-a. ako se dobro sjećam, na tim modelima nije moguć RAM upgrade, pa si na 8 GB "osuđen" dok god imaš mini. za par godina, to će vjerojatno biti malo...
11.09.2017 | 11:03
Za takvo korištenje 8GB neće još dulje vrijeme biti premalo. Samo treba izbjegavati korištenje native Apple aplikacija (Safari, QuickTime, Pages, Numbers) i umjesto njih koristiti one koje su manje memorijski zahtjevne (FireFox, VLC, LibreOffice).
22.09.2017 | 18:27
Jos koje pitanje. Jel radi obicni usb mis i tipkovnica ili mora bit orginal apple. I da li je moguce zamijenit hdd sa ssd ili ima mjesta za oba
22.09.2017 | 18:39
Tu imaš kako se rastavlja.

Radi gotovo sva periferija.
Koliko znam, ima jedno mjesto 2,5" i jedan valjda M.2 slot. Nisam siguran kako se može kombinirati.
Može se kupiti: 500GB ili 1TB HDD ili 256, 512GB i 1TB SSD ili 1TB fusion drive (1TB HDD + 16GB SSD u nekom kvazi RAID polju).
Nemam pojma da li egzistiraju svaki za sebe.
Smrt komunizmu, fašizmu i antifašizmu.
22.09.2017 | 19:51
E jos jedno i odustajem. Mada znam da cu izazvat buru, ali neka to me zivo zanima u cemu je razlika između mac mini i pc mini sa istim procesorom vidi da i jedan i drugi vrte i5 proc
22.09.2017 | 21:29
Ja sam prije 2 godine uzeo najnoviji mini i u njega uvalio ssd. Srednji model sa 8 ram i dodatno platio 480 ssd umjesto diska iznutra. Prošle godine sam si sam složio stroj koji ima i ssd i pravi hard. Taj ima 16 giga i po geekbenchu je 60% brži, a koštao je ko pola minija (plus ssd).

Ovaj novi APFS ide samo na ssd što po meni znači da će uskoro mini bit kao notebookovi samo ssd verzija. Ne mogu više prodavat ove gluposti koje su sad na cijeniku.
23.09.2017 | 06:05
grgaa kaže:
E jos jedno i odustajem. Mada znam da cu izazvat buru, ali neka to me zivo zanima u cemu je razlika između mac mini i pc mini sa istim procesorom vidi da i jedan i drugi vrte i5 proc

Razlika je u operativnom sistemu, razlika je sto Apple slaze i komp i OSX i sto jedno s drugim radi kako spada.
Razlika je sto te ne "boli glava" kod OSX-a.
Nema virusa ako ih ne instaliras sam.

Nije vazna snaga, a ovdje imas i promjer tome.

[video]https://m.youtube.com/watch?v=kA0E7kRhd6M[/video]
23.09.2017 | 06:14
grgaa kaže:

Koji PC Mini? Ja kada sam svojevremeno tražio nije postojao stoj sličnih gabarita i karakteristika na tržištu, a da sam sam išao slagati nešto koliko-toliko slično, došlo bi me i skuplje.
23.09.2017 | 08:31
Recimo ovo kino www.anandtech.com/show/8986/intel-nuc5i5...ffpc-for-enthusiasts
Znam za razliku u softveru ali me interesira koja je razlika u hardveru
23.09.2017 | 10:01
Kakve veze ima hardver? OSX radi na losijem hardver bolje od WIN na boljem.
Kao da na Ferreri stavis drvena kotace, pojacavas motor ali auto ne ide brze.
23.09.2017 | 10:31
Ma to mi je jasno. Ali nerazumis moje pitanje. Dal ide osx na intelov nuc ili bas mora bit mac. I ako nemoze zasto nemoze tu razliku ne razumim
23.09.2017 | 11:21
Googlaj "hackintosh" pa će ti se otkriti cijeli jedan novi svijet . Ovdje na Jabučnjaku ima nešto članova koji se time bave, ali ne baš puno i nisu baš jako aktivni. Ako se javi neki od njih, moći će ti dati preciznije i detaljnije informacije. Od mene - samo načelno:

To što neki PC krš ima isti procesor kao i neki Mac ne znači da je to isti hardver. Kakav imaju bus kontroler? Kakvu grafulju? Kakvu zvučnu karticu? SATA kontroler? ... Kužiš? Svi ti elementi hardvera se moraju podudarati.

Kao windowsi, i Mac OS isto treba drivere (koji se na Macu i ostalim unixoidima zovu kext-ovi, odnosno kernel extensions) da bi znao koristiti hardver na kojem se vrti. Samo što na Macu nikad nitko ne vodi brigu o driverima jer je Apple to sve spakirao pod haubu, sve radi i problemi tog tipa su vrlo rijetki. Jer je hardver probran i podržan od strane samog Applea. Ako želiš instalirati Mac OS na neku bilo koju PC kramu (novu ili staru), moraš odabrati takvu kramu koja ima isti hardver kao neki koji je podržan (bilo službeno od Apple, bilo neslužbeno od strane nekih hackintosh entuzijasta).

Uglavnom, ako se ideš time baviti, gubiš jedan dio stabilnosti u radu. Meni osobno je to najvažniji dio i najveća vrijednost Maca. Prestar sam i nemam u životu vremena da se više natežem s kemijanjem oko drivera, verzija, podverzija, patcheva, itd...
23.09.2017 | 13:33
grgaa kaže:
Recimo ovo kino www.anandtech.com/show/8986/intel-nuc5i5...ffpc-for-enthusiasts
Znam za razliku u softveru ali me interesira koja je razlika u hardveru

Razlike nema, osim što u odnosu na ovo na linku za istu cijenu dobiješ Minija sa sličnim karakteristikama, plus što nije plastičan, napajanje mu nije vanjsko i OS je uračunat u cijenu. No-brainer za mene.
23.09.2017 | 14:10
I zadnje, te najmanje bitno, iako je i jedno i drugo doslovce kutijica - Intelov PC izgleda ružnije od Mac Minija.
23.09.2017 | 14:40
Miniji su zakon, šteta da apple neželi raditi jače modele. To je donekle i razumnjivo ( zaebali bi si iMac ), jer netreba piliti granu na kojoj sjediš. Ako možeš probaj naći onog starijeg iz 2012 koji ima quad i7 na 2.3 mHz. Taj je iz 2012 g. i još uvjek je najači mini, mada te modele ljudi teško prodaju...možda ima vani na netu.
Osobno imam taj model zadnjih 5 godina, u njemu je 16 GB rama na 1600 mHz i ugrađen je ssd disk. Što reći, stroj samo takav.Skoro da i neznaš da imaš komp, jako je mali,a i bešuman je. Noviji imaju samo malo bolju grafiku, koja meni nije presudna.

23.09.2017 | 17:23
grgaa kaže:
Ma to mi je jasno. Ali nerazumis moje pitanje. Dal ide osx na intelov nuc ili bas mora bit mac. I ako nemoze zasto nemoze tu razliku ne razumim

Očito baš nisam gore bio pretjerano jasan, sad vidim da uopće nije očito što sam želio reči.

Nakon što sam 2016. vidio da je "najnoviji" i "najjači" MacMini isti onaj koji sam kupio godinu ranije odlučio sam uzeti BUG u kojem je tema broja bila Hackintosh i sa njihovim popisom komponenti otić u dućan, uzeti preporučeno kućište, motherboard i tip memorije, uzeti malo brži procesor od onog u časopisu, veći ssd i extra hard i napraviti si svoj hackintosh. Trebalo mi je par sati da pohvatam što i kako, ali ako se slijedi procedura iz BUGa nemaš problema. Stvar radi ko grom. Ako iduće godine ne naprave neki pošteni mini, opet ću si sam složiti komp.
23.09.2017 | 21:25
grgaa kaže:

Ide, a ako te zanimaju tutorijali baci oko ovdje i ovdje.
23.09.2017 | 22:20
Znaci kupim nesta ovakvo www.mikronis.hr/intel-nuc-intel-core-i7-...-n-boxnuc7i7bnh.aspx
Ubacim 16 gb memorije i hdd 1t i m2 od 128 gb sve ukupno 6500 kn i imam pilu od kompa ali postoji velika mogucnost da osx nece najbolje radit na njemu. I onda opet osuđen na win.
23.09.2017 | 22:35
Nisi osuđen na Windowse... ako OSX ne sjedne kako treba, uvijek možeš na to staviti Linux
23.09.2017 | 23:16
Ako te već veseli baviti se hakerajem, onda ti je bolje da se odmah ostaviš OS X-a i staviš Linux.
24.09.2017 | 08:22
Nije stvar u hakiranju nego je stvar da sa sto manje novca dobim sto jaci stroj koji ce durat par godina
24.09.2017 | 09:00
grgaa kaže:
Nije stvar u hakiranju nego je stvar da sa sto manje novca dobim sto jaci stroj koji ce durat par godina

Uzmi najjaci PC koji mozes kupiti i na njega stavi Linux. Dobiti ces stroj koji bude i stabilan i brz.
Ja nisam shvatio sto zelis postici s racunalom?
24.09.2017 | 10:14
Samo mala opaska što se tiče NUC-a (bez obzira na OS).. to se grije ko blesavo i da osobno slažem mini PC ne bih išao na ništa manje (zapremine u litrama) od LIAN LI PC-Q25B ili BitFenix Prodigy, a ako želiš i dodatnu funkcionalnost u vidu pasivnog ili djelomično pasivnog hlađenja i da je oku ugodno, onda nešto od Streacoma (naravno, to i košta).
24.09.2017 | 10:22
Koliko sam ja shvatio kolegu, on želi za što manje novaca dobiti što jači stroj na kojemu će 'vrtiti' OSX i biti bezbrižan idućih par godina.

Problem je u tome što kupnjom mac mini-ja može zadovoljiti kriterij bezbrižnog korištenja idućih par godina, a slaganjem hackintosha može zadovoljiti kriterij jakog stroja za manje novaca od Apple ekvivalenta.

Dobiti i jedno i drugo u principu baš i nije izvedivo, ako mu treba pouzdanot, riješenje je mac mini, a ako želi što bolje performanse, može složiti hackintosha, aii i biti spreman na rješavanje možebitnih problema nakon update-a.
24.09.2017 | 10:47
Najbolje rješenje je zapravo dao @cariblanco
24.09.2017 | 11:14
Kad smo već kod minija, malo sam tražio po netu i ima npr. ovaj model koji ima ugrađen ssd od 128 Gb i samo se još lako nadogradi memorija.

www.ebay.com/p/Apple-Mac-mini-A1347-Desk...440?iid=253167614078

Usput sam naletio na zgodan rack z<a minija, pa ga možete smjestiti, kako god želite....može da bude neprimjetan, kad je ionako bešuman, sad je i nevidljiv

www.amazon.com/HIDEit-MiniU-Mount-Patent...74Z663Z0KXZ4T0B33JGW

24.09.2017 | 14:41
Ova 1. slika je iMac na pisijaški način.
24.09.2017 | 16:48
grgaa kaže:

Eto, dobio si mišljenja. Od svih nas ti je Cariblanco napisao najbolje. Kupi Mini 2012, koji je solidno dogradiv, sigurno prolaziš bolje, nego u bilo kojem hackintosh scenariju.
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 46 minuta
  • m@xym: cijene su uglavnom takve, da, ako netko nema baš poseban razlog biti vjeran TCom-u ili vip-u,je uvijek bolje kupiti uređaj na njuškalu ili nekom stranom sajtu i uzeti neku alretnativnu tarifu (bombon ili tomato, koliko god imbecilno im imena djelovala)
  • cariblanco: @Kloba cijena za x će biti 300 kn mjesečno i bar 3 k kn keša odmah, jeftinije sigurno nebu
  • cariblanco: A najbolja je fora u T-mobile, produžiš ugovor na 24 mjeseci a uređaj plaćaš uz otplatu 36 mjeseci...znači ebu te i vežu još godinu dana
  • Kloba: A možda će se X morati plaćati 300 kn mjTako da stvarno ne znam, samo znam da će bii JAKO puno
  • Kloba: logici je trebalo pisati
  • Kloba: Po toj lociji, početna cijena X-a bi u VIP-u trebala biti 2200 kn uz nadoplatu 470 kn mjesečno za mob i tarifu L.
  • Kloba: iPhone 8 Plus uz L tarifu stoji 1400 kn, plus 470 kn iduća 24 mjeseca
  • Kloba: iPhone 8 64 GB nude po 600 kn keša, uz 470 kn 24 mjeseca. To je tarifa L. Inače, koju god tarifu uzeo, iPhone 8 ćeš uvijek plaćati 200 kn mjesečno.
  • Kloba: Ja sam nekakvom logikom išao do početne cijene uz pretplatu koju će nuditi u VIP-u.
  • konjina: Ima tko kakvu info o cijenama iPhona X?
  • VanjusOS: Osijek ove godine je odličan!
  • Daddo: Cariblanco da igraju u Hajduku igrali bi za sendviče. ;)
  • cariblanco: btw. da nema malih klubova u HNL Osjek bi bio na prvom mjestu :D
  • cariblanco: LOL @Daddo, messi i ronalndo igraju za sendviče i vole klubove, tv isto voli gledatelje pa im daje badava prijenose
  • Daddo: Ispada da ja pratim a zapravo mi je svejedno. Igrom slučaja bio sam u doticaju s nekim nogometašima i sucima. Sve je to biznis samo. I lova, tuđa i prljava.
  • m@xym: srećom ne pratim nogomet pa me ne 'dira'
  • Daddo: inače, da je pravde oba sudionika derbija bi igrali najniži rang natjecanja s obzirom na dugove prema vjerovnicima. Ali to jednako tako važi za cijeli HNL.
  • Daddo: Cariblanco, jok ja, ali recimo Frković je kao sudac nakon neodigranog maksimirskog derbija promijenio 15 godina stari Audi 100 za 2 godine staru A klasu. :)
  • m@xym: igrao bi on, ali nema unaprijed povjerljivu informaciju o rezultatima
  • m@xym: :)
  • cariblanco: Onda je tebi @Daddo super, trebaš igrati na kladionici samo HNL i spremati lovu na račun :)
  • Daddo: ja ne kužim što se ima gledat u HNL-u... kad se sve zna i sve je namješteno :)
  • cariblanco: dok neizađe iPhone 14 LOL
  • VanjusOS: pa neznam dokada tako..
  • cariblanco: kao imamić, nemoš ih ubiti :D
  • VanjusOS: po tko zna koji put se uspijeva izvući bez poraza u zadnjim minutama
  • VanjusOS: ali koliko Dinamo ima života?
  • cariblanco: da baš je bilo mrak...hnl je sve bolji...za 5 godina kao lige petice ;)
  • VanjusOS: kakva drama na Poljudu, u 5-6 minuta 3 gola..
  • VanjusOS: nadam se da neće niit sutra
  • VanjusOS: od nikog nije izgubio još
  • VanjusOS: Osijek najbolji od prve 4 momčadi u međusobnim ogledima ove sezone
  • cariblanco: da sutra su tvoji u derby_ju na rujevici ;)
  • VanjusOS: hajduk vodi 1:0
  • cariblanco: u 19 h
  • VanjusOS: kada počinje derby
  • VanjusOS: treba li netko bateriju za Air 11", model 2010?
  • Daddo: Rusty, odličan link. Frend je u IBM-u i trošili su Thinkpade high end serije, nedavno je napravio prijelaz na MB Pro (prije touchbara) 15” BTO sve na max. Veli da se preporodio.
  • cariblanco: čeka se derby u splitu....da i max to go naravno :D
  • m@xym: @ivan.hirsi pa poslao sam ti poruku na forumu prije par dana ali ne odgovaraš
  • m@xym: VanjusOS, a što bi se trebalo raditi?! :D
  • VanjusOS: ekipa, šta se radi
  • rusty: To je to. Mac vs PC - TCO (IBM) - [link]
  • ivan.hirsi: @m@xym na što misliš?
  • Kloba: Imam tu knjigu i odslušao sam je - izvrsna je. Najbolji mi je dio gdje tip opisuje kako su nakon svakog uspješnog dijela prezentacije nazdravljali sa nekom žesticom. Do kraja su već bili prilično ubijeni, ali su još otišli tulumariti u neki hotel di su odsjeli. Vidio sam i slike jutra nakon, ono - ko studentski tulum. Tip s čelom na stolu spava na stolici itd...
  • stefanjos: Vanjus hvala :)
  • Soffoklo: Odličan članak o 1. iPhoneu, po meni objašnjava i zašto danas Apple izgleda toliko "izgubljeno" [link]
  • Soffoklo: Odličan tekst o prvom iPhoneu. Mnoge stvari postaju jasnije zašto Apple danas izgleda kao da je izgubio svoju bit. [link]
  • m@xym: @ivan.hrisi imaš li pp?
  • Yonkis: @Hirsi you lucky bastard you

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Anketa

Kupujete li neku od Apple novosti?

Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO