Mac mini 2012 vs 2014
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini 2012 vs 2014


09.07.2016 | 15:28
Uzeo bi si Mac mini da nemoram spajat doma macbook pro na monitor , i da bude cijelo vrijeme upaljen (torrenti itd..)

E sad jel bolje uzet Mac mini 2012 pa ga upgrejdat sa ssd i ram ili 2014 sa fusion driveom ?
second hand bi ispalo slicna cifra nakon upgrejda..znaci u slucaju upgrejda 2012 dodao bi ssd 256gb + obican HDD, ili samo 512GB SSD i RAM 8 ili 16gb.
spajan bi bio na dellov monitor 2560x1440 60Hz preko display porta. HD4000 nebi imao problema sa tim?


2014 ima bolji grafički čip i thunderbolt2 a 2012 se da upgrejdat neke stvari, pa pokusavam odvagnut sta je bolje..
jedino nebi volio da su performanse puno losije od macbooka kojeg imam (2015 MBP retina)

ako tko ima kakav savjet ili sugestiju, slusam
09.07.2016 | 16:19
Ako kupiš Mini (nov ili polovan) s jednim diskom moraš voditi računa da je kabel za drugi disk poseban i nabavljiv samo kao Appleov rezervni dio. Dakle, uzmi u cijenu još jedno 400-500 kn za to (jer se mora naplatiti i sat vremena servisa, dijelovi se ne prodaju za osobnu ugradnju). Ugradnja je moguća kao DIY, ali nije za ljude koji nemaju iskustva. Video upute postoje na iFixIt.
09.07.2016 | 16:39
dpasaric kaže:
Ako kupiš Mini (nov ili polovan) s jednim diskom moraš voditi računa da je kabel za drugi disk poseban i nabavljiv samo kao Appleov rezervni dio. Dakle, uzmi u cijenu još jedno 400-500 kn za to (jer se mora naplatiti i sat vremena servisa, dijelovi se ne prodaju za osobnu ugradnju). Ugradnja je moguća kao DIY, ali nije za ljude koji nemaju iskustva. Video upute postoje na iFixIt.


Hm, kabel na ebayu nabavio za 4,97$. A video upute od OWC-a jednostavnije da ne mogu biti. Jedino treba paziti na kojoj poziciji je instaliran postojeci disk (upper ili lower), sukladno tome treba uzeti suprotni kabel za drugi disk. Dakle ako je disk lower, treba uzeti upper kabel za drugi disk.
09.07.2016 | 16:56
Ako je 5$ kabel, uzmu se oba.
09.07.2016 | 17:26
Mozda nisi dao sve informacije, ali za opisanu situaciju ja bi rađe investirao u dobar dock za MBP tako da ne moraš brinuti gdje su ti podaci, a što se torrenta tiče to stvarno može odrađivati svaka kanta.
09.07.2016 | 20:11
Znam da za torrent moze bilo kakva kanta, ali mbp koji imam mi ima premalo prostora da bude glavni komp (iako mi je to bila namjera kad sam ga uzimao, jbga nisam imao love za 500GB verziju).
tako da cemi mbp postat samo mobilna masina a mac mini kad sam doma.

sto se tice otvaranja mac mini 2012 nece mi bit problem jer sam nadogradivao vec mac mini 2009 kojeg je cini mi se i teze otvorit nego ovog. 2014 je zajebanija iako navodno se moze hdd zamjenit uz malo muke, al zato bi radje onda isao na fusion drive sto mi je zapravo idealno.

u oba slucaja bi isao na rabljeno. bas mi je izmakao 2014 sa fusion driveom za 4100kn u njuskalu
2012 vidim da ima za 3000-3500 ako nije quadcore, sto mi ostavlja mjesta za veci ssd, i onda s vremenom samo jos RAM dodat po potrebi.
09.07.2016 | 20:15
Jel ima ko kakvih iskustva sam mac mini 2012 i 2560x1440 rezolucijom na 60Hz ?
Zanima me jel bi to radilo ok out of the box ili su potrebne nekakve "modifikacije" ..
10.07.2016 | 00:23
energyman kaže:
Hm, kabel na ebayu nabavio za 4,97$. A video upute od OWC-a jednostavnije da ne mogu biti. Jedino treba paziti na kojoj poziciji je instaliran postojeci disk (upper ili lower), sukladno tome treba uzeti suprotni kabel za drugi disk. Dakle ako je disk lower, treba uzeti upper kabel za drugi disk.


To je super ako se sada kabel može nabaviti sa strane! Prije toga nije bilo, valjda je netko skužio da se to traži i da je kod Applea dovoljno skupo, pa da ima smisla to prodavati. Odlično!
10.07.2016 | 05:57
Privatno kaže:
Jel ima ko kakvih iskustva sam mac mini 2012 i 2560x1440 rezolucijom na 60Hz ?
Zanima me jel bi to radilo ok out of the box ili su potrebne nekakve "modifikacije" ..


Zasto bi moralo raditi na 60Hz?
Rezoluciju podrzava.


Sent from my iPad using Tapatalk
10.07.2016 | 08:39
Mini 2012 spojen na Dell u2715h bez ikakvog problema. Ako se dobro sjecam ta reza ti nece ici preko hdmi-a nego moras koristiti thunderbolt.
Sto se tice upgradea ssd-a, nije nikakva drama ako si nekada radio nesto slicno. Ima na ebayu kitova za to, dobijes i kabel i "alat" za izvlacenje motherboarda ali mozes i bez njega. Zavisno od slota u koji je uguran originalni drive mozda ne moras ni raskopavati skroz, ja sam morao
10.07.2016 | 09:27
Ja si složio hackintosha nakon što sam mjesec dana razmišljao kojeg Maca bih si uzeo. Prošle godine sam uzeo srednji Mac Mini, uvalio u njega SSD i to me koštalo negdje 8 tisuća plus PDV.

Sad sam htio uzet nešto novo, ovaj Mini ima 8gb rama koji se ne da proširit a kako često imam aktivne virtualke trebalo bi mi ipak 16gb. I tako sam se sjetio da je BUG imao temu broja Hackintosh, lijepo sam pogledao preporučene komponente, stavio i5, ram na 16, uvalio jedan SSD od 256 i jedan 2TB klasičan disk i stvar radi ko grom. Čak je napravio i update na zadnju verziju sistema. Sve za 4.150 kuna + PDV.
10.07.2016 | 09:50
Ja sam imao i jedan i drugi i mijenjao sam 2012 za 2014 baš zbog 4k rezolucije pošto mi je spojen na telku i služi kao kučni komp koji ima kodi, download menager, itunes itd. Osnovni 2014 model sa ssd-om radi tu funkciju savršeno i ne treba ti ništa jače sigurno.
2012 će ti raditi ali uz switchresX aplikaciju koja nije full podržana na zadnjem os x, a 2014 ti vrti nativno tu rezu.
U 60Hz ju ne vrti ni jedan ni dugi, 2012 ako se ne varam je max 24Hz, a 2014 30Hz.
10.07.2016 | 10:23
MoschuS kaže:
Mini 2012 spojen na Dell u2715h bez ikakvog problema. Ako se dobro sjecam ta reza ti nece ici preko hdmi-a nego moras koristiti thunderbolt.
Sto se tice upgradea ssd-a, nije nikakva drama ako si nekada radio nesto slicno. Ima na ebayu kitova za to, dobijes i kabel i "alat" za izvlacenje motherboarda ali mozes i bez njega. Zavisno od slota u koji je uguran originalni drive mozda ne moras ni raskopavati skroz, ja sam morao


Znaci radi ti na 60Hz?
Super onda bi i meni trebalo na Dell U2515H..

Kao sto sam i spomenuo nije mi problem raditi upgrejde na 2012. samo gledam sta mi je isplativije 2012 ili 2014. procesorski su vjerojatno prakticki isti, jedino intel iris vs hd4000, thunderbolt2 vs thunderbolt1 , bolji wifi itd..
10.07.2016 | 10:25
alojz kaže:

2012 će ti raditi ali uz switchresX aplikaciju koja nije full podržana na zadnjem os x, a 2014 ti vrti nativno tu rezu.
U 60Hz ju ne vrti ni jedan ni dugi, 2012 ako se ne varam je max 24Hz, a 2014 30Hz.


To mislis na 4K ili 2560x1440 ?
10.07.2016 | 16:37
Privatno da, radi na 60Hz u 2560x1440 tako da nebi smjelo biti problema!
10.07.2016 | 19:33
Privatno kaže:
alojz kaže:

2012 će ti raditi ali uz switchresX aplikaciju koja nije full podržana na zadnjem os x, a 2014 ti vrti nativno tu rezu.
U 60Hz ju ne vrti ni jedan ni dugi, 2012 ako se ne varam je max 24Hz, a 2014 30Hz.


To mislis na 4K ili 2560x1440 ?


Misli na 4 k, na specifikaciji piše, da ide na 4 k na 30 hz i to preko hdmi izlaza.
13.07.2016 | 15:28
Po ovome ispada da je graficka na miniju iz 2014 miljama bolja od ove na 2012..

gpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Iris...125-GHz/m8813vsm7653
13.07.2016 | 15:30
Nisam nikad uspoređivao. A koji je eventualni stvarni benefit od toga?
13.07.2016 | 15:35
U slucaju kad zelis maksimalno iskoristiti graficku s displejima koji su na maksimalnoj rezpluciji. Tada dolazi do izrazaja.


Sent from my iPad using Tapatalk
13.07.2016 | 15:45
Pa s obzirom da ne koristim full hd monitor nego 2560x1440 bolja graficka je sigurno bolje rješenje. a i svaka nova verzija osx mi se cini da je teza za graficku. nego sam mislio da nije neka razlika izmedju ta dva graficka cipa, no sudeci po onom linku (ako je vjerodostojan) razlika je poprilicno velika.


a ako cu moc odigrat koju stariju igricu na windows particiji sigurno je plus (iako mi igrice nisu nikakav prioritet, al ak mogu zasto ne).
13.07.2016 | 16:12
Shvaćam... Hvala na pojašnjenju!
13.07.2016 | 17:07
Današnje grafičke za prikazivanje desktopa s nekim tranzicijama su dovoljne. Za videoigre nisu. Koriste kod renderiranja, u 3D modeliranju i tako.

Za igranje si kupi PS4. Dobiš usput i BD player. Vrijedo 400€.
13.07.2016 | 17:44
zabac kaže:
Današnje grafičke za prikazivanje desktopa s nekim tranzicijama su dovoljne. Za videoigre nisu. Koriste kod renderiranja, u 3D modeliranju i tako.

Za igranje si kupi PS4. Dobiš usput i BD player. Vrijedo 400€.


sve je to meni jasno, ali posto godisnje odigram mozda 5-6 sati ne pada mi napamet ista kupovat za igrice..
ako mogu birati izmedju minija sa losijom ili boljom grafikom di cu mozda uspjet zaigrat koju stariju igru to je vec druga stvar

a i navikao sam na mbp (2015) di je sve "glatko" sto se tice grafike, a s mac mini 2012 uopce nisam imao doticaja pa neznam kolko i dali bi uopce primjetio razliku kod koristenja. s druge strane mac mini 2014 mi se cini skoro pa identicnim ko mbp 13" 2015.
patnje mladog werthera

sve se na kraju svodi na bolja/novija masina (2014) vs mogucnost otvaranja i upgrejda (2012)

PS kolko je zapravo spor mac sa onim njegovim mehanickim 5400 diskom? vise se ni ne sjecam kako je bit bez ssd-a..
13.07.2016 | 18:02
Za ono što tebi treba, brzina diska nije važna (torrent, igrice). Igrice se budu duže učitavale, a skidanje preko torrenta ne može toliko brzo ići.
13.07.2016 | 18:35
5400 disk meni nikad nije zapravo smetao. Sporost se vidjela samo kod pokretanja rijetko korištenih aplikacija jer sam uvijek imao puno RAM-a pa nikad nije došlo do swapanja, a i RAM-a je bilo dovoljno da često korištene aplikacije čekaju u "inactive" RAM-u čak i kad su quit-ane. Ali ako RAMa nemaš dovoljno pa ti se povremeno događa swap...
13.07.2016 | 18:52
Ja imam tog 2012 i ne bih ga mijenjao ni za dva od 2014. Sa SSDom leti, imam svih 16Gb rama a igrice nisam nikad ni igrao. Za sve ostalo je još uvijek više nego dovoljan.
13.07.2016 | 19:13
smayoo kaže:
5400 disk meni nikad nije zapravo smetao. Sporost se vidjela samo kod pokretanja rijetko korištenih aplikacija jer sam uvijek imao puno RAM-a pa nikad nije došlo do swapanja, a i RAM-a je bilo dovoljno da često korištene aplikacije čekaju u "inactive" RAM-u čak i kad su quit-ane. Ali ako RAMa nemaš dovoljno pa ti se povremeno događa swap...



8 ili 16 GB RAM?
13.07.2016 | 19:15
jzelko kaže:
Ja imam tog 2012 i ne bih ga mijenjao ni za dva od 2014. Sa SSDom leti, imam svih 16Gb rama a igrice nisam nikad ni igrao. Za sve ostalo je još uvijek više nego dovoljan.


to je dual core li quadcore verzija?
13.07.2016 | 19:18
Privatno kaže:
8 ili 16 GB RAM?

To ovisi što radiš. Sin ima Mini 2012 sa 4 GB RAM i Mavericksom. Nikad mu ne zaswapa. Ja na MBP 2012 imam 16GB jer koristim virtualke, nekad i dvije odjednom i AutoCAD, pa mi isto nikad ne zaswapa.
13.07.2016 | 19:20
Privatno kaže:
jzelko kaže:
Ja imam tog 2012 i ne bih ga mijenjao ni za dva od 2014. Sa SSDom leti, imam svih 16Gb rama a igrice nisam nikad ni igrao. Za sve ostalo je još uvijek više nego dovoljan.


to je dual core li quadcore verzija?


Koga briga, wtf? Kad si zadnji put radio na kompu nešto gdje je CPU bio usko grlo?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 38 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO