NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


18.01.2013 | 22:30
Ima li netko za preporučiti kakvo NAS (Network Access Storage) rješenje za većinom Apple okolinu (mbp, ipad, iphone)? Zanimao bi me NAS model sa sljedećim karakteristikama:
-pasivno hlađenje kako bi u non-stop radu bio potpuno bešuman
-wifi podrška - drugi hardver spajao bi se isključivo bežičnom vezom sa NASom
-min 2 TB diskovnog prostora (redundancija/backup backupa nije potreban)

NAS bi bio spojen LAN kabelom sa B.Netovim wifi routerom model Thomson (ima 4 ethernet porta) i time valjda dostupan preko wifi mreže svima u lokalnom wlanu, zar ne? Nadam se da ovaj Thomson router podržava tako nešto.

Ideja je prebaciti sve slike, filmove, muziku sa raznih uređaja na taj jedan NAS koji bi onda bio stalno u pogonu (zato obavezno bešuman) i dostupan svim uređajima. Samo za ilustraciju, držanje muzike na 2.5" HDDu nije dovoljno dobro rješenje jer svaki put kad poželim neki album, moram prvo uštekat USBom taj disk u mbp, pa tek onda pristupiti muzici. NASom bih valjda mogao mapirati mrežne lokacije da npr. pri bootanju mbpa odmah vidim i taj mrežni disk.

Bilo bi također dobro da se tom NASu može pristupiti i sa PS3 pa da se materijali na PS3 također mogu maknuti na jednu centraliziranu lokaciju-multimedijalni centar - taj NAS.

Kao bonus, dobro bi došao i neki torrent klijent na samom NASu (ako takva konfiguracija postoji) ili neki FileServer pa da se npr. može konfigurirati pristup tom disku primjerice sa udaljene lokacije (posla).

Sami multimedijalni PCjevi i slični hardver zapravo su puno više od mrežnog diskovlja i nisu ono što tražim.

Hvala unaprijed na komentarima/savjetima.
  • mileni
  • Posjetitelj
19.01.2013 | 02:02
www.telebit.hr/Ku-i-te-Synology-DS212--N...LNA/p/872308085.aspx

Koristim i sam isti. Odusevljen sam. Tih i poprilicno brz za te novce. Ne dobijes ni jedan disk uz isti, sto je po meni ogroman plus. Ili sam odaberes diskove, ili pak postojece ubacis unutra. Ima odlicno sucelje i vrlo lako se isti podesi i odrzava.

Tih je, barem u usporedbi sa par NAS kucnih rjesenja koje sam do sada vidio. Kako se ponasa sa iOS-om ne bih znao, nisam ni probao koristiti sa iOS-om, no ako me pamcenje dobro sluzi, po recenzijama moze se i to srediti.

Imas dosta recenzija istoga po netu, provjeri ih.
19.01.2013 | 13:23
Korisitm QNAP NAS vec vise od tri godine. Vrlo je kvalitetne izrade (metal HDD cady), tih i sa dva diska u punom pogonu trosi svega cca 35VA. Osim sto je NAS ima puno raznih mogucnosti, pa cak i command prompt preko SSH. Upravo razmisljam o nabavci novog sa 4 diska.

Edit: Zaboravio sam napomenuti da je jedna od dodatnih mogucnosti upravo torrent client.
19.01.2013 | 13:46
hvala jmirakul-kažeš tih, ruku na srce je li bešuman kao primjerice eksterni 2.5" disk? Vidim da ima
1 x quiet cooling fan (70 mm, 12V DC)
Čim ima ventilator već sam skeptičan da to može biti bešumno. Recimo to ovako: QNAP stoji instaliran u dnevnoj sobi (radna soba meni nije opcija) u kojoj najčešće boravim po nekoliko sati dnevno. Kad je sve ugašeno i telka i radio, sve, i perilica suđa u kuhinji (sve jedan prostor), samo QNAP radi - čuje li se QNAP? Ako se ipak čuje (sa fotelje) onda tražim dalje.
Ima li uopće NAS bez ventilatora i eventualno sa nekakvim pasivnim hlađenjem?

A ostalo, super-tako nešto i tražim.
19.01.2013 | 14:02
potpisujem za Synology NAS (DS211 model imam). Ne samo da ga nema čuti, nego su i features koje ima fenomenalni. Osobno mi je sve na njemu u RAID 1 polju od 2TB. Da mi sutra iMac explodira uopće me nije briga, svi "podaci" su na njemu od slika, muzike, filmova, do virtualnih mašina i ostalog.

Download Manger koji ima je odličan. Support za torrent download-e u svim oblicima kao i support za sva filehosting imena koja su sada na tržištu.

Konstantno se razvija i nadograđuje tako da to uopće nije upitno. Pristu ne samo preko LAN/WIFI, nego i preko net omogućuju DDNS mogućnosti.

Kao što je Mileni napisao, pogledaj na Synology.com za sve mogućnosti. Osobno ga držim u prostoriji od nekih 15m2 i kada je sve ugašeno ne čujem ništa. Prije čuješ diskove nego njegovu ventilaciju tako da se ne bi brinuo oko toga.

o ovim temama se razgovaralo već:
www.jabucnjak.hr/forum/hardver/81896-nas...e-capsule.html#91087 - NAS vs Time Capsule
www.jabucnjak.hr/forum/hardver/61922-koji-nas-kupiti.html#83898 - Koji NAS kupiti?
www.jabucnjak.hr/forum/softver/73671-iph...-uredjaju.html#73671 - iPhoto library na NAS uređaju

pa malo pogledaj što ljudi kažu.
19.01.2013 | 14:11
Sto god da izaberes iz SOHO kategorije sigurno neces pogresiti. Ventilacija odnosno hladjenje prvenstveno treba HDD-ima. Ako su diskovi sami po sebi "hladni" onda vent niti ne treba. Na QNAP-u se rucno moze konfigurirati brznina vrtnje ventilatora i/ili automatski prema temperaturi.
Za NAS je vazno izabrati kvalitetnije diskove pogotovo ako planiras kreirati RAID polja. Nikako nebi preporucio tzv. green diskove. Vise o tome mozes procitati na site-ovima proizvodjaca. Mislim da su za SOHO NAS-ove danas bestbuy tzv WD RED diskovi.
19.01.2013 | 14:36
WD je jedino dobar za podmetnuti pod nogu od stola, kad se klima. Bilo koja serija.
19.01.2013 | 14:47
smayoo kaže:
WD je jedino dobar za podmetnuti pod nogu od stola, kad se klima. Bilo koja serija.


U biti se slazem s tobom, ali danas smo prisiljeni izabrati manje zlo. Kod jeftinih NAS RAID vrlo je vazno da diskovi imaju sto manji error recovery time ili kako to WD naziva TLER. Predlozeni diskovi su predvidjeni za 7/24 rad i imaju mali i fiksan TLER.
19.01.2013 | 17:11
smayoo kaže:
WD je jedino dobar za podmetnuti pod nogu od stola, kad se klima. Bilo koja serija.


A što bi ti preporučio? Zanima me jer i ja moram obnoviti beckup disk od WD koji je počeo crkavati. Sve teže se zalaufa.
19.01.2013 | 17:22
A, jbg, HDD je postao tehnologija na zalazu, dešava im se isto što i flopicama prije 15 godina. Ni za koju lovu više ne možeš kupiti neki da si siguran da će poslužiti, a postotak onih koji crknu za mjesec-dva se već penje u dvocifrene.

U principu, ja bi išao na server-grade disk u 3,5" kućištu. Samo što onda, jbg, imaš jako mali izbor takvih diskova sa SATA interfaceom.

Volio bih imati čvrst odgovor iza kojeg mogu stati čvrstim argumentima, ali to je jednostavno propadajuća tehnologija. Recimo da sam osobno najmanje problema imao sa Seagateom. Ali znam neke čija su iskustva drugačija. Ali jedno je sigurno - WD već 5 godina žestoko zloupotrebljava ranije stečeni brand image i podvaljuje tržištu smeće.
19.01.2013 | 17:42
Kad u ovom slucaju nebi bila "skuplja pita od tepsije" onda bi nonsalantno preporucio svakako Hitachi Enterprise ili Seagate Constellation.
Takve diskove koristimo u profi storage-ima.
19.01.2013 | 17:47
smayoo kaže:
.....
Ali jedno je sigurno - WD već 5 godina žestoko zloupotrebljava ranije stečeni brand image i podvaljuje tržištu smeće.


I sada je kupio Hitachi.
19.01.2013 | 20:20
Da i ja sam mislio na Seagate, ali sam negdje bio naletio na informaciju da imaju ogromnih problema... A kad pomislim da Seagate u 10 godina starom iMacu još veselo radi.
19.01.2013 | 20:54
Svi su oni manje-vise u zadnjih pet-sest godina imali problema. Pogotovo u jeftinim NASovima. Naprosto je trebalo imati srece ili inside informaciju od nekoga koji je stotinjak diskova negdje ugradio, pa su se pokazali OK.
19.01.2013 | 21:35
Još jedan glas za Synology, baš sam prije par dana kupio DS212j i oduševljen sam. Izvrstan softver, izvrsna podrška za OSX i iOS, extenzije za Safari/Chrome...
19.01.2013 | 23:16
lavanderman kaže:
Još jedan glas za Synology, baš sam prije par dana kupio DS212j i oduševljen sam. Izvrstan softver, izvrsna podrška za OSX i iOS, extenzije za Safari/Chrome...


Potpisujem, moj radi vec 5 mjeseci,24/7 bez ikakvih problema, imas za ios aplikacije i hrpu dodatnih stvari s kojima mozes nadograditi sustav...
20.01.2013 | 12:10
Da li vrijedi Synology kojeg spominjete 800 kn više od npr. D'link DNS-320?
20.01.2013 | 12:27
Kolega ima DNS-325 i prilicno je nezadovljan s njim. Kaze da je jako spor, a softver nije na razini Synologyja.
A taj 325 je bolji model od 320... sad ti vidi jesi li zadovoljan s tim i jel ti razlika vrijedi 800 kn.
20.01.2013 | 13:21
ja sam imao prilike raditi sa Dlink NASom ali kratko. Menije softwarsko rješenje kod Synologya puno bolje i mislim da je neusporedivo ne samo sa DLINK već i sa drugim proizvođačima. QNAP ima solidno riješeno to ali ne tako dobro. Naravno ovo je moje osobno mišljenje.
  • mileni
  • Posjetitelj
20.01.2013 | 13:55
Ja sam dosta istrazivao kad sam sebi kupovao kucno NAS rjesenje. I iskreno, za one novce od Synologya nisam mogao naci bolje. Od dlinka bjezim, ima prijatelj jedan doma (zaboravih ime modela), skuplji od synologya i poprilicno je nezadovoljan.

Ja sam sa svojim NAS-om poprilicno zadovoljan
20.01.2013 | 14:46
Ja sam dugo razmisljao sta uzeti za "trenutni" backup. Odluka je pala na QNap TS 119 Pro II. Stariji je model, ali kada sam ja bio uzimao bio je dosta dobar.Evo da kucnem u drvo radi vec 2 godine 24/7 bez gasenja. "On" je tu ispod zutog LAN kabla to "malo sto se crni".



LAN.JPG
20.01.2013 | 14:55
smayoo kaže:
WD je jedino dobar za podmetnuti pod nogu od stola, kad se klima. Bilo koja serija.



Živa istina
20.01.2013 | 15:42
lavanderman kaže:
Kolega ima DNS-325 i prilicno je nezadovljan s njim. Kaze da je jako spor, a softver nije na razini Synologyja.
A taj 325 je bolji model od 320... sad ti vidi jesi li zadovoljan s tim i jel ti razlika vrijedi 800 kn.


Mogu potvrditi da je spor ako više korisnika istovremeno pristupa. To ga jako uspori. Ali inače je OK. Za one koji vole čačkati je dobar zato što se da "rootati" (nešto kao Jailbreak) pa se onda može štošta više s njim napraviti.
20.01.2013 | 16:52
Da li je netko mozda probao koristiti router sa usb portom kao NAS? Budući da trebam zamijeniti stari router koji se dnevno nekoliko puta zblesira gledao sam ASUS RT-N56U sa 2 usb porta. Koliko sam čitao podržava diskove do 2tb. Jel ima netko iskustva sa sličnim hardverom?
20.01.2013 | 18:15
Mislim da je to loše NAS rješenje jer je USB puno, puno sporiji interface od 1000baseT Etherneta, a kamoli od SATA.
20.01.2013 | 21:22
Jeftinije je. Lakše se podatci iščupaju, ali je dosta sporo. Imam disk na AirPortExtremem spojen i znam što govorim, a ima i jedan LaCie NAS i nešto je brži, ali nije neki brzinski prvak. Kod USB dika je lukavo da ga se može napuniti direkno na kompu (inicijalno punjenje filmovima ili nečim sličnim) što je brzo, a kasnije se dopunjava.
Kupi recimo neko media player (recim WDTV Live) i eto ti NAS (valjda je to isto NAS?).
20.01.2013 | 22:13
Brzina mi nije pretjerano bitna, uglavnom bi na tom disku bili filmovi i itunes mjuza. Buduci da nemam hd materijale to bi moglo raditi. Htio sam uzeti airport extreme, ali izgleda da on ne može raditi kao pptp endpoint pa sam odustao od toga. Spajam se preko BNet Carnet usluge.
Prvo sam htio uzeti Synology nas 212 ili čak 413, ali sam zaključio da je to preskupa igračka za držati filmove i mjuzu. Backup radim na eksterne (sad će Smayoo riknut od smijeha) wd studio diskove.
Je li itko koristio Asus routere? Ovaj dosta hvale..
  • Law
  • Korisnik
  • 6
20.01.2013 | 22:31
Moj glas za Synology NAS, ja imam DS211j i radi super.... Sve mi je na njemu čak sam jedno vrijeme mislio dignuti DHCP server a router staviti u briged mod, ali pošto imam podešeno gašnje svake noći nisam to ostavio tako. Sam OS na uređaju je super, user friendly.
20.01.2013 | 22:43
Synology je mrak, gledao sam ga mjesecima, ali zbilja nemam potrebe za tim. Ovaj Asus ili sl. router + 2tb vanjski disk me košta duplo manje nego synology nas sa dva diska za raid.

Zabac, kao media player koristim xbmc spojen na projektor i audiofilski dac, tako da mi ne odgovara wd live player.

Bitno mi je da mogu pristupiti filmovima i mjuzi sa laptopa, iMaca, iPada i dr. i-džidžabaja...

Postoji i onaj synology usb station na koji se spajaju 2 usb diska ali to je sporo, a buduci da mi treba novi router mislio sam ubiti dvije-tri muhe odjednom.
21.01.2013 | 17:44
Može ti Synology radit i bez dva diska u raidu ako ga već uspoređuješ s običnim externim HDD-om. Samo onda nemaš dodatnu sigurnost podataka.
A i lakše je imat sve filmove i muziku na NAS-u nego držat upaljen komp kad želiš streamat.
Da ne govorim da je za skidanje odličan, ja mu u 2 tapa s mobitela dodam torrent na download manager i dok dođem doma skinuto je . A dalje se seeda 24h dnevno...

Btw. Mislim da će ti taj disk spojen na ruter radit prilično sporo.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO