NAS vs Time Capsule ??
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS vs Time Capsule ??


09.01.2012 | 09:00
Kao sta sam vec negdje prije zalio imao sam velikih problema sa svojim nas uredjajem nakon prelaska na lion. Nikakvo rjesenje nisam nasao i odlucio sam prodat doticni nas uredjaj. Naravno u planu mi je ponovna investicija u slican uredjaj pa me sad zanimaju vasa misljenja. Intenzivno razmisljam o time capsule, al s druge strane nekako i dalje vjerujem da je mozda klasican nas mozda i bolje rjesenje, samo ne bih volio da mi se ponovi prijasnja situacija. Sta vi koristite, kakva su vasa iskustva itd...
09.01.2012 | 09:57
D-Link DNS-320. Jako sam zadovoljan. Stavio sam 2x1GB u RAID1. Ponekad puše malo glasnije, ali to mi ne smeta jer stoji na stubištu u potkrovlju, pokraj ADSL routera, telefonske centralice i RTV+TF ormarića.

Podržava AFP, iako je za zakurblati TimeMachine backup na njega trebalo malo mađijanja (ne sjećam se točno više što sam morao napraviti, ali našao sam iz prve na googleu rješenje).

Jedino mi je smetalo što nema mogućnost napraviti move veće količine podataka iz jednog foldera u drugi (nego to ide kroz mrežu tamo-vamo, preko nekog kompjutera pa je užasno sporo). Zato sam napravio i "jailbreak", tj. (radi se o embedded linux stroju) doinstalirao sam nedostajućih linux deamona, tako da se sad mogu SSH-nuti na NAS i iz Terminala micati, preimenovati, brisati, itd. cijele podatkovne strukture, što je puno brže.
09.01.2012 | 10:23
Sve to fantasticno zvuci ali koliko sam shvatio iz tvojih prethodnih postova ti nisi presao na liona. I meni je sve bezprijekorno radilo na leopardu a onda problemi sa nekim certifikatima Nebi volio da opet bacim pare u vjetar, a s druge strane neda mi se previse natezat oko namjestanja nekih stvari kao sta si ti radio. Primarno bi mi sluzio za pohranu podataka (uglavnom vece datoteke) te za iTunes librarz a Time machine mi u cijeloj prici najmanje igra ulogu.
09.01.2012 | 10:34
Meni Time Capsule služi samo za to. Kućni korisnik, te me već spasio, kad se nešto zeznulo. I meni bi NAS bio prekompliciran. U TC možeš napraviti mapu ili mape i u njih stavljati nešto odvojeno od backupa. Pretraži forum jer se o tome već raspravljalo, a poslije toga nije bilo ništa novog.
09.01.2012 | 10:56
Ne znam gdje živiš, ali ako ti Rijeka nije daleko, dobrodošao si navratiti kod mene doma da se probaš sam svojim računalom spojiti na NAS i provjeriti kako radi.

(Naime, da, u pravu si, ja sam još na 10.6.5)
09.01.2012 | 11:00
Rijeka je moj dom takodjer . Hvala na ponudi i mislim da cu ju prihvatit cim ulovim mrvu vremena
09.01.2012 | 11:04
jzelko kaže:
Meni Time Capsule služi samo za to. Kućni korisnik, te me već spasio, kad se nešto zeznulo. I meni bi NAS bio prekompliciran. U TC možeš napraviti mapu ili mape i u njih stavljati nešto odvojeno od backupa. Pretraži forum jer se o tome već raspravljalo, a poslije toga nije bilo ništa novog.


Sve sta vise razmisljam bojim se da mi je TC ipak malo ogranicen sto se tice nadogradnje sa prostorom. Znam da se na njega jos moze nastekat sa usb-om disk al to mi je malo "fush" rjesenje
09.01.2012 | 11:32
Pogledaj ponudu NAS modela od Synology-a.
U firmi imam model DS212J. Na njemu tjeram file sharing (AFP, SMB, FTP). Za ostale servise trenutno nemam potrebe. Na uređaj se spajaju 4 Mac-a (10.7.2) i dva PC-a (WinXP) i sve radi bez problema.
Ovdje prouči koje sve opcije nudi Synology-ev OS, a na ovom linku imaš demo od OS-a.
Uz defaultne, postoji i paket aplikacija (free) koje rade na NAS-u.

EDIT:
Unutra su dva harda od 2 TB složena u RAID 1.
09.01.2012 | 12:03
Hiro ti je dobro ponudio Synology, to je kvalitetna firma...

Moje razmisljanje ti je slijedece po pitanju NASa, posto sam i sam nedavno bio u dilemi...

Time Capsule:

Appleov Time Capsule je precijenjen i prespor uredjaj. Super je ta kompatibilnost i sve je plug and play, ali uredjaj za tu cijenu ne nudi ni priblizno performanse kao neki drugi. Izmedju ostalog u Time Capsule stavljaju WD Caviar Green diskove koji su zaista losi -> translate.google.com/translate?hl=en&...rticles%2F401%2Fpage

Da nebi bilo rekla- kazala u firmi smo nedavno testirali hrpu diskova, onako iz znatizelje, a i da poboljsamo kvalitetu hardvera u sklopu usluga koje nudimo. Izmedju ostalih i Caviar Green EARS i EADS serije su bili medju testiranima - uvjerljivo najsporiji, najlosiji. Pogotovo u RAID konfiguracijama.

Ali ako ti je bitan dizajn i potpuna kompatibilnost a ne performanse - preporuka.


NAS:

Slozenac:

Ukoliko si vjest s racunalima, slozis vlastitu konfiguraciju ( moze i neka stara kanta, lupis unutra par hardova, ovisno koliki kapacitet trebas ) i instaliras FreeNAS 8 -> www.freenas.org/ Podrzava Apple protokole naravno i prilicno je jednostavan za konfiguraciju, ima i web sucelje, nije samo komandna linija.


QNAP:

Ako zelis gotovo rijesenje ili nisi vican samogradnji, QNAP TS219-P ili Synology DS209

QNAP TS219P sa 2TB prostora ti kosta jednako kao i Time Capsule ( oko 2.400kn). Ima dva utora za diskove, diskovi su doista Enterprise klase, prosirivi do 6TB ( ovisno odaberes li RAID ili ne ) i performanse su puno ozbiljnije. Ima gigabitno mrezno sucelje, USB i eSATA podrsku

Evo ti i linka na specke -> www.lab2000.hr/download/materials/storage/QNAP/TS-219P_ENG.pdf Podrzava i Apple naravno.

Po meni ovaj QNAP ili Synology ozbiljno razmotriti ako su ti bitne performanse kod NAS uredjaja.

EDIT:

Evo uspio sam naci i usporedni test gdje se lijepo vide performanse Synologya, QNAPa i TIme Capsule...

reviews.cnet.com/network-storage/qnap-ts...82_7-33749127-2.html

Svakako jos dodatno prog00glaj i potrazi dodatne informacije ako si zainteresiran za neki od uredjaja.
09.01.2012 | 12:32
hiro kaže:
Pogledaj ponudu NAS modela od Synology-a.
U firmi imam model DS212J. Na njemu tjeram file sharing (AFP, SMB, FTP). Za ostale servise trenutno nemam potrebe. Na uređaj se spajaju 4 Mac-a (10.7.2) i dva PC-a (WinXP) i sve radi bez problema.
Ovdje prouči koje sve opcije nudi Synology-ev OS, a na ovom linku imaš demo od OS-a.
Uz defaultne, postoji i paket aplikacija (free) koje rade na NAS-u.

EDIT:
Unutra su dva harda od 2 TB složena u RAID 1.


potpisujem do slova. Ja imam DS211j model, ali sve radi super i nema nikakvih problema. Kompletan sadržaj mi je hostan na tom uređaju. Cijeli itunes, iphoto, svi downloads itd... Od servisa koristim sve što se može pa čak i hostam neke sitove za osobnu uporabu i sve stvarno radi uredno.

jedan od strojeva koji se spaja koristi i iSCSI LUN za pristup nekim datotekam zbog brzine rada (share pristup mi je prespor) i nema nikakvih problema.

synology OS je definitivno najjači na tržištu i nećeš požaliti.

Ja sam također u Rijeci pa ako te interesira kako to radi iz prve ruke preko Liona, slobodno se javi na PM
09.01.2012 | 12:58
@cvicar

Samogradnja nikako ne dolazi u obzir, jednom sam to napravio i estetski je bilo potpuno neprihvatljivo i podosta bucno. A posto bi nas trebao stajat na vrlo vidljivom mjestu, mislim da bi mi zena dobila slom zivaca

Sto se tice TC priznajem da je on prekrasan al to mi opet nije toliko bitno, stovise mislim da sam odustao od njega...
09.01.2012 | 13:02
Sto se synologiya tice i pretpostavio sam da cete me izbombardirat preporukama Bacit cu malo oko na modele koje ste mi naveli kad dodjem doma. Al jedno je sigurno za sada a to je da sam definitivno odustao od TC
09.01.2012 | 13:12
tetanus kaže:
@cvicar

Samogradnja nikako ne dolazi u obzir, jednom sam to napravio i estetski je bilo potpuno neprihvatljivo i podosta bucno. A posto bi nas trebao stajat na vrlo vidljivom mjestu, mislim da bi mi zena dobila slom zivaca

Sto se tice TC priznajem da je on prekrasan al to mi opet nije toliko bitno, stovise mislim da sam odustao od njega...


Tako sam si nesto i mislio. Slozenac je najzgodniji ako imas znanja i mozes ga spremit negdje u spajzu/ostavu sastrane.

Za ostalo si dobio jako dobre preporuke i TC ti jedino pored ostalog moze doc u obzir ako ti je dizajn jako bitan.
09.01.2012 | 14:39
Još jedan faktor koji ti je možda bitan - ako ti crkne elektronika od NAS-a, da li je sam disk čitak na ikoji način? Znam da su ovdje ljudi bili prilično ljuti na LaCie, jer ima neki svoj glupi format HDD-a koji se ničim ne da pročitati. Ovaj D-link koristi standardni ext3 (Linux) format.
09.01.2012 | 15:48
@civicar: Pa poanta WD Green diskova i jest da su spori, jer im je namjena sto tisi i sto hladniji rad. I naces dobiti apsolutno nista ugradnjom brzeg diska u NAS jer ti je usko grlo (W)LAN sam po sebi...
09.01.2012 | 15:56
To je, rekao bih, točno za nekakve "kućne" varijante, gdje je teško zamisliv scenarij u kojem više od 2-3 korisnika istodobno pristupa NAS-u. U kućnim varijantama je također i najvažnije da je rad što tiši. U firmi valjda ima negdje server-soba, 19" ormar, klima, itd. pa se onda vjerojatno stavi brže diskove jer ako 10-20 ljudi ili još više istodobno pristupa NAS-u, onda je itekako bitno da je RAID što brži.
09.01.2012 | 16:21
ja imam WD Caviar green 2 komada i stvarno nema problema u radu niti po pitanju buke (koja u biti ne postoji) niti temperature (trenutno su oko 30-31C), po ljeti to ide i do 38C ali nikada nije bilo problema
09.01.2012 | 16:26
smayoo kaže:
Još jedan faktor koji ti je možda bitan - ako ti crkne elektronika od NAS-a, da li je sam disk čitak na ikoji način? Znam da su ovdje ljudi bili prilično ljuti na LaCie, jer ima neki svoj glupi format HDD-a koji se ničim ne da pročitati. Ovaj D-link koristi standardni ext3 (Linux) format.


Za interne HD-ove:
DSM do verzije 3 - EXT3 file format
DSM od verzije 3 - EXT4 file format

Za externe HD-ove:
EXT4 ili EXT3 ili FAT32
09.01.2012 | 16:45
^SuperUnknown^ kaže:
@civicar: Pa poanta WD Green diskova i jest da su spori, jer im je namjena sto tisi i sto hladniji rad. I naces dobiti apsolutno nista ugradnjom brzeg diska u NAS jer ti je usko grlo (W)LAN sam po sebi...


Upravo tako, WD Caviar Green jesu spori diskovi. Napomenuo sam to posto Apple na svojim stranicama u specifikaciji Time Capsule navodi pod storage "2TB or 3TB Serial ATA server-grade hard disk drive". Vidi link -> www.apple.com/timecapsule/specs.html

Caviar Green je sve samo nije server grade disk. To server grade je mene umalo navelo da kupim TC bez razmisljanja. Srecom sam provjerio web i utvrdio da su u pitanju Caviar Green diskovi, koji su sve samo ne server grade. WD RE4 bi bio neki server grade disk ili WD Velociraptor, ali Caviar Green ni u ludilu.

Ne bih se nuzno slozio da je LAN usko grlo u NASu. Wlan sigurno je, LAN moozda. Slab procesor i malo RAMa su po mom iskustvu prva stvar koja cine los NAS a tek onda LAN.

Ukoliko zaista imas doma Gigabitni Lan, znaci da i NAS i router i racunalo bez problema guraju Gigabit (koji u teoriji ima propusnost cca 100MB/s ) onda problema nebi s propusnoscu nebi trebalo biti.

Cini mi se da prosjecan 7200rpm HDD tjera cca 70-80MB/s dok je za 5400rpm drive ta brojka oko 40-50MB/s. Sto znaci da gigabitni LAN nemozes sigurno zagusiti. WLAN vjerojatno ali LAN nikako.

Ja inace sve tjeram jos uvijek preko LANa izmedju NASa i racunala. Wlan je definitivno prespor. Koristim ga samo za prijenos na iPhone, iPad. Sve ostalo iskljucivo LAN.

Posto Time Capsule kosta 2500kn za te novce se moze dobiti bolje rijesenje ukoliko su performanse i redundancija bitni ( RAID polja ) a meni svakako jesu u odnosu na dizajn i tisinu.
09.01.2012 | 20:00
Malo cu ici kontra dosadasnjih preporuka i glasat cu za TC (kao sto sam danas kazao tetanusu i na kavi ).
Brzina mu nije realan minus ako se koristi u kucanstvu, a estetika, jednostavnost i kompatibilnost u apple okruzenju su veliki plusevi!
Sto se mojih potreba i mogucnosti tice, cijena je jedina prepreka!

Doma imam free NAS slozenac, i to ok radi iako ga ne koristim pretjerano, ali pamtim x peripetija sa instalacijom i "finim bazdarenjem"! Ne znam koliko bi danas imao zivaca za takve pothvate! Bit ce da sam gotovan ali pase mi kad ne moram razmisljati previse o stroju! Nekad me to zabavljalo, sad nemam zivaca!
09.01.2012 | 20:09
civicar kaže:
Upravo tako, WD Caviar Green jesu spori diskovi. Napomenuo sam to posto Apple na svojim stranicama u specifikaciji Time Capsule navodi pod storage "2TB or 3TB Serial ATA server-grade hard disk drive". Vidi link -> www.apple.com/timecapsule/specs.html

Da, sad sam se i ja sjetio da sam citao o tome i kak sam si mislio da je to bas prava svinjarija. Osobno nemam nista protiv Green diskova, cak stovise i nemam losa iskustva s njima (na 20 komada koji rade 24/7 "svega" jedan crknuti), ali ipak protiv ovakvog bezobraznog laznog reklamiranja imam

Cini mi se da prosjecan 7200rpm HDD tjera cca 70-80MB/s dok je za 5400rpm drive ta brojka oko 40-50MB/s. Sto znaci da gigabitni LAN nemozes sigurno zagusiti. WLAN vjerojatno ali LAN nikako.

Davno su 7200 rpm hardovi prešišali 70-80 MB/s Evo konkretno Zelenaš WD20EARS uredno povuce 85 MB/s, dok 7200 rpm diskovi idu bez problema i preko 100. A gigabitni Ethernet je, u najboljem slucaju, "tu negdje".
09.01.2012 | 23:16
^SuperUnknown^ kaže:
Davno su 7200 rpm hardovi prešišali 70-80 MB/s Evo konkretno Zelenaš WD20EARS uredno povuce 85 MB/s, dok 7200 rpm diskovi idu bez problema i preko 100. A gigabitni Ethernet je, u najboljem slucaju, "tu negdje".


je, u pravu si, otisle su jos brzine gore, bio sam suzdrzaniji u procjeni jer nisam ziher kolike su sad tocno brzine... U svakom slucaju jos stojim iza toga da gigabitni LAN jos moze dosta progutat, pogotovo u manjem okruzenju.

@Kinsif - da, super, ali ako zaista nemas nikakve pretjerane potrebe, tu i tamo par dokumenata, pjesama, koji film ili dobro uhodani backup. Onda i TC moze zadovoljit.

Cak i nemoras slagat slozenac i komplicirat, jednostavno kupis bolje rijesenje od TC za iste novce.

Svatko ima svoje potrebe i nekom ce zaista odgovarati TC. Ali onome tko gura ozbiljnije kolicine podataka amo-tamo Caviar Green na 5400 ili manje rpma ( ako je u green modu ) preko Wlana jednostavno nece biti dovoljno dobar.


Da rezimiram svoje razmisljanje. Nezahtjevnom kucnom korisniku koji zeli da mu kutija lijepo izgleda i nema potrebu za vecim prijenosom podataka - TC, a svima koji misle koristiti nesto intenzivnije i zahtjevnije - kupiti nesto drugo.
09.01.2012 | 23:25
Eto pogledao sam malo i model koji je rusty naveo da ima u firmi mi je zapeo za oko. Sad mene prvenstveno zanima ima li toga u Rvatskoj i koliko to odokativno kosta? Moze se meni svasta svidjat al ako mnogo pjeva nista od toga na moju veliku zalost. Pa hajde ako netko zna nek mi njezno saopci tu informaciju
09.01.2012 | 23:34
kinsif kaže:

Brzina mu nije realan minus ako se koristi u kucanstvu, a estetika, jednostavnost i kompatibilnost u apple okruzenju su veliki plusevi! !


Sve to stoji al ako vec uzimam nesto za takve novce ocekujem da bar u njega stanu 2 diska i da ih mogu u RAID spojit. A po svim specifikacijama Synology je 100% kompatibilan sa apple proizvodima. Cak i time mashina radi bez ikakvih dodatnih natezanja.
Svaka cast TC-u al ovo je ipak za 2 klase bolji proizvod za manje novce (nadam se)
09.01.2012 | 23:49
tetanus kaže:
Eto pogledao sam malo i model koji je rusty naveo da ima u firmi mi je zapeo za oko. Sad mene prvenstveno zanima ima li toga u Rvatskoj i koliko to odokativno kosta? Moze se meni svasta svidjat al ako mnogo pjeva nista od toga na moju veliku zalost. Pa hajde ako netko zna nek mi njezno saopci tu informaciju


ne u firmi nego doma, ali ok . Tecomtrade je firma preko koje sam ja kupio model. Njegova cijena je oko 1.700kn možda nešto manje za DS212 ne znam ali vjerujem da neće biti previše gore. E sada što se tiče diskova to nisi mogao odabrati gori trenutak nego sada kada su cijene krenule. Problem je što ako želiš RAID 1 2TB diskovi su odlični za to ali nažalost malo previše sada koštaju.

Mene je koštalo to sve skupa oko 2,700 kada sam uzimao. Na tvom mjestu bi sada pogledao malo kako stoje cijene diskova jer synology modeli za 2 diska neće prelaziti 2000 kn. Preporučio bi ti svakako diskove koji su iz jednake serije.
09.01.2012 | 23:56
Imam ja neke diskove za prvu ruku dok se ne stabiliziraju cijene zbog tih poplava il sta se vec desilo tamo dole. Stovise ti diskovi su mi bili u starom nasu
10.01.2012 | 00:05
onda super. kao što sam i prije naveo ako želiš vidjeti to iz prve ruke slobodno mi se javi, ali definitivno nećeš pogriješiti. Hiro ti je također naveo link na synology live demo site gdje ne možeš vidjeti sve ali dosta toga se može podesiti i vidjeti kako radi.
10.01.2012 | 00:13
civicar kaže:
je, u pravu si, otisle su jos brzine gore, bio sam suzdrzaniji u procjeni jer nisam ziher kolike su sad tocno brzine... U svakom slucaju jos stojim iza toga da gigabitni LAN jos moze dosta progutat, pogotovo u manjem okruzenju.

Ja na poslu na CAT6 mrezi dobijem max. 96 MB/s, izmedju dva SSD-a u dva razlicita stroja i to FTP-om s tri istovremene konekcije povlaceci velike uncompressed videe. Inace, Finderom za istu radnju dobijem manje (oko 80-ak), ne znam zasto. Ako ti je NAS daleko u kuci i na slabijem switchu, duzem kablu s tko zna kakvim interferencijama putem mislim da je realno oko 60-70, a to Zelenaš moze pustiti i primiti bez beda (doduse ne paralelno poput SSD-a). Uostalom, moze se u TC staviti i bolji disk, a ovog udomiti u ladicu ili nesto. Ljudi masovno imaju backup diskove na jos sporijem USB 2.0 pa nije frka

Ali onome tko gura ozbiljnije kolicine podataka amo-tamo Caviar Green na 5400 ili manje rpma ( ako je u green modu ) preko Wlana jednostavno nece biti dovoljno dobar.

Caviar green ce za vece kolicine podataka preko WLAN-a bit i 20 puta previse, a kamoli ne dovoljan. Ali takvima ce primarno WLAN biti usko grlo, pa taman imao i 15k disk u TC-u.
10.01.2012 | 00:38
Realno u kucnoj uporabi za korisnike koji od mreznog diska ocekuju TM backup, iTunes i iPhoto library i nesto "drag&drop" prostora, ne vidim kako se synology moze nametnuti kao nekoliko puta bolji izbor od TC-a! Narocito ako su cijene tu negdje (synology + 2 diska od tere)!
No dobro, ja pricam iz svog iskustva naravno, i moje potrebe su takve da ih TC zadovoljava! Da svaki dan saljem sate nekomprimiranog HD video materijala na disk, razmisljao bi brzini!
Uostalom super dobro kaze, usb 2.0 backup je na terenu i dalje standard, i ne vidim previse suza okolo!
10.01.2012 | 09:04
Pa po meni se može nametnuti vrlo jednostavno. Za istu cijenu dobio sam duplo veći diskovni prostor i to u RAID1 polju. Drugo funkcionalnost koju NAS nudi TC se ne može usporediti. Lista je predugacka, ali osobno smatram ako ne postoji ugrađena funkcionalnost kako će netko uopce uspjeti onda iskoristiti taj potencijal.

Jasno sve ovisi o potrebi točno no međutim NAS ne samo da standardno nudi TC mogućnosti nego za manje novaca iste još lakše korisnik može definirati. Ne kažem da je TC los ali je za uređaj za koji želim totalnu kontrolu malo previše zatvoren. TC mi je bio prvi na popisu kada sam razmišljao o kupnji uredaj koji bi mi bio multifunkcionalan ali već je pao na prvom korak a to je zaštita podataka
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 18 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, Tito, Anonimci (526)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO