NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


17.06.2013 | 19:36
Evo da podijelim moju sreću sa svima vama, dragim forumašima. Ova slika u nastavku je paket sa Amazona (točnije Adorama) u kojem su 4x3TB WD RED (EFRX) serije 7200 HDD za nadolazeći Synology DS413+ (ako izađe do 11.mj), ako ne idem na 412+ model. Vjerojatno ću poslikati još malo toga kada budem slagao isti, pa objavim još koju sliku i/ili kratki osvrt. Do tada će strpljivo čekati.

Razlog je taj što su diskovi bili za 130$ svaki (srušeno sa 200$), a i kod nas ih nema ispod 1250kn+/kom, pa je to djelovala kao super prilika sa svim PDVom i shippingom. U konačnici sam uštedio oko 650kn +/-, tako da sam zadovoljan.

Primarno zašto sam napisao ovaj post je da pohvalim javno Adoramu. Od shippinga do primitka paketa prošlo je sve skupa niti 3 dana (od čega je jedan bio neradni).

Ovaj paket sa slike je 1/4 veličine sveukupnog paketa i u biti u njemu je bio jedan disk (samo sam to prepakirao sve), a svaki je bio zaštićen sa zračnim jastucima. Uredno bez puno filozofije (24h iz NY u Njemačku, pa dalje Slo i na kraju Hrvatski Leskovac, te u konačnici Rijeka) osobno prvi put da sam stvarno oduševljen sa online trgovinom malo većeg paketa i robe koji je prošao besprijekorno.

Stvarno kapa dolje.

17.06.2013 | 23:02
Uh, nema tu puno sreće kad NAS-a još nema. :/
Idem vidit Adoramu, prvi puta čujem.
18.06.2013 | 00:19
diskovi su najveći problem, NAS nije jer njegova cijena je neisplativa vani. To sam već dogovorio sa našim dobavljačima, samo čekam novi model
18.06.2013 | 11:53
Ma znam da nije NAS problem nabaviti.
Ja nebih mogao biti sretan da moram gledati ovakvu ergelu diskova na stolu u kutiji, mislim da bih otišao po prvi NAS.
18.06.2013 | 12:39
slažem se, nije lako, ali eto NAS već imam tako da nije problem pričekati. Povrh toga moram uzeti i netgear GS108Tv2 switch jer želim upogoniti link aggregations na 412/13+ seriji. Sve to skupa ionako ide na drugu lokaciju od ove na kojoj sam sada, tako da sve skupa definitivno mora pričekati. Vjerujem da ću biti sve više i više nervozan što se vrijeme bude približavalo.
19.06.2013 | 06:05
Ja sam kupio najnoviji model Synology DS213J DiskStation za 200-ak dolara, ne treba mi 4 komada diskova za kucnu uporabu.

Diskove jos nisam odlucio sta cu staviti, ali slazem se da su vani gotovo duplo jeftiniji nego u HR ducanima :/
19.06.2013 | 21:20
drlovric kaže:
Ja sam kupio najnoviji model Synology DS213J DiskStation za 200-ak dolara, ne treba mi 4 komada diskova za kucnu uporabu.

Diskove jos nisam odlucio sta cu staviti, ali slazem se da su vani gotovo duplo jeftiniji nego u HR ducanima :/


I ja imam slične potrebe i dosta su mi dva diska,samo da primaju po 4 Tb i da NAS ima usb 3.0.Gledam kod nas na nabavi net ima model isti kao onaj što je kupio drlovric,samo nema oznaku j nego je model DS213.Malo sam gledao i neke velike razlike između tog i modela DS213j nema.Možda je taj s oznakom j zadnja inačica pa joiš nije stigao kod nas?
20.06.2013 | 01:05
Ako tražiš 2bay NAS koji ima i USB3 na sebi onda je to ds213. "j" modeli kod Synologya su najslabiji modeli. Konkretno synology ima modele sa oznakom "j", zatim bez oznake (kao neki mid range) i sa oznakom "+" (high range).

Raylika između 213 i 213j je u procesorskoj snazi (1.2Ghz za "j" model i 2.0Ghz za 213 model) i u tome što 213 ima USB 3.0 dok "j" model nema. Oboje imaju 512MB DDR3 memorije, te su im ostale karakteristike jednake.
20.06.2013 | 04:52
Ja znam jako puno ljudi koji koriste Synology 212 (sve podverzije) i jako su zadovoljni. Isao sam kupiti taj i slucajno vidim da je izasao noviji model.

Vise evloucijski model, ali je osjetno brzi u svim testovima. Procitao sam par reviews i svi ga hvale.

Mal je i tih, i ima bezbroj naprednih funkcija.

To ti je ovo:

www.bhphotovideo.com/c/product/974637-RE...ation_2_bay_nas.html

Ako ti USB3 nije deal breaker ja ne vidim svrhu placanja gotovo duplo za nesto brzi procesor, pogotovo u SOHO okruzenju.
20.06.2013 | 07:09
Ma ok je sve to dlovricu,ali ne zelim da kad nesto sad kupujem nije na nivou standarda koji se sad koriste,jer se moze reci da je usb 3.0 vec pomalo standard,a nikad neznam zbog cega mi moze u buducnosti zatrebati. Btw. Imam i dva externa na 3.0.
25.06.2013 | 04:54
Stigao Synology 213j. Mal, lijep i prekrasan

Nisam jos ugradio diskove unutra, pa ne znam koliko ce biti tih u praksi, ali veliki je ventilator tako da ne bi trebalo biti problema.

Javim vise dojmova dok to sve testiram...
03.07.2013 | 02:55
Ima li tko iskustva sa Netgear ReadyNAS NV+ ili opcenito Netgear NAS uređajima?
03.07.2013 | 08:31
osobno ne ali kada sam gledao koji NAS uzeti Netgear mi je bio u konkurenciji, ali ispao zbog vrlo lošeg softwareskog rješenja i začuđujuće sporog rada prilikom osnovnog kopiranja podataka (na 7200 HDD).

Osobno ne bi preporučio taj NAS
  • Sank
  • Moderator
  • 219
03.07.2013 | 09:01
Zeljko kaže:
Ima li tko iskustva sa Netgear ReadyNAS NV+ ili opcenito Netgear NAS uređajima?

ja sam uzeo Netgear ReadyNas Ultra 6 tj. RDNU6000, a više o njemu možeš naći na NeatGear Ultra 6.

Software mu je odličan, podržava razne pluginove kao npr. Dropbox, ReadyNas Remote i puno drugih. jedino za sad još nisam pronašao podršku za torrente, a u originalu je nema. Ima veliki ventilator koji je tih, skoro nečujan, a kod intezivnog kopiranja temperatura diskova se nije mijenjala i obično je oko 36'C. Ugradio sam WD RED 3Tb WD30EFRX koji su nečujni i baš namjenjeni za NAS uređaje. Ima dobru podršku za Mac računala, Time Machine, AFP protokol, iTunes, te widget za prikaz statusa diska na dashboardu.

Podržava diskove do 3Tb i ima 6 mjesta s time da podržava hotswap i naknadno dodavanje diskova i širenje kapaciteta bez potrebe za ponovnim formatiranjem (samo sa Dynamic X-RAID2 formatom).

Kod svakog NAS uređaja, svakako je dobro provjeriti koji tvrdi diskovi su kompatibilni te takve i nabaviti. To je vrlo važno zbog stabilnosti rada i postizanja najvećih mogućih brzina prijenosa podataka.
03.07.2013 | 09:54
Sank je u pravu, obvezno obratiti paznju na odabir diskova.

Jednom prilikom sam u Synology NAS na poslu zamijenio diskove sa preporucenim (od istog proizvdjaca), i u trenutku dobio 25% bolje preformanse i 7-8C nizu temperaturu, a samim tim i osjetno tisi ventilator...
03.07.2013 | 11:27
ja ne mogu dočekati da Syno izbaci DS413+ model (nadam se na jesen)
27.08.2013 | 13:05
DSM 4.3 je službeno vani www.synology.com/support/news.php?lang=enu&news_id=402
09.09.2013 | 18:13
Iskreno, mislim da je Synology pretjerano skup, kao i QNAP i slični. Uzeo sam si par dana i detaljno iščitavao reviewe, usporedbe i odustao od kupovine. Sasvim slučajno sam nakon toga naletio na ovo:
www8.hp.com/emea_middle_east/en/products...il.html?oid=4248009#!tab=features

I tako sam za nešto više od 2000 kuna kupio N40L. HP-ov Microserver sa 4 ladice za disk, dodatnim internim SATA konektorom, eSata konektorom, brdom USB-ova, dvojezgreni AMD na 1.5ghz i 4GB proširivih RAM-a. Ubacio sam unutra 4*3TB diska + 500gb sistemski disk.

Za OS sam odabrao OpenMediaVault (openmediavault.org/).... Opet sam si uzeo tjedan-dva za istraživanje koje su najbolje opcije i odabrao upravo ovu. Instalirao sam Debian Squeeze sa desktopom, nadogradio, instalirao OpenMediaVault, Webmin, torrent client, VNC.... I plugin za AFP. Sve to bez i jednog dana korištenja Linuxa prije i vrrrlo malo piskaranja po terminalu (iz OS X-a, SSH). Diskovi su konfigurirani u RAID5.

Uglavnom - za manje love sam dobio puno bolju stvar, uz samo malo više truda. N40L je užasno popularan i postoje tutoriali za svaku moguću njegovu namjenu... Čak se i Synologyjev DSM može instalirati na njega uz nelošu podršku. Potrošnja struje je vjerojatno nešto veća nego sa NAS-om, ali je veća i snaga i mogućnosti. Trenutačno mi je OMV konfiguriran tako da se sva 4 data diska gase (spindown) nakon pola sata nekorištenja. Nije najtiši na svijetu, ali se i to da riješiti promjenom ventilatora.

Ako imate 2-3 dana za isprobavanje, svakako preporučam ovu opciju.


Napomena:
Čitajuči specifikacije servera, naići ćete na neke "netočnosti"... Npr. piše da koristi ECC memoriju, ali okej radi i ako se stavi normalna. INterni sata je ograničen na 1.5gbps, ali se to rješi neslužbenim BIOS updateom... eSata ne podržava port multiplier što također rješava ovaj update. USB3 nema, ali se i to riješi dodatnom PCI karticom (koji NAS se time može pohvaliti?)...

+ još malo: za udaljeni pristup moguće je koristiti OpenVPN server. Na taj način NAS nije nesigurno izložen cijelom internetu.
09.09.2013 | 18:46
Cloud:

Hvala na info. Zanimljiva igracka nema govora. Za mene mozda malo overkill, ali svakako lijepo i prije svega fleksibilno rjesenje za zahtjevnije korisnike.

Koliko je ovo cudo veliko? Glupo bi ga bilo drzati u dnevnom boravku? Jel bucno puno?
09.09.2013 | 18:55
Nije bučno. Ja to ne bih držao bas u dnevnoj sobi... Prije u podrumu ili u nekom ormaru/hodniku. Meni je trenutno u hodniku. Čuje se, to je definitivno, tako da namjeravam promijeniti ventilator za neki tiši.

Hm, veličina... Ovaj video će dati bolju ideju od mog opisa:


Overkill je ako netko cilja na Synology J seriju... Ali mislim da se daleko više isplati od ovih skupljih modela. Daleko je jači, a i praktičniji. Jedini downside je instalacija OS-a. Koliko god da je jednostavno, ne može biti jednostavno kao Synology. Ja sam dosta eksperimentirao dok nisam došao do idealne konfiguracije i sad mi zapravo dobro služi. Bacam gore backup 5TB internih diskova + SuperDuper butabilnu kopiju sistemskog SSD-a svako malo.

Na Apple shaream sa AFP, na Windows sa SMB, na XBMC sa NFS. OpenMediaVault ima čak i VirtualBox plugin, pa mislim da bi se dalo instalirati još specijaliziranih servera. Meni je velikiplus i VNC jer nisam baš jak s linuxom. Na taj način mogu na njega instalirati normalne GUI softwaree i koristiti kao da sam na OS X-u ili Winu. WebUI OpenMediaVault je sve bolji, a nova verzija koja je nedavno izašla ima prvi put normalan API za izradu pluginova, pa će se vjerojatno popraviti stanje i na tom polju.

Rješenje sa HP microserverom je samo jedna opcija. Intel Atom je za neke možda i bolje rješenje. Ali sve zahtjeva barem malo DIY-a
09.09.2013 | 19:08
ECC memorija nije za ukras, ima razloga zašto se preporuča u serverima.
S drude strane, NAS je nešto što se ušteka i radi, a server je nešto za što treba povremena briga.
Server ima 5 mjesta za diskove, ili je 5. sistemski negdja sa strane ili je umjesto optike? Da li ima interni USB konektor za OS na stick staviti? Ovo sam već gledao jer je sama ideja kod HP-a stara par godina i toliko se i prodaje.
09.09.2013 | 19:15
zabac kaže:
ECC memorija nije za ukras, ima razloga zašto se preporuča u serverima.
S drude strane, NAS je nešto što se ušteka i radi, a server je nešto za što treba povremena briga.
Server ima 5 mjesta za diskove, ili je 5. sistemski negdja sa strane ili je umjesto optike? Da li ima interni USB konektor za OS na stick staviti? Ovo sam već gledao jer je sama ideja kod HP-a stara par godina i toliko se i prodaje.


Jasno da nije za ukras. Sumnjam da ju svi ovi NAS-ovi koji se ovdje spominju imaju. Za server u mojoj konfiguraciji je nepotrebno više od 4gb, pa o tome i ne razmišljam... Ali da mi treba više radne memorije, ne bih puno dvojio nego uzeo 16gb non-ECC.

Slažem se da je server potrebno održavati. Doduše, u ovom slučaju se to održavanje svodi na klikanje tipke "update" u WebUI-u... Ukoliko korisnik nije pretjerano zahtjevan, instalacija se vrši sa USB-a i ne uključuje Gnome i ostalo - samo neophodne pakete za OpenMediaVault.

Server ima 4 ladice. Umjesto optike se može staviti ladica za više 2.5inch diskova isl. Ja sam tamo stavio jedan 3.5 inčni SATA disk na kojem se vrti Debian sa OMV-om. Ima i interni USB, ali OS koji koristim nije preporučljivo instalirati na flash memoriju jer ju prebrzo degradira tj. nije optimiziran za nju, pa previše piše (što u kontačnici uzrokuje smrt usb-sticka). Neko vrijeme sam imao instaliran sistem na 2.5 inčni disk iz laptopa u USB ladici spojedn na interni USB i uguran ispod mjesta za optički pogon - teoretski je na ovaj način moguće imati 5 diskova + mali hdd/ssd za OS.

Da. I dobro se prodaje po svemu sudeći, jer je baza korisnika stvarno ogromna... Tako da se u slučaju bilo kakvog problema lako nađe rješenje.

EDIT:
Ukoliko ima ozbiljno zainteresiranih, rado ću skupiti sve potrebne informacije u jedan post - kako od N40L napraviti kućni server. Isprobao sam gomilu toga, pa će biti lakše nego da netko sve to sam otkopava na internetu.
09.09.2013 | 19:24
Ako stvarno imaš volje za to napisati, radije složi taj tekst pa pošalji nama u uredništvo skupa sa slikama, da objavimo kao članak!
09.09.2013 | 19:48
Može. Trebat će mi samo vremena. Instalirat ću u VmWare i screenshotat proces.
09.09.2013 | 19:57
Super! Hvala!
10.09.2013 | 09:09
cloud06 kaže:
Iskreno, mislim da je Synology pretjerano skup, kao i QNAP i slični.

stvar osobnog mišljena

Uglavnom - za manje love sam dobio puno bolju stvar, uz samo malo više truda.

S obzirom što si nabrojao da se mora nakandno napraviti da bi se dobila ekvivalentna stvar, u to također sumljam

Nije najtiši na svijetu, ali se i to da riješiti promjenom ventilatora.

Još jedna stvar gdje se ne može dakle mjeriti sa appliance modelim

Napomena:
Čitajuči specifikacije servera, naići ćete na neke "netočnosti"... Npr. piše da koristi ECC memoriju, ali okej radi i ako se stavi normalna. INterni sata je ograničen na 1.5gbps, ali se to rješi neslužbenim BIOS updateom... eSata ne podržava port multiplier što također rješava ovaj update. USB3 nema, ali se i to riješi dodatnom PCI karticom (koji NAS se time može pohvaliti?)...

Synology "+" modeli imaju recimo ovaj ima goo.gl/HMcId i to 2x usb3.0 i također dupli Ethernet

+ još malo: za udaljeni pristup moguće je koristiti OpenVPN server. Na taj način NAS nije nesigurno izložen cijelom internetu.

ovo bi kao trebao biti feature koji se posebno naglašava? To ne da je default nego se ne bi trebalo ni razmatrati.

Vjerujem da ćeš biti zadovoljan ovim strojem u svakom slučaju, samo što bi trebao malo bolje izviditi situaciju prije nego radiš ovakve komentare.

Meni je u dolasku sada nešto mrežne opreme koja mi je potrebna da iskoristim potencijal 412+ modela. Njega ću uzeti za koji mjesec (4 REDa su već tu), a radujem se tvom osvrtu na ovo vrlo popularno HP rješenje. Razmišljao sam napraviti mali osobni osvrt na 412+ model (pošto to Davor nije napravio iako je rekao da hoće ) pa će i korisnici na forumu imati više opcija za eventualnu odluku u budućnosti.

Enjoy
10.09.2013 | 10:51
Eto, hvala i tebi!
Osobno, moram reći da se slažem s cloud06. Moje je mišljenje da je Synology debelo preskup. Vjerojatno ne za neko small office / home office rješenje, ali za kućnu uporabu...
10.09.2013 | 10:56
Smayoo, ja kupio novi Synology DS213J za 170-180$.

Nije to skupo...
10.09.2013 | 11:02
drlovric kaže:
Smayoo, ja kupio novi Synology DS213J za 170-180$.

Nije to skupo...


ali opet J model od Synota je slabiji od HP Micro što je je ako govorimo po sirovoj snazi. Ne puno ali po meni je HP Micro između none "J" i "+" modela
10.09.2013 | 11:39
Drlovric, ne možemo uspoređivati američke cijene koje ti plaćaš, još bez poreza, s onim što je nama ovdje u prosjeku dostupno. Usporedi koliko u USA košta D-linkov NAS ili tako neki pa onda reci da Synology nije skup.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 26 minuta
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO