prores vs h264
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

prores vs h264


16.01.2011 | 17:42
sorry ali profi kamere imaju primjenjuje objektive. Fx1000, fx1, z5 i ostalo nisu profi kamere. Ideja i priča su super početak, ali ako materijal ne snimis kvalitetnim opremom bas me zanima tko će to zavrtiti. Na kraju krajeva zato i postoji profi oprema. Ipak će 5d mark ll na 3200 iso i blendom 1,2 izvući i bez svjetla ono sto do sada nije bilo moguće. Mislim da nitko nije blesavi da kupuje ip4 radi snimanja videa. Radje uleti u HD kameru za 5000 kn. Nije istina da nisu ip4 do koljena..
16.01.2011 | 18:39
zeljavk je napisao:
sorry ali profi kamere imaju primjenjuje objektive. Fx1000, fx1, z5 i ostalo nisu profi kamere. Ideja i priča su super početak, ali ako materijal ne snimis kvalitetnim opremom bas me zanima tko će to zavrtiti. Na kraju krajeva zato i postoji profi oprema. Ipak će 5d mark ll na 3200 iso i blendom 1,2 izvući i bez svjetla ono sto do sada nije bilo moguće. Mislim da nitko nije blesavi da kupuje ip4 radi snimanja videa. Radje uleti u HD kameru za 5000 kn. Nije istina da nisu ip4 do koljena..



Oprosti, ali lupetas.
Po čemu jedna z5 nije profi kamera.
Uostalom, definiraj šta ti to znači "profi"

Sa druge strane, vrtili su se i materijali snimani sa mobitelima, ako je sadržaj dobar.
Ne znam čime se ti baviš, ali ja sam zadnjih 23 godine u audio-video produkciji (da, dečki...imam ja godina ...nagledala i naslušala sam se svačega.
Sadržaj, tek onda forma.

Spomenuo si 5d kao referencu "profi" opreme.
Pa za boga miloga, to je FOTOAPARAT!!!
I da, divno če izgeldati slika na 3200 iso.
Šum ko komarci...ti to zoveš "profi" slikom?!

Još uvijek pucaš u prazno i nisi definirao šta to znači mala "profi" kamerica.
Odgovorno tvrdim da je iphone 4 bolji od večine tih malih kamerica.
Bavim se slikom, živim od slike i znam što pričam.
16.01.2011 | 21:22
profi kameru definira veličina cipa za početak. Z5 imam pa znam da nije kamera koja zadovoljava potrebe profesionalaca iako je jako dobra. Televizije su je odbijale prilikom suradnje i uzimale u obzir isključivo kamere tipa ex1 ili ex3 koje imaju 1/2 cip i full HD snimku za razliku od 1440x1080. Dslr koliko god bio aparat daje puno profesionalniji pristup poslu od kamere pa ga se stoga i koristi u snimanju spotova, korporativnih filmova, kratkih izdanju filmova i dr. Btw 5d mark ll sa objektivom blende 4.0 će na 3200 biti užas ali sa 50 mm 1.4 ili još bolje 1.2 u kolko tolko dobrim uvjetima NEMA graina zbog kojeg će snimka biti neupotrebljiva a napomenimo da kosta duplo manje od z5.
Moj video imaš gore linkan...
Da sutra dobiješ ponudu da snimas reklamu za Nike sigurno ne bi dosla sa ip4 ili z5 i rekla gle ali ja imam ideju. Govorimo o vrhu produkcije ukoliko se nema love za redicu. Šta god da čovjek kupi od kamerica koje su trenutno u ponudi je bolje od ip4 jer pobogu to je MOBITEL! Kako da staviti na stedicam, kran, dolly?
Ideja i struka su polazne točke ali oprema nije tu bezveze.
I za kraj.. Nije lijepo nekome reci da lupeta bez obzira na oprosti prije toga.
Tako je jedan nas renomirani stručnjak izjavio kako je oprema najmanje bitna a ulaze milione u istu slažem se. Najmanje je bitna ali daje puno, ne kao ideja ali i dalje puno.
Pozz
16.01.2011 | 22:35
isprike na tipfelerima mislio sam kratki igrani film itd itd. zeza me auto korekcija na iPhoneu koji mi btw uopće ne prikazuje čitavu stranicu po širini tako da mi promakne štošta.
17.01.2011 | 11:06
Dušo, znam da nije pristojno reći nekom da lupeta, al što ću ti ja kad...lupetaš

A to sve proizlazi iz krivih saznanja i loših temelja.
Ajde sad da te teta Eva nešto nauči:

Ne, profi kameru ne definira veličina chipa!
Što god ti pričali, to nije istina.
Zadnjih 10-tak godina (od booma DV-a), nema neke odredjene definicije "profi" kamere, osim što raznorazni "profesionalci" tupe sa brojem chipova.
A to su naravno...tri.
Sa druge strane, pojavila se jedna RED-ica i srušila im sve teorije.
Da ne pričam o dslr-u.

Ne znam koji "profi" je odbio materijal na 1440x1080, jer na kraju krajeva, tek smo sada (neki, ne svi) prešli na 16:9, a HD je još uvijek samo nedostižan san za naše broadcastere
Imala sam priliku raditi sa malom panasonikicom hvx 200, i što se tiče kompresije (dvcpro 100), to je trenutno najbolje u tom rangu!
I nitko nije pravio pitanje što je 1440x1080!

Nekad davno sam radila i sa canonom xm (1/4 incha), dokumentarce koji su išli na hrt-u...isto nitko nije pravio pitanje.
Pa za boga miloga, nemaju oni pojma sa čim je snimano.
Ako je finaln dobar...to je to!

E sad...taj FOTOAPARAT(dslr) ne daje "profesionalniji" pristup poslu (što god to značilo , nego omogučuje plitki fokus ((što svi, u nedostatku drugih stvari smatramo vrlo filmičnim) i sirovinu u RGB-u, što je donijelo svojevrsni kaos u produkciju, jer večina "profesionalaca" neznaju tretirati RBG.
Naravno, i promjenjive objektive, što je najčešče tlaka

Sto se tiče gaina (šuma), ako ti na 3200 asa (iso) ne vidiš isti, onda nešto nije u redu sa tvojim vidom (bez uvrede...ne šalim se)

Da sutra dobijem ponudu za reklamu za nike, SIGURNO ne bi raspravljala o tome sa čim će se snimati...
Ti pričaš o stedycamu, dolly-u i sličnim pomagalima, a ja o slici!
To nema veze jedno sa drugim!

Bitan je finalni rezultat, a ne sa čim se snima i u kojem editoru se editira.

A što se tiče naših "renomiranih" stručnjaka, ja ne znam niti jednog.
Lako je biti "renomirani" stručnjak u zemljici od 4 mil. ljudi bez ikakve prave konkurencije.

Kakpo bi rekla jedna moja kolegica:
Lako imati največe cice u muškom društvu ))
17.01.2011 | 11:57
zeljavk je napisao:
isprike na tipfelerima mislio sam kratki igrani film itd itd. zeza me auto korekcija na iPhoneu koji mi btw uopće ne prikazuje čitavu stranicu po širini tako da mi promakne štošta.


Problem sa forumom. isto je i sa naslovnim vijestima. Riješit će se, kad tad, najvjerojatnije kad si Riba kupi iPhone
17.01.2011 | 12:20
@Eva
Ako ćemo već tako, o čem vi baljezgate gospođo? Pa po čem bi trebalo procjenjivati DIGITALNU kameru nego po čipu? Čip se pojavio sa dv kamerom pobogu..neznam koliko ste informirani ali tri čipa odavno nisu u igri i niste morali čekati redicu za to. Bilo je dovoljno pričekati hc1 u koju je ugrađen cmos...i nju imam!
DSLR ima full frame čip i nikako mu ne može konkurirati niti jedna kamera do ex1, a za cijenu z5 dobijem 2x mark ll. I zašto onda ne? Što vama znači dobar final? Nije isto dobar final kratkog igranog filma i dokumentarca za HRT iza ponoći. Imate neki primjer? Dajte molim vas užasno me zanima...
Problem je što u ovom poslu postoji određena stara garda snimatelja i montažera koja misli da je popila svu pamet svijeta pa mi dan danas piše iso u zagradi pokraj asa. Ježim se od dokumentaraca na HRT-u koje je radio kojekakav školovani kadar, pogotovo kad krenu animacije..(na sve što navodim se odnosi ona"čast izuzetcima").3200 asa NEMA graina kada se zna posložiti sve kako treba, da imate malo više iskustva u radu sa peticom znali bi o čemu pričam.
stedy i dolly sam spomenuo u vezi sa ip4 jer smatram da je za vrhunsku snimku potrebna nekakva vrsta stabilizacije.
A kad spominjem te stručnjake, govorim o ljudima koji rade na stranom tržištu. Nije mi jasno da toliko niste u tijeku događaja...
U biti mi se uopće neda raspravljat o glupostima tako da ni neću više odgovarati na postove, a vi ukoliko i budete nešto pisali dajte molim vas, zovem se Marko, nemojte me oslovljavati sa dušo i sl. jer je totalno neprimjereno.

@Vanjuska
tnx!
17.01.2011 | 23:23
Što je bilo, gospon Marko...nećete se više igrati
Ne znate diskutirati, a to pokazuje Vašu razinu profesionalnosti.

Samo na znanje, chip postoji i u betama, koje su "nešto" starije od DV-a.
Od dslr-a, samo 5d ima full frame chip, dok 7d i 550d nemaju...pa šta onda, rade istu stvar.
Malo skropana slika, ali nevažno...taj 1,7 faktor znači nešto kod ekstremnih širaca, ali sa klasičnim objektivima vrlo malo.
Čak je 550-tka bolja, jer se manje grije.
Naravno, tu je i limit od 4 gb snimke, ali vama to izgleda da ne smeta...baš me zanima kako biste snimili polusatnu izjavu sa dslr-om.
Ali i to je Vama nevažno.

Ne radim na hrt-u i nemam baš neko preveliko mišljenje o toj ustanovi, ali ipak ta kuća ima najbolju sliku i najbolji zvuk.
Raznorazni frustrirani "slobodnjaci" po presetu gaze po svemu što hrt radi, ali i dalje plaćaju pretplatu
Hrt sam spomenula kao referencu "onih koji najviše zajebavaju poštene ljude oko sitnih tehnikalija"

Ponavljam, ako Vi ne vidite šum na 3200, onda ste promašili profesiju.
Što se tiče mog iskustva sa dslr-ovima, moram napomenuti da radim sa njima još od početka 2009, znači prije nego su došli na naše tržište.
Moj snimatelj je potegnuo do UK po njega
I da, nisam baš oduševljena sa h264 4:2:0 kompresijom...pogotovo kada se ide iznad 800 asa (iso:)

Što se tiče stabiliozacije, jeste li čuli možda za jedan fantastičan izum koji se zove...stativ!
Sumnjam, jer kod Vas, "mlade" garde, nema kadra bez dollya, stedya ili jimmy jiba.
Ajde, molim Vas, napravite prvo posao bez svih tih pomagala, oslanjajuči se isključivo na dobar kadar, light i radnju unutar kadra...lako onda za sva pomagala.

Ljudi koji rade na stranom tržištu...to su oni nesposobnjakoviči kojima je to jedina izlika za to što ne rade ništa.
Čim čujem da netko radi "na stranom tržištu", odmah mi je jasno tko i što je dotični

Oprostite za "dušo"...to je bilo iz milja, jer po Vašem poznavanju materije i teme, zaključila sam da ste mladac početnik u video profesiji.
18.01.2011 | 02:12
Joj gospođo stvarno mi se ne da...nije stvar u argumentima nego u tome da imam užasno puno posla i nemam vremena za mjerenje one stvari po forumu...o mojoj razini profesionalnosti možete zaključivati iz mojih radova kao što bi ja iz Vaših da ste ih stavili, što sam Vas i tražio. Probao sam i na googlu ali nema ništa...
Znam ljude koji su prvi snimali canonom u Hrvatskoj i to niste bili Vi.
Ajde više s tim ISO-m...ne bi ni ja tjerao to smeće 7d i 550d iznad 800. 5d na 3200 daje korektnu sliku ako se ZNA što se radi. Kao što se može snimiti izjava od pola sata ako se stavi novi firmware jel...btw ste čuli da ima i 1d mark4? Nikon isto snima...h264 je sad 4:4:4 komp.
Hrt defacto ima najbolju sliku i zvuk to nitko ne osporava, a to je sigurno zato što snimaju sa fx1 i primaju snimke sa mobitela kao nov@
Sachtlerov stativ imam od prvog dana i to je jedino što koristim od stabilizacije trenutno. Nemam kran ni stedy ali nemam ni problema sa kreativnošću. Video je samo mali segment svega što radim u životu i nije mi struka. Nedaj Bože da sam mislio na sebe pod pojmom profesionalac. Vaše izjave o stručnjacima u Hrvatskoj mi djeluju u najboljem slučaju kao plod neinformiranosti, a nebi htio vjerovati da su plod kompleksa. Baš mi je krivo što nisam u poziciji nakeljiti Vam sad hrpu linkova ovdje da vidite šta ljudi kod nas rade i na kojoj razini jer nije na meni da uplićem te ljude u raspravu imenom i prezimenom.
Ne pričam samo o mladima nego i o ljudima koji su u poslu preko 20 godina baš kao i Vi. A opet za njih sam čuo i ostao paf viđenim...
Cijenim školu ali ne smatram je važnijom od prakse i mišljenja sam da je bitno konstantno učiti i napredovati, biti potpomognut novim i modernim tehnološkim dostignućima kako bi ona prvotna ideja bila maximalno dobro izrealizirana. Naravno da je početna točka poznavanje zakonitosti u radu sa kamerom, kadriranje, rampa i sl. ali ukoliko smo sve stavili na svoje mjesto zašto pobogu na kraju ne biti iskren pa reći: čuj ovo će puno bolje izgledati sa 5d nego sa z5. Zašto toliki otpor tehnologiji? Zbog takvog stava nam je filmska industrija tu gdje je...
Odjavljujem se sad stvarno, a vi uživajte u videu snimanom sony z5 kamerom sa sachtlerovog stativa
18.01.2011 | 11:13
Zaista sam uživala u videu...vrlo korektno i zabavno, za razliku od onih tipičnih svadbarskih uradaka.

Ali nepoznavanje vlastite tehnike i opreme, pokazuje da nemate prave informacije (nazivati 7d i 550 smecem???, a radi se o potpuno istim fotoaparatima kao i 5d, osim 1.7 cropa,), a počeli sye se razbacivati chipovima, kompresijama i standardima.
Na kraju krajeva, vi ste se upetljali u moj odgovor Nenadx-u, koji je bio upućen u najboljoj namjeri...da dečko ne troši puno novaca ako nije siguran što želi raditi.

I na kraju, nemojte mene kriviti zbog naše filmske industrije...to je problem HAVC-a, kao i svakog hrvatskog građanina, koji odvaja novce za film, a ne buni se kada se proizvode oni trečeraredni proizvodi.
Isto kao što svi plačate tv pretplatu, ali nitko neće dignuti glas kada se ukine, recimo, latinica.
Sindrom austrougarskih konjušara je duboko ukorijenjen kod nas, i bojim se da nikad neće nestati.

Pozdrav i želim Vam još puno dobrih uradaka u bilo kojem vidu kreacije.


Samo pazite na šum kod 3200 iso (asa)
20.01.2011 | 17:06
Zao mi je sto je moje, nedovoljno precizno postavljeno, pitanje prouzrocilo raspravu takvih tonova. Otvorio sam novu temu sa preciznije postavljenim pitanjem (nabava nove kamere) kako nebi kompromitirali raspravu oko codeca.

Na kraju nisam primjetio zakljucak teme: Editirati mp4 ili konvertirati dvaput?
20.01.2011 | 17:52
Ma nije rasprava otišla u krivom tonu, to je samo malo žustrija diskusija nema tu ljutnje! Na kraju mi je ovo sa iso(asa) postalo nevjerojatno simpatično
Zaključak po pitanju konverzije nije trebalo ni donijeti. Na macu se MORA konvertirati u prores kako bi se nesmetano radilo u fc-u. To je očito. Pitanje je bilo zašto fc nije u stanju progutati h264 makar na brzinu za neki mali projekt pa koliko god to nije editing codec jer defacto nudi tu mogućnost.
Eto zaključak je donešen po tom pitanju i glasi: jer to nije editing codec Ima li to sve skupa smisla? Ne, pogotovo ako uzmeš u obzir da ga iMovie reže bez problema pa makar radio s njim istu stvar kao i premiere (ronda u pozadini dok ga opimalizira). Morat ćemo se zadovoljit sa tim za sada.
Znači ozbiljne projekte konvertiraj u prores, a brzace radi u premieru. Problem sa premierom je, kao što je već netko naveo, conforming audia koji moraš čekati i na kraju nemogućnost exporta bez ponovne kompresije što je, po meni, najbolja stvar kod fc-a. Ako nisi koristio filtere i tranzicije, prilikom exporta u isti codec nema gubitka kvalitete. Što je super.
20.01.2011 | 22:54
Možda sam nešto propustila, ali meni FC radi sa h264.
Sporo i truljavo, ali radi.

Naravno da svaki editing prog. radi najbolje sa svojim nativnim codecom, ali ako je frka, FC radi sa gotovo svim formatima.
Čak i sa avidovim seqencama.
23.02.2011 | 00:49
Mali savjet kako ubrzati transcodiranje H264 u ProRes ako imas puno materijala. Skines maleni transcoder od Magic Bulleta - Grinder. Dupliciras ga u Applications folderu jos 7 puta, posto imas 8-jezgreni Mac, pokrenes 8 komada i u svakog stavis transkodirati dio. Kako transcode jedne instance programa ne uzima 100% cpu vremena od svake jezgre mozes ih staviti paralelno vise. Mane su:

1) bug koji ne dozvoljava krajnjem file-u da bude veci od 2,15 GB, sto kod duzih repeticija zna biti problem. Srecom, postoji log datoteka iz koje lako isfiltriras takve izuzetke i prekodiras pjeske preko Final Cut-a.
2) Ne dodaje Reel, dakle mozes zaboraviti Show duplicate frames ficr u Final Cut-u

I da odgovorim zeljavk-u zasto mu Final Cut uopce dopusta editirati H264 sekvencu ako to ne radi kako treba. Zato sto je H264 takav codec koji pune slike generira na osnovu susjednih i ta postavka je podlozna promjeni. Primjerice, probaj izkodirati H264 file tako da mu namjestis keyframeove svakih 1 ili 2 frame-a. Pa probaj kako vrti. Vrti odlicno, dok H264 fileove sa fotica vrti losije jer su im keyframeovi razmaknutiji. Final Cut, u stadiju u kojem trenutno jest, tu ne moze nista napraviti po tome pitanju, jer pojedine frejmove treba racunati iz vise desetaka susjednih. Probaj scrubati taj H264 sa fotica u Quicktimeu i vidjet ces da ni tamo ne radi bas glatko i u tome je osnovni problem. Isto tako, ako odrezes video na mjestu na kojem je nemoguce izgenerirati trenutni frame jer si odrezao frame-ove prije se mogu javiti artefakti, a onda je potrebno pri exportu odabrati da rekompresira cijelu sekvencu, cime gubis na kvaliteti. U svakom slucaju, ProRes je way to go, tako radi cijeli svijet i na Macu je to trenutno tako. Mozda novi FCS donese nesto novo po tom pitanju (GPU akceleriranu dekompresiju bi bilo jako lijepo za vidjeti).
16.03.2011 | 14:54
Ma iskreno prores je poprilično smiješan codec. Dobar je samo jer ga mac vrti bez da štucne ali njegovo gamma divljanje prilikom exporta je užas što ga čini neupotrebljivim dugoročno...
16.03.2011 | 23:02
To zapravo uopce nije problem ProResa, kao codeca. Kao codec, ProRes je odlican intermmediate codec, pa cak i radni/finišing codec, cak i za brutalnije compositinge i silovanje boja u kolor korekciji (naravno, pricamo o najjacem okusu - 4444). Naravno, nema do Uncompresseda, ali tko bi toliko diskova i polja nakupovao.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 31 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO