AVCHD kamere i Macovi?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

AVCHD kamere i Macovi?


01.02.2009 | 01:19
Namjeravam ubrzo kupiti neku noviju HD kamericu koja snima u Avchd format pa me zanima kako to funkcionira na nasima strojevima sa jabucicom? Konkretno, gledam Canon hg20 i Sony sr11 ali bilo kakvo iskustvo je dobrodoslo jer mi se cini da su ovdje Win useri u laganoj prednosti (Sony Vegas)
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.02.2009 | 02:27
FCS i intel mac rade..
support.apple.com/kb/TA24840?viewlocale=en_US

ili za neku drugu kombinaciju baci oko na sharew

www.shedworx.com/voltaichd
01.02.2009 | 13:43
Znam ja da to "radi" ali me zanima kako se to sve ponasa u praksi jer ovo sto citam mi se ne svidja ni malo i ispada da je workflow 3x zahebaniji i 3x duzi nego da radim sa kazeticama i hdv materijalom. Ja sam mislio da je to vrlo jednostavno, iskopiras materijal sa kamere i vozi u cemu god hoces kad ono cijela komplikacija jer se to opce ne moze editirati nativno na Macu nego prvo treba konvertirati sto traje i traje i zdere uzasno puno mjesta na disku (1h cca 40-50gb). Pod windowsima vec ima par programa koji rade sa avchd formatom bez konvertiranja i to je to a na ovim nasim masinama koje su "rodjene" za video je to komplikacija kao i sa mpeg2 fileovima
BTW Znam da ni mpeg2 ni avchd nisu bas zamisljeni za editiranje ali ako moze na drugoj platformi onda mi nije jasno zasto ne moze na nasim uber strojevima.
01.02.2009 | 17:06
Ja sam mislio preći na kamericu AVCHD od Panasonica. Ali zasad ostajem na miniDV. Maca sam kupio najviše zbog videa i neugodno me iznenadila činjenica da ne žvače formate koji su u svakodnevnoj upotrebi, a Sony Vegas ih jede bez problema. FCP mi se stvarno sviđa, ali mislim da mu je veliki nedostatak što ne dozvoljava editiranje VOB-ova i stvara probleme kod editiranja MPEG2. Nije mi jasno zašto apple ne osluškuje želje svojih konzumenata, recimo u paketu Word 2008 nema još HR pravopisa. Zar smo stvarno tako mali i jadni?
01.02.2009 | 17:38
cavarovobrdopictures je napisao:
Nije mi jasno zašto apple ne osluškuje želje svojih konzumenata, recimo u paketu Word 2008 nema još HR pravopisa. Zar smo stvarno tako mali i jadni?


Hm, kakve veze ima Word 2008 sa Appleom? Inace da, mali smo i jadni.
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.02.2009 | 20:55
Kako bi rekao jedan mudrac, ajmo kompenzirat s pljugom..


dakle..

svaki posel ima workflow i svaki profesionalac ce ga
prihvatit i slegnut s ramenima i odradit..

Ja s ovom pricom nisam imao posla ili jesam pa nisam niti bio svjestan da sam imao posla), ali slicnu situaciju imam cesto sa panasonic p2 (ili je to isto pa me zaboli penis kaj je to isto)..

Prebacit P2 zahtjeva vremena jer ga fcs prebacuje u 422 ili intermidijejt.. i kaj onda.. znam da ce mi za jednu karticu treba toliko i toliko i pokrenem prebacivanje i miran sam.. zapalim pljugu i gledam kak neki kreteni kuhaju na teveju..

opet traje krace od prebacivanja u realnom vremenu materijala sa DVa na disk..

i sad se ja pitam, gdje je problem........ ne vidim ga..


kaj se tice VOBa i MPG2... imam stav prema editiranju njih kao sto apple ima prema pisanju po ntfsu.. necu dirat te formate jer buju se sjebali.. vob je ionako zadnji u lancu kod edita.. onaj koji ide krajnjem potrosacu..


onaj naaaajgoooooriiiii moguci da se ipak sacuvaju kolikotoliki gabariti gledljivosti. i da ak bu neko prckao po njemu, ispalo bu jos gore..


u proslosti (prije par godina) kad su se proizvodili vhsi za ducane i videoteke, master se pustao sa bete ili umatica i snimao u isto vrijeme na 50 - 200 vhs rekordera (ovisno o umnozavaonici i njihovim mogucnostima).. tada se pazilo da signal koji ide sa mastera (koji je jebački po kvaliteti) dodje na VHS u takvoj kvaliteti da ako se presnimava sa te kazete na neku drugu, budu vidjivi gubici..greške, smetnje..

ako su tada, u doba analogije brinuli o takvim stvarima, vjerujem da je vob zadnje smece od paketa čije kodeke treba koristiti za skladistenje ili ne daj boze daljnje editiranje materijala..

tak da mi ni zao sto fcp to ne koristi i podrzava.. morti bi mi bilo zao da to imovie ne koristi da koristim taj program.. jer je ta filozofija bliza ajmuviju nego fcpu..
01.02.2009 | 21:13
Riba je napisao:
cavarovobrdopictures je napisao:
Nije mi jasno zašto apple ne osluškuje želje svojih konzumenata, recimo u paketu Word 2008 nema još HR pravopisa. Zar smo stvarno tako mali i jadni?


Hm, kakve veze ima Word 2008 sa Appleom? Inace da, mali smo i jadni.



A, ako se proizvodi za apple korisnike, znači da ima veze
01.02.2009 | 21:19
Eh dijete blago tebi ako sve rijesavas tako lako uz pljugu i tv i nigdje ne vidis probleme
Nitko nije spominjao profi upotrebu i to bi mi stvarno bilo svejedno da mi treba za posao jer nikad ne radimo sa puno materijala a i siguran sam da to 8 jezgri samelje poprilicno brzo. Treba mi privatno za snimat bebicu koja dolazi za koji mjesec i meni je malo problem sto ce se na mom krasnom Macu recimo 3 sata materijala prebacivati 5 sati i sto ce mi to pozderati 150gb diska dok ce frend koji ima neku win kanticu to obaviti za pola sata i potrosit ce 30tak gb. Nadam se da Apple sprema neko rijesenje za FCE 5 ili sto ce vec prvo izaci.
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.02.2009 | 22:29
hehe.. dakle, kompenziranje s pljugom je u stilu udahni, stani na loptu i ajmo vidjet i porazgovarat za kaj ti treba to i to.. (i btw nije mi lako, jer da mi neko donese tu kameru, a ja moram počet radit za 5 minuta s tima mterijalom i ne ide, grizo bi si nokte i pokušao nać način tak da mi ovakve stvari dobro dođu kao istraživanje unaprijed - i vjerojatno, sudeći po svemu, nikad se neću susresti sa takvom kamerom)..


dakle, treba ti za snimanje klinca i za igranje doma..

apple prodaje canon hg20 u apple storetu.. kaze da je potreban imovie 08.. dakle, to vjerojatno radi bez ikakvih problema.. (store.apple.com/us/product/TU347LL/A?cid=AOS-US-SHOP-Froogle)

na diskašnsima kažu da radi sa log and capture u FCE i FCP discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=1695543&tstart=0

Macuser kaze da ti treba intel mac i imovie 08 da bi mogao koristit kameru i svoj komp.. www.macuser.co.uk/reviews/232086/canon-hg20.html
dakle, nije nuzno imati osmerojezgrerinca za vrtenje.. uvjeren sam da bi ionako usko grlo na bilo kojem intel macu bila usb2 propusnost, a ne procesor..







btw.. jednom prilikom mi je lik dao neki svoju hard disk kameru da si prebacim materijal kaj je snimao i powerbook ne zeli pokrenut fajl (nemam pojma koji je bio) ni da se na trepavice postavis.. laganini preimenovanje doticnog u .avi je rijesilo problem instantno..progutao ga je i fcp tada..


MoschuS je napisao:
3 sata materijala prebacivati 5 sati i sto ce mi to pozderati 150gb diska dok ce frend koji ima neku win kanticu to obaviti za pola sata i potrosit ce 30tak gb


ovo ne kuzim.. naslucujem kaj mislis, al ne kuzim matematiku ni logiku..
01.02.2009 | 23:29
Zato i trazim nekoga tko ima iskustva u radu da moze potvrditi (ili, daj Boze, opovrgnuti) to sto pisem jer mi se informacije do kojih dolazim ne svidjaju a sam iskustva sa tim formatom nemam.
Znaci ja da bi na Macu radio sa Avchd materijalom moram ga prvo iskonvertirati ili u ProRes ili AiC, to sve ide automatski preko FCPa ili iMovia ali je problem sto to traje jako dugo i iskonvertirani file je jako velik a sve to zato sto Mac ne zna raditi sa Avchd fileovima. Ove brojke koje sam gore napisao bi bile otprilike tocne po onome sto sam citao, znaci recimo 3 sata full hd materijala ce pozderati 30tak gb harda u kameri ali kad ja to prebacim u ProRes to je nekih 150 (kazu 40-60gb/h) i transfer/prekodiranje traje otprilike duplo znaci nekih 5-6h. S druge strane netko tko ima Sony Vegas ili Ulead Video Studio na piceku opce ne treba konvertirati materijal jer obadva programa rade sa Avchdom, znaci 30gb sa kamere ce biti i 30gb na disku a proces prebacivanja traje onoliko koliko treba da se fileovi fizicke prebace preko usba. Ja se iskreno nadam da to nije tako jer ispada da je puno bolje uzeti hd kameru sa kazeticama (recimo hv30) na kojoj transfer ide u real timeu i sat vremena hdv materijala je nekih 11-12gb.
BTW Evo jedan linkic koji sam bas danas citao paulstamatiou.com/2008/03/08/why-im-avoiding-avchd
  • Dijete
  • Posjetitelj
02.02.2009 | 00:44
DV (dakle sa kazetica miniDV) zauzima okvirno 12gb.. sve ostalo bit će još veće.. ili će biti jako komprimirano pa će bit manje..

Osobno ne vidim razloga da ako kupujes za kucnu upotrebu ides na teren koji je neistrazen jer se jednostavo proizvodjaci ne mogu dogovorit i nac u jednom jedinstvenom kvalitetnom sistemu..

Preporučujem bilokoju minidv kameru.. bila ona SD ili HDV, svejedno je.. pazi samo da ima i firewire in da si mozes snimiti nazad na kazetu ono sto si izmontiras, jer dulje ce ti trajati uspomene na spremljene na traci nego na cdu..

ibook iz 2001 ce bit dovoljan za editiranje videa u ajmuviju, a vecina televizija jos prima materijal kad im doneses na miniDVu (cak i na DVDu, sto mi nikak nije jasno) tak da ovo ne shvatis kao omalovazavanje.. ja jos uvijek PREFERIRAM miniDV naspram svih ovih cudesa.. (makar mi se P2 u zadnje vrijeme straaaasno svidja)


inace mp4 je zafrkan igrač.. odličan je omjer veličina/kvaliteta, ali doći do toga (kodirati) zahtjeva jači komp.. čak i pregledavanje ne ide na starijim mašinama onako kako bi trebalo..
02.02.2009 | 11:08
Thnx, ideja je bila da izbjegnem kazetice jer je to format koji polako odlazi u proslost ali sad cu jos dobro razmisliti.
Imam u firmi jednog kolegu koji ima hv20 a drugi hv30 i obadvojica su jako zadovoljni sa kamericama i to stvarno radi pristojno i nije prezahtjevno za obradu.
  • Dijete
  • Posjetitelj
02.02.2009 | 14:15
Nadam se da kazeta nije stvar proslosti i da je nece prekinuti tako skoro..

ja si polako digitaliziram vhse i svako malo se iznenadim kak je dobar zapis (dobro su čuvane) na snimkama kamerom iz 84, 85..

CD medju prvima koji sam si zaprzio sredinom devedesetih, danas nije citljiv.. jednostavno im ne vjerujem..
02.02.2009 | 16:01
Jos cemo mi dugo ispucavati na bete, pogotovo digi ali bojim se da minidv polako odlazi. Ostat ce prisutan sigurno jos dugo ali onako kao sto su recimo i lp ploce jos u upotrebi kod pravih audiofila a mainstream ce kompletno preci na flash memoriju. Iskreno bio bi jako sretan da mi kamera nema pokretnih djelova ali iskljucivo flash based kamerice su trenutno najskuplje. Za par godina ce to biti to jer ce strojevi postati dovoljno jaki za obradu a sama cijena memorije ce jos pasti tako da je to definitivno buducnost consumer kamerica.
03.02.2009 | 17:16
Koju HDV kamericu preporučujete, naravno s kazeticama, do 1500 EUR. Neki dan sam probao u maca ufurat video signal iz Sony HDD kamere koja snima SD u MPEG2. Samo slika, a tona ni za lijeka.
03.02.2009 | 18:51
Canon hv30 ti je odlicna hdv kamerica! Sad je izasla i hv40 ali koliko znam nista posebno nisu dodali tako da slobodno mozes i ovaj proslogodisnji model uzeti. Progooglaj malo reviewe ali mislim da neces naci losu kritiku
11.03.2009 | 22:07
Mogu dati moj savjet

Koristim MacBook Pro
Kamera Sony HDR SR11 60Gb (nisam probao na iLife 08)
Sofware iLife 09, Final Cut Express

Sve skupa radi fenomenalno, cista 10 (obrada videa uvijek guta HD pogotovo full HD, savjet vanjski HD)

Cjelu stvar isprobao na PC sa Vegasom nije kako kazu mogu samo reci prolazna 6-7 ocjena.
Problem nastaje jer PC prvo skida sa kamere zatim konvertira za obradu, pa ponovo priprema za vegas obradu (paradoks ili ne).

Ako netko zeli napraviti cu brzinsku usporedbu jer procesori na Mac i PC su jednaki jedino osnovna memorija je u korist Mac.

Zakljucak

Osobno savjetujem kameru Sony HDR SR11 odlicna je, snimak je fenomenalan pogotovo ako imate adekvatan TV gdje dolazi do punog izrazaja.
11.03.2009 | 23:38
MikAi007 kupio sam bas sr11 prije 2 tjedna i kamera je stvarno odlicna i ono sto je najvaznije workflow sa Macom je fantastican
Uzeo sam i Sonyev stativ VCT-60AV sa remote controlom i uljnom glavom i sasvim je pristojan. Imam par sitnih zamjerki vezanih uz samu kameru ali to je normalno, da sam kupio Canona imao bi isto primjedbe na nesto drugo ali generalno sam i vise nego zadovoljan. Dugo sam se dvoumio da li avchd ili hdv i jako sam zadovoljan sto sam izabrao ovo prvo jer nakon par dana rada sa hdd kamerom ne mogu vise zamisliti kazetice, premotavanje i svu muku koja ide uz to. Mana ovoga je sto treba diska ali trebao bi ga i tako samo mi sad treba vise a cijene su postale smijesne tako da to nije problem.
BTW Ne kuzim sto ti znaci da "PC prvo skida sa kamere zatim konvertira za obradu"? Pa i na Macu se konvertira u aic ili prores zavisno od programa u kojem radis. Istina, Mac to radi on-the-fly sto je zgodno ako nemas puno za prebacivati ali ako imas 4 sata materijala logicnije je i tako to prvo prebaciti na komp pa onda importirati jer ce u protivnom kamera biti bezveze u pogonu cijelo to vrijeme.
12.03.2009 | 00:18
Objašnjenje:
Prije kupovine Sony hdr sr11 posudio sam od prijatelja a prije toga nisam imao MacBook Pro(novi korisnik).
Uz kameru se isporučuje 3 cd ako ih nisi dobio trgovci ti nisu dali jedan je van kutije i to je vegas.
Trenutno daju uz sve FullHD kamere.
1 cd je upute, demo kako snimati registracija itd.
2 cd software sa driverima za povezivanje i skidanje materijala sa kamere.
Tu nastaje prva ne logičnost skine zatim radi pripremu za editiranje, u mom slučaju to je trajalo cca 25min za nekih 15Gb.
3 cd Vegas radi treći puta import i pripremu za obradu koja ponovo iziskuje novih cca 10min za navedeni materijal. (puno malih snimaka od 10s-2min).

Isto na Mac kao što si sam primjetio je napravljeno u 2 koraka i zato mi je treći korak na PC paradox.

Ja sam morao instalirati drivere jer vegas nije htio inportirati direktno sa kamere.

Jednom rječi KATASTROFA!

Strašno sam bio razočaran duljinom pripreme materijala kao da sam se vratio na kazete video 8.

Inače ja gledam kamere sa HD od izlaska JVC prvih modela jer moja kalkulacija je 84 Video 8 kazete x 30kn (prosjek) cca 2500 kn.
I najgore od toga je bilo 1:1 import na PC u realnom vremenu kvaliteta katastrofa.
Strašno sam bio razočaran.

Uživaj sa vrhunskom kamerom za nas smrtnike!!!
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 17 sati
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, jura22, Riba, tino1, Anonimci (419)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO